Verpleegdagen zelf betalen c Actievoerders worden moe 'Plannen van Deetman deugen niet' Voorstel CDA en VVD in Kamer: Bewindsman doet moeite voor levertransplantaties 'Eerstegraads leraar wordt onderbetaald' Politie is voortvluchtige ontvoerders op het spoor Stadslotto uitgespeeld CFO haakt af, beraad andere bonden Drs. Gevers over schaalvergroting hoger beroepsonderwijs VRIJDAG 2 DECEMBER 1983 DEN HAAG (GPD) - De fracties van CDA en WD hebben voorgesteld om ziekenfonds patiënten de eerste twee verpleegdagen in een ziekenhuis zelf te laten betalen. Ook willen zij de tandheelkundige hulp voor volwassenen beperken. De twee partijen hebben hiertoe gisteren een motie ingediend tijdens het begrotingsdebat in de Twee de Kamer over volksgezondheid. De fracties willen met deze voorstellen bijdragen aan een nog niet ingevulde bezuinigingspost van 470 miljoen gulden op de begroting voor 1984. Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) staat niet afwijzend tegenover de bezuinigingsvoorstellen van de twee partijen. Binnenland Totaal moet volgend jaar door al lerlei maatregelen f 1,3 miljard worden bezuinigd. Nog niet in gevuld is een bezuiniging van f470 miljoen op de ziekenfonds verzekering. Volgens Van der Reijden zal het kabinet daarover snel beslissen, want de datum van invoering is al dichtbij. Hij ziet allerlei mogelijkheden, maar volledige duidelijkheid kon hij de Kamer niet geven. Daarom vroegen CDA en WD in hun motie om snelle besluitvor ming. Aan hun voorstel patiën ten de eerste twee ziekenhuisda- gen zelf te laten betalen zou wel een verplichte herverzekering moeten worden gekoppeld, zo dat die twee dagen uit de reser ves van de ziekenfondsen moe ten worden betaald. Van der Reijden voelt wel iets voor deze suggesties, waar volgens hem ook de beperking van de verpleegduur tot 70 dagen bij hoort. Een langer verblijf in het ziekenhuis (met een maximum van een jaar) zou moeten worden herverzekerd. Na een jaar vallen de verpleegkosten onder de Al gemene Wet Bijzondere Ziekte kosten (waarvoor men wel een eigen bijdrage als patiënt moet betalen). De bewindsman zei dat er inko mensgevolgen te verwachten zijn, waarvoor oplossingen moe ten worden gevonden. Van de oppositiepartijen kreeg hij het verwijt dat er over de begroting moet worden geoordeeld, terwijl de ombuigingen voor 1984 niet bekend zijn. Van der Reijden antwoordde dat het hierbij om ziektekostengeld gaat, dat buiten de begroting staat. DEN HAAG (GPD) - Na aandrang uit de Tweede Kamer heeft staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) beloofd bin nen enkele dagen te zullen bekij ken of hij iets kan doen voor de voortzetting van de levertrans plantaties in het Academisch Ziekenhuis Groningen. Me vrouw Muller (PvdA) had gezegd dat het AZG eind deze maand moet stoppen als de financiering niet is geregeld. De kwestie kwam aan de orde in het begrotingsdebat bij het punt „de grenzen van de zorg". Van al le kanten was het probleem van de betaalbaarheid van steeds nieuwe medische technieken op geworpen. Daarbij was de afwij zing van betaling voor de lever- transplantaties door de Zieken fondsraad aangevoerd. Tevens het feit dat ziekenfondsen niet voor harttransplantaties betalen, maar sociale diensten weer wel - met goedkeuring van staatsse cretaris De Graaf (sociale zaken). Van der Reijden zei dat de vraag moet worden gesteld of dure voorzieningen gezondheidswinst opleveren. Daarop moet eerst antwoord komen. Als de ingre pen dan verantwoord kunnen worden toegepast, moet een be slissing worden genomen of ze in het verzekeringspakket gaan. Bovendien moet dan bekeken worden wat er uit het pakket •LEERRAPPORTEN Over de kwestie van de „grenzen van de zorg", transplantaties in het algemeen (hart- en lever in het bijzonder), gaat nu een ad viesaanvraag naar de Gezond heidsraad, het medisch-weten- schappelijk adviesorgaan. De PvdA verweet Van der Reijden zich achter adviesaanvragen te verschuilen. Dit wees hij van de hand. Hij deelde mee dat de Ge zondheidsraad op korte termijn wel een interim-advies over de levertransplantaties kan geven. Financiering van deze activiteiten uit de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten is niet te verwach ten, zei de staatssecretaris. Hij was ervan overtuigd dat de lever- transplantaties in Groningen uit het experimentele stadium zijn gekomen. Op verzoek van me vrouw Muller (PvdA) verklaarde hij zich bereid „binnen enkele dagen" contact op te nemen met het AZG om de kwestie te be spreken. Eerder in het debat toonde de staatssecretaris zich vertoornd over de diverse adviesorganen, die - gevraagd naar bezuinigings mogelijkheden - alleen te kennen hadden gegeven wat ze niet wil den. Van der Reijden sprak van 'non-adviezen' aan het adres de Ziekenfondsraad en de Natio nale Raad voor de Volksgezond-, heid. Hij zei dat ziektekostenver zekeraars hem afzonderlijk aller lei bezuinigingstips verstrekten. Van die alternatieven had hij echter niets terug kunnen vin den in de 'non-adviezen', terwijl de ziekenfondsen en de particu liere verzekeraars toch in de ad viserende organen vertegen woordigd zijn. Overigens gaf Van der Reijden te kennen nog niet onder de indruk te zijn van de tips. DEN HAAG (ANP) - De functie van eerstegraads leraar is zwaar der dan minister Deetman (on derwijs) denkt. Zijn voorstellen en argumenten voor een nieuwe salarisstructuur in het onderwijs zijn ondeugdelijk. Dit heeft het Nederlands Genoot schap van Leraren (NGL) ver klaard nadat gisteren in Den Haag de resultaten bekend zijn gemaakt van een onderzoek naar de functiezwaarte van de eerste graads leraar in vergelijking met functies van ambtenaren. Het onderzoek is in opdracht van het NGL uitgevoerd door organisa tiebureau De Leeuw in Breda dat gespecialiseerd is in functie waardering. Aanleiding voor het onderzoek was het standpunt van Deetman dat functiebeloning zou worden ingevoerd met lagere salarissen, zonder onderzoek en waardering van verschillende functies in het onderwijs. Uit het onderzoek is geconclu deerd, dat eerstegraads leraren gehonoreerd dienen te worden met functieschaal 148. In de voorstellen van Deetman worden de eerstegraads leraren ingedeeld in lagere schalen dan schaal 148. In het gunstigste ge val is het bruto-salaris van de le raar 5705 gulden, maar het me rendeel komt niet verder dan 3841 gulden per maand. Het sala ris van ambtenaren in een verge lijkbare functie bedraagt 6541 gulden bruto per maand. AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse politie is de nog drie voortvluchtige hoofdverdachten in de ontvoeringszaak van Alfred Heineken en zijn chauffeur Ab Doderer op het spoor. Dat kan worden opgemaakt uit de woor den van hoofdinspecteur Siets- ma, die belast is met de leiding van het onderzoek. Sietsma liet gisteravond weten „over gerede aanwijzingen te beschikken dat de voortvluchtigen snel gepakt kunnen worden". De identiteit van de drie voort vluchtigen, allen Nederlanders, is bekend. De politie veronder stelt, dat ze zich in het buiten land bevinden. Een vierde hoofdverdachte werd woensdag avond laat op de luchthaven Schiphol gearresteerd. Het was de 34-jarige R. G., die van een trip uit Spanje via Londen naar ons land terugkeerde. Hij was niet in het bezit van het losgeld. De politie verdenkt G. ervan het brein achter de ontvoering te zijn. Volgens hoofdinspecteur Sietsma heeft de man een slui tend alibi wat betreft de datum van de ontvoering en de periode waarin Heineken en Doderer ge vangen hebben gezeten. Een aantal rechercheurs is gisteren vertrokken naar de Spaanse bad plaats Fuengirola, waar G. een tweede huis heeft. Daar zal onder meer worden gezocht naar het losgeld. Van de 25 arrestanten, die woens dagochtend tegelijkertijd met de bevrijding van Heineken en Do derer werden gearresteerd, zijn er inmiddels vijf vrijgelaten. Uit verhoren is gebleken, dat de vijf (vier vrouwen en een man) niets met de ontvoering te maken heb ben gehad. Zij behoorden wel tot de familie- en kennissenkring van de drie voortvluchtigen. Familieband Inmiddels is duidelijk geworden dat de meeste verdachten van de ontvoering een hechte band met elkaar hadden. Wanneer niet ge sproken kan worden van een fa milie-relatie, gingen ze wel op een bijzonder vriendschappelij ke manier met elkaar om. Zo is het 23-jarige zusje van de nog voortvluchtige 25 jaar oude Wil lem H. de vriendin van de even eens nog gezochte Cor van H. Deze Van H. is de stiefbroer van de 20-jarige hoofdverdachte M. E. De vader van E., in wiens huis een deel van het losgeld werd aangetroffen, werd gisteren vrij gelaten. Zijn moeder te vriendin verblijven echter nog hechtenis. Ook nog vast zit de moeder van de al genoemde broer en zus H. Haar echtgenoot, een 56-jarige oud-werknemer van de Heine- ken-brouwerij, werd gisteren door de politie naar huis ge stuurd. Van deze man was be kend dat hij in een dronken bui' meermalen zijn agressie botvier de op reclameborden van con currerende biermekern. De poli tie is al in een vroeg stadium van het onderzoek de wegen nage gaan van enkele ex-werknemers van Heineken. De andere gearresteerde verdach ten zijn onder anderen twee echt paren en een 37-jarige vrouw, wier moeder ook in de loop van gisteren in vrijheid werd gesteld. De gezochte verdachten C. van H. en F. M. zijn volgens het Han delsregister beiden directeur ge weest van de besloten vennoot schap Amstelberg BV. Hun na men worden ook genoemd in verband met de knokploeg die in 1981 de inboedel kraakpand in Amsterdam kort AMSTERDAM Tijdens de ontruiming van een kraakpand aan de Amsterdamse Herengracht kwam het gisteren tot schermutselingen tussen politie en aanhangers van de krakers. De straat lag bezaaid met vuilniszak ken die als barricaden werden gebruikt. Sommige jongeren gooiden met stenen. Niemand raakte gewond. (Foto ANP) en klein sloeg. Bij die knokploeg behoorden ook J. B. en zijn 51-jarige stiefvader. B. was de eigenaar van de tim merfabriek in het westelijk ha vengebied, waar de ontvoerde Heineken en zijn chauffeur wer den gevonden. In het Handelsre gister staat de stiefvader ge noemd als directeur van de fa briek. Foto's De Coornhertliga betreurt het zeer dat minister Korthals Altes van (justitie) de foto's van de nog voortvluchtige verdachten in de Heineken-zaak heeft vrijgegeven voor publikatie en dat enkele kranten die foto's met de namen opvallend hebben afgedrukt. In een verklaring zegt de vereni ging voor strafrechthervorming de publikatie te zien als een symptoom van de neiging om steeds minder zorgvuldig in op sporing en vervolging te werk te gaan. De Coornhertliga verdenkt de mi nister ervan misbruik te hebben gemaakt van de algemene ver ontwaardiging en de enorme pu bliciteit rond de zaak. Er worden in Nederland wel meer mensen gezocht die verdacht worden van een strafbaar feit, waarop een maximum van negen jaar gevan genisstraf is gesteld, aldus de vereniging. ARNHEM (GPD) - De Arnhemse 'stadslotto' is uitgespeeld. De plaatselijke politic heeft deze week een organisatie opgerold die zich bezighield met dit verbo den kansspel. In totaal heeft de politie negen personen aange houden. De organisatie is een klein jaar ac tief geweest in Arnhem. Per week werd er gemiddeld voor ongeveer 25.000 gulden ingezet. Uit het onderzoek is gebleken, dat het spel werd gespeeld via een veertigtal agenten, hoofdzakelijk eigenaars van horecabedrijven, in Arnhem, Oosterbeek, Wage- ningen en Nijmegen. De stadslotto-agenten verstrekten de formulieren en bij hen wer den ze ook weer ingeleverd. Deze. exemplaren werden met het in gezette geld verzameld door de koeriers. Het verboden kansspel werd gespeeld op basis van de officiële lottotrekkingen van de Stichting Nationale Sporttotali- sator. Volgens de politie werden de gelukkigen die in de prijzen vielen correct uitbetaald. DEN HAAG (GPD/ANP) - De ac tiebereidheid van ambtenaren en trendvolgers tegen de salariskor ting neemt steeds meer af. Giste ren heeft de algemene vergade ring van de christelijke ambtena renbond CFO zich uitgesproken voor het stoppen van de stipt heidacties, waaraan de bond deelneem. Het hoofdbestuur van de CFO zal het echter aan de ac tievoerders zelf overlaten of zij wel of niet willen doorgaan, al dus CFO-voorzitter De Jong. Ook bij de Vervoersbond FNV loopt het enthousiasme om actie te voeren in het openbaar ver voer terug. Evenals de ambtena renbonden en de Federatieve Spoorweg Vakvereniging zal de vervoersbond zijn leden bij NS en het streekvervoer de komen de dagen vragen of de acties moeten worden voortgezet. Be stuurder Ketting van de Ver voersbond FNV heeft de indruk dat de leden in het streekvervoer zullen laten weten het nu 'wel welletjes' te vinden. 'Voor het eerst sinds zeven weken actievoeren is er sprake van een kentering in de actiebereidheid van onze leden bij het streekver voer', aldus Ketting. Een dag eer der had de bond nog laten weten dat de bereidheid van de leden om actie te voeren groot was. Maar op een aantal ledenverga deringen woensdagnacht stemde een meerderheid van de achter ban nieuwe acties af. Volgens Ketting geloven de leden niet meer dat het actiedoel, het ver dwijnen van de salariskorting, haalbaar is. De actiebereidheid is alleen groot bij busondernemin gen waar nog wordt gestaakt, zo als in de Zaanstreek en op Voor- ne-Putten en Rozenburg. Actie- vergaderingen voor NS-perso- neel aangesloten bij de Vervoers- Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta München Nice Oslo Parijs onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt 1 -4 1 -3 1 -4 0 -6 regen 15 13 14 OEGSTGEEST- De zitter van de raad voor het hoger beroepsonderwijs (HBO), drs. J.K.M. Gevers, kijkt nogal laco niek aan tegen de voorstellen van minister Deetman (onder wijs) om het HBO ingrijpend te wijzigen. Gevers, woonachtig in Oegstgeest en oud-lid van het collegebestuur van de Leidse universiteit, vindt dat de scholen en de raad zelf aan de slag moe ten gaan met de voorgestelde schaalvergroting in het hoger be roepsonderwijs. Dan komt de minister vanzelf tot de ontdek king dat zijn voorstellen niet deugen, aldus Gevers. door Gijs Korevaar onbewolkt 16 licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt Stockholm Wenen Las Palmas Beiroet Tel-Aviv 2-5 0 2-6 0 3-2 - sneeuw 2 -8 04 licht bew. 1 —9 0 half bew. —3 —6 0 iwaar bew. 19 11 0 onbewolkt 11-3 0 onbewolkt 7—1 0 onbewolkt 0—6 0 half bew. 20 3 0 zwaar bew. 18 17 0 onbewolkt 16 1 0 onweer 18 6 - zwaar bew. -3 -11 02 onbewolkt 14 4 0 geheel bew. -3 —3 04 onbewolkt 3—5 0 zwaar bew. 9 2 0 geheel bew. 7 10 geheel bew. -7-11 0 half bew. —2 —4 01 onbewolkt 1—7 0 licht bew. 17 licht bew. 25 16 24 onbewolkt 24 14 0 Het HBO staat de komende jaren forse veranderingen te wachten. In het najaar bracht Deetman een nota uit, waarin voorstellen werden gedaan om de HBO- scholen samen te voegen. Vol gens de minister is dat nodig om een slagvaardig beleid te voeren. Bovendien kan op die manier ef ficiënter - en dus goedkoper - worden gewerkt. Om het proces op gang te brengen heeft Deetman een aantal voor waarden vastgelegd. Zo moeten scholen met minder dan 600 stu denten na 1986 de deuren slui ten. Bovendien zouden alleen scholengemeenschappen met meer dan 2500 studenten 'echt hoger onderwijs' worden. Slechts deze grootste instellin gen zouden de zogenaamde tweede-fase-lessen mogen ver zorgen en aan onderzoek doen. Ten slotte stelde Deetman vast dat in de komende jaren bijna 70 mil joen gulden door schaalvergro ting op het HBO zou moeten worden bezuinigd. En als klap op de vuurpijl besliste de minis ter dat komende zomer de HBO- raad al met een eerste fusieplan zou moeten komen. De scholen en de overkoepelende organisatie, de HBO-raad, ston den op hun achterste benen. Vooral de HBO-raad had het moeilijk. Deze raad had twee we ken voor het verschijnen van de ministeriële nota een eigen plan uitgebracht. Daarin wordt uitge gaan van dezelfde noodzaak tot schaalvergroting. Maar volgens de raad zou dat dan wel moeten om onderwijskundige redenen. Tot de noodzakelijke fusies zou door de scholen zelf moeten wor den besloten. Bovendien stelde het bestuur van de HBO-raad dat voor de veran deringen minstens vijfjaar nodig zouden zijn. De operatie zou op weg moeten worden geholpen door extra overheidsgeld. Deze hogere uitgaven zou minister Deetman in de daarop volgende jaren vanzelf terugverdienen, omdat het HBO goedkoper zou kunnen gaan werken, aldus het plan van het HBO-bestuur. Volgens Gevers, die deze week tot voorzitter van de Raad werd ge kozen, zijn de uitgangspunten van Deetman en de HBO-raad dezelfde. Beide partijen gaan uit van een versterking van het be roepsonderwijs door schaalver groting en een betere organisa tie. Gevers vindt dat de HBO-raad het gehele veranderingsproces moet coördineren. Doe je dat niet dan geef je invloed uit handen. Ook al zijn de voorstellen van de mi nister nog zo verwerpelijk, het is wel een gegeven, vindt gevers. Bij de invulling van de plannen moet de HBO-raad zoveel moge lijk proberen het resultaat in de gewenste richting bij te sturen en dat kan slechts als wordt mee gewerkt in de uitvoering. Wat eerst moet gebeuren is trach ten de Tweede Kamer te overtui gen van de juistheid van de HBO-argumenten, vindt het be stuur van de HBO-raad. De vaste Kamercommissie voor onder wijs houdt begin volgend jaar een hoorzitting over Deetmans i februari i de- nota, bat volgt. Gevers waarschuwt voor 'panie kreacties' bij de scholen. Die ne men de getalseis van Deetman absoluut en doen er alles aan om het eigen voortbestaan zeker te stellen. Het gevolg kan zijn dat allerlei samenvoegingen ont staan enkel en alleen om meer dan 600 studenten te halen. Aan onderwijskundige vernieuwing komt het HBO niet meer toe door die „fusiekermis", aldus Gevers. Momenteel gist het al in de regio's. Diverse scholen zijn al onderling in bespreking over een eventuele fusie. Een probleem daarbij is de grote diversiteit van het HBO. dat bestaat uit ongeveer 400 scholen met in totaal 200.000 stu denten. Bovendien zijn er katho lieke, protestantse en openbare scholen. Wat moet er gebeuren als er in een stad meerdere protestantse scho len zijn en één openbare school? En als de bijzondere instellingen samen gaan De openbare school loopt dan een grote kans om op geheven te worden, als het ge talscriterium van Deetman niet verdwijnt. Een dergelijke 'koude sanering' moet voorkomen wor den, vindt de HBO-raad. Overigens heeft Gevers in zijn vori ge werkkring al eens met ingrij pende onderwijsvernieuwing te maken gehad. Als beleidsadvi- seur van de taakverdelingscom missie was hij direct betrokken bij de concentratie en taakverde ling in het wetenschappelijke on derwijs. Er is één overeenkomst tussen die operatie en de plan nen voor het HBO, meent Ge- „Uit de naamgeving van de HBO- nota blijkt dat de minister een ze kere gelijkheid ziet. Merkwaar dig. Ik begrijp die suggestie niet. Bij het wetenschappelijk onder wijs stonden de bezuinigingen voorop. Dat was de motor van het veranderingsproces. Bij het HBO is dat heel anders. Daar staat niet het geld voorop maar is de onderwijsvernieuwing de aandrijfmotor. Verder is het nog al wat anders om met dertien grote instellingen te werken zo als bij het wetenschappelijk on derwijs. In het HBO is een zeer grote diversiteit en een veelheid aan scholen", aldus Gevers. bond worden ook minder be zocht dan voorheen. De spoorwegvakbond FSV, waar mee de FNV-bond gezamenlijk actie voert, beslist morgen over al dan niet voortzetten van de ac ties in het openbaar vervoer. De opstelling van de FNV is 'samen uit, samen thuis', aldus een woordvoerder. De vier centrales van overheids personeel die samen in het Na tionaal Actie Comité stiptheids acties voeren, praten vandaag over beëindiging van de acties bij douane en belastingen. Vol gens het NAC moet 1984 als een verloren jaar worden beschouwd in het verzet tegen het kortings- beleid. De aandacht moet daar om worden gericht op de jaren daarna. Niet hinderen De Utrechtse rechtbankpresident mr. Van HarinXma thoe Slooten heeft gisteren in een kort geding bepaald dat de Vervoersbond FNV werkwillige chauffeurs bij het streekvervoer geen strobreed in de weg mag leggen. De bond moet zijn actievoerende leden binnen 48 uur oproepen de werk willigen hun gang te laten gaan. Mr. Van Harinxma thoe Slooten wees vonnis in het kort geding dat tegen de bond was aange spannen door zes streekvervoer- maatschappijen en hun overkoe pelende organisatie ESO. De rechtmatigheid van de sta kingsacties zelf stond in het ge ding niet ter discussie. 'De vraag is veeleer waar de grens van de bevoegdheden van de actievoe rende chauffeurs ligt', aldus de rechtbankpresident, die in zijn vonnis een nauwkeurige om schrijving gaf van wat wel en niet mag bij blokkadeacties. Door posten bij bedrijven, poort- blokkades en klemrijden van bussen is het volgens hem niet uitgesloten dat een stakende minderheid zijn wil oplegt aan een werkwillige meerderheid. 'Het beletten van werkwilligen hun werk te doen, is op grond van de Nederlandse wetgeving en het Europees Sociaal Hand vest verboden', aldus mr. Van Harinxma thoe Slooten De ambtenarenbond AbvaKabo gaat in hoger beroep tegen de uitspraak in het kort geding dat de tijdschriftuitgevers hadden aangespannen, cn waarin werd bepaald dat de staking bij de post niet rechtmatig is. De Abva Kabo zegt het or\juist te vinden dat de tijdschriftuitgevers als derde partij de vakbondsacties aanvechten, terwijl het hier gaat om een conflict tussen werkge ver en werknemers.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5