Onbegonnen Verb actief in PLA: partij voor liberale én progressieve studenten Hoe te communiceren met chauffeurs van de NZH Belangenorganisatie voor hofjesbewoners opgericht Knelpunten: hoge hurenweinig inspraak PAGINA 4 Leiden Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon Zelden zullen de begrotingsbe handelingen van de gemeente Leiden zo'n dof en emotieloos verloop hebben gehad als dit jaar. Het leek wel een soort hand in hand op weg naar de voldon genfeiten. Het is dat de slaperig- en geza pigheid af en toe door Walen kamp (CDA) en De la Mar (PSP), ieder op zijn eigen wij ze, werd doorbroken anders was de eindpaal waarschijn lijk snurkend bereikt. De coalitiepartijen PvdA en WD hadden de zaken samen en in vereniging geheel naar hun hand gezet. Marietje v.d. Molen, de fraclieleidster van de PvdA. roept wel voortdurend boze dingen naar "Den Haag", waar VVD en CDA de dienst uitmaken, maar plaatselijk vrijt ze al jaren heel verdien stelijk met de VVD-er Kuijers. Eén van de weinige zaakjes die niet geheel volgens de regie ver liepen, was een motie over C A Leiden. Veel om de hakken had het overigens niet. De WD pompte zich vol lucht om te beklemtonen dat C A voor Leiden behouden moet blijven. "Alle mogelijke stappen dienen daartoe te worden onderno men". Nou is dat een algemeen gevoelen. De z.g. kerngroep-C A is er geheel door bezield. De motie kwam dus neer op het ferm intrappen van de bekende open deur. Moet je daar nu vóórstemmen? De een zegt zuchtend ja, want ach, het kan geen kwdad en als je tegen stemt, heb je aan pure leken weer zoveel uit te leggen. De ander zegt: overbodig is over bodig, we maken er geen potje van. Walenkamp is ongetwij feld het meest C A-igst van allen al droeg hij een jasje van een ander kledingbedrijf, zoals hij meedeelde), maar duwde de motie weg. "Het aantal moties is aardig teruggebracht, maar voor je het weet heb je er weer honderd als je deze weg in slaat". Het CDA dus tegen. De PvdA voelde er ook weinig voor, maar ging schoorvoetend of ei genlijk nog langzamer, ak koord. "De grootste concessie die de PvdA deze begroting aan de VVD heeft gedaan", zei Marietje v.d. Molen, die daar mee blijk gaf uitstekend te kun nen jokken. De VVD-er Zonne- vylle, lid van de kerngroep C A. zag dat er op zo'n manier bitter weinig overbleef van de beoogde beklemtoning van C A's verblijf in Leiden en stemde daarom dwars tegen zijn eigen fractie in. Marietje vatte de vertoning al dus samen: "De berg heeft een muis gebaard en die draagt een schaamlapje". Dat dingetje zal dan uit de collec tie van C A zelf moeten ko men, want de raad telt wel tal van breiende dames, maar of die zoiets kunnen fabriceren is zeer de vraag. Afstand. Tussen bestuurder en gewone burger is de afstand altijd al groot geweest. Vroeger kon je dat wijten aan matige of zelfs ontbrekende communicatie middelen, maar dat argument kan niet langer worden gehan teerd. Technieken, kanalen en verbin dingen genoeg. Het is nu een kwestie van wat voor spul je er precies doorheen laat stromen. Neem nu eens het Leidse VVD- raadslid drs. M. van der Nat. Een vergadertijger, zo op het oog. Gaat een flonkerende car rière tegemoet. Wenst nu al niet in de rede gevalen te worden (spreekt dan keihard door). Eindigt ongetwijfeld met zijn naam in goud op een zwaar- eikenhouten deur, tien hoog in een deftig gebouw, ver ver wijderd van het rumoer van al ledag. Zal tevens wel buitenge woon hoogleraar in het een of ander worden. Maar het is typisch iemand die later een mannetjesmaker naast zich nodig heeft om enige uitleg aan zijn teksten te geven. Wat produceert deze volksverte genwoordiger in zijn financië le beschouwing voor de ge meentebegroting 1984? Lees en huiver: "Volgens de nieu we komptabiliteitsvoorschrif- ten zal het gemeentebeleid wor den opgesplitst in een kleine 100 funkties. Dit aantal is veel kleiner dan het aantal begro tingsposten. Wellicht is het zin vol om per funktie, uitgaande van het nul-niveau, aan te ge ven wat het minimaal uit te ge ven budget dient te zijn en ver volgens deze funkties onderling te gaan vergelijken Anders gezegd: bij een volgende bezuinigingsronde moet men niet aangeven waar bezuin- digd kan worden, maar men moet per funktie aangeven waarom er niet bezuinigd kan worden om dit vervolgens in onderlinge samenhang te be zien. De uitkomsten van een dergelijk effektiviteits-budget- teringsonderzoek, waarvan de technieken al jarenlang be kend zijn, kunnen vervolgens worden gebruikt om te bezien in hoeverre een bijstelling van het meerjarenbeeld in het licht van het kollege programma mogelijk en gewenst is". Dat krijg je nou als iemand in zijn jeugd nooit op straat heeft gevoetbald. Communicatie Passagier komt bus binnen, legt zijn strippenkaart op het tafel tje van de chauffeur, die pakt zijn stempel, drukt hem op het inktkussen, en. beng!, vult een vakje van de kaart. Passagier mag doorlopen. Is dit nu een zakelijke handeling van een ambtenaar, die, hoe wel dubbel gepakt, dienstbaar heid betuigt aan de klant? Welnee. Dit is com-mu-ni-ceren! Tenminste, volgens districtschef Leeuwenburgh van de NZH. Chauffeurs mogen van hem voortaan 's avonds en op zon dag de strippenautomaat met een hoes bedekken en straks worden de passagiers door middel van een hekje zelfs ge dwóngen om langs de man ach ter het stuurwiel te gaan. Gij zidt communiceren, of ge wilt of niet. Denk niet dat het de NZH te doen is om het zwart rijden in de duisternis of op de Dag des He ren te beperken. Wie zou de bij standsmoeder die 's avonds naar haar cursus 'vrouwen oriënteren zich op de samenle ving' gaat of de kerkganger, die 's zondags wil beluisteren wat er over Hem wordt gezegd, ervan verdenken voor nog min der dan een dubbeltje op de eerste rij te willen zitten? Nee, het biijkt hier om de inwilli ging van een verzoek van de chauffeurs te gaan. "Om de chauffeur meer contact te laten houden met het publiek", zei Leeuwenburgh tegen deze krant. "Het is waar. niemand zegt meer wat bij het binnenko men van de bus. Die verschra ling van de maatschappij heb ben we ons als bedrijf toch wel aangetrokken". De districtschef verwacht dus dat het niet bij het neerleggen van de strippenkaart zal blijven, maar dat de passagier ook op gewekt zal uitroepen: "Goeden- morgen chauffeur van de NZH". Dat die chauffeur ook nog hoopt dat de passagier aan zijn vriendelijke groet een fooi zal toevoegen - een handeling die door het invoeren van de strip penkaart in onbruik is geraakt - is een stelling, die wij onbe wijsbaar achten. Wij staan geheel achter het ini tiatief van de NZH. Sterker nog: eigenlijk vinden we dat zo'n stempelmachine ook afge schaft moet worden. De chauf feur kan met een potlood (of een ganzeveer) toch ook wel ge woon op een briefje schrijven dat er een passagier zijn bus is ingestapt. En misschien wel wat meer dan alleen maar de datum, het tijdstip en hoe lang de reiziger mag overstappen. Persoonlijke boodschappen, "ik hou van jou", "veel liefs uit de NZH-garage". enfin, kreten zoals je die ook wel ziet op die hartvormige snoepjes, kunnen er best bij. En daar dan weer een goed gesprek over. Reken maar dat passagiers die nog buiten in de kou staan te wach ten dan hun mond zullen roe ren. Het ging tenslotte om com- Laat het initiatief van de NZH een voorbeeld zijn voor andere ambtenaren. Postbode, u werpt die brief niet zomaar in de bus, nee, u belt aan en maakt een praatje met de ontvanger. De treinmachinist geeft zijn pas sagiers eerst allemaal een hand, alvorens te vertrekken. De vuilnisman komt even aan huis, om de zak aan te pakken. En zwartrijders, die krijgen niet zomaar meer een bon. NZH- districschef Leeuwenburg belt ze persoonlijk op, om eens iets van zich te laten horen. Emanciperen De gemeente Leiden heeft vier vrouwen in dienst, die zich ge heel mogen wijden aan de emancipatie. In deeltijdar beid, uiteraard. Hun taak be staat voornamelijk uit het er mrammen van de principes van Aletta Jacobs en Wilhelmi- na Drucker bij hun mannelijke collega's en ook bij sommige ambtenaressen, gezien hun uit lating "een vrouw kan nog zo geëmancipeerd zijn, dat wil niet zeggen dat ze gelijk voor alle vrouwen nastreeft". Een nobele taakstellingwij stel len voor dat de dames begin nen bij de reinigingsdienst en de afdeling bestratingen. Hopelijk beseffen de dames waar zij de prioriteit moeten leggen. Zo wilden zijn, toen hun het in terview, dat deze week in deze krant was te lezen, ter goedkeu ring werd voorgelegd, het woordje 'bemannen' (met opzet ivai het al tussen aanhalingste kens geplaatst), vervangen door 'bevrouwen'. Allemaal best, mensen, maar het doet toch een beetje denken aan vrouwen die niet naar hun man willen worden genoemd, maar naar hun vader. Kortom: er is meer, maar vooral ander werk aan de winkel. Uit het interview met het viertal, dat deze week in de krant te le zen was, valt op te maken dat emnacipatie nog niet zo een voudig is. Dat is dus streven naar gelijkheid. Want wat willen de emancipatie- werkster van de gemeente nu? Een apart zwemuurtje, alleen voor buitenlandse vrouwen. Dat lijkt verdacht veel op het terugdraaien van de klok. En alleen omdat ze van hun echt genoten niet gemengd mogen zwemmen. Is dat niet toegeven aan masculine tirannie? Voor straf spreken wij voortaan van Parokko. Gemeentebegroting-1984. CDA-er Joop Walenkamp (rechts) is buitengewoon verbolgen omdat PvdA- wethouder Bordewijk een half uur schorsing heeft gevraagd én gekregen voor iets waar hij de hele dag al de tijd voor had gehad. Burgemeester Goekoop probeert de CDA-er te sussen, maar Walenkamp blijft gramstorig. "Nee, Cees, het is waardeloos". (Foto Dirk Ketting) "We doen een beroep op de ruim vijftig procent die nu niet stemt" De studenten Kleywegt, Passe- nier en Van Overbeelc. liberaal en progressief. m"wmmMm LEIDEN - Ze kennen elkaar al langer dan vandaag, waren niel echt te spreken over de studen tenpartijen in de universiteits raad, en op een feestje besloten ze de knoop maar door te hak ken: de Progrcssief-Liberale Alliantie was een feit. "Meer dan vijftig procent van de studenten stemt niet voor de universiteits raad", zegt één van de oprichters, Gerard Kleywegt. "Op die men sen gaan wij een beroep doen". Omdat zij die aan de wieg stonden van de nieuwe studentenpartij niet tevreden zijn over de andere studentenvertegenwoordigers, is het belangrijk te weten wat hun mening is over de Centrum Groepering Leiden, de Leidse Studentenbond en de Progres sieve Partij. Heren, uw kritiek graag! Arnoud Passenier: "Laten we maar beginnen met de Centrum Groe pering Leiden. Ik ben van me ning dat het imago van die partij niet deugt. Hun vaste kiezers kring vind je bij Minerva en Quintus. Bovendien hoor je nooit zoveel over ze. Ze hebben ook een passieve achterban; die zijn moeilijk te active ren". Kleywegt onderbreekt Pas senier: "Je kunt in het algemeen stellen dat er te weinig van ze uit gaat. Ik moet overigens zeggen dat ik onlangs een aardig ge sprek heb gehad met een lid van de CGL. Maar dat ter zijde". door Wim Brands De Progressieve Partij en de Leid se Studentenbond hoeven niet afzonderlijk behandeld te wor den, meent Passenier. "Ik kan me niet vinden in hun maat schappijvisie. De LSB zegt bij voorbeeld: de maatschappij is rot en daar moeten wij verande ring in brengen". En wat is daar op tegen? Passenier: "Nou ja. ze willen die veranderingen volgens ons op een radicale manier teweegbren gen. Wij willen ook wel verande ringen. maar die moeten zich wel geleidelijk voltrekken". Rudolph van Overbeek mengt zich in het gesprek: "Ja, veranderingen wil len we wel. We heten niet voor niets progressief'. Maar jullie zijn waarschijnlijk vooral liberaal? Progressief-Li- beralc Alliantie - dat riekt naar D'66. Verlichte liberalen in de universiteitsraad. Kleywegt: "Wij hebben niet aan D'66 gedacht. Nee kijk: als je het woord liberaal gebruikt denken mensen altijd datje conservatief bent. Maar dat zijn we niet. Daar om gebruiken we het woord pro gressief'. Waar staan jullie voor? Passenier: "Een paar punten. Wij willen dat het contractonderzoek wordt bevorderd. Dat wil dus zeggen: wetenschappers die in dienst van de universiteit zijn on derzoek laten doen voor het be drijfsleven". Van Overbeek: "Dat is één punt. Wij willen ook dat docenten di dactisch beter geschoold wor den. Lang niet alle hoogleraren geven goede colleges. Die men sen moeten cursussen kunnen volgen". Kleywegt: "En studenten die klachten hebben moeten bij een vertrouwensman binnen de vak groep terecht kunnen. Als een hoogleraar te zacht praat - ik noem maar iets - dan kan zo'n student dat bij zo'n vertrouwens man kwijt". Hij kan toch ook aan de hoogleraar vragen of die wat harder wil praten? Kleywegt: "Dat durven de meeste studen ten niet". Op de vraag hoe de leden van de Progressief-Liberale Alliantie denken de zwijgende meerder heid te mobiliseren, antwoordt Passenier: "Op alle niveaus moe ten we actief zijn. Niet alleen in de universiteitsraad moeten ze je kennen; je moet ook in de raden van de faculteiten en subfacultei ten zien te komen". Kleywegt: "Twee, denk ik LEIDEN Om meer aandacht te besteden aan de problemen waarmee bewoner van de Leidse hofjes te maken hebben, is gis teravond het Stedelijk Overleg Hofjesbewoners opgericht. Het initiatief daarvoor is uitgegaan van de Stichting Gecoördineerd Bejaardenwerk, de Stichting Welzijn Leiden, de Stichting In- terkruis en het Leidse Volkshuis. De eerste bijeenkomst werd door ongeveer dertig bewoners uit dertien verschillende hofjes be zocht. Opvallende knelpunten zijn vaak het gebrek aan in spraak en de hoge huren na de restauratie. Ook zijn er hofjebe woners die kritiek hebben op de slechte voorlichting op het ge bied van huursubsidie of het niet verhelpen van klachten. Er werd op deze vergadering beslo ten om een stuurgroep van oe- woners in te stellen die in samen werking met de aanwezige wel zijnswerkers - en hulpverleners zal trachten om de knelpunten aan të pakken. Het overlegorgaan zal ook optre den als géspreks- en onderhan delingspartner van de afzonder lijke en in de Stichting Leidse Hofjes gebundelde regentencol leges. Verkoop van boeken en wenskaarten bij Amnesty LEIDEN - Amnesty International, afdeling Leiden, begint volgende week weer met de jaarlijkse ven koop van boeken en wenskaar ten. Net als andere jaren werd er een viertal kaarten speciaal ont worpen voor de Leidse werk groep van Amnesty. Ze zijn op 6 december te koop op het Vijf Meiplein, op 8 december op de Haarlemmerstraat, op 10 decem ber op het Stadhuisplein, Open bare Bibliotheek en de Waag en op 11 december in verschillende kerken. De boekenmarkt, waar tweede hands boeken worden verkocht, wordt gehouden in de Waag aan de Aalmarkt. De markt is don derdagavond geopend van zeven tot negen uur, vrijdag van vier tot zes uur en zaterdag van tien tot vijf uur. Van de opbrengst van zowel kaarten als boeken worden de activiteiten in 1984 van Amnesty International be taald. Basis voor het werk van Amnesty International in de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens die precies 35 jaar gele den werd aangenomen door de Verenigde Naties. Amnesty zet zich in voor alle mensen die het slachtoffer zijn geworden van re geringen die de rechten van de mens schenden. Nog steeds wor den mensen over de hele wereld op grote schaal gemarteld en ver moord. Meer informatie over Amnesty In ternational is te verkrijgen bij postbus 11007, 3201 EA Leiden. Ruilbeurs De ruilclub 'Koningskerk' orga niseert vanavond in de Willem de Zwijgerschool weer een ruil beurs. Verzamelaars van mun ten, postzegels, sigarenbandjes, lucifermerken, bankbiljetten, ansichtkaarten en dergelijke zijn van zeven uur af welkom. De school staat aan de Willem de Zwijgerlaan 44. Jazz Op de jazz-zolder Hot House (LVC, Breestraat 66) treedt za terdagavond het duo Reijseger en Purves op. Ernst Reijsiger is een van de meest vooraan staande cellisten van Neder land. De Schotse percussionist en slagwerker Alan Purves vult hem aan. Aanvang tien uur. Wandelen Bij het VVV-kantoor aan het Sta tionsplein ligt zaterdagoch tend het startpunt van een wandeltocht langs molens, die uitgezet .is door de Wandel kring Leiden en Omstreken van de KNBLO. Deelnemers kunnen kiezen" uit tien of vijf tien kilometer. De starttijd is van tien tot één uur. China In het Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat wordt zondagmiddag de film 'The look of China' vertoond. Het dagelijkse leven in China wordt daarin in beeld ge bracht. Drs. Gan Tjiang-Tek verzorgt een inleiding bij de film. Aanvang drie uur. Meisjestelefoon Onder het motto 'meisjes bellen meisjes' draait er sinds februa ri een meisjestelfoon in Leiden die wordt beantwoord door ze ven meisjes van dezelde leeftijd als de meisjes die kunnen bel len. Problemen die kunnen voorkomen zijn verliefdheid, boosheid, incest, ouders, school of iets heel anders. De meis jestelefoon is bereikbaar op woensdag van vier tot tien uur: 071-141616. Twee aanrijdingen op Rijndijk LEIDEN Op het kruispunt Haagse Schouwweg-Rijndijk zijn gisteren bij twee aanrijdin gen een 16-jarige inwoner van Oegstgeest en een 33-jarige Leid se vrouw gewond geraakt. Om kwart over negen 's ochtends werd de 16-jarige Oegstgeeste- naar geschept door een perso nenauto terwijl hij met zijn bromfiets de Rijndijk wilde over steken. Met een gebroken linker onderbeen is de bromfietser overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis. Om half negen 's avonds herhaalde dit ongeval zich op dezelfde plaats. Nu werd een 33-jarige Leidse geschept toen zij met haar fiets de rijbaan wilde over steken. De vrouw is met een lich te hersenschudding en beenlet sel naar het AZL gebracht.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4