Extra geld migranten en nieuwbouw reiniging Steeds Hoteleigenaar moet betalen voor onttrekken woonruimte Compromis WD en PvdA blijft ongeschonden Afscheid van MEAO-bestuursleden Sen met tcolwnb btadbtee/d VRIJDAG 2 DECEMBER 1983 Leiden LEIDEN Geen extra las tenverzwaring en toch geld voor de uitvoering van de Migrantennota en de nieuwbouw voor de reinigingsdienst. WD en PvdA konden beide tevre den zijn over dit compro mis, dat reeds eergisteren werd gesloten. Toen vergaderden de wethouders en fractievoorzitters van de coali tie-partijen tot half twee 's - nachts op het Stadhuis. De par tijen werden het erover eens om de bouwleges reeds volgend jaar te verhogen en de opbrengst hiervan (geraamd op 112.000 gul den) ten goede te laten komen aan de reserve voor een nieuw gebouw voor de reinigings dienst. Zodoende behoeven in de toekomst de reinigingsrechten niet extra te worden verhoogd. Dit betekende weliswaar een las tenverzwaring (bouwleges), maar daar stond een lastenver lichting (reinigingcrecht) tegen over. Verder kwamen PvdA en WD overeen om voor de Mi grantennota een bedrag van 124.000 gulden te bestemmen. Dit wordt onder meer bekostigd uit de meevaller op de kosten van nutsvoorzieningen van het Stadhuis en op een lastenver zwaring die in de plaats komt van de (niet door het rijk goedge keurde) verhoging van de pas poorttarieven. Het PvdA/WD- compromis werd gisteravond, tijdens het slot van het begro tingsdebat, door de gemeente raad unaniem aanvaard. Vuurwerk De college-voorstellen doorston den overigens vrij ongeschonden het begrotingsdebat. Voor poli tiek vuurwerk zorgden op het laatst de PSP en de PPR, die zo ontevreden waren over het uit eindelijke resultaat, dat zij - met SP en CPN - tegen de begroting in zijn geheel stemden. De la Mar (PSP) meende dat de PvdA on- der het juk van de WD door ging. Van Lint (PPR) zei dat het collegebeleid teleurstellend was. Als voorbeeld noemde hij het af wijzen van een luttel bedrag voor het psychiatrisch Inloophuis. De raad besloot weliswaar om voor het psychiatrisch Inloophuis 10.000 gulden beschikbaar te stellen (en 2.000 gulden voor creatieve en kunstzinnige vor ming van de schooljeugd). Het geld hiervoor was beschikbaar, omdat er bij de raming van de opbrengst van de woonvergun ningen een vergissing was ge maakt. Maar de kleine linkse par tijen vonden dit ontoereikend. Moties De raad stemde unaniem in met de vier door de PvdA ingediende moties. (Loongarantie voor deel tijdwerkers, aandacht voor kan sarme groepen op de arbeids markt, financiële hulp aan star tende ondernemers, maatregelen voor normale afvoer van huisvuil bij bejaardenwoningen). Het col lege gaat het WD-voorstel be studeren om in het kader van de internationale solidariteit een drinkwater-project in de Derde Wereld te steunen. Wethouder Peters (PvdA) dacht hierbij aan een project in de zogeheten Frontlijnstaten in Zuidelijk Afri ka. Zonnevylle (VVD): tegen motie ei gen partij (Foto Wim Dijkman) Met alleen de kleine linkse partijen en D'66 tegen besloot de raad om een aparte deelcommissie voor sport en recreatie in te stellen. Unaniem sprak de raad uit, dat er vóór 1 juni een voorstel ge daan moet worden voor de her ziening van het verkeerscircula tieplan. Dezelfde eenstemmig heid was er ten aanzien van de mening, dat de reorganisatie van de Vleeskeuringsdienst op kos ten van het rijk moet komen. Verdeeld was de raad over de WD-motie, later door het colle ge gewijzigd overgenomen, waarin de versterking van Lei den als regionaal winkelcentrum werd beklemtoond. De tegen stemmers (CDA, SP, CPN, D'66) vonden de motie overbodig. Zonnevylle (WD) stemde ook tegen. Hij vond de versie van het college zwakker dan de oor spronkelijke WD-motie. Over een soberder Stadsvernieu wingsblad en experimenten met maatschappelijk gebonden ei gendom was iedereen het eens. De raad sprak uit dat het college moet bevorderen, dat huurwo ningen behoorlijk worden onder houden. Alleen de kleine linkse partijen wilden daaraan toevoe gen, dat achterstallig onderhoud wordt uitgevoerd zonder finan ciële gevolgen voor de huurders. Markt De raad sprak op initiatief van D'66 uit dat er voorstellen moeten ko men over de structuur van de ambtelijke top van de gemeente lijke organisatie, en voorts dat studenten gemotiveerd kunnen worden om zich als inwoner van Leiden te laten registreren. Al leen het CDA stemde tegen de motie, waarin werd uitgesproken dat de weekmarkt spoedig daad werkelijk die vaste plaats moet krijgen, waartoe de raad in 1981 besloot (o.a. marktenroute). De raad sprak ook nog eens uit dat er in elk geval geen chemische onkruidbestrijding moet gebeu ren. Met alleen de WD tegen besloot de raad om het Wegloophuis te erkennen en een symbolische subsidie van 25 gulden te verle nen. Met die erkenning moet het Wegloophuis het voorlopig doen. De meerderheid (PvdA en WD) wilde verder geen geld beschik baar stellen. De raad sprak uit (alleen WD te gen) dat het college de betrok kenheid van de gebruikers van de eerstelijns gezondheidszorg moet bevorderen. Een financiële ondersteuning hiervan, zoals klein links had gevraagd, haalde het niet. Een nader onderzoek naar de mo gelijkheid om de Stichting Wel zijn bij de bezuinigingen enigs zins te ontzien, haalde het ook niet. Maar dat was op het nipper tje. De motie van het CDA werd met 20 tegen 19 stemmen ver worpen. Drie PvdA-ers (Van Dongen, Boot en Fallaux) steun den de motie, maar de rest van de PvdA en de WD waren er te gen. De raad sprak verder uit dat er op korte termijn een voorstel moet komen om een commissie Welzijn Migranten in het leven te roepen, dat er een algemene ver laging van de presentiegelden van de leden van stembureau's moet komen en dat het woonwa genkamp aan het Trekvaartplein moet blijven en de bewoners niet tegen hun zin worden gedwon gen om te verhuizen. LEIDEN Mevrouw I. Geelkerken-Brusse en de heer S. Sannes hebben gisteren tijdens een receptie afscheid genomen als bestuurslid van de MEAO aan het Lammenschanspark. Beide bestuursleden kregen daarbij de gouden speld van verdienste van de gemeente Leiden. Wethouder Peters rechts op de foto) had de taak op zich genomen deze onderscheidingen op te spelden. Zowel mevrouw Geelkerken (oud-raadslid ARP) als de heer Sannes (oud-wethouder PvdA) heeft jarenlang zitting gehad in het bestuur van de MEAO. Geelkerken had er de functie van secretaris. Sannes was voorzitter (foto Holvast) Uitbreiding Mayflower aan Beestenmarkt LEIDEN - De eigenaar van het Ho tel Mayflower, aan de Beesten markt in Leiden, moet de ge meente bijna 8000 gulden beta len voor het onttrekken van woonruimte ten behoeve van de uitbreiding van zijn hotel. Het gemeentebestuur van Leiden heeft de hoteleigenaar toestem ming gegeven twee woningen aan de Beestenmarkt bij zijn ho tel te trekken op voorwaarde dat voornoemd bedrag wordt gestort in het fonds financiële bijdragen bij woningonttrekking. Hotelei genaar De Groot is tegen het in rekening brengen van de wonin gonttrekking in beroep gegaan bij het provinciebestuur. Volgens De Groot gaat het bij een hotel evenzeer om (tijdelijke) woonruimte. De hoteleigenaar zegt niet in staat te zijn het geëi ste bedrag te betalen en heeft het provinciebestuur verzocht de voorwaarden van de gemeente te vernietigen, opdat de bouwplan nen niet worden vertraagd of be lemmerd. De gemeente wijst er op al heel re delijk te zijn geweest door de re geling van vóór 1 januari 1983 toe te passen. Op grond van de hui dige regeling zou van de hotelei genaar een financiële bijdrage van 60.000 gulden mogen wor den geëist. De gemeente meent dat een hotelgebouw zeker niet als woning kan worden aange merkt. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland wijzen er op dat op grond van de bestaande woning nood verboden is zonder toe stemming van B en W een ge bouw dat als woonruimte in ge bruik is voor een ander doel te bestemmen. B en W zijn bevoegd indien woonruimte toch een an dere bestemming krijgt daaraan financiëe voorwaarden te verbin den. Volgens het provinciebe stuur is een en ander ook van toepassing indien de ontrekking van woonruimte plaats vindt ten behoeve van een hotelbedrijf. De woningen aan de Beestenmarkt kunnen, naar de opvatting van de provincie, van belang worden geacht voor de vermindering van de woningnood in Leiden. Men komt daarom tot de conclusie dat het juist is dat de gemeente hetzij in geld, hetzij in de vorm van vervangende woonruimte compensatie eist voor de onttek- king van de woningen. Het pro vinciebestuur zegt ook het com pensatiebedrag van 7.950 gulden alleszins redelik te achten. In verband met de financiële posi tie van de hoteleigenaar vindt men het wel redelijk hem in de gelegenheid te stellen het com pensatiebedrag in vijf jaarlijkse termijnen te betalen. WOR bedankt directie groen van gemeente LEIDEN - Leiden-Noord is uiter mate tevreden over de directie groen van de gemeente en de Wijkouderenraad (kortweg WOR) achtte gisteren de tijd rijp om dat tot uitdrukking te bren gen. Leden van de WOR bezoch ten het Stadsbouwhuis, waar de directie groen (vroeger plantsoe nendienst geheten) zetelt en overhandigden chef-groen, Jo- chemsen, drie boterletters: de W, de O en de R. Het was niet de bedoeling dat Jo- chemsen daar direct zelf zijn tan den in zou zetten; de letters wa ren in de eerste Dlaats bestemd voor de werkploeg die in noord opereert. "Er wordt in deze tijd veel kritiek op gemeentelijke in stellingen geleverd", zegt een woordvoerder van de WOR,, "maar het is goed om te laten blijken dat wij ook bijzonder goeie ervaringen hebben opge daan". Met name was dat onlangs het ge val toen in verband met de wijk en woningverbetering de achter tuinen aan de Van der Duyn- straat moesten worden opge hoogd. Omdat de, veelal oudere, bewoners van deze straat er nog al tegen op zagen om zelf weer opnieuw hun tuin aan te leggen, namen de groenwerkers van de gemeente het afgelopen voo 'aar dat voor hun rekening, na eerst van de oude tuinen foto's te heb ben gemaakt. Een inspectie on langs wees uit dat zij dit karwei goed hebben geklaard. Vandaar de Sinterklaas-actie van de WOR-noord. ADVERTENTIE Sinterklaas doet morgen zijn Inkopen op de MOBIEL- EN H068YMARKT U toch ook7 6400 m2 hebbedingetjes, hobby- en verzameldingetjes, curiosa, ge reedschap, kinderrommelmarkt, speelgoed, boeken, totale 2-, 3- en 4- wielermarkt. Groenoordhallen Lelden, 10.00 tot 16.00 uur. Entree 2,50 p.p. Mevrouw Barendse, voorzitster van de Wijkouderenraad in Noord, geeft chef-groen Jochemsen de hand, terwijl de beginletters voor hem uitgestald liggen. Naast haar mevrouw Weeber, ook lid van de raad, en links van de WOR-voorzitster de heren Slingerling en Vervoorn, die eveneens van dit orgaan lid zijn. Verder op de foto: ambtenaren van de directie groen. (Foto Holvast). Studenten pakken inbreker LEIDEN - Studenten hebben van nacht een inbreker overmeesterd in het pand van de roeiverenging Niord aan de Morsweg. Om kwart over twee was het in braak-alarm overgegaan bij een in de buurt wonende student. Deze trommelde ijlings een paar vrienden op. In het Njord-pand trof het gezelschap vervolgens een 33-jarige Leidenaar aan die er juist met een krat bier en een fles jenever vandoor wilde gaan. De studenten hebben de inbreker aan de politie uitgeleverd. Inbraak in discotheek LEIDEN - Uit de Hi Fi-discotheek in de Vrouwensteeg is in de nacht van woensdag op donder dag voor duizenden guldens aan geluidsapparatuur gestolen. Ontvreemd werden twee draaita fels, een versterker, een cassette deck, een lichtorgel en een aantal grammofoonplaten. De daders zijn de discotheek bin nengedrongen na het forceren van de toegangsdeur. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Uit de schaduw (1) Er wordt heel wat 'afgecomebac- ked' vandaag de dag. Muzikan ten die jaren geleden hun in strumenten in de wilgen hin gen, plukken die er in een vlaag van nostalgie weer uit, spelen een avondje, krijgen de smaak weer te pakken en zijn vervolgens niet meer van het podium af te slaan. Het come back-verschijnsel grijpt als een virus om zich heen. We hoeven dan ook niet raar op te kijken wanneer in het komend vooijaar The Mon- kees opeens in de Stadsge hoorzaal optreden. The Shoes, The Animals en The Everly Brothers musiceren er immers ook weer vrolijk op los? In Leiden kunnen we morgen avond eveneens zo'n opmerke lijke wederopstanding aan schouwen. In de kantine van de voetbalvereniging LDWS aan de Vliet treedt namelijk The Jumping Strings op. Dit gezelschap maakte in het be gin van de jaren zestig furore als de Leidse Shadows. Ben Langezaal, met zijn 47 jaar de oudste string, liep al gerui me tijd rond met het plan om het hele spul weer bij elkaar te drijven toen hij ster-gitarist Jan van Egmond tegen het lijf liep. Hij nodigde de Leidse Hank B. Marvin uit om weer eens een avondje met zijn vrouw langs te komen. Van het een kwam het ander en voordat zij het wisten, zaten Langezaal en Van Egmond met het telefoonboek in de hand en niet veel later werd in de kantine van LDWS de eer ste repetitie gehouden. Met LDWS-manus van alles Henk Piket, een goede kennis van de Strings, werd een 'deal' gesloten: gratis repeteren in de kantine in ruil voor een paar 'free concerts'. Het eerste vrije concert is dus morgenavond. Strings-aanhangers die geen lid zijn van de Vliet-club, maar er wel met hun neus bovenop willen staan wanneer hun ido len de draad weer oppakken, plaatst Henk Piket op de gas tenlijst. Zij moeten hun komst dan wel even vanavond telefo nisch aan de besnorde feest neus melden: 765924. Uit de schaduw (2) Bij de inmiddels opgedoekte Ben Langezaal (links) en Aad de Boer pakken de draad weer op, morgen vieren zij hun 'come back' in de LDWS-kantine. (Foto Holvi muziekwinkel van Aad van Heeringen in de Haarlemmer straat liepen Ben Langezaal en Aad de Boer elkaar bijna 24 jaar geleden tegen het lijf. Zij raakten aan de praat en bleken allebei over te lopen van be wondering voor The Shadows. Met twee geestverwanten, Ton de Hollander en Ronnie Parko, sloegen zij aan het repeteren in de huiskamer van kleermaker Langezaal aan de Oude Vest. Spoedig stapte het viertal tussen de schuifdeuren vandaan het toneel op. Na afloop van één van hun eerste optredens, kwam ene Jan van Egmond naar Ben Langezaal en Aad de Boer toe. Die twee kunnen zich het nog als de dag van gisteren herinneren: "Jan vroeg of we niet iemand konden gebruiken die gezellig een beetje mee mocht bassen". Met Van Eg mond bleken de Strings dus hun eigen Hank B. Marvin in huis te halen. The Jumping Strings maakte snel Jiaam in de regio. Lange zaal en De Boer: "Overal waar we speelden, zat het vol. Zelfs in Den Haag waar we toch be hoorlijk wat concurrentie had den. We wonnen ook achter el kaar van die teenage talenten shows die ze toen organiseer den. Op een gegeven moment wonnen we zelfs een landelijke finale met als gevolg dat we een plaatje mochten opnemen. En toen maakten we een klein foutje". DANSEN DANSEN DtNSEN John Pierres S ow Rock, Twist, berotpsband The Jumping Sitings 'p'w John Pierre 'Jumping melody'/'Wien. Wien, nur du allein' kwam in 1963 uit op het moment dat The Sear chers met 'Sweets for my sweet', Fats Domino met 'Here goes my heart again' en Ria Valk met 'Ik wil een cowboy als man' de hitparade aanvoer den. Door hun platen-contract kregen de Strings aanbiedingen om in Duitsland en Frankrijk te gaan spelen. Het jonge vijftal hapte gretig toe. "En dat hadden we dus niet moeten doen", blik ken Langezaal en De Boer te rug. "Doordat we naar het buitenland gingen, haakte de platenmaat schappij af. Die wilde dat wij in Nederland bleven om onze plaat te promoten en een nieu we single op te nemen. Dat is er nooit meer van gekomen want na vier maanden Frank rijk en twee maanden Duits land lagen we er uit". Toch hebben Langezaal en De Boer geen spijt van hun bui tenlandse avontuur. "Want re ken maar dat we wat hebben afgelachen. We hebben in dat halfjaar enorm veel ervaringen opgedaan. We speelden voor namelijk op Amerikaanse ba ses die je toen overal in Frank rijk en Duitsland had. Op een vrijdagavond stonden we op z'n basis te spelen toen er hal verwege het optreden opeens huilende militairen de zaal kwamen binnenrennen. 'Stop the music, stop the music', rie- Uit de schaduw (3) Terug in Nederland bleek de pla tenmaatschappij weliswaar af gehaakt, maar de fans geens zins. De fanclub onder aanvoe ring van Koos van de Born, die zichzelf later zou herdopen in John van de Born, was de Leidse Shadows trouw geble ven. De zaaleigenaren ook want de Strings hadden voor lopig werk genoeg. Maar een jaar later kwam de klad er in. Langezaal en De Boer: "De rauwere beat van de Rol ling Stones en zo kwam in op- mars. Daardoor verflauwde de interesse voor de muziek van The Shadows en dus ook voor ons. Eind '65. begin '66 hebben we maar besloten om uit elkaar te gaan. Op een nette manier hoor". Aad de Boer: "Ik heb gelijk m'n gitaar verkocht en nooit meer zo'n ding aange raakt". Met als gevolg dat hij een kleine twintig jaar later weer driftig aan het repeteren is geslagen. "Ik studeer me suf, want reken maar dat onze muziek niet op houdt bij vier akkoorden. Ik durfde het eigenlijk niet aan om weer te gaan spelen. De jongens hebben me echt over de streep moeten trekken. Maar ik heb er wel zin in hoor, alleen ben ik zo zenuwachtig als de pest". J.V.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3