san "Uit waren de kansen beter" "Zes maanden zijn we lang vernederd" AZC vol goede moed naar Italië Voorzitter KNSB stopt Karei Jansen lucht zijn hart Run op interland Quick Boys aast op bekerstunt tegen NEC9 maar. QUICK B0YS-N.E.C. ,.M W Noordwijk V.V.O.G. WVC wacht gesprek af ZIJL LGB HET IJ VRIJDAG 2 DECEMBER 1983 ALPHEN AAN DEN RIJN - Vol optimisme is de waterpoloploeg van AZC/Microlife vanmorgen naar Genua vertrokken, waar morgenavond om negen uur de tweede finalewedstrijd om de Europa Cup 1 tegen Pro Recco wordt gespeeld. De Nederlandse kampioen verdedigt in Italië een 10-8 voorsprong, die zondag in Veenendaal werd bewerkstel ligd. Velen vragen zich af of de voordeli ge marge van twee doelpunten toereikend is. Coach George Geurtsen en zijn spelers hebben zich moed ingesproken door te geloven van wel. De Doorwer- thenaar wijst ter ondersteuning van zijn hoop op de resulaten die Pro Recco in de halve finales te gen Jug Dubrovnik heeft be haald. Zowel in Italië (7-6) als in Joegoslavië (9-8) won de Italiaan se kampioen, die nu tegen AZC al een nederlaag op zak heeft. Bondscoach Denes Pocsik, een trouw metgezel tijdens AZC's AMERSFOORT (ANP) - De voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrij ders Bond (KNSB), ir. mr. W.H.D. Quarles van Ufford, heeft het bondsbestuur giste ren medegedeeld, dat hij zijn functie neerlegt. Quarles van Ufford, burgemeester van Amstelveen, trekt zich terug in verband met zijn benoe ming tot directeur van het ka binet der koningin. De vice-voorzitter van de schaatsbond, Jan Qraas, heeft zich bereid verklaard als waarnemend voorzitter op te treden tot in de vacatu re is voorzien. Europese reizen, wuift de consta tering dat AZC zondag j.l. een grotere zege uit het vuur had moeten slepen om kansrijk te zijn achteloos weg. "Het feit dat het verschil minimaal is, is psy chologisch van groot belang. Nu gaan de spelers aan het duel be ginnen met de wetenschap dat ze er voor moeten knokken. Als de voorsprong al groter zou zijn ge weest, zouden ze, onbewust, al leen maar aan het verdedigen van die voorsprong hebben ge dacht. De situatie zoals die er nu ligt is beter". Supporters De Italianen rekenen er op dat het fraaie zwembad 'Albaro' zater dag vol zal stromen en dat bete kent dat drieduizend fanatieke supporters hun ploeg naar de Europa Cup willen schreeuwen. AZC neemt slechts een handje vol supporters mee. Ongeveer dertig Alphenaren - buiten de ploeg en de pers om - zullen het historische gebeuren van nabij volgen. In het gezelschap zullen zich ook Joop van der Reijden, staatssecretaris van WVC, en de Alphense burgemeester Paats bevinden. Zij reizen overigens pas morgen naar de Italiaanse havenstad af. Dat geldt ook voor een tv-ploeg van de NOS, die ter plekke opnamen zal maken. Zondagmiddag om 16.25 uur arri veert AZC, al dan niet in het be de 'Cup', weer op Schip- DEN HAAG (GPD) - Karei Jansen en Cees van den Berg zagen op 16 mei van dit jaar de bui al hangen. Het nieuwe sectiebestuur betaald voetbal, de gekozen opvolgers van het enkele weken eerder weggezonden kabinet-Vilé, maakte zijn opwachting. En onder die nieuwe leden bevond zich Jacques Hogewoning, oud-voorzitter van het betaald voetbal en een historisch felle tegenstander van iedere werknemersvertegenwoordiging in het sectiebestuur. Karei Jansen: "Wij hebben niet met hol. WIM VAN WANROOY ROTTERDAM (ANP) Vanaf zes uur 's ochtends hebben gisteren voor de kassa bij Feyenoord mensen in de rij gestaan, die een kaartje wilden hebben voor de laatste voorrondewedstrijd voor het Europees kampioenschap van Nederland tegen Malta op 16 december. Om half een waren de 6000 kaartjes bij de poorten van Feyenoord uitverkocht. Vanaf 17 november waren via het bespreekbureau in Laren telefonisch al 17.000 plaatsen gereser veerd. De verwachting is dat ook de plaatsbewijzen via de overi ge voorverkoop-adressen en de afdelingen van de KNVB binnen korte tijd zijn verkocht. Wellicht waren Jansen en Van den Berg, de twee overgebleven le den van het oude bestuur, op dat moment te goedgelovig. „Na tuurlijk vreesden we Hogewo ning op grond van eerdere erva ringen. Maar misschien was de man wel veranderd; misschien had hij wel wat geleerd in die tussentijd. Bovendien zagen we in Van der Louw een voorzitter, van wie we wel enige steun voor de werknemers in het betaald voetbal mochten verwachten". Karei Jansen vergiste zich. De werkelijkheid zou heel anders worden en liep voor Van den Berg en Jansen uit op een grote desillusie. "We zijn zes maanden lang vernederd". De hoop die beiden op voorzitter Van der Louw hadden gevestigd, was niet eens zo onlogisch. Im mers, Van der Louw had zich als socialist en oud-lid van de Twee de Kamer voor de PvdA ontpopt als een groot voorstander van in spraak van werknemers in het betaald voetbal. Maar in de prak tijk is daar weinig van gebleken. Jansen, cynisch: „Ik heb zeker een ander socialisme dan Van der Louw". Later in het gesprek zal Jansen opmerken, dat hij nog als zitter van het betaald voetbal KATWIJK/NIJMEGEN Het voert te ver om te veronderstellen dat bij uitschakeling door Quick Boys de oorlog uitbreekt bij NEC. Eliminatie door de op een stunt azende Katwijkse amateurs zal dan wel het absolute diepte-punt betekenen in het weinig hoop volle bestaan van de Nijmeegse profstichting, "maar", zegt voorzitter Henk Bergamin, "geen Griekse toestanden hier". Het rommelt in de Goffert, daar over bestaat geen enkele twijfel. De reserve KNVB-bekerhouder uit het afgelopen seizoen is na de droomreis door Europa Cup- land terug in de keiharde reali teit. Tijdens de trip naar Bergen liet trainer Pim van de Meent reeds duidelijk blijken dat hij zich niet langer kon verenigen met het door het bestuur zuinig jes uitgestippelde beleid ("Daar moet je dan wel de consequen ties uittrekken"), dat erop was gericht in één jaar terug te keren naar de eredivisie. Door de on verwachte winst in Noorwegen en dus plaatsing voor de tweede EC II-ronde smoorde het drei gende conflict. Baréelona als vol gende tegenstander leidde alle aandacht vervolgens af en in een voor de speciale gelegenheid uit verkochte Goffert werd alle mi sère vergeten. Voor even, slechts. Spoedberaad Twee weken geleden waaide de wind echter ineens uit een heel andere hoek. Toen stelde voorzit ter Bergamin tijdens een spoed beraad tussen bestuur, trainer en spelers dat wat hém betreft de maat vol was. NEC boekte geen enkel succes. "De 0-0 tegen Quick Boys speelde wel een rol, maar het verlies tegen Den Haag gaf de doorslag", aldus Berga min, die maatregelen in het voor uitzicht stelde. "Dan krijg je alle maal sensatie-verhalen", weer spreekt de voorzitter alle geruch ten rond een mogelijk voortijdig ontslag voor trainer Pim van de Meent. De Amsterdammer heeft tot aan het eind van het seizoen '84-'85 een verbintenis met NEC. Er zijn sinds die spoedbijeenkomst nog geen sancties uitgesproken. Wel zijn de spelers vorige week tweemaal met elkaar in conclaaf geweest. "En ze hebben afge sproken dat het afgelopen moest zijn met praten, dat er weer ge voetbald moet worden", noemt Bergamin de slotsom. Wat ge beurt er als ook nu de resultaten uitblijven? "Ik weet het niet", zegt Bergamin diplomatiek. "Ie dereen is in elk geval gewaar schuwd". Belangstelling Naar verwachting zo'n vierduizend Kat wij kers wachten dat gewaar schuwde NEC op voor de replay in de bekercompetitie voor profs. "Dat hebben we toch mooi voor elkaar", refereert Quick Boys-bestuurslid Jaap Sip aan de mislukte poging om NEC al direct naar Nieuw Zuid te halen. Met de verdienstelijke 0-0 dwong de formatie van Martin van Via- nen de Nijmegenaren alsnog tot een reis naar Katwijk. Het is de eerste keer dat de Katwijkse club in bekercompetitie-verband een betaalde club op bezoek krijgt. Hoewel reeds vele malen perio de-kampioen, plaatste Quick Boys zich nimmer voor deelna me aan het 'grote' toernooi om dat de in het verleden louter tus sen amateurs gespeelde eerste ronde nooit werd overleefd. De afgelopen zaterdag gestartte voorverkoop verloopt naar zeg gen van Jaap Sip "zéér uitste kend". Belangstelling is er mor genmiddag op Nieuw Zuid trou wens ook van TROS-Aktua, dat 's-avonds een reportage uitzendt. De hoofdrol daarin lijkt voorbe stemd aan Theo Guyt, die het in de return zwaarder zal krijgen dan drie weken geleden in de Goffert. "Want ik zal er niets meer van be grijpen, als ik het morgen net zo rustig krijg als in de uitwed strijd", stelt de Katwijkse doel- verdediger zelf al. "Ik heb daar ontzettend weinig te doen gehad. Natuurlijk omdat de achterhoe de een grandioze partij speelde en er door de anderen goed werd meeverdedigd". "En als de ploeg goed draait, draait Theo Guyt ook lekker", verkon digt Guyt bijzonder op zijn ge mak. Echter, ook toen Quick Boys kort na de seizoenstart een mindere periode kende, stond de alweer 25-jarige sluitpost zijn mannetje. Dat hij samen met ex- ploeggenoot Huug Aandewiel het klassement van de beste za terdag-amateurs aanvoert, ge tuigt daarvan, waarmee tegelij kertijd wordt aangetoond dat Theo Guyt in topvorm verkeert. door Gerard Haverkamp Die vorm groeit nog, anders dan dat was toen Guyt in militaire dienst 'lag'. "Die periode heb ik stil gestaan of zelfs achteruit ge gaan. Ik was ver van huis gele gerd. Alleen op de vrijdagavond kreeg je een balletje naar je toe getrapt. De twee jaar daarvoor had ik de stijgende lijn te pak ken, maar vervolgens viel ik he lemaal stil. Die dienst is me echt opgebroken". Nu traint de keeper harder en ge concentreerder dan ooit. "Omdat je een trainer hebt, die zelf ook keeper is geweest", voert hij Martin van Vianen op. "Als we met z'n tweetjes bezig zijn, gaan we ontzettend te keer. Dan wil ik niet voor hem onder doen. Je voert constant strijd met hem, je luistert naar zijn adviezen. Daar trek ik me aan op". heeft meegemaakt als Van der Louw. Tijdens de eerste vergadering var het nieuwe sectiebestuur was het al meteen raak. Hogewoning wil de een nieuwe verdeling van de portefeuilles en eiste het vice- voorzitterschap op. Volgens Jan sen was daarvoor geen enkele aanleiding. Van den Berg had die functie al geruime tijd en naar ie ders tevredenheid vervuld. Maar tot Jansens stomme verbazing gaf Van der Louw zijn fiat aan Hogewomngs eis. Ook Jansen raakte in no time een aantal func ties kwijt. Het pakket sponsoring en reclame moest worden over gedragen aan Ton Harmsen. „De werknemers in het bestuur werden ontmanteld met nota be ne steun van de socialist Van der Louw. Misschien hadden we toen al moeten opstappen, maar we zijn te fatsoenlijk geweest. Bovendien speelde in die perio de een aantal belangrijke zaken voor spelers en trainers, zoals het vereveningsfonds en de humani sering van het transfersysteem. We konden toen domweg niet verdwijnen. Maar in die eerste vergadering is wel al de eerste steen voor de crisis aangedra gen". Ook Van der Louw voelde volgens Jansen die crisissfeer. „Het zal de derde of vierde bijeenkomst zijn geweest, dat Van der Louw zich afvroeg of hij in een dieren tuin was beland. Als het zo moet dan stop ik ermee, riep Van der Louw uit. Het was ook te gek. De overige bestuursleden trokken alles naar zich toe. Van den Berg en ik kwamen niet meer aan bod". Kwade genius De tweespalt in het sectiebestuur nam allengs toe. Van der Louw raakte al gauw op het tweede plan. Het werd Hogewoning die de lakens uitdeelde. Jansen: „Van der Louw gaf geen leiding aan het bestuur. Daar had hij geen tijd voor. Dat heeft hij ook gezegd, toen hij werd binnenge haald. Dat moet Hogewoning als muziek in de oren hebben ge klonken. Die beheert nu bijna al le portefeuilles. Ik ben er zeker van dat Hogewoning aanstuurt op een tweede periode als voor zitter. Hij was vroeger een kwade genius, maar is dat nu ook. Bo vendien is hij een stuk agressie ver geworden". Jansen wijst erop, dat Hogewoning in zijn eerste periode als voorzit ter er een puinhoop van heeft ge maakt. „Het is onbegrijpelijk, dat hij mocht terugkeren. Hij speelt een politiek machtsspel. En het lukt 'm om zich op alle mogelijke manieren naar voren te dringen. Hogewoning mocht plotseling mee als chef d'equipe naar Dublin voor Ierland-Neder- land. Maar hij heeft zich daar niet eens behoorlijk weten te gedra gen". „Kijk, een man als Harmsen, daar heb ik meer waardering voor. Ik ben het weliswaar niet eens met zijn stellingen, maar hij zegt ten minste recht voor z'n raap wat hij wil. Met zo'n man kan ik wel werken". Jansen is ervan overtuigd, da( het sectiebestuur doelbewust bezig is zich van een aantal armlastige clubs te ontdoen. „Harmsen heeft dat ook altijd ronduit ge zegd. Ze willen af van de clubs, die telkens weer een beroep doen op het noodfonds. Dat zijn Bekend Veel :r dan zijn groep van ad viezen dienen, zal Van Vianen gisteravond na afloop van een onderonsje in het Katwijks bow lingcentrum tijdens de bespre king niet hebben gedaan. Af gaande op het optreden in Nij megen, waant Quick Boys zich niet kansloos, "al hadden we dóér een grotere kans om te win nen, dan morgen", overdenkt Theo Guyt. "De mogelijkheid dat we nu 'gewoon' verliezen is zeker aanwezig. NEC kijkt na tuurlijk heel anders tegen aan. Ons spelletje is bekend en ze zullen ook wel niet meër zo lief zijn. We verwachten dat ze veel feller zullen spelen, in een hoog tempo. Als we dat nu de eerste twintig minuten een beetje op kunnen vangen en af en toe zelf een leuke aanval op kunnen zet ten, dan hebben we met het pu bliek als twaalfde man een aardi ge kans. Als we maar niet vanaf de eerste minuut achter NEC aan moeten gaan lopen hollen". ADVERTENTIE Bezoek zaterdag 3 december a.8. de voetbalwedstrijd aanvang 2.00 uur Plaats van handeling: sportpark Nieuw Zuid. Dit advies wordt u gratis verstrekt door de N.M.B.-bank die ook op sportlel terrein doelbewust met u meedenkt. N.M.B.-bank, Voorstraat 39-41, Katwijk zo'n zes a zeven clubs uit de eer ste divisie. En ik snap niet dat die clubs dat niet in de gaten hebben". „Het is toch te gek, dat tijdens een algemene vergadering nauwe lijks iemand zijn mond open doet. Het voetbal parlement func tioneert niet. Ze begrijpen niet eens waar het over gaat. Ze be studeren de stukken niet. Het parlement is ziende blind en ho rende doof. Ze hebben niet eens in de gaten, dat het bestuur met zevenmijlslaarzen aanstuurt op een breuk met de overheid. En het zijn juist de eerste divisie clubs, die daarvan de dupe wor den". Aangeslagen Jansen was afgelopen maandag overigens niet erg in vorm met zijn kritiek op het sectiebestuur. Zijn verweer was maar erg ma tig. Zijn verklaring daarvoor: „We konden niet meer, we waren niet meer bij machte door de op eenvolgende serie van vernede ringen. Sorry, maar ik voelde me een aangeslagen bokser". Het betekende de breuk in het sec tiebestuur en het vertrek van Jansen en Van den Berg. Daar-* mee werd niet langer voldaan aan de voorwaarden, die aan het betaald voetbal zijn gesteld om voor subsidie in aanmerking te komen. De geldkraan dreigt te worden dichtgedraaid en dat kan leiden tot een versnelde sane ring. „Maar daarvoor zijn niet wij verantwoordelijk. Niet wij heb ben met vuur gespeeld, maar de overige leden van het sectiebe stuur. De clubs hebben dat toe gelaten en als een paar daarvan straks het slachtoffer worden, hebben ze dat aan zichzelf te wij ten". ADVERTENTIE A.s. zaterdag 3 december 1983 om 14.30 uur In het sportpark Duinwetering Aangeboden door J.S. Lips Assurantiën BV "Ons advies kost U niets". DEN HAAG (GPD) - Staatsse cretaris Joop van der Reij den van WVC is niet van plan de subsidies aan het be taalde voetbal te blokkeren tot het moment waarop blijkt dat de breuk in het sectiebestuur van de KNVB definitief is. De bewindsman liet dit gisteren weten tij dens de behandeling van de WVC-begroting in de Twee de Kamer in antwoord op een vraag van Joop Worrell (PvdA). Vandaag vindt in Rotterdam een gesprek plaats tussen de KNVB en de vakbonden WCS (spelers) en WON (trainers) over de mogelijke terugkeer van Karei Jansen en Cees van den Berg in het sectiebestuur. Beide werk nemersafgevaardigden stel den jongstleden maandag avond hun functies beschik baar uit onvrede met de vol gens hen geflopte medezeg genschap in het bestuur. Van der Reijden wacht de uitkomst van deze lijmpo ging af, voordat hij eventue le stappen zal ondernemen. "Ik wil hen die gelegenheid ge ven. Mocht het gesprek evenwel op niets uitlopen, dan vind ik het redelijk dat ik naar de Kamer terugkeer om mijn intenties duidelijk te maken. Maar niet eerder dan na dat gesprek". Worrell toonde zich weinig te vreden met de lankmoedige houding van de staatssecre taris en drong er dan ook op aan de uitkeringen aan de bedrijfstak nu al voorlopig stop te zetten. Van der Reij den wilde zich daar echter niet aan wagen. „Pas wan neer er sprake is van een de finitieve breuk, keer ik te rug naar de Kamer", her haalde hij zijn standpunt. „En zou men vandaag tot overeenstemming met el kaar komen, dan keer ik over dit punt helemaal niet terug naar U. In dat geval verandert er niets en kun de reeds gemaakte af spraken worden voortge- ADVERTENTIE Waterpolowedstrijd Zaterdag 3 december Aanvang 19.00 uur Zwembad „de Zijl" Aangeboden door MERCASOL

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13