Moderniseren DAF vergt 600 miljoen Arabieren willen Rotterdams water Russische koopvaart wint van VS tr Sint Nicolaas kampt met dalen koopkracht Steekproeven moeten aan grens wachttijd bekorten Steun aan Zanussi zit Brussel dwars Kort zakelijk Proef PTT: telefooncel voor houder credit-card Beurs Amsterdam !§- Ji 11 EINDHOVEN (GPD/ANP) - DAF Trucks in Eindhoven gaat de komende zes jaar 600 miljoen gulden investeren in een om vangrijk moderniseringsprogramma, dat is gericht op de ont wikkeling van nieuwe vrachtwagens en nieuwe produktietech- nieken in de vestigingen in Nederland en het Belgische Wester- lo. De overheid draagt in dit plan voor 190 miljoen gulden bij. DEN HAAG (ANP) - Sinterklaas blijkt last te hebben van koop krachtdaling. Het ziet er naar uit dat zelfs de goedheiligman enkele procenten op zijn salaris (waarvan niemand overigens het fijne weet) heeft moeten inleveren. De winkeliers merken dan ook duidelijk, dat de verkoop dit jaar zeer traag op gang is gekomen. De Raad voor het filiaal- en grootwinkelbedrijf hoopt dat de laatste koopdagen en -avonden nog wat goed kunnen maken. Volgens de raad is er in het land sprake van een 'psychologisch klimaat' als gevolg van de econo mische situatie 'dat niet gunstig is voor de eindejaarsbestedin- gen'. De Sint blijkt overigens wel met zijn tijd mee te gaan. De verkoop van computerspelletjes (handcomputers, televisiespelletjes) gaat namelijk heel goed. De meeste winkeliers moeten het dit jaar dan ook van de verkoop van deze Drodukten hebben. Drs. A. Dreesmann, lid van de raad van bestuur van Vroom en Dreesmann meldt zelfs een 'reusachtige opgang' van elektroni sche spelletjes. "Van die dingen die je op de televisie kunt doen met je zoon. Die hele elektronica heeft sterk de belangstelling van de jonge generatie. Daar spelen wij bewust op in als beleid", aldus Dreesmann. Het is nog niet duidelijk in hoeverre de warenhuizen en speel goedzaken onder druk staan van de ambtenarenacties. Volgens de speelgoedzaken blijft het beperkt tot een enkel incident. Bij voorbeeld een zending die door de poststaking te laat is aange komen. Er is dan geen tijd meer om de artikelen uit te pakken en te prijzen. Behalve de computerspelletjes is er volgens A. Tailleur van de Bijenkorf (ook Hema en Praxis) dit jaar ook veel belangstelling voor tassen, cosmetica, platen en boeken. Verder wordt er ook veel kleding, zoals overhemden, truien en shawls verkocht. Bijna iedereen zal dit jaar van de Sint weer een chocoladeletter of een suikerbeest ontvangen. Want de verkoop van dit snoepgoed verloopt net als andere jaren. VRIJDAG 2 DECEMBER 1983 Russische prijzen In de Sowjet-Unie zijn donderdag de prijzen van een aantal con sumptiegoederen verlaagd met dertien a dertig procent. Het gaat onder meer om tapijten, bont mantels, televisietoestellen, ra dio's, camara's en kwartshorlo ges. Volgens voorzitter Gloesj- kov van de Russische staatscom missie voor de prijzen zijn de pRjsverlagingen mogelijk dank zij de gestage economische groei. Maar volgens het Westduitse persbureau DPA gaat het in hoofdzaak om produkten die na eerdere prijsstijgingen in de win kels liggen te verstoffen. Een groot aantal produkten is nog steeds zeer schaars en duur. Zo moet voor een koelkast met vriesvak bijna 500 roebel (ruim 1900 gulden) worden neergeteld. Vorig jaar kwam de eerste volau tomatische wasmachine op de Russische markt. Alle andere machines moeten worden voor zien van warm leidingwater. Haven De overslagactiviteiten in de Rot terdamse haven zijn dit jaar flink teruggelopen. Volgens een voor lopige schatting zal het jaarresul taat uitkomen op ongeveer 220 miljoen ton aan goederen tegen ruim 250 miljoen vorig jaar. De vrij sterke teruggang is volgens het gemeentelijk havenbedrijf te 'wijten aan de slechte gang van zaken bij de overslag van massa goed. Ook de overslag van ruwe olie en ertsen isdit jaar minder geweest. In de stukgoedsector lijkt de opgaande lijn zich voort te zetten, hoewel de hogere om- slagcijfers deels te maken heb ben met stakingen in Antwer pen. Vooral de containeroverslag is toegenomen. Boerenprotest De Franse boeren vinden dat presi dent Francois Mitterrand moet voorkomen dat Spanje lid van de Europese Gemeenschap wordt. Voorzitter Francois Guillaume van de Fédération Nationale des Syndicats d'Exploitants Agrico- les (FNSEA), de grootste boeren bond van Frankrijk, zei gisteren dat het Spaanse lidmaatschap van de EG ernstige gevolgen kan hebben voor de Franse land bouw en ook voor de rest van het bedrijfsleven. Frankrijk zal naar zijn mening worden over stroomd met goedkope Spaanse landbouwprodukten, zoals wijn. Ook vreest Guillaume een ware invasie van Spanjaarden die in Frankrijk beter betaald werk zoeken. Mitterrand zei verleden week in Bonn dat Frankrijk voorstander van de uitbreiding van de EG is maar dat er moeilij ke economische problemen moe ten worden opgelost voor het zover kan komen. Belastingverlaging De Westduitse regering is van plan de belastingen te verlagen. Ko mend voorjaar zullen de bijzon derheden van de plannen be kend worden gemaakt, zo heeft Otto Schlecht, een hoge ambten- baar van het Westduitse ministe rie van economische zaken, ver klaard. De regering beschouwt hoge belastingen en bureaucra tie als ernstige belemmeringen. Volgens Schlecht vergt een in grijpende hervorming van de be lastingen een verlaging die de Westduitse schatkist per jaar on geveer twintig miljard dollar scheelt. Om dat verlies op te van gen zouden de overheidsuitga ven moeten worden verkleind. Metaalarbeid Staatssecretaris Kappeyne van de Coppello (sociale zaken) heeft| vijf miljoen gulden beschikbaar: gesteld voor verbetering van ar-| beidsplaatsen in de metaalindus-, trie. Maatregelen die de-gezond heid en het welzijn van de werk nemers verbeteren kunnen per bedrijf met maximaal 250.000 gulden worden ondersteund, wettelijk verplichte maatregelen- daargelaten. Buiten de regeling vallen ijzergieterijen (aparte re geling), machinefabrieken en' transportmiddelenfabrieken. 1,13, spruiten C 0,56, spruiten D 1,35- 1,90, uien 0,62-0,91, winterpeen 0,20- 0,42, witlof 1,60-2,85, knolselderij 0,26- 0,96, sla 0,30-0,59, peterselie 0,60-0,91, selderij 0,37-0,74. Bij het bedrijf zijn belangrijke ont wikkelingen op komst, die aan het eind van 1989 moeten zijn af gerond. De wijze waarop nu vrachtwagens en andere produk ten worden gemaakt, zal ingrij pend worden gewijzigd. Bij de fabricage ervan wil DAF robots gaan inzetten, die het werk zul len overnemen van mensen die nu nog eenvoudig werk doen. Ook zullen computergestuurde montagemachines in gebruik worden genomen. Deze automatisering, waarvoor 200 van de 600 miljoen is bestemd, betekent volgens DAF dat er on getwijfeld banen moeten ver dwijnen. Precieze cijfers kon de directie daarover gisteravond niet geven. Er werken bij DAF Trucks in Nederland 6300 men sen, in de Belgische vestiging 1800. Het laatste obstakel voor de finan- ROTTERDAM (ANP) - Tussen de gemeente Rotterdam en de rege ring van Saoedi-Arabië zijn be sprekingen op gang gekomen over de levering van drinkwater. Uit een rapport van de Rotterdam se wervingsfunctionaris F.G. van der Stoep blijkt dat de Saoedi's graag een contract willen afslui ten over de levering van Rotter dams water, dat via de Maasste- delijke Slaven moet worden aan gevoerd. Volgens Van der Stoep is er ook contact opgenomen met Kuwait Petroleum Company (KPC), de maatschappij die vorig jaar de Gulf-raffinaderij in Rot terdam overnam. KPC zou het vervoer van het water van Rot terdam naar Saoedi-Aj-abië in su pertankers moeten verzorgen. De tankers zouden in Rotterdam ruwe olie moeten afleveren en op de terugweg naar het. Midden- Oosten water moeten meene men. Volgens de Rotterdamse wervingsfunctionaris valt nog niet te zeggen of en zo ja wanneer de besprekingen tot een contract zullen leiden. Volgens Van der Stoep heeft Rot terdam voor wat het afsluiten van een water-contract betreft ernstige concurrentie te duchten van onder andere Japan en West- Duitsland. Tijdens het recente bezoek van Helmut Kohl aan Sa oedi-Arabië heeft de Westduitse bondskanselier op de televisie verklaard met de Saoedische au toriteiten ook over waterleveran ties vanuit Hamburg te hebben gesproken. In de rapportage van de gemeente lijke wervingsfunctionaris wordt gesproken over problemen die Saoedi-Arabië dreigt te krijgen met de watervoorziening. Het land zou bezig zijn haar water voorraad op te souperen. Er wordt al naar water geboord op een 700 meter diepte cn men zit daarmee op de fossiele lagen. Voorts zijn de bestaande ontzil- ciering van het investeringsro- gramma is woensdagavond ge nomen, toen de Vlaamse deelre- gering akkoord ging met een overheidsgarantie van 0,9 mil jard Belgische frank. Eerder al had de nationale Belgische rege ring ingestemd met een staats garantie van 1,9 miljard frank. DAF leent in totaal 2,8 miljard frank (155 miljoen gulden) bij Belgische banken. Ook de Nederlandse overheid draagt een steentje bij. Het mi nisterie van economische zaken stelt een ontwikkelingskrediet van 140 miljoen gulden beschik baar. Daarnaast verstrekt de Na tionale Investeringsbank een achtergestelde lening van 50 mil joen gulden. DAF heeft de afgelopen vijf jaar al 300 miljoen gulden aan eigen geld geïnvesteerd in produktie- vernieuwing en versterking van de organisatie. tingsinstallaties zeer Kostbaar in aanleg en duur in onderhoud. Ook zint het de Saoedi's niet dat zij voor wat hun drinkwatervoor ziening betreft van dat ontzil- tingssysteem afhankelijk zijn. Zij denken dat met mammoet- tankers vanuit West-Europa geïmporteerd water goedkoper zal zijn. Volgens Van der Stoep heeft niet alleen Saoedi-Arabië te kampen met problemen met de water voorziening. Ook landen als Koe weit en Oman vrezen in de nabije toekomst drinkwatertekorten. WASHINGTON/LONDON (UPI) - De koopvaardijvloot van de Ver enigde Staten is tussen 1960 en eind 1982 afgenomen van 1008 tot 574 schepen; in die periode groeide het aantal schepen onder de vlag van de Sowjet-Unie van 873 tot 2449, zodat er nu ruim vfermaal zoveel Russische als Amerikaanse schepen de wereld zeeën bevaren. Dit staat in een rapport van het Amerikaanse Transportation Institute. Het instituut verbindt aan deze cij fers de waarschuwing dat deze ontwikkeling de nationale veilig heid van de Verenigde Staten in gevaar brengt. Uit de militaire activiteiten van de VS in Liba non en op Grenada kan worden opgemaakt dat het van groot be lang is voldoende koopvaardij schepen te hebben voor in stand houding van lange aanvoerlij- Als oorzaken van de achteruitgang noemt het de hoge kosten van de Amerikaanse scheepvaart in ver gelijking met veel andere landen en de subsidiëring van de scheepsbouw elders in de we reld. De Amerikaanse vloot nam vorig jaar wat aantal schepen be treft de elfde plaats in en wat draagvermogen aangaat de acht ste plaats. De eerste tien landen op de ranglijst waren Grieken land, Panama, de Sowjet-Unie, Liberia, Japan, het Verenigd Ko ninkrijk, China, Italië, Noorwe gen en Singapore. BRUSSEL (DPA) - De landen van de EG moeten per 1 januari 1985 de systematische controle van het goederenvervoe'r aan hun grenzen vervangen door steek proeven. De formaliteiten moe ten worden verminderd en de EG-landen moeten eikaars grensdocumenten erkennen. Hiertoe hebben de Europese mi nisters van verkeer gisteren in Brussel besloten. Het besluit be treft niet alleen verkeer over de weg. maar ook per spoor, over water en door de lucht Zes landen van de EG, waaronder Nederland, willen hun belang rijkste grensposten vanaf 1 ja nuari 1985 dag en nacht open houden voor het goederenver keer. De andere vier landen. Frankrijk, Italië, Luxemburg en Griekenland, zullen zich daar ROME (Rtr) De Europese Ge meenschap heeft bezwaren te gen het plan van de Italiaanse re gering voor hulpverlening aan in ernstige financiële moeilijkhe den verkerende fabrikanten van elektronische en huishoudelijke apparatuur in Italië, waaronder het ook in Alphen aan den Rijn gevestigde Zanussi. De Italiaanse regering heeft het elektronische staatsbedrijf REL 350 miljard lire (ongeveer 648 miljoen gulden) gegeven voor hulpverlening aan fabrikanten die het hoofd niet meer boven water kunnen houden. Veertig miljard lire (74 miljoen gulden) is bestemd voor de verwerving van een meerderheidsbelang in Au- tovox, een fabriek van televi sietoestellen, stereo-installaties en dergelijke. Een ander deel van het bedrag is bestemd voor Za nussi. die een fabriek van kleu rentelevisietoestellen wil begin- In de nieuwe fabriek van televi sietoestellen van Zanussi, Sele- co, neemt REL een groot min derheidsbelang. Een andere Ita liaanse fabriek van huishoudelij ke apparaten, Indesit, koopt tien procent van de aandelen Seleco. Een en ander maakt deel uit van het reddingsplan voor Zanussi, een fabriek die de afgelopen ja ren grote verliezen heeft geleden en massa-ontslagen heeft aange kondigd. Het aantal opvarenden van sche pen onder Amerikaanse vlag neemt al jarenlang af. In 1970 wa ren het er 35.000. in 1975 20.500 en in juni van dit jaar 15.400. In 1950 vervoerden Amerikaanse schepen 43 procent van alle vracht die in dat jaar werd aange boden. Sinds 1975 is het nooit meer dan vijf procent geweest. In het derde kwartaal van dit jaar is de orderontvangst van de scheepsbouw vrijwel overal ter wereld verder afgenomen. Blij kens het jongste kwartaalbericht van Lloyds Scheepsregister in Londen melden van de twintig voornaamste scheepsbouwlan- den er maar zeven een toene ming van de bestellingen. Alleen in Japan was er sprake van een aanzienlijke toeneming. Aan het einde van het derde kwar taal waren in Japan schepen in aanbouw of in bestelling met een gezamenlijke inhoud van 13,1 miljoen bruto ton. Dat was bijna net zoveel als de werven in de an dere negentien belangrijke scheepsbouwlanden samen in portefeuille hadden. twee jaar later bij aansluiten. Een woordvoerder van de Europe se Commissie verklaarde dat de wachttijden aan de grens met de maatregelen dertig tot vijftig procent kunnen worden bekort Bovendien wordt er een bespa ring verwacht van maximaal 3.7 miljard gulden. De Westduitse minister van ver keer, Werner Dollinger, heeft la ten weten dat het systeem van toltarieven op de snelwegen, zo als in Frankrijk en Italië, moet worden afgeschaft. Hij voelt er niets voor om in West-Duitsland tol te gaan heffen, zoals is voor gesteld. West-Duitsland is met Zwitserland en Oostenrijk over eengekomen om bij wijze van proef het vrachtvervoer per spoor sneller de grens te laten passeren. In Brussel maakt men bezwaar te gen de plannen op grond van een artikel in het Verdrag van Rome waarin staat dat de regeringen van de EG-landen geen over heidsgeld voor subsidiëring van bedrijven mogen uitgeven voor dat de Europese Commissie heeft vastgesteld dat de hulp geen overtreding van EG-bepa- lingen inzake concurrentiever valsing oplevert. De Italiaanse regering stelt dat het niet haar bedoeling is de zwakke broeders onder de fabrikanten van elektronische en huishoude lijke apparatuur te blijven steu nen. Het gaat slechts om finan ciële bijstand die sommige be drijven uit hun tijdelijke moei lijkheden moet helpen, aldus een woordvoerder van het Italiaanse ministerie van industrie. DEN HAAG (GPD) - Bij wüze van proef zal de FIT volgend jaar in Haarlem en Amsterdam twee nieuwe typen telefooncel neer zetten waarin de gesprekken niet alleen met geldstukken maar ook met een creditkaart kunnen worden betaald. Ook zullen 65 cellen worden omgebouwd zodat zij minder kwetsbaar zijn voor vandalisme. Voorts bezint de PTT zich op een tijdstelling voor lokale gesprekken. Van de twee nieuwe celtypen is de ene driehoekig. De andere is vierkant en beide, aldus de PTT in het blad Aangetekend, zijn ge makkelijker toegankelijk voor rolstoelrijders. In het kader van het tegenwoordige cellenbeleid zullen de nieuwe cellen meer langs verkeersroutes worden ge plaatst en minder in woonwij ken, het laatste omdat 92 procent van de huisgezinnen op het tele foonnet is aangesloten. De betaling met een creditkaart kan niet automatisch. Het moet tot stand komen doordat degene die belt de telefoniste het num mer van zijn creditkaart noemt. De telefoniste verifieert de cre- ditkaart-gegevens, brengt de ver binding tot stand en maakt een gesprekkenbriefje voor de tele foonnota. Voor de PTT heeft dit het voordeel dat bij inbraak in de gcldbak de buit kleiner is. Tegelijk echter in troduceert de PTT een nieuw ty pe automaat, waarin de kans op inbraak toch al geringer is. In de ze nieuwe automaten kunnen slechts twee muntsoorten wor den gebruikt, maar hun storings gevoeligheid is geringer AMSTERDAM - De 54-jarige verkeersagent Willem Verbmgge heeft gisteren in Amsterdam het stopbord met handbediening officieel ten g rave gedragen. Verbrugge zelf vierde zijn 25-jarig jubileum. Het stop bord werd 70 jaar geleden voor het eerst gebruikt en is in feite al enige tij duit het verkeersbeeld verdwenen. (Foto anpi AANDELEN binnenland doorlopend aegon vk sk bos kahs c Wcn4,C gislbroc hbg hoogovens c 4?;io 133 90 108 70 11050 ommeren c pakhoed rodamco 50 00 225 00B 54 50 325.50 308 50 umtover c volk sieve 250 50 29'50 101.70 250 00 28 80 103 50 2 perloden 253 00 «5 Noteringen van donder dag 2 december 1983 hunt.dougl 216 50 212.50 175.50 49.50 343DO 16500 227.00 230.0C 32700 54 20 549 50 219 90 770 00+ 720 00 725 0( wyk hering 77 0 buitenland asas westingh. 53 90 beleggingsinst. OBLIGATIES staatsleningen ril 12^4 81-91 129 90 bng bg 11 v« t bg 10*4 f lans 8 83-91 97 50 mb 9 83-93 101 50 mbo 8'* 83-98 98 60 nmb9'/4 83-93 102 00 phpB-^ 83-93 100 pandbrieven wuh8?« 78-87 9960 9 parallelmarkt officieel toegelaten indices e.d. Indices (a.n.p.-c.b.s) BanWemnoen Pandbneven buitenlands c Bek) tranc jtaUirelH Zweedse kroon (100) 35.25 Noorse kroon (100) 35 75 Deense kroon (100) 29^50 Oosl shilwig (100) 15 73 VERKLARING DER TEKENS NG ottoèks nol geschorst a acMergesiekJe ie««ïg Beursoverzicht t Elsevier nog n 1 Amsterdamse beurs c t door een opvallend Beurs zeeröptimistisch Elsevier-NDU heelt vann zeer vast gestemde Am Effectenbeurs aangevoerd met een vooruitgang van tegen het middaguur) 110 op 1470. een pnis De ANP/CBS-ir middaguur al cordhoogte van omtrent 146 pun ten. Zelfs KLM evenaarde C koers van dit |aar op I 185, t tegen het die v betaald Hoewel Waïl Street gister avond weinig perspectief bood met eruitgang van bijna 1 punt. Aegon noteerde rond het guur 1100, na begin deze w 192 geïntroduceerd te zijn

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11