Ruzie over SS-20 in Warschau-pact c Baby kamers: 60 stuks. Van strak en modern tot rustiek en roman tisch. Verzet tegen Sowjet-beleid neemt toe D Spacelab volop 'in bedrijf Zweden schendt wapenembargo Bomaanslagen op Corsica Gemayel in Washington, pessimistisch over overleg Libanezen vrezen handhaven akkoord Radioactieve algen op strand bij Windscale DENTOFIX Aftreden Lambsdorff geëist Vast' en zeker voor elk kunstgebit Suriname stuurt protestnota naar Nederland en Frankrijk Felle aanval ex-minister op Thatcher ■Y Welcome DONDERDAG 1 DECEMBER 1983 WENEN - Het besluit van de Sowjet-regering om meer SS-20-middellange-afstandsraket- ten in Europa te stationeren als antwoord op de plaatsing van Pershing II- en kruisra ketten in de Westeuropese NAVO-landen, heeft geleid tot diepgaande conflicten binnen het Warschau-pact. Buitenland HOUSTON (UPI/AFP) - De zes astronauten in de maandag ge lanceerde Amerikaans-Europese combinatie Columbia-Spacelab zijn in hoog tempo bezig de lange reeks proefnemingen af te werken die voltooid moeten zyn wanneer zij op 7 december naar de aarde terugkeren. Terwijl een aantal experimenten geheel automatisch door compu ters werd gedaan, hielden de twee wetenschappers Byron Lichtenberg en Ulf Merbold zich bezig met proeven die meer in zicht moeten verschaffen in het probleem van de "ruimteziekte", die bij langdurig buitenaards verblijf optreedt. Het tweetal fungeerde in dit verband als proefkonijn. Zij moesten om beurten hun hoofd in een snel ronddraaiende koepel steken. Aan de binnenkant van de koe pel zijn tekens van verschillende grootte en in verschillende kleu ren aangebracht. Instrumenten registreerden de reactie van hun ogen daarop. De onderzoekers willen met name weten of de agressie van deze beweging op de ogen een nadelige invloed heeft op het evenwichtsgevoel. Duizeligheid is namelijk een van de eerste symptomen van de ruimteziekte, die bij nagenoeg al le Amerikaanse astronauten is geconstateerd. Hoe dit bij Russi sche kosmonauten is weet men niet omdat de Russen daarover geen informatie verschaffen. Het enige probleem dat zich tot dusver heeft voorgedaan is van technische aard. Een elektro nisch apparaat dat fungeert als verbinding tussen een boord computer en vyer instrumenten in het buitenlaboratorium van Spacelab weigerden dienst. Dat maakte een einde aan de stroom gegevens van een Japans en drie Amerikaanse experimenten. De ingenieurs in het ruimtevaart- centrum in Houston wisten ech ter het probleem gedeeltelijk op te lossen door de informatie stroom langs andere weg te lei den. Men verwacht binnen korte tijd de storing geheel te kunnen opheffen. Zeer waarschijnlijk wordt midden december een topconferentie van het Warschau-pact gehou den om te proberen de groeiende weerstand in het Oostblok het hoofd te bieden. De heftigste en meest onomwonden kritiek STOCKHOLM (UPI) - Zweden heeft zijn eigen embargo op de verkoop van wapens aan oorlog voerende landen geschonden en wapens verkocht aan strijdende partijen in 39 oorlogen. Dit staat in een rapport van de onderzoe ker Henrik Westander, die op verzoek van een Zweedse vre desgroep een onderzoek heeft in gesteld naar de Zweedse wapen handel. Westander komt na een onderzoek van twee jaar tot de conclusie dat de Zweedse regering haar toe stemming heeft gegeven voor de verkoop van wapens aan oorlog voerende staten. Als voorbeeld van wapenverkopen van twijfelachtige aard noemt Westander de levering van wa pens aan India ten tijde van de oorlog met Bangladesj in 1971 en de verkoop van wapens aan Ecuador, toen dat land in 1981 in een grensconflict was gewikkeld met Peru. AJACCIO (Rtr) Aan de voor avond van een officieel bezoek van de Franse minister van bin nenlandse zaken, Gaston Deffer- re, zijn gisteren op Corsica bom men ontploft in rechtbanken en 13 andere gebouwen. Naar de po litie meedeelde zijn er geen slachtoffers gevallen, maar is de materiële schade aanzienlijk. Tot nu toe heeft niemand zich ver antwoordelijk gesteld voor de aanslagen. Maar vermoedelijk zijn zij het werk van militante se paratisten, die de afgelopen jaren al honderden bomaanslagen hebben gepleegd. door Anton Koene komt van het Roemeense staats hoofd Nicolai Ceaucescu en van zijn regering. Zij hebben zowel het stationeren van NAVO-raket- ten als de versnelling van de plaatsing van Warschau-pact ra ketten gekritiseerd. Ofschoon Roemenië altijd een bui tenbeentje is geweest op het ge bied van buitenlands beleid en defensie, is men deze keer in zijn kritiek zeer ver gegaan. Roeme nië is het enige Warschau-pact land dat tot nu toe geweigerd heeft Russische soldaten op zijn gebied toe te laten, zelfs niet voor militaire manoeuvres. Samen met de andere Balkanlanden heeft het een campagne gelan ceerd voor een atoomvrij gebied dat Roemenië, Joegoslavië, Bul garije en Griekenland zou moe ten omvatten. Roemenië heeft uitgesproken, wat vele andere Warschau-pact lan den moeten verzwijgen. De Sow- jet-Unie heeft de Roemeense voorstellen boos teruggewezen en gesteld, dat als de Amerika nen hun raketten weer zouden wegslepen, Moskou ook zijn atoomwapens in het Europese gebied zouden verwijderen of op zijn minst terugbrengen tot de zelfde sterkte als het Britse of Franse wapenarsenaal. "De Sowjet-Unie is al lang bezig om de SS-20-raketten en soortgelijke wapens in Oost-Duitsland en Tsjechoslowakije te vernieuwen. Nu komen er nog meer bij of wordt het vernieuwingsproces versneld. De burgers van de DDR en Tsjechoslowakije reage ren daar tegelijkertijd boos en bang op. Zij vrezen ook, net als de mensen in het Westen, dat de aanwezigheid van deze wapens, waarover zij geen enkele contro le kunnen uitoefenen, hen tot doel maakt in het geval van een atomair conflict. Het is zelfs zó ver gekomen dat zo wel in Tsjechoslowakije als in Oost-Duitsland een sterke pro testbeweging op gang is geko men, die zich helemaal los van de door de staat georganiseerde vre desbeweging ontwikkelt. Dat uit zich in pamfletten, kleine de monstraties en in talrijke brieven aan de regering en aan de door de staat gecontroleerde media. Het antwoord op de particuliere bewegingen is een versterkte propagandacampagne van de kant van de regeringen, die de plaatsing van raketten aanvaard baar moet maken. In de Warschau-pact landen Polen en Hongarije zijn tot nu toe geen raketten gestationeerd. In het ge val van Polen ligt dit voor de hand, omdat de Sowjet-Unie de Poolse machthebbers eenvoudig niet vertrouwt. In Hongarije spe len de groeiende banden met het Westen daarbij mogelijk een rol. Juist gezien het feit dat er in de Oostbloklanden geen sprake is van demonstratievrijheid, zijn deze voorzichtige tekenen van weerstand belangrijk. Door ver anderingen in de nuances in de berichtgeving via de door de staat gecontroleerde media in Tsjechoslowakije en ook in Oost- Duitsland, is de afgelopen dagen duidelijk te merken dat de rege ringen de zorgen van de bevol king delen. Zij proberen de Sowjet-Unie dis creet duidelijk te maken, dat de mensen niet bereid zijn om alles te accepteren «en dat het poker- spel met raketten door de groot machten het communisme in Oost-Europa aan het wankelen zou kunnen brengen. Rond Tripoli houdt het staakt het vuren nog stand, maar gewapende PLO-rivalen blijven het beeld bepalen. Onder hen, de zevenjarige Ali Abu Selima, trouw aanhanger van Arafat en uitgerust met een geweer van Sow jet-makelei en... een kaasburger. (Foto apj. Fotoblad uit de handel genomen PARIJS (GPD) - Het december nummer van het Franse maand blad Photo zal op last van de rechter uit de handel worden ge nomen omdat het verschenen was met een fotoreportage van het door een Japanse student in stukken gesneden lijk van het Nederlandse meisje Renée Har- tevelt. De advocaat van de fami lie Hartevelt, mr. Weil, had in een kort geding gistermorgen van de rechter gevraagd het gewraakte nummer in beslag te nemen. Ook de advocaat van de Japanner, die in een Parijse psychiatrische kli niek is opgesloten, sloot zich bij dit initiatief aan. Doordat de rechter in de zin van de eis van de advocaten had beslo ten, ging de directie van Photo er vrijwillig toe over de oplage uit de kiosken terug te nemen. Van de kant van het tijdschrift werd vernomen dat het nummer over een week opnieuw te koop zal zijn, maar dan zonder het gruwe lijk binnenkatern met de foto's van Renée hartevelt. LONDEN (DPA/AFP) - Op de stranden bij de opwerkingsfa briek Sellafield (voorheen Windscale) in het noordwesten van Engeland zijn radioactieve algen aangespoeld. Het miniserie van milieu heeft de bevolking gisteren aangeraden de stranden te vermijden. Een woordvoerder van het minis terie deelde mee dat besmette zeealgen op het strand zijn aan gespoeld, niet ver van de opwer- ADVERTENTIE EXTRA FORTE kiDclpoedc voc* kingsfabriek. Het peil van de radioactiviteit van de algen was honderd tot duizend maal hoger dan de hoeveelheid radioactivi teit die zij van nature bevatten. Toch noemde de woordvoerder het peil laag. Wel ried hij de be volking aan het strand niet onno dig te betreden. Het is de tweede maal in twee we ken tijd dat de bevolking een dergelijk advies krijgt. Elf dagen geleden werd een deel van het strand gedurende een dag voor het publiek gesloten omdat er radioactieve modder, afkomstig uit de afvoerpijpen van de op werkingsfabriek was aange spoeld. Hierna poogden duikers van de milieubeweging Green peace de afvoerpijpen van de fa briek die drie kilometer uit de kust in zee uitkomen, te blokke ren. Na een gerechtelijk verbod staakte Greenpeace de actie. De Engelse regering heeft een on derzoek aangekondigd naar de regelmatig optredende moeilijk heden met radioactief afval bij de fabriek. Toen de Libanese president Amin Gemayel vier maanden geleden een bezoek aan de Verenigde sta ten bracht, was er van een duide lijke verslechtering van de situa tie in Libanon sprake. Het voor namelijk door christenen be woonde oostelijk deel van de hoofdstad Beiroet kwam onder hevig artillerievuur te liggen en ook het internationale vliegveld, net ten zuiden van de stad, moest door Aernout van Lynden gesloten worden nadat de lan dingsbanen herhaaldelijk ge raakt waren. Herhaalt de geschiedenis zich? Gisterochtend werd het vlieg veld voor de zoveelste keer in de afgelopen vier maanden geslo ten, nadat zes artilleriegranaten kort na zes uur 's ochtends rond om het vliegveld geëxplodeerd waren. Er was geen schade en het bleef de rest van de dag rela tief rustig, maar het vliegveld bleef gesloten. Ook Oost-Beiroet heeft het de afge lopen dagen zwaar te verduren gehad. Op dinsdag waren er vijf doden en dertig gewonden, scho len bleven gesloten en iedereen in de stad sprak met enige angst over deze zoveelste verslechte ring van de veiligheidstoestand, een uitdrukking die eigenlijk niet bij de situatie in Beiroet past - veilig is het hier al maanden niet meer. Ondanks deze weinig rooskleurige ontwikkelingen in Libanon zelf, maken veel Libanezen zich zor gen over een andere vergelijking tussen de situatie eind juli, tij dens het bezoek van Gemayel aan Washington, en nu. De jonge president arriveerde gis teren weer in Washington en zal vandaag zijn besprekingen met president Reagan en diens advi seurs hervatten. De angst in Li banon is dat, net zoals het bezoek in juli uiteindelijk niets oplever de maar wèl leidde tot de zoge naamde „kleine oorlog van de bergen" in september, ook nu - juist op een moment dat er erg veel op het spel staat - dit nieuwe bezoek van Gemayel aan zijn be schermheren in Washington geen concrete resultaten zal op-, leveren. Het belangrijkste onderwerp van gesprek zal het omstreden Liba- nees-Israëlische akkoord van 17 mei zijn. Gemayel kreeg tijdens de Libanese nationale verzoe ningsconferentie, die begin vori ge maand in Genève gehouden werd, opdracht om naar Was hington en andere westerse en Arabische hoofdsteden te reizen om te trachten een andere for mule dan het akkoord van 17 mei te vinden voor de terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Libanon. ïn Genève konden de verschillen de partijen geen overeenstem ming over 17 mei bereiken. De door Syrië gesteunde oppositie eiste dat het door Amerika tot stand gebrachte akkoord in zijn geheel werd opgeheven. Ge mayel en de regeringsgezinde fracties waren daartoe, onder meer wegens Amerikaanse druk, niet bereid. Een compromis werd gevonden: Gemayel moest op reis gaan om het akkoord in elk geval zodanig aan te passen dat het voor zowel de oppositie als voor Syrië aanvaardbaar werd, en de conferentie werd verdaagd. Sindsdien heeft Gemayel al ge sproken met regeringsleiders in Saoedi-Arabië, in Frankrijk en deze week in Italië. Gesprekken om de voortdurende steun van deze landen te garanderen - Sa oedi-Arabië wegens zijn invloed in de Arabische wereld, Frank rijk en Italië omdat deze landen de grootste bijdrage leveren aan de multinationale troepenmacht in Beiroet. De centrale vraag komt echter pas nu in Washington ter sprake. Want het zullen de Amerikanen moeten zijn, die akkoord gaan met een andere formule of een aanpassing van het akkoord van 17 mei, en die dan op hun beurt druk zullen moeten uitoefenen op Israël, omdat het de Israëli's zijn die zich eerst uit Libanon zullen moeten terugtrekken voordat Syrië daartoe eveneens bereid is. De voortekenen zijn echter niet goed. Al tien dagen' geleden on derstreepte de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken George Shultz het belang om het akkoord van 17 mei in stand te houden, hetgeen nogmaals deze week benadrukt werd na afloop van de besprekingen tussen Rea gan en de Israëlische premier Shamir. Uit deze besprekingen lijkt eerder een een concensus te zijn voortgekomen over hoe „de steeds grotere Syrische bedrei ging in het Midden-Oosten" te bestrijden, dan een effectief en realistisch plan om de Libanese chaos op te lossen. BONN - Wat de gevolgen zullen zijn van de gisteren door de Westduitse procureur-generaal tegen de minister van economi sche zaken, graaf Otto Lambs dorff, ingebrachte beschuldiging van omkoopbaarheid op diens loopbaan in de regering van Hel mut Kohl zal hebben, is nog niet te overzien. Lambsdorff ver- door Hannes Kopp klaarde in de kabinetsvergade ring „als minister van de firma Flick geen enkele mark gekre gen, gevraagd of doorgegeven te hebben. Ook zijn er geen voorde len geweest die mijn beslissin gen betreffende de belasting kwijtschelding voor het indus trieconcern Flick zouden hebben beinvloed", aldus de minister. Aan het adres van de procureur-ge neraal richtte Lambsdorff het verwijt dat hij en de openbaar heid om de tuin zijn geleid door dat er in de 21 maanden van on derzoek geen enkele keer blijk van is gegeven dat er een aan klacht wegens omkoopbaarheid zou worden ingediend. „Er was in deze zaak tot gisteren alleen sprake van uitwisseling van voordelen", aldus Lambsdorff. „Nu wordt het ook duidelijk waarom mijn verdediger door de openbare aanklager een gesprek geweigerd werd. Ik heb trou wens", verklaarde Lambsdorff voor het kabinet verder, „tot van daag de dag nog geen schriftelij ke aanklacht gezien, noch weet ik wanneer ik deze zal krijgen". De bondsdagcommissie voor im muniteitskwesties zal zich van daag over de opheffing van de politieke onschendbaarheid van de minister beraden. De plaats vervangend voorzitter van de commissie, de CDU-afgevaardig- de Werner Broil, houdt rekening met de aanbeveling de on- Dentofix Extra Forte is speciaal ontwikkeld voor mensen die elk risico van een los zittend kunstgebit willen vermijden. Een betrouwbaar hechtmiddel met extra grote kleefkracht zonder dat het irriteert Dentofix Regular, Forte en Extra Forte zijn bij elke apotheek en drogist verkrijgbaar. PARAMARIBO (ANP) - Surina me heeft protestnota's gestuurd aan Nederland en Frankrijk om dat volgens Paramaribo activitei ten die uiteindelijk moesten lei den tot een huurlingeninvasie, vanaf Nederlands grondgebied en vanuit Frans Guyana werden uitgevoerd. De Veiligheidsraad, de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) en de niet-gebonden beweging zijn ingelicht over de voorgeno men plannen en het verijdelen ervan. Via de Surinaamse televisie wer den gisteravond meer bijzonder heden gegeven over de vermeen de plannen, waarover dinsdag de ondercommandant van de mili taire politie al mededelingen had gedaan. De commandant van de militaire politie lt. Lieuw Jen Tai, gaf, aan de hand van uitgetekende sche ma's nadere bijzonderheden over verijdelde plannen die na het creëren van "chaos", door pamfletten, branden en moorden zouden hebben moeten leiden tot een huurlingeninvasie. Deze zou worden uitgevoerd onder het mom van "orde op zaken stel len". Opdrachtgever achter alles was volgens Lieuw Jen Tai de bevrij- dingsraad van ex-president Chin a Sen. Hij toonde een speciaal voor de te levisie uitgetekend schema waarop was aangegeven dat Chin a Sen zou handelen in op dracht van "de kolonialist" en "de imperialist". Volgens Lieuw Jen Tai heeft de afdeling "sub versie en contraspionage" van de Surinaamse inlichtingendienst ontdekt dat de Bevrijdingsraad niet alleen diplomatieke activi teit ontwikkelt maar ook be schikt over een afdeling "opera- tiën". Deze zou onder leiding staan van Salem Somohardjo, die vorig jaar enige tijd vastzat wegens medeplichtigheid aan de Rambocus-coup. Somohardjo zou worden bijgestaan door een militaire adviseur, wiens naam Lieuw Jen Tai niet wilde noe men. LONDEN - De Britse oud-minister van buitenlandse zaken Francis Pym heeft gisteren een scherpe aanval gedaan op de economi sche politiek van de regering- Thatcher. H(j verweet de rege ring onder meer „lege retoriek, vals optimisme en een totaal ge brek aan openheid". Daarmee heeft de ex-bewindsman, die in juni door mevrouw That cher aan de kant werd gezet om dat ze hem niet vertrouwt, zich. door Henk Dam zoals in politieke kringen in Lon den al maanden was voorspeld, in één klap geprofileerd als de centrale figuur van dat deel van de Conservatieve partij dat tegen de premier is gekant. Tijdens een lezing voor Conserva tieve studenten in Oxford ver weet Pym de regering-Thatcher onder meer onvoldoende be zorgdheid over het probleem van de werkloosheid. Het filosofi sche fundament van de regering, „iedereen moet zichzelf maar helpen", noemde hij onmense lijk. De regering moet haar economi sche politiek matigen en een menselijk gezicht tonen, aldus Pym. Edelmoedigheid en een juiste balans tussen individu en staat zijn nodig om het land één te maken, zo ging hij voort, me vrouw Thatcher niet bij naam noemend maar haar duidelijk in gedachten hebbend. Hij verzette zich verder tegen plan nen van minister Lawson (finan ciën), die heeft beloofd dat ge streefd zal worden naar belas tingverlaging. „Iedereen wil na tuurlijk minder betalen, maar be lastingvermindering zal niets doen om de economie van het land er weer bovenop te helpen", zo zei Pym. ADVERTENTIE schendbaarheid van Lambsdorff op te heffen, waarover het parle ment dan volgende week moet beslissen. De voorzitter van de sociaal-demo craten in de Bondsdag, Hans-Jo- chen Vogel, heeft inmiddels het aftreden van de bewindsman geëist. Ondanks de verzekering van bondskanselier Kohl en mi nister van buitenlandse zaken Genscher als leider van de libera len, dat zij achter Lambsdorff staan en niet in zijn schuld gelo ven, sluit politiek Bonn er al weddenschappen over af hoe lang Lambsdorff nog in het kabi net zal blijven. Want voordat het gerechtelijk onderzoek kan wor den afgesloten en een schuldig of niet-schuldig is uitgesproken, zullen zeker één tot anderhalf jaar voorbij gaan. En zolang, zegt men in de politieke wandelgan gen, kan de minister de druk van de openbare mening en de groeiende oppositie niet weer staan. Op onze 2000 m' vindt u van alles het meeste voor moeder en kind Alleen koffie hebben we maar in 1 soort: lekkere. Het Warenhuis voer Mxxta 4 Kirei Tijdens een persconferentie zijn deze week in Paramaribo tioee gearres teerde personen getoond. Een van hen, Omprakasah Gobardhan, wordt hier van zijn handboeien ontdaan. <foio anp»

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7