Losgeld van 32 miljoen betaald c Minder aftrek studeerkamer 'Normaal overleg onmogelijk' Rolverdeling niet langer traditioneel Sollicitatieplicht ook voor partner werkloze DONDERDAG 1 DECEMBER 1983 Acht min. terecht, 3 verdachten spoorloos AMSTERDAM (GPD/ANP) - Voor de gisteren bevrijde Alfred Heineken en diens chauf feur Ab Doderer is een losgeld van tussen de 32 en 35 miljoen gulden betaald. Dit is uit betrouwbare bron vernomen. Van het bedrag is zo'n 8 miljoen gulden teruggevonden, waarvan 3 miljoen in de auto van een van de 24 arrestanten. In een pand in Amsterdam- Noord werd gisterochtend nog eens 40 kilo aan bankbiljetten gevonden. Het bedrag was aan de ontvoerders uitbetaald in guldens, dollars, Franse francs en Duitse marken. Binnenland Woordvoerders van het Heineken- concern bewaarden het uiterste stilzwijgen over de hoogte van het bedrag. "We moeten voorko men dat een marktwaarde voor bepaalde mensen wordt vastge steld", zei een zegsman gisteren. Volgens hem is het Heineken- concern niet voor dit soort zaken verzekerd; of Heineken zelf dat wel is, wist hij niet. De politie is gisteren meteen na de bevrijding van Heineken en Do derer een internationale klop jacht begonnen naar drie nog voortvluchtige hoofdverdachten. De politie zei over sterke aanwij zingen te beschikken dat ze naar het buitenland zijn gevlucht; daarom werd ook de hulp van politiekorpsen in een aantal Westeuropese landen ingeroe pen. Onduidelijk was gisteren nog of het drietal het resterende losgeld bij zich had. De foto's van de verdachten werden giste ren via het ANP verspreid, maar verschenen, hoewel dat wel was aangekondigd, niet op de televi- Verdachten De politie arresteerde gisteren 24 verdachten - allen Nederlanders - onder wie drie hoofdverdachten. Twee van hen, een 31-jarige Zwa nenburger en een 51-jarige Am sterdammer, waren respectieve lijk eigenaar en directeur van de, inmiddels gesloten timmerfa briek in Slotermeer in de nabij heid waarvan Heineken en Do derer werden aangetroffen. De twee verdachten zijn al eerder Felicitaties van Lubbers na bevrijding AMSTERDAM (GPD) - Premier Ruud Lubbers heeft zijn geluk wensen aangeboden aan Alfred Heineken en Ab Doderer met hun behouden thuiskomst. Hij vertelde dat gisteravond tijdens een CDA-bijeenkomst in Haar lem. Lubbers werd gisterochtend met het nieuws uit zijn bed gebeld. De premier feliciteerde de Am sterdamse politie, met name het rechercheteam, die de ontvoe ring tot een goed einde heeft ge bracht. Minister Korthals Altes (justitie), die drie weken lang voortdurend op de hoogte is gehouden, stak zijn grote vreugde ook niet onder stoelen en banken. Hij sprak lo vend over de Amsterdamse poli tie, de rijkspolitie, het parket en de hoofdofficier van justitie. „Er is perfect samengewerkt tussen gemeente- en rijkspolitie en ook met collega's uit België en West- Duitsland. Dat laatste, omdat we er rekening mee moesten hou den dat Heineken en zijn chauf feur naar het buitenland zouden zijn gebracht". Ook de Amsterdamse burgemees ter Van Thijn toonde zich blij en opgelucht over de goede afloop. Hij toonde zich ook verheugd, dat een groot deel van de ver dachten is aangehouden. LEERRAPPORTEN Amsterdam onbewolkt 7 -3 1 De Bilt onbewolkt 7 -4 0.2 Deelen onbewolkt 6 -4 0.3 Eelde onbewolkt 5 -6 0.7 Eindhoven onbewolkt 7 -4 0.3 Den Helder onbewolkt 7 -2 1 Rotterdam onbewolkt 8 -3 0 Twente onbewolkt 4 -7 0 Vlissingen onbewolkt 8 0 0.7 Zd. Limburg onbewolkt 6 -4 0 Aberdeen 4 4 0 Athene 14 4 3 Barcelona zwaar bew. 17 9 0 Berlijn 2 -1 0.5 Bordeaux onbewolkt 14 3 0 Brussel onbewolkt 7 -2 0.3 Frankfort onbewolkt 7 -4 0.6 Genève onbewolkt 8 1 0 Helsinki onbewolkt -10 -13 0 Innsbruck 4 -4 3 Klagenfurt onbewolkt 6 -6 0.1 Kopenhagen half bew. -1 -10 0 Lissabon onbewolkt 19 12 0 Londen onbewolkt 8 2 0 Luxemburg onbewolkt 5 -5 0.1 Madrid Malaga onbewolkt onbewolkt 17 21 2 8 0 0 Mallorca onbewolkt 19 5 0 Malta regenbui 19 13 0.2 München 3 -4 2 Nice onbewolkt 5 0 Oslo zwaar bew. -4 -11 0 onbewolkt 9 -1 0 half bew. 18 6 0 Split licht bew. 14 4 0 Stockholm -4 -10 0.1 Wenen -4 0.4 onbewolkt 5 -3 0 3 Casa Blanca 20 15 0 Istanbul 6 Las Palmas onbewolkt 22 0 0 Tunis geheel bew. - 13 - met de politie in aanraking ge weest toen zij deel uitmaakten van een knokploeg, die twee jaar geleden in Amsterdam flink huis hielden in een kraakpand. De meeste verdachten, van wie een deel inmiddels heeft bekend, zijn familie van elkaar. Het gaat om een groep van 10 mannen en 14 vrouwen. De ontvoerders zijn al len goede bekenden uit de on derwereld. Dank zij een anonieme brief met de namen van de mogelijke ont voerders ('tipnummer 547') kon de politie tot actie overgaan. De brief werd 16 november bezorgd bij het Heineken-concern. Tot dan had de politie geen idee van de identiteit van de verdachten noch van de verblijfplaats van Heineken en Doderer. Chinees Omdat de timmerfabriek in Sloter meer, waar Heineken en Doderer werden vastgehouden in een loods, geisoleerd ligt, kon de po litie de zaak moeilijk in de gaten houden. Wel volgde zij de drie hoofdverdachten, die geregeld in de timmerfabriek bijeenkwa men. Zondagavond verkreeg de politie zekerheid over de verblijf plaats van Heineken en Doderer, toen een van de verdachten een maaltijd voor twee personen be stelde in een Chinees restaurant. Maandagochtend vroeg drong de politie de loods binnen. Aanvan kelijk vond zij niets, maar na enig speurwerk werd een zorg vuldig weggewerkte deur ont dekt in een blinde muur. Daar achter bleken de ontvoerders twee betonnen cellen te hebben gebouwd met daartussen een gangetje. In de cellen lagen Hei neken en Doderer op een matras, gekleed in armzalige pyama's en gekluisterd in boeien. De boeien zaten aan kettingen, die aan de muren waren bevestigd. Volgens de politie heeft het tweetal, ge scheiden van elkaar, zo drie we ken in de cellen doorgebracht. De cellen waren niet verwarmd. Pas na een dag of vier hadden de twee bemerkt dat zij in eikaars nabijheid gevangen werden ge houden. De cellen waren volle dig geïsoleerd, waardoor zij nau welijks enig geluid van buiten konden opvangen. In het begin werden zij veel bedreigd door hun ontvoerders, maar later werd dat minder. In de loop van hun drie weken du rende gevangenschap mochten Heineken en Doderer af en toe met elkaar praten. Zij konden el kaar dan niet zien, omdat zij ge boeid in hun cellen moesten blij ven. Zij konden naar de radio luisteren en mochten lezen. Do derer, die het zonder leesbril moest stellen, hield zich bezig met zo nu en dan een spelletje patience. De mannen mochten onder geen beding bij elkaar ko- DEN HAAG (ANP) - De vanzelf sprekendheid van de traditionele rolverdeling is verdwenen. Er heeft een kleine revolutie plaats gevonden mede onder invloed van de vrouwenemancipatiebe- vveging. Dit schrijft Corinne Ou- dijk in de nieuwe Sociale Atlas van de Vrouw, die zij heeft sa mengesteld. De atlas is vandaag door het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) gepubliceerd. De tweede feministische golf is een golfstroom geworden, wellicht van blijvende aard. In tegen spraak hiermee schijnt, dat steeds duidelijker wordt dat de verschillen in positie van man nen en vrouwen ingrijpend zijn. Wat ook is veranderd, vrouwen blijven de eerst verantwoordelij ken voor het huishouden en het gezin. De machtsposities, lei dinggevende posities en de poli tieke besluitvorming blijven een mannenzaak, aldus Oudijk in het boekwerk van meer dan vierhon derd pagina's. Vastgesteld wordt, dat de meerder heid van het Nederlandse volk niet afwijzend staat tegenover sa menwonen zonder te willen trou wen, of tegenover centraal wo- Vrouwen vinden niet-huwelijkse relatievormen aantrekkelijker dan mannen. Vrouwen zijn beter dan mannen in staat om alleen te leven. Het huwelijk blijkt aan mannen meer voordelen te bie den dan aan vrouwen, aldus Ou dijk. Het belangrijkste beroep van vrou wen anno 1980 is dat van huis vrouw en kinderverzorgster. DeeltijdarhpiH leidt niet zonder Er volgen meer meisjes dan voor heen voortgezet, beroeps- en ho ger onderwijs. Mannen lijken zich bij de keuze van de oplei ding meer te laten leiden door de arbeidsmarkt. Het aantal man nen in typisch vrouwelijke oplei dingen lijkt sneller te verlopen dan de integratie van vrouwen in typisch mannelijke opleidingen. Uit de ontwikkeling van het dag onderwijs aan volwassenen blijkt een achterstand van vrou wen. Veel vrouwen ervaren dit tweede-kansonderwijs als een eerste echte kans. De meeste stu- diestaaksters komen uit de lage re milieus. meer tot een herverdeling van ta ken binnenshuis, zeker niet wan neer het deeltijdwerk door vrou wen wordt gedaan, aldus de at las. Officiële werkloosheidscijfers ver tekenen de werkloosheid van vrouwen sterker van die van mannen. Het zijn bijna uitslui tend vrouwen die zogenaamd verborgen werkloos zijn. Het ar beidsaanbod van gehuwde vrou wen zal ook in de jaren tachtig nog aanzienlijk toenemen. In hoeverre ze ook werk vinden, is de vraag. Geconstateerd wordt, dat de deel name van vrouwen aan politieke activiteiten in de jaren zeventig aanzienlijk is gestegen, al is de belangstelling van vrouwen klei ner dan die van mannen. Een baan buitenshuis betekent een sterke stimulans voor deelname aan politiek werk. Vrouwen hebben minder vrije tijd dan mannen. Het verschil in vrije werd in de jaren '75 tot '80 groter. Lynx-helikopters weer in de lucht DEN HAAG (ANP) - De 22 Lynx helikopters van de marine, die sinds 21 november aan de grond stonden vanwege een technisch mankement, mochten gisteren weer de lucht in. Wel zijn er nog enige beperkingen voor het ope reren van deze helikopters. Het tijdelijk aan de grond staan werd vorige week afgekondigd in verband met een mankement aan het staartrotormechanisme. De fabrikant in Engeland heeft nog geen definitieve oplossing voor het mankement gevonden. Talloze mensen brachten gisteren bloemen naar de villa van de familie Vliegtuigjes cirkelden boven de villa i Heineken in Noordwijk om hen te feliciteren met de bevrijding van de tatie-teksten. biermagnaat. (f0to anp) Uitspraak Hoge Raad door Kamer teruggedraaid DEN HAAG (GPD) - CDA. WD en PvdA hebben gisteren in de Tweede Kamer de toegestane be lastingaftrek voor studeer- en werkkamers aanzienlijk vermin derd. Tijdens het debat over het belastingplan voor 1984 besloten de drie fracties tot een wettelijke maatregel om de uitspraak van de Hoge Raad van maart van dit jaar terug te draaien. De Hoge Raad besliste in maart dat eigenaar-bewoners een groter deel van het huurwaardefórfait van hun woning mochten aftrek ken als kosten voor een studeer- of werkkamer. Dit forfait is het bedrag dat een eigenaar bij zijn inkomen moet optellen, omdat hij geen huur betaalt. Het kamerlid Kombrink (PvdA) betoogde gisteren in de Kamer dat deze regeling moet worden teruggedraaid. Volgens hem werd het bestaande verschil in behandeling tussen huurders en eigenaren door de uitspraak van de Hoge Raad niet opgeheven. Het terugdraaien van de ruimere aftrek per 1 januari aanstaande levert de overheid dertig miljoen gulden op. CDA en WD besloten het wijzi gingsvoorstel van Kombrink te steunen, omdat zij anders een door hen geschoten gat in de be lastingmaatregelen niet konden dichten. Met het terugdraaien van het 'studeerkamer-arrest' willen de regeringspartijen de nadelige gevolgen voor bepaalde groepen door de beperking van de belastingaftrek voor buiten gewone lasten enigszins verzach ten. De voorstellen van CDA en WD leiden tot een verschuiving van totaal f115 miljoen in het belas tingplan. Minister Ruding en staatssecretaris Koning (finan ciën) verzetten zich niet tegen Hans Kombrink (PvdA), (foto ANP) het bereikte compromis. Minis ter Ruding noemde de oplossing 'aanvaardbaar'. Zij past binnen de voorwaarden, die hij hiervoor gistermorgen had gesteld. Het belastingplan moet in 1984 in totaal drie miljard opleveren door verhogingen van de btw, een aantal accijnzen (alcohol, bier en tabak) en de hogere tarie ven van de loon- en inkomsten belasting. Het laagste tarief van de directe belastingen gaat iets omlaag. Ook kwamen CDA en WD met een voorstel om bij 'tweeverdie ners' een deel van het tweede in komen mee te tellen voor het be rekenen van de drempel, die moet worden overschreden voor dat de betrokkenen recht krijgen op de aftrek. Besloten is om het eerste inkomen te verhogen met dertig procent van het tweede. De geschatte opbrengst hiervan bedraagt f 85 miljoen. Met deze maatregelen willen de re geringsfracties voorkomen dat de beperking van de buitenge wone lastenaftrek vooral bij langdurig zieken, gehandicapten en bejaarden hard aankomt. Tegen de wensen van het kabinet in, besloot de WD'er Van Rey toch zijn amendement te hand haven waardoor de accijnsverho ging voor alcoholhoudende dranken pas op 1 februari zal in gaan. De middenstand had hier om gevraagd. De winkeliers ver wachten dat anders nogal forse nadelige gevolgen zullen ont staan doordat de kerstdrukte en de aankopen vooruitlopend op de prijsverhoging tot extra druk te aanleiding geven. Van Rey kreeg voor zijn amende ment de steun van de PvdA. Een motie om ook in de komende ja ren accijnsverhogingen pas op 1 februari te laten ingaan, kreeg ook een meerderheid. CDA en WD hadden deze motie samen ingediend. Verkochte Starfighter neergestort DEN HAAG/WADERN (ANP) In de buurt van de West- duitse plaats Wadern, dicht bij de Westduitse-Franse grens is gisteren een Star fighter neergestort, die vanaf de vliegbasis Volkel onder- w' was naar Turkije om daar te worden afgeleverd. Samen met twaalf andere toe stellen was de Starfighter gis termorgen met Turkse vliegers vertrokken, nadat de Tweede Kamer eerder toe stemming had gegeven voor de verkoop van in totaal 22 van deze verouderde toestel len van de Koninklijke Luchtmacht aan Turkije. De Turkse vlieger heeft zich met zijn schietstoel weten te redden en is ongedeerd. De straaljager is in een open veld terecht gekomen en heeft geen schade aangericht. De toestellen zijn aan Turkije verkocht voor ongeveer 180.000 gulden per stuk. Lubbers beschuldigt bonden op CDA-bijeenkomst HAARLEM (GPD) - Premier Lub bers heeft de ambtenarenbonden ervan beschuldigd dat deze van begin af aan met acties en intimi daties een normaal overleg over de arbeidsvoorwaarden onmoge lijk hebben gemaakt. De vakbe weging wilde geen gesprek maar 'frontale botsing en acties', aldus Lubbers op een CDA-bijeen komst in Haarlem. 'Nog voor het overleg moest begin nen, vonden reeds acties plaats. Het eerste gesprek met de minis ter van binnenlandse zaken was slechts decor voor acties en de monstraties', aldus Lubbers. De bonden hebben volgens hem ge steld dat praten alleen maar kon op hun, voorwaarden. Volgens Lubbers weigerden de bonden elk reëel overleg als niet eerst de FNV-plannen door het kabinet zouden worden overge nomen. De premier zei dat dit onmogelijk en ondemocratisch zou zijn geweest, omdat tot drie keer toe parlementaire meerder heden zich achter het kabinets beleid hebben gesteld. Het kabinet is volgens Lubbers be reid gebleken zijn plannen bij te stellen, in tegenstelling tot de bonden. Dat gebeurde door de 3,5 procentskorting te verlagen tot 3 procent, de huurverhoging van 4 naar 3 procent te verlagen en 5000 mensen meer in de bouw aan het werk te stellen. 'Het kabi net heeft echter niet willen wij ken voor intimidaties en vastge houden aan de weg naar herstel'. Lubbers zei toch weer te willen overleggen met de ambtenaren bonden om te voorkomen dat zij sluitpost van de begroting wor den en in de marktsector i vele duizenden werklozen meer komen. Wat dat overleg zou moe ten inhouden, zei Lubbers er niet bij. CDA-fractieleider De Vries, ook in Haarlem aanwezig, riep zowel kabinet als vakbeweging op om weer te gaan praten. Zowel De Vries als Lubbers waar schuwden tegen een anti-ambte- narenstemming in Nederland. Volgens De Vries is er geen en kele reden om alle ambtenaren over een kam te scheren. Het me rendeel van de ambtenaren was niet bij de acties betrokken, al dus De Vries. De Vries zei het onaanvaard baar te vinden actie te voeren zo lang onderhandelingen nog lo pen. De acties dienen voor hem op dit moment geen enkel rede lijk doel meer. Kritiek Op de partijbijeenkomst leverde de premier ook scherpe kritiek op de uitspraken van de vice-pre sident van de Amsterdamse rechtbank, mr. Cnoop Koop- mans. Deze had afgelopen dins dag in een tv-uitzending gezegd dat de regering de rechterlijke macht misbruikt in haar conflict met de vakbeweging. 'Een onge loofwaardige, onverstandige aanval op de politiek. De politiek en het functioneren van de de mocratie lopen zo een groot risi co', aldus Lubbers. Cnoop Koopmans vond het een be denkelijke ontwikkeling dat de rechter wordt ingeschakeld om de overheid te helpen. Volgens hem komt dit voort uit 'machte loosheid bij de regering om haar beleid aanvaardbaar te maken en haar gezag te handhaven'. Bo vendien toonde Cnoop Koop- mans begrip voor de acties van de vakbonden, omdat over de korting op de ambtenarensalaris sen onvoldoende zou zijn onder handeld. 'De rechter wordt erbij betrokken om hiaten in het rege ringsbeleid te overdekken. De rechterlijke macht heeft dan niet meer het gezag, omdat ze voor politieke conflicten wordt ge bruikt'. Lubbers zei dat de rechter hiermee 'de zaken volledig op zijn kop zet'.'Als dingen gebeuren die niet juist zijn, dient de onafhankelij ke rechter daarover onafhanke lijke uitspraken te doen. Lub bers zei het vreemd te vinden dat Cnoop Koopmans dit heeft ge zegd 'op een moment dat het ka binet juist duidelijk maakt dat het de zaken niet wil laten escale ren en wil respecteren wat de rechter besluit'. Acties De NS overweegt een nieuw kort geding tegen de Vervoersbond FNV en de FSV om een einde te maken aan de estafette-stakin gen bij de spoorwegen. Het kort geding dat de NS begin novem ber tegen de acties had aange spannen werd door de spoorwe gen verloren. De NS is tegen de ze uitspraak in hoger beroep ge gaan. Mogelijk dient deze zaak eind volgende week voor de Am sterdamse rechtbank. Deson danks is de NS-directie serieus van plan een nieuw kort geding aan te spannen om de acties nog sneller een halt te kunnen toe roepen. Ook de winkeliersvereniging van Amsterdam, Amsterdam City, gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van de president van de rechtbank in de hoofdstad, mr. Asscher. Deze bepaalde on langs dat de staking bij de Am sterdamse gemeentereiniging mag doorgaan. De vereniging blijft echter van mening dat de stakingsactie onevenredige scha de toebrengt aan de midden stand. DEN HAAG (ANP) Staatssecre taris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) wil in sommi ge gevallen ook de partner van een uitkeringsgerechtigde een sollicitatieplicht gaan opleggen. Als een uitkeringsgerechtigde er niet in slaagt binnen een jaar voor beiden de kost te verdienen, kan de partner worden verplicht een baan te zoeken. Deze wijziging van de rijksgroeps regeling werkloze werknemers (rww, een werkloosheidsuitke ring op bijstandsniveau jia 2,5 jaar werkloosheid) heeft de staatssecretaris gisteren aange kondigd. De arbeidsplicht voor de partner vervalt als er medische of sociale redenen zijn, zoals leeftijd of de aanwezigheid van jonge kinde ren. Volgens De Graaf maken veranderingen in de opvattingen over rolverdeling tussen mannen en vrouwen het nu minder van zelfsprekend dat slechts één van de partners voor het inkomen zorgt. Bij de herziening van de rww wordt daar rekening mee gehou den. Een andere wijziging van de rww houdt in dat verrichten van on betaald werk met behoud van (rww-)uitkering mogelijk wordt. Het gaat om werkzaamheden die niet concurrentie- oi subsidie- vervalsend zijn. Gedurende de tijd dat de rww'er dit werk doet moet hij blijven solliciteren of aangeboden werk aanvaarden. Als men langer dan een jaar werk loos is kan men de gemeente vra gen, in verband met het deelne men aan onbetaald werk, tijde lijk ontheffing te verlenen van de verplichting werk te zoeken. Maar dat geldt hoogstens voor de duur van een jaar. De gemeente mag dat doen als er niet direct uitzicht op betaald werk bestaat. Passende arbeid die wordt aan geboden moet wel worden aan vaard. Werklozen van 21 jaar en ouder die dagonderwijs willen gaan volgen mogen dat voortaan met behoud van uitkering doen. Voorwaarde is dat voor dit onderwijs geen aanspraak op een rijksstudietoe lage bestaat. Ze moeten wel blij ven zoeken naar werk en passen de arbeid aanvaarden. Werkloze jongeren tot 21 jaar en schoolverlaters van 21 jaar en ou der komen niet in aanmerking voor deze wijziging. Zódra zij dagonderwijs volgen zijn zij stu derenden. Tenslotte wordt ook de rww-uitke- ring bij deeltijdarbeid mogelijk. Thans geldt de rww alleen voor mensen die een volledige baan zoeken. Een ideale spaarvorm voor mensen die twee dingen tegelijk willen: extra hoge rente èn de vrijheid om zonder kosten geld op te kunnen nemen. Ieder volledig jaar (van 1 mei tot 30 april) mag u tot maximaal f 10.000,- giraal overboeken naar uw betaalrekening. Pas daarboven geldt een retourrente van 1%. Praat eens over zo'n gulle Bonus Spaarrekening bij een NMB kantoor. Met een eerste inleg van BANK UK VMB DENKT MET UMEE f 100,- bent u al iemand in bonus

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5