actief in I vrije tijd Leids duo hield 420 mensen uit handen van de Duitsers msmmmÊBm Adjudant De Jong bij afscheid onderscheiden Hoogste Israëlische onderscheiding voor werk in het verzet Oplichter van Leids bedrijf aangehouden Hondepoep (2) LEZERS SCHRIJVEN Rosenburch De Valkenier winnaar van zwemwedstrijden Reggae De Engelse reggae-groep Reality treedt zaterdag in het LVC op. De groep heeft al vaker in het LVC gespeeld. De zaal gaat open om 21.00 uur. Kledingactie Bij de kerk van de H. Antonius, Boshuizerdijk 11, wordt zater dag drie december tussen 10.00 en 16.00 uur een kledinginza- melingsactie gehouden, geor ganiseerd door de stichting EMMAUS-Nederland. De op brengst van de actie is bestemd voor de allerarmsten in de der de wereld, maar ook in ons ei gen land. Gehoopt wordt dat velen hun niet meer gedragen kleding en afgedankt ander textiel voor deze goede zaak ter beschikking zullen stellen. Postduiven Postduivenvereniging De Vrien denclub organiseert op zater dag drie december en zondag vier december een grote post- duivenshow in haar clubge bouw aan de Anna Palowna- straat. Deze show is zaterdag geopend van 18.00 tot 22.00 uur en zondag van 11.00 tot 17.00 Gym Jahn organiseert zaterdag in de Vijf Meihal opnieuw een dag voor haar leden en voor ieder een die een kijkje wil nemen of zelf wil meedoen. De hele dag is er een gevarieerd programma. De dag begint om 9.30 uur met een Gym ln voor iedereen. Wie om kwart voor vijf nog energie over heeft kan dan meedoen aan een massale Aerobic Dan cing. Vrouwenwerk Het vrouwenwerk van het Volks huis houdt op woensdagoch tend zeven december weer de maandelijkse filmochtend voor vrouwen. Vertoond wordt de film: Als deze aarde je lief is. De film begint om 10.00 uur. Tekenfilms De K&O-kinderfilmmiddag die op woensdag zeven december wordt gehouden zal bestaan uit een komische film en een uitgebreide serie tekenfilms. Toegangskaarten kan men ko pen of bestellen op het bureau van K&O, Oude Vest 45, Lei den. Aanvang van de middag: 14.30 uur. Vogels (1) Vogelvereniging Avibus bestaat dertig jaar en daarom heeft het bestuur een show georgani seerd. De show kan bezichtigd worden op vrijdag twee decem ber (20.00 uur tot 22.00 uur), za terdag drie december (10.00 tot 22.00 uur) en op zondag vier december van 10.00 uur tot 16.00 uur. Plaats van hande ling: het gebouw van PV de Blauwkras aan de Voorscho- terweg, nabij zwembad De Vliet. Vogels (2) Ook De -Zanger houdt de komen de dagen een vogeltentoonstel ling. Deze tentoonstelling wordt gehouden in buurthuis Het Spoortje aan de Bernhard- kade veertig te Leiden. Ope ningstijden: zaterdag drie de cember van 10.00 uur tot 19.00 uur en zonclag vier december van 10.00 uur tot 16.00 uur. Adjudant E. de Jong in zijn werkkamer. (foto pri LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag afscheid genomen van adjudant E. de Jong die de leeftijd van zestig jaar bereikte en met pensioen ging. Ter gelegenheid daarvan speldde commissaris Van Voorden hem de ere-medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, op. De commissaris noemde de scheidende adjudant een bekwaam, accuraat en vooral ook integer politie-ambtenaar. De Jong begon zijn loopbaan bij de politie in Zaandam. In 1951 kwam hij als agent in Leiden waarna hij via brigadier tot adjudant werd bevor derd. In die hoedanigheid was hij onder meer commandant van de surveillance-dienst en chef van het bureau dienstplanning. De Jong vervulde ook diverse bestuursfunctie voor de RK vakbond St. Michaël. Leiden J DONDERDAG 1 DECEMBER 1983 LEIDEN - De Leidenaren C. van Wijk (62) en C.J.M. Montanus (67) zijn voor hun illegale werk gedurende de Tweede Wereldoorlog onderscheiden door de Israëlische regering. Vandaag is hun de Yad Vashem-medaille, de hoogste onderscheiding die Israël kent, uitgereikt in het Amsterdamse Tropenmuseum. Van Wijk en Montanus is deze eer te beurt gevallen, omdat ze in de oorlog door administratieve malversaties honderden onderduikers en Joden uit handen van de Duitsers hebben weten te houden. door Miep Hoenson Montanus en Van Rijk: er kend als 'Welgezinde der Mens heid'. (foto Holvast) De afdeling burgerzaken van het Stadhuis, beginja ren veertig. In een hoekje zit Leidenaar Montanus diep over zijn 'werk gebo gen. Wat schichtig kijkt hij om naar de twee NSB- ers, die aan de afdeling zijn toegevoegd. Als Mon tanus ziet dat ze een ande re kant opkijken streept hij haastig wat namen op een lijst weg. Zo moet ambtenaar Montanus in die oorlogsjaren honderden ke- ren zijn werk hebben gedaan. Zijn werk? Het wegstrepen van namen op de lijst van Leidena ren, die voor de Arbeitseinsatz in aanmerking komen? Het verdon keremanen en vervalsen van per soonsbewijzen? Zijn officiële werk is dat natuurlijk niet, maar Montanus voelt zich jegens zijn vaderland verplicht om ten minste op administratief gebied verzet te plegen. En hij blijkt op zijn afdeling niet de eni ge. Als zijn collega Cor van Wijk hem onder de koffie eens vraagt waarom Montanus altijd zo ze nuwachtig doet, vertrouwt hij hem zijn geheim toe. Hij legt Van Wijk uit dat hij door Lex Ber nard, coördinator van het verzet in Leiden, is gestrikt om hand en spandiensten in het admini stratief verzet te verrichten. De opluchting is groot als blijkt dat ook Van Wijk op dezelfde wijze bezig is om zoveel mogelijk Lei denaren uit handen van de Duit sers te houden. Ze worden vrien den voor het leven. Hun illegale werk loopt van een leien dakje en de zaken gaan nog beter als de twee NSB-ers haar Den Haag worden overgeplaatst. Van Wijk wordt vanaf dat moment de man die hoogstpersoonlijk over de persoonsbewijzen gaat. Dichter bij het vuur kan hij niet zitten. Vervalsingen Beiden worden opgenomen in de groep 'Strijdend Nederland', die in Leiden malversaties pleegt vanuit het Arbeidsbureau, de af deling burgerzaken en het distri butiekantoor. Drie belangrijke administratieve aders, van waar uit ondergedoken verzetsstrij ders en joden zo goed mogelijk kunnen worden geholpen. Er wordt gezorgd voor bonnen, ge gevens worden verdoezeld en persoonsbewijzen met gefingeer de namen zien er levensecht zijn. Mannen van net onder de veer tig, die in principe voor de Ar- beidseinsatz in aanmerking ko men, worden simpelweg een paar jaartjes ouder gemaakt. Als doorknede ambtenaren weten Van Wijk en Montanus de hele persoonsadministratie naar hun hand te zetten. Het is niet zo een voudig om iemand ander een persoonsbewijs te bezorgen. Nauwgezet als de Duitsers zijn is zo'n papiertje ingenieus genoeg ontworpen dat vervalsingen ge makkelijk worden ontdekt. Van Wijk en Montanus gebruiken de echte persoonsbewijzen, maar dan met andere namen. De eige naar van een dergelijk vervalst papier wordt ook in het gemeen telijk kaartsysteem van de juiste (lees: vervalste) personalia voor zien. Gegevens over de nieuwe namen, geboortedata en ook eventuele verzonnen ouders worden steeds keurig naar de be trokkene doorgespeeld. Oude en nieuwe naam worden door de Leidenaren, ambtelijk als ze zijn, op speciale schaduwkaartjes ge- registeerd. Deze kaartjes worden zorgvuldig op een geheim adres bewaard voor betere tijden, ^ls het bevolkingsregister weer kan worden schoongeveegd. Geertsema Bereidwillige medewerking krij gen ze van de Oegstgeester amb tenaar Geertsema, de man die la ter o.a. bekend zal worden als burgemeester van Wassenaar en commissaris van de koningin. Geertsema pluist de registers van Oegstgeest door op namen van baby's, die maar een paar da gen hebben geleefd. Die namen speelt hij door aan zijn Leidse collega's om te gebruiken voor de persoonsbewijzen. Waardevol is ook de bijdrage van de Leidse fotograaf Van Vliet, die honder den portretjes uit zijn archief ter beschikking stelt waarmee langs slinkse wegen nieuwe PB's kun nen worden verkregen, zonder dat de controle van hogerhand daarop vat heeft. Om die persoonsbewijzen af te ma ken moet er nog een vingeraf druk op. Montanus en Van Wijk hebben zelf ieder tien vingers ter beschikking; verder 'lenen' ze wel eens een afdruk van een ver trouweling. Moet er een een ge vluchte Duitse jood worden ge holpen, dan maakt het tweetal het accent verklaarbaar door de betrokkene in Hamburg geboren te laten worden. Inventief wor den ze vanzelf. Ze beginnen doorgaans meteen na aankomst op hun werk met hun preciese werkjes, onder het toe ziend oog van politiemannen, die in verband met eventuele over vallen de afdeling bewaken. Montanus en Van Wijk verblik ken of verblozen er niet meer on der. Ze worden geroutineerd; bo vendien, die politiemannen heb ben er geen flauwe notie van hoe zo'n persoonsregister in elkaar zit. Inval Zo hobbelen ze door tot diep in de oorlog. Dan gebeurt waarvoor de Leidse groep altijd al bang was geweest: de Duitsers vallen het huis binnen waar de leden van Strijdend Nederland op dat mo ment in vergadering bijeen zijn. De twee hoofdpersonen van dit verhaal .weten de dans te ont springen. Montanus duikt zes weken onder, zijn collega nog iets langer. Eenmaal op hun stek teruggekeerd druppelen de op drachten weer binnen. Als het eind van de oorlog nadert heeft het tweetal 420 mensen uit Duit se handen weten te houden, on der wie 77 joden. Achter iedere naam zit een verhaal. De Leide naren kennen die verhalen nog stuk voor stuk. Hun werk zelf zal jarenlang naam loos blijven. Totdat er bijna veer tig jaar na die Tweede Wereld oorlog een brief op de deurmat ploft van de Israëlische Leesha Rose. Als jodin, die in de oorlogs jaren via de Leidenaren werd omgedoopt tot Liesje Bos, blijkt ze hen niet te zijn vergeten. Wordt de naam van Van Wijk al genoemd in het boek 'De tulpen zijn rood', dat de joodse in de be ginjaren tachtig uitbrengt, begin dit jaar meldt ze de Leidenaren dat ze hen heeft voorgedragen bij het Comité van Yad Vashem. Dit comité houdt zich bezig met de toekenning van regeringsonder scheidingen aan niet-Joden, die tijdens de oorlog hun eigen leven hebben gewaagd om dat van joodse medemensen te redden. Montanus en Van Wijk zijn "ei genlijk helemaal geen onder scheidingsjagers", maar ze vin den het absurd om voor deze gro te eer te bedanken. Vandaar dat ze nu zijn erkend als 'Welgezinde der Mensheid', De daarbij beho rende medaille en oorkonde valt onder de hoogste onderscheidin gen die de Israëlische staat toe kent. Het boompje, dat eveneens bij deze erkenning hoort, is in middels al geplant op de berg in Yad Vashem. LEIDEN Een 28-jarige man uit Harderwijk is gisteren aange- .houden omdat hij in oktober een garagebedrijf in Leiden had op gelicht. De man gaf zich toen uit voor een vertegenwoordiger van een bedrijf aan de Roosevelt- straat en bewoog een medewer ker om hem autoradio-appara- tuur mee te geven. Deze appara tuur vertegenwoordigde een waarde van ruim 1500 gulden. Pas een maand later bleek dat er van oplichting sprake was. Het bedrijf aan de Rooseveltstraat kreeg toen de rekening gepre senteerd en herkende de man in kwestie als een voormalige werk nemer. De politie in Harderwijk hield de oplichter gisteren aan en droeg hem over aan de Leidse politie. De apparatuur kon in be slag worden genomen. in de maand en brengt, ondanks de huursubsidie van 460 gulden, veel mensen in grote moeilijkhe den omdat ze alleen aow hebben. Rosenburch is ontstaan uit een zeer christelijk milieu en laat zich daar ook op voorstaan. Hebt uw naasten lief als uzelven. De stichting gaat echter door met te hoge servicekosten berekenen en heeft, evenals de gemeente, een advocaat in de arm geno men. Van hen hören we nu ech ter niets meer. Daarom heeft de bewonerscommissie nu ook een meester in de rechten gevraagd om deze kwalijke zaak voor de bewoners in het reine te bren gen. De advocaat van de bewoners heeft aan de advocaten van de gemeente en de stichting bericht gestuurd. Daarin vraagt hij de re den voor de hoge servicekosten. Wordt er geen opheldering ver kregen, dan adviseert de advo caat aan de bewoners om niet meer servicekosten te betalen dan 325 gulden. Woensdag had de bewonerscommissie een ver gadering waarbij de bewoners uiteen werd gezet wat hun rech ten en plichten zijn. Deze kwestie loop nu al acht jaar en inmiddels zijn alle oude be stuursleden vertrokken toen zij de bui zagen hangen. Van het nieuwe bestuur is nog niet veel te verwachten, omdat dat in een grote puinhoop terecht is geko men met veel schulden. Ook de gemeente zit met de geabkken peren omdat die tien jaar terug voor twaalf mijoen garant is gaan staan. Zonder overigens controle uit te oefenen op de gang van za ken. Wethouder Bordewijk wil dat nu op de bewoners verhalen. Vanuit zijn principe had ik dat niet gedacht. Iets heel anders is dat het nieuwe bestuur van Rosenburch de regel heeft ingevoerd dat bejaarden boven de 75 jaar geen flatje meer mogen huren. Mij is een me vrouw bekend die bij Rosen burch geweigerd was, omdat ze nét te oud was, terwijl ze drin gend van haar bovenhuis weg moet omdat ze een heup heeft gebroken. In een bejaardenhuis kan zij ook niet terecht. Ouderen krijgen door dit soort berichten nog een grote domper. Daar wordt door onze christelijke zus ters en broeders niet over nage dacht, of juist wel. Als oud-bewoner kan ik niet an ders doen dan de bewoners suc ces toewensen met hun actie om recht te krijgen. Laat U niet uit benen door zó'n stichting. Sa men is U sterk, gaat door met ac- tie. F. Muller Dahliastraat 23 Leiden Over het eindeloos wordend chapi ter over hondevuil op straten en plantsoenen van onze goede stad Leiden, een paar opmerkingen. Ten eerste lijken het dankbare problemen voor een geval dat men beslist niet meer weet waar nu weer eens over ge o...h...'d kan worden, en vervolgens gaat elke jammeraar voorbij aan het feit dat de hond niet de enige ver vuiler is, mogelijk in de stad de meest zichtbare, maar vlak vo gels, katten en vooral de opgeko men "mode" van de paarden niet uit, met hun relatieve oppervlak tevervuiling van gemiddeld vijf vierkante meters! Wél is het zo dat de eigenaar van het aller kleinste hondje zelfs "belasting" betaalt, en hier.... ligt een belang rijk criterium. Ondergetekende kent personen die, als ze 's morgens hun vier voeter op de straat uitlaten, een schopje meenemen, en de faeca- liën keurig opvangen of op scheppen en in de put depone ren, tevens ook niet te beroerd zijn om de "hopen" die zij tegen komen op hun route, ook nog even te verwijderen. Dit voor beeld (dat al zeven jaar gegeven wordt) is door enkelen nage volgd, soms alleen voor wat hun hond doet. Voor het overige nemen deze men sen de moeite om voor het echte "uitlaten" hun honden mee te nemen naar plaatsen waar ze kunnen rennen, en waar nie mand in hun hopen kan trappen. Van deze honden heeft geen en kele "lijdenaar" enige last. Des ondanks wordt ook onze stoep wel "bekakt", op mijn vraag aan overigens goed bedoelende eige- naren(essen) of zij zo vriendelijk willen zijn dit ook op te ruimen, zelfs onder aanbieding van een schopje, zijn ze met stomme ver wondering geslagen; waar voor??? ik betaal toch belasting- ..Waarop m'n wedervraag: kunt U dan middels uw betaalde be lasting zorgen dat deze hoop op geruimd is alvorens deze over de gehele straat is uitgelopen, res pectievelijk besmeurd? In Luxemburg was ik getuige van een haastig opruimen van een bolus op een winkelpromenade, deze mevrouw was van drie hoog komen rennen, mét schepje, plastic zak en een emmer water borstel, om een bekeuring van 500 franc te voorkomen! Dus als wij daar willen wandelen/ winkelen, moest je zorgen dat het hondje al was "geweest", of je liet hem in de wagen, de recht geaarde hondenliefhebber weet wét, en wanneer z'n hond "moet", het uitlaten in de gewo- straat, of maar achteloos ge- ton het trottoir laten bevuilen zonder meer ergerlijk, deze zijn niet bepaald door drongen van enig normbesef, al kom je allemaal wel eens voor een verrassing te staan; dit mag geen gewoonte zijn. Als elke hondenbezitter de menta liteit van eerstgenoemde uitlater bezat, en gelijk ook wat mee neemt, en in de put deponeert al is het niet van zijn hond, was het hele probleem opgelost, en had u een schone stad. Dus als er op lossingen worden gezocht voor dit wat opgeblazen probleem, zou in eerste instantie de on rechtvaardigheid van hondenbe lasting de wereld uit moeten, of duiven, katten en vooral paarden ook belasten, maar dan naar rato van hoeveelheid vervuiling, er is tenslotte een heel verschil tussen een heel klein hondje met een zelfde produktie als een cavia of egel, of een flinke dog of paard. Indien er dan nog wat overschiet, na de wat zielige controle en ad ministratie, zou er mogelijk een strontopruimer, al of niet geme chaniseerd kunnen worden aan geschaft, en kan er raak "ge poept" worden, (wat nu ook ge beurt). Beter lijkt mij een wat positiever opstelling ten aanzien van dit probleem en de drukinkt te ge bruiken om alvast nog enkele op te wekken het goede voorbeeld te volgen, er zijn beslist nog vele échte verantwoorde hondenlief hebbers die er heus wat voor over hebben, maar zolang de overheid, ook op andere gebie den niet consequent de "vervui ler" laat betalen, laat zij dan over een "betalende" vervuiler niet eindeloos zeuren, erger nog zij laat bovengenoemde oprui mer, die zijn route zelf schoon houdt óók nog betalen en zelfs controleren óf hij wel betaalt. Mag ik er tot slot aan herinneren dat wij bovendien nog reini gingsrechten betalen??? Dus in- plaats van probleemstellen: goodwill kweken om dit op te lossen. t c. Vermeulen In 1981 werd door de huurcommis- sie een uitspraak gedaan in ver band met de kwestie van te hoge servicekosten voor bewoners van de bejaardenflat Rosen burch aan de Vijf Meilaan. In dit gebouw wonen bejaarden nog geheel zelfstandig. Tot de service behoren alleen elektriciteit, gas, water, verwarming en telefoon. Voor eten enzovoorts moeten de bewoners zelf zorgen. De stichting die Rosenburch be heert, rekent nu boven de kale huur 511 gulden servicekosten voor bewoners van het oude ge deelte. Voor het nieuwe gedeelte bedragen de servicekosten 634 gulden per maand. De huurcom- missie had uitgerekend dat de bewoners slechts 300 gulden hoefden te betalen. Voor het gebruik van andere ruim ten in de flat moest daarnaast nog een overeenkomst worden gesloten met het bestuur van de stichting. Gezien de afschrijvin gen voor deze ruimten, 71.000 gulden per jaar, zou dat op 38 gulden per flatje komen. Om de stichting tegemoet te komen in de tekorten, ontstaan door ver keerd beleid van het voormalig bestuur, wilden de bewoners in plaats van 38 gulden wel 76 gul den per maand betalen. Veel bewoners betalen op advies van de bewonerscommissie niet meer dan de werkelijke service kosten. Toch zijn er ook mensen die, door intimidatie van de zijde van het beheer, een hogere huur betalen. Die bedraagt 964 gulden De leerlingen van de Valkenierschool met hun prijzen, waaronder de Philipsenbokaal. voor de Zijlwijkschool. Bij de jongens eindigde de Zijlwijk school op de eerste plaats, ge volgd door respectievelijk De Valkenier en de Paus Johannes XXIII-school. In totaal deden 27 Leidse scholen aan deze zwemwedstrijden mee, hetgeen een record is. Dat bete kende dat ruim driehonderd kin deren gistermiddag in wedstrijd verband het water van De Zijl in doken. Deze wedstrijden zullen ook volgend jaar weer worden gezwommen. VEGETARISCH. Het vegetarisch eethuis Repelsteel (Breestraat 19 in Leiden) houdt een serie 'vrij dags buitenlands vegetarisch'. In deze reeks staat vrijdagavond Chinees op het menu. Van half zes tot half acht kan men daar voor in Repelsteel, dat op niet- commerciële basis door een ver- eniging wordt beheerd, terecht. LEIDEN - De Valkenier is de gro te winnaar geworden bij de jaar lijkse zwemwedstrijden voor ba sisscholen in het overdekte bad De Zijl. Deze school uit de Me- renwijk legde beslag op de eerste plaats van het totaalklassement en komt dus voor een jaar in het bezit van de wisselbeker, de Phi lipsenbokaal. Doorslaggevend waren de resulta ten op de gemengde estafette, het slotnummer. Tot op dat mo ment had de winnaar van het vo rig jaar, de Zijlwijkschool, ook al uit de Merenwijk, de beste papie ren. Zowel bij de jongens als bij de meisjes had deze school bete re totaalresultaten behaald als De Valkenier. De Zijlwijkschool moest nu in het totaalklassement met een tweede plaats genoegen nemen. Derde werd de Eerste Leidse Schoolvereniging. Bij de meisjes apart werd de Ko ningin Wilhelminaschool win- (Foto Holvast). naar. De tweede plaats was hier voor De Viersprong en de derde

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4