Steeds Geen lozingsrecht voor echte minima Toezegging wethouder: Eensgezindheid mag ontslagen doorvoeren ANWB Van Akkeren (CDA) van raad naar staten DONDERDAG 1 DECEMBER 1983 LEIDEN De echte minima hoeven geen lozingsrecht te betalen. Iedereen die dit jaar in aanmerking kwam voor de eenmalige uitkering wordt vrijgesteld van deze nieuwe gemeentelijke belasting, die het komend jaar 39 gulden gaat bedragen. Wethouder Bor- dewijk (PvdA) antwoordde dit gisteravond tijdens het voortgezette debat over de ge meente-begroting, nadat eerder de raadsleden van de kleine linkse partijen om een dergelijke maatregel hadden gevraagd. In zijn antwoord op de algemene en financiële beschouwingen (af gelopen maandag) hekelde Bor- dewijk de opstelling van Socia- listiese Partij en CPN. Deze één- mansfracties kondigden aan te gen de begroting als geheel te zullen stemmen. Een kwalijke zaak, vond dé wethouder, want als zij hun zin zouden krijgen, dan zou de gemeente geen enke le uitgave meer kunnen doen. SP en CPN kunnen zich de luxe van hun standpunt alleen veroorlo ven, omdat zij zich een minder heid weten, aldus Bordewijk. Een dergelijke anti-bestuurlijke houding zou wel eens negatieve gevolgen kunnen hebben voor linkse samenwerking in de toe komst, oordeelde de PvdA. Frac tieleider Van der Molen prees daarentegen de houding van de PPR, die volgens haar in de per soon van Van Lint minder aan schopt tegen het college dan zijn voorganger Van Oosten deed. Bordewijk deelde gisteravond mee, dat de rechter de gemeente in het gelijk heeft gesteld wat be treft het tarief van de onroerend- goedbelasting. Tegen de hoogte van de aanslag waren vele be zwaren ingediend. De aanslag zou de wettelijke limiet over schreden hebben, meenden de bezwaarden. Nu dit ene bezwaar schrift door de rechter onge grond is verklaard, kunnen ook de andere afgedaan worden, al dus de wethouder. Het pleidooi van CD A-leider Wa lenkamp om het lozingsrecht op nieuw een half jaar uit te stellen vond zoals verwacht geen gehoor bij het college. Wethouder Tesse- laar (volkshuisvesting) zei dat de gevolgen van het lozingsrecht voor de woningbouwverenigin gen nog allerminst duidelijk zijn. De centrale boekhouding is be gonnen met een onderzoek naar de gevolgen en dat kan maanden in beslag nemen. Voor zeker tweeduizend woningen maakt de invoering van het lozingsrecht niets uit, aldus Tesselaar. Voor de overige woningen kan het per complex verschillen. Woonwagens De wethouder ging tevens in op de problematiek van de woonwa genkampen. Hij wees een motie van PSP en PPR over deze kwes- Wethouder Bordewijk: onjuiste houding CPN en SP. (foto Wim Dijkman) tie met klem af. In de motie werd het college gevraagd om te ijve ren voor het voorrang geven aan die kampjes in de regio, waar voor bij de Leidse woonwagen bewoners werkelijk belangstel ling bestaat. "Niets daarvan", zei Tesselaar "Alle regio-gemeenten moeten op de kortst mogelijke termijn aan hun verplichting vol doen. En ik ga niet zeggen, dat ze in Oegstgeest harder moeten op schieten dan in Hillegom". De WD-fractie had tijdens het be grotingsdebat enige moeite om uit te leggen wat de zin was van hun motie over C A. In de mo tie werd uitgesproken, dat het college verzocht werd alle moge lijke stappen te ondernemen om C A voor Leiden te behouden. De fractie kon - gezien de laatste ontwikkelingen in de zogeheten Kerngroep C A - de zinsnede 'dat thans de nieuwbouw en zelfs het voortbestaan van de vesti ging in Leiden als niet zeker be schouwd kunnen worden' niet staande houden en trok dit in. Het restant van de motie werd door de PvdA-fractie onder vuur genomen. "Maar als het voortbe staan niet meer onzeker is, waar om moet het college dan nog ac tie ondernemen om C A te be houden"? vroeg PvdA-raadslid Plasterk aan WD-leider Kuijers. "Wat verstaat u onder alle moge lijke stappen?", wilde Van der Molen (PvdA) weten en wethou der Waal (ook PvdA) vroeg wat Kuijers onder 'behouden' ver stond. "Op de huidige plaats?". Kuijers gaf ruiterlijk toe dat de LEIDEN De woningbouwver eniging Eensgezindheid mag drie van haar werknemers per 1 januari ontslaan. Dat heeft de kantonrechter gisteren besloten. De rechter bepaalde daarbij dat de drie personeelsleden een jaar lang een aanvulling op hun uit kering tot het niveau van hun huidige loon moeten krijgen. ADVERTENTIE DEZE MAAND LEERT U UW AUTO PAS GOED KENNEN. Aan de hand van ANWB's grote Autohandboek. Een na slagwerk waar best wat vette vingers in mogen komen. Want het leert u om zélf met uw auto aan de slag te gaan. Via honder den duidelijke illustraties. Via een tekst die bij het begin begint. ANWB's Autohand boek. Voor de feestmaand van f49,90 voor f39,90. Met tien tallen andere nuttige cadeau ideeën bij uw ANWB-kantoor. Loop er even langs. Telefonisch bestellen? Bel 070-264426 afd. Centrale Informatie. Dan hebt u uw Autohandboek binnen acht dagen in huis. UIT EN THUIS MET DE ANWB. Ook als zij een andere baan vin den met een lager salaris geldt de aanvulling tot honderd procent. De woningbouwvereniging had ontbinding van de arbeidsover eenkomsten gevraagd, omdat zij in financiële moeilijkheden ver keert. De vereniging koos voor inkrimping van de eigen onder houdsdienst van zeven tot vier werknemers. Een andere moge lijkheid was aansluiting te zoe ken bij de gemeenschappelijke onderhoudsdienst van woning bouwverenigingen (CTW). Ont slagen waren dan voorkomen. Volgens het bestuur van de Eensgezindheid, die een meer derheid van de leden wist te overtuigen, was dat echter finan cieel onverantwoord. De rechtskundigen Kroes (FNV) en De Hoog, die de ontslagen werknemers bijstaan, vinden de gang van zaken onjuist. Volgens De Hoog zijn de maatschappelij ke kosten van het ontslag hoog. Werkloosheidsuitkeringen kos ten de gemeenschap immers ook geld. Dat een woningbouwver eniging, die toch met gemeen schapsgeld werkt, hiermee geen rekening houdt, vindt de advo caat verkeerd. De gemeente zou meer eisen moeten kunnen stel len aan een woningbouwvereni ging, die zich nu ten onrechte, vindt De Hoog, beroept op haar zelfstandigheid. De rechtskundi gen hebben nu hun hoop geves tigd op het verzoek van een groot aantal leden (ruim 150 handteke ningen) om de kwestie opnieuw aan de ledenvergadering voor te leggen. Op het verloop van de vo rige vergadering is veel aan te merken, meent advocaat De Hoog. LEIDEN Te weinig belangstel ling voor de medewerksters van de Bunny Club aan de Rijnstraat is een 34-jarige Leidenaar gister avond duur komen te staan. Toen de barkeeper hem en zijn 19-jarige vriend verzocht de club te verlaten, weigerden ze dat. Volgens de Leidenaar begon de barkeeper hem daarop te bewer ken met een stuk ijzer. Met een gescheurde bovenlip en ge kneusd jukbeen moest hij toen voor behandeling naar het AZL. Bouwleges Belangrijker verschil van mening bestaat tussen de coalitiegenoten over de vraag hoe de voorstellen uit de migrantennota betaald moeten worden. De WD wijst hiervoor elke extra lastenver zwaring van de hand. Ook het PvdA-voorstel om de verhoging van de bouwleges al het komend jaar in plaats van in 1985 door te voeren wordt door de WD met argusogen bekeken. De PvdA meent echter goede argumenten te hebben voor dit voorstel, dat op zich in strijd is met de tussen PvdA en WD gemaakte afspra ken. Volgens de PvdA bestaat de kans dat een forse verhoging in eens van de bouwleges door het rijk wordt tegengehouden, zoals ook op last van het rijk de verho ging van de paspoortleges over twee jaar uitgesmeerd moest worden. Met een dergelijke fase ring (de helft van de verhoging reeds in '84) denkt de PvdA 112.000 gulden extra in het laatje te krijgen. Dit bedrag zou ge bruikt moeten worden voor de nieuwbouw van de reinigings dienst. De reinigingsrechten hoeven dan niet extra verhoogd te worden. Van lastenverzwaring is aldus geen sprake, meent de PvdA. Een omstreden punt is ook het her zien van het verkeerscirculatie plan. WD en CDA willen het ko mend voorjaar hierover debatte ren. De WD had het college ge vraagd om vóór 1 maart een pro cedure-voorstel te doen. Het col lege wilde die datum verschui ven naar 1 juni, waarna vervol gens de WD de datum van 1 april noemde. Vanavond zal het college een eindoordeel geven over de ruim vijftig moties en wijzigingsvoorstellen en zullen deze in stemming worden ge bracht. Opvolging nog onduidelijk LEIDEN - CD A-raad slid M.C. (Margreet) van Akkeren-Straathof verlaat in januari de gemeenteraad. Zij gaat naar de Provinciale Staten, waar een vacature in de fractie ontstaat. De onderwijsspecialiste van de christen-democraten is in korte tijd het derde vrouwelijke raadslid, die de stap van de Leidse gemeenteraad naar het provinciebestuur maakt. Eerder zag de CDA-fractie Ellen van Dee en Mary Kokshoorn vertrek ken. Margreet van Akkeren is afkomstig uit de KVP. Zij stond vorig jaar ook al op het punt om van de Statenfractie deel te gaan uitmaken. Zij zag daar toen onder meer om gezondheidsredenen voorlopig vanaf. Wie haar in de gemeenteraad zal opvolgen, staat nog niet vast. Als eerste komt Hans Karstens (CHU) daarvoor in aanmerking. Hij verliet deze zomer de raad wegens te drukke werkzaamheden. Bedankt hij, dan is oud raadslid Cees Vink (ook CHU) aan de beurt. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Sen tt/et /colerm btadbteeld Kèn-niet (1) Sprekend over buitenlanders die geweigerd worden in discothe ken belandt Carlo zelfs in War mond. Carlo: "Ook al is er een keer in een dancing rottigheid geweest met buitenlanders, dan betekent dat nog niet dat je voortaan kleurlingen moet weigeren. Stel nou dat iemand uit Warmond problemen maakt, dan zeggen ze toch ook niet: voortaan geen Warmon- ders meer". Een gesprek in het 'honk' van de Stichting Surinamers Leiden aan het Valkenpad. Aanleiding van dat gesprek: een bericht in de krant van afgelopen maan dag. Drie Surinamers doen over discotheek Club '70 aan gifte bij de politie van discrimi natie. Ze mochten er dit week einde niet in. Volgens Club '70 omdat het vol was, volgens de drie vanwege hun huidskleur. Rabinde: "Dat is altijd het pro bleem, hè. Dit is natuurlijk je reinste vorm van discrimina tie, dat is duidelijk. Maar ja, hoe bewijs je zoiets. Ze zeggen altijd: het is vol of je moet lid zijn, dat zijn de geijkte zinnen. En weet je wat dan wel ge beurt? Dan laten ze één of twee buitenlanders naar binnen en dan zeggen ze: zie je wel dat we niet discrimineren". Parky woont sinds '77 in Leiden en zegt dat-ie nog maar één keer Club '70 is binnengeko men. "Een keer met anderen meegelopen toen de deur open stond. Andere keren ben ik al tijd geweigerd. Maar dat is niet alleen bij Club '70 zo, hoor. Hetzelfde is me gebeurd bij Tom Bakker, vroeger de Syl- win Club en Samantha's. De eerste keer dat ik daar samen met een andere jongen kwam, mochten we zo naar binnen. Ik dacht: gezellig hier. Maar de volgende keer krijg ik bij de deur te horen: kèn-niet. Alleen maar: kén- niet". Hij wil er op zo'n moment geen moeilijkheden over maken. "Het is zaterdagavond, je bent lekker uit. Dus dan ga je naar andere steden. Amsterdam, Den Haag, Scheveningen. Of naar People's Choice op de Ho- gewoerd. Daar komen voorna melijk buitenlanders. Maar je wilt toch wel eens wat anders, hè. Andere vrienden maken en dat kan dan niet. Trouwens wat kun je op zo'n moment Carlo rechts) het clubhuis de Surinamers Valkenpad. Boven het berichtje uit de krant van afgelopen maandag. (foto Holv doen? Met politiebegeleiding naar binnen? Dan krijg je ge lijk een groot spanningsveld. Je avond is in elk geval kapot". Kèn-niet (2) Rabinde Parmessar is voorzitter van de Stichting Surinamers Leiden en vindt dat discrimi natie niet begint of eindigt bij de deur van een discotheek. "Er is sprake van discriminatie op alle niveau's en er is een verharding, dat merk je toch overal. Nederland is nu net zo erg als het buitenland. Dan hoef je niet eens naar de Bijl mer te kijken. Kijk maar de Ra- venshorst in de Merenwijk. Puur getto, dumping van bui tenlanders. De begeleiding ontbreekt, er zijn geen facilitei ten. Op dat terrein zijn de be leidsmakers gewoon tekort ge schoten". En met vijf december is het voor al erg met discriminatie van buitenlanders, vinden ze alle drie. Althans bij de kinderen. Rabinde: "Neefjes van mij in Roterdam, die durven nu ge woon niet naar school. Die worden elke dag uitgeschol den". Waarna het gesprek via Sin terklaas weer bij de disco be landt. Rabinde vindt dat de ge meente te weinig doet. Vol gens hem is Club '70 al eerder in discriminatie-opspraak ge weest en blijft het steeds bij boetes als er aangifte werd ge daan. "Waarom wordt dan niet de vergunning ingetrokken, waarom wordt zo'n zaak dan niet gesloten? Reken maar dat dat helpt. Een volgende eige naar zal zich dan nog wel eens bedenken voordat hij buiten landers weigert". Volgens politievoorlichter Dick Graveland komt het echter niet zo gauw tot sluiting van een zaak. "Dan zal toch de drank- en horecawetgeving flink aangepast moeten wor den". Wat betreft eerdere problemen met Club '70 moet hij ver te ruggaan in de tijd. "Er is toen ook aangifte gedaan van discri minatie. Maar uiteindelijk bleek de bewuste persoon ge weigerd wegens wangedrag". Hij benadrukt dan ook dat de bewuste dancing in dit ver band zeker geen slechte naam heeft bij de politie. Van de kant van Club '70 kon gisteren nie mand worden bereikt voor commentaar. B.J. Borrelpraat Joop Walenkamp kan de flessen gesloten houden. Burgemees ter en wethouders schenken vanavond zelf een glaasje. De traditionele borrel na afloop van de behandeling van de ge meentelijke begroting gaat ge woon door. Raadslid Cor Vergeer van de So- cialistiese Partij verzocht B en W vorige week van die borrel af te zien. Er valt volgens hem niets te vieren en bovendien moeten al die raadsleden en ambtenaren daarna nog aan het verkeer deelnemen met al le mogelijke gevolgen vandien. CDA'er Walenkamp vond Ver- geers voorstel maar een beetje onzin en zei desnoods thuis wel wat te willen aanbieden. Dat hoeft dus niet. Het college van B en W vindt dat het drankje achteraf "een nuttige functie" vervult. "Het geeft de mogelijkheid aan alle betrok kenen om na te praten'.'. Het antwoord aan Vergeer is niet van ironie ontbloot. Zo had de SP'er geschreven dat zo'n bor rel toch maar een onderonsje is, waar de Leidse bevolking geen voordeel bij heeft. B en W antwoorden dat het zo ook maar het beste is, want als de hele Leidse bevolking een glaasje zou meedrinken, werd het wel erg een erg kostbaar glaasje. Beetje flauwe grap van het gezag. En wat het terugrijden met de auto betreft, schrijft het dage lijks bestuur van de gemeente: "Eén ieder kan te voet of per fiets naar huis. Het verkeers circulatieplan geeft hieraan een hoge prioriteit". Een iets leukere grap, maar of de raads leden zich iets van het plan aantrekken? B.J. Bouw nieuwe academie begint over twee weken LEIDEN De eerste paal voor de nieuwe academie voor ge zondheidszorg in de Leeu wenhoek wordt woensdag 14 december geslagen. In de academie, waarvan de bouw ruim een jaar in beslag zal ne men, zullen de huidige ver pleegkundige academie Vro- nestein uit Voorburg en de Leidse academie voor fysio therapie wordèn gehuisvest. Deze laatste is nu nog geves tigd in het opleidingscen trum Nieuweroord aan de Rijnsburgerweg. Beide academies willen in het nieuwe gebouw, dat drie ver diepingen zal tellen (zie bo venstaande tekening), gaan samenwerken. Die samen werking past precies in de plannen die het ministerie van onderwijs heeft gemaakt voor scholen van het Hoger Beroeps Onderwijs (HBO). Het is namelijk de bedoeling in de toekomst zoveel moge lijk opleidingen bij elkaar te stoppen, zodat scholen eco nomischer kunnen draaien en leerlingen meer keuzemo gelijkheden hebben. Bezitters van heroïne aangehouden LEIDEN - Vijf mensen, die heroï ne aan het versnijden en verde len waren in de restauratie van het Leidse station, zijn gister avond aangehouden door de Leidse politie. Het ging om drie Leidse mannen, een Leidse vrouw en een man uit Zoeter- woude. Zij zijn voor verhoor overgedragen aan de bijzondere recherche. De politie nam een aantal pakketjes heroïne in be slag. Automobilist in beroep tegen gevangenisstraf DEN HAAG/LEIDEN - Tegen een 40-jarige Leidenaar is door de procureur-generaal van het Haagse gerechtshof twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf geeist, plus een boete van 1000 gulden en negen maanden ont zegging van de rijbevoegdheid. De Leidenaar hoorde deze straf te gen zich eisen omdat hij een tijd je geleden als automobilist was doorgereden na een ongeluk. De politie had hem snel weten te vinden. Achteraf bleek hij een al- coholpromilage van 2.21 in zijn bloed te hebben zitten. Voor deze overtreding was hij door de Haagse rechtbank vorig jaar veroordeeld tot twee weken ge vangenisstraf, waarvan één week voorwaardelijk, negen maanden ontzegging en 500 gulden boete. Tegen deze straf was hij nu bij het Gerechtshof in het geweer gekomen. De Leidenaar liet via advocaat mr. Karstens weten ontzettend tegen die gevangenis straf op te zien.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3