'Beroepskrachten nodig voor goed buurthuiswerk' Aanleg geluidsschermen in Leiderdorp begonnen 'Woonforensen betalen recreatie in Warmond' Warmond uit stichting maatschappelijk werk Voorschoten PvdA/PPR: Begroting '84 Voorschoten VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten moet onderzoeken of in de buurthuizen extra beroepskrachten moeten worden aangesteld. Bovendien moet bekeken worden jeugdsubsidies kunnen worden afgebouwd of afgeschaft. De sollicitatieplicht voor oudere werklozen moet wellicht even eens op de helling. Voorts moet overwogen worden of de ge meente goedkope woningen kan aankopen om er zodoende voor te zorgen dat woningzoekenden met een slechtgevulde porte monnee ook woonruimte kun nen vinden. Deze aanbevelingen deed de raads commissie voor welzijn gister avond tijdens haar begrotings vergadering. De vergadering, die gewijd was aan het Beleidsplan, het verlanglijstje van het college van burgemeester en wethou ders voor 1984, leverde opval lend weinig politiek vuurwerk op. Krachtige standpuntbepalin gen bleven nagenoeg achterwe ge. Het bleef bij zinnen als: "wel licht zou kunnen worden onder zocht of dit of dat zou kunnen worden veranderd". Beroepskrachten Slechts over een onderwerp werd een pittige discussie gevoerd. Het betrof de vraag of er al dan niet extra beroepskrachten moe ten komen bij het buurthuis- en jongerenwerk. Raadslid G. Both (PvdA/PPR) noemde een profes sionele ondersteuning bij buurt huiswerk noodzakelijk. Hij gaf niet aan waar het geld voor deze beroepskrachten vandaan zou moeten komen. Hij wilde de re sultaten afwachten van het ge sprek tussen de verschillende in stellingen voor jongeren, buurt huizen en jongerencentrum 'De Lindehoeve'. Wellicht is het mogelijk dat be roepskrachten van 'De Linde hoeve' bijspringen in de buurt huizen. Wanneer dat niet moge lijk blijkt te zijn wil Both denken aan extra subsidie voor de buurt huizen. "We geven een hoge prio riteit aan jongerenwerk", zei Both. Hij stipte aan dat de buurt huizen samen met de Lindehoe ve een breed "draagvlak heb ben": "De Lindehoeve trekt maar een beperkte groep jonge ren. In de buurthuizen komen weer andere groepen". Wethouder Marselis zette vraagte kens bij het verhaal van Both: "Ik vraag me af of beroepskrach ten een oplossing zijn", zei hij. Wel verklaarde hij dat "de situa tie zoals die nu is, niet bevredi gend is". In het buurthuis Noord Hofland worden naar zijn me ning te weinig activiteiten geor ganiseerd en het buurthuis Vliet- wijk is onlangs ter ziele gegaan. Over Bloemenwijk/Boschgeest. was hij daarentegen tamelijk te vreden. "Wellicht is er sprake van overbedeling bij de Linde hoeve wat beroepskrachten be treft", vervolgde hij. "Maar dat is moeilijk te zeggen. Eigenlijk is het nogal onduidelijk wat daar gebeurt". Kapot Raadslid Aeijelts Averink (WD) haakte hierop in door te verkla- Middenstand Voorschoten komt met vredesplan VOORSCHOTEN - De Voor- schotense centrumwinke liers hebben de plaatselijke raadsleden uitgedaagd om op 11 december een voetbalwed strijd te spelen. Een partijtje dollen met de ron-, de bal lijkt de winkeliers een uitstekende manier "om de beide partijen dichter bij el kaar te brengen en de kloof te verkleinen die de beide par tijen scheidt in de dialoog". De wedstrijd zou als voorwed strijd moeten fungeren van de derby Randstad Sport - SVLV. "Om niet een al te gro te aanslag te plegen op onge trainde spieren", stellen de middenstanders voor de wedstrijd 'slechts' twee maal dertig minuten te laten du ren. Bovendien lijkt het hen verstandig vijf wisselspelers toe te staan die doorlopend mogen wisselen. De raadsleden hebben tot nu toe nog niet gereageerd op het aanbod. Wel vroeg D'66- raadslid Aikens zich tijdens de vergadering van de raads commissie voor openbare werken af of de raadsleden, "gezien de tegenstanders", de beschikking krijgen over scheenbeschermers. Begeer (WD) vroeg zich bevreesd af of de wedstrijd buiten ge speeld wordt. discussie af door onder instem mend geknik voor te stellen een 'brede maatschappelijke discus sie' op poten te zetten. Aan deze discussie zouden zowel de be trokken instellingen als de poli tieke partijen moeten deelne- DONDERDAG 1 DECEMBER 1983 DONDERDAG Breehuys - Breestraat 19, 'Een tussen doortje', voor alle jongeren die er i doordeweeks tussenuit willen, 19.30-22.30 i Buurthuis In de Vroolijcke Arke - the ma-avond over de vraag 'hoe breng ik de feestdagen door', 20.30 uur, inl. 123271. Stadhuis - Gemeenteraad, 19 uur. Filmhuis LVC - film 'Zazie dans le me tro' van Louis Malle, 20 en 22.15 uur. Werkgroep Dienstweigeren - Stations weg 32, spreekuur 20-21.30 uur, inl. 149324/216180. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Montenegro' van Dusan Maka- vejev, 20 en 22.15 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis - commissie Algmene Zaken, 20 uur. Voorschoten Ambachts- en Baljuwhuis - commissie openbare werken, woningbouw en economische zaken, 20 uur. Jeugdsubsidie ren dat wanneer blijkt dat "een activiteit geen goed leven be schoren is, daaraan consequen ties moeten worden verbonden". Zijn fractiegenote mevrouw Ten Hoopen gaf blijk van een sombe re kijk op het buurthuiswerk. Zij voerde aan dat "de zaak kapot gaat". Ze noemde het een slechte zaak jongeren toe te laten tot, zo als ze dat noemde, "niet goed be geleidde activiteiten". Zij vroeg zich voorts af of het ge wenst is dat "in een kleine ge meente als Voorschoten voorzie ningen worden getroffen in buurthuizen. Ze vormen zich na verloop van tijd toch allemaal om tot jongerenhuizen". De dis co treedt in en de ouderen vluch ten weg. En we moeten beden ken dat Voorschoten reeds een jongerencentrum heeft". Marselis was het niet met haar eens. De jongeren hebben ver schillende wensen, zei hij. Die wensen kunnen volgens hem niet allemaal worden ingewilligd door 'De Lindehoeve'. Ook de bewering van het raadslid dat buurthuizen na verloop van tijd worden omgevormd tot jeugd huizen, sprak hij tegen. "Vliet- wijk is vanaf het begin bedoeld geweest voor jongeren", zei hij. "Ook in Noord Hofland was dat vanaf het begin af aan de bedoe ling. In buurthuis Boschgeest ligt dat anders. Daar is vanaf de oprichting gezegd dat het voor jong en oud is. En dat is het ook". Raadslid Van Gogh (WD) sloot de De WD'er Aeijelts Averink liet een krachtig standpunt horen toen de jeugdsubsidie ter sprake kwam. We moeten onderzoeken of het mogelijk is de jeugdsubsi dies af te bouwen of extra te kor ten. "Want waar worden die sub sidies eigenlijk voor gebruikt?", zo vroeg hij zich af. Ook raadslid Both (PvdA/PPR) vroeg om een onderzoek. Hij wil de laten nagaan welke mogelijk heden een gemeente heeft om de sollicitatieplicht voor oudere werklozen te omzeilen. Gemeen te-ambtenaar Dool, hoofd van de sociale dienst, zei dat hij begin volgend jaar met ambtenaren van omliggende gemeenten wil onderzoeken welke mogelijkhe den gemeenten hebben. Hij noemde het gênant om aan werk lozen die ouder zijn dan 50 jaar iedere week te vragen waar en hoe ze hebben gesolliciteerd. Hij verklapte dat zijn dienst dan ook niet wekelijks deze vragen stelt. Both wilde naast dit onderzoek naar de sollicitatieplicht nog een tweede onderzoek laten instel len. De gemeente zou moeten be kijken of het goedkope wonin gen kan aankopen en op de markt brengen. Hieraan is grote behoefte, sprak hij. Marselis zeg de een onderzoek toe. Wel ver klaarde hij een beetje huiverig voor het voorstel te zijn. Naar zijn zeggen zijn die goedkope woningen in veel gevallen oud en moet de gemeente veel onder houdskosten maken. Even was hij aanwezig. Wethouder Meerburg poseert bij de eerste werkzaamheden voor de aanleg van de geluidsschermen langs rijksweg 4. (foto Holvast» VRIJDAG LEIDERDORP - Symbolisch is gistermiddag een aanvang ge maakt met de aanleg van de ge luidsschermen langs de rijksweg 4 in Leiderdorp. Symbolisch, omdat er geen eerste paal was om de grond in te slaan. Door even aanwezig te zijn bij de werkzaamheden gaf wethouder Meerburg het officiële beginsein. De handeling beperkte zich tot het aantrekken van een felge kleurde jas (om goed zichtbaar te zijn voor het langsrazende ver keer), het opzetten van een helm en het poseren voor de verzamel de fotografen. Desalniettemin was de aanwezig heid van wethouder Meerburg bij de werkzaamheden een be langrijke gebeurtenis. Na zeven jaar vechten door actiecomité en gemeente is eindelijk een aan vang gemaakt met de aanleg. In 1976 tekende zich de eerste be roering rond de geluidsoverlast van de rijksweg zich af in de Lei- derdorpse Oranjewijk. Twee jaar later werden duizend handteke ningen overhandigd aan burge meester Van der Have om te ko men tot een snelle aanleg van de geluidsschermen. .Maar het probleem was dat er enorm veel overleg nodig was om tot een plan te komen. De ge meente Leiderdorp wilde ge luidsschermen aanleggen met geld van het ministerie van volksgezondheid, milieu en ruimtelijke ordening op grond die werd beheerd door rijkswa terstaat. "Kortom, er was ontzet tend veel overleg nodig om te ko men tot waar we wilden komen", vatte wethouder Meerburg gis termiddag samen. Of zoals de directeur van de Lei- derdorpse dienst gemeentewer ken Van Vliet het zei: "De voor bereiding heeft vele malen lan ger geduurd dan de uitvoering. Tenminste, dat hoop ik". In 1982 werd duidelijk dat de ge luidsschermen er zouden komen op kosten van het rijk. De vraag was alleen nog wie de schermen uiteindelijk zou gaan beheren. Het beantwoorden van die vraag duurde nog bijna twee jaar. Toen alle kwesties tussen de drie overheidslichamen waren opge lost kon halverwege dit jaar wor den begonnen met de definitieve plannenmakerij. Maar ook daar kwam weer een kink in de kabei. Welke kleur moesten de sche(- men krijgen? Na enige vergade ringen was men er uit. De kleui* werd neutraal: lichtgrijs. De hele zaak heeft wel eens tot wat moedeloosheid geleid bij de ge meente Leiderdorp. In de aan biedingsbrief, behorende bij de begroting 1984, schreven B en W nog boos en teleurgesteld te zijn over het steeds uitstellen van het plaatsen. En bekende wethouder Meerburg gistermiddag: "Er zijn talloze momenten geweest waar op wij twijfelden of het wel zota lukken. En dat we stilletjes w^it verwensingen hebben geuit rich ting rijkswaterstaat en het minis terie, maar die nooit in het open baar hebben uitgesproken om dat we verder met hen moesten samenwerken". Maar vreugde overheerste gister middag. Bij het actiecomité, de gemeente, aannemer Visscher en rijkswaterstaat, omdat eindelijk het lang voorbereide project kon worden uitgevoerd. Als het weer meezit is het na half februari heel wat stiller in de Lei- derdorpse Oranjewijk. Want ^r zijn zo'n dertien tot vijftien wé ken nodig om de 1,6 miljoen gul den kostende schermen te plaat- Aniba's Muziekkamer 20.30 uur. Stadsgehoorzaal - Sempre Crescendo, 20 uur. Filmhuis LVC - film 'A double tour' van Claude Chabrol, 21.15 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, vrouwenavond, 21-1 Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Montenegro' van Dusan Maka- vejev, 20 en 22.15 uur. Voorschoten wethouder Marselis slaat eerste paal ba sisschool aan Prinses Marijkelaan, 12.30 uur. Wassenaar UW-Huis - Kerkstraat 14, vrydansen voor ouderen, 14 uur. APOTHEKEN De avond- nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 25 nov tot 2 dec door: Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085. Apotheek Hofland, Thorbeckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Overzicht van de Warmondse Watertuin. De hier enkele perioden per jaar verblijvende woonforensen vinden dat ze teveel belasting moeten betalen aan 'hun' gemeente die daar maar bitter weinig tegenover stelt. (Foto Holvast) OEGSTGEEST/WARMOND - De gemeente Oegstgeest zal in te genstelling tot Warmond de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Bollenstreek (SMDB) blijven subsidiëren. Zowel de raadscommissies voor fi nanciën als voor onderwijs en welzijn steunen het voorstel van B en W om het maatschappelijk werk in Oegstgeest ook voor vol gend jaar onder te brengen in de SMDB. Met de gemeenten Hillegom, Lisse, Sassenheim en Warmond moet in 1984 een totaalbedrag van bij na zeven ton opgebracht worden om het werk van de SMDB in stand te houden. Van dit bedrag levert Oegstgeest ruim tachtig duizend gulden aan de gemeen schappelijke regeling. Het raadsvoorstel van B en W van Warmond om per 1 januari 1985 uit de SMDB te stappen wordt door de beide Oegstgeester raadscommissies een jammerlij ke zaak gevonden. Hoewel de bijdrage van de gemeente War mond bescheiden is (28.000 gul den - red.) zullen én de stichting en de andere deelnemende ge meenten nog een uiterste poging wagen om Warmond alsnog over te halen toch mee te doen, zo deelden de wethouders Kohl- beck en Blom mee. De raadscommissie voor onderwijs en welzijn die zich gisteravond met de inhoudelijke kant van het maatschappelijk werk bezig hield stemde overigens niet una niem in met het eerste voorstel van B en W. Alleen mevrouw Ha- jonides van der Meulcn (WD) liet weten nog geen definitieve beslissing te kunnen nemen "Daarvoor heb ik te weinig tijd gehad, waardoor fractieoverleg ook achterwege is gebleven", al dus de liberale. Raadslid Van Eisen (PPR) die het collegevoorstel uiteindelijk wel steunde had voor die beslissing wat kortere tijd nodig. In plaats van zevenenhalve formatieplaats en één full-time leidinggevende wilde hij aanvankelijk acht maat schappelijke werkers en één part-time leidinggevende. Van Eisen: "In de toekomst wordt de werkdruk namelijk groter. Daar om kies ik voor een halve kracht meer in het veld". Enkele medewerkers van de stich ting brachten hem echter van die verhouding af. "Een kwaliteits bewaking kan slechts een full-ti me leidinggevende doen. Deze kan ruggespraak houden met al lerlei instanties en moet er op let ten dat het werk van de maat schappelijk werkenden niet te eenzijdig verloopt", vertelden zij Van Eisen. WARMOND - De woonfo rensen van de Warmondse Watertuin (een complex van tweede woningen voor mensen die daar een deel van het jaar verblij ven) voelen zich dubbel gepakt. De zes procent woonforensenbelasting extra die ze moeten gaan betalen, waarvan drie pro cent ten behoeve van de Warmondse deelneming aan het recreatieschap, vinden ze onterecht. A. Kranenburg, voorzitter van. Stichting Watertuin, vertolkte onlangs het grote ongenoegen van de Warmondse woonforen sen. "Wij worden altijd omschre ven als de mensen met een twee de huis. Veel liever zouden wij als Warmonders worden behan deld, gelijke monniken, gelijke kappen". Kranenburg rekende voor dat de 69 woonforensen gedurende twaalf jaar drie ton woonforen senbelasting hebben betaald en 35.000 gulden onroerend-goed- belasting. Daar staat volgens Kranenburg maar bitter weinig tegenover: "De vuilafvoer, de verlichting en de rioleringsin stallatie, zaken die voor andere Warmonders door de gemeente worden verzorgd, hebben wij ge heel op ons eigen dak gekregen. Ook de verlaging van onze te ho ge televisiemast (26.000 gulden) en de realisering van de entree van de Watertuin (59.000 gulden) hebben wij uit eigen zak be taald". monds deelneming aan het re creatieschap Noord-Zuidhol lands plassengebied zit de woon forensen dwars. Ze vragen zich af waarom deze last geheel op hun schouders wordt afgewen teld, Warmonders recreëren toch ook? Ook de kwestie van de grenscor rectie met Alkemade speelt een rol. De Watertuin is één van de gebieden die Alkemade wil inlij ven. Alkemade is uit op de vor ming van een Braassemgemeen- te. Warmond, dat hiertegen fel protesteert, hanteert onder meer het argument dat het in tegen stelling tot Alkemade lid blijft van het recreatieschap en dat Al kemade blijkbaar niets- over heeft voor recreatie. Warmond prefereert de vorming van een Kaaggemeente en beroept zich hierbij op zijn image van recrea tiegemeente. De woonforensen voelen zich dan ook de speelbal van het conflict hierover tussen Alkemade en Warmond. 'Kranenburg meent dat de Water tuin onder beheer dient te staan "van die gemeente die onze be langen behartigt". Hij en zijn woonforensen hebben heel na drukkelijk voor Warmond geko zen. Warmond wil de Watertuin ook niet kwijt maar de woonfo rensen zouden die drang naar be houd wel eens vertaald willen zien in een wat 'dienstverlenen- der' opstelling van de gemeente. En daarbinnen is geen plaats voor de afwenteling van gemeen schappelijke lasten op de schou ders van alleen de woonforen sen. Burgemeester Hendrickx-Vlaar ontkent dat Warmond alleen maar de vruchten plukt van de woonforensen. "Wij krijgen geen uitkering uit het gemeentefonds voor de Watertuin", weerlegt zij Kranenburgs kritiek. Ook aan het argument dat de woonforen sen hun tweede huizen perma nent bewonen en aldus recht hebben op meer gemeentelijke dienstverlening heeft zij geen en kele boodschap: "Permanente bewoning is tegen alle spelregels in en zelfs strafbaar. Iemand die permanent in de Watertuin ver blijft is toch geen woonforens?". Gemeentesecretaris Zoetemelk legt uit waarom alleen de woon forensen moeten opdraaien voor de contributie aan het recreatie schap. "Natuurlijk is het ook zo dat Warmonders recreëren. Maar die hebben daar ook jarenlang voor betaald, denk maar eens' aan al die miljoenen die de ge meenschap heeft geinvesteerd in het r§creatie-eiland Kouden- hoorn. Warmond heeft een regio nale functie wat recreatie betreft maar toch zijn het vooral de War monders die betalen. Daar zou wel eens verandering in kunnen komen als de vaarbelasting wordt ingevoerd. Daarop wordt momenteel druk gestudeerd". Hij vervolgt: "Verder is het zo dat de woonforensen meer profite ren van de recreatiemogelijkhe den in Warmond dan de War monders zelf, ze verblijven im mers in de Watertuin om te kun nen recreëren. En doordat War mond veel doet voor de recreatie hebben we hier te maken met een geringe bebouwingsdicht heid. Dat wordt door het rijk niet beloond maar bestraft: door die lage bebouwingsdichtheid is er op onze uitkering uit het ge meentefonds gekort". Zoetemelk wijst er tot slot op dat de Warmondse woonforensenbe lasting "in vergelijking met die uit andere gemeenten laag is te noemen". LEI DSC H M DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan lonnement 61,25 Per post 83.60 Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Losse nummers 0,85 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen, tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur), zaterdag van 16.30-18.00 uur Abonnementsgelden bi) vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v Damiate Holding BV te Haarlem. Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Hoofdredacteur: Drs. J W. E. Metselaar Ad). Hoofdredacteur R D Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. Alg. redactiechef: Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T Jungman(plv) tel. 071-144941, tst. 219 W F. J. Wirtz (bin./buit./ec.) J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C H. Schrama (feature)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2