'Kleine zelfstandige verdient monument 'Lijn 6': NOS-serie over etnische middenstand in Den Haag NOS: intrekking bezuiniging Veronica best bekeken VPRO weer op zondag or meer Geen bij de VARA EK voetbal op de tv Van Tol talentvol met 'Barsten' Vastberaden techniek van pianist Steven Blackstone Radio - tv - kunst i Marokkaanse kleine zelfstandige, die een door zijn vrouw gemaakt Straatbeeld van de Hobbemabuurt in Den Haag. PAGINA 2! NOS-programmamaker Vincent Monnikendam heeft meer dan een jaar aan een film over de Ne derlandse en etnische middenstand in een Haagse saneringswijk ge werkt. De film bestaat uit 4 afleveringen die de NOS met ingang van van avond op het scherm brengt. Een interview met Vincent Monniken dam. door Peter Huysman De meeste Turkse, Marokkaanse, Tunesische en Surinaamse win keliers binnen de „gouden drie hoek" Hobbemastraat, Vaillant- laan en Van der Vennestraat, aan de rand van een Haagse sane ringswijk, begroeten de man met de zwarte flambard als een goede vriend. Het verst in zijn genegen- heid voor Vincent Monniken dam (47), programmamaker bij de NOS-televisie, gaat een Turk se eigenaar van een im- en ex portbedrijf'in (sub)tropische eet waren, I. Ibrahim. Hij schudt hem minstens een mi nuut de hand en verbiedt hem te vertrekken zonder een glaasje originele Turkse thee genuttigd te hebben. Aan het eind van de in het Turks uitgesproken woor denstroom, die snel en grondig vertaald wordt door de 18-jarige uitstekend Nederlands spreken de zoon van Ibrahim, moet Mon nikendam plechtig beloven dat hij binnenkort nog eens langs komt om te proeven van een Turks vleesgerecht. Voor het maken van een vierdelige documentaire over het wel en wee van Nederlandse en etni sche kleine zelfstandigen in het grensgebied tussen de Haagse Schilderswijk en de Transvaals- buurt, heeft Monnikendam vori ge winter ruim een half jaar in een opslagruimte van een leeg staand winkelpand in de Hobbe mastraat geleefd en gewoond, onder vaak barre omstandighe den. Hij heeft er de mensen, die later de „hoofdrol" in zijn film zouden spelen, goed leren ken nen en met hen een vertrouwens relatie gelegd. De eerste drie maanden van zijn verblijf be steedde hij louter aan het onder zoeken van de buurt en het leg gen van contacten. „Research-journalistiek" noemt hij dat. „Het is een arbeidsintensie ve, tijdrovende en dure vorm van journalistiek, maar het levert wél informatie van binnenuit op. Voor mij is de belangrijkste vraag steeds: wat gebeurt er fei telijk met de mensen? Als je op die vraag een antwoord wil, laat i dat dan zelf geven. Op die manier krijg je een eerlijk beeld van de dagelijkse gang van zaken en de problemen van de mensen. Ik ben ervan overtuigd dat deze methode, die voorzover ik weet nog niet eerder is toege past, het tv-kijkend publiek het meest raakt". HILVERSUM (GPD) - NOS-voorzitter Jurgens protesteert in een brief aan minister Brinkman van WVC krachtig tegen diens besluit in 1984 dertig miljoen te bezuinigen op de omroep. De NOS-voorzitter noemt het besluit van de minister, dat nog de instemming van het parlement behoeft, „onnodig, eenzijdig en onverstandig". De brief van de NOS-voorzitter is een reactie op een brief van minister Brinkman van 29 augustus, waarin deze de „taakstellende bezuiniging" aankondigde. Hij vroeg de NOS daarin vóór 1 december te laten weten hoe men deze bezuiniging dacht aan te brengen. Hoewel de Raad van Beheer van de NOS nu aan dat verzoek van de minister voldoet - het NOS-bestuur ging vrijdag akkoord met voorstellen van de Raad van Beheer om, onder meer door het laten verdwijnen van maximaal 335 arbeidsplaatsen, de bezuiniging eventueel aan te brengen in de begro ting van 1984 - wordt de inhoudelijke uitwerking in de brief vergezeld van een principieel verzet tegen de maatregel. De brief van NOS-voorzitter Jurgens is een resultaat van zowel het over leg in het bestuur als gesprekken tussen de ondernemingsraad en de raad van beheer. Monnikendam heeft zijn documen taire, die vanaf morgenavond op vier achtereenvolgende donder dagen door de NOS wordt uitge zonden, „Lijn 6" genoemd naar de tram die de wijk van zuid naar noord doorsnijdt. „Documentai re" is eigenlijk niet het juiste woord. Reportage evenmin. Monnikendam, zoon van compo nist Marius, spreekt liever van een „documentaire compositie", waarin geen commentaar wordt geleverd, geen ondertiteling voorkomt en geen vragen wor den gesteld. De informatie moet geput worden uit de beelden en gesprekken die hij gedurend de drie maanden, volgend op de oriëntatieperiode, op video heeft vastgelegd. Over 35 opnameda- gen verdeeld, werd 24 kilometer filmmateriaal opgenomen. Nog eens 7 maanden waren nodig om dit materiaal te verwerken. „Ik ben met niets begonnen, volko men blanco. Ik weet niets van het midden-en kleinbedrijf af. Wat ik aanvankelijk heb gedaan was observeren, waarnemen, kij ken, en dat heb ik in dit geval de eerste drie maanden alléén en zeer intensief gedaan. Ik hield een dagboek bij en las buiten landse literatuur over het etni sche ondernemerschap, omdat over dit onderwerp in Nederland vrijwel niets bekend is. De the ma's die dan ontstaan en later groeien in de montage, komen voort uit de concrete werkelijk heid. Je zou kunnen zeggen dat ik de microscopisch kleine alle daagse wereld in film vastleg. Naar mijn mening is alleen van uit dit micro-niveau de structuur van de „grote" samenleving te doorgronden". Dit grondprincipe heeft Monni kendam („nee, ik ben geen tele visie-regisseur maar programma- arbeider, een veel betere bena ming") ook toegepast bij zijn do cumentaire „Rayon 69" over de Haagse Molenwijk, die hem on langs de J.B. Broekszprijs-1983 opleverde. Daarin schonk hij aandacht aan de relatie Neder landers-buitenlanders, gezien vanuit de woonsituatie van de bevolking. In „Lijn 6" staat die relatie opnieuw centraal, maar nu uitsluitend bekeken vanuit de kleine zelfstandige ondernemer. Voor een economisch en sociaal zwakke buurt als de omgeving van de Hobbemastraat waar tal van krotwoningen zijn dichtge spijkerd en Surinaamse Neder landers en etnische minderhe den vanuit het Middellandsezee- gebied de plaatsen van vertrek kende Nederlanders hebben in genomen, is de levendige wereld van de kleine neringdoenden van levensbelang. Grootwinkel bedrijven treft men er gelukkig niet aan, want zij zouden volgens Monnikendam de doodsteek voor de wijk zijn. De kleine winkeliers zorgen niet al leen voor de aanvoer van aller hande uitheemse produkten die tot voor kort niet verkrijgbaar waren, maar functioneren vaak ook als een soort sociale advi seurs. De klanten kopen er niet alleen hun voedsel, maar vragen ook hulp als bijvoorbeeld een of ficiële brief van de gemeente niet begrepen wordt, lenen er geld, vragen advies hoe zij een dokter het beste van hun probleem op de hoogte kunnen stellen. De Turkse winkel van Ibrahim is zo'n sociaal trefpunt. De zoon van Ibrahim zegt: „We moeten onze medemensen met raad en daad bijstaan. Dat zijn wij ver plicht. Vooral mfjn vader vragen ze veel om advies, omdat ze vin den dat hij oud en wijs is. De voornaamste reden waarom wij buitenlanders ons hier vaak niet prettig voelen is dat wij niet met iedereen open, eerlijk en enthou siast kunnen praten. Mijn jonge re zusje die nauwelijks Neder lands spreekt maakte kortgele den nog mee dat zij de dokter niet goed kon uitleggen wat haar mankeerde. Ze kreeg toen medi cijnen mee voor een kwaal die zij helemaal niet had". Een rondgang langs de verschillen de winkeltjes in de buurt maakt duidelijk dat er inderdaad spra ke is van méér functies. In de ruimte achter een Marokkaans kledingbedrijfje worden Islami tische godsdienstoefeningen ge houden. Een in videobanden en tapijten gespecialiseerd Tune- sisch zaakje geeft een voetbal club gelegenheid om achter de winkel te vergaderen. De meeste ramen van de winkels zijn volge plakt met „nieuws" over samen komsten, kerkdiensten, en der gelijke. Zulk belangrijk nieuws wordt ook verspreid door de lokaal opere rende (nog steeds illegale) zen ders voor etnische minderheden. „Deze manier van informatie voorziening komt helaas niet van de officiële adviesinstellingen. Het maatschappelijk werk func tioneert in zo'n wijk onvoldoen de. Daarom zijn ook verscheide ne sociaal werkers, die dichter bij hun mensen willen staan, hier voor zichzelf begonnen." Ook over de officiële instituten, die de middenstand heten te verte genwoordigen, is Monnikendam uiterst kritisch gestemd. Ze ko men in zijn film dan ook niet voor, zo min als andere „autori teiten" als de dokter en de wijk agent. „Die instellingen voor het midden- en kleinbedrijf vormen voor de gewone kleine winkelier - en we hebben er 400.000 in Ne derland! - die verschrikkelijk lang en hard moet werken om het hoofd in deze tijd enigszins boven water te houden, een on ontwarbare knoop, waar geen enkel heil van te verwachten is. Nog afgezien van het feit dat ze bij die instellingen van „etnische kleine zelfstandige" nog nooit hebben gehóórd. Ik beschouw die instellingen als één grote computer die alleen met cijfers werkt en waar de mens volledig buiten valt". Monnikendam vindt dat er einde lijk eens daadwerkelijk hulp aan de kleine winkeliers moet wor den verleend. „De problemen zijn groot. Achter menige etala ge-ruit spelen zich persoonlijke HILVERSUM (GPD) - De programma's van Veronica werden in het der de kwartaal van dit jaar niet alleen het dichtst bekeken, naar verhou ding besteedde de Nederlandse televisiekijker ook de meeste kijktijd aan programma's van deze omroep. Dat blijkt uit het doorlopende kijk onderzoek van de NOS waarvan gisteren de resultaten over het derde kwartaal werden bekendgemaakt. De hoogste gemiddelde kijkdichtheid haalde Veronica met 21 procent, dat wil zeggen dat gemiddeld 2,5 miljoen mensen naar Veronica keken. Daarna komt de TROS met 20 procent of 2,3 miljoen kijkers. Het best bekeken werd een aflevering van Magnum, uitgezonden door Veronica, waarnaar ruim vijf miljoen mensen keken. Bijna gelijk eindigde het TROS-Gala ten gunste van het Prinses Beatrixfonds. Bij de lijst van 25 best bekeken programma's zijn 14 TROS-programma's, 5 Veronica-pro- gramma's, 2 NOS-programma's, 2 AVRO-programma's en van de VA RA en de KRO elk één programma. De gemiddelde waardering voor de programma's ontlopen elkaar niet veel. Alle omroepen schommelen rond de 7, alleen de EO zit op 7,3 en de VPRO 6,6. drama's af. Dat heb ik zelf gecon stateerd, zowel bij Nederlandse als etnische middenstanders. Veel irritaties - nee, echte haatge voelens tussen Nederlanders en minderheden heb ik in de wijk niet gesignaleerd hoewel de on derlinge concurrentie, ook tus sen de etnische winkeliers zelf, vaak onbarmharig groot is - ko men voort uit de slechte huisves ting, de toenemende verpaupe ring van het straatbeeld en het onaangepaste vergunningen- en diploma-systeem". Vooral die laatste kwestie schreeuwt om een oplossing. Enerzijds verwijten Nederlandse middenstanders hun Surinaam se of buitenlandse collega's - en dat ongenoegen komt ook uit voerig in Monnikendams film tot uiting - dat zij handel drijven zonder een vergunning of een (middenstands)diploma op zak te hebben, hoewel een tot nu toe onder de tafel gebleven rapport van onder meer de Kamer van Koophandel zou hebben aange toond dat juist meer Nederland se winkeliers in de Schilderswijk zo'n vergunning ontberen dan buitenlandse neringdoenden. Volgens Monnikendam moet er snel iets aan de bestaanscondi- ties van de bevolking in dit soort wijken verbeteren. En daarbij moet de middenstand niet wor den vergeten. „De warmte en de hartelijkheid die je ontmoet als je met deze mensen omgaat ge ven je het gevoel dat een vredig samenleven van mensen uit ver schillende delen van de wereld, zoals in een wijk als deze, goed mogelijk is. Volgens Nederland se handelaren zijn de buitenlan ders niet meer weg te denken. Op de markt die grenst aan de Hobbemastraat worden ze als be langrijkste klanten gezien. De vis- en groentenmarkt in Den Haag zou bij vertrek van de bui tenlanders instorten". Tenslotte zegt Monnikendam: „Dacht je dat één van de politici of meneer Perquin van het mid den- en kleinbedrijf ooit in zo'n eethuisje in de buurt wel eens een kop koffie kwam drinken? Natuurlijk niet. En daarom ko men de miljoenen die nu door de overheid en de instituten daar omheen in naam van de bevorde ring van de middenstand worden besteed ook niet terecht waar ze het hardst nodig zijn, namelijk bij de winkeliers zelf die ik in de dagelijkse praktijk heb meege maakt en van wie ik nu weet wel ke functie zij in de wijk vervul len. Voor die middenstanders zou ik een monument willen op richten". HILVERSUM (GPD) De VPRO-televisie verhuist in de winter van '84-'85 weer van de woensdag- naar de zondagavond. Ook daar zal deze omroep dan tegenover de NOS staan, die er op zon dag een vaste avond bij krijgt. Veronica gaat van de zondag- naar de donderdag avond, zo blijkt uit het voor stel voor een zendschema dat deze week is goedgekeurd door de televisiedirecteuren van de omroepen. Bij de invulling van het nieuwe schema is men ervan uitge gaan dat EO en VPRO B-om roep worden en dat de aan de minister gevraagde zendtijd- uitbreiding ten behoeve van aansluiting van middag- op avondzendtijd er komt. Naast die beslissingen moet het nu geformuleerde voorstel ook nog door het NOS-bestuur worden goedgekeurd. Wan neer dit gebeurt, komt de te- levisieweek er volgend jaar winter als volgt uit te zien: Maandagmiddag en -avond op Nederland 1 de AVRO en op Nederland 2 wisselend een van de andere A-omroepen. Dinsdag is op het eerste net de vaste KRO-avond, terwijl de EO daartegenover op Ne derland 2 zit. Woensdag is de TROS er op Nederland 1 te genover de NOS op Neder land 2. Donderdagmiddag en -avond is voor Veronica, Ne derland 2 is dan voor een van de A-omroepen. Vrijdag is Nederland 1 vast voor de NCRV tegenover een van de andere A-omroepen op het tweede net. Zaterdag wordt de vaste VARA-middag en -avond, ook weer met een an dere A-omroep op het tweede net. Zondag ten slotte zendt de VPRO uit via Nederland 1, terwijl de NOS dan ook vast op Nederland 2 uitzendt. HILVERSUM (ANP) - De on dernemingsraad van de VA RA zal volgend jaar ophou den te bestaan wegens ge brek aan kandidaten. On danks verwoede pogingen van de huidige or om nog vol doende mensen op de been te krijgen, is bij het sluiten van de verkiezingstermijn geble ken dat er te weinig kandida ten zijn. Dit heeft or-voorzit- ter René Kepper gisteren desgevraagd meegedeeld. Van de huidige elf or-leden zijn er volgend jaar slechts twee herkiesbaar. Daarnaast had den zich nog zes mensen kan didaat gesteld, maar deze hebben afgehaakt toen bleek dat er niet meer aanmeldin gen waren binnengekomen. Volgens Kepper is de verkla ring voor de geringe animo voor een groot deel te zoeken in de verschillende affaires (reorganisatie, Achter het Nieuws) die de VARA het af gelopen jaar heeft doorge maakt. "De mensen zijn plat geslagen en hebben weinig il lusies meer over de inbreng van de or", aldus Kepper. HILVERSUM (GPD) - Wan neer het Nederlands elftal zich plaatst voor de eindron de van de Europese kam pioenschappen voetbal in Frankrijk, volgend jaar zo mer, zal de NOS-televisie 13 van de 15 daar te spelen wed strijden rechtstreeks uitzen den. In samenwerking met de omroepen is via zendtijd- ruil een schema gemaakt, waarbij slechts twee wed strijden door een samenvat ting van drie kwartier in beeld worden gebracht. Twee nieuwe balletten bij Werkcentrum Dans Werkcentrum Dans met premières van 'De Vde vlucht' (Jan Muylaert/ collage) en 'Barsten' (Jan Hein van Tol/Arthur Honegger), reprise van 'Final Alice' (Kathy Gosschalk/Da- vid del Tredici). Gezien in het HOT-theater, Den Haag op 30 no vember. DEN HAAG - Jan Muylaert en Jan Hein van Tol zijn beiden beginnende choreografen. Daarmee houdt meteen alle overeenkomst tussen hun bal letten op. Het ballet van Muy laert is theatraal en flitsend, maar weinig consequent in de bewegingen. Van Tol laat Werkcentrum Dans eindelijk weer eens echt dansen; geen mimische grappen of modieus geêxperimenteer, maar een so ber en vloeiend ballet met ka rakteristieke bewegingen Om met dat laatste, want meest interessante ballet te begin nen: Jan Hein van Tol is dit jaar van de Rotterdamse Dans- academie afgekomen. 'Bar sten' is zijn tweede ballet. Eer der maakte hij 'Tref voor In tro-dans. Voor zijn nieuwe werk zegt hij te zijn uitgegaan van enkele minder in het oog springende karakteristieken van de dansers. Wat mij betreft maakt hij dat uit gangspunt waar. De vier dan sers krijgen ieder een herken baar gezicht, ze profileren zich in de solo's en in de contacten met elkaar. De titel kan daar betrekking op hebben, want erg coöperatief zijn de dansers niet. Maar 'Barsten' kan enigs zins oneerbiedig ook slaan op de pianomuziek; de opname klinkt alsof de plaat eerder als dart-board is gebruikt. Het talent van de choreograaf blijkt uit het feit dat hij on danks de verschillende bewe- gingskenmerken de dans toch helder en overzichtelijk heeft weten te houden. Vooral de so lo van Hilde Machtelinckx en haar pas de deux met Ed Wub- be zijn erg spannend. Jan Muylaert heeft een veel thea tralere aanpak. Het begint al met de gesproken introductie van ruimteprofessor Chriet Ti- tulaer, die de dansers situeert als astronauten, die een nood landing maakten op een onbe kende planeet. Vervolgens stappen ruimtevaarders (met een Hollands vlaggetje op de arm) over het podium en ont moeten de autochtone planeet bevolking, die in fraaie strakke pakken is gestoken. De aankle ding en het decor, drie driehoe ken van plexiglas, verdienen alle lof. Als kijkspel krijgt het door het space-tempo geen kans om te gaan vervelen. Maar de dans is nogal versnip perd en weinig subtiel. Allerlei avonturen worden be leefd. Zo wordt één van de Scène uit 'De V-de vlucht' van Jan Muylaert. Op de voorgrond Ed ward Maduro. astronauten, geloof ik, tot god heid verheven en rijden de pla neetbewoners als ruimte-cow boys op 'Rawhide' van de Dead Kennedys in het rond. Zeker weet ik het niet, het ver haal is me niet echt duidelijk geworden. Wellicht kan de met ruimteverhalen gevoede kin derfantasie er wel wijs uit, want voor hen is dit ballet per slot bedoeld. ARIEJAN KORTEWEG Concert Semprc Crescendo. Orkest onder leiding van Bastiaan Blomhert; koor onder leiding van Piet Hulsbos. Solisten: Steven Blackstone (piano) en Piet Korteknie (bas). Uitgevoerd werden: Debussv 'Prélude a l'après- midi d'un faune', Beethoven 'Pianoconcert nr.l', Strauss: Ouverture en selectie uit 'Die Fledermaus' en 'Der Zigeunerbaron', Leh4r: 'Gold und Silberwalz'. In de foyer van de Stadsgehoorzaal. LEIDEN. Naar valt te hopen is het feit dat de foyer van de Stadsge hoorzaal meer dan uitverkocht was, zodat het publiek staanplaat sen moest zoeken. Aanleiding voor 'Sempre Crescendo' om zijn concerten voortaan elders ten gehore te brengen. In visueel opzicht en wat zuurstoftoevoer betreft schiet deze zaal voor dit soort con certen beslist te kort. Zo was het erg jammer om de pianist Steven Blackstone niet te kun nen zien. Zijn spel maakte je nieuwsgierig. Deze 20-jarige student speelt met vastberaden techniek. Zijn aanslag is puntig en helder; zijn articulatie is overtuigend, hoewel hij een zekere neiging tot versnelling van tempo vertoonde. Zijn muzikaliteit, tezamen met de alerte directie van Bastiaan Blomhert inspireerde het orkest po sitief: met name het begin van het rondo, dat door Blackstone in een onstuimig tempo werd ingezet, stond als een huis. In Debussy's 'Prélude' lukte het de dirigent ondanks onhandige soli van de blazerssectie (de hoboïst uitgezonderd) toch een zekere or dening te handhaven. Beter voelde men zich thuis in de wat minder complex geschreven werken van Strauss en Lehér. Vooral wanneer de bekende thema's doorbraken maakte onzekerheid van intonatie plaats voor sponta niteit. Bij het koor was geen onzekerheid te horen. Men haalde flink uit, niet gehinderd door enig gevoel voor nuances. Dat de volgorde van de teksten in het tekstboekje niet gelijk was aan die van de uitvoering viel door de slechte verstaanbaarheid nauwelijks op. ELLEN LOOYESTIJN

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21