Uitwisselen van kennis staat 9 Raadsleden wijzen schenking voor carillon van de hand 'Experiment verliest zijn waarde' Kruispunt Gouwsluis krijgt vorm Milieu- en leefbaarheidsgroepen overwegen samenwerking Actie van Sassenheims burgemeester veroordeeld Toren hervormde kerk Sassen - heim sterk genoeg. (Archieffoto) SASSENHEIM - Er komt voorlopig geen carillon in de hervormde kerk aan de Hoofdstraat in Sassen- heim. Zowel het CDA, de WD en Progressief Sas- senheim in de Sassen- heimse gemeenteraad wil len de schenking van on geveer twintig bedrijven uit het bollendorp niet ac cepteren. Dat bleek gister avond tijdens de vergade ring van de gemeentelijke commissie voor financiën. De christen-democraat Th.G. van der Plas meent dat er in het ge heel geen sprake is van een schenking omdat burgemeester A.J. Kret zelf de bedrijven heeft benaderd voor een bijdrage aan het carillon, dat gemaakt moet worden door een bedrijf uit As ten. Van der Pias suggereerde daarbij dat wanneer de gemeente dit geld zou accepteren er wel licht iets tegenover zou moeten staan. De voorzitter van de commissie, wethouder P. Westerbeek, viel zijn partijgenoot Van der Plas daarop in de rede en zei dat de opmerkingen van het raadslid te ver gingen. "U suggereert dat de schenkers min of meer onder druk zijn gezet door de actie van burgemeester Kret". Het raadslid Van der Plas trok deze beschuldiging na de woorden van Westerbeek weer in. "Maar ik vind dat het gemeentebestuur de schenking toch niet moet aan vaarden. Wij moeten onze han den vrijhouden en geen bindin gen hebben met of verplichtin gen hebben aan wie dan ook", zei Van der Plas. Zowel de WD als Progressief Sassenheim vielen hem daarin bij. Een blik uit de lucht op de voormalige rotonde Gouwsluis laat duidelijk zien dat het vervangende kruispunt al vorm begint te krijgen, en dat het verkeer voorlopig nog even in de rij zal staan tijdens de werkzaamheden. Wethouder Westerbeek was het daar gisteravond echter niet mee eens. "Het is een initiatief van de burgemeester zelf. Het is niet het gemeentebestuur dat dit doet". Raadslid mevrouw J. Roos van Progressief Sassenheim: "Het is niet te geloven wat hier gebeurt. Er is met veel moeite 15.000 gul den teruggehaald voor het so ciaal-cultureel werk in Sassen heim, nu geld uittrekken voor een carillon kan niet", aldus me vrouw Roos. Van der Plas: "Het winkelerf is al mooi zat. Een beiaard is de drup pel die de emmer doet overlo pen". Volgens wethouder Wes terbeek krijgen de mensen die het geld hebben gegeven voor het carillon een klap in het ge zicht als de raad deze schenking niet accepteert. Volgens de libe raal G.C.C. Ciggaar is het niet de manier waarop schenkingen tot stand komen. Westerbeek merk te op dat het college enthousiast was dat het geld er is gekomen". CDA-raadslid Van der Plas vindt dat als de bedrijven, 'of wie dan ook in de gemeente' menen dat er een gebaar naar de samenle ving moet worden gemaakt, dit aan het particulier initiatief moet worden overgelaten. "Nu is het omgedraaid, dat smaakt niet", al dus Van der Plas. "Als raad en wisten we niet ALPHEN AAN DEN RIJN - Het kruispunt Gouwsluis, dat de voormalige rotonde zal vervan gen, begin vorm aan te nemen. Er is een begin gemaakt met het opruimen van de laatste, overbo dige resten van de rotonde en de aanleg van opstelstroken voor het afslaand verkeer. De graaf werkzaamheden voor de aanleg van het fietstunneltje onder de Boskoopse Weg zijn inmiddels ook begonnen. De 'verbouwing' van de voormali ge rotonde zorgt nog steeds voor opstoppingen. Het verkeer staat, tot ergernis van vele automobi listen, geregeld vast op zowel de Prins Hendrikstraatstraat als de Steekterweg en de Boskoopse Weg. Met name voor de fietsers ontstaan bij het oversteken van de Prins Hendrikstraat levensge- Nog ongeveer zes weken zal de af wikkeling van het verkeer op Gouwsluis gepaard gaan met enige problemen. In januari van volgend jaar moeten de werk zaamheden klaar zijn. Er is dan ongeveer vier miljoen gulden in het opknappen van het kruis punt gestoken. Burgerlijke stand P.H.L. Kerkhof (1941) man; M. Ouwe hand (1903) man; C. Barnhoorn (1942) man; E.P. van Veen (1930) man; P. Flo- risson (1906) vrl. echtg. van R.A. Boer; J.H.S. Jaspers (1905) man; J. Cramer (1904) vrl. geh. gew. met K. van Duin; D. Steenwijk (1916) man; M. Hoogervorst (1893) vrl. geh. gew. met A.J. Kouwen- hoven; C. Roodenburg (1924) vrl. echtg. van J. Zitman; P.M. Hageman (1908) man; S. Koster (1919) vrl. echtg. van A.P.M. Veenendaal; B.A. Diersman (1915) man; W. Heemskerk (1911) vrl. geh. gew. met H. van Loef; A.J.G. Kele- men (1912) vrl. geh. gew. met A. Brons geest; D. van Duijn (1898) man; H.H. Teljeur (1911) man; C. Hoek (1924) man;, C. Plug (1916) man; D. Spreij (1915) man; W.W. van der Wiel (1920) man; J.H. Baak (1912) man; C.S. Hollebeek (1905) vrl. geh. gew. met W. Ciere; A.F. Huij- gen (1959) man; J. van Loef (1928) vrl.; J. van Duijvendijk (1913) man; E. Verhoef (1903) vrl. echtg. van J. Bette; T.N. Am- meraal (1921) man; W.J. Touw (1937) man; W.J.T. de Does (1936) man; A M J. Heukensfeldt Jansen (1916) vrl.; F P. Rewijk (1914) man; C. Trommelen (1900) man; M.T.C. Bentvelzen (1939) vrl. echtg. van J.G.T. Wijsman; R.J.A. Visse- ren (1947) man; G.G. Lovink (1907) man, W.C. de la Court (1898) man; J. Hijge- mann (1908) man; P. van Offeren (1929) man; F.J.A.M. Linssen (1960) man; B.G. Kooreman (1944) man. LEIDEN - Gehuwd C P. van Vliet en A.J.C. Verweij; W.C. Verhoeven en H.M. Bood; E. J. Dreef en L.A. Groot; R. Cam- bier en S.C. van der Reijden; P.J. Hagen A.M.S. Koppe; J.J. Hoogeterp en gebied van het milieu is het in elk geval de bedoeling dat alle groeperingen zich daar over gaan buigen. Volgens Reehuis is er al een voorlopige naam bedacht voor dit geregel de overleg: het Milieu Overleg Bollenstreek (MOB). Sterker Een overlegorgaan van milieu- en leefbaarheidsverenigingen zouden volgens Reehuis ook gezamenlijk bezwaar kunnen maken tegen beslissingen die van belang zijn voor de regio. "We staan, denk ik, sterker als bijvoorbeeld niet alleen de ver eniging dorpsbehoud ergens protest tegen aantekent maar de hele MOB dit doet. De ach terban is dan groter", vindt Reehuis. Hij benadrukt overi gens dat het eventuele indie nen van bezwaarschriften te gen beslissingen die louter be trekking hebben op één ge meente een zaak blijft voor de afzonderlijke groeperingen. Kritisch Noordwijk neemt de voorbreidingen op zich voor de tweede vergadering die in fe bruari wordt gehouden. Vol gens Reehuis zal waarschijn lijk voor die tijd de twee orga nisaties die niet op de eerste vergadering aanwezig waren, Leefbaar Katwijk en Voorhout Vooruit, worden benaderd en ingelicht over het voornemen tot samenwerking. "Boven dien willen we de groepen be ter leren kennen. Wat dat be treft was de bijeenkomst van dinsdag erg nuttig. En eerlijk gezegd weten wij nog maar weinig van de bezigheden van een groepering als Voorhout Vooruit", zegt Reehuis. DONDERDAG 1 DECEMBER 1983 Streek J PAGINA 17 eens dat burgemeester Kret een jaar geleden al contact heeft ge had met de klokkenfabriek". Wethouder Westerbeek probeerde de zaak te redden door het voor stel van B en W, waarin werd geadviseerd de schenking te ac cepteren en tevens geld uit de ge meentekas beschikbaar te stel len voor één klok, te splitsen. "Laten we dan kijken of we zelf geld voor één klok kunnen vrij maken". Van der Plas wilde daar echter niet aan. "Wij behandelen nu dit voorstel. Dan had u maar met een ander voorstel moeten komen". Wethouder Westerbeek noemde de opstelling van Van der Plas ne gatief Van der Plas: "Ik stem ne gatief, maar dat is in dit geval juist positief'. Misverstand Vanmorgen zei burgemeester Kret in een reactie op het besluit van de commissie onder meer dat er sprake moet zijn van een misver stand. "Er moet altijd iemand rond gaan op iets op te halen. De giften van de bedrijven waren heel spontaan. Er is zelfs een aantal toezeggingen dat we niets eens konden honoreren. Ik heb overigens alleen maar contact gehad met bedrijven die in Sas senheim geen deel uitmaken van een winkeliersvereniging", aldus burgemeester Kret, die vanmor gen zei nog niets over de com missievergadering van gister avond te hebben gehoord. De bedoeling van Kret is dat er 23 klokken in de toren van de her vormde kerk aan de Hoofdstraat komen. Volgens M.G. van Zoen uit Sasenheim die de katholieke klok- en orgelraad in Utrecht re gelmatig van advies dient, is er in dit geval geen sprake van een echt carillon. Hij stak gister avond op de publieke tribune in het gemeentehuis zijn veront waardiging niet onder stoelen of banken. "Dit carillon met 24 klokken is niets. Ze moeten het nalaten, of het gelijk goed doen. Dit heeft helemaal geen zin". Voor een goede beiaard zijn volgens hem minstens 49 klokken nodig om één octaaf te halen. "Het gaat hier echter om 23 klokken. Dat is zonde van het geld". "Bovendien", zo zegt hij, "kan de kerktoren het gewicht van de klokken niet hebben. Het is be zopen om er nu klokken bij te zetten. Er staan nu twee klokken in en die kunnen niet eens gelijk tijdig worden geluid". Ook zou volgens Van Zoen de kerkvoog dij niet gelukkig zijn met het plan van B en W. Volgens de secretaris van de kerk voogdij van de hervormde kerk, E.F. Brunedreef, doet het ge rucht dat de voogdij tegen een beiaard zou zijn al langer in het bollendorp de ronde. "Daar is echter niets van waar. Ook het verhaal dat de toren het gewicht van de klokken niet zou kunnen dragen is onjuist. Deskundigen hebben dat onderzocht en zijn met ons tot de conclusie geko men dat de toren uitstekend is geschikt voor het carillon. KUST- EN BOLLENSTREEK - Een aantal milieu groepen en leefbaarheidsverenigingen uit de regio overwegen nauwer te gaan samenwerken. Op initia tief van de vereniging Dorpsbehoud uit Noordwijker- hout is dinsdag een kennismakingsbijeenkomst ge houden. Daar waren onder meer de leefbaarheidsver eniging Kritisch Noordwijk, de milieugroep Bollen streek, de milieugroep Hillegom en de 'milieu-con tactambtenaar' voor de bollenstreek van de rijkspoli tie aanwezig. ALPHEN AAN DEN RIJN Het windmolenplan van het energiebedrijf Rijnland (EBR) staat op de tocht. Als de gemeente Alphen vasthoudt aan haar bezwaren tegen de bouw van de molen aan de Achttienkavels bij Nieuw koop ziet de coördinator van het experiment, ir. A.N. Verveen van het energiebedrijf, nog weinig heil in het proefproject. Rijnland wil per se aan de Acht tienkavels omdat de wind daar het gunstigst zou zijn. Een ander argument is de gemakkelijke aansluiting op het net van Rijn land (in Nieuwkoop). Bovendien heeft het bedrijf de grond langs Achttienkavels in eigendom. Er staat een gebouwtje waarin de meetapparatuur kan worden op gesteld. De energie die de wind molen oplevert zal gedeeltelijk worden gebruikt voor verwar ming van het gebouwtje. Een dergelijke koppeling is vereist als het EBR in aanmerking wil komen voor een subsidie van 42.000 gulden van het ministerie van economische zaken. De sub sidietoezegging geldt tot 1 fe bruari. Als voor die tijd het pro ject niet van start is, vervalt de subsidie. De gemeente Alphen vindt dat een windmolen aan de Achttienka vels het landschappelijk schoon onherstelbaar aantast. De ge meenteraadsleden in de commis sie voor ruimtelijk ordening en stadsontwikkeling hadden ge vraagd om een onderzoek naar de mogelijkheden om een wind molen elders in de gemeente neer toetten. De diehst Openba re Werken, die hierover advies moet uitbrengen, zal, zoals de za ken er nu voor staan, de mening dat dit goed mogelijk is onder steunen. Gedacht wordt aan een plaats op het industrieterrein Heimanswe tering. Als de molen op deze plaats zou worden gebouwd is samenwerking tussen het EBR en de Alphense gemeentedrijven voor gas, water, licht en cai nood zakelijk. Rijnland zou de molen dan aan het Alphense elektrici teitsnet moeten koppelen. Dit idee heeft ook bij de politici weerklank gevonden. Ir. Verveen ziet echter weinig heil in deze vorm van samenwerking. "Laat de gemeente dan zelf een proefproject opstarten. Samen werking op een of ander indus trieterrein vereist nieuwe oriën tatie, afweging, berekening van de kosten. Het is nog maar de vraag of het EBR dan nog be langstelling heeft". "De hele procedure heeft al te lang geduurd. Andere projecten, el ders in Zuid-Holland, worden opgestart. Ons experiment ver liest zijn waarde. Wij zouden koploper zijn geweest. We zou den een belangwekkend object hebben gehad. Ik ben hier niet zo enthousiast over". Directeur J. Ketel van de Alphense gemeentebedrijven ziet evenmin veel mogelijkheden voor samen werking. "Het zou complicaties geven om de molen op ons net aan te sluiten", meent ook hij. Ketel meldt dat de Alphense ge meentebedrijven wel zitting wil len nemen in de werkgroep die zich met het windmolenproject zal bezig houden. "We mogen meewerken en kennis nemen van al hun proeven. Ik vind dat wij als branche de plicht hebben om te bestuderen wat toekomstige energievormen kunnen opleveren. Het wordt zó op ons bordje gelegd, het zou on dankbaar zijn om niet mee te draaien", aldus Ketel. Warmtepompen Een ander bezwaar is het feit dat Elgawa weinig ruimte in het budget heeft voor onderzoek naar alternatieve energievormen. De gemeentebedrijven hebben en beperkt budget uitgetrokken met onderzoek naar de toepas singen van aardwarmte. Zo on derhoudt men contacten met de woningbouwvereniging Sint Jo zef. Deze heeft plannen voor de bouw van 150 woningen, die met behulp van aan het grondwater onttrokken aardwarmte worden verwarmd. De elgawawerkgroep is op zoek naar mogelijke toepassingen van aardwarmtevcrwarming. "In principe kijken wc naar gebou wen waar veel gas wordt ver bruikt, zowel industrie als open bare gebouwen als ook wonin gen", aldus Ketel. Hij vindt het nog te vroeg om uit de doeken te doen welke objecten gunstige perspectieven bieden. Elgawa heeft ook maar een be perkt budget voor deze onder zoeken. De chef bedrijfsdienst 'doet het erbij', naast zyn overige werkzaamheden. Elgawa pro beert ook zo veel mogelijk wijzer te worden van onderzoeken van andere energiebedrijven, zoals het windmolenproject van het EBR. Het is de bedoeling dat half fe bruari tijdens een tweede ver gadering verder wordt uitge werkt hoe en op welke gebie den de verschillende organisa ties kunnen samenwerken. Mogelijk zijn dan ook de leef baarheidsvereniging Leefbaar Katwijk en de groepering Voorhout Vooruit van de par tij. Deze twee organisaties wa ren wel uitgenodigd voor de kennismakingsbijeenkomst maar konden niet deelnemen aan de bijeenkomst. Volgens R. Reehuis, secretaris van Kri tisch Noordwijk, heeft Leef baar Katwijk wel haar sympa thie betuigd voor het initiatief. Volgens Reehuis is tijdens de eerste vergadering voorname lijk aandacht besteed aan de activiteiten en de doelstellin gen van de verschillende orga nisaties, zodat die elkaar beter kunnen leren kennen. "Geble ken is dat de milieugroepen een veel bescheidener werkter- rein hebben dan de leefbaar- heidsverenigingen]', zegt Ree huis. In elk geval is de conclu sie getrokken dat de organisa ties de belangstelling voor het door Wim Wegman milieu met elkaar gemeen heb ben. Gedachten Hoe en waarover de groepen in de toekomst eventueel overleg gaan voeren met elkaar is, zo als gezegd, nog niet besloten. Wel wil Reehuis al enkele ge dachten daarover kwijt: "De groepen en verenigingen zou den bijvoorbeeld ervaringen kunnen uitwisselen zodat niet elke organisatie opnieuw het wiel hoeft uit te vinden". Ook zou het volgens Reehuis moge lijk moeten zijn dat de organi saties gebruik maken van de kennis van de verschillende experts die bij die verenigin gen of groeperingen zijn aan gesloten. Reehuis noemt als voorbeeld het rapport dat de vereniging Dorpsbehoud heeft gemaakt over de monumenten in Noordwijkerhout. "De manier waarop dat rapport is opgezet R. Reehuis (links) en T. Boyenk van Kritisch Noordwijk: "Samen staan we sterker". (Foto Holvast) sprak ons wel aan. Als Kritisch Noordwijk iets dergelijks gaat. doen, zou zij de opzet van de vereniging Dorpsbehoud kun nen overnemen", aldus Ree huis. Overigens zouden dergelijke uil wisselingen op een heel infor mele manier kunnen plaats hebben. Reehuis noemt wel de mogelijkheid om twee of vier keer per jaar een gezamenlijke vergadering te beleggen om onderwerpen te bespreken die belangrijk zijn voor de hele re gio. "En dan denk ik aan zaken als bijvoorbeeld kassenbouw, fietsroutes en de woningbouw plannen van de gemeente Voorhout in Oosthout, waar aan ook andere gemeenten bij dragen leveren". Volgens Reehuis zouden er even tueel aparte vergaderingen kunnen worden gehouden voor de leefbaarheidsvereni gingen omdat die een breder 'werkterrein' hebben dan de milieugroepen. Als er proble men ter sprake komen op het Burgemeester A.J. Kret: "Spon taan". (Archieffoto) Raadslid Th.G. van der Plas CDA: "Geen bindingen". (Archieffoto)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17