c W Oudedagspensioen dominees onvoldoende Tamme stembusstrijd Japan Tuinbouw wil actie tegen aardgasprijs contact lenzen Enquete Bond van Nederlandse Predikanten DE TIJD EISEVIERS ÏÏcetfséufc vmdefam TOKIO - De presentatie is in Japan vaak minstens zo belangrijk als de inhoud van het aangebodene. De Japanse politiek vormt op de ze leefregel geen uitzondering. Doordat dezelfde Liberaal-De mocratische Partij (LDP) al een generatie lang onafgebroken en onbedreigd alleen regeert, is de neiging om uiterlijke details naar de voorgrond te schuiven nog groter. door Ruud Kreutzer Sinds oud-premier Tanaka vorige maand tot vier jaar gevangenis straf en een geldboete werd ver oordeeld (vanwege zijn aandeel in het Lockheed-omkoopschan- daal) ligt het werk van het parle ment nagenoeg stil. Hoewel de oppositiepartijen in de minder heid zijn, konden zij het parle mentaire raderwerk met succes lamleggen omdat de regerende LDP intern verdeeld bleek. Het strijdpunt was een door de op- Varia positie opgestelde motie die Ta naka vroeg zijn zetel in het parle ment op te geven. Tanaka, die hoger beroep heeft aangetekend en op borgtocht werd vrijgela ten, speelt het spel echter niet mee en weigert botweg zelfs maar zijn excuses aan te bieden. Ook de andere habatsu of klie ken binnen de LDP hielden een behandeling van de motie liever tegen, uit vrees voor verdeeld heid bij een eventuele stemming. Een politieke crisis was geboren, met vervroegde verkiezingen (anders zou er pas in juni 1984 worden gestemd) als enige uit weg. Er bestaat in de Japanse po litiek een afkeer van verrassin gen die zo groot is, dat zelfs een „crisis" tot in details wordt geor- chestreerd. Het duurde dan ook anderhalve maand tot premier Nakasone afgelopen maandag de tijd rijp achtte om het Lagerhuis te ontbinden en het volk om een oordeel te vragen over de politie ke situatie. De oppositiepartijen hadden al die tijd aangedrongen op vervroegde verkiezingen, omdat zij hopen wat stemmen te winnen aan de Tanaka-affaire. Zij hebben 'poli tieke ethiek' dan ook tot centraal thema van deze verkiezingen ge bombardeerd. Eigenlijk was al leen premier Nakasone en zijn kliek binnen de LDP tegen een versnelde gang naar de stembus, uit vrees voor het verlies van de hoogste regeringspost. Nakasone heeft slechts een geringe persoonlijke aanhang in de LDP, ,en dankt zijn premierschap aan de steun van de habatsu van Ta naka en van zijn voorganger Su zuki. Een wankele basis die Na kasone graag had willen verbre den voor de verkiezingen. In het ene jaar dat hij nu premier is heeft hij weliswaar in het buiten land een goede indruk gemaakt, vooral in Amerika, maar in de binnenlandse politiek heeft hij nog weinig onuitwisbare sporen nagelaten. De grote vraag is hoe groot de in vloed van de Tanaka-affaire zal zijn op het stemgedrag van de Ja panners. Hoewel een overgrote meerderheid van de bevolking vindt dat Tanaka uit de politiek zou moeten verdwijnen, wil dat nog niet zeggen dat zij dit be langrijk genoeg vinden om op een andere partij te stemmen. Inhoudelijke discussies zullen ook nu weer nauwelijks worden ge voerd in de aanloop naar de ver kiezingen. De verschillen tussen bijvoorbeeld de LDP en de So cialistische Partij zijn zo groot dat een debat tussen die twee zinloos is. De socialisten nemen, niet eens de moeite om een se rieus regeerprogramma te ont werpen, omdat toch al bekend is dat zij niet gaan regeren. In plaats daarvan kiest de opposi tie in het algemeen voor slogans en gemakkelijke punten om op te scoren. De liberaal-democra ten hebben evenmin belang bij intensieve debatten, en voeren het soort campagnes dat het bij zeeppoeder goed doet. Kortom, zoals al bijna dertig jaar het geval is, de LDP zal ook na deze verkiezingen ongetwijfeld weer de regering gaan vormen. Het enige dat kan veranderen, is de personele samenstelling van de regeerploeg. En dat hangt weer af van de krachtsverhou dingen tussen de diverse habat su. Wat die klieken van elkaar onderscheidt, behalve de politie ke heer die zij gedienstig volgen, valt in geen krant te lezen. DONDERDAG 1 DECEMBER 1983 Een aantal cijfers in het staatje met de berekening van de ambtenarensa larissen voor en na de korting, dat afgelopen dinsdag in deze krant stond, is niet juist. Onze excuses daarvoor. Hieronder een herhaling van de gecorrigeerde cijfers. Het salaris van de ambtenaren gaat in januari bruto 3 procent omlaag. Netto ('schoon') gaat men er echter pas op achtertui als het bruto inko men in de buurt van de 70.000 gulden ligt. Onderstaande tabellen laten zien, wat er gebeurt. Er is uitgegaan van een gehuwde man wiens vrouw geen eigen inkomen heeft en die geen kinderen heeft. Jaarsalaris per 31 dec. (Huidig): bruto-maandsal. pensioenpremie inhouding 1) loonbelasting ca. 30.000 2.477,00 126,22 199,97 193,40 ca. 50.000 4.158,00 337,64 456,82 561,50 ca. 70.000 5.787,00 542,53 775,76 993,90 NETTO 1.957,41 2.802,04 3.474,81 per 1 januari: bruto-maandsal. pensioenpremie inhouding 1) loonbelasting 2.403,00 122,27 155,68 166,10 4.033,00 326,95 373,28 525,90 5.613,00 525,67 722,86 919,40 NETTO 1.958,95 2.806,87 3.445,07 VERSCHIL in gld: in pet: plus 1,54 plus 0,08 plus 4,23 plus 0,15 min 29,74 min 0,86 DEN HAAG (GPD) De drie cen trale land- en tuinbouworganisa ties willen actie gaan voeren te gen de naar hun mening te hoge aardgasprijs voor de tuinbouw. Volgens de organisaties is, door dat de gasprijs is gekoppeld aan die van stookolie, de prijs van het aardgas 5 cent per kubieke meter te hoog. Bovendien hangt per 1 januari 1984 de tuinbouw een prijsverhoging van 2 cent per kubieke meter boven het hoofd in verband met de gestegen olie prijs en de gestegen koers van de dollar. De drie landelijke organisaties Administrateur door omstreden bouwvereniging op straat gezet TEGELEN (ANP) Het bestuur van de in opspraak gekomen Te- gelse bouwvereniging, dat door de Dienstenbond FNV van frau duleuze handelingen is beticht, heeft gisteren op staande voet het hoofd van de administratie, J. Dohmen (54), ontslagen. Vol gens het bestuur heeft hij aan de Dienstenbond FNV onjuiste ge gevens over de bouwvereniging verstrekt. Dohmen, die 22 jaar in dienst van de bouwvereniging is, ontkent de enige zegsman te zijn. "Wat ik heb gezegd kan ik nog altijd be wijzen". De Dienstenbond FNV gaat het ontslag van de admini strateur aanvechten. Burgemeester en wethouders van Tegelen hebben na overleg be sloten om een accountantsonder zoek te laten instellen. hebben nu een werkgroep inge steld bestaande uit tuinders uit Groningen, Noord-Brabant, Aalsmeer en het Zuidhollands Glasdistrict. Deze werkgroep heef tot taak de drie centrale or ganisaties, de KNLC, CBTB en KNBTB, te ondersteunen in de strijd tegen de ministers van eco nomische zaken en financiën. Tijdens een gesprek met minister Ruding van financiën heeft deze laten weten dat er geen geld is om de aardgasprijs te verlagen of de argumenten van de tuinbouw redelijk zijn of niet. De drie land en tuinbouworganisaties zeggen nu tegen die opstelling van de minister geen enkele verhoging van de aardgasprijs op 1 januari te zullen accepteren. „Met die verhoging van 2 cent heeft de minister in zijn begro ting geen rekening gehouden. Daarom zal hij het niet merken als wij die weigeren te betalen", zegt de werkgroep. Het is de tuinbouworganisaties allang een doorn in het oog dat zij in de aardgasprijs 5 cent per kubieke meter moeten betalen voor on der andere opslag en transport kosten van olie. Bovendien zit in die 5 cent ook een milieuheffing op olie. De tuinders voeren aan dat aardgas milieuvriendelijk is. Binnenkort hoopt de werkgroep een gesprek te hebben met de vaste kamercommissie voor de landbouw. Men wil tot overeen stemming komen voordat de be groting van landbouw in het par lement wordt behandeld. „De tuinder betaalt nu een verkapte belasting via zijn gasmeter. Wij willen dat op een redelijke ma nier terugdringen. Lukt dat niet, dan zullen we ons op andere me thoden moeten beraden", zegt de werkgroep. ADVERTENTIE lid ANVC Katwijk - Voorstraat Heemstde - Binnenweg 114; Leiden - Haarlemmerstraat 58; Sassenheim - Hoofdstraat 253; Vlaardingen - Hoogstraat 209; Wassenaar - Langstraat 7 Jaarsalaris ca. 100.000 ca. 132.500 per 31 dec. (huidig): bruto-maandsal. 8.368,00 10.720,00 pensioenpremie 848,33 1.168,01 inhouding 1) 794,64 750,21 loonbelasting 2.185,20 3.429,90 NETTO 4.540,23 5.371,88 per 1 januari: bruto-maandsal. 8.117,00 11.052,00 pensioenpremie 840,62 1.162,36 inhouding 1) 722,50 830,50 loonbelasting 2.017,90 3.631,00 NETTO 4.535,98 5.428,14 VERSCHIL in gld: nain 4,25 min 56,26 in pet: min 0,09 min 1,04 LONDEN - Minister Smit-Kroes verkeer en waterstaat) toast met de directeur van Rotterdam Air Lines in het gebouw van de Britse Kamer van Koophandel in Londen op de goede afloop van de ontvoeringszaak Heine- Londen aanwezig in verband met de eerste vlucht van de RAL. (Foto anp> ken/Doderer. De minister u is de verhouding die gepleegd wordt op grond van de Inhoudingswet. Daarmee worden de verhogingen (of verlagingen) die zich voordoen in de sociale premies zoals die voor het bedrijfsleven gelden, doorgetrok ken naar de ambtenaren. Nu de sociale premies in het bedrijfsleven omlaag gaan, gaat ook de inhouding bij de ambtenaren omlaag. Veel gepensioneerde dominees hebben financiële zorgen. Dat bracht een enquete van de Bond van Nederlandse Predikanten min of meer tot verrassing van de onderzoekers aan het licht. Het onderzoek werd gehouden onder hervormde predikanten die tus sen eind 1979 en begin 1983 het einde van hun diensttijd hadden bereikt. De kernvraag van deze enquete was, met welke moeilijkheden predikanten te maken krijgen als zij met pensioen gaan en de pas torie moeten verlaten. De vragen hadden vooral betrekking op de huisvesting, maar daar bleek de schoen toch niet het pijnlijkst te wringen. De gedachte leefde dat het oudedagspensioen dan wel niet hoog is maar wel toereikend. In het algemeen wensen de emeri- ti-prèdikanten een verhoging van het pensioen van f. 5900 per jaar. Dat komt overeen met 70 procent van het deel van het ver beterde inkomen dat niet wordt meegerekend met de pensioen grondslag. Een deel van de perio dieke verhoging, die voor 1983 neerkwam op ruim f. 8.000, bleef daarbij buiten beschouwing. De onderzoekers komen tot de conclusie, dat, als dit deel wél bij het pensioen zou worden getrok ken, veel kou uit de lucht zou zijn. Jonge predikanten wordt aangeraden, vroeg te beginnen met het opbouwen van een oude- Wat de huisvesting betreft advise ren zij, op tijd een ander huis te zoeken als het afscheid naderbij komt. Gemiddeld vraagt dat zo'n anderhalf jaar. Emancipatie Volgens het bestuur van de Bond van hervormde vrouwenvereni gingen op Gereformeerde Grondslag dreigt de emancipa tiebeweging het christelijke leef patroon tot in zijn wortels aan te tasten. Het bestuur laat deze waarschuwing horen in een 'open brief in 'De Waarheids vriend', het weekblad van de Ge reformeerde Bond in de Her vormde Kerk. "Met steun van de overheid wor den allerlei activiteiten gesubsi dieerd om de bewustwording van de vrouw te stimuleren. Daarbij wordt op geen enkele manier rekening gehouden met de bijbelgetrouwe visie op de plaats van man en vrouw in de samenleving". Het bondsbestuur vindt het "dringend noodzake lijk, de leden van onze gemeen ten, zowel man als vrouw, open lijk en heel direct vanuit de pre diking, de catechese en het ver enigingswerk in schriftuurlijke zin te wapenen voor een confro- natie met emancipatiebeluste ac tivisten". Beroepen. Hervormde Kerk: be roepen te Harderwijk J. Hoek Veenendaal, te Strijen R. H. van Utrefeit (8 december) uiting geven aan de weerstand tegen het kerkelijke beleid. De werkgroep, die zich 'Mis Simo- nis Mis' noemt, ziet de benoe ming van dr. Simonis als een stap van Rome om rooms-katho- liek Nederland weer in de oude baan te krijgen. De hervormin gen van na het Tweede Vaticaans Concilie worden steeds meer te ruggedraaid. Dat treft, volgens de werkgroep, niet alleen de kerkganger maar heel de samen leving, want bisschoppelijke uit spraken hebben een brede in vloed op de meningsvorming. Simonis wordt onder meer verwe ten, dat hij zich openlijk afwij zend heeft uitgesproken over de emancipatie van de vrouw en ho- mosexuele relaties, nauwelijks pastorale werkers heeft aange steld in zijn bisdom Rotterdam en de invloed van leken in de di verse raden, met name van vrou wen, steeds probeerde te beper ken. Blijkbaar reden genoeg voor de werkgroep om de nieu we aartsbisschop per sticker toe te roepen: 'Simonis, go Rome'. Voor de aangekondigde 'demon stratieve processie' verwacht de werkgroep 'vrouwen en flikkers, ongehuwd samenwonenden en gehuwde priesters, leken en al len die zich teruggedrongen voe len'. Koekfabriek. De rooms-katholie- ke en de anglikaanse bisschop Kieskamp Leerdam; aangeno men naar Wadenoijen (deelwerk) kandidaat mevrouw J. van der Veen Zeist; bedankt voor Zeist W. Chr. Hovius Apeldoorn. Postzegels. "De verwevenheid van het christendom met de Ne derlandse cultuur wettigt het verlangen van de filatelisten ver eniging 'Sint Gabriël', dat de Ne derlandse PTT meer aandacht schenkt aan de uitgave van post zegels met bijbelse en kerkhisto rische motieven". (Stelling bij een proefschrift, waar op de hervormde predikant A. Noordegraaf (Ede) vandaag in Utrecht promoveerde tot doctor in de theologie. Dr. Noordegraaf is nu docent aan de gereformeer de sociale academie 'De Vijver berg' in Ede). Simonis, go Rome Met een demonstratieve proces sie, een manifestatie en een bor rel na afloop wil een werkgroep - met onder anderen Utrechtse studenten in de theologie op de dag van de installatie van mgr. Simonis tot aartsbisschop van Liverpool hebben hun krachten gebundeld in hun strijd om het behoud van een koekfa briek. Als deze fabriek sluit, gaan 2000 banen verloren. Liverpool is vorig jaar al 6000 arbeidsplaatsen kwijt geraakt. De werkloosheid bedraagt er nu bijna 20 procent. Vergeving. Volgend jaar krijgt de Presbyteriaanse Kerk van Schotland als predikant een man die vier jaar gevangenisstraf moest uitzitten omdat hij als di recteur van een bank f. 531.000 had verduisterd. Toen hij in au gustus 1981 voorwaardelijk werd vrijgelaten, ging hij onmiddell- lijk in Edinburgh theologie stu deren. Commentaar van de secretaris van de commissie voor de predikants opleiding in deze Schotse kerk, ds. Ronald filakey: "Het evange lie zegt vergeving toe aan allen die berouw tonen". Vleermuis. Dominee Winfried Hohlfeld uit Kiel, gespeciali seerd in milieuvraagstukken, vraagt in een verklaring open stelling van kerkgebouwen voor de vleermuis. "Preken kunnen milieupróblemen niet oplossen. Daarom moeten de gemeenten praktische bijdragen leveren". De vleermuis, insektenverdelger bij uitstek, dreigt in Slees wij k- Holstein uit te sterven. Dat komt voornamelijk omdat er geen plaatsen voor ze zijn om te over winteren. Centraal in een wat magere Tijd staat de echtscheiding. Niet de snelle, maar de trage. Vijf men sen vertellen over hun ontsnap ping, na zo'n twintig jaar, aan een steeds knellender relatie, die ooit 'voor het leven' werd aangegaan. Eerst het onbehagen, het gevoel van isolement. "Ik bleef maar denken, je hebt toch alles, je moet gelukkig zijn, dat moet ge woon". Dan de irritatie en ten slotte - als ook huwelijksthera- pie niet blijkt te helpen - de la conieke reactie van de (opge groeide) kinderen: "Hadden we allang gedacht. Idioot om ter wil le van ons bij elkaar te blijven". Cees van der Wel schreef, samen met fotograaf Jos Lammers, in voor een 'schoolreisje' naar het Europees Parlement in Straats burg. De voorzitter krijgen ze in elk geval niet te spreken, zo maakt een bode het gezelschap duidelijk: "En als we daar Piet Dankert zien zitten, gaan we na tuurlijk niet 'Hallo Pietje' roe pen. Ja? Verder mag u niet ro ken, niet praten en niet schrij ven". Johan van Minnen vertelt over de onbeduidendheid van het parlement. "Zelfkritiek is hier volstrekt taboe", vindt deze Europarlementariër, die zich niettemin herkiesbaar wil stel len. "Anders zitten hier straks vijfentwintig Berkhouwers". Mark Blaisse ging in Parijs op be zoek bij tekenaar Roland Topor (45), een uitgeweken Poolse jood met een bizarre, vaak zwartgalli ge humor. De Tijd begeleidt zijn teksten met een vijftal tekenin gen. Frans Baar en Menno Bosma na men de wereld van de accoun tants onder de loep, naar aanlei ding van de debacles bij Ogem, RSV, de Tilburgsche Hypo theekbank en Van Gelder. Wie controleert de controleurs? Ver der opnieuw een enquête over de ambtenarenstaking: veruit de meeste ambtenaren staken niet en willen ook niet staken. Het Bibeb-interview is deze weeK met staatssecretaris Van der Reijden, die zegt zelf niet erg ver rukt te zijn van "die knaak" (ei gen bijdrage medicijnen). "Dat heeft Til (Gardeniers) gedaan en ik had het uit te voeren, anders had ik hier niet moeten gaan zit ten". Til had ook het tafelblad in de werkkamer laten vervangen door een zwarte. "Je ziet toch zo dat daar een wit blad op moet". Op advies van Van der Reijden's vrouw is het tóen een wit marme ren blad geworden. "Mijn vrouw schept orde in mijn leven. An ders had ik er nu misschien uit gezien zoals Jan Wolkers. Ik ben van nature slordig". Van der Reijden zegt niet te begrijpen waarom mensen zeggen, dat hij "alleen de rijken moet pakken". "Ik pak iedereen. Wat niet wil zeg gen, dat ik vanmorgen weer vro lijk ben opgestaan vanwege het gevoel, ik ga iedereen een poot uitdraaien". Herman Huizer uit Lisse is eigen lijk bollenrijder op het buiten land, maar is afgekeurd vanwege een slechte rug. Nu is hij wao'er èn voorzitter van de Industrie bond FNV in zijn woonplaats, 's Morgens zegt zijn buurman te gen hem: "Zo, ik ga vandaag weer de kost voor jou verdie nen". Dat vreet aan hem. Maar nu hij zijn beroep niet meer kan uitoefenen komt hij als vak bondsman op voor 'de mensen op de werkvloer'. Want, "omdat er steeds meer mensen uit de ruif moeten eten ontstaat er gek ge noeg minder begrip", aldus Hui zer. In het kleurenkatern een portret van de SDAP'er Emanuel Boekman, naar aanleiding van het volgende maand te verschij nen boek over zijn leven en zijn opvattingen over socialisme, ge meentepolitiek en kunstbeleid. Tenslotte een beeldverslag van de fotograaf Roman Vishniac over joden in Oost-Europa tus sen 1933 en 1939. Wie een Surinamer beledigt, bele digt mij, zegt Ed van Thijn, bur gemeester van Amsterdam, in een interview met de Haagse Post. Het racisme blijkt een van de be langrijkste drijfveren te zijn van Van Thijn om in de politiek te gaan. Ooit is hij zelf in elkaar ge slagen vanwege zijn jood-zijn. Nu richt de discriminatie zich volgens Van Thijn op de 'nieuwe joden', mensen met een andere huidskleur. Het doodsteken van een Antilliaanse jongen: 'die avond knapte er iets in me'. Als burgemeester van Amsterdam heeft hij direct te maken met de ambtenarenacties en het onge rief dat deze teweeg brengen. Van Thijn toont begrip voor de ambtenaren die 'zich niet willen laten behandelen als een stuk oud vuil'. "De regering houdt de poot stijf en wij gemeenten mo gen de rotzooi opvangen". Zal Van Thijn ooit nog eens terug keren in politiek Den Haag? 'Ne ver say never again'. Hoogbegaafde mensen zouden ei genlijk vreselijk blij moeten zijn met de grote intelligentie die hen is toebedeeld. In werkelijkheid zijn vele hoogbegaafden onge lukkig, worden voor gek versle ten of angstvallig gemeden. Hoogbegaafden lopen een grote kans om op school vast te lopen of in hun verdere leven, omdat het onderwijs is toegesneden op de middelmaat. Sinds enkele jaren kunnen supe rintelligente mensen met proble men terecht bij de Dr. Binet- stichting. Het aantal klanten groeit voortdurend. Veel mensen klagen over onbegrip van hun omgeving voor hun gaven. Hoe wel: er is één pluspunt. 'Je komt niet zo snel voor verrassingen te staan, want je hebt de meeste dingen snel door'. Verder in HP een interview met Cathy Ubels, kamerlid voor de Evangelische Volkspartij. Haar commentaar bü een foto van het kabinet Colijn: 'kijk allemaal mannen. Daarom zitten we nu in de ellende'. Het opgebroken kernwapenover- leg in Genève is voor EM aanlei ding in drie artikelen in te gaan op de vraag: "Hoe kunnen we het risico van een fatale confrontatie beperken?". Een daarvan be schrijft de nieuwe strategie van Moskou voor een conventionele oorlog in Europa. Die zouden de, Russen kunnen winnen door verrassing en snelheid. Maar, zo schrijft het weekblad, de nieuwe militaire Sowjet-doctrine begint alleen op papier gestalte aan te nemen. In de praktijk zal ze wel licht onuitvoerbaar blijken. Mocht dat toch het geval zijn, zo wordt gewaarschuwd, dan zal de verdediging van West-Europa dienen te berusten op conventio nele westerse strijdkrachten. Minister van defensie De Ruiter doet het, in dit kader, helemaal verkeerd, zo stelt EM in het gele katern vast. Want uit de nieuwe defensienota blijkt dat Neder land voor een dubbeltje op de eerste rij wil zitten. De defensie nota sanctioneert kernwapens en de conventionele bewapening moet drastisch afslanken. Curasao is één groot kruitvat. De sociale spanningen kunnen elk moment tot een uitbarsting ko men en dan zouden de gevolgen wel eens erger kunnen zijn dan die van de coup in Suriname, voorspelt EM. De Nederlandse marineleiding heeft al een aantal preventieve maatregelen getrof fen. Op dit moment stoomt het Nederlandse fregat Hr. Ms. Van Speijk op naar Curasao. Het schip is speciaal voor deze missie uitgerust met vier zware mitrail leurs. Ook de opbouw in Doorn van de tweede amfibische ge vechtsgroep behoort tot die voorzorgsmaatregelen, die zijn geïnspireerd ter bescherming van het 1200 man tellende mari nepersoneel en de Europeanen op de Antillen. Verder in EM een selectie uit alle kritieken op het werk van Ge rard Reve, de nieuwe Fokkers van Swarttouw (oud vliegtuig in nieuw jasje) en de ambtena renacties. Een extra dik HN-magazine deze week; de redactie besloot een aantal artikelen uit het nummer van vorige week opnieuw af te drukken omdat het blad door de poststaking niet bij alle abon- nee's arriveerde. Het blad is blij dat "het sprookje in Genève uit is". "Het is gênant", aldus hoofd redacteur Bert van Duijn, "hoe men tot op het laatst de heilzame werking van het dubbelbesluit bleef verdedigen". Volgens Van Duijn wordt het tijd voor een ini tiatief van West-Europa en som mige Oosteuropese landen om Washington en Moskou tot rede te brengen. Vertegenwoordigsters van de werkgroep opvang slachtoffers sexueel geweld worden onder vraagd over de nota van staatsse cretaris Kappeyne. Het aan de orde stellen van sexueel mis bruik binnen het huwelijk, vindt de werkgroep het meest opzien barend, maar zegt Marian Bloem: "Ik denk dat een ge trouwde vrouw als ze tegen haar zin wordt genomen, niet zo gauw naar de rechter staDt. Ik kan me niet voorstellen dat een vrouw die haar huwelijk wil voortzetten hem direct aanklaagt. Want ze moet ook weer met hem verder. Dat die wetgeving er komt, is al leen een erkenning dat het niet mag gebeuren". Louis Smit bespreekt "Die Samm- lung" van Klaus Mann, een uit gave van Querido met het werk van Duitse auteurs die aan het begin van de jaren dertig naar Nederland kwamen op de vlucht voor fascisme en boekverbran dingen. Voorts in HN: een overzicht van de stand van zaken in het Pools ver zet, Reagans oorlog met Nicara gua en een gesprek met Jean Ruiter over fotografie. ADVERTENTIE HET RECHTHUIS UITHOORN in de boter gebakken en geserveerd met een uitgebreid garnituur. Aanbieding geldig Schans 32 (aan de Amstel) telefoon: (02975) 61380

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 16