'We zijn hier goed weggekomen' Geen verrassingen in strijd om beker Zandvoort steunt circuit Roemenië naar EK PSV, Feyenoord en Groningen gaan door Tennissers naar Zwitserland Ajax is scheidsrechter Hobé en DS'79 uiterst dankbaar Meerderheid FIFA-landen wenst Brits voetbalteam eöuful DONDERDAG 1 DECEMBER 1983 BRATISLAVA - Roemenië heeft zich gisteren in Bratis lava als zesde voetballand ge plaatst voor de eindronde van het Europese voetbal kampioenschap, dat in juni in Frankrijk wordt gehou den. De Roemenen hielden Tsjechoslowakije op een 1-1 gelijkspel. Tot grote woede van de 56.000 toeschouwers meenden de voetballers uit de Balkan in Bratislava hun kwalificatie voor het EK op basis van een uiterst defensieve tactiek vei lig te moeten stellen. De Roemeense middenvelder Geolgau zorgde in de 60ste minuut zelfs voor een rouw- stemming in het stadion door te profiteren van een blunder van Rada. De Tsjech Luhova wist daarna nog wel de gelijkmaker te vinden, maar de reis van de Roemenen naar Frankrijk kwam niet meer in gevaar. Stand: Roemenië Zweden Tsjechosl. Italië 8 5 2 8 5 1 1 12 9-3 2 11 14- 5 1 10 15- 7 4 3 3-11 5 2 3-18 Betaald voetbal EINDHOVEN (ANP) PSV heeft ogenschijnlijk gemakkelijk de derde ronde om de strijd van de KNVB-beker bereikt. Het won met 5-1 van NAC en dat is heel wat beter dan een ronde terug toen twee wedstrijden nodig waren om Cambuur met moeite uit de cupstrijd te werken. Het spel van de Eindhovense ploeg was echter opnieuw niet erg best. Er scholen teveel fouten in de opbouw van aanvallen en aangezien NAC onder aanvoering van Tom Smits uiterst opportunistische, maar ook lang niet slecht voetbalde, bleef het nog betrekkelijk spannend. EREDIVISIES: DS '79 - Ajax 1- Stand: 1. Feyen. 2. PSV 3. Ajax 4. FC Utr. 5. PEC Zw. 6. Roda JC 7. Gron. 8. GA Eagl. 9. Sparta 10. Haarlem 11. Will. II 12. Excels. 13. AZ '67 14. Fort S. 15. D. Bosch 16. Volend. 17. DS '79 18. Helm. Sp. Hallvar Thoresen (donker shirt) helpt PSV aan een 2-0 voorsprong in de bekerstrijd tegen NAC. Later zou de Bredase doelman Fritz von Seydlitz Kurzbach nog driemaal moeten vissen (foto anp> 14 11 2 1 24 38-17 15 11 1 3 23 40-12 15 10 3 2 23 45-21 14 8 3 3 19 34-24 15 7 4 4 18 30-30 15 5 7 3 17 26-25 14 5 5 4 15 20-18 15 5 5 5 15 24-25 14 4 6 4 14 30-26 14 4 6 4 14 18-22 15 5 3 7 13 21-29 14 5 2 7 12 24-27 15 3 6 6 12 17-20 15 4 4 7 12 18-29 14 2 5 7 9 14-24 14 3 3 8 9 18-31 15 4 1 10 9 19-31 15 0 4 11 4 21-46 PSV kwam na dertien minuten aan de leiding toen Heeren de bal na een voorzet van de overigens fa lende PSV-verdediger Van Aerle achter zijn eigen doelman Von Seydlitz knalde. Tien minuten la ter zette Thoresen PSV op 2-0, nadat Koolhof bij dezelfde aan val op de lat had geschoten. Drie minuten later was de spanning helemaal terug toen PSV-doel- man Hans Segers in de fout ging. De bal losliet, waarna Guus van der Borgt 2-1 kon scoren. NAC- aanvaller Waslander kreeg daar na een unieke kans zijn ploeg naast de thuisclub te brengen, maar hij schoot hard naast. Na de rust werd de veel te trage Haan gewisseld voor Van de Boogaard. Het leidde ook tot een betere spelontplooiing van Mi- DEN HAAG (ANP) - Nederland is in de tweede divisie van het ten nistoernooi om de Kingscup in gedeeld bij Oostenrijk en Frank rijk. Deze landen spelen in de pe riode van 16 tot en met 20 januari in de Zwitserse plaats Oberent- felden een halve competitie. Nederland begint op 16 januari te gen Oostenrijk. Frankrijk ont moet twee dagen later de verlie zer van dat duel en opnieuw twee dagen daarna de winnaar van de openingsronde van deze (blau we) groep. De groepswinnaar speelt dan op 22 januari even eens in Oberentfelden in een pro motieduel voor de eerste divisie tegen de winnaar van de andere (gele) groep van de tweede divi sie, waarin zijn ondergebracht Finland, Hongarije en Zwitser land. De nationale equipe zal waar schijnlijk bestaan uit Michiel Schapers en Huub van Boeckel en twee nog aan te wijzen jonge spelers. Non-playing captain is Tom Okker, als fysiotherapeut gaat Nick Fleury mee. Het toernooi om de Kingscup 1984 is volgens een nieuwe formule opgezet. Het hele evenement wordt nu in één week afgewerkt. sms chel Valke en dat bleek onder an dere uit zijn hoekschop waaruit Eric-Jan van de Boogaard 3-1 scoorde. NAC was toen wel ver slagen, geloofde niet meer in zijn kansen en dat maakte het karwei voor PSV gemakkelijker. Door Koolhof en Valke kwamen de Eindhovenaren op een ruime 5-1 zege. In het laatste kwartier speelde PSV's Zweedse aan winst Glenn Hysén voor de licht geblesseerde Stevens. Groningen Spelenderwijze heeft FC Gronin gen gisteravond in de vrieskou de derde bekerronde gehaald door het Roosendaalse RBC na een ruststand van 2-0 met 4-0 te verslaan. Vanaf de opening ontstond er druk verkeer in het Roosendaalse strafschopgebied. Ruim een half uur kon RBC een Groninger tref fer verhinderen. Toen opende Erwin Koeman de score door via verdediger Van Ham raak te schieten. Drie minuten voor rust leverde Broeken een puntgave voorzet af, die door McDonald met het hoofd werd afgerond. Na de pauze stond Schellekens ve le tientallen meters voor zijn doel toe te zien, hoe FC Groningen DORDRECHT (GPD) - Doelman Nico de Bree van DS'79 en scheidsrechter Hobé hebben er in belangrijke mate aan bijgedragen dat Ajax in Dordrecht even moeizaam als for tuinlijk de vooruitgeschoven competitiewedstrijd heeft weten te winnen. De Bree maakte vrijwel constant duidelijk dat hij (bij Beerschot) in mei voor het laatst een wedstrijd heeft gespeeld en pas vorige week donderdag weer in training is gegaan. Hobé liet na bij het tweede doelpunt van Ajax buitenspel te constateren en bovendien gaf hij de Dordtenaren vlak voor tijd geen strafschop toen Frank Rijkaard de bal met de hand speelde. Waar trainer Hans Doijee zijn kee per spaarde, attaqueerde hij wel de scheidsrechter: „Normaal ge sproken zeg ik niets over LONDEN (Reuter) - De meer derheid van de bij de inter nationale voetbalfederatie (FIFA) aangesloten landen wil, dat Groot Brittannië in de toekomst met één natio naal team aan het toernooi om het wereldkampioen schap deelneemt. Nu schrij ven Engeland, Wales, Schot land en Noord-Ierland afzon derlijk in. Die buitenlandse wens maakte gisteren Bert Millichip, de voorzitter van de Engelse voetbalassocia tie (FA) in Londen openbaar. "Ik was tijdens het FIFA-con- gres voor het WK in Spanje verbaasd door de instem ming waarmee het voorstel met die intentie van de af- gevaardigde van een land uit de derde wereld werd be groet", vertelde Millichip. Hij voegde er aan toe, dat zestig procent van de af gevaardigden het idee Groot-Brittaniê met een team in plaats van vier mee te laten doen, onderschreef. "Er waren vertegenwoordi gers van 129 landen. Om een voorstel tot een dergelijke wijziging aangenomen te krijgen, is evenwel een meerderheid nodig van 75 procent. Het is niettemin verontrustend, dat we zon der de steun van onze Euro pese vrienden die dag had den verloren". Millichip zei dat hij "jaloezie" vermoedde achter het plan. Omdat een aantal kleinere landen zich pok een tegen stander toonde van het feit, dat de vier Britse voetbal bonden elk voor zich stem recht hebben in de interna tionale spclregelcoramissie. scheidsrechters, maar deze wed strijd is door Hobé duidelijk beïnvloed. Hij nam verkeerde beslissingen. Voor de wedstrijd had ik al angst. Als zo'n man voor het eerst Ajax fluit, dan is dat te merken aan de beslissin gen die hij neemt. In de wed strijd heb ik gelijk gekregen. Die man heeft ten nadele van ons ge werkt". Geen herhaling In tegenstelling tot Hobé kreeg De Bree van Dorjee het voordeel van de twijfel: „Als je zo lang uit de roulatie bent geweest, krijg je onzekerheden. Die neem ik hem dan ook niet kwalijk". Door het optreden van De Bree - die naar Dordrecht is gehaald om Jaap Bloem te vervangen die wegens een armbreuk voorlopig is uitge schakeld - en Hobé slaagde DS er niet in om de prestatie van twee jaar geleden tegen Ajax te herha len. Toen wist DS als eerste-divi- sionist het veel hoger aangesla gen Ajax met 1-0 uit het be kertoernooi te zetten. Even zag het ernaar uit dat DS op nieuw voor een stunt zou zorgen. Vrijwel in dezelfde minuut waar in Hakim Braham destijds voor de winnende treffer wist te zor gen, sloeg nu Edwin Gorter na een uur zijn slag. Met een schui ver klopte hij de ook al niet klemvaste doelman Hans Galjé. Binnen zes minuten wist Ajax die achterstand echter om te zetten in een voorsprong. Eerst scoorde het tegen via een kopbal van Dick Schoenaker nadat Hobé had geweigerd te fluiten voor een overtreding van Mölby tegen Lems. En vervolgens doelpuntte Ajax via de buitenspel staande Frank Rijkaard, die kon inkop pen nadat De Bree weer eens vol ledig had misgetast. Paniek DS miste daardoor tenminste een punt, waarop het zeker recht heeft gehad. Niet alleen omdat het zelf regelmatig op avontuur durfde te gaan, maar ook omdat Ajax ver beneden zijn stand voetbalde. Het leed zelfs balver lies, werd lange tijd nauwelijks gevaarlijk, blonk alleen maar uit in gebrek aan fantasie en raakte zelfs in de slotfase in paniek.. „Wij hebben", aldus Ajax-trainer Aad de Mos, „inderdaad niet best gespeeld. DS had zeker een punt verdiend, maar ik denk dat het een verschil in ervaring is en on oplettendheid dat we hier toch hebben gewonnen". DS moet het daardoor doen met de complimenten, die in de ogen van Doijee echter niet al te veel waarde hebben. „Het is extra triest, omdat wij de wedstrijd zo lang in handen hebben gehad en het spel meestal hebben ge maakt. We waren agressief in de voorste lijn, speelden goed achterin en er was sprake van evenwicht. Maar wat koop je er voor als je toch weer met nul punten blijft staan?". Voor de Dordtenaren, die nog al tijd aan de zelfkant van de eredi visie leven, was het de tweede maal in tien dagen dat een wed strijd tegen een topclub zo'n te leurstellende ontknoping kende. Anderhalve week geleden kwam DS eveneens goed voor de dag tegen Feyenoord in Rotterdam, maar bij die gelegenheid werd DS geconfronteerd met dezelfde cijfers als nu, terwijl het opnieuw zichzelf bij vlagen overtrof. Niet alleen via Ger Mühren, die de verdediging weer prima organi seerde en een kwartier voor tijd met een spierverrekking (Doijee: „Wellicht is het zelfs een scheu ring") moest afhaken, maar ook via Braham, Peter Matena en Gorter, die de bal op de valreep nog een keer op de lat knalde. De Mos kon Hobé en DS dan ook alleen maar uiterst dankbaar zijn toen hij de balans opmaakte: „We zijn hier erg goed weggeko men". Anders dan DS kan Ajax na aan staande zondag, wanneer het al thans ook van Sparta weet te winnen, tevreden op de eerste competitiehelft terugkijken. „Winnen we van Sparta", aldus De Mos, „dan hebben we even- Dick Schoenaker namens Ajax in de aanval. Hij is DS-middenvelder Cor Lems gepasseerd. Een doelpunt zou deze actie overigens niet opleveren (Foto anp> stormliep. De derde Groninger goal kwam eerst een kwartier voor het einde. RBC-verdediger Van Dijk tikte de bal met zijn hand uit het doel, waarna Schel lekens kwam aangerend om de strafschop te verzilveren: 3-0. Ze ven minuten voor het einde lukte eindelijk een combinatie tussen Koemen en Fandi: 4-0. Koeman scoorde. Feyenoord Feyenoord heeft na gisteravond nog steeds uitzichten op de "dubbel". Hoe moeilijk dat suc ces op twee fronten te halen zal zijn, bewees de ranglijstaanvoer der van de eredivisie in de uitge stelde wedstrijd uit de tweede bekerronde tegen Elinkwijk. Feyenoord, zonder de gebles seerde international Houtman, kon tegen de Utrechtse amateurs geen moment superieur of zelfs degelijk voetbal tonen. Elink wijk, de kweekschool van de Ajax-talenten Van Basten, Van enburg en Godee, maakte zich echter geen moment de illusie de zorgelijke vorm van Feyenoord stevig aan de kaak te kunnen stellen. De amateurhoofdklasser kwam de eerste helft met be perkte schade (2-0) door, maar moest het in de tweede periode duidelijker afleggen tegen de zwaargetraindde professionals van Feyenoord: 7-0. De trefzekere voet van internatio nal Ruud Gullit zorgde uiteinde lijk voor de Rotterdamse door braak. Drie doeltreffende uitha len van de donkere atleet zette Feyenoord over een periode van misverstanden heen, die ook de onzekere Cruijff niet had kunnen beëindigen. Bij die stand van 4-0 (Vermeulen had in de achtste mi nuut de score geopend) kreeg de Rotterdamse kandidaat voor de landstitel eindelijk wat vertrou wen in eigen kunnen. De stok kende adem aan Elinkwijk-zijde was de andere belangrijke oor zaak, dat Feyenoord toch nog aan zijn royaalste score van dit seizoen kwam. Jeliazkov schoot na de hattrick van Gullit via de benen van de goedwerkende doelman Van Rooyen raak (5-0). Van de Korput mocht vervol gens van elf meter schieten, na dat Vermeulen was gevloerd: 6-0. Het laatste doelpunt kwam van verdediger Stafieu. Die door de voor Cruijff ingevallen Mario Been vrij voor het Elinkwijk- doel was gemanoeuvreerd: 7-0. Caesar Hoofdklasser Caesar had in de re play van de bekerwedstrijd voor de tweede ronde tegen Breskens, dat in de tweede klasse van de zondagamateurcompetitie uit komt, de grootste moeite zich te kwalificeren voor de volgende fase. Dank zij een treffer van oud-MW'er Jack Linders (vlak voor rust) werd het uiteindelijk 1-0 voor de thuisclub. Het eerste duel was in 2-2 geëindigd. Geplaatst voor de derde ronde zijn: Feyenoord, Groningen, PSV en Caesar. Voor de tweede ronde worden nog gespeeld: 3. december: Quick Boys-NEC (replay); 11 decem ber: DWV-Ajax. veel punten als vorig seizoen in deze fase. Dat is met deze jonge ploeg toch bepaald niet slecht". Compleet Een prettige bijkomstigheid voor Ajax is dat de ploeg weer vrijwel compleet is. Jan Mölby maakte na vier wedstrijden te zijn ge schorst, na een kwartier in de tweede helft zijn rentree en daar bij speelde hij veel overtuigen der dan diens landgenoot Jesper Olsen, de man van drie miljoen, die kennelijk de mentale druk die met de transfer naar Man chester United ongetwijfeld een rol speelt, niet helemaal kan weerstaan. Naast Mölby is ook Felix Gasselich weer beschik baar. De Oostenrijker, die afgere kend lijkt te hebben met de ziek te van Pfeiffer, werd evenwel nog achter de hand gehouden. ZANDVOORT (ANP) - De gemeenteraad van Zand voort heeft gisteren het voorwaardelijke besluit ge nomen driehonderdduizend gulden subsidie te ver lenen aan de CENAV, de exploitatiemaatschappij van het circuit van Zandvoort. De subsidie is be doeld als eerste aanzet tot de sanering van de schul denlast van de CENAV. Die bedraagt, met als voor naamste schuldeisers de nationale investeringsbank en de belastingdienst, bijna drie miljoen gulden. Aan het raadsbesluit, dat niet de steun van PvdA, CDA en D'66 kreeg, is de wens verbonden binnen kort te onderhandelen over een nieuwe langdurige huurovereenkomst tussen de gemeente Zandvoort en de CENAV. De exploitant lanceerde onlangs het voorstel het huidige, tot 1988 lopende, contract tus sentijds (in 1984) te vervangen door een verbintenis met een looptijd van 25 jaar. Die zekerheid voor een langere termijn is volgens circuit-directeur Vermeu len noodzakelijk voor een gezond investeringskli maat rond het duinen-circuit. De Zandvoortse raad deelt dat inzicht. De gemeentelijke overheid van Zandvoort zal in 1984 de subsidie van drie ton slechts storten, als de lande lijke overheid het circuit aanwijst als de nationale accommodatie voor de autosport. Het ministerie van WVC (Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur) heeft al uitspraken in die richting gedaan. Voorts zal het circuit de Grand Prix, de jaarlijkse Grote Prijs van Nederland, moeten behouden. De principieel voorgenomen uitvoering van de wet Geluidhinder door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland maakt dat momenteel onmogelijk.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11