Ge de§®2- Banken maakten fouten Het aandeel dubbel belast: Belgenmop? C EG ontfermt zich over compact disc Philips schrapt 260 banen Kort zakelijk Curatoren Ogem: hypotheken niet rechtsgeldig vaneen nva WOENSDAG 30 NOVEMBER 1983 Benzineprijs De benzine-maatschappij Shell zal met ingang van morgen de prij zen van super- en normale benzi- ne met een cent per liter verlagen tot respectievelijk 181,6 cent en 175,4 cent per liter (zelftank). Dieselolie wordt daarentegen een cent per liter duurder en gaat morgen ongeveer 118 cent per li ter kosten. De prijzen van gasolie en huisbrandolie worden ver hoogd met 1,2 cent per liter. Volgens Shell zijn de prijsaandui dingen een gevolg van de ont wikkelingen op de internationale produktenmarkt. In de prijswij ziging is de daling van de geluid- hinderheffing op benzines en dieselolie van ongeveer 0,2 cent per liter verwerkt. Het is nog niet bekend of andere oliemaatschappijen en de vrije pomphouders de prijsaanpassin gen van Shell zullen volgen. Trans Trans, de "reisdochter" van de Ne derlandse Spoorwegen, heeft gisteren een contract getekend met de Engelse touroperator Sa ga Tours, waardoor het voor Ne derlandse 50-plussers mogelijk wordt via Trans vakanties naar Engeland te boeken tegen prij zen die tot twintig procent lager liggen dan tot nu toe. Directeur drs. H.M. Jonker van Trans zei gisteren op Schiphol dat de onderhandelingen met Sa ga, die zich voornamelijk bezig houdt met het verzorgen van (trein-)reizen voor ouderen, een jaar geleden zijn begonnen nadat het voor Trans duidelijk werd dat er voor de vakantiebestem ming Engeland een groeiende belangstelling is. Mede door in flatie en het sterke pond werd Engeland echter een duur land, reden waarom de samenwerking met Saga Tours is aangegaan, waardoor de prijzen aanmerke lijk lager zijn komen te liggen. Saga Tours verzorgt jaarlijks zo'n 240.000 reizen. Trans ver wacht dat met deze nieuwe sa menwerking jaarlijks twee- tot drieduizend 50-plussers van het nieuwe vakantieprogramma ge bruik zullen maken. Accountants Het merendeel (64 procent) van de accountantskantoren heeft ge handeld in strijd met de wet niet- cao-inkomens, zo blijkt uit een onderzoek van de loontechni- - sche dienst van het ministerie van sociale zaken en werkgele genheid. Uit het onderzoek blijkt dat de werknemers die niet on der een cao vallen 1,51 procent meer loon hebben ontvangen dan de werknemers die wel on der een cao vallen. Het verschil in beloning is vooral ontstaan op grond van functie, leeftijd en aantal dienstjaren, bij zondere prestaties en promoties. Volgens het ministerie geldt als verklaring dat veel personeelsle den werkzaam bij accountants kantoren een bedrijfsgerichte opleiding volgen waarbij de werkgevers de vorderingen van hun werknemers extra belonen. Van slechts 37 van de 194 onder zochte bedrijven waren de werk gevers bereid de afwijkingen on gedaan te maken. mmm Groenteveiling Katwijk aan den Rijn. Van 29 november. Andijvie per kg. 0,50-0,79; boerenkool per kg. 0,58-0,68; waspeen A I per kist 8,00-13,10; B I 20,00-23,60; C I 7,70-10,60. Aanvoer: 83 ton. Breekpeen B I per kist 3,90; C I 5,40—12,80; schorseneren A I 1,44-1,65; B 0,78-0,84; C 0,15-0,24; uien per kg. 0,39—0,58; peterselie (krul) 1,05; bloemkool 12 per bak I 0,33-0,76. BRUSSEL (GPD) De Europese Gemeenschap gaat de nieuwe zgn. compact-discspeler van Phi lips beschermen tegen Japanse concurrentie. De Europese mi nisterraad besloot gisteren de Europese invoerheffing op de Ja panse toestellen van 9,5 naar 19 procent te verhogen. Door het Japanse toestel (met name van Sony) een kleine tien procent duurder te maken, hoopt men de verkoop van Philips en andere Europese elektronicaproducen- ten in deze sector te kunnen sti muleren. De compact-disc, tegenwoordiger ook 'digital audio disc' genoemd, is een zeer zuiver, met laserstraal af te spelen soort grammofoon plaat. Philips heeft de techniek daarvoor als eerste ontwikkeld en die toen aan Japan verkocht Economie om te voorkomen dat er, zoals bij de videorecorders, twee verschil lende soorten toestellen op de markt zouden komen. Tegen de bedoeling in, is Japan er in geslaagd eerder met het appa raat op de markt te komen dan Philips. België vroeg daarom al 15 maanden geleden om speciale bescherming, want de audio-dis- cproduktie vindt plaats bij de Belgische Philipsvestiging in Hasselt. West-Duitsland en De nemarken hebben zich langdurig tegen deze vorm van handelspro- tectie verzet, maar zijn dinsdag uiteindelijk overstemd door de andere EG-lidstaten. Staatssecretaris Bolkestein van handelsbevordering ontkende gisteren in Brussel niet dat het om een vorm van protectie gaat. „De bescherming van een pro- dukt dat nog in de kinderschoe nen staat is een vorm van protec tie. Dat blijft een moeilijke zaak, ook voor Nederland. De consu menten willen de Japanse pro- dukten toch wel hebben en ze vormen ook een noodzakelijke prikkel voor een doelmatiger Eu ropese produktie", aldus de staatssecretaris. De EG biedt Japan als compensa tie wel afschaffing van de invoer heffing op grote bandrecorders aan. Of Japan daarmee genoegen neemt, is niet bekend. Tot nu toe heeft Tokio namelijk geweigerd over de compact disc te onder handelen. ROTTERDAM (ANP) - De curatoren van Ogem Hol ding (tevens bewindvoer ders van Ogem BV) zijn 'op grond van deskundige adviezen van mening dat de aan het bankensyndi- caat verleende "hypothe ken op onroerend goed niet rechtsgeldig zijn ver leend. Het gaat hierbij om een bedrag van f 100 mil joen. Bij de vestiging van de hypothe ken is met name jegens de insti tutionele beleggers onrechtma tig gehandeld. Dit blijkt uit een verslag van curatoren-bewind voerders mr. H.P. J.Ophof en mr. D.A.Slager. Getracht zal worden in der minne tot een aanvaardbare vergoeding aan de betreffende boedels te ko men. Zou dit mislukken dan zul len zij in rechte de rechtsgeldig heid van de verkrijging der ze kerheden door het bankensyndi- caat betwisten. Voorzover deze betwisting gedaan moet worden namens vennootschappen die nog in uitstel van betaling verke ren zal gewacht moeten worden tot het faillissement is uitgespro ken, omdat alleen curatoren be voegd zijn een onrechtmatige daadsactie in te stellen. Zodra concrete resultaten zijn bereikt zal dit in een nader verslag wor den bekendgemaakt. De betreffende hypotheken heeft Ogem in augustus 1980 in princi pe verleend aan het bankencon- sortium onder leiding van de ABN. Ogem-bestuurders hebben voor de rechter-commissaris in Rotterdam onder ede verklaard zich bij het tekenen van karre- vrachten papieren niet bewust te zijn geweest een z.g. positief-ne- gatieve hypotheekverklaring te hebben ondertekend. Met het af geven van deze verklaring bond Ogem zich met handen en voeten aan de banken. Het in onderpand geven van het onroerend goed ter waarde van f 100 miljoen le verde Ogem nieuwe kredieten op. Over het thans bij de Onderne mingskamer van het Amster damse Gerechtshof in behande ling zijnde verzoek een enquête- procedure naar de gang van za ken bij het Ogem-concern in te stellen zeggen curatoren zich op het standpunt te stellen dat een enquête in faillissement moge lijk is. Curatoren menen dat mo gelijk door een dergelijke proce dure in faillissement zelfs beter de gevolgen van wanbeleid kun nen worden weggenomen dan zonder de procedure het geval zou zijn. De Britse politie had gisteravond laat de grootste moeite om de ruim 4000 postende grafici te beletten de drukkerij van The Messenger te bestormen. De grafici wilden het verschijnen van dit huis-aan-huis bind verhin deren. (Foto AP). LONDEN (GPD) Meer dan 4000 postende grafici uit heel Enge land, onder wie het voltallige be stuur van hun vakbond, de NGA, hebben niet kunnen verhinderen dat vanochtend om vijf uur een eerste vrachtwagen de nieuwe editie van het huis-aan-huisblad The Messenger naar de bezorg- punten reed. Het uitbrengen van de krant, die wordt gemaakt in Warrington, vlak bij Manchester, was een hu zarenstukje van directeur-eige naar Eddie Shah van The Mes senger en van de politie, die met een kleine 1000 man op het be drijfsterrein aanwezig was om er voor te zorgen dat het blad kon uitkomen. De grafici waren vanaf gisteravond naar Warrington gegaan, velen van hen in speciaal door hun bond gecharterde bussen, en hebben de gehele nacht het be drijfsgebouw van The Messenger belegerd. Daarbij deden zich een Conflict van Britse grafici verscherpt groot aantal gewelddadigheden Stenen en andere projectielen wer den naar politiemensen gegooid, en vanochtend vroeg waren 21 agenten en 5 grafici gewond. De politie had op dat moment 75 ar restaties verricht. Daarbij was een man die werd aangehouden omdat hij een automatisch pi stool in zijn bezit bleek te heb ben. Eddie Shah had zich met zijn men sen gistermiddag in het gebouw ingesloten om The Messenger te kunnen maken. Hij had bedden laten aanrukken, tientallen vei ligheidsmensen ingehuurd, en in samenwerking met de politie de potentieel zwakke punten van zijn bedrijfsgebouw laten ver sterken. Vanmorgen verklaarde de man die zich de woede van een van de machtigste en meest arrogante Britse vakbonden op de hals heeft heeft gehaald, dat hij er niet over denkt het hoofd te bui gen. „De NGA is degene die de wet overtreedt. Ik wil alleen een krant maken, en zal daarmee op deze manier doorgaan zolang dat nodig is", zo zei hij. De bonden willen Shah en zijn The Messenger treffen omdat bij deze krant wordt gewerkt met gra fisch personeel dat geen lid is van een vakbond. Dat gaat in te gen de zogenaamde closed-shop- overeenkomsten die bij vele be drijven gelden, waarbij al het personeel verplicht bij een bond is aangesloten. GRONINGEN (GPD) - Bij de Phi- lips-vestigingen in Groningen, Drachten-Sneek en Hoogeveen (kleine huishoudelijke appara ten) moeten de komende twee ,het>»ea®»noe^en' De NVA is de Nederlandse Vereniging van Makelaars in Assurantiën en Assurantie-adviseurs, waarvan uit sluitend assurantie-kantoren lid zijn, die zijn toegelaten op hun kwaliteit van advies en begeleiding. 1° De NVA is uw verzekering voor het beste advies. jaar 258 arbeidsplaatsen verdwij nen in de niet-produktieve sector (witte-boordenbanen). Dit is de uitkomst van een onderzoek dat volgens Philips aan het licht heeft gebracht dat de indirecte kosten in deze vestigingen te hoog zijn opgelopen. Met de Industriebond FNV en de Industrie- en Voedingsbond CNV is een principeakkoord be reikt over de geieidelijke afslan king, waarbij gedwongen ontsla gen waar mogelijk vermeden zul len worden. In Drachten, Sneek (scheerapparaten) waar 2000 mensen werken, verdwijnen 136 banen, in Groningen 85 van de ongeveer 1000 en in Hoogeveen 37 van de 630. Volgens Philips-woordvoerder Jan van Schagen in Eindhoven houdt het akkoord met de vak bonden onder meer in dat een beroep zal worden gedaan op de regeling tot het vervroegd laten afvloeien van 57,5-jarigen. Daar voor is overigens wel toestem ming nodig van de overheid (Ge westelijk Arbeids Bureau). Voorts is afgesproken dat zoveel mogelijk mensen zullen worden overgeplaatst binnen de Philips- organisatie Nederland. Daarvoor geldt als vuistregel dat naarmate de betrokken werknemers een hogere positie bekleden ze be reid moeten zijn verder te ver huizen. De laagstgeplaatsten zul len in principe een vervangende baan in de „eigen" regio (de drie noordelijke provincies) aangebo den krijgen. Daarnaast zal na tuurlijk verloop als pensionering en vrijwillig vertrek naar elders een rol spelen. Het was ztfn dag. Willy de Clercq, vice-premier en minister van financien in België, was duide lijk in zijn nopjes met de ere plaats die hem gisteren op de vijfde Dag van het (Nederland se) Aandeel was toegewezen. Ditmaal was er geen oppositie die hem met fluitconcerten en boegeroep onderbrak. Met zijn af en toe gezwollen, maar toch luchtige retoriek viel de Vlaamse liberaal bij het beleg- gerspubliek in de RAI in een gespreid bed. De Clercq dus. Man van het Aan deel, omdat hij in Belgenland zozeer heeft bijgedragen aan de toenemende populariteit van het aandeel, dat als beleg gingsinstrument nu eenmaal moet opboksen tegen munten, goud, onroerend goed, obliga ties en ga zo maar door. Het aandeel, dat vooral bij hoge rentestanden van levensbelang is voor bedrijven die risicodra gend kapitaal nodig hebben om.te moderniseren. De Vereniging voor de Effecten handel, de Nederlandse Cen trale Vereniging van Beleg gingsstudieclubs en de Vereni ging Effectenbescherming door Wim Fortuyn hadden de Belgische bewinds man niet voor niets naar Am sterdam gehaald. De Clercq, die zich op de borst mag klop pen voor het feit dat hij het aantal aandeelhouders onder Belgische gezinnen in de afge lopen twee jaar heeft verdub beld tot 400.000, moest gisteren het wel heel duidelijke signaal geven. Het draaiboek was zorgvuldig zo samengesteld, dat eerst De Clercq zijn geheimen zou ont hullen (we verklappen het maar: door belastingvoorde len), waarna zijn Nederlandse geestverwant en collega Gijs van Aardenne niet achter zou kunnen blijven. Het pakte anders uit. De minister van economische zaken, zon der kadootjes voor de aandeel houders naar Amsterdam afge reisd, forceerde de enig moge lijke uitweg. Haast, geen tijd, of hij maar eerst mocht spre ken. Het liet de organisatoren, zij bleven beleefd, geen keus. En zo kon De Clercq het spreekgestoelte pas beklim men toen Van Aardenne al weer op weg was naar de ach terbank van zijn dienstauto. Zonder een afgang te riskeren, kon de Nederlandse vice-pre mier zo zijn allang gesneden koek uitdelen, ook waar het ging om de kapitaalbehoefte van de industrie. Slechts één lichtpuntje was er voor de in de RAI aanwezige Effectenwe reld en dat was de verwachting dat volgend jaar 'de besluitvor ming zal worden afgerond' over het al dan niet invoeren van belastingvoordelen voor aandeelhouders. Optimisten (in dit geval waar schijnlijk goede verstaanders) zagen zijn woorden niettemin als een toezegging voor derge lijke maatregelen in 1985. "Maar", voegde voorzitter B.F. Baron van Ittersum van de Amsterdamse Effectenbeurs er als één van die optimisten aan toe, "op het resultaat van die studie zitten we dan ook al tien jaar te wachten". Inderdaad, Nederland is één van (zeer) weinige landen waar de bezitter van aandelen zijn in vestering dubbel belast ziet. Over de winst die een onderne ming maakt wordt immers eerst vennootschapsbelasting geheven, waarna de aandelen- bezitter zijn daarna bepaalde winstuitkering (dividend) van 500 gulden nogmaals ziet be last aan de top van zijn inko- In België zag het bedrijfsleven vorig jaar voor het eerst sinds lange tijd kans voor 1,15 mil jard gulden nieuw (aandelen kapitaal bij de spaarders los te weken. Dankzij de door De Clercq geboden fiscale voorde len. Ook in Nederland zit nog heel wat spaargeld, dat de re gering graag in de economie gepompt zou zien. Bij het Ne derlandse bedrijfsleven is de verhouding tussen 'eigen' ver mogen en 'vreemd' (geleend) vermogen niet minder scheef gegroeid. Geld lenen tegen een hoge prijs, voor zover banken daar al voor te porren zijn, is er niet meer bij. Om het hedendaagse ver nieuwingsproces te kunnen bekostigen en de vermogens positie weer gezond te maken zullen de bedrijven op andere wijze aan geld moeten komen. Door uitgifte van aandelen dus. Ook het kabinet ziet dat wel, ge tuige een betoog van minister Ruding (financiën), die kort ge leden voorrekende dat econo misch herstel een maandelijk se uitgifte van aandelen voor 300 miljoen gulden vereist. Sinds in augustus 1982 de han del in effecten is opgeleefd, is nog maar voor 411 miljoen uit gegeven. Waarom dan toch (nog) geen fiscale ondersteu ning, die de immer riskante be legging in aandelen aantrekke lijk maakt? Het antwoord kwam gisteren deels al van Van Aardenne, die wees op de omvangrijke gevol gen voor de schatkist. Maar er speelt meer. Het zijn vooral buitenlandse beleggers, die de afgelopen tijd belangstelling hebben gehad voor nieuwe aandelen van de grotere, inter nationaal opererende bedrij ven. Voor hen én voor die be drijven is het Nederlandse kli maat ook in fiscale zin al uitermate aantrekkelijk. Het gaat er dus om de Neder landse spaarders uit hun tent te lokken en de kleinere bedrij ven een financiële impuls te bezorgen. Eerste voorwaarde is dan wel, dat die bedrijven de beursvloer opstappen en zich zelf 'te koop aanbieden'. En juist daar ligt het probleem. Bedrijven die door middel van aandelenuitgifte kapitaal wil len aantrekken, stellen zich te gelijkertijd bloot aan potten- kijkerij. Aandeelhouders eisen een goed inzicht in het bedrijf waarin zij investeren. Dat bete kent een hele stap voor al die bv's en familiebedrijven, die nu nog in de beslotenheid ope- Van Aardenne heeft dan ook ge lijk, als hij bedrijfsleven en beurswereld alleereerst maant tot verbreding van de aande lenhandel, alvorens met pre sentjes te gaan strooien die al gauw de vetste portemonnees spekken of naar het buitenland verdwijnen. Hij kreeg gisteren steun van onverdachte zijde en wel van Ir. W. Brink, directie lid van de verffabriek Brink- Molijn nv. "Als", aldus Brink, "niet op de beurs genoteerde bedrijven en aandeelhouders van besloten vennootschappen de moed zouden hebben hun bedrijven open te maken en notering aan te vragen bij de beurs, dan zou dit voor vele ondernemingen goede mogelijkheden bieden voor het aantrekken van finan ciële middelen". Noteringen van woensdag 30 november 1983 (tot 12:31 uur) AANDELEN binnenland doorlopend vk sk hagemeyer hoktoh 218 00 218 00 145 00 145.00 213.50 212 50 340 00 343 00 225.00 230 00 200.00 202.00 20200 329 103.00 249.00 332 00 530.00 54000 25.00+ 2630 219.80 3600.00 775.00 104.30 104.5C schuppen schuil er sv smrt int c telegraaf c wyk hering 77.0 buitenland asas ^en motors honeywell beleggingsinst. leveraged 160 50 15 wereldhave 151.50 OBLIGATIES staatsleningen indices e.d. Indices (a.n.p.-c.b.s) Alg lokaal 134 2 Algemeen 144 3 obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) 9 83-03 99.40 pandbrieven fgh 11 81-88 103! Igh 9 78-86 100 i wuh 8*4 78-87 99.45 S parallelmarkt officieel toegelaten buitenlands geld. Amenkaansëdoflar 2,96 Engelse pond 4,26 Franse franc (100) 35.50 38.50 Zwts franc (100) 137.25 141.75 Zweedse kroon (100) 36,25 39.25 Spaanse peseta (100) VERKLARING DER TEKENS L laten" SK gedaan en t»eden - offoéie not geschorst Beurs breekt tal van records vanmorgen diverse records gebro ken. Het ANP/CBS-indexcijler, dat op tl oktober een peil van 144,8 bereikte, werd ruimschoots over schreden. Er was sprake van een zeer leven dige handel, hetgeen vooral de nieuwe aandelen Aegon ten goede kwam. Geintroduceerd op f 92 (on geveer de helft van de koers van de oude aandelen Ennia) liep de notering snel op tot 196, maar daarna zakte Aegon ongeveer f 1,50 terug In vergelijking met de koers van Ennia van gisteren al met al toch een winst van ongeveer 17. Ook KLM lag goed in de markt met een vooruitgang van 16 op 1 182.20 Na het bericht over de vrijlating van Heineken steeg de noiering van dit fonds met f 3.50. Akzo en Unilever behaalden noteringen die dit |aar nog niet zijn voorgekomen. Akzo steeg zelfs tot f 90 en Unilever was nog maar een dubbeltje onder 1250 Philips stond volop in de belang stelling door de goede verwachtin gen die president Dekker op een bijeenkomst in de VS uitte Het fonds steeg tot dicht bij f 45. Else- vier-NDU steeg f 5.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9