Tegenstelling in uitspraken C 'Verkeerd gebruik van kort gedingen' Verzet CDA en WD tegen beperkte belastingaftrek 'Buitenlanders in de kou gezet' M eerdan\00 kade* ideeën wee minder da 5 gulden. Staldng A'dam mag, in Maasstad niet Olie in riolering Nijmegen Hasj tussen de garnalen WOENSDAG 30 NOVEMBER 1983 Binnenland ROTTERDAM/AMSTERDAM/UTRECHT (GPD/ANP) - Onafhankelijk van elkaar heb ben de rechtbanken van Amsterdam en Rotterdam volkomen tegengestelde uitspra ken gedaan in twee kort gedingen van winkeliers, aangespannen tegen de ambtena renbond AbvaKabo om diverse ambtenarenacties in beide steden te beëindigen. NIJMEGEN (ANP) - Vanuit een lekkende opslagtank voor afge werkte olie blijkt de afgelopen dagen duizenden liters olie te recht te zijn gekomen in een deel van de Nijmeegse riolering. De enorme vervuiling werd gisteren ontdekt toen een rioolgemaal de fect raakte door binnenkomende olie. Onmiddellijk werd groot alarm gegeven. Indien de 011e de gloednieuwe zui veringsinstallatie in Weurt had bereikt, zou daar volgens het zui veringschap Rivierenland spra ke zijn geweest van een miljoe- nenschade. De olie zou boven dien in de Waal terecht zijn geko men, met grote gevolgen voor de drinkwatervoorziening. Direct na de ontdekking van de vervuiling is men met man en macht begonnen met het leeg pompen van gemaal en riolering. Het zal volgens de gemeente nog zeker enkele dagen duren voor dat alles is gezuiverd. Over de omvang van de schade is nog niets bekend. De gemeente weet inmiddels vrijwel zeker welk be drijf verantwoordelijk is voor de vervuiling. Iet zou gaan om een onderneming op een industrieterrein, waar personeel vorige week is verge ten een ondergrondse opslag tank vol afgewerkte olie af te sluiten. Door de overvloedige re genval van de daarop volgende dagen is een aanzienlijk deel van de inhoud naar buiten gespoeld en via afwateringsputten in het riool terechtgekomen. Het kwan> vervolgens terecht in een opslag bassin van het rioolgemaal, dat daardoor gisteren defect raakte. De Rotterdamse rechtbankpresi dent mr. F. Nivard verbood gis termiddag de staking bij het rei- nigingsbedrijf Roteb, omdat de leefbaarheid in de stad er ernstig door wordt aangetast en oneven redig grote schade wordt veroor zaakt aan middenstand en bevol king in de Maastad. Ook verbood mr. Nivard acties bij het open baar stadsvervoer (RET) en drei gende acties bij het energiebe drijf. Ongeveer tegelijkertijd bepaalde in Amsterdam rechtbankpresi dent mr. Asscher dat de staking bij de stadsreiniging in de hoofd stad, die op 9 november is begon nen, mag doorgaan. De schade die de middenstand in de bin nenstad lijdt, is volgens de Am sterdamse rechtbank niet hele maal te wijten aan deze staking en bovendien kunnen de winke liers hun vuilnis zelf naar de stortplaats brengen. De ambtenaren van de Roteb en de RET hebben zich bij het vonnis neergelegd. Vandaag zullen de bussen in Rotterdam weer rij den, na een staking van een week. Trams en metro moeten wachten totdat de rails - bezaaid met vuilniszakken - zijn schoon gemaakt. De staking van de rei niging heeft ongeveer 3 weken geduurd. De uitspraak in een derde kort ge ding, dat gisteren diende voor de rechtbank in Utrecht en is ge richt tegen de stakingen in het streekvervoer, wordt pas vrijdag verwacht. Het kort geding is aan gespannen door een aantal streekvervoermaatschappijen- en de overkoepelende organisatie ESO. De busbedrijven willen dat de rechter de bond verbiedt om bedrijven waar de meerderheid van de chauffeurs wil werken door stakers te laten blokkeren. Een dergelijke blokkade is vori ge week opgeworpen in Leimui- den, waar een gering aantal sta kers de uitgang van de busmaat schappij Centraal Nederland blokkeerde, zodat werkwillige chauffeurs niet konden uitrijden. De raadsman van de busmaat schappijen, mr. Utermark, om schreef de stakende FNV'ers gis teren als een „klein groepje heet hoofden dat 's nachts bij elkaar komt om te besluiten de volgen de dag niet meer uit te rijden". Mr. Steenberghe, de Utrechtse bondsraadsman, antwoordde hierop dat buschauffeurs elkaar alleen maar 's nachts kunnen ontmoeten omdat ze overdag of rijden of slapen. Alleen het sluis- en brugpersoneel voert nu nog actie in Rotterdam. Vrijdag gaan leden van de Alge mene Christelijke Politiebond in de Maasstad „zachte acties" voe ren, zoals het dragen van buttons en het niet gebruiken van on deugdelijke dienstvoertuigen. Opening Actievoerende ambtenaren en uit- •Amsterdam <gpd> - De vice- president van de Amsterdamse rechtbank, mr. A. J. Cnoop Koopmans, vindt het een beden kelijke ontwikkeling, dat de rechter wordt ingeschakeld om de overheid te helpen. „Het her haalde beroep op de rechterlijke macht komt voort uit een zekere machteloosheid bij de regering om haar beleid acceptabel te ma ken en haar gezag te handha- Mr. Cnoop Koopmans zei dat gis teravond in een televisie-uitzen ding van de VARA in een reactie op het grote aantal kort gedin gen, dat de laatste weken tegen de stakingsacties van ambtena ren is aangespannen. Volgens de vice-president zijn de kortingen op de ambtenarensalarissen door de regering onvoldoende in on derhandeling voorbereid. „Ik kan me voorstellen dat de vak bonden rebelleren tegen wat dan als een van hogerhand genomen beslissing wordt doorgevoerd". Cnoop Koopmans noemde het in schakelen van de rechter om ar beidsconflicten op te lossen een bedenkelijke zaak. „Op die ma nier wordt de rechter ingescha keld de overheid te helpen en hand- en spandiensten te ver richten. Hij doet dan dingen, waarvoor hij eigenlijk niet ge schikt en geëquipeerd is en waarvoor hij in ons staatsbestel ook niet bedoeld is". WEERRAPPÖRTEN Volgens de vice-president wordt de rechter in een hachelijke ge- zagssituatie geplaatst, als de re gering een beroep op hem doet het gezag te handhaven. Als voorbeeld noemde hij het kort geding van de ministers van bin nenlandse zaken en justitie tegen de politiebonden. „Dat was al leen maar bedoeld om gehoor zaamheid van de politiebonden te krijgen. Dat vind ik een ge vaarlijke ontwikkeling". Als onzinnig bestempelde Cnoop Koopmans de visie van CDA- fractieleider De Vries, die meent dat de rechter geneigd is reke ning te houden met de opvattin gen in de Tweede Kamer. „Het zou onjuist zijn als een rechter zou luisteren naar de opvattin gen van de Kamer en zijn beleid en beslissing daardoor zou laten beïnvloeden. keringstrekkers hebben gister middag verhinderd dat minister Smit-Kroes (verkeer en water staat) de Stichtse Brug, een nieu we verbinding tussen Blaricum en Almere, officieel kon openen. Aan Almeerse kant hadden de ambtenaren tientallen auto's ge plaatst die het wegdek van de tweebaans rijweg blokkeerden. Daardoor kon de bewindsvrou we en haar gezelschap, dat met zes bussen naar het midden van deze langste brugoverspanning van ons land zou rijden, niet ver der rijden naar Almere. Het hele programma moest worden gewij zigd en bleef beperkt tot de Bla- ricumse kant van de brug. Ook een bezoek aan Almere zelf, via een andere route, ging niet door, omdat volgens de politie de veiligheid van de minister niet kon worden gewaarborgd. Er waren meldingen binnengeko men dat Smit-Kroes mogelijk zou worden gegijzeld en verder was de politie bang voor rellen. Manifestatie Enkele duizenden ambtenaren, trendvolgers en uitkeringstrek kers hebben gisteren in Amster dam betoogd tegen de salariskor ting. Vanaf vier plaatsen trokken de demonstranten naar de Dam, waar zij werden toegesproken door onder anderen de vice-voor- zitter Bode van de FNV. Het nationaal actie comité van de vier centrales yan overheidsper soneel ACOP, CCOOP, CMHA en AC vergadert vandaag over de gezamenlijke model- en stipt heidsacties. Ambtenaren van de Haarlemse Ge meentelijke Sociale Dienst wil len bij wijze van protest eenma lig 3 procent van hun netto sala ris ter beschikking stellen van uitkeringsgerechtigden. Volgens de initiatiefnemers is de actie be doeld om de solidariteit met de uitkeringsgerechtigden tot uit drukking te brengen. Iedere uit keringstrekker die zich aan staande vrijdag meldt bij het ge bouw van de GSD ontvangt ter plekke een bedrag. De hoogte staat nog niet vast. Beerta tegen vervangend burgemeester BEERTA (ANP) - De gemeente raad van het Gronings Beerta is tegen de aangewezen vervanger van burgemeester Jagersma (CPN) van Beerta. Mevrouw Ja gersma gaat binnenkort met zwangerschapsverlof. Commis saris van de koningin in Gronin gen, Vonhoff, heeft de burge meester van Delfzijl, mr. I. Op stelten (WD), aangewezen om haar te vervaneen. De gemeenteraad heeft deze maat- regel van Vonhoff unaniem, dus inclusief de WD, afgekeurd. De raad vindt een waarnemer over bodig. Loco-burgemeester Stek, ook CPN, beschikt'als oud-gede puteerde van Groningen over voldoende bestuurlijke capaci teiten om de taken van mw. Ja gersma tijdelijk te vervullen, al dus de raad. Bovendien vindt de raad de manier waarop Opstelten is gekozen, zonder overleg, onde mocratisch. Het is overigens voor het eerst in de Nederlandse geschiedenis dat een burgemeester met zwanger schapsverlof gaat. Mevrouw Ja gersma gaat 30 november voor drie maanden uit de roulatie. BEROVING Een alleenwonende weduwe van 75 is gisternacht in één klap een vermogen kwijtge raakt. Zij had 120.000 gulden aan contant geld in huis en sieraden ter waarde van 180.000 gulden. Een inbreker heeft alles meege nomen, terwijl de vrouWeen ver- jaarsfeestje elders bijwoonde. De inbreker is volgens/de politie via achterbalkons naar haar flat geklommen, waar hij het hele huis heeft doorzocht. ALMELO (GPD) - Dertig man van de mobiele eenheid en ruim 20 politiemensen van het Almelose korps hebben gisteren met een korte felle actie een einde gemaakt aan een menselijke blokkade nabij het UCN-complex. Er zijn enkele licht gewonden onder de ongeveer 100 tot 150 demonstranten gevallen. Zij probeerden een transport van vier Engelse vrachtauto's met uranium- hexafluoride tegen te houden. Eerder op de middag hadden de monstranten op de A-l bij Apel doorn een zelfde blokkade ge vormd, die ook daar door ME en politie werd gebroken (zie foto). De vrachtwagens waren 's nachts van uit Engeland in ons land aangeko men voor de vrijwel wekelijkse be voorrading van UCN. De stof wordt in Almelo verrijkt, maar is volgens een woordvoerder van het bedrijf „volstrekt ongevaarlijk" in de vorm waarin het per container wordt aangevoerd. HEERHUGOWAARD (ANP) - De politie van Heerhugowaard heeft begin deze week na een tip in een koelcontainer ongeveer 900 pak ken uit India afkomstige ingevroren garnalen aangetroffen, waarin een omvangrijke partij Nepalese hasj zit verstopt. Als alle diepgevroren pakken zijn opengebikt, verwacht de politie een vangst van rond 3000 kilo hasj met een verkoopwaarde van 1,5 tot twee miljoen gulden. Het moeizaam openbikken van de diepge vroren pakken zal overigens nog wel enkele dagen duren. De politie heeft de directie van het visimportbedrijf Harot, waar de container vanuit Rotterdam naar toe was gebracht gearresteerd. De douanerecherche van Rotterdam die de tip gaf, onderzoekt nog of andere viscontainers van hetzelfde schip eveneens diepgevroren vis waren met drugs bevatten. DEN HAAG (ANP/GPD) - Staats secretaris Koning (financiën) zal zijn voorstel om de fiscale aftrek baarheid van buitengewone las ten te beperken moeten wijzigen. Dat bleek gisteren tijdens het de bat in de Tweede Kamer over het belastingplan van het kabinet voor volgend jaar. Tegen de beperking van de buiten gewone lastenaftrek, zoals Ko ning die voorstelt, bleken CDA en WD grote bezwaren te heb ben. Wel vinden de beide rege ringsfracties dat het bedrag dat het voorstel van Koning ople vert, 450 miljoen gulden, moet worden gerealiseerd. De beperking van de aftrek maakt deel uit van het belastingplan (waar ook de verhogingen van btw en accijnzen) dat in 1984 drie miljard moet opbrengen. Boven dien wil het kabinet de laagste belastingtarieven wat verlagen en de hoogste verhogen. CDA en WD vinden het voorstel van Koning te grof en te weinig onderbouwd. Van Dijk (CDA) en De Grave (WD) wezen-er op dat Terugkeerprojecten moeten blijven Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid zwaar bew. 9 zwaar bew. 10 regenbui 8 licht bew. 8 zwaar bew. 10 zwaar bew. 9 zwaar bew. 10 onbewolkt 7 regenbui 10 regenbui 8 onbewolkt 18 8 zwaar bew. 5 0 zwaar bew. 14 12 zwaar bew. 9 3 regen 8 3 onbewolkt 12 0 onbewolkt —9 —13 regenbui 7 1 onbewolkt 6 -6 half bew. 1 -2 onbewolkt 18 12 onbewolkt 15 -1 zwaar bew. 10 4 licht bew. 5 1 onbewolkt 17 4 onbewolkt 21 10 onbewolkt 19 5 Mallorca München sneeuw 6 Nice onbewolkt 19 Oslo geheel bew. -3 Parijs mist 11 Rome onbewolkt 18 Split zwaar bew. 16 Stockholm onbewolkt -4 Wenen regen 7 Zurich zwaar bew. 7 Casa Blanca licht bew. 20 Istanbul mist 0 Las Palmas onbewolkt 23 Tel-Aviv onbewolkt 24 Tunis licht bew. 18 DEN HAAG - Wat is er aan de hand met staatssecretaris Kappeyne van de Coppello? Ondanks hefti ge protesten vanuit de hoek van de gastarbeiders, ondanks onge zouten kritiek van alle fracties in de Tweede Kamer, houdt ze voet bij stuk: het is afgelopen met de zogenaamde terugkeerprojecten voor buitenlandse werknemers. „Volkomen onbegrijpelijk", vindt Frans Schilte van het Ne derlands Centrum Buitenlan ders. Hij hoopt vurig, dat de Tweede Ka mer de staatssecretaris van so ciale zaken, die het remigratiebe leid in haar portefeuille heeft, volgende week zal terugfluiten. door Chiel Evers Die wens lijkt in vervulling te- gaan. In de fracties wordt ge werkt aan wijzigingsvoorstellen voor de begroting van sociale za ken, waardoor een paar miljoen voor de terugkeerprojecten kan worden veiliggesteld. De bewuste regeling geldt sinds 1975. Gastarbeiders uit de landen rond de Middellandse Zee kun nen maximaal honderdduizend gulden krijgen als ze serieuze plannen hebben voor het opzet ten van een bedrijfje in het land van herkomst. Een kwart van dat bedrag mogen ze houden, de rest moet na een aantal jaren worden terugbetaald. Het Nederlands Centrum Buitenlanders beoor deelt en begeleidt de projecten. Tot vorig jaar viel de regeling on der het departement ontwikke lingssamenwerking. Deze vorm van remigratie komt immers niet alleen Nederland en de betrok ken gastarbeiders ten goede, maar ook het land van herkomst. Dank zij de Nederlandse steun zijn tot op heden honderd projec ten in uitvoering, die gemiddeld aan vijf mensen werk bieden. Omdat de nadruk niettemin ligt op de terugkeer van de betrokken buitenlanders, is het Terugkeer Projecten Programma (TPP) vo rig jaar overgeheveld naar socia le zaken. Dat departement heeft er geen cent meer ingestoken, maar alleen het geld opgemaakt dat ontwikkelingssamenwerking nog beschikbaar had gesteld. Toen dat op was, besloot Kap peyne van de Coppello de rege ling stop te zetten. Daarvoor voerde zij drie argumen ten aan: het programma was te duur, zou aan te weinig mensen ten goede komen en betekende niets voor de ontwikkeling van de landen rond de Middellandse Zee. Ze wil een nieuwe remigra tieregeling ontwerpen, waarvan meer mensen gebruik kunnen maken. Frans Schilte bestrijdt die argumenten en verdenkt de bewindsvrouw ervan, alleen maar „zo goedkoop mogelijk zo veel mogelijk mensen het land uit te willen helpen". Daarbij komt, dat de abrupte beëindiging van het TPP voor menig buitenlander rampzalig is. Van 33 mensen ligt een aanvrage op het ministerie klaar, na een zeer langdurige voorbereiding en begeleiding door het NCB. „Die mensen hebben aan voorberei ding minimaal vijf- tot tiendui zend gulden uitgegeven. Sommi gen hebben vrouw en kinderen al weggestuurd, hun huis ver kocht en hun baan opgezegd", zegt Schilte. Behalve die 33, zijn er nog 538 bui tenlanders in de voorbereidende fase bezig: het behalen van de nodige diploma's en papieren, het lenen van geld, kopen van een stukje grond in hun land van herkomst. „Zij zitten flink in de Staatssecretaris Kappeyne van de Coppello. (Foto ANP) nesten. Op de meest botte en har de manier wordt een streep ge haald door hun toekomstper spectief. En tegenover hun land genoten betekent het gezichts verlies waarvoor ze zich diep schamen". Schilte vreest dat het beleid van de staatssecretaris bij de buitenlan ders het gevoel zal versterken ongewenst te zijn. „Door de toe nemende intolerantie en het%ge- brek aan toekomstmogelijkhe den in Nederland keren nu al jaarlijks 10.000 mensen terug. Men voelt zich hier steeds meer bedreigd. Voor het eerst gaan er dit jaar een kleine duizend méér weg dan er in het kader van de gezinshereniging bijkomen", ue ounenianaers aie na jaren ver blijf in Nederland naar hun va derland terugkeren, hebben daar vaak evenmin perspectief op een redelijk bestaan. „Het merendeel vervalt weer in het oude patroon: sappelen om in het levensonder houd te voorzien", vreest Schilte. Het Terugkeer Projecten Pro gramma was nu juist bedoeld om wèl behoorlijke toekomstmoge lijkheden te scheppen. Sinds 1975 heeft Nederland daar ruim 21 miljoen gulden aan uit gegeven. Voor 5 miljoen ging het om giften, voor 16 miljoen om le ningen op gunstige voorwaar den. Per project is er iets meer dan 94.000 gulden ingestoken. De bedrijfjes die dank zij deze steun van de grond kwamen, val len voornamelijk in de agrari sche sector. Maar ook zijn er klei ne fabriekjes, werkplaatsen en bakkerijen mee opgericht. Schilte, die overigens vindt dat het TPP wel voor verbetering vat baar is, bestrijdt dat het pro gramma duur is. „Voor nog geen ton, waarvan 75 procent een le ning is die terugkomt, worden gemiddeld vijf arbeidsplaatsen geschapen. Dat is een goede en goedkope zaak". Dat het pro gramma slechts weinigen ten goéde komt, beaamt hij. „Maar dat is geen reden ermee te stop pen, wel om er andere dingen naast te doen". Vooralsnog is Kappeyne van de Coppello onverzettelijk, on danks het algemene verwijt uit de Tweede Kamer, dat haar plan om het TPP abrupt te staken har teloos is. „Volkomen onbegrijpe lijk", zegt Schilte. „We kenden haar als een principiële vrouw, destijds uit de WD-fractie ge stapt omdat die partij zich ver zette tegen kiesrecht voor bui- tênlanders". Wat het voor hem extra wrang maakt, is dat Kappeyne vóór haar staatssecretariaat een jaar lang bestuurslid van het NCB is geweest, op voordracht van de I ondernemingsraad. Schilte voelt zich, mét de buitenlanders, in dc kou gezet. „Ik hoop dat dc Twee de Kamer meer gevoel voor rechtvaardigheid heeft". de plannen van het kabinet er toe zullen leiden dat belastingplich tigen er honderd tot enige dui zenden guldens in hun inkomen op achteruit kunnen gaan. Het meest getroffen worden degenen die hoge kosten moeten maken in verband met ziekte of invalidi teit. Van Dijk zei dat het CDA de bui tengewone lastenregeling wel wil bijstellen, maar niet zo ver gaand als de' staatssecretaris heeft voorgesteld. De christen-democraat denkt daar bij in eerste instantie aan maatre gelen binnen de huidige rege ling. Volgens hem wordt in een groot aantal gevallen op een on eigenlijke wijze van de aftrek ge bruik gemaakt, bijvoorbeeld doordat het mogelijk is om meer af te trekken dan de werkelijke kosten bedragen. Ook wil hij dat het kabinet onderzoekt op welke wijze de huidige aftrekregeling voor werk- en studeerkamers functioneert. Indien deze maatregelen nog niet voldoende opleveren, wil Van Dijk een 'kleine ingreep' moge lijk maken in de directe belastin gen. Hij denkt daarbij aan een niet geheel doorgaan van de voorgenomen verlaging van het laagste belastingtarief. Een ver hoging van de btw (zoals de WD wil) wijst hij af, omdat de schade voor de middenstand te groot zou worden. Volgende PvdA'er Kombrink zou de aftrekregeling voor buitenge wone lasten wel op onderdelen kunnen worden herzien. Ook is hij het eens met het regerings plan om al vanaf een inkomen van f46.000 tot f105.000 de af trekpost afhankelijk te maken van het inkomen. Maar hij voelt weinig voor de voorgestelde ver hoging van de drempelbedragen. Als alternatieven stelde Kombrink voor om de premies ziekenfonds en particuliere ziektekostenver zekering niet langer aftrekbaar te maken. Bovendien wil hij dat bij elke mogelijke uitgave precies wordt aangegeven hoe hoog de betrokken aftrekpost mag zijn. Zijn fractie wijst in ieder geval de extra btw-verhoging, die de WD wil, van de hand. Ook het niet (of niet geheel) doorgaan van de belastingverlaging voor de laagste inkomens zal op verzet van de PvdA stuiten. Vrijwel de gehele Kamer drong er bij het kabinet op aan om wijn niet langer te ontzien bij accijns verhogingen. Overigens kan het kabinet erop rekenen dat de ac cijnsverhogingen zonder verdere problemen het Staatsblad zullen halen, omdat van de Eerste Ka mer geen verzet te verwachten valt. Dat betekent dat volgend jaar:- si garetten en tabak 40 cent per pakje duurder zullen worden;- sterke drank f 1,80 per liter en- bier enkele centen per pijpje. Minister steunt niet vervolging euthanasie-arts DEN HAAG (ANP) De Haarlem se huisarts Kenter, die via een ar tikel in Medisch Contact liet we ten dat hij in een periode van vijf jaar negen maal bij actieve en driemaal bij passieve euthanasie betrokken is geweest, zal niet worden vervolgd. De procureur-generaal bij het Am sterdamse gerechtshof vindt op grond van een rapport van de hoofdofficier van justitie in Haarlem dat er onvoldoende re den is het onderzoek voort te zet ten. Minister Korthals Altes (jus titie) acht die beslissing verant woord. Dat blijkt uit antwoorden op schriftelijke vragen van het kamerlid Schutte (GPV). ZIEKENHUIS De gemeente Amsterdam heeft van staatsse cretaris Van der Reijden (volks gezondheid) ondanks de nog gel dende bouwstop toestemming gekregen voor de bouw van een nieuw ziekenhuis met ruim 300 bedden in Amsterdam-Noord. Met de bouw is een bedrag van 85 tot 100 miljoen gulden ge moeid. watkeUnhfë Leiden. Brecstraat 142-144 19 Vestigingen door geheel Nederland.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5