c Waarom kunnen 68 woonwagens niet bij elkaar? D 'Feministisch zijn is voor dit werk een voorwaarde' ACHTERGROND Medewerksters Bureau Emancipatie: DE NATUUR ALS BUUR Kraamcentrum verhuist Hondepoep LEZERS SCHRIJVEN Leiden woensdag 30 november 1983 LEIDEN Ze vergelijken zichzelf het liefst met een antenne, die signalen van Leidse vrouwen en organisaties opvangt en binnen de gemeente vertaalt in plannen en daden. Want de vier vrouwen die nu samen het Bureau Emancipatie van de gemeente vormen, stellen een goed contact met vrouwen uit heel Leiden voorop. "Wij zitten nu immers heel dicht bij het vuur. Nieuwe initiatieven die we oppikken, kunnen we direct aankaar ten bij de bestuurders en tot beleid proberen te maken". Saskia Sombeek. Margreet Neder- pel, Loes Meeuwisse en Sonja Zimmermann 'bevrouwen' met zijn vieren het Bureau Emanci patie. Daarmee heeft de gemeen te vier opzichters gekregen over de uitvoering van het actieplan voor de emancipatie. Zij moeten zorgen dat alle plannen en be leidsaanbevelingen die de ge meente de laatste jaren op een rijtje heeft gezet, nu ook bewaar heid worden. Zoals meer eman cipatie-werk in de buurthuizen, emancipatie van de buitenlandse vrouwen, meer deeltijdbanen en goede kinderopvang. De vier ambtenaressen zijn niet toevallig op het Bureau Emanci patie terecht gekomen. Dat zij zichzelf als feministisch be schouwen, heeft daarbij een gro te rol gespeeld. "Eigenlijk is dat een voorwaarde voor dit werk. Een vrouw kan nog zo geëmanci peerd zijn, een baan hebben, au torijden, onafhankelijk zijn, maar dat wil nog niet zeggen dat ze gelijkheid voor alle vrouwen nastreeft. Een feministe ziet in dat er voor vrouwen als groép iets moet veranderen. En voor dat doel zet ze zich in". Compromissen Het Bureau Emancipatie zien ze als één manier om dat doel te be reiken. "We denken niet dat we van hieruit de wereld kunnen verbeteren. Veel mensen hebben grote twijfels over de mogelijk heden van de gemeente. Wij draaien nu mee in een organisa tie waar andere feministen juist tegenaan schoppen. Omdat wij onderdeel zijn van het gemeente lijk apparaat, zullen we eerder compromissen moeten sluiten dan bijvoorbeeld actiegroepen dat doen. Maar daarmee zullen we wel langzaam vooruit komen. Overigens zie je dat steeds meer vrouwen hiervoor kiezen: de ac tiegroepen lopen leeg en vrou wen gaan van binnenuit de orga nisaties werken". De vier emancipatie-ambtenares sen denken dat er binnen het ge- door Conny Smits meentehuis nog heel wat werk aan de winkel is. Loes Meeuwis se: "Nog steeds is slechts 25 pro cent van ae ambtenaren vrouwe lijk. En dan hebben de meesten van hen ook nog de typisch vrou welijke functies als telefoniste of secretaresse. De ondersteunings functies dus van weer typische mannelijke beroepen. Omdat er voorlopig niet veel nieuwe banen bij zullen komen, vinden we dat juist vrouwen de kans moeten krijgen om zich op te werken. Door bijscholing of herscho ling". Achter de broek Belangrijk doel van het Bureau Emancipatie is daarom de amb tenaren 'emancipatie-gevoelig' te maken. Op alle terreinen, vor ming, welzijn, onderwijs, huis vesting, moet voortaan de vinger worden gelegd op een plaats waar die tot nu toe bijna nooit is gelegd: de emancipatie van de vrouw. "Want wij met zijn vieren kunnen die emancipatie niet ver wezenlijken: daar moeten alle ambtenaren, mannelijke en vrouwelijke, aan meewerken. En de bereidheid daartoe is er, we hadden in het begin grotere weerstand verwacht. Het ge beurt al steeds vaker dat ons om advies wordt gevraagd". Tot nu toe is het emancipatie-be- leid van de gemeente Leiden dan ook alleen nog maar een kwestie van plannen maken geweest. De daadwerkelijke uitvoering van die plannen moet nu beginnen. "Het is onze taak de ambtenaren daarvoor achter de broek te zit ten. Zonder daarbij mensen voor het hoofd te stoten overigens. We zullen eerst goed gêinformeerd moeten raken over wat er zich zoal afspeelt op allerlei terreinen. Wanneer we gelijk met een grote bek binnenkomen, kunnen we beter nu direct inpakken en weg- Zo werkt Margreet Nederpel zich op het moment nog in op het Stadsbouwhuis. "Straks wil ik in allerlei projectgroepen gaan meedraaien, zodat bijvoorbeeld ook bij het opstellen van bestem mingsplannen naar het belang van de vrouw wordt gekeken. Want ik denk dat de architectuur achterloopt op de ontwikkeling van de vrouw. Alles is bij de bouw gericht op het gezinnetje van huisje, boompje, beestje. Dat geeft vrouwen weinig kans iets anders te zijn dan huisvrouw: het winkelcentrum is vlakbij en lie ver de keuken wat groter voor moeder dan dat ze ook een eigen kamertje heeft. Bovendien leeft nog niet de helft van de bevol king tegenwoordig in een volle dig gezin". Buitenlanders Sonja Zimmermann is speciaal be last met de emancipatie van bui tenlandse vrouwen. Omdat ze een jaar met vrouwen heeft ge werkt in Egypte en ook de Arabi sche en Turkse taal kent, heeft ze gemakkelijker dan anderen een ingang bij deze vrouwen. "We willen een onderzoek doen naar de behoeften van buitenlandse vrouwen op emancipatiegebied. Voor hen spelen er heel andere dingen dan bij Nederlandse vrouwen. Een voorbeeld is dat ze niet kunnen gaan zwemmen om dat dat in Nederland gemengd gaat. Door. een speciaal zwe- muurtje voor buitenlandse vrou wen te houden, zou je ze alweer heel simpel een stap verder hel pen". Het onderzoek naar de behoeften van buitenlandse vrouwen is een van eerste prioriteiten. Maar ook de werkgroep Vrouwen tegen Sexueel Geweld kan op grote steun van het Bureau Emancipa tie rekenen. "Er is nog grote be hoefte aan de eerste opvang voor vrouwen die mishandeld zijn. Om seksueel geweld te bestrij den, is er natuurlijk vooral een Van links naar rechts: Sonja Zimmermann, Loes Meeuwisse, Saskia Somheek en Margreet Nederpel. "Wij met zijn vieren kunnen die emanci patie niet verwezenlijken. Daar moeten alle ambtenaren c ken". mentaliteitsverandering nodig. Maar die kun je bevorderen door vrouwen zelfstandiger en minder afhankelijk van mannen te ma ken. Of door in elk geval de openbare weg veilig te maken. En aan die dingen kan een ge meente wel degelijk iets doen". Kinderopvang Kinderopvang staat ook hoog bo venaan het lijstje van belangrijke punten. "Er komt een werkgroep die een totaalplan voor kinderop vang gaat maken. Het overzicht ontbreekt nu namelijk nog. Goed geregelde kinderopvang is een zeer belangrijke voorwaarde wanneer je wilt dat vrouwen zich moeten kunnen ontwikkelen. Dat de gemeente daar extra geld voor heeft uitgetrokken, be schouwen we als een teken dat de emancipatie in Leiden be langrijk wordt gevonden". Ten slotte willen de vier ambtena ressen ook strijden voor recht op arbeid en scholing voor vrou wen. Saskia Sombeek kan wat dat betreft uit eigen ervaring spreken: "Ik heb twee kinderen en wanneer mensen horen dat ik werk, zeggen ze dat ze me daar om bewonderen. We hebben al gewonnen dat mensen het niet gek meer vinden dat een vrouw blijft werken, maar vanzelfspre kend vinden ze het nog niet dat ik iets met mijn opleiding ga doen. Bij een man is die vanzelf sprekendheid er wel, want hij moet het geld binnenbrengen. Voor een vrouw is het werk maar een hobby. Als ik daaraan denk, dan ligt er nog vc werk". 'De natuur als buur' luidt de naam van een rubriek die één maal per week op deze plek verschijnt. De Leidse biologen J.P.H.M. Adema en H.A.J. in den Bosch stuiten bij wandelingen door de stad gere geld op allerlei interessante natuurverschijnselen waar de 'ge wone' Leidenaar dagelijks voorbijrijdt of wandelt zonder het te beseffen. Vandaag: een éénjarig (on)kruid, dat zich door de eerste de beste vriesnacht niet uit het veld laat slaan, en evenmin van de straat. Tussen de straatstenen in de stad zijn ieder jaar vele soorten c kruid te vinden. Veel van deze planten zijn niet uit ons land afkomstig, maar van her en der hier ingevoerd. Sommige soor ten zijn al eeuwen geleden hier naar toe gebracht, hetzij als tuinplant, hetzij als artsen- plant. Een aantal hiervan is per ongeluk in Nederland terecht gekomen, met het invoeren van diverse handelswaar. In deze tijd van het jaar zijn de meeste onkruiden in de stad uitgebloeid en aan het afster ven. In het late voorjaar en de vroege zomer zijn ze op hun mooist en tegen die tijd zullen we er zeker nog op terug ko- Op enkele plaatsen in de stad staat echter een onkruid dat zich van de tijd van het jaar niets aantrekt. In september is de foto van deze plant gemaakt bij het gebouw van de afdeling Systematische Dierkunde van de Rijksuniversiteit, op de Sterrenwachtlaan. Nu, eind november, staat hij nog net zo uitbundig in bloei, alsof er geen vorst is geweest. Er zijn nog volop knoppen om, als het niet al te koud wordt, nog en kele weken bloei te garande- Op dagen dat het vriest zakt hij wat in, maar zodra het weer wat zachter is en de plant ont dooit, is het net alsof èr niets aan de hand is geweest. Wan neer hij voor het eerst bloeide weten we niet; zeker is dat dat eind mei al het geval was. Als de vorst echt invalt zal hij, net als de andere onkruiden, wel helemaal afsterven. Maar on dertussen heeft hij zoveel za den verspreid, dat we bijna ze ker kunnen zeggen dat hij vol gend jaar op verscheidenen an- door J.P.H.M. Adema en H.A.J. in den Bosch dere plaatsen in de stad zal op duiken. Grijsaard Jammer genoeg is er geen Ne derlandse naam voor deze plant voorhanden. De weten schappelijke naam luidt: Sene- cio squalides. Het woord Sene- cio komt van het Griekse Se- nex, dat grijsaard betekent. De plant heeft deze naam te dan ken aan het feit dat direct na de bloei het witte vruchtpluis ver schijnt. Door dit vruchtpluis kunnen de zaden door de wind ver weg worden verspreid. Ze lijken een beetje op de zaden van paardebloemen. Beide planten zijn inderdaad ver want, ze horen beide tot de fa milie der samengesteldbloemi- gen. Bij deze familie zijn de af zonderlijke bloemen samenge voegd tot zg. hoofdjes, die wij als enkele bloem zien. Het geslacht Senecio heet in het Nederlands kruiskruid. Er ko men in ons land verscheidene soorten van dit geslacht voor, waarvan een vijftal ook in Lei den. Onze soort is oorspronke lijk afkomstig van Sicilië. Als Nederlandse naam willen we voorstellen: Siciliaans kruis kruid, naar zijn (ei)land van herkomst. Het is een éénjarig kruid met citroengele bloe men. De plant wordt ongeveer 50 centimeter hoog. Keizertje Het feit dat hij éénjarig is houdt in, dat hij ieder jaar opnieuw uit zaad moet uitgroeien. Dit wordt dan ook in grote hoe veelheden gevormd. Het afge lopen jaar werd de plant ge vonden op de Sterrewachtlaan Het Siciliaans kruiskruid, gefotografe en op het terrein naast café 't Keizertje in de Kaiserstraat. Ongetwijfeld heeft hij op meer plaatsen gestaan. Op de Sterre wachtlaan plaatste iemend bij na dagelijks hardnekkig haar fiets op de plant, maar ook dat deerde hem niet. Naast 't Kei zertje is hij door bouwactivitei ten inmiddels verdwenen. Waar hij volgend jaar zal op duiken kunnen wij niet voor spellen. Mocht hij bij u in de tuin of voor de voordeur opko men, laat hem dan maar rustig staan. U heeft er een fraaie tuinplant aan, die bloeit van mei tot in december. erd op de Sterrewachtlaan. (Foto In den Bosch). heid bekend hoe ze bij ons te recht zijn gekomen. Van het Siciliaans kruiskruid is echter precies bekend wie hem hier heeft uitgezaaid en waar hij de plant vandaan heeft. Tien jaar geleden stond het Siciliaans kruiskruid massaal in Londen. Hij heeft het daar blijkbaar bij zonder goed naar zijn zin, want heden ten dage staat hij er nog steeds. In elk geval was er in 1973 een Leids botanicus, wiens naam wij niet zullen noemen, in Londen, die zaad van deze soort meenam naar Leiden en achter zijn laborato rium uitzaaide. Vandaar uit heeft de plant zich over de stad verspreid. En elk jaar is hij wel op enkele plaatsen te vinden. Alleenstaanden Het project alleenstaanden van buurthuis In de Vroolijcke Ar- ke (Pieterskerkchoorsteeg) handt donderdag een thema avond over de vraag 'hoe breng ik de feestdagen door'. Met in formatie wat er in Leiden te doen is met de feestdagen. Aan vang half negen. Meer infor matie: 123271. Swingen In het Leids Vrijetijds Centrum, Breestraat 66, is vrijdag weer een swingavond. De zaal gaat om negen uur open. Folk In Aniba's Muziekkamer (hoek Witte Singel-Herenstraat) wordt op initiatief van folk- club Hórus vrijdagavond een folk-sessie gehouden. Diverse musici treden op en het is de be doeling naarmate de avond vordert het publiek daar steeds meer bij te betrekken bezoe kers kunnen dus hun instru menten meenemen). Engelse muzikanten brengen hetfolkto- neelstuk 'Mama's Play' en ook zullen de folkgroepen Water gruwel en Extra Stout present zijn. Aanvang half negen. Electric boogie In het Breehuys (Breestraat 19) staat de electric boogie van avond centraal. Dansers geven een demonstratie en een toeli- ching daarop, er wordt waar schijnlijk een videoband ge draaid en wie wil, kan ook zelf oefenen. Aanvang acht uur. Prestatieloop Clubhuis Matilo organiseert za terdag zijn jaarlijkse Sint Ni- colaas-prestatieloop. Deelne mers kunnen kiezen uit twee, vijf of elf kilometer. De start is om elf uur bij het clubhuis aan de Zaanstraat 126, waar de in schrijving om tien uur begint. Begin 1976 bood het Stadhuis plein zes weken lang de aan blik van een luxueus uitgeval len caravanpark. Het was géén experiment met een zo lang ge wenst gemeentelijk kampeer terrein. Nee, hier manifesteer de zich een serieus protest en wel van een bevolkingsgroepe ring voor wie het actievoeren niet direct tot de dagelijkse be zigheden kon worden gere kend. Woonwagenbewoners hielden het plein dag en nacht bezet. Het werd de hoogste tijd dat er in de regio ook standplaatsen werden aangelegd en of de ge meente Leiden daar maar druk achter zou willen zetten, zo luidde een van hun eisen. Het is nu eind 1983 en de woon wagenbewoners riepen giste ren krachtig uit: "Wij laten ons niet zomaar naar een centrum in de regio slepen". Bijna volg de een nieuwe bezetting van het plein, maar wethouder Tes- selaar en burgemeester Goe- koop waren zo verstandig het gesprek met de actievoerders niet uit de weg te gaan, ln h^t besef dat de bestuurder tegen woordig niet (altijd) meer kan bevelen: "Maakt u eerst maar een afspraak met mijn secreta resse". Consequent? Eerst kleine centra in de regio ei sen, en als die er dan eindelijk (lijken te) komen, daar niet naar toe willen, is dat nu conse-1 quent? Oppervlakkig beschouwd luidt het antwoord op deze vraag: Maar gedetailleerder bestude ring van de feiten in heden en verleden leidt vanzelf tot be grip voor de houding van de woonwagenbewoners, die maar voortdurend van ande ren, voornamelijk Haagse ambtenaren, te horen krijgen wat goed voor hen is. En wat goed voor hen wordt geacht, blijkt in nog geen tien jaar to taal te kunnen veranderen. In augustus 1974 opende een trotse wethouder N.A. den Haan-Groen het flink van rijks subsidie voorziene en ver nieuwde regionale woonwa gencentrum aan de Haarlem mertrekvaart. Alle gemeenten betaalden mee aan het beheer; een kamp van 68 plaatsen, met de natuur als buur: wie kan zich beter wensen? Zo luidde althans de teneur van die tijd. Rapport Vorige week verscheen er een rapport van de provincie, 'geïnspireerd' door het op rijksniveau ontwikkelde be leid, waarin wordt geconsta teerd dat een centrum van 68 standplaaten veel te groot is, het moet eerst maar worden verkleind tot 41, dat is eigen lijk nog te groot, vijftien moet het maximum zijn, maar voor uit, bij dertig standplaatsen willen we wel een keer de ogen sluiten. Alleen, die plaats van het centrum, zo ver buiten de bebouwde kom, die deugt ei genlijk ook niet. Kenners van het Haagse jargon zullen beseffen dat voorgaande regels de strekking van het be toogde weergeven, en geen let terlijk citaat vormen. - De theorie van een rapport kan zo verbluffend ver staan van de werkelijkheid van alledag. Zou men beseffen dat het 'accepte ren' van de woonwagenbevol king wat anders is dan een kamp voortaan centrum te noemen en dat 'integreren' niet direct wordt bevorderd door een woonwagenbewoner tegen zijn zin naar een nieuwe stand plaats in een andere gemeente te slépen? De theorie van zeven jaar gele den luidde: er moeten nu snel overal in de regio kleine woon wagencentra komen, zodat aan de onhoudbare situatie in Lei den een einde kon worden ge maakt. Onhoudbaar, omdat door John Kroon het centrum aan het Trekvaart- plein eigenlijk van meet af aan te klein was. In plaats van 68 woonwagens stonden er al gauw 75, niet veel later tachtig, negentig en nu hebben er 112 wagens een plaats gevonden, om een eenvoudige reden: ze kunnen nergens anders te recht. Intussen bleven de kampjes, par don, centra, in de regio uit, en moesten er op het Leidse cen trum noodvoorzieningen (toi letten, wasgelegenheid) voor overbezetters worden gereali seerd. Die inmiddels, door de '•gestage groei van het aantal woonwagens, ook weer onvol doende zijn. Argwaan Zo kon het gebeuren dat woon wagenbewoners jarenlang te vergeefs vroegen om meer standplaatsen en dat, nu ze er wellicht komen, zij zich inmid dels aan hun huidige plek heb ben gehecht. Dat de regioge meenten bij de aanleg van woonwagencentra jarenlang in gebreke zijn gebleven (Leider dorp en Zoeterwoude uitge zonderd) is een weliswaar treu rig, maar daarom niet uit te poetsen gegeven. Zo goed als argwaan van de woonwagen bewoners op zijn plaats blijft als gemeenten beloven nu dan toch een aantal standplaatsen te zullen realiseren. De prak tijk heeft meer dan ooit aange toond boe zeer de spreuk 'eerst zien, en dan geloven' hier op geld doet. De gebeurtenissen van de afgelo pen jaren zouden op zijn minst moeten leiden tot een herbe zinning op het te voeren be leid. Tot een praktische toet sing van de stelling dat een centrum van 68 standplaatsen, dat nog geen tien jaar oud is, nietjneer past in deze tijd. Duidelijk Dat de huidige overbezetting evenmin een situatie is die on verminderd kan blijven voort duren, staat vast. Veel zal af hangen van de wijze waarop bijvoorbeeld het te stichten centrum op de grens van Kat wijk en Noord wijk (25 stand plaatsen) tot een aantrekkelijk alternatief voor 'Leiden' kan worden gemaakt. Een duidelijke opstelling van de bestuurders is in elk geval ge wenst. Gedeputeerde Günther en haar (provinciale) ambtena ren bleken vorige week enigs zins geschrokken te zijn van een kop in deze krant: 'Woon wagens worden desnoods weg gesleept', een conclusie die uit eerder genoemd rapport te trekken viel. Natuurlijk stond dat niet-zo letterlijk in dit rap port. Alleen dat de provincie "onverminderd vast hield aan het deconcentratiebeleid", "uitgaat van vertrek op vrijwil lige basis", maar: "wij zijn be reid bij een eventueel falen hiervan onze medewerking te verlenen aan gedwongen ver huizingen". Werd er soms wegduwen be doeld, in plaats van wegsle pen? LEIDEN - Het kraamcentrum 'Rijn en Vliet' gaat de huidige huisvesting aan de Lammenschansweg 46 verlaten. Met ingang van 1 december luidt het adres van het kraamcentrum Keer weer 3 in Zoeterwoude. Daar wordt voortaan de kraamzorg georganiseerd voor de gemeenten Leiden, leiderdorp, Leidschendam, Oegstgeest, Voorburg, Voorscho ten, Wassenaar en Zoeterwoude. Het nieuwe pand is gemakkelijk te bereiken via het viaduct over rijksweg A4. Met de verhuizing wordt ook het telefoonnummer van 'Rijn en Vliet' gewijzigd in 01715-9306. Wanneer dit nummer onbereikbaar is, kan altijd het nummer van de dokterstelefoon worden gedraaid: 071- 122222. Op uw artikel in de krant van 24 november onder de kop CO- LUMBOLUS wil ik graag reage ren. Zelf ben ik geen Leidenaar en heb er ook geen behoefte aan ereburger van deze stad te wor den. Waarom is het zo moeilijk een op lossing te bedenken die ons kan vrijwaren van hondepoep (op de stoep)? Oplossingen zijn er wel, maar omdat de moed ontbreekt om er ook maar iets aan te doen, blijft het een smerige troep. Men haalt zoveel uit het buitenland, niet gedaan zoals in Amerika en Engeland? In alle ge meenten is er wel een A.P.V. be treffende honden of/en het bezit er van. Maar wat doet men er te gen: NIETS, NIETS en nog eens NIETS. Totdat er weer eens een reactie komt vanuit het publiek en de overheid in de vorm van een publicatie, waarin men wordt "verzocht" enz., weer eens van zich laat horen. En alles blijft daarna bij het oude. Ik ben toch ook "verplicht" een gordel te dragen in de auto, ik ben toch ook "verplicht" me aan de verkeersregels te houden. Ik ben toch ook "verplicht" met te houden aan andere bepalingen uit de A.P.V. Als men het te dras tisch zou vinden om gelijk maar het boekje en potlood te pakken (gebeurd wel bij fout parkeren, overtreding max. snelheid vult u de rest zelf maar in). Niet langer dan een maand alleen maar waarschuwend optreden. In die maand de hondenbezitters laten weten, niet wat er dan kin ge beuren, maar wat er dan echt góót gebeuren. Om de slogan van een politieke partij: "Minder praten, meer doen" te gebruiken, dit zal echt wel zoden aan de dijk zetten. Veel succes. l.G. Nijssen, Prinsen weg 11, Voorhout.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4