Steeds 'Bewoners van Ons Belang niet misleid' Antropologe I. Spruit in proefschrift: dé werkloze bestaat niet Kraaierbrug moet eigenlijk ook dicht voor voetgangers Kettingbotsing vier auto's op Europaweg Vuil werk bij gemeente extra betaald B en W over huurverhoging: Niet iedereen vindt het even erg Sen meï fcclemb ktadbtee/d WOENSDAG 30 NOVEMBER 1983 LEIDEN - De Kraaierbrug, tussen de Nieuwe Rijn en de Kraaier- straat, is zo gevaarlijk dat hij ei genlijk moet worden afgesloten voor voetgangers en fietsers. Auto's mogen zich al jaren niet meer vertonen op de Kraaier brug. Ambtenaren van de afde ling bruggen hebben het college van burgemeester en wethou ders onlangs geadviseerd de ver binding nu ook voor voetgangers en fietsers af te sluiten. Het is nog niet zeker of B en W het ad vies van de ambtenaren zullen opvolgen omdat de bouw van een nieuwe brug pas voor na 1986 op de planning staat. De Kraaierbrug, van oudsher een ophaalbrug, is een van de oudste brugverbindingen van Leiden. In 1922 werd de bovenbouw van de brug (met het ophaalmecha- nisme) voor het laatst ver nieuwd. De huidige onderbouw dateert uit het begin van deze eeuw en is thans helemaal verrot. Het karakteristieke bruggetje is eigenlijk al jaren aan vernieu wing toe, maar er was tot dusver geen geld voor een nieuwe brug. De bovenbouw moest een jaar of vier terug worden gesloopt om dat hij in zeer slechte staat ver keerde. Voor die tijd werd de Kraaierbrug al afgesloten voor autoverkeer. De stalen onder bouw en het plankendek konden het zware verkeer niet langer dragen. Paaltjes aan weerszijden van de brug houden het autover keer tegen. 'De brug is nu zo gevaarlijk dat hij ook voor fietsers en voetgangers moet worden afgesloten", zeg gen ambtenaren van de afdeling bruggen. "Uit oogpunt van ver keersveiligheid en in technisch opzicht kunnen we er als onder- houdsambtenaren geen verant woording meer voor nemen. Het trottoir en de brugleuningen zijn bar en bar slecht". LEIDEN Vier auto's werden gis termiddag beschadigd bij een kettingbotsing op de Europaweg in Leiden. Een 27-jarige inwoner van Lisse reed als laatste van vier automobilisten op een rij in de richting van de rijksweg. De eer ste drie stopten voor een file, maar de Lissenaar reageerde te laat- Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. LEIDEN - Personeel van de reini gingsdienst en de vuilverwer king, straatmakers, slachthalbe- diendes en rioleringen-monteurs in dienst van de gemeente krij gen een toelage voor vuil en/of zwaar werk. De toelage wordt met terugwerkende kracht per 1 januari 1983 uitbetaald. Dat er een toelage zou komen was eind 1982 al overeengekomen tussen bonden en stadsbestuur. Het gemeentelijk personeel le verde toen een aantal secundaire arbeidsvoorwaarden in, in ruil voor het behoud van arbeids plaatsen. In deze arbeidsplaat sen-overeenkomst was tevens 200.000 gulden gereserveerd voor de toelage vuil/zwaar werk. De toelage was bovendien bij de college-vorming een van de wen sen van de PvdA-fractie, die de onderhandelingen met de WD overleefde. De toeslag geldt voor circa 190 werknemers van de gemeente. De hoogte varieert van vijf tot vijftien procent, afhankelijk van de functie. De ongeveer vijftig straatmakers gaan er in de prak tijk echter niet op vooruit. Bij hen komt de toeslag in de plaats van een bestaand premiestelsel. Maar voor het personeel van de reinigingsdienst en de vuilver werking betekent de maatregel, waaraan deze week politieke goedkeuring werd gehecht, een vooruitgang. In totaal kost het de gemeente jaarlijks 238.000 gul den. Het is mogelijk dat in de toekomst ook andere functies voor de toelage in aanmerking komen. Politiek was de toelage-regeling nog een omstreden zaak, omdat de PvdA-fractie geen toelage wil de, maar een verrekening van zwaar en vuil werk in de functie waardering. Een principieel ver schil, niet van belang voor het loonzakje. De fractie stapte afge lopen maandag over dat bezwaar heen. De Kraaierbrug, in het verlengde De brugleuning is niet meer vast te krijgen en zit met waslijntje vast gebonden. "We kunnen nergens meer een bout of een moer op draaien", verklaart een ambte naar. "Ook de aansluiting van de brug op de walmuren deugt niet meer. Alles is gewoon verrot". Volgens wethouder Waal (ruimte lijke ordening) betekent het af sluiten van de Kraaierbrug voor fietsers en voetgangers in feite dat de brug moet worden wegge haald. "Dat is mij toch wat te rücksichtlos", aldus Waal. "Ik zou het niet zo best vinden als we jaren zonder brug kwamen te zit ten. Niet alleen omdat wethou der Bordewijk en ik er dagelijks gebruik van maken. Maar we moeten toch maar eens bekijken of het mogelijk is de bouw van een nieuwe brug in de planning naar voren te halen. Het college zal daarover binnenkort een be slissing nemen", aldus Waal. De Kraaierbrug maakt deel uit van het beschermde stadsgezicht. Dat wil zeggen dat het de bedoe ling is om weer een ouderwetse ophaalbrug over de Nieuwe Rijn te bouwen. Zo'n brug gaat ruim vier ton kosten. Geld voor een noodbrug is er eigenlijk niet. Daar is ook al gauw een halve ton mee gemoeid, schatten ambtena ren. Zolang B en W geen besluit nemen over het afsluiten en de bouw van een nieuwe Kraaierbrug mo gen fietsers en voetgangers ge bruik blijven maken van de ver- LEIDEN - Het college van burgemeester en wethouders is niet van mening dat de bewo ners van een complex woningen aan de Willem de Zwijgerlaan door de woningbouw vereniging Ons Belang en de gemeente zijn misleid over de huurverhoging na renovatie van het woningencomplex. B en W erkennen wel dat de bewoners onvoldoende door het bestuur van de woningbouwvereniging zijn geïnformeerd. Het bestuur van Ons Belang zou daarvoor zijn verontschuldigingen hebben aangeboden. De brugleuning zit met een waslijntje vastgebonden. "We kunnen gens meereen moer of bout opdraaien". irotoo binding. Voorzichtig aan dus, dan breekt het lijntje niet. Het college van B en W antwoordt een en ander op schriftelijke vra gen van het PSP-raadslid De la Mar. Volgens De la Mar hebben de bewoners in het voorjaar van 1982 een renovatieplan voorge legd gekregen waarin werd uit gegaan van een gemiddelde huurverhoging van f 48,50 per maand. Toen de bewoners dit jaar terugkeerden naar de gere noveerde woningen bleek de ge middelde huurverhoging geen f 48,50 maar f 88,00 te bedragen. Het PSP-raadslid meent dat een dergelijke huurverhoging alle perken te buiten gaat en dat er sprake is van ontoelaatbare mis leiding van zowel de bewoners als het ministerie van volkshuis vesting. De la Mar vindt dat de bewoners niet zouden hoeven op te draaien voor de gevolgen van de misleidende procedure en en dat de uiteindelijke huurprijs niet wezenlijk mag verschillen van de afgesproken gemiddelde huurverhoging. B en W bevestigen dat bij de aan vang van het project werd ge sproken over een huurverhoging van gemiddeld f 48,50 per maand. Dit bedrag was geba seerd op een investering van ma ximaal f24.000,- per woning. Toen er een proefwoning klaar was bleek echter dat de bewo ners meer verbeteringen wen sten. Het initiatief tot een ingrij pender woningverbetering is dus van de bewoners zelf uitgegaan, concluderen B en W. "Het moet toch wel duidelijk zijn dat een meer omvangrijk plan ook meer kost", aldus het college. "De voorlichting over het nader opgestelde plan is in nauwe sa menwerking tussen de woning bouwvereniging Ons Belang, stichting Welzijn, bewonerscom missie, opbouwwerker en verte genwoordigers van de gemeente opgesteld. Het behoort tot de taak van de woningbouwvereni ging de uit het verbeteringsplan voortvloeiende huurprijs ter kennis van de huurders te bren gen", aldus B en W. Het bestuur van'de woningbouw vereniging zou zijn verontschul digingen hebben aangeboden voor het feit, dat de bewoners over de aan het uitgebreide ver beteringsplan verbonden huur verhoging blijkbaar niet waren geïnformeerd. Zowel het bestuur als de bewonerscommissie zou den hierbij in gebreke zijn geble ven. Van "ontoelaatbare mislei ding" is volgens het college ech ter geen sprake. B en W zeggen daarom ook niet de mening van De la Mar te delen dat de bewo ners niet voor de hogere huur prijs zouden hoeven op te draai- LEIDEN Op de afdeling derma tologie van het Academisch Zie kenhuis heeft gistermorgen een klein brandje gewoed. In het la boratorium brandde een brander door. De eigen brandweer van het AZL was het vuur snel de baas. De schade bedraagt vol gens eerste schattingen een hal ve ton, niemand raakte gewond. LEIDEN - Dé werkloze bestaat niet. De één ervaart zijn dagen zonder werk als een natuurramp, terwijl de ander het gevoel heeft een paradijs op aarde te zijn bin nengetreden. Deze laatste groep is overigens aanzienlijk kleiner in aantal dan de eerste. Nauw hiermee in verband staat de ge zondheid: werklozen die meer moeite hebben met hun werk loosheid, hebben ook meer klachten over hun lichamelijke en geestelijke gesteldheid. Twee conclusies Spruit die als antropologe werk zaam is bij het Instituut voor So ciale Geneeskunde in Leiden. Vandaag is zij gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op haar onderzoek naar het verband tussen werkloosheid en gezond heid. Zij heeft daarvoor de afge lopen driejaar een aantal werklo ze mannen en vrouwen (admini stratieve sector) tussen de 30 en 50 jaar uit Leiden ondervraagd. Er mag uit bovengenoemde gege vens echter niet worden gecon cludeerd dat werklozen daarom ook vaker ziek zijn dan werkende mensen. Volgens Spruit hebben werklozen meer zogeheten malaiseklachten, zo als pijn in de borst, moeheid en slapeloosheid. Vooral alleen staande werkloze vrouwen heb ben hier veel mee te kampen. Maar ook bij mensen die nog werken en zich in hun bestaan bedreigd voelen, kunnen derge lijke vage klachten optreden. In het rapport staat te lezen dat 'de zwaarte van het werk minder in vloed heeft op hun gezondheid dan de onzekerheid over het voortbestaan van hun baan'. Het verhaal van Spruit maakt deel uit van een Europees onderzoek. Wetenschappers uit tien landen proberen, onder leiding van de World Health Organisation (WHO), een relatie te vinden tus sen werkloosheid en gezondheid. Nu al blijkt dat in landen waar het sociale verzekeringsstelsel rede- Antropologe I. Spruit: "Overheid ziet werkloosheid alleen maar als economisch probleem", (foto Holvast) door Saskia Stoelinga lijk is, de klachten van werklo zen veel meer in het psychische vlak liggen. Spruit: "In Enge land, evenals in de Verenigde Staten, worden de onderzoekers veel meer geconfronteerd met li chamelijke klachten als gevolg van de armoede". Het is nog altijd zo in Nederland dat werkloosheid niet wordt geaccepteerd. Volgens de antro pologe is erop dat vlak nog wei nig veranderd. De sociale druk van buurt en omgeving is zo groot dat een werkloze haast is gedoemd er met een begrafenis gezicht bij te lopen. De werklo zen die proberen zich daaraan te ontworstelen, hebben veelal al ternatieve opvattingen. Spruit: "Dit zijn mensen met een brede interesse en een bepaalde aanleg. Zij vinden het niet erg om vrijwilligerswerk te doen of zich in te zetten voor een alterna tieve levenswijze. Ook de aanleg voor schilderen of beeldhouwen, zo die aanwezig is, wordt door deze groep uitgebuit". Volgens de wetenschappelijke taal van Spruit komt het erop neer dat de ze werklozen een "vervangende beroepsidentiteit" hebben ge vonden. Het merendeel van de werklozen lukt dit niet: hun toekomstper spectief is verdwenen. Ook wel aangeduid als 'een tijdelijk be staan van onbeperkte duur'. Daarnaast grijpt werkloosheid zwaar in in een gezinsleven. Ook de partners reageren dikwijls met gezondheidsklachten. Aan geen van de gezinsleden glijdt het zomaar voorbij. Uit het on derzoek bleek verder dat profes sionele hulp van huisartsen of psychologen niet makkelijk wordt aanvaard. Werklozenclubs zijn helemaal uit den boze. Echte oplosingen voor deze pro blemen heeft Spruit niet. "We tenschappers voeren geen be leid. Wel kunnen we met de re sultaten strooien naar de be stuurders". Over de bestuurders, of liever gezegd de overheid, is de promovendus helemaal niet te spreken. "De overheid ziet de werkloosheid als een econo misch probleem en vergeet der halve de maatschappelijke as pecten. Symptoombestrijding is in dit geval heel belangrijk, ook al kun je de oorzaken niet wegne- Spruit beseft heel goed dat de ar beidsmoraal niet zomaar kan worden veranderd. Wel verwacht ze meer interesse en aandacht voor de mensen die werkloos zijn. "Voor bedrijfsartsen is er op dit vlak een taak weggelegd. Naast begeleiding kunnen zij er bijvoorbeeld voor zorgen dat een ontslagprocedure volgens de re gels verloopt". Hoe staat het met haar eigen ar beidzame leven? Een beetje be smuikt verklaart de antropologe een groot arbeidsethos te heb ben. "Ik heb de de laatste jaren keihard gewerkt. "Maar", veront schuldigt ze zich, aan de voor avond van de promotie, "dat is altijd als je wilt promoveren". Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Hutspottenkijken (1) Carnaval boven de grote rivie ren. Het is net zoiets als de voetballers van Bayern Mün- chen in Braziliaanse outfit. Het is gemaakt, geforceerd, onna tuurlijk. Het hoort niet. Of wel? Tien jaar geleden stak het carna val z'n clowneske kop in Lei den op. Enkele jaren later telde de stad maar liefst drie carna valsverenigingen: de Hutspot ten, de Jolige Hutspotters en de Merepinters. Die laatste twee gezelschappen stonden elkaar op zeker moment naar het leven. Op 13 februrai 1980 wijdden wij een hele Steeds aan deze carnavalsvete. De bierglazen vlogen als het ware in het rond. Vandaar dat wij ons afvroegen of het niet beter was om het in Leiden bij 3 ok tober te houden en carnaval maar te vergeten. Daarmee schopten we groente boer Piet van Tongeren uit de Doezastraat keihard tegen het zere been. Want als er één Lei- denaar is die vindt dat ze bui ten Brabant en Limburg wel degelijk carnaval kunnen vie ren dan is dat Piet van Tonge ren. Tweeèneenhalve week geleden, op de elfde van de elfde, be leefde Piet van Tongeren één van de absolute hoogtepunten in zijn leven. Als Prins Pierre den Eerste dook hij om elf over elf in de residentie aan de Lan ge Mare op uit een immense hutspot. De fors besnorde middenstander mag Prins Carnaval spelen in het jubileumjaar van de Hut spotten, de vereniging haar elf de carnavalsseizoen ingaat. Terwijl hij net is bekomen van de eerste emoties probeert Prins Pierre ons duidelijk te maken welk een verkeerd beeld de Leidse bevolking van carnaval heeft. Ondertussen past zijn vrouw Jannie, die prompt is omgedoopt tot Ko ningin Moeder, op de zaak. De prins wordt geflankeerd door zijn prinses, Anne Sep en zijn adjudant Harry de Leeuw. Hutspottenkijken (2) Piet van Tongeren en Anne Sep, prins en prinses: "De Hutspotten zijn gezellige en ongedwongen mensen. Wie daar anders over denkt, moet maar eens op een van onze feesten komen". (Foto Holvast). geren. "Elk jaar houden wij een stadsloterij ten bate van gehandicapten en bejaarden. Maar als je de lootje wil verkopen dan krijg je dikwijls te horen: 'Het is zeker voor de zuip, zuip hè. Nou daar doe ik niet aan mee. Er zijn er maar weinig die beseffen dat wij eigenlijk heel veel sociaal werk doen. We vieren ook al tijd een carnavalsfeest voor de gehandicapten en voor de be jaarden. Als je ziet wat die mensen daar een plezier aan beleven. Echt ongelooflijk en heel ontroerend. Vorig jaar heb ik nog met een vrouw van hon derd jaar staan hossen. En een lol dat ze had. Prachtig toch?" De Hutspotten werd in 1973 op gericht door een aantal mid denstanders die volgens de voormalige voorzitter Harrv de Leeuw toevallig behoorlijk carnavalsminded waren. De Leeuw is een Brabander die negentien jaar geleden naar Leiden is uitgeweken. Hij kan dus uitstekend oordelen over het bestaansrecht van dit van oorsprong rooms-katholieke feest boven de Moerdijk. "Car naval hoeft echt niet louter in het zuiden te worden gevierd. In Leiden kunnen ze er ook wat van en dat komt natuurlijk vooral omdat deze stad dank zij 3 oktober weet wat feestvie ren is. Het carnaval wordt hier alleen anders gevierd. Het is meer een feest in verenigings verband met veel sociaal werk. Dat is overigens niet iets waar je mee te koop loopt hoor. Dat doe je gewoon". De Hutspotten groeide van" 1973 tot 1975 onstuimig. Van nul naar vierhonderd leden. Nu telt de veruit grootste Leidse carnavalsvereniging een kleine vijfhonderd actieve feestneu zen. Die zijn door het decen nium heen hun eigen gang ge gaan en hebben zich nooit be moeid met de vete tussen de andere Leidse verenigingen. De Leeuw en Van Tongeren: "De Merepinters zijn inmiddels van het toneel verdwenen en de Jo lige Hutspotters is eigenlijk niet meer dan een uitgebreide familie-aangelegenheid. Je hebt tegenwoordig in De Kooi ook de Spoorbumpers. Dat is een vereniging die aardig schijnt te lopen en daar zij we alleen maar blij mee. Hoe meer zielen, hoe meer vreugde, niet waar? We hopen dat we met de Spoorbumpers een goede rela tie kunnen opbouwen want dat is de enige mogelijkheid om de carnavalsoptocht terug te krij gen. Om praktische en finan ciële redenen hebben we die optocht stop moeten zetten. Het werd een te commercieel gebeuren en dat hoort niet. Wanneer de Hutspotten en de Spoorbumpers de handen in een slaan dan kunnen we de optocht misschien volgend jaar in ere herstellen". Hutspottenkijken (3) Het eerste hoogtepunt in het ju bileumjaar van de Hutspotten is het Nieuwjaarsbal op 7 ja nuari in de residentie (het An- tonius Clubhuis aan de Lange Mare). Voor Piet van Tongeren het begin van een intensief en dus vermoeiend seizoen. En kostbaar, niet te vergeten. Van Tongeren: "Hoezo?" Nou als Prins Carnaval moet je toch kwistig met rondjes strooien? Van Tongeren: "Dat is ook weer zo'n raar vooroordeel. Wanneer ik ergens op een feest kom, dan geef ik altijd wel een paar rondjes weg. Nu ik Prins ben, wordt het misschien een rondje meer. Nou en? In Duits land moetje als Prins een kapi talist zijn. Hier niet". Er is nog een vooroordeel dat Prins Pierre den Eerste graag de wereld uit wil helpen. "Ze combineren carnavalvieren hier vaak met vreemdgaan. Onzin. Als ik er met een andere vrouw vandoor zou willen gaan dan heb ik daar echt geen carnavalsvereniging voor no dig. Je hoort ze nu ook zeggen: joh, je weet wel wie als je prin ses hebt uitgekozen. Nou, toe vallig is Anne Sep een goede kennis van ons en mijn vrouw is met het idee gekomen om haar als prinses te vragen". De in Leiden geboren en nu in Sassenheim woonachtige Prin ses Anne: "En daar hoefde ik dus helemaal niet over na te denken, want ik vind het on wijs om prinses te zijn. De Hut- spotten zijn echt hele gezellige en ongedwongen mensen en iedereen die daar anders over denkt, moet maar naar eens vrijblijvend op één van de feestavonden naar de residen tie komen". J.V.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3