c 'Opheffen brandweer is paniekvoetbal' Woonerven en extra parkeerplaatsen is oplossing probleem WD bestrijdt voornemen Warmonds college, pleit daarentegen voor uitbreiding De Weipoort op aardgas Renovatie dierenpark begonnen Boogmij-huurders sluiten rijen Bibliotheek Oegstgeest hoeft niet te ontslaan Stad en rand WOENSDAG 30 NOVEMBER 1983 WARMOND - "Paniekvoetbal". Dat is volgens de WD in Warmond de beste typering van het 'brandweerbeleid' van B en W. WD-fractielei- der C. Saris en voormalig liberaal voorman F. Bonjer (thans nog lid van diverse raadscommissies en van de WD-steunfractie) hebben geen goed woord over voor de studie van B en W naar de mogelijkheden om de taken van het plaatselijke vrijwilligerskorps naar Leiden over te hevelen. door Wim Koevoet "Het college heeft de brandweer problemen twee jaar lang voor zich uitgeschoven en is nu plotsklaps overgeschakeld op paniekvoetbal", meent het libe rale duo. In Warmond is sprake van grote ontsteltenis over de door B en W op losse schroeven gezette aan schaf van een nieuwe brand weerauto waarvan de kosten zo'n drie ton bedragen. Burgemeester Hendrickx maakte vrijdag tij dens een vergadering van de raadscommissie bestuurlijke aangelegenheden bekend dat met de aanschaf van een nieuwe auto (de oude is geheel afge schreven) de brandweertarieven op 33 gulden per inwoner zouden komen te liggen. Overheveling naar Leiden levert een voordeel op van ruim twintig gulden per inwoner, zo luidt Hendrickxs voorlopige informatie. Definitie ve tarieven zijn nog niet bekend maar de algemene verwachting is dat Leiden in elk gewal goed koper is dan voortzetting en dus behoud van het eigen 21 koppen tellende vrijwilligers korps. Saris: "B en W koppelen de beslis sing om geen nieuwe brandweer auto te kopen vast aan de stelling dat het vrijwilligerskorps moet worden opgeheven. Dat is ab surd. De WD wil tegen elke prijs het korps instandhouden. Het is beter te kijken in hoeverre we bijvoorbeeld kunnen samen werken met Voorhout of Sassen- heim. Een andere mogelijkheid is om een auto te huren. We kun nen niet zonder ons eigen korps, de Leidse brandweer zal onge twijfeld haar taken slechter uit voeren, dat kan niet anders, met alle respect overigens voor de Leidse brandweer". Mensenlevens Saris wijst erop dat de spuitgasten alleen goed kunnen functioneren als ze bekend zijn met de plaats waar ze opereren. "Kennis van de kleinste details kan mensenle vens redden en die kennis is nu eenmaal alleen aanwezig bij ons eigen korps". Saris meent tevens dat B en W de zaak financieel gezien slecht hebben aangepakt en de beslis sing om geen nieuwe auto te ko pen er etappegewijs hebben doorgedrukt. "In de vooijaarsno- ta van dit jaar stond er nog 32.000 op de begroting voor de aanschaf van een nieuw exemplaar. Daar op is toen 12.000 bezuinigd. De resterende 20.000 gulden zijn nu echter geheel van de begrotingen voor 1984 verdwenen". Bonjer herinnert zich uit de tijd toen hij de liberalen aanvoerde dat hij reeds in 1981 tijdens de toenmalige begrotingsbehande lingen heeft gevraagd naar een onderzoek. Onderzocht moest De huidige en de voormalige VVD-leider in Warmond, C. Saris (links) en F. Bonjer. "Het college heeft de brandweerproblemen twee jaar lang voor zich uitgeschoven". (foto Holvast) worden hoe de toen al ter discus sie staande aanschaf van een nieuwe brandweerauto moest worden gefinancieerd. Bonjer adviseerde het materieel met een (tweede) brandweerspuit uit te breiden. Die spuit, zo opperde Bonjer toen, kon worden ver voerd door een vrachtwagen. Voor branden die alleen vanaf het water kunnen worden ge blust zou de spuit heel eenvou dig kunnen worden geplaatst op de pont die gebruikt wordt voor het overzetten van groot mate rieel ten behoeve van de werken op het recreatie-eiland Kouden- hoorn. Blusboot Bonjer: "Hendrickx antwoordde me toen letterlijk mijn sugges ties de moeite van het overwegen waard te vinden. Ze zou in nauw overleg met brandweercomman dant Haverkort bekijken wat de mogelijkheden waren binnen het beschikbare budget". Bonjer pakt de notulen van de bewuste vergadering erbij en leest voor: "U kunt hierover voorstellen te gemoet zien". "Die voorstellen zijn er dus nooit gekomen, we worden nu plotsklaps geconfronteerd met de mogelijke opheffing van ons eigen korps, dat is toch bijna misdadig". De WD gaat nog veel verder in haar pleidooi voor behoud. Bon jer meent namelijk dat het mate rieel moet worden uitgebreid met een boot. "Tijdens een re cente brand in het Lage Land die vanaf het water werd bestreden ontstonden er grote problemen met de boot die werd gebruikt. De spuitkracht was zo groot dat dat lichte bootje met man en al van de wal werd afgeduwd. Er moest toen een politieboot aan te pas komen om de gemeenteboot tegen te houden. We moeten dan ook een stevig exemplaar aan schaffen met alles erop en eraan. We kunnen zo'n ding toch ook uitlenen". Saris: "En hij is nodig voor Koudenhoorn. Want in ge val van brand op Koudenhoorn kan de brandweer er niet met de auto komen omdat die voetgan gersbrug veel te smal is". Bonjer: "Je moet die boot ook zien als een noodzakelijke uitbouw van de Warmondse brandweerta- ken. Warmond is de aangewezen gemeente om voor dit waterrijke gebied een zo goed mogelijk uit gerust korps in huis te hebben". Volgens Bonjer is het eigen korps bereid zelf naar oplossingen te zoeken en eventueel samen te werken met collega's uit de re gio. Commandant Haverkort, zo luidt Bonjers informatie, denkt er echter anders over. "Een brandweer zonder eigen auto is als een timmerman zonder ha- mer, zinloos dus", citeert hij de commandant. Bonjer zegt voorts grote twijfels te hebben over de lagere Leidse ta rieven. "B en W willen bij over heveling naar Leiden een con tract voor twintig jaar afsluiten. Wie garandeert mij dat die tarie ven in 2004 nog zo laag zijn. En je kunt je sowieso afvragen of de Warmonders dat extra geld er niet voor over hebben om hun ei gen korps te redden, ik betwijfel ten zeerste of die twee tientjes onoverkomelijk zijn". WOENSDAG Leiden Breehuys - Breestraat 19, demonstratie, electric boogie, 20 uur. Centrale Voorzieningengebouw - Cleve- ringaplaats 1, discussie-avond over de ervaringen met euthanasie georgani seerd door Het Studium Generale van de Leidse Universiteit en de Leidse Studenten Ekklesia, 20 uur. Kapelzaal K&O - concert door Peter de Bree en Paul Komen, 20.15 uur. Lak-Theater - Poppentheater Josef v.d. Berg Troev', 20.30 ihir. Stadsgehoorzaal - concert door het Stu denten Muziekgezelschap Sempre Crescendo o.l.v. Bastiaan Blomhert, 20 uur. DONDERDAG Breehuys - Breestraat J9, 'Een tussen doortje', voor alle jongeren die er even doordeweeks tussenuit willen, 19.30-22.30 uur. Buurthuis In de Vroolijcke Arke - the ma-avond over de vraag 'hoe breng ik de feestdagen door', 20.30 uur, inl. 123271. Juridisch Studiecentrum - Hugo de Grootstraat 27, actualiteitencollege schending van de mensenrechten in de DDR. 13 uur. APOTHEKEN De avond- nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 25 nov tot 2 dec door: Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085. Apotheek Hofland, Thorbeckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. WIJKVERPLEGING iLeiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Zoeterwoudse Vogelbuurt eist maatregelen ZOETERWOUDE - Woonerven en zesenveertig extra parkeerplaatsen zijn de voornaam ste eisen van de bewoners van de Zoeterwoudse Vogelbuurt (Westeinde II). Deze en nog zeven andere (verkeers)maatregelen zijn noodzakelijk om de problemen in deze wijk te verhelpen. Problemen die kunnen worden toegeschreven aan de groten deels ondoelmatige planologi sche opzet van de wijk. Hierin heeft de verantwoordelijke pro jectontwikkelaar (Noorlander- ,red.) van de controlerende in stanties (gemeente,red.) een te grote vrijheid van handelen ge had. Deze forse bewoordingen zijn, iets ambtelijker verpakt, terug te vin den in het eindrapport van de ad viescommissie 'Verkeersveilig heid Westeinde II'. De voorstel len en aanbevelingen die deze commissie in het rapport heeft neergelegd werden gisteravond in een openbare vergadering aangenomen. De voor het meren deel uit buurtbewoners bestaan de commissie gaat met de op merkingen die gisteravond zijn gemaakt aan de slag om een defi nitieve versie van het rapport De problemen in de te krap ge bouwde wijk zijn van velerlei aard. Er is parkeeroverlast in alle soorten en maten (vrachtwagens in de wijk, bewoners die hun ga rage of erf benutten voor andere doeleinden), er wordt te hard ge reden, er is weinig speelgelegen- heid voor kinderen en er is slechts één ontsluitingsweg. Om de toestand te verbeteren is sinds februari van dit jaar een commissie bezig om de (onrust- )gevoelens van de bewoners te kanaliseren. Na een uitgebreide enquete is het resultaat gister avond gepresenteerd. Puntsgewijs komen de oplossin gen hierop neer: Alle straten behalve de doorgangsweg Reiger worden woonerf. Er komen 46 nieuwe parkeerplaatsen. Op de ZOETERWOUDE - De bewoners van het Zoeterwoudse buurtschap de Weipoort krijgen aansluiting op het aardgasnet. Dit is zeker géworden nu het energiebedrijf Rijnland (EBR) driekwart van de aanlegkosten betaalt. De rest betaalt de gemeente Zoeterwoude. Met de aansluiting op het gasnet van dit 'onrendabele gebied' is 340.000 gulden gemoeid Dit voorstel werd aangenomen tijdens de algemene vergadering van het EBR. De aansluiting op de door het EBR aangelegde gasleiding moet iedere bewoner zelf betalen. De kosten bedragen voor de eerste tien meter een dikke tweehonderd gulden per aansluiting. De prijs voor Weipoorters die aan de overkant van de Weipoortsevliet wonen is nog niet bekend. Medio december zullen de bewoners van de Weipoort over de financiële gevolgen van de aansluiting worden ingelicht. De aansluiting is financieel mogelijk geworden omdat er een aantal werk zaamheden tegelijk plaatsvindt. De grond tussen het dorp en de Wei poort hoeft zodoende maar een keer 'open' om meerdere voorzieningen (riool, elektriciteit) te treffen. "Een voorbeeld van efficiënt handelen op overheidsniveau", loofde het WD-raadslid P. Kremer de coördinatie gisteravond tijdens de vergadering van de commissie financiën. Zilveren Schaats voor Warmond WARMOND - De zilveren schaats, een wisselprijs van de Koninklij ke Nederlandse Schaatsbond af deling Zuid-Holland, is toege kend aan de gemeente War mond. Burgemeester Hen- drickx-Vlaar heeft de onder scheiding onlangs in ontvangst genomen voor "de bijzondere verdienste van de gemeente War mond op schaatsgebied". De gemeente Warmond heeft de prijs gekregen voor het plan een landijsbaan aan te leggen in de Veerpolder. Daarvoor heeft de gemeente grond aangekocht. - De Warmondse ijsclub met zo'n C00 leden had nog geen mogelijk heid om te schaatsen in War mond. Nu het gemeentebestuur heeft besloten een landijsbaan aan te leggen in de Veerpolder kan daar over een jaar worden geschaatst. Reiger en Gans komen versmal lingen en verkeersdrempels. Voor de schoolgaande jeugd en voetgangers komen in de omge ving van de buurt zebrapaden. Voor de hele wijk komt een inrij- verbod voor vrachtwagens. Een algemeen parkeerverbod op de Reiger. Extra groenvoorzie ningen. De voetgangersbrug bij de Grutto wordt verlengd, zo dat die aansluit op het voetpad naar de scholen. De uitrit van de Fuut naar de Westeindseweg blijft open, hierdoor ontstaat een tweede ontsluiting van de wijk. Mentaliteit De discussie tijdens de vergade ring van gisteravond werd ge kenmerkt door overmatige aan dacht voor de autobezitter. De vraag of zijn of haar auto wel dicht genoeg in de buurt staat werd belangrijker gevonden dan de vraag of kinderen wel vol doende speelgelegenheid over hielden. Een voorbeeld van deze denkwijze is het voornemen om een zandbak in de Kievit voor een groot deel op te offeren voor parkeerplaatsen. Ook de speel ruimte bij de Reiger en Zwaan zou eventueel moeten 'inleveren' voor meer parkeerruimte. Een 'mentaliteitskwestie' werd de voornaamste oorzaak van het parkeerprobleem gisteravond genoemd. Die gewraakte menta liteit slaat vooral op de automo bilisten die hun garage en voor parkeren bestemde eigen grond anders benutten. Het benutten van een garage als hobby-ruimte of parkeergrond als tuintje is in Westeinde II geen uitzondering. Het gevolg hiervan is dat de openbare parkeerplaatsen ten onrechte door buurtbewoners worden gebruikt. "Als deze men taliteit niet verandert moet het groen voor parkeergelegenheid worden opgeofferd", werd gis teravond triest gesteld. Dat som mige buurtbewoners het blik be langrijker vinden dan het groen bleek gisteravond ten ene male. Het zeer gedegen werkstuk dat de commissie afleverde is nog niet voorzien van een prijskaartje. De mate waarin de gemeente aan de wensen c.q. eisen van de bewo nerscommissie tegemoet kan ko men zal sterk afhangen van de kosten van de gevraagde maatre gelen. Voorlopig moeten de be woners van de Vogelbuurt nog afwachten. Gedeputeerde Borgman, inde deuropening van de bulldozer, heeft gistermiddag het startsein gegeven voor de grootscheepse renovatie van Direnpark Wassenaar. Rechts op de voorgrond de nieuwe directeur, Van Doye- weert. (foto Dierenpark Wassenaar) WASSENAAR - Provinciebestuurder Borgman, voorvechter van het behoud van Dierenpark Wasse naar van het eerste uur, heeft gistermiddag met een bulldozer de eerste werkzaamheden verricht voor de grootscheepse renovatie van het dierenpark. Hij verzette een deel van het voorbereidende werk voor de zogenoemde wandelsafari die in het park moet komen. De totale renovatie van Dierenpark Wassenaar is een operatie die wordt bekostigd door rijk, provincie en regiogemeenten die hiervoor sinds 1 september een in het leven hebben geroepen. De op knapbeurt van het park gaat in totaal 5,5 miljoen gulden kosten en zal aan het einde van 1985 moeten zijn voltooid. De nadruk bij de nieuwe indeling en opzet van het park zal komen te liggen op het leeraspect van een dierentuin waarbij de aanwezige dieren zo min mo gelijk in hokken en zoveel mogelijk in hun 'natuur lijke' omgeving kunnen leven. Een grote publieksactie moet in maart/april van het volgende jaar de 5 tot 600.000 gulden bij elkaar bren gen die nog voor de renovatie nodig is. LEIDERDORP/ALPHEN AAN DEN RIJN - De verschillende bewonersverenigingen van huurders van Boogmij-wonin- gen in Nederland hebben on langs via een advertentie huur ders van huizen van deze maat schappij gevraagd om met hun klachten naar buiten te treden. De oproep is geplaats in de perio diek van het Nederlands Ver bond van Huurders. Ook in Lei derdorp worden door Boogmij woningen verhuurd. De belangenverenigingen zijn met elkaar om de tafel gaan zitten omdat er nogal het een en ander zou mankeren aan de wijze waar op de verhuurder aan zijn ver plichtingen voldoet. Zo is er on langs in deze krant falend onder houd aan Boogmij-woningen in Leiderdorp geconstateerd. De klachten van de verschillende bewonersverenigingen richten zich met name op de afrekening van de servicekosten, de over dracht van woningen en beëindi ging van het contract, het terug storten van de waarborgsom, en kele technische zaken, de rente vergoeding, de borgstelling, de incassomachtiging, de algemene huurvoorwaarden en de punten telling. VERKEERSLICHTEN - Burge meester Scheenstra heeft van ochtend rond elf uur de ver keerslichteninstallatie op de Pre sident Kennedylaan ter hoogte van de Van Eysingabrug in Oegstgeest aangezet. De Van Eysingabrug is de belang rijkste ontsluiting van de nieuw bouwwijk Haaswijk. Vrijwel al het verkeer, waaronder school-' kinderen, maakt gebruik van de brug. De verkeerslichten zijn er dan ook zo snel gekomen op ver zoek van de bewonersvereniging Haaswijk. OEGSTGEEST - Er zullen bij de Oegstgeester openbare bi bliotheek ondanks de door het rijk opgelegde kortingen geen ontslagen vallen. Wel zullen de bibliotheekmede werkers een aantal arbeidsu ren moeten inleveren. Tot voor kort zag het er voor de openbare bibliotheek aan de Homeruslaan minder gunstig uit. Er dreigde ontslag voor enkele personeelsleden. Maar door de extra financiële steun van de gemeente Oegstgeest (ruim 18.000 gul den) is het tekort op de bi bliotheekbegroting verleden tijd. In Zoeterwoude: Gemeentegarantie gaat -25,- kosten ZOETERWOUDE - Zoeter- woudenaren die een gemeen tegarantie krijgen bij de aan koop van een huis moeten voortaan vijfentwintig gul den administratiekosten be talen. Dit werd gisteravond bekend tijdens de vergade ring van de commissie van fi nanciën. Tijdens de algeme ne beschouwingen over de begroting van 1984 had het plaatselijke CDA om het in stellen van deze 'eigen bijdra ge' gevraagd. Het christendemocratische commissielid J. van der Geest was "blij dat het zo zó snel is behandeld". Zijn pro gressieve collega W. Ooijen- d(jk waarschuwde dat er geen precedentwerking mag uitgaan van deze nieuwe vorm van leges. "Het is niet de bedoeling dat alle hande lingen van de gemeente voor zijn burgers kostendekkend moeten worden", aldus de PZ-er, die overigens achter de maatregel stond. Zijn re denen om het voorstel te steunen: "Het is een zeer goedkoop tarief, fiscaal af trekbaar en de baten zijn een veelvoud van dit bedragje". LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAG8LAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan. Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen Krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is met toegestaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Maandabonnement 20,5 (Autom. betaling) s 0.85 Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Hoofdredacteur: Drs J. W E Metselaar Adj Hoofdredacteur R D Paauw Alg. redactiechef: A van Leeuwen Plv. Alg redactiechef: Commentaren: W F J Wirtz en A. A. van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T, Jungman (plv) H I J Veldhuizen (regio) J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J. de Tombe (sport) tel. 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid, Mexico

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2