Grote bloei te danken aan kunstijsbanen Horeca-opleiding voor bereiden voedsel moet worden verbeterd Warmonder Van Moorsel over negentigjarig jubileum Gewest Zuidholland KNSB: Advies van keuringsdienst van waren Eerstegraads leraar vanaf 1986 via NLO Bisschoppen weigerden goedkeuring benoeming WOENSDAG 30 NOVEMBER 1983 Streek STREEK - Wat weemoedig gestemd vierde het gewest Zuid-Holland van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond (KNSB) afgelopen zaterdag het negentigjarig bestaan met een groot schaatsfeest op kunstijsbaan De Uithof in Den Haag. Weemoedig, omdat 'het gewest' komend jaar zal ophouden te be staan. De gewesten moeten in de plannen van de overkoepelende KNSB een andere organisatievorm krijgen. A. van Moorsel: "Kunstijsbanen betekenen veel voor de schaat- Sport". (Foto Holvast) "Die andere organisatievorm zal weinig uitmaken voor de acti viteiten in deze streek. Wat dat betreft verandert er waar schijnlijk weinig. Maar het is jammer dat we niet de kans krijgen op de huidige wijze verder te gaan op weg naar het eeuwfeest". Dat zegt A. van Moorsel uit Warmond, lid van de jubileumcommissie van het gewest en al jarenlang actief als jury-coördinator, ter verkla ring van de weemoed. Bij 'het gewest' zijn veel schaats verenigingen in deze regio aan gesloten. Sommige van die verenigingen zijn echter al ou der dan het gewest zelf. Zo vierde de ijsclub die in Lisse actief is, al drie jaar geleden het negentigjarig bestaan. Maar de meeste verenigingen zijn opgericht in de loop van de negentigjarige geschiedenis van het gewest. door Kees van Kuilenburg Die geschiedenis begint in no vember 1893, toen een aantal schaatsliefhebbers uit Zuid- Holland de koppen bij elkaar stak met het doel te komen tot de oprichting van de Zuidhol landse Ijsbond. Na de Tweede Wereldoorlog veranderde die naam in: 'Het Gewest Zuid- Holland van de KNSB'. De KNSB was al eerder, in 1882, opgericht. De organisatie hield zich in die jaren echter alleen maar bezig met het aangaan en onderhouden van contacten met het buitenland. De oprichting van de Zuidhol landse Ijsbond was zeker niet het begin van de schaatspret. Al veel eerder werden in tal van plaatsén in de Rijnstreek, de veenstreek en de bollen streek wedstrijden gereden als 'koning winter' regeerde. Be kend zijn vooral de zogenaam de wedstrijden om spek en bo nen. Letterlijk dan. Kortebaan- rijders streden met elkaar om de ereplaatsen. De gewonnen prijzen gingen vaak naar be hoeftige plaatsgenoten. Winter Dat er vooral in de eerste tiental len jaren van het bestaan van de Zuidhollandse IJsbond wei nig sprake was van échte acti viteiten behoeft geen betoog. Vooral ook omdat men afhan kelijk was van de grillen van de natuur en er alleen ge schaatst kon worden tijdens stevtge winters. Maar als het 'baeckte dat het kraeckte' werd het ijs op de vaarten, slo ten en plassen al snel beproefd. Ook de ijsbanen van de inmid dels aangesloten verenigingen in de regio waren in die win ters druk bezet. Snelle schaat sers pikten in goede winters vele prijsjes mee. Sommigen verdienden er op de baantjes in de streek een aardige cent bij. Maar ook voor werklozen betekende een 'goede' winter een extraatje. Zij zorgden er voor dat de baan werd onder houden. Bekend zijn dan ook de knokpar tijen die zich soms voordeden met bemanningen van ijsbre- kers die de banen op de bevro ren Ringvaart kapotvoeren omdat levensmiddelen, brand stof en dergelijke moesten worden vervoerd. Stukvaren van de baan betekende echter ook dat er een eind kwam aan het verdienen van het vaak broodnodig extraatje. -Verha len die - waarschijnlijk hier en daar wat aangedikt - onder meer zijn terug te vinden in de notulen van de ijsclub in Lis- serbroek. Hout Sportief gezien was het in die be gintijd over het algemeen veel minder dan vandaag-de-dag. Wedstrijden rijden was alleen mogelijk als koning winter toe sloeg. Weliswaar vaker en strenger dan nu het geval is, maar ook toen gebeurde het dat er een jaar of wat achtereen geen ijs lag. Het gevolg was dan ook dat de schaatsen - toen nog Friese doorlopers, Berg- ambachters of andere bekende houten schaatsen - soms jaren lang in het vet bleven. Alleen zij die het konden betalen gingen in de winter enkele we ken oefenen in Zwitserland of zuid-Duitsland. Een enkeling wist zich daardoor in de kijker te rijden en zich te plaatsen voor het Nederlands kam pioenschap en schaarse inter nationale wedstrijden. Voor de Tweede Wereldoorlog was Siem Heiden een van de aange- Een foto gemaakt tijdens een georganiseerd. Op de foto links: aan het werk in Ter Aar. sloten rijders uit dit gewest die internationaal aardig mee draaide. De sportieve successen voor het gewest kwamen echter na de wereldbrand. Rijders als Kees Broekman, Piet Keijzer, Wim de Graaff, Egbert van 't Oever (Lisse) en Cees Verkerk be haalden Nederlandse kam pioenschappen en telden ook internationaal goed mee. Zo werd Kees Broekman in fe bruari 1953, op de dag van de watersnoodramp, in het Noor se Hamar Europees kampioen. Een titel die door de droeve ge beurtenissen in ons land dat jaar overigens nauwelijks aan dacht kreeg. In die jaren waren de natuurba- nen in de regio bij een flinke winter dan ook druk bezet. De wedstrijden op de kortebaan, maar ook de zogenaamde kop pelwedstrijden trokken een flinke belangstelling. Vaak ge beurde het dat er tientallen koppels aan de start versche nen in bijvoorbeeld Lisser- broek, Hazerswoude, Zoeter- woude of Leiderdorp. "Dat wa ren wedstrijden die spontaan van de vele wedstrijden die in de afgelopen jaren in het gewest werden Reimer Paping, de laatste winnaar van de Friese Elfstedentocht in 1963 door de plaatselijke clubs wer den georganiseerd en waar het gewest weinig of geen be moeienis mee had", zegt Van Moorsel. Met de komst van het kunstijs nam de belangstellig voor het schaatsen op natuurijs af en re den de schaatsers hun rondjes op de kunstijsbanen in Am sterdam en later in Den Haag en Leiden. Kunstijsbanen Met de aanleg van de kunstijsba nen in Den Haag en Leiden een jaar of tien geleden, begon het gewest dan ook pas echt te 'le ven'. IJsclubs in Rijnsburg, Noordwijk, Warmond. Alke made, Lisserbroek, Leider dorp, Zoeterwoude en andere dorpen kwamen tot grote bloei. "Nu zijn we van oktober tot februari elke zondagmor gen op De Uithof en de Kunst ijsbaan in Leiden rond zeven uur al met de jeugd bezig. Dat gaat zo de door tot een uur of tien. Na afloop van het recrea tieschaatsen beginnen we om een uur of zes weer tot half elf in de avond. Op die dagen zijn er honderden schaatsers actief. Dat vraagt nogal wat aan orga nisatie", aldus Van Moorsel. Volgens de schaatsenthousiast uit Warmond zijn de kunstijs banen onmisbaar geworden. "Als je ziet wat sommige clubs aan talent hebben rondrijden kun je rustig zeggen dat de schaatssport in Nederland er nog niet zo slecht voor staat. Namen noem ik niet, anders gaan de jongens en meisjes maar naast hun schoenen lo pen. De toekomst ziet er wat de sportieve kant betreft prima uit". "Maar alles wijst erop dat we wat dat betreft nog maar het begin staan van de ontwikkeling in het gewest. Dat brengt veel werk met zich mee, maar dat is het meer dan waard. Tenslotte staan we er niet alleen voor. De aangesloten verenigingen leve ren behalve goede schaatsers voldoende kader om de toe komst met vertrouwen tege moet te zien. Ook al verdwijnt het Gewest Zuid-Holland om plaats te maken voor een ande re organisatie". KUST- EN BOLLEN STREEK De opleiding voor het bereiden van voedsel door horeca-per- soneel kan wellicht verbe terd worden. Deze conclu sie trekt de Keurings dienst van Waren voor het gebied Haarlem in haar jaarverslag over 1982.. De keuringsdienst komt, mede op grond van een proefschrift van mevrouw Bouwer-Hertzberger, tot de slotsom dat bij de consu ment, horeca en instellingen die op grote schaal maaltijden berei den onvoldoende kennis aanwe zig is over het veilig bereiden van eten. Het 'mishandelen' van voedsel, zodat bacteriën de kans krijgen er in te groeien, komt nog veel voor, aldus de keurings dienst. In het jaarverslag merkt de keu ringsdienst ook op dat veel visro- kers problemen hebben met de eis dat bij het 'roken' gebruik moet worden gemaakt van onge verfd en ongeconserveerd hout. De Warenwet stelt deze eis om dat anders conserveringsmidde len en andere schadelijke stoffen in de etenswaren terecht kunnen komen. Tot nu toe betrekken de rokers hun hout van onder meer meu belfabrieken en houzagerijen. Uit monsters is echter gebleken dat vrijwel al dit hout schadelij ke bestanddelen bevat. Alleen als rokers 'schoon' hout halen bij een bedrijf dat zich speciaal toe legt op de levering daarvan, kan worden voorkomen dat hout wordt verstookt met schadelijke stoffen. Dit 'schone' hout zal ech ter duurder zijn en rokers staan daarom niet te trappelen voor de ze oplossing. Het gebruik van rookkasten, waar bij de vis door middel van hete lucht gaar wordt gestookt, zou ook uitkomst kunnen bieden. Dit omdat hierbij aanzienlijk minder hout hoeft te worden ge bruikt. Ook deze rookkasten ver gen echter een aanzienlijke in vestering. De keuringsdienst trekt dan ook de conclusie dat het eisen van gezond voedsel fi nanciële gevolgen heeft. Waarschuwing De Keuringsdienst van Waren in het gebied Haarlem, waartoe on der meer de bollenstreek en het gebied rond Alphen en* Leiden behoort, deelde vorig jaar 1442 waarschuwingen uit na inspec tie. In 1981 waren dat er nog 1216. De waarschuwingen gol den voornamelijk de hygiëne in winkels (121) en bereidplaatsen voor voedsel (398). Verder wer den 204 waarschuwingen uitge deeld voor ondeugdelijke waren terwijl er in 359 gevallen verkeer de aanduidingen op de verpak kingen stonden. In 1982 werden 3442 waarschuwin gen uitgedeeld na het nemen van monsters van produkten. Het jaar daarvoor werden er nog 3205 waarschuwingen gegeven. Be trekkelijk veel van deze waar schuwingen werden uitgedeeld omdat er te veel bacteriën en schimmels zaten in gebak, ijs en melkproducten. Verder hadden de waarschuwingen betrekking op een verkeerde samenstelling van speelgoed, brood, vlees en vleeswaren en de aanzwezigheid van teveel tin en lood in conser- Universiteit Leiden sluit overeenkomst met Heerlen LEIDEN - Als eerste van de instellingen voor weten schappelijk onderwijs (wo) heeft de Rijksuniversiteit in Leiden vandaag een raam overeenkomst gesloten met de open universiteit in Heer len voor personele samen werking. Het contract voor ziet erin, dat medewerkers bij de open universiteit kunnen worden ingeschakeld terwijl ze toch aan de eigen instel ling blijven verbonden. Zulke overeenkomsten wil de open universiteit ook sluiten met de andere universiteiten en hogescholen, alsmede met instellingen voor hoger be roepsonderwijs (hbo). De overeenkomsten vloeien voort uit een wetsontwerp dat binnenkort bij de Tweede Kamer wordt ingediend. Daarin staat dat de open uni versiteit moet samenwerken met andere instellingen van hoger onderwijs (wo en hbo), zodat de wetenschappelijke staf van de open universiteit betrekkelijk beperkt kan blij- Bij de samenwerking gaat het om onder meer cursusont wikkeling studiebegeleiding, examinering en programme ring alsook om het auteurs recht op cursusmateriaal. DEN HAAG (GPD) - De opleiding tot eerste graads leraar zal vanaf augustus 1986 wor den verzorgd door de Nieuwe Lerarenoplei dingen (NLO's). De tien NLO's groeien daar mee uit tot een complete lerarenopleiding waar studenten een derde-, tweede- en eer stegraads onderwijsbevoegdheid kunnen halen. Het zal vanaf '86 niet langer mogelijk zijn via universiteiten en hogescholen in het bezit te komen van een eerstegraads onder wijsbevoegdheid. Dat staat in de concept-beleidsnota over de le rarenopleidingen, die door de ministers Deetman (onderwijs) en Braks (landbouw) vandaag is gepubliceerd. Het is de bedoeling dat de NLO's in samenwerking met univer siteiten en hogescholen de eerstegraads op leiding gaan verzorgen. De NLO's hebben echter de eindverantwoordelijkheid en de len de diploma's uit. Uit de nota blijkt dat de opleiding van eerste graads leraren professioneler zal moeten worden aangepakt. Dus niet alleen aandacht voor de vakinhoudelijke aspecten van het le raarschap, maar vooral ook voor de onder wijskundige. Om eerstegraads leraar te wor den moeten studenten nu een afgeronde aca demische opleiding of het diploma mo-B hebben. Met de invoering van de twee-fasenstructuur was bepaald dat de universitaire lerarenop leiding zou worden ondergebracht in de tweede fase van het wetenschappelijk on derwijs. Het was de bedoeling om die speci fieke opleiding een jaar te laten duren. De lengte van de opleiding is in de plannen van de ministers gelijk gebleven, organisato risch is de opleiding echter ondergebracht in de tweede fase van het hoger beroepsonder wijs. De bewindslieden hebben dat gedaan om uit eindelijk alle lerarenopleidingen onder een wet te kunnen laten vallen: de wet op het hoger beroepsonderwijs. Verder kan op deze manier de scholing en nascholing ten behoe ve van het voortgezet onderwijs binnen één instelling ondergebracht worden. Studenten die de eerste fase van het weten schappelijk onderwijs hebben afgesloten en worden toegelaten tot de lerarenopleiding, zullen begeleid worden door een docent van de opleiding en door een docent van de school waar zij praktijkervaring opdoen. De aankomend leraar wordt tijdens zijn oplei ding als extra-leerkracht aan de school toe gevoegd. Hij kan dus geen vacature vervul len en wordt ook niet aangesteld als docent. Een opleiding voor een bepaald schoolvak zal aan maximaal drie NLO's verbonden wor den. Bij de vaststelling welke dat zullen zijn, en hoe de verdeling van de opleidingscapa citeit per vak over de verschillende instellin gen zal zijn, wordt rekening gehouden met levensbeschouwelijke en regionale aspec ten. Jan ter Laak van 'Pax Christi' pijnlijk verrast De rooms-katholieke bisschop pen hebben de benoeming door 'Pax Christi' van de heer K. Dekkers tot lid van het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV) niet willen bekrachtigen. Dekkers, die in het IKV de Rooms-Katholieke Kerk zou vertegenwoordigen, werkt bij het bureau 'Internationale So lidariteit' in Roermond, een in stelling voor ontwikkelings werk, die door bisschop Gijsen niet wordt erkend. Het bureau is een voortzetting van de mis sieraad van dit bisdom die in 1975 werd ontbonden na een conflict met Gijsen over 'mis sie en ontwikkeling'. Dr. H. van Munster, secretaris van de rooms-katholieke kerk provincie, bevestigde, dat de bisschoppen van hun goed keuring hebben afgezien we gens de betrokkenheid van Dekkers bij het Roermondse bureau. 'Pax Christi'-secretaris Jan ter Laak is 'pijnlijk verrast' door de weigering van de bisschop pen. "Volgens afspraak heeft 'Pax' het recht, vertegenwoor digers in het IKV te benoemen. Door de benoeming van Dek ker te bekrachtigen, zou het bureau 'Internationale Solida riteit' een schijn van wettig heid krijgen, meent Gijsen. De andere bisschoppen hebben dit kerkpolitieke argument kennelijk overgenomen. Met deze besmettingstheorie heeft 'Pax Christi' toch de grootste moeite. Op die manier kunnen alle benoemingen worden te-, gengehouden": Dekkers blijft lid van het IKV, maar alleen in opdracht van 'Pax Christi'. Binnenkort zal voor de open rooms-katholieke stoel in het IKV een andere kandidaat worden voorgesteld. Om voorvallen als deze te voor komen, zal voortaan eerst met de bisschoppen worden over legd. Dr. Van Munster erkende overi gens, dat 'Pax Christi' de pro cedure correct heeft gevolgd. Geen lijst Het Confessioneel Gerefor meerd Beraad zal zijn leden lijst niet openbaar maken. Voorzitter ds. R. van den Berg (Ermelo) deelde dat gisteren mee. Bestuurslid ds. A. Rienstra (Har derwijk) had op een bezin ningsbijeenkomst van het be raad in Kampen gezegd, dat er een lijst zou komen van predi kanten en studenten in de theologie die lid van het be raad zijn. Van zo'n lijst zouden plaatselijke beroepingscom missies gebruik kunnen ma ken om erachter te komen of de dominee die zij op het oog hebben wel zuiver in de gere formeerde leer is. Op dit voornemen is in gerefor meerde kringen fel gereageerd, tot in de synode toe. Men wenst geen opdeling in ver schillende soorten predikan ten. Het algemene bestuur van de synode ('breed modera- mep') zal in december een voorstel van het synodelid ds. F. Smit-Kruize (Breezand) be handelen. Dat voorstel houdt in, dat in de Gereformeerde Kerken bij beroepingen geen andere regels gelden dan in de kerkorde zijn vermeld. Het Confessioneel Gereformeerd Beraad heeft nu dus zelf al een beslissing genomen: de leden lijst blijft binnen. (In dit beraad hebben gerefor meerden zich verenigd die bij alle veranderingen in kerk, theologie en zeden ijveren voor handhaving van de gerefor meerde belijdenis). Beroepen Hervormde Kerk: bedankt voor Hedel H. Penning Mont- foort. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Berkum (Zwolle) P. Ver schoor Aalsmeer; aangenomen naar Numansdorp kandidaat E. P. van de Veen aldaar, naar Boerakker (Gr.) kandidaat R. H. Keegstra Ferwerd. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Katwijk aan Zee kandidaat M. Burggraaf Rot terdam. Ds. L. Oosthoek hoopt op 8 ja nuari afscheid te nemen van de hervormde gemeente Alphen aan den Rijn-Ridderveld. Hij gaat in Arnhem werken in het ziekenhuispastoraat. Pater Fried de Kinderen (54) is gekozen tot voorzitter van het Centraal Missionair Beraad Religieuzen (Oegstgeest), als opvolger van pater Ad de Groot. (Dit beraad is de officië le missionaire werkgroep van de Konferentie Nederlandse Religieuzen). Pater De Kinde ren is lid van het provinciale team in Nederland van de 'Pa ters van de Heilige Geest'. Sinds 1979 is hij binnen dit team speciaal belast met de zorg voor medebroeders in de Derde Wereld. Protest. De Raad van Kerken in Nederland protesteert in een telegram aan premier Botha van Zuid-Afrika krachtig tegen de gedwongen verhuizing van 300 zwarte gezinnen uit hun dorp naar een plaats 100 kilo meter verderop. In de ogen van de regering is het dorp een zwarte plek in een blank ge bied'. Als hun nieuwe woonplaats bij een 'thuisland' wordt gevoegd, verliezen deze mensen hun staatsburgerschap. Het regent nu protesten bij de re gering tegen deze deportatie, vooral van kerkleiders. Veel verleidingen Volgens kardinaal Silvio Oddi (73). sinds 1979 hoofd van de Vaticaanse congregatie voor de geestelijkheid, hebben pries ters die geen priesterkleding dragen vele verleidingen te duchten. De kans bestaat dat ze veel te familiaar met vrouwen omgaan, de liturgie onacht zaam bejegenen, ten prooi val len aan crises in hun priester lijke bestaan en op plaatsen ko men waar ze niet thuis horen. De kardinaal geeft in zijn rapport af op bepaalde seminaries. Hun 'grote tekortkomingen' zijn er de oorzaak van, dat te genwoordig steeds meer pries ters aan zichzelf gaan twijfelen. Ze lezen daar geschriften die absoluut niet stroken met wat de kerk van oudsher heeft on derwezen. Ook wordt, volgens kardinaal Oddi, het priesterlij ke moreel ondergraven door steeds maar weer het voorge schreven celibaat ter discussie te stellen. Fel verzet Oddi zich tegen cate chetisch onderwijs, waarin 'de realiteit van de zonde wordt verdonkeremaand'. Kinderen moet zondebesef worden bij gebracht. Het zal ze niet uit hun evenwicht brengen, inte gendeel. Zonder dat besef lo pen ze het gevaar, met een mis vormd geweten de volwassen heid binnen te gaan. Een twintig leden tellende dele gatie van Britse en Ierse ker ken is voor een bezoek van drie weken naar Chmna vertrok ken. Ze gaan vooral naar ste den en provincies waar de meeste christenen wonen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 25