LEIDSCH DAGBLAD Freddie Heinekenl en chauffeur Bonden geven leden laatste woord acties Grote maat? België plaatst geen raketten zolang er kans op akkoord is Vele arrestaties bij verrassende actie van politie Rechter: gasprijs mag hoger VACUUM Gevestigd te Leiden J. K. de Bruyn, fysiotherapeute Wij zijner in gespecialiseerd! K WOENSDAG 30 NOVEMBER 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37256 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W, E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon Freddie Heineken. (Foto PR) AMSTERDAM (GPD/ANP) - Biermagnaat Alfred Heineken en zijn chauffeur Ab Dode rer zijn vrij. Ze verkeren beiden in goede gezondheid, hoewel ze volgens de politie drie weken lang 'op middeleeuwse wijze' door hun ontvoerders zijn behandeld. Het tweetal werd vanochtend om half zes zonder geweld door de Amsterdamse politie bevrijd. Vierentwintig verdachten zijn aangehouden, onder wie drie hoofdverdach ten. Drie andere hoofdverdachten lo pen nog vrij rond. Hun foto's zul len vanavond op de televisie worden getoond. Er is een los geld betaald, waarvan een deel is teruggevonden, maar op verzoek van Heineken wordt de hoogte van het bedrag niet bekendge maakt. Inmiddels blijkt dat niet drie maar vijf mannen Heineken en Dode- rer op 9 november hebben ont voerd. Het tweetal werd vastge houden in een loods van een tim merfabriek in Slotermeer (ge meente Amsterdam). Ze waren voortdurend geboeid. Het losgeld is zondagavond afgele verd op een plaats bij hotel Maarsbergen. Omdat de politie' daarna niets meer vernam, werd eraan getwijfeld of Heineken en Een legertje fotografen en andere belangstellenden bij de aankomst van Heineken bij zijn woning in Noordwijk. Hij arriveerde in een geblindeerd busje dat op de foto in het midden zichtbaar is. (Foto anpt Doderer nog wel in leven waren. Nadat de politie via een tip de vermoedelijke verblijfplaats van de ontvoerden had achterhaald, werd vanochtend besloten een inval te doen in de loods. Daar trof de politie Heineken en Do derer aan. Hoofdinspecteur Sietsma van de Amsterdamse politie verklaarde op een persconferentie dat de ontvoerders 'miljoenen guldens' hadden geëist, uit te betalen in guldens en vreemde valuta. Dui delijk was, aldus de hoofdinspec teur, dat de ontvoerders op hun eigen tijd en op hun eigen ma nier steeds contact wilden opne men. Bij een van de eisen kreeg het Heineken-concern drie da gen de tijd om het losgeld klaar te maken en het door een onge wapende politieman te laten afle veren. Heineken ontving de boodschap in code, waarbij twee woorden werden gebruikt: ade laar en haas. Met de eerste wer den de ontvoerders bedoeld, de tweede moest de politieman voorstellen die het losgeld zou brengen. De politie besloot niet op de eis in te gaan, omdat er geen levenste kens van de ontvoerden waren en de aflevering van het losgeld bovendien teveel in het oog zou lopen. Na vier dagen van stilte kreeg de politie opnieuw een aantal opdrachten, waarbij ze on der meer een route moest volgen langs het IJsselmeer. In Joure (Fr.) werd toen een Citroën GS gevonden die de ontvoerders hadden gebruikt. Na een adver tentie van de politie in De Tele- UTRECHT/DEN HAAG (GPD/ ANP) - De ambtenarencentrales gaan in de komende dagen hun achterban vragen of de acties die worden gevoerd tegen de salaris korting moeten worden voortge zet. Dat heeft het nationaal actie comité van de-vier overheidscen- trales vandaag in een vergade ring besloten. Nu verschillende acties door de rechter zijn verbo den, is de onzekerheid bij de bonden gegroeid of het nog lan ger zin heeft actie te voeren. De acties van vandaag gingen ge woon door. NS-personeel in een groot deel van Limburg legde vandaag het treinverkeer voor 24 uur plat. Daartoe werd gisteravond en vannacht besloten op vergade ringen van de Vervoersbond FNV en de spoorwegfederatie FSV in de rayons Maastricht en Heerlen. Als gevolg hiervan rijden de inter city-treinen uit Zandvoort en Amsterdam niet verder dan Sit- tard. De staking in Maastricht maakt bovendien het internatio nale treinverkeer tussen de Lim burgse hoofdstad en Aken en Vi- see onmogelijk. Vanavond zou worden vergaderd over een mo gelijke uitbreiding van de sta king met nog eens 24 uur. FNV-leden bij de NS in het rayon Venlo doen niet mee met hun collega's in Maastricht en Heer len. Na een vergadering afgelo pen nacht bleek dat er niet vol doende NS'ers bereid waren ac tie te voeren. Later in de week zijn mogelijk 24- uurs stakingen te verwachten in de NS-rayons Rotterdam, Am sterdam, Groningen en Leeuwar den. Daarover zou vandaag en morgen worden vergaderd. Het is inmiddels zeker dat morgen in de rayons Arnhem en Nijmegen in elk geval 24 uur lang geen trei nen zullen rijden. Bij streekvervoerbedrijven in de Zaanstreek, op Voorne-Putten en Rozenburg zijn de acties, die maandag zijn begonnen, ook vandaag doorgegaan. Buschauf feurs van de NZH-vestigingen in (MlHet Motorhuis jVondellaan80. Lelden Tel 071-769313 Koud Perioden met zon en droog. In de nacht en ochtend lichte tot mati ge vorst met een minimumtempera tuur van min 5 graden. Middagtem- peratuur ongeveer twee graden. 1 December 1983. Zon op: 08.25 uur, Maan op: 04.20 uu Alkmaar en Bergen besloten vannacht het werk voor 24 uur neer te leggen. Het personeel bij de Zeeuwse veer diensten besloot gisteren en van daag voorlopig niet meer te sta ken. Het gaat om de veren die een verbinding onderhouden over de Westerschelde op de tra jecten Vlissingen, Breskens en Kruiningen-Perkpolder. Volgens districtsbestuurder Th. Jacobs van de AbvaKabo hoopt het veerdienstpersoneel erop dat de bonden het kabinetsbeleid voor 1985 en '86 nog zullen kunnen bijsturen. Het Rotterdamse openbaar-ver voerbedrijf RET is vanochtend weer op gang gekomen na een staking van een week. Volgens een woordvoerder van de RET zijn alle bussen, trams en metro- treinen weer met hun normale dienstregeling begonnen. Ook de reinigingsdienst in Rotterdam, die sinds 7 november geen vuil nis meer heeft opgehaald, is van ochtend weer aan de slag gege- gaan. Op sommige plaatsen in de stad had het publiek het vuilnis op de tramrails gegooid, maar dat is vannacht door werkne mers van de RET en een inge huurd particulier bedrijf verwij derd. gjj NISSAN OCCASION-SPECIALIST een vol jaar garantie mogelijk. I Keuze uit Alkemadelaan 1Roeiofarendsveen tel. 01713-2866 - 2073 Volgens de politie was de ontvoe ring zeer goed voorbereid. Het was voor het veertig man sterke onderzoeksteam dan ook moeilijk om snel een spoor van de daders te vinden. Een sporttas met twee geladen Uzi-machine pistolen was de enige aanwijzing voor een mogelijk gewelddadig karakter van de ontvoering. De goede voorbereiding door de ontvoerders bleek volgens hoofdinspecteur Sietsma uit het feit dat de bestelbus waarin Hei neken en Doderer werden mee genomen, door een tunneltje moest waarbij slechts een halve centimter ruimte overbleef. Daarvoor waren al de zogenaam de amsterdammertjes (kleine paaltjes) uit het wegdek verwij derd. De politie heeft gedurende drie we ken in totaal 750 tips over de ont voeringszaak nagetrokken. De arrestaties werden verricht in Amsterdam, Heerhugowaard, Den Helder en Zwanenburg. Volgens de politie concentreer den de aanwijzingen in het on derzoek zich steeds op een groep rond een 31-jarige Zwanenbur ger en een 51-jarige Amsterdam mer. De politie had al eerder met dit tweetal te maken gehad toen zij deel uitmaakten van een knokploeg die de inboedel van een gekraakt pand in Amster dam kort en klein had geslagen. De Zwanenburger was eigenaar/ aandeelhouder van de timmerfa briek 'Jadu' in Slotermeer en de Amsterdammer directeur. De loods waar Heineken en Doderer werden gevonden, behoort bij deze, inmiddels gesloten tim merfabriek. Vlag uit De families Heineken en Doderer alsmede het Heineken-concern hebben in een verklaring meege deeld dat de ontvoerden in goede gezondheid verkeren maar wel enige tijd nodig hebben om tot rust te komen. „Onze grote dank baarheid gaat uit naar het Am sterdamse politiekorps en ande re politie-autoriteiten, die de be vrijdingsactie zo uitnemend heb ben uitgevoerd", aldus de verkla ring. Rond half elf ging bij huize Heine ken in Noordwijk de vlag uit. Een kwartier eerder arriveerden drie auto's voor de woning. De ruiten van een van de wagens, een bestelbus van een verhuur bedrijf, waren met plastic afge plakt. In deze auto is Heineken thuis afgezet, aldus een politie functionaris van het korps in Noordwijk. Dezelfde politieman wist te melden dat Heineken een uur daarvoor „ergens in Wasse naar" heeft gezeten om zich op te frissen en te scheren. Bij het Heineken-concern werden vanmorgen direct na het bekend worden van het nieuws over de vrijlating bloemstukken en tele grammen afgeleverd. „De tele foon stond roodgloeiend. Niet al- Freddie Heineken na zijn ontvoering werd vastgehou- (Foto ANP). leen relaties naar ook talloze vol slagen onbekenden wilden ons feliciteren". Volgens Heineken-woordvoerder Kapelle heerste er vanochtend een uitbundige feeststemming in het hoofdkantoor aan het Twee de Weteringplantsoen in Amster dam. „Toen wij het vanmorgen hoorden waren veel van de me dewerkers aangedaan. Het was een emotionele toestand. Korte tijd later liep iedereen stralend rond en raakte er niet over uitge praat". Tegenstellingen in uitspraken PAGINA 5 Rellen bij Britse krantenstakingen PAGINA 9 Openbaar Kunstbe zit breidt taken uit BRUSSEL/WASHINGTON/LON DEN (AFP/DPA) - België zal geen nieuwe raketten plaatsen, zolang er nog uitzicht bestaat op een akkoord tussen de Verenig de Staten en de Sowjet-Unie. De DEN HAAG (ANP) De regering mag de prijs van aardgas voor kleinverbruikers per 1 januari met drie cent per kubieke meter verhogen. De vice-president van de rechtbank in Den Haag, mr. R.R. Portheine, heeft vandaag al le bezwaren van de Vereniging van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) tegen de verhoging van de gasprijs verworpen. De Vegin had in kort geding tegen de Staat der Nederlanden en de Gasunie gevraagd de prijsverho ging te verbieden op straffe van een dwangsom van tien miljoen gtilden per dag. De gasbedrijven vinden dat de gasprijs voor klei ne gebruikers gekoppeld moet worden aan die van stookolie en niet aan die van huisbrandolie, zoals minister Van Aardenne van economische zaken nastreeft. "Of die keus van de minister de juiste is, staat niet aan de rechter ter beoordeling", zo voegde mr. Portheine aan zijn vonnis toe. "Deze beoordeelt slechts of de beslissing van de minister zo mocht en in redelijkheid zo kon uitvallen". Belgische premier Martens heeft dit gisteren in een televisie-uit zending van de BRT gezegd. Martens gaf zijn opvattingen in reactie op de brief van Sowjet- leider Andropov aan de Westeu- ropese regeringsleiders. De woordvoerder van het Witte Huis Larry Speakes bevestigde gisteren dat president Reagan geen brief van Andropov heeft gekregen en noemde het "inte- ressaht" dat de andere partners er wel een ontvingen. Volgens de woordvoerder heeft de Sowjet- Unie "geen steen op de andere gelaten om te voorkomen dat in Europa nieuwe Amerikaanse kernraketten worden geplaatst en zet zij haar inspanningen nog steeds voort". De Amerikaanse leider van de Ge- neefse onderhandelingen, Paul Nitze, heeft in Londen verklaard positief te staan tegenover even tuele Russische voorstellen om de onderhandelingen samen te voegen. In Genève wordt aan twee tafels tussen de grootmach ten overlegd. De zg. INF-onder- handelingen, die vorige week werden afgebroken gaan over kernraketten voor de korte en middellange afstand in Europa. "Start", de onderhandelingen die gisteren werden hervat, zijn bedoeld om een akkoord te be reiken over de strategische kern wapens, die de VS en de Sowjet- Unie op elkaar hebben gericht. De FNV heeft aange kondigd voorlopig niet meer mee te doen aan het overleg in de Sociaal-Economi-, sche Raad en de Stichting van de Arbeid. Daarmee is een nieuwe stap gezet in de zich al maanden voortslepende slijtageslag tussen het kabinet-Lubbers en de vakbe weging, die steeds minder uitzicht biedt op een herstel van de verhou dingen. Het besluit van de grootste vakcen trale heeft meer een symbolische dan een praktische betekenis. Het is in eerste aanleg bedoeld als pro test tegen de 'onbehoorlijke' reactie van het kabinet op de door de vak beweging aangedragen alternatie ven ter beperking van de 3 pro cents korting op de sociale uitkerin gen. Het valt te verwachten dat de FNV in de reguliere advies- en overlegorganen zal terugkeren zo dra de Staten-Generaal de ge wraakte kortingsmaatregelen voor de ambtenaren, trendvolgers en uitkeringsgerechtigden tot wet heeft verheven. Aangezien de inkomensmaatregelen voor 1984 vrijwel zeker het parle ment ongeschonden zullen passe ren, lijkt het kabinet de eerste, lang durige confrontatie met de vakbe weging voorlopig in zijn voordeel te hebben beslecht. Maar het is zeer de vraag of de regeringsploeg daarmee ook voor de langere ter mijn een zekere winst heeft ge boekt. In de achterliggende periode heeft het kabinet zich niet of nauwelijks bereid getoond tot echte onderhan delingen met de vakbeweging over het inkomensbeleid voor ambtena ren, trendvolgers en uitkeringsge rechtigden. Het heeft weliswaar een concessie gedaan door van de kortingen voor volgend jaar een half procent af te nemen, maar de ongelijke behandeling van deze drie groepen ten opzichte van de werknemers in het particuliere be drijfsleven bleef in stand. Daarover viel in geen enkel opzicht te onder handelen. Het regeerakkoord moest hoe dan ook worden uitge voerd, het financieringstekort moest omlaag. Dit alles overheer sende dictaat maakte al bij voor baat elk overleg met de sociale partners (werknemers en werkge vers) tot een zinloze aangelegen heid. Op zichzelf is het volstrekt legitiem dat de regering haar door een meerderheid van de Tweede Ka mer goedgekeurde bezuinigings maatregelen wil uitvoeren. Maar als dit ten koste moet gaan van de veelgeprezen 'overlegeconomie' - en dat is zeker het geval - dient de regeringscoalitie zich toch ten min ste af te vragen of zij wel op de goede weg is. Door de verslechterde verstandhou ding met de vakbeweging is er een vacuüm ontstaan in het sociaal- economische overleg, dat ernstige gevolgen kan hebben voor de toe komst. Het kabinet weet zich welis waar verzekerd van voldoende steun in het parlement, maar mist in toenemende mate het maat schappelijke draagvlak dat nodig is om zijn beleid daadwerkelijk te kun nen uitvoeren. In dat verband is het van bijna sym bolische betekenis dat niet-over- heidsinstanties de afgelopen da gen met wisselend succes via de rechter hebben geprobeerd aan de ambtenarenacties een einde te ma ken. De vice-president van de Am sterdamse rechtbank, mr. A.J. Cnoop Koopmans, kon het niet kernachtiger verwoorden toen hij daarover gisteravond voor de tele visie opmerkte: "Ik krijg soms de in druk dat de regering haar gezag niet kan handhaven. Dan wordt er een beroep op de rechter gedaan. Eigenlijk is dat misbruik maken van de rechterlijke macht". EEN (PROEF) ABONNEMENT LEIOSCH DAGBLAD BEL (071)144941 praktijk: Lammenschansweg 19 2313 DH Leiden Tel.: 071-149733 of b.g.g. 071-122880 Tot nadere berichtgeving alleen particulier. MANNENMODE T/MMAAT70 Master^ 7<r mannenmode mannenmode IN GROTE MATEN DAMESMODE T/M MAAT 60 'T damesmode 'in grote maten Taatedam 6-8-12 Badcentrum Katwijk aan Zee Telefoon 01718-14072

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1