Roemenië: aan één puntje voldoende Jan Kroon wint op Gronings ijs IJshockeyploeg contra rivaal Oost-Duitsland Britse speler eet boekje arbiter op Ski- seizoen start op kunstsneeuw Cosmos biedt Pele vijf miljoen dollar Liverpool in vierde ronde Virginia Wade zet klok jaren terug WOENSDAG 30 NOVEMBER 1983 Marathon-zesdaagse GRONINGEN (ANP) Jan Kroon uit Abcoude heeft gis teravond voor duizend toeschouwers de tweede wed strijd van de marathonzesdaagse gewonnen. Kroon toon de zich op de kunstijsbaan van Groningen de snelste van de kopgroep van acht rijders. Jos Pronk kwam als twee de over de streep en nam de leiding in het klassement om de gouden schaats. De overwinning van Kroon bete kende een desillusie voor Emiel Hopman. De jeugdige rijder uit 't Zand lag honderd meter voor de finish in gewonnen positie, toen hij van achteren werd aangetikt, ten val kwam en als laatste van de kopgroep finishte. Eerder in de wedstrijd had Hopman al in- •ïdruk gemaakt door zijn aanval- lende stijl van rijden. Na 50 van de 115 ronden gaf hij het sein tot een vluchtpoging van zestien rij ders, die binnen acht ronden het peloton dubbelden. Twintig ronden voor het einde viel de beslissing en opnieuw speel de Hopman een grote rol. Met Jos Pronk en Dries van Wijhe sprong hij weg uit de kopgroep. Het trio werd achterhaald door Kroon, Ruitenberg, Giling, Kooi man en Niesten. In de slotfase ondernamen van Wijhe en Nies ten vergeefse vluchtpogingen. KRANJSKA GORA (Reuter) - Sneeuwkanonnen, geleend van de organisatie van de Olympi sche Winterspelen in Serajevo, hebben gisteren een laag van 60 centimeter "kunstsneeuw" aan gebracht op het parkoers bij Kranjska Gora (Joegoeslavië), waar deze week de wedstrijden om de wereldbeker alpine-ski beginnen. Twee weken zag het er naar uit dat er echt sneeuw zou vallen. Dè thermometer stond weliswaar voortdurend beneden het vries punt, sneeuw van betekenis kwam echter niet. De tempera tuur liep afgelopen maandag weer op tot boven nul. Daardoor bleef het belangrijkste voor het doorgaan van de wedstrijden, sneeuw, uit. Uitslag Heren: 1. Jan Kroon (Abcoude); 2. Jos Pronk (Oost-Graftdijk); 3. Henri Ruitenberg (Oldebroek); 4. Co Giling (Warmenhuizen); 5. Dries van Wijhe (Oosterwolde); 6. Jos Niesten (Heemskerk); 7. Jan Kooiman (Ammerstol); 8. Emiel Hopman ('t Zand); 9. Dirk Maarssen (Rijssenhout); 10. Wim Vos (Kockengen). Stand na twee wedstrijden: 1. Pronk 38 punten; 2. Van Wijhe 37; 3. Ruitenberg 36; 4. Giling 34; 5. Hopman 33; 6. Kroon 26,1. Dames: 1. Coby Borst (Kromme nie); 2. Joke van der Voort (Poel dijk); 3. Tilly Alberts (Heeren veen). Stand na twee wedstrijden: 1. Borst 20,2 punten; 2. Van der Voort 18; 3. Alberts 16. Veteranen: 1. Jan Visser (Hoogkarspel); 2. Cees Molenaar (Huizen); 3. Janus Bast (Nijkerk). Stand na twee wedstrijden: 1. Molenaar 29,1 punten; 2. Dorus Borst (Hoogmade) 26; 3. Bast 25. AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse ijshockeyploeg, die dinsdag 6 december in Zoetermeer en woensdag 7 december in Groningen twee wedstrijden zal spelen tegen Oost-Duitsland, telt vier debutanten. ADVERTENTIE postgiro rijkspostspaarbank Geachte cliënt, 29 november 1983 Het zijn de doel verdedigers Stefan Ament, de verdedigers Ap Bood en Jo Buchly en aanvaller Henri Stoer. De tweede doelman Mark Storimans zal zijn rentree maken in de nationale ploeg. Tijdens het toernooi in Boedapest mocht Storimans nog niet voor het na tionale team uitkomen omdat hij npg geen drie jaar in Nederland speelde. Uit* de succesvolle ploeg, die in maart ongeslagen het toernooi voor C-landen won en daardoor terugkeerde naar de B-categorie, zijn enkele namen verdwenen. De Nijmeegse verdediger Fred Homburg, die zelfs in het allstar- team werd gekozen, heeft zich dit jaar teruggetrokken voor de nationale ploeg wegens studiere denen. Tevens ontbreken de twee doelverdedigers Jo Bruij- sten en Cor Hoogendoorn, die mogelijk in de tweede wedstrijd nog zullen worden gekozen. Ook de Heerenveen-speler De Bruijn is niet gekozen evenals de Am sterdammer Jerry Schaffer. Weer terug zijn de Nijmegenaren Harry van Heumen en Ben Tij na gel. Nederland en Oos-Duitsland heb ben tot nu toe negen maal de ijs hockeysticks gekruist. Neder land zegevierde slechts eenmaal, in Galati tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap voor Basketbalteam China naar Los Angeles HONG KONG (AFP) - Het Chine se basketbalteam heeft zich ge plaatst voor de Olymische Zo merspelen in Los Angeles. De Chinezen legden in Hong Kong voor de vijfde opeenvolgende keer beslag op het Aziatisch kampioenschap, dat automa tisch recht geeft op deelneming aan het Olympisch toernooi. Chi na versloeg in de finale Japan met 95-71. Het toernooi in Hong Kong werd ontsierd door de diskwalificatie van het Philippijnse team. De Philippijnen hadden in de voor ronde twee Amerikanen opge steld, die niet konden aantonen van Philippijnse afkomst te zijn. B-landen waarbij Oranje toen door als eerste te eindigen tevens kwalificatie voor de Olympische Spelen in Lake Placid afdwong. De uitslag was 4-3. Twee duels eindigden onbeslist, zes maal werd verloren, de laatste maal, dat de landen elkaar ontmoetten was in 1982 in Klagenfurt. Dat was tijdens het wereldkampioen schap voor B-landen, waarbij de Oostduitsers met 3—1 triomfeer den. De Nederlandse ploeg ziet er als volgt uit: Doelverdedigers: Stefan Ament (Eindhoven) en Mark Storimans (Groningen). Verdedigers: Henk Hille, Theo Kuik, Ap Bood (allen Amster dam), Peter-Paul van Rooy en Jo Buchly (beiden Tilburg), Bill Wensink (Nijmegen) en Henk Krikke (Groningen). Aanvallers: Leo Koopmans, Tonny Collard, Johan Toren, Mike Kou- wenhoven en Jack de Heer (allen Heerenveen), Harry van Heu men, Ben Tijnagen (beiden Nij megen), Peter van Ooyen, Hans Smolders en Henri Stoer (allen Tilburg) en Ron Berteling (Am sterdam, tevens aanvoerder). RIO DE JANEIRO (DPA) - De Amerikaanse voetbalclub New York Cos- mos heeft Pele een aanbod gedaan voor een bedrag van vijf miljoen dollar (ruim vijftien miljoen gulden) met ingang van het komende sei zoen weer bij de club actief te worden als speler. De inmiddels 43 jaar oude Pele stopte in 1975. Pele gaf weliswaar toe, dat zijn tijd voorbij is, maar dat het gezien de economische recessie onverstandig zou zijn een dergelijk aanbod niet te overwegen. De Braziliaan heeft tot half december bedenktijd ge vraagd. Bij de Cosmos maakt men zich ernstig zorgen over het teruglopen van de toeschouwersaantallen. De club hoopt met de terugkeer van de beste voetballer aller tijden de belangstelling van het pubhek weer te wek ken. Pele traint nog regelmatig bij de New York Cosmos. U hebt ook als cliënt van postgiro/rijkspostspaarbank de laatste tijd hinder ondervonden van allerlei stakingen en stiptheidsacties. Wij waren nu eenmaal niet altijd in staat u de service te bieden, die u van ons mag verwachten. Allereerst betreuren wij het door u ondervonden ongerief. Voorts danken wij u gaarne voor het begrip dat u meestal toonde ten aanzien van de ook voor ons zo moeilijke situatie. Op dit ogenblik doen wij er alles aan om u weer als vanouds van dienst te zijn. U kunt er op rekenen dat al onze medewerkers zich vol enthousiasme inzetten om uw belangen te dienen. Wanneer u spoedeisende informatie verlangt, zijn de inlichtingennummers van de postgiro vooralsnog op werk dagen ook bereikbaar tot 9 uur 's-avonds: Amsterdam: 020-5611611, Arnhem: 085-45 7711, Den Haag: 070-824091 en Leeuwarden: 058-449111. Gaarne rekenen wij op een goede voortzetting van onze relatie. Wij van onze kant zullen alles in het werk stellen om uw vertrouwen waard te blijven. Met de meeste hoogachting, de Directie. ZATERDAG Tweede klasse A Heerjansdam 2-Noordwyk 3 3-3 Tweede klasse B SSS 2-Koz. Boys 2 1-2, NSW 2-Groote Lindt 2 1-1 Afd. Leiden -r Zaterdag 3C: FC Lisse 7-Noordwijk 5 1-4, 4G: Noordwijk 11-Lciden 7 2-3, 5A: Noordwijk 13-FC Lisse 16, 5C: FC Lisse 18-Sleutels 5 3-1, 5D: Abbenes 3-Woubrugge 6 4-1 Junioren HA: RCL al-Foreholte al 2-1, HB: FC Lisse bl-SVLV bl 4-0. Jan Timman herovert de leiding JAKARTA (AP) - Jan Timman heefl in de twaalfde ronde van het internationale schaaktoer nooi van Indonesië zyn leidende positie heroverd. Met een overwinning op de Indo nesiër Utut Adianto bracht Tim man zijn seore op 10 punten. Zfjn naaste rivaal, Ljubomir Lyuboje- vic uit Joegoslavië, staat na een remise tegen de Zweed Ulf An- dersson op negen punten. De Indonesische internationale meester Adhi Handoko behaalde een verrassende zege op de Hon gaar Lfyos Portisch. Overige uitslagen: Wlodzimierz Schmidt (Polen—Ivan Radulov (Bulgarije) remise; Krusnolav llulak (Joeg.)-Bojan Kurajica (Joeg.) remise; Andras Adorjan (Hong.)-Artur Joesoepov (SU) remise; James Tarjan (VS)-Edi- wan Miolo (Indonesië) 1-0; Eric Labron (W-Duitsl.)-Ardiansyah (Indonesië) 1-0; Oleq Romanisjin (SU)-Ronald Henley (VS) afge broken; Eugene Torre (Filippij nen)—Vladimir Kovacevic (Joeg.) afgebroken. De stand: Timman 10; Ljubojevic 9; Joesoepov 8,5; Portisch 7,5; Andersson 7; Torre, Henley, Ku rajica, Schmidt, Taijan, Adorjan 6,5; Ramanisjin 6; Ardiansuah, Labron 5,5; Gunawan (Indone sië), Seirawan (VS), Kovacevic 5, Radulov 4,5, Handokan (Indone sië) 4; Hulak 3,5; Adianto 2; Mio lo 1. Woensdag Inter-regionaal Groenoordhal Leiden: VWL-FC Data- rex (20.20 uur) Ter Specke Lisse: FC Lisse-Rotter dam se St. (20.00 uur) Oraryeplein Den Haag: Silva Boys-FC Grovo (20.30 uur) Hoofdklasse Northgo Hal Noordwijk: Menken/L-- Cleyn Duin (21 30 uur) De Gaasbak Voorhout: Landwer-Ju/de Singel <20 00 uur) Groenoordhal Leiden UVS-Noord- wyk (19.25 uur) Van Duuren-SRV Boys (21.15 uur) LONDEN (DPA) MiJce Bagley, een amateurvoetballer bij de Engelse club Ibstock-Catty- brook uit Bristol, heeft zijn team niet bepaald een goede dienst bewezen. In een derby werd hij door de arbiter we gens vloeken opgeschreven. In plaats van de straf te accepte ren, rukte Bagley het notitie boekje uit de handen van de scheidsrechter en begon het op te eten. Daarop werd hij uit het veld gestuurd. Dat echter kon de leidsman niet meer aanteke nen: zijn boekje was geheel ver nield door de "hongerige" spe ler. Bagley's team verloor, met tien man spelend, met 0—2 De zwaar in de schuld verke rende Engelse eerste divisie club Notts County heeft een be roep op zijn supporters gedaan voor een financiële bijdrage voor de aankoop van een spe ler. Het in 1862 opgerichte Notts County, de oudste league club in Engeland, keerde in 1981 na een afwezigheid van 55 jaar terug in de hoogste afde ling van het Engelse voetbal maar verkeert nu in degrada tiegevaar. De club staat acht tiende van de 22 clubs. Onlangs trok het bestuur van de club, op huurbasis, verdediger Glenn Roener van Gueens Park Rangers aan. De club uit Lon den wil de speler wel van de hand doen maar vraagt voor hem een transferbedrag van 150.000 pond ruim 600.000 gul den). Jack Dunnett, de voorzit ter van Notts County, heefl zich bereid verklaard de helft van de transfersom uit eigen mid delen te betalen op voorwaar de, dat de supporters de andere helft bijeen brengen. Acht uur nadat Dunnett zijn aanbod had gedaan, hadden suppor ters reeds een bedrag van 10.000 pont (ruim 45.000 gul den) bijeen gebracht. Sport Tegen Tsjeehoslowakije MELBOURNE (Reuter) Virginia Wade heeft gisteren in de eerste ronde van de strijd om de open Australische tenniskampioenschappen de klok teruggedraaid. De 38-jarige Britse speelster, die elf jaar geleden dit toernooi op haar naam schreef, versloeg in Melbourne de zeventien jaar jongere Australische belofte Susan Leo in twee sets: 7-6, 7-5. Wade, Wimbledonkampioene in 1977, die in de nadagen van haar carrière nog voor haar plezier een balletje slaat, behaalde in de eerste set de winst in de tiebreak. Leo, die tot dat moment gelijkwaardig speelde, sloeg door nervositeit enkele missers en Wade pakte de tiebreak met 7-3. In de tweede set gaf Wade, die zich op kunstgras had voorbereid op dit toernooi, voortdurend de toon aan. Pas in de elfde game slaagde zij er echter in de opslag van haar tegenstandster te doorbreken. Op eigen service maakte ze daarna de partij uit. Met Wade kwalificeerden gisteren twee geplaatste speelsters zich voor de tweede ronde. De Amerikaanse Zina Garrison (6e) had tegen de Zuid- afrikaanse Yvonne Vermaak, eerder dit jaar halve finaliste op Wimble don, alleen in de eerste set problemen (7-6, 6-3) en de als dertiende genoteerde Claudia Kohde uit West-Duitsland gaf de Australische Kim Staunton geen schijn van kans: 6-3, 6-1. LONDEN (ANP) - Liverpool heeft zich in de derde ronde van het toernooi om de Leaguebeker ein delijk ontdaan van Fulham. Na twee gelijke spelen won Liver pool het derde duel gisteravond met 1-0. Birmingham-Notts County eindigde in 0-0 en moet opnieuw worden gespeeld. In de vierde ronde zorgde Walsall voor een verrassing door met 2-1 van Arsenal te BRATISLAVA (Reuter) - Het Roemeens elftal, dat zich vorige week in Nederland voorbereidde op de beslissende voorronde- wedstrijd in groep 6 van het Eu ropees kampioenschap tegen Tsjeehoslowakije, zal in Bratisla va vanuit de defensie beginnen. Roemenië heeft slechts één punt# nodig om zich te kwalificeren voor de eindronden van volgend jaar in Frankrijk. Coach Mircea Lucescu verklaarde gisteren: "Ik ben alleen geïntere- seerd in dat ene punt. De toe schouwers hebben van ons wei nig spektakel te verwachten". Roemenië treedt vrijwel zeker aan in een 4-4-2 opstelling. Tsje ehoslowakije is enigszins gehan dicapt door het ontbreken van aanvaller Janecka (ziek). Ook het inzetten van de andere spits, Da- nek, is twijfelachtig. De Tsjechoslowaken, nog ongesla gen op eigen veld, behielden twee weken geleden de kans op kwalificatie door met 2-0 van wereldkampioen Italië te win- Bij winst of een gelijkspel is Roe menië, dat in groep 6 nog geen uitwedstrijd verloor, eerste. Bij een nederlaag eindigt Tsjeeho slowakije bovenaan. Het stadion in Bratislava, waar het de afgelo pen dagen onafgebroken regen de, is uitverkocht (56.000 toe schouwers). De opstellingen zijn: Tsjeehoslo wakije: Hruska, Jakubec, Pro- kes, Fiala en Rada. Chaloupka, Zelensky en Stambachter, Vizek-, Luhovy en Licka. Roemenië: Lung, Rednic, Nicolae, Stefanescu en Ungureanu. Ti- cleanu, Boloni, Klein en Multes- cu. Camataru en Coras. Scheidsrechter is Karoli Palotai (Hon), die daarmee zijn laatste interlandenwedstrijd leidt. De stand m groep 6 is: 1. Roemenië 7-11 (8-2). 2. Zweden 8-11 (14-5). 3. Tsjeehoslowakije 7-9 (14-6). 5. Italië 7-4 (3-11). 5. Cyprus 7-2 (3- 18). Virginia Wade is inmiddels 38 jaar. Het tennissen, zo bleek in Melbour ne, is ze nog niet verleerd. (Foto anp)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19