>>^SSSlSlSS3S 8f° 16* c Overstap Van der Gijp naar Feyenoord onzeker Rumoer in Australië over betaling boycot Spelen '80 Maertens terug bij profs? 4f$ ■■■■Earirip Schaakpartij uitgesteld Bakker trekt zich terug Strijd arts tegen 'pep' Serginho verdacht van doping WOENSDAG 30 NOVEMBER 1983 CANBERRA (DPA) - In Australië is rumoer ontstaan over betalingen van de voormalige liberaal-conservatieve regering van premier Malcolm Fraser aan topsporters en sportor ganisaties, die in 1980 "meewerkten" aan een boycot van de Olympische Spelen in Moskou. Sport Het zou om een totaalbedrag gaan van ruim 500.000 Australische dollar (ongeveer 1,4 miljoen gul den). De meeste sportlieden kre gen bedragen, die varieerden van 2000 tot 6000 dollar. De kosten zijn destijds weliswaar in de cij fers van het ministerie van Fi nanciën verantwoord, maar de zaak kwam nu pas goed aan het rollen door een onlangs uitgege ven boek van de ex-atlete Raele- LONDEN (Reuter) - De vijfde partij uit de tweekamp voor de halve finales van het kandidatentoernooi om het wereldkam pioenschap schaken tussen Garri Kasparov en Viktor Kortsjnoi, die gisteren in Londen zou worden gespeeld, is uitgesteld. Het verzoek tot uitstel kwam van Kasparov. Beide spelers hebben het recht één maal een partij in de tweekamp uit te stellen. De 20-jarige Rus gaf geen reden voor zijn verzoek op. De twee ont moeten elkaar nu morgen weer. In de tweekamp leidt Kortsjnoi met 2,5 - 1,5. ne Boyle. Zij heeft het in een be paalde passage over haar "scha deloosstelling" voor het afzien van deelneming aan de Spelen van Moskou. De financiële tege moetkoming zou bedoeld zijn ge weest om deelneming aan inter nationale wedstrijden te bekosti gen. Het Australische parlement heeft nu een speciale commissie be noemd, die de zaak moet onder zoeken. Volgens Leo McLeay, voorzitter van de commissie, is het ongebruikelijk dat de rege ring een burger betaalt om iets niet te doen. Hij was bovendien van mening dat directe betalin gen wel eens van invloed zouden kunnen zijn op de amateurstatus van de betrokken sportlieden. ROTTERDAM (GPD) - Hoewel Rene van der Gijp zelf „liever vandaag dan morgen" in de Kuip speelt, is zijn overgang van Lokeren naar Feyenoord nog altijd niet rond. Ook in het contact van gisteren konden de onderhandelaars van de Rotterdamse club geen besluit afdwingen omtrent de overstap van de rechterspits die Feyenoord voor de rest van het seizoen wil huren. „Ze schuiven de beslissing steeds voor zich uit", aldus bestuurslid Aad van der Laan, „maar die kan nu wel elk moment vallen. We houden in elk geval iedere dag contact". Probleem in de besprekingen blijft de ziekte van Lokeren-voorzitter Rogers Rogiers, die de belang rijkste stem heeft in dit soort spelerszaken. „Hij heeft een heel grote financiële inbreng in de club", schetst manager Derijcker de situatie, „dus er moet gewacht worden tot hij weer op de been is. Trouwens, wij hebben niet zo veel haast als Feyenoord. Van der Gijp heeft nog een contract tot juni 1985 en hoeft voor ons niet zo nodig weg. We vinden hem nog altijd een groot talent. Hij moet alleen eens een keer be grijpen dat het leven niet alleen uit plezanteriën bestaat". Het grote talent zelf, vaak wissel speler bij Lokeren de laatste tijd, vindt het allemaal zo plezant niet meer in België. „Ik zit hier maar af te wachten", mokt Van der DEN HAAG (GPD) - De spe lersvakbond WCS heeft de oorlog verklaard aan het bestuur betaald voet bal van de KNVB. Als reactie op het terugtre den van Karei Jansen en Cees van den Berg uit het sectiebestuur, maakte de WCS gisteren bekend dat men de handelwijze van jongstleden maan dagavond als definitief beschouwd. De vacante posities in het sectiebe stuur zullen in principe niet meer worden opge vuld.. Pas indien de vijf huidige clubaf gevaardigden in het sectiebe stuur zijn vervangen door andere - en daardoor een betere afspie geling ontstaat van de verhou dingen in de algemene vergade ring -, overweegt de belangenor- HAZERSWOUDE (GPD) - De begeleiding van Avanti bij de Europa-Cupwedstrijd te gen FTG Frankfurt is voor lopig de laatste werkzaam heid van Gerard Bakker bij de Hazerswoudse vereni ging. De Leidse tafeltennis- coach treedt voor onbepaal de tijd terug uit de club, om dat hij zijn baan nauwelijks meer met het trainersschap kan combineren. Naast het drukke bestaan van verzekeringsagent speelt ook de verzadiging bij Bak ker een rol. Inmiddels is de Leidenaar al 15 jaar verbon den aan de Hazerswoudse vereniging. Wel blijft Bak ker zich inspahnen voor Bet- tine Vriesekoop, die zich vanavond sinds vier maan den van afwezigheid weer eens achter de groene tafel laat zien. Naast Vriesekoop richt Bakker zijn vizier op zijn dochters Ellen en José, terwijl ook Avanti-speler Rob Turk op de steun van de tafeltennistrainer kan reke nen. Het terugtreden bij Avanti be tekent overigens niet dat Gerard Bakker geen ambi ties meer zou hebben voor de functie van vrouwen- coach. Volgend jaar immers is zijn schorsing, die dan twee seizoenen heeft ge duurd, afgelopen. Indien Vriesekoop besluit haar in ternationale carrière te ver lengen, lijkt de terugkeer van Gerard Bakker als da- mescoach waarschijnlijk. Momenteel fungeert de Gro ninger Jan Vlieg als trainer van het damesteam. ganisatie terug te keren in het college. „Het zou waanzinnig zijn om onder de huidige werkom standigheden in het sectiebe stuur twee vervangers voor Van den Berg en mij naar voren te schuiven", aldus directeur Karei Jansen van de WCS. „Of het zouden twee ja-knikkers moeten zijn, die aan het handje van de clubvertegenwoordigers meelo pen. Maar dat zijn we niet van plan. Voor ons is de breuk van maandagavond definitief'. De uitspraak van Jansen druist re gelrecht in tegen de woorden die staatssecretaris Joop van der Reijden van WVC gistermiddag sprak tijdens een persconferen tie in Den Haag. Tijdens die bij eenkomst, die speciaal was be legd als reactie op de zo turbu lent verlopen najaarsvergadering van het betaalde voetbal een dag eerder, maakte de bewindsman bekend dat een telefonisch ge sprek met Karei Jansen hem had geleerd dat de vakbondsverte genwoordiger nog wel degelijk voelt voor een gesprek met de voorzitter van het sectiebestuur, André van der Louw. Bereidheid De bereidheid aan Jansens kant om tot een mogelijk verzoenend gesprek met Van der Louw te ko men was voor Van der Reijden voldoende aanleiding om de overheidssubsidie aan het be taalde voetbal voorlopig niet stop te zetten. Wel wil de staats secretaris nog voor het kerstre ces van de Tweede Kamer (me dio december) van de KNVB we ten of men van plan is een derge lijk gesprek met de afgetreden vakbondsmensen aan te gaan. Het sectiebestuur moet boven dien binnen twee weken meede len hoe men de toekomst ziet. „De externe geldgevers willen nu wel eens weten waar ze aan toe zijn", aldus Van der Reijden. „Wil men verder met de overheid en de vakbondsmensen in het ei gen bestuur of moet de samen werking met beide verbroken worden? Als men dat wil is het mij best, maar dan moet ik het wel binnen twee weken weten". Nut Volgens Karei Jansen klopt het in derdaad dat hij en Cees van den Berg bereid zijn tot een evalue rend gesprek met geestverwant Van der Louw. Dat heeft Jansen ook meegedeeld aan Van der Reijden. Maar aan de andere kant betwijfelt Jansen of een dergelijk gesprek nog'nut heeft. „Het huidige bestuur betaald voetbal heeft van de medezeg genschap van de belangenorga nisaties een farce gemaakt". „Het gaat niet alleen om de sponso raffaire tussen Sony en Philips", vervolgt een nog steeds uiterst emotionele Jansen. „Het gaat om het feit dat Cees en ik de afgelo pen maanden zijn beledigd en gekleineerd door de overige be stuursleden. Daarbij richt onze teleurstelling zich met name op de persoon van André van der Louw. Tijdens de vergadering van maandagavond liet zelfs hij, een socialist in hart en nieren, doorschemeren dat de huidige structuur van het sectiebestuur op de helling moet". „Het is duidelijk", zegt Jansen, „dat er op de aanwezigheid van vakbondsmensen in het voetbal kabinet geen prijs wordt gesteld. Zelfs de socialist André van der Louw is die mening toegedaan. Zijn mening over de positie die vakbondsmensen moeten inne men, en de teleurstellende erva ringen die Cees en ik de afgelo pen maanden met hem hebben opgedaan, heeft bij ons onher stelbare schade aangebracht. Maar wie ben ik om al op voor hand een gesprek met Van der Louw uit de weg te gaan? Wij willen best praten, maar of het al lemaal nog zin heeft? Ik betwijfel t". Geldgevers Hoewel Van der Reijden zich nog eerst moet verstaan met de twee andere externe geldgevers (Stichting Nationale Sporttotali- sator en de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten), wankelt de subsidie aan het betaalde voetbal dus wel degelijk. On danks de afgewogen verklaring die Van der Reijden gistermid dag aflegde in de hoop en ver wachting dat Jansen en Van den Berg nog wel bereid zijn tot com promissen. De breuk met de be langenorganisaties - binnen af zienbare tijd zal de trainersvak bond WON zich over haar posi tie beraden - kan de KNVB drie miljoen gulden aan subsidies schelen. Aan de een miljoen gul den die WVC voor dit seizoen al aan het betaalde voetbal heeft uitgekeerd kan niet meer ge tornd worden. Wel aan de nog resterende 400.000 gulden aan exploitatiefinanciering voor het lopende seizoen en de 2,6 mil joen gulden voor 1984. Het dreigement van de staatssecre taris kan zelfs al deze week in de praktijk worden gebracht wan neer de Tweede Kamer, die zich vandaag en morgen over de WVC-begroting buigt, om een dergelijke sanctiemaatregel ver zoekt. Door het ontbreken van werknemersafgevaardigden in het sectiebestuur voldoet het be taalde voetbal immers niet meer aan een van de voorwaarden die zijn gesteld aan handhaving van de subsidies. „Als de Kamer aan dringt op die maatregel, dan vind ik die zeer redelijk", aldus Van der Reijden, die daarmee aan geeft er niet voor terug te dein zen de uitkeringen aan het be taalde voetbal direct te bevrie- Karei Jansen: "Voor zen. „Maar", nuanceerde de poli ticus, „we moeten er onder de huidige omstandigheden voor waken om paniekerige beslissin gen te nemen. Daar is niemand mee gediend". ADVERTENTIE Met snoer, schakelaar. watt lampje en Per set 1 U [jij Öl i lip Probeer maar 'ns een goedkopere bouwmarkt te vinden. Bel voor het dichtstbijzijnde Gamma-adres 03499-84994, tst 130. Geldig t/m 3.12.1983 BREDA (ANP) De kans is groot dat Freddy Maertens het komend seizoen in een Nederlandse wielerploeg rijdt. Ploegleider Jacques de Goede heeft verregaande contac ten met de Belgische ex-wereldkampioen. Maertens heeft als voorwaarde gesteld, dat hij een groot programma kan afwerken, waarin ook de Ronde van Frankrijk is opgeno men. De Goede heeft zijn ploeg reeds aangemeld bij de Tour-directie. Volgens de ploegleider staan de sponsors in de rij voor de nieuwe formatie. Zeker wanneer Maer tens inderdaad wordt opgeno men in de équipe. Het is nog niet ADVERTENTIE Metaal, in wrt of bruin. in hoogte verstelbaar. Metbureaufclem. Perstuk Probeer maar 'ns een goedkopere bouwmarkt te vinden. Bel voor het dichtstbijzijnde Gamma-adres 03499-84994, tst 130 zeker of Beckers, die het afgelo pen seizoen als geldschieter op trad, de verbintenis zal continue- Continuïteit "Dat is echter geen probleem. Een Westduitse firma heeft de conti nuïteit van de ploeg reeds ge waarborgd", aldus De Goede, tot nu toe zijn vier renners gecon tracteerd. Het zijn Jos Schipper, Jacques van Meer, Heddie Nieuwdorp en Hans Langerijs. Oud-renner Aad van den Hoek zal als adviseur optreden en Jan van Poeyer, ook een voormalige prof, is als manager aangesteld. Met Jannes Slendebroek, Ron Snijders, Frits van Bindsbergen, Johnny Broers en enkele belofte volle jonge amateurs zijn con tractbesprekingen gaande. De belangen van de renners en de ploegleiding zijn vastgelegd in de stichting profwielerformatie standdaarbuiten. De stichting wil naast de ploegen van Peter Post en Jan Gisbers een derde Nederlandse profformatie van de grond krijgen. Het is volgens De Goede niet de bedoeling renners te benaderen, die contacten on derhouden met ploegleider Jos Elen, die onlangs een zelfde ini tiatief nam. De Goede hoopt, dat de ploeg voor het einde van het jaar rond is. BEEK (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering van de geneeskunst (KNMG) gaat de strijd aanbin den tegen dopingpraktijken. Dit zei gisteravond KNMG-voorzit- ter dr. J. Daniels uit het Lim burgse kerkdorp Spaubeek, ge meente Beek. Een Maastrichtse sportarts (Jos Henders) heeft volgens hem ont dekt dat het in België voor sport beoefenaars bijzonder gemakke lijk is om zonder recept pepmid delen bij apothekers te verkrij gen. Medewerking van artsen aan do pingpraktijken is onder geen en kele voorwaarde toelaatbaar, al dus voorzitter Daniels. Neder landse artsen die de internatio nale gedragsregels overtreden zijn strafbaar. Ook als zij doping- middelen toedienen die elders (in België bijvoorbeeld) verkre gen zijn. Het toedienen van me dicijnen louter en alleen om sportprestaties te verhogen is be slist niet toegestaan, aldus dr. Daniels. Dit zal nog nadrukkelijk aange scherpt worden in een nieuwe uitgave van een brochure over „gedragsregels voor artsen". Vol gens dr. Daniels is het de eerste keer dat de KNMG duidelijk stel ling neemt tegen dopingpraktij ken. Gijp, „terwijl ik zo graag wil spe len. Ik ga liever vandaag dan morgen naar Feyenoord. Ik be grijp niet dat het zolang moet du ren". Aad van der Laan kan dat begrip wel opbrengen. „Wij hebben er maar op te wachten tot de voor zitter terug is, maar ik denk dat we nu de langste wachttijd heb ben gehad. Ik neem aan dat het morgen rondkomt", aldus de Feyenoord-bestuurder gister avond. SAO PAULO (DPA) - De Brazi liaanse voetbalinternational Ser ginho wordt ervan verdacht zijn toevlucht te hebben genomen tot het gebruik van stimulerende middelen. Bij een routinecontro le tijdens een competitiewed strijd van zijn club FC Santos te gen Corinthians (0-0) zei Sergin ho een neusspray te hebben ge bruikt om een verkoudheid te bestrijden. In de spray bevond zich Navasoline, dat in Brazilië op de lijst van verboden midde len staat. Serginho deelde de dopingcontro- leurs mee dat hij daar niet aan gedacht had toen hij de neus spray gebruikte. Toch kondigde de bond aan dat een afgenomen urinestraal van Serginho zorg vuldig zal worden onderzocht. Als deze test positief uitvalt zal de profspeler rekening moeten houden met een schorsing. Straf Bovendien zal Santos in dat geval enkele punten kwijtraken, zo kondigde de bond aan. Ernesto Vieira, voorzitter van Santos, reageerde furieus op deze mede delingen. "Er wordt een samen zwering tegen ons beraamd", zo zei hij, "als er disciplinaire maat regelen worden genomen zullen wij de bond aanklagen". Club- arts Carlos Braga gaf als com mentaar: "De hoeveelheid Nava soline in de bewuste spray is be lachelijk gering. Dat kan geen enkele invloed hebben op de prestatie van een speler". Sergin ho zelf reageerde gelaten: "Ik heb al veel moeten slikken tot nu toe. Hier kom ik ook wel weer overheen". LOTTO ie bruto 543/363,00 ontvangt. 2e prijs: 11 winnaars, die elk bruto 13.636,30 ontvangen. 3e prijs: 99 winnaars, die elk bruto 2.066,90 ontvangen. 4e prijs: 6090 winnaars, die elk 33,60 5e prijs: 86.935 winnaars, die elk 5,00 ontvangen. TOTO 47: le prys: 6 winaars, die elk bruto 10.206,80 ontvangen. 2e prijs: 128 winnaars, die elk ƒ239,70 3e prijs: 1165 winnaars, die elk 65..'l3 ontvangen. TOTO-GELIJK 47: le prijs. 2 winnaars, die elk bruto 2.066.60 ontvangen. 2e prys: 2 winnaars, die elk 344,40 ont vangen. 3e prijs: 49 winnaars, die elk 70,20 ont vangen. 4e prijs: 1100 winnaars, die elk ƒ5,00 ontvangen. CIJFERSPEL 47: Geen hoofdprijs. 18 Winnaars van de derde prijs, 218 winnaars van de vier de prijs en 2168 winnaars van de vijf de prijs. ADVERTENTIE Union. Hoge calonsch|»«arc(eo 16 Briketten in draagtas, o.j per draagtas Probeer maar 'ns een goedkopere bouwmarkt te vinden. SWy Bel voor het dichtstbijzijnde Gamma-adres 03499-84994, tst 130. Geldig t/m 3121983

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15