Ontvoerders bleven drie weken buiten schot AUTO C D- Quattro's van Audi in opmars Corolla coupé: prestigemodel van Toyota A Kleine middenldasser voor Subaru onderweg Autoboeken WOENSDAG 30 NOVEMBER 1983 Varia Samengesteld door Koos Post Toyota is niet meer tevreden met zijn positie als grootste Japan se autoproducent en derde op de wereldranglijst, het merk wil nu ook erkenning als bou wer van kwaliteitsprodukten. Geen prijslokkertjes meer en andere voor het publiek leuke dingen, de Toyota's moeten zichzelf verkopen. Dat was ongeveer de strekking van een betoog dat importeur Evert Louwman nog niet zo lang geleden hield. Hij fun deerde die houding voorname lijk op de ontwikkeling van steeds betere technologieën, vooral te vinden in de motoren. Voorbeelden: de krachtbron nen van de Camry (vooral de soepele turbo-diesel), de ge weldenaar onder de motorkap van de Supra en de motoren die zijn gebruikt in de r Corolla-serie. Aan de top van die Corolla-reeks zit nu een uiterst venijnige coupé. Toyota claimt zelfs in deze coupé de modernste zes- tien-kleppen-krachtbron te hebben kunnen plaatsen. En ondanks de hoge prestaties nog redelijk milieuvriendelijk en prettig zuinig. De nu uitgebrachte coupé - die net iets meer dan dertig mille kost - heeft overigens alleen de benaming gemeen met de overige Corolla's. Het model is nergens van afgeleid, het is een zelfstandig ontworpen sportie ve wagen met bijvoorbeeld een grotere wielbasis en spoor breedte dan bij de andere ver- Opvallend zijn de laag aflopende motorkap en de hoog oplopen de achterzijde, zodat de wig- vorm weer dicht is benaderd. De luchtweerstand bedraagt dan ook niet meer dan Cw 0.35. (Foto GPD) Dit buizenframe was te zien op een uitvindersbeurs in West- Duitsland. De twee bedenkers kantelen mei gemak een auto. Het geheel is bevestigd aan de wiélbouten. Eenmaal op z'n kant is de gehele onderkant van de auto gemakkelijk be reikbaar. Voor reparaties of om schoon te maken. Het scheelt een brug, een smeer- kuil of onhandig werken op de rug. Toyota's Corolla 1.6 Coupé GT De Corolla-coupé is niet alleen een prestige maar ook presta tiemodel: het haalt een top snelheid van 200 kilometer per uur en accelereert desgewenst uit stilstand tot 100 kilometer o PR) snelheid binnen de negen se conden. De nieuwe injectiemotor zou vol gens de fabriek bij een con stante snelheid van 120 km per uur niet meer dan 1 op 12 ge- bruiken. Deze nieuwe vierci- linder motor met een inhoud van 1,6 liter heeft twee boven liggende nokkenassen, vier kleppen per cilinder en produ ceert een vermogen van 124 paardekrachten. Een zeer vin nige sprinter, zoals ik tijdens een korte proefrit hebben kun nen ervaren. Overigens was dat niet het enige nieuws dat Louwman en Par- qui in het Brabantse Raams- donksveer te bieden had. Het topmodel, de Crown, is ook in een ander pak gestoken. Le verbaar met een op alle vier wielen werkend anti-blokkeer- systeem. Maar dan komt er nog eens drie mille op de aanschaf fingsprijs van 54.000 gulden. Bepaald geen goedkoop Ja pannertje, derhalve. De geheel nieuwe kleine mid denklasser van Subaru, die niet zo lang geleden voor de eerste maal was te zien op de autotentoonstelling van Tokio, zal in de loop van volgend jaar ook in Nederland worden uit gebracht. Dit Japanse merk heeft in ons land nu eindelijk wat wind in de zeilen kunnen krijgen. Di verse malen heeft het in het verleden onder wisselende di recties gepoogd een brugge- hoofd te veroveren op de Ne derlandse automarkt, maar waar andere Japanse merken slaagden faalde Subaru keer op keer. Vorig jaar haalde Subaru in de eerste negen maanden nog maar 770 auto's. Maar dit jaar gaat het aanzienlijk beter. Op 1 oktober waren er al 3.019 Suba- ru's geregistreerd. En dat niet alleen dankzij de Mini Jumbo, ook de omzet van de al bijna overjarige Subaru 1300 ver dubbelde: van 196 naar 418 verkochte exemplaren. Het dunne programma van Sub aru krijgt dus binnen afzienba re tijd de broodnodige verster king. De produktie van de J 10 zoals de nieuweling nog wordt genoemd - loopt eind van dit jaar aan en zal waar schijnlijk in de tweede helft van 1984 naar deze streken ko men. Deze J 10 is een 1000 cc auto met voorwielaandrijving, die in i Subaru, zoals hij drie- en vijfdeurs uitvoeringen op de markt zal komen en qua afmetingen en prestaties ver gelijkbaar zal zijn met wagens als de Nissan Micra of de Opel Corsa. Het in Tokio tentoongestelde ex emplaar had aandrijving op al le wielen. In Nederland zal het accent komen te liggen op de versie met voorwielaandrij ving. RIJ- IMPRESSIE Zonder twijfel zal vierwielaan- dpijving in de toekomst een grote vlucht nemen. Niet di rect, daarvoor is ze nog te duur. Voorlopig dus gereserveerd voor een handjevol gelukki gen. Ook nadat Audi de ijzig dure Au- di Quattro Sport (een coupé) gezelschap heeft verschaft van een normale personenauto met aandrijving op alle wielen, de Audi 80 Quattro met een 2,2 li ter injectiemotor. De wagen slaat goed aan, maar het aantal personen dat dik vijftig mille kan verteren blijft beperkt. Bovendien gaat de in de aandrij ving verpakte extra veiligheid gepaard met een fikse dosis in veler ogen overbodige luxe. Met een wat simpeler 80 Quattro (met twee liter mo tor) komt Audi daar al enigs zins aan tegemoet, maar de kanppe techniek van de vier- wielaandrijving is op zichzelf nog te prijzen om de massa's te kunnen bereiken. Audi heeft met de Quattro Sport (de coupé dus) het rally-we reldkampioenschap behaald. In Europa's bekende sneeuw- gebieden mag .men met een Quattro zonder kettingen naar boven. In Duitsland, waar op de autosnelwegen veelal zeer bewust wordt gereden, geeft men ruim baan als een Quattro komt aanstuiven. De 115 pk versie van de Audi 80 Quattro. De eerste stap op i popularisering van een veilige techniek. oPR) Zulke zaken zijn tekenend voor de faam die de vierwielaandrij- ving in betrekkelijke korte tijd heeft opgebouwd. Geen dilem ma meer of men een wagen met voor- of achterwielaandrij ving zal kiezen, maar een auto die beide aandrijvingen in zich verenigt. Geen auto, waarin men desgewenst op aandrij ving op alle wielen kan over schakelen (zoals sommige mer ken brengen), maar voortdu rend aandrijving op alle wie len. Ik heb een tijdje de 'dure' Audi 80 Quattro gereden. Een lu xueuze auto met een machtige 2,2 liter injectiemotor, die 136 paardekrachten kan produce ren. Door het aandrijfsysteem krijgt men niet het volle pond van het vermogen op twee voor- of twee achterwielen, maar 34 pk op elk wiel. Zo ver deelde kracht is grote kracht. Het zorgt bovendien voor een veel beter wegcontact, in het bijzonder in de bochten. Men moet zelfs oppassen dat men in het verlangen de wagen gron dig te leren kennen niet te ver gaat, zo groot is het gevoel van vertrouwen dat het systeem _geeft. Vooral op besneeuwde, beijzelde of anderszins gladde wegen komt de grotere grip nadruk kelijk naar voren. Op droge wegen kan men sneller door de bochten jagen en heeft men ook voortdurend een correct weggedrag, maar dan zijn de verschillen met de gewone Au di 80 toch aanzienlijk minder spectaculair dan bijvoorbeeld onder bar en boze winterse omstandigheden. Ook de mogelijkheid om mid den- en achterdifferentiëel af zonderlijk en gezamenlijk te blokkeren zijn alleen onder on gebruikelijke omstandigheden echt effectief. Niet iedereen staat geregeld met een in zand of op ijzel doordraaiend wiel. Uit zo'n hachelijke situatie kan men zichzelf met een geblok keerd differentiëel gemakke lijk redden. En zulke situaties behoren tot de uitzonderingen, waarmee het overgrote deel van de automo bilisten alleen in de winter te maken kan krijgen. Daarom is zo'n voorziening, die nu de tien mille nog ruim te boven gaat, ondanks die grotere veiligheid door betere wegligging en on der bepaalde omstandigheden ook kortere remweg, voor de meesten nog geen acceptabele aanbieding. Maar Audi lijkt vast van plan op de ingeslagen weg voort te gaan. Ook andere merken vol gen. De Audi 80 Quattro met 2 liter inspuitmotor is al een stap in de goedkopere richting. Die wagen heeft 'maar' 115 pk ver mogen. En geen topsnelheid van 193 km per uur zoals de versie met 2,2 liter motor, maar 'slechts' 184 km per uur. Te zijner tijd zullen ongetwijfeld ook andere Audi-modellen met aandrijving op alle wielen ver krijgbaar worden. En zal men het systeem ook gaan toepas sen in andere sectoren van het VAG-concern. Reeds kan men een Volskwagen Passat Va riant met aandrijving op alle wielen kopen. Gebruikt Audi de Latijnse aanduiding Quat tro, bij Volkswagen is voor het Griekse equivalent Tetra geko- Het laat zich aanzien dat het slechts een kwestie van tijd is of de Tetra's zullen in het VW- programma net zo zijn inge burgerd als de Quattro's nu in het Audi-gamma. Hoe'sterk zo'n vierwielaandrij- ving overigens noodt tot scherp rijden bleek wel uit de banden. Hoewel er amper 20.000 kilometers op de teller stonden naderden de loopvlak- ken van de banden op de voor wielen al aardig de veiligheids- grens van 4 millimeter diepte. Als men zo omspringt met de enorme krachten die deze ge raffineerde Audi-techniek heeft te bieden staat men wel bij herhaling aan de benzine pomp. Een verbruik zuiniger dan één op tien is in de prak tijk haalbaar, maar dan moet men de specifieke eigen schappen van deze volbloed ja ger wel ongebruikt laten lig gen. Dat zou jammer zijn. S~T~\ A UtO 'm ïllegaar Om nog wat te kunnen meepik ken van de vrijgevigheid die het Nederlandse volk rondom het 'heerlijk avondje' van de vijfde december kenmerkt, zijn al twee uitgeverijen op de markt verschenen met grote autoboeken die als een leuk presentje kunnen worden ge kocht. *Kluwer Technische Boeken brengt voor de vijftiende maal een vijfhonderd pagi na's dikke 'Autotest' (f 28,50). +Een instelling, die zichzelf 'Stichting Consumentenvoor lichting Auto' noemt komt met een dunner werk (ruim 300 pagina's): Keesings Auto praktijkboek '84, dat men voor f 19,95 kan kopen. Het lijvige boek van Kluwer om vat niet alleen alle bijzonder heden van alle in ons land verkrijgbare automodellen, maar daarbij ook een groot aantal uitvoerige tests. Er is een nieuwe testformule ge volgd, waarbij een aantal au to's in de populaire prijsklas se behalve de normale road- test ook nog een technische roadtest op de rollenmeetbank van de Autotechnische School in Apeldoorn heeft onder gaan. Zo komen de samenstel lers tot uitvoerige en gedegen informatie. Keesings produkt is van hetzelf de kwarto-formaat, maar on derscheidt zich vooral van het boek van Kluwer door het zeer persoonlijk inkleuren van de auteur Ted Sluymer. Hij geeft niet alleen ook alle technische informaties over auto's maar kent elke auto op een veertig tal onderdelen ook 'praktijk- cijfers' toe, die hij veelal met een kort stukje tekst verder toelicht. Bovendien geeft hij in een aan tal gevallen bovendien een zo genaamd 'koopadvies'. Het lijkt mij echter niet verstan dig blind te varen op deze ad viezen. Het kopen van een au to is een uiterst persoonlijke keuze. Men loopt dus grif de kans dat Sluymers soms merk waardige voorkeur niet de uwe is. Nieuwe band van Vredestein Bandenfabrikanten zijn ook trendvolgers. Immers, de au tomakers bepalen de rij-ei- genschappen, de snelheid, het gedrag in bochten en dergelij ke en de bandenindustrie moet volgen. Ook Vredestein heeft weer de trend gevolgd. Met de 'Sprint- plus' heeft het nationale ban denbedrijf een sterk verbeter de radiaalband op de drukst beklante markt gebracht, de kleine- en middenklasse. De fabrikant garandeert hogere weerstand tegen slippen en aquaplaning, een grotere koersstabiliteit en een gerin gere zijwindgevoeligheid. Bo vendien zou deze Sprint-plus (SR 80) twaalf procent minder rol weerstand hebben en dus leuk zuinig in het gebruik zijn. 'Drie procent besparing op de brandstofnota', zegt Vredestein. Plamuur met ingebouwde glasvezel Bij het repareren van kleine gaatjes in het plaatwerk van auto of caravan staat men vaak voor de keus: het pla muur wel of niet bewapenen met glasvezelmat. Bij grotere - gaten is dat geen probleem, dan kan men niet zonder. Maar in twijfelgeval len kiest men vaak wat te ge makkelijk voor werken zon der bewapening. Holt Lloyd heeft voor die gevallen een twee componenten polyester- plamuur gemaakt met 'inge- Topmodel van Lada Lada, dat langzaam maar ze ker opklautert naar 10.000 au to's per jaar (van 1.239 in 1972 naar 9.244 in 1982), heeft met de 2107 een nieuw topmodel in de,strijd geworpen. Nu verschilt deze nieuweling in het Lada-milieu niet zo bijster veel van de 2105, die tot nu toe als het neusje van de Russi sche zalm gold. De voorkant is duidelijk anders door een nieuwe grill met aan weerszij den vierkante koplampen, de bumpers zijn ook anders en de wagen heeft dubbele rubber- strips aan weerszijden. Het resterende verschil zit van binnen, waar men nagenoeg bouwde' glasvezels. 'Het dicht zowel het gat in de car rosserie als een gat in de markt', zegt Holt vrolijk. Bij herstel van kleine gaatjes ge ven die glasvezels de plamuur voldoende steun om tot aan de volledige verharding het 'wegzakken' van de massa te voorkomen. Daarna is het sterk genoeg. Dit nieuwe re- paratieprodukt (480 gram pla muur en 20 gram harder) kost 15,95. Er zit een uitvoerige gebruiksaanwijzing bij. alles kan vinden wat een auto vandaag de dag kan bieden. Desondanks is ook deze 2107 (prijs f 14.495nog een duide lijke variant op het oude Fiat- model. waarvan de hele perso nenautoserie van Lada is af geleid. Het wachten is nog steeds op het model dat Lada in Togliattistad ontwikkelt met behulp van Porsche. Vol gens vroegere berichten had het er allang moeten zijn. (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD) - Drie weken lang zijn de 60-ja- rige bierkoning Freddie Heineken en diens 57-ja- rige chauffeur Ab Dode- rer in handen geweest van hun ontvoerders. Drie gemaskerde mannen sleurden hen woensdag avond 9 november op de stoep van het hoofdkan toor van Heineken aan het Amsterdamse Twee de Weteringplantsoen in een oranje bestelauto. Een team van 35 recher cheurs is sindsdien naar hen op zoek geweest, waarbij in opdracht van de ontvoerders geen en kele informatie naar bui ten werd gebracht. De kidnapping van Heineken ge beurde op 9 november razend snel. Bij het verlaten van zijn kantoor werd Heineken door de drie gemaskerde mannen over meesterd. Chauffeur Doderer kwam zijn baas te hulp, maar kreeg een pak slaag en werd ook in de bestelauto gesleept. Oogge-, De bestuurder van taxi 461 kon melden, dat de ontvoerders Hei neken meenamen naar de Wees- perzijde. Daar stapten zij over in een Citroen-personenauto, die vervolgens spoorloos verdween. Via zij mobilofoon had de taxi chauffeur inmiddels de politie gealarmeerd. In de buurt van het Amstelhotel moest hij onder be dreiging van de ontvoerders de achtervolging staken. Overgestapt Op de plaats waar van de bestelau to in de Citroën is overtgestapt, vond de politie twee Uzi-pistool mitrailleurs. Die bleken in april van dit jaar gestolen te zijn uit de Dumoulin-kazerne in Soester- berg. In de oranje bestelauto werden verder de brillekoker van Heineken en een balpen aan getroffen. Ook waren er bloed sporen te zien. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de ontvoering snel tot een ontknoping zou leiden. Al de eer ste avond zochten de daders via een bij de Haagse politie bezorg de brief contact met het Heine- ken-concern. Alle contacten ver- liepen via het bedrijf en niet via de politic. Over het geëiste los geld liepen de verhalen uiteen van twintig tot vijfendertig mil joen gulden. De ontvoerders eisten van het Hei- neken-concern en de politie al meteen een absoluut stilzwijgen tegenover de pers. Aan die eis is voldaan. Over de vorderingen van het onderzoek en het verloop van de contacten kwam geen en kele mededeling naar buiten. Al leen geruchten deden de ronde. Advertentie Zeker is, dat kleine advertenties in het ochtendblad De Telegraaf een rol speelden in de contacten tussen de brouwerij en de ont voerders. „Het weiland is groen voor de Haas" was daarin het wachtwoord. Uit het feit, dat zul ke advertenties enkele keren werden herhaald in steeds drin gender bewoordingen, viel af te leiden dat de ontvoerders gerui me tijd niets van zich lieten ho- Intussen gaven vooral de populaire kranten en tijdschriften zich over aan wilde verhalen. Elke be weging in en rond de kapitale vil la van Heineken in Noordwijk werd geregistreerd. Twee melk venters zouden vlak voor de ont voering nabij het Weteringplant soen oog in oog hebben gestaan met de kidnappers. Die bleken achteraf echter volkomen on schuldige Amsterdammers te zijn. Het meest opzienbarend in de pu bliciteit rond de ontvoering was een advertentie van het week blad Panorama, dat 50.000 gul den bood voor „het" verhaal over de ontvoering. Hoofdredacteur Drieskens verklaarde dat hij de politie alleen maar behulpzaam wilde zijn. Later kreeg hij een bo ze brief van de Amsterdamse po litie, omdat een verlaggever van zijn blad agenten geld zou heb ben geboden om uit de school te klappen. Over de mogelijke identiteit van de ontvoerders is de afgelopen drie weken geen enkele mededeling gedaan. Ook bleef onduidelijk in hoeverre er verband bestond met eerdere ontvoeringen van Maup Caransa en mevrouw Van der Valk. Caransa kwam in 1977 na zes dagen vrij, tegen betaling van „vele miljoenen". Mevrouw Van der Valk was vorig jaar 21 dagen in handen van haar ontvoerders. Het gelijknamige horeca-con- cern betaalde 12,5 miljoen voor haar vrijlating. De ontvoerders van Van der Valk zijn achter haald en veroordeeld, die van Ca ransa zijn nog altijd spoorloos.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11