Gist-Brocades wil uitbreiden WIEL mmmrn contactlenzen, das pas fijn. van der Brits kranten-conflict nog verre van opgelost Bouw kan uit problemen komen ■c Extra kapitaal 150 miljoen Bouwwerkgevers: jacht op koppelbazen openen Miljardenorder Ballast-Nedam Maatregelen leveren 15.000 manjaren werk op Thee duurder Beurs Amsterdam DINSDAG 29 NOVEMBER 1983 Economie Levensverzekeraars De Nederlandse levensverzeke raars ontvingen in 1982 gezamen lijk 8,2 miljard gulden aan pre mie tegen 7,4 miljard gulden in 1981, een stijging van 12 procent. Hun saldo winst bedroeg vorig jaar 1,6 miljard gulden (1981: 1,1 miljard) waarvan 0,7 miljard gul den als winstaandeel verzeker den en 0,3 miljard aan dividend en tantièmes werd uitgekeerd. Aan belastingen werd in 1982 267 miljoen gulden betaald, in 1981 was dat 202 miljoen gulden. Dit blijkt uit door het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) verzamelde gegevens, aldus het ministerie van economische za ken gisteren. De stijging in de ontvangst van premies werd voornamelijk ver oorzaakt door de toename in ont vangsten van collectieve pre mies, welke met 23 procent ste gen tot in totaal 3,2 miljard in 1982. De totale ontvangsten van individuele premies bedroegen in 1982 4,9 miljard gulden, een stijging van 5 procent ten opzich te van 1981. Een belangrijke bron van inkom sten voor het levensverzeke ringsbedrijf wordt gevormd door het resultaat op beleggingen. Dit resultaat steeg volgens de CBS- gegevens met een half miljard tot 5,3 miljard gulden. Massa ontslag De Italiaanse staatswerf Fincantie- ri zal zevenduizend van de ach tentwintigduizend werknemers ontslaan bij gebrek aan nieuwe orders. De Italiaanse scheepswerven draaien sinds drie jaar nog maar op de helft van hun vermogen. Voor het volgend jaar wordt een voortgezette produktiedaling verwacht. Tachtig procent van de werven is in handen van de regering, die er nu nauw op toe ziet dat binnenlandse orders ook in eigen land worden geplaatst. Boldoot Boldoot Intec te Veenendaal wil het parfumeriedeel van het be drijf overdragen aan British American Cosmetics te Londen. Tegelijkertijd zal de handsels^ naam Boldoot en een aantal daarmee samenhangende mer ken alsmede de organisatie wor den overgedragen, aldus Boldoot Intec. Het is de bedoeling dat de BAC- organis'atie de activiteiten in Ne derland voortzet vanuit het kan toorcomplex in Veenendaal. De overdracht zal voor de dertien werknemers naar verwachting geen nadelige gevolgen hebben. Met vakbonden en onderne mingsraad is overleg aan de gang. Het personeel is ingelicht. AMSTERDAM(ANP) - Gist-Brocades (gist, alcohol, farmacie) wil sterk uitbreiden in bin nen- en buitenland. Daarom gaat de onderneming 150 miljoen gulden nieuw eigen kapitaal aantrekken. Dit gebeurt door het uitgeven van 731.631 extra aandelen-certifica ten. Dit heeft dr. G. Bresser, sinds juni voorzitter van de raad van bestuur, gisteren op een persconferentie bekend gemaakt. Aan de nieuwe aandelen-certifica- ten is een optierecht (warrant) verbonden. Per twee uit te geven aandelen-certificaten zal een warrant worden versterkt die recht geeft op het verkrijgen van één gewoon aandeel of certifi caat. Dit recht kan tot januari 1986 worden uitgeoefend. De emissiekoers van de nieuwe aan delen en de uitoefeningsprijs van de warrants zullen 1 december voorbeurs worden bekendge maakt. De opbrengst van de uitgifte zal worden gebruikt voor de finan ciering van de expansie van de onderneming. Daaronder vallen uitbreiding van het bedrijf in Kingstree (South Carolina) met produktiemiddelen voor enzy men voor de wasmiddelenindus trie in de Verenigde Staten, over neming van Vinal Spa (fabrikan- te van gist, alcohol, veevoeder- produkten en wijnsteenzuur) in Milaan, verbetering en uitbrei ding van de energievoorziening in het hoofdbedrijf in Delft door middel van een warmte-kracht- installatie waarmee een aanzien lijke besparing op de energiekos ten zal worden bereikt, bouw en inrichting van laboratoria en proeffabrieken voor biotechno- logisch onderzoek en investerin gen voor farmaceutische pro- dukten. Volgens de raad van bestuur zal de emissie het eigen vermogen zo danig versterken dat een verhou ding ontstaat van 40 procent ei gen en 60 procent vreemd ver mogen. De winstontwikkeling is zodanig dat de emissie volledig is gerechtvaardigd. In het eerste halfjaar van 1983 lag de nettowinst met 20,4 miljoen 25 procent hoger dan in de eerste helft van 1982. De resultaten tot en met oktober wettigen de ver wachting dat dat deze trend over het hele jaar wordt voortgezet, zodat de winst over geheel 1983 circa 25 pet hoger zal uitvallen dan in 1982. Voor 1984 wordt bo vendien een verdere stijging van de nettowinst en de winst per aandeel over het verhoogde kapi taal verwacht. Er zal een slagvaardig investerings- en ac quisitiebeleid worden gevoerd, wat op den duur, mogelijk over enkele jaren, tot een verdere ver sterking van het eigen vermogen zal moeten leiden, aldus de heer Bresser. ADVERTENTIE Een héél kilo in één pak VEEMARKT LEIDEN - Weekaanvoer: 5483 dieren. Totaal dinsdag 29 no vember: 4013 (vorige week 3913). Prijsnoteringen slachtvee: als maandag, vette kalveren: van 1.25 tot 2.00 per kg. levend gewicht en slachtzeugen van 2.70 tot 2.80 per kg. levend ge wicht. Prijsnoteringen gebruiksvee: melk- en kalfkoeien le kwal. van 1750 tot 2900 per stuk en 2e kwal. van 1750 tot 2050, ren le kwal. van 700 tot 1150 t kwal. van 400 tot 700, nuchtere kalve ren rood van 340 tot 560 en zwart van 210 tot 435, biggen van 105 tot 110, schapen van 20» tot 245, lammeren van 200 tot 250 en bokken/geiten van 20 tot 105. Toelichtingen (achtereenvolgens aan voer, handel en prijzen): volwassen runderen: 410 (vorige week 417), ma tig, prijshoudend, jongvee: 49 (vorige week 31), matig, prijshoudend, nuch tere kalveren: 1986 (vorige week 1735), traag, lager, varkens: 1069 (vori ge week 997), redelijk, hoger, scha pen/lammeren 442 (vorige week 639), matig, prijshoudend, geiten: 57 (vori ge week 94). KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 28 november 1983. Andijvie per kg 0,41, boerekool 0,55- 0,65, waspeen Al-per kist 8,60-20,10, BI 13,50-19,60, Cl 6,90-10,30. Aanvoer: 76 ton. Uien per kg 0,43, selderij 0,37. ARNHEM (ANP) De rijksover heid moet de beschikbare man kracht bij de economische con trole dienst drastisch uitbreiden. Zodoende kan die dienst beter nagaan of bouwbedrijven wel over een vestigingsvergunning beschikken. Die bestrijding van illegale bedrijfsuitoefening bete kent immers bestrijding van fraude op het gebied van belas tingen en sociale premies. Deze oproep aan de regering om de koppelbazen in de bouw op gro tere schaal te gaan aanpakken heeft F.A.M. de Vilder vandaag gedaan tijdens de jaarvergade ring van het Algemeen Verbond Bouw Bedrijf (AVBB), de centra le organisatie van werkgevers verenigingen in de bouw. De Vil der is bij die gelegenheid geïn stalleerd als nieuw voorzitter van het AVBB. Hij is de opvolger van G.J. Tiemstra, die bijna driejaar voorzitter geweest is. Volgens De Vilder is forse uitbrei ding van het personeelsbestand van de economische controle dienst het eerste dat de overheid moet doen in de strijd tegen beunhazen in de bouwwereld. Datgene wat de legale bouw zelf onderneemt tegen koppelbazen haalt niet veel uit als de overheid lijdzaam toekijkt, meent De Vil der. Hij wees erop dat het AVBB en zijn lidverenigingen pogingen heb ben gedaan en nog steeds doen. Om via kort gedingen voor de rechtbank onrechtmatig geves tigde bouwers van de markt te weren. "Deze acties, hoe nuttig ook, kunnen echter het tij niet keren als er ook vanuit de over heid niet serieus gewerkt wordt aan de beunhazerij bestrijding", zei de Vilder. AMSTELVEEN (ANP) - Het aannemingsconcern Ballast- Nedam heeft van de regering van Saoedi-Arabië opdracht ontvangen voor de uitvoering van werken op vliegvelden. De aanneemsom bedraagt f 4,2 miljard. De bouwtijd is bijna vier en een half jaar. Voor de uitvoering wordt sa mengewerkt met Hanil Deve lopment Co. uit Zuid-Korea. Het projectmanagement, de toeleveringen en de logistiek staan onder leiding van Bal last-Nedam die in het consor tium een aandeel van circa 65 procent heeft, zo heeft Bal last-Nedam bekendgemaakt. Het project omvat enkele bouwplaatsen in Saoedi-Ara bië. Door de opdracht is de orderportefeuille toegeno men tot f 4,8 miljard. Omzet en financieel resultaat zullen daarom volgend jaar een her stel te zien geven en ook is een goede uitgangspositie verkregen voor de eerste ja ren daarna. Evenals in het verleden zal van deze order een uitstralingseffect uitgaan op de Nederlandse economie. Begin deze maand kondigde het concern aan te verwach ten dat de winst dit jaar ten opzichte van 1982 (f29 mil joen) zal halveren, al werd ook toen al een herstel in het vooruitzicht gesteld. LONDEN - Het nieuwscentrum van Londen, Fleetsti personeel werd ontslagen. LONDEN (GPD) De meeste Britse landelijke kranten zijn vandaag weer te koop, maar de problemen die deze kranten heb ben met de vakbond van de gra fici, de National Graphical Asso ciation (NGA), zijn gisteren geen stap dichter bij een oplossing te komen. Gisteren verschenen vijf landelijke kranten niet. De directies van de ze kranten ontsloegen hun gra fisch personeel omdat zij van de NGA niet de garantie konden krijgen dat zij niet opnieuw be trokken zullen worden bij sta kingen waarmee zij niets te ma ken hebben. Met een dergelijke staking hadden de landelijke kranten het afgelo pen weekeinde te maken, toen het grafisch personeel bij deze kranten het werk neerlegde als uitvloeisel van een conflict dat de NGA heeft met een huis-aan- huis-krant die in de buurt van Manchester verschijnt. Maar gistermiddag, tijdens een vergadering van de Vereniging van Uitgevers van Kranten, bleek dat vrijwel alle landelijke kranten die gisterochtend niet waren uitgekomen, 's middags hun grafische dienst hadden genomen zonder dat daar harde garanties van de zijde van de NGA tegenover staan. Alleen The Times en de pulpkrant The Sun, beide eigendom van de Australische krantenmagnaat Rupert Murdoch, besloten de poot stijf te houden. Deze kran ten zullen vandaag dan ook niet uitkomen, een schadepost voor Murdoch van vele miljoenen gul dens. De gezamenlijke krante-eigenaren hebben gisteren wél unaniem af gesproken, de NGA voor de rechter te zullen dagen. Zij eisen schadevergoeding voor de kran ten die het afgelopen weekeinde niet konden verschijnen, en bo vendien spijkerharde garanties dat zij niet opnieuw door het soort sympathiestakingen van zaterdag en zondag getroffen zul len worden. De eigenaar van de huis-aan-huis- krant waarom het allemaal be gonnen is, Eddie Shah van de Messenger, heeft gisteren be sprekingen gevoerd met het na tionale bemiddelingsinstituut ACAS. Hij heeft naar verluidt vastgehouden aan zijn eis gra fisch personeel in dienst te heb ben dat geen lid is van de NGA Dat was de aanleiding tot het con flict. De NGA wil, net als alle Britse vakbonden, graag vast houden aan de zogenaamde „clo sed shop" overeenkomst, w bij alle werknemers van een drijf verplicht lid zijn van vakbond. Shah heeft zich wel be reid getoond, zes stakende NGA leden die hij had ontslagen, wee in dienst te nemen. De NGA heeft gisteravond bespre kingen over het conflict, dat een veel wijdere strekking heeft dan de ruzie rond de Messenger en in feite vooral gericht is tegen de Vakbondswetten van de rege- ring-Thatcher, gevoerd met de overkoepelende vakfederatie TUC. Daarvan waren gisteravond laat nog geen resultaten bekend. Vast staat dat de TUC innerlijk verdeeld is: de linkse vakbonden willen de NGA koste wat het kost steunen en het desnoods op een algemene staking, gericht te gen de regering-Thatcher, laten aankomen. Meer behoudende bonden vinden, dat de NGA het recht niet heeft, tegen door het parlement aangenomen wetten in te gaan. ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108 ARNHEM (GPD) - Met nieuwe maatregelen, die 15.000 manja ren opleveren, moet de bouwnij verheid uit het economische dal zien te komen. Minister Winse- mius van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu beheer (VROM) heeft goede hoop, dat dat ook lukt. Dat heeft hij vanmiddag gezegd tijdens de vergadering van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) in Arnhem. De bouwwereld heeft een moeilij ke tijd achter de rug. Het bouw volume daalde de afgelopen drie jaar met ongeveer 20 procent, de bedrijfsresultaten waren weinig florissant en de werkloosheid in de bouw liep op tot ruim 120.000. „Maar de snelle toename van de afgelopen jaren lijkt tot staan te zijn gebracht", aldus de minister. Hij signaleert dan ook lichtpuntjes in de toekomst. De rentestand is relatief laag, het herstel van de economische bedrijvigheid neemt toe en er is weer sprake van bereidheid van particulieren om weer huizen te gaan kopen. De vrije sector trekt weer aan. Winsemius verwacht, dat dit jaar ongeveer 12.000 woningen in de vrije sector worden gebouwd. „Een aantal dat niemand voor mogelijk had gehouden", aldus de minister. Binnenkort hoopt de minister te kunnen beginnen met het expe riment „terugploegen in de bouw". Het kabinet heeft daar aan inmiddels zijn goedkeuring gehecht. Het experiment beoogt bouwvakkers, die langer dan een halfjaar werkloos zijn, werk te bieden. De werkgevers in de bouw moeten 70 procent werklo zen inzetten. Door het inzetten van deze mensen, die een nor maal cao-loon krijgen, hoeft min der aan WWV- en RWW-uitkerin- gen te worden betaald. Het geld dat daardoor wordt bespaard, kan worden teruggeploegd in de subsidiëring van de bouwprojec ten. Dat is volgens de minister nog on voldoende om een serieuze bouwstroom op gang te helpen. Daarom is nog eens 100 miljoen gulden uitgetrokken om die bouwstroom wel tot stand te brengen. Gekozen wordt voor bouwprojecten, waar zoveel mo gelijk werkgelegenheid wordt in gezet. Het geld zal voor een aan zienlijk deel worden gebruikt voor verbetering van woning wetwoningen en in de sfeer van monumentenzorg. Het experi ment levert 4000 tot 5000 manja ren werk op. Voorts zal het bouwvolume ook toenemen door het zogenaamde één-miljardprogramma, dat in de Voorjaarsnota is gepresenteerd. In feite gaat het om een bedrag van twee miljard gulden, dat in 1984 en 1985 zal worden besteed aan landinrichting, dijkverzwa ring, Rijksgebouwendienst, stadsvernieuwing en monumen tenzorg. Het programma levert aan bouwwerken een investe ringsvolume van 1,4 miljard gul den op. Bovendien zal een aantal werken door de Rijksgebouwen dienst via een lease-constructie worden uitgevoerd. Daardoor kunnen voor ongeveer 400 mil joen gulden vijf grote departe mentsgebouwen worden ge bouwd. De nieuwe maatregelen moeten de bouw uit het dal kunnen halen, „maar", zo zei Winsemius, „dan mogen zich geen tegenvallers door welke oorzaken dan ook voordoen". Hij wees erop dat zijn departement niet aan nieuwe be zuinigingen kan ontkomen, als deze nodig zouden zijn. „En er zijn op mijn departement nog maar drie posten, waarop kan worden bezuinigd: de individue le huursubsidie, het nieuwbouw- programma en de stadsvernieu wing. Drie zaken, die grote ge volgen hebben voor de bouwnij verheid". AMSTELVEEN (ANP) - De theeprijs wordt met ingang van morgen verhoogd. De Vereniging van Nederlandse Koffiebranders en Theepak kers heeft gisteren bekend gemaakt dat 20 theezakjes van vier gram negen cent duurder worden. De adviesprijs bedraagt op het moment 1,87. Een pakje thee van 100 gram wordt twaalf cent duurder. De prijs daarvan ligt nu nog tussen 1,70 en 1,88. De prijsver hoging is volgens de theepak kers het gevolg van een ver hoging van de inkoopprijzen op de wereldmarkt. AANDELEN binnenland doorlopend Noteringen van dinsdag 29 november 1 (tot 12:31 uur) 394 20 82 001 227 00 226 00 71000 71200 pac telesis westingh 5320 beleggingsinst. leveraged 158 00 II OBLIGATIES staatsleningen bedrijfsleven ar si 0"; 82-87 bvg 10 83-93 php 8*4 83-93 100 pandbrieven parallelmarkt officieel toegelaten indices e.d. Indices (a.n.p.-c.b.s) obl.index/eff.rend.fc.b.s.) Staatsleningen 8 28 laïT91 816 Bankleningen 8 *8 Pandbrieven 8 94 buitenlands geld Atenkaanse dollaf 2.97 3.09 Engelse pend 4^7 4,57 10 000) ^ortuges 6sc {100) VERKLARING DER TEKENS NG ofloéie not geschorsl a achtergestelde lening Beursoverzicht :ltnke vi it Gist Brocades isterdamse EHecten- vandaag veel belang- Gist Brocades. De aangekondigde emtssieplannen en een gunstige winstprognose zorg den voor een forse koersstiigmg. die rond het middaguur al zon f 8 beliep. Btj Ahold stond het er minder rooskleung voor Oe aankondiging dat men de couponrente op een obligatielening met een procent verlaagt kwam op de beurs hard aan De algemene verontwaardi ging leidde lot een koersverlies van Door de achteruitgang op de Ame rikaanse beurs moesten de meeste internationals wat achteruit, al ble ven de verliezen beprkt Koninklij ke Olie zakte een paar dubbeltjes, evenals Akzo terwi|! Unilever op gelijk peil bleet Bij de banken moest ABN zon 13.50 inleveren, terw.jl NMB en Amro twee kwartjes verloren Ook de verzekeraars gingen achteruit met Amev. als koploper Enma zakte rond het middaguur ruim 12 1 zilver X) - 38900

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9