Columbia gelanceerd c Israël smeedt ijzer nu het heet is Spacelab in gebruik Veroordelingen op massaproces Milaan Verkiezingen in Japan bepaald op 18 december Kohl kiest burgemeester West-Berlijn als president Palestijnen al weer gearresteerd Indentificatie slachtoffers zeer moeilijk Documenten ontvreemd 'Libanezen zien toe op bestand' DINSDAG 29 NOVEMBER 1983 De Columbia met aan boord het Europese ruimtevaartlaborato rium, kiest het luchtruim. (Foto ap>. CAPE CANAVERAL (UPI) - Het Amerikaanse ruimte veer Columbia is gisteren om 17.00 uur Nederlandse tijd gelanceerd vanaf het ruimtevaartcentrum Cape Canave ral. Het ruimteveer heeft zes bemanningsleden en het Europe se ruimtelaboratorium Spacelab aan boord. Het ruimte vaartuig zal negen dagen in de ruimte blijven. In die pe riode zullen allerlei experimenten worden uitgevoerd. Buitenland MILAAN (Rtr) - In Milaan zijn gis teren meer dan 100 linkse guer- rilleros en hun sympathisanten veroordeeld tot gevangenisstraf fen van samen 750 jaar. Vele beklaagden, onder wie de lei der van de stadsguerrillabewe- ging 'Rode Brigades', Corrado Alunni, zitten al langdurige ge vangenisstraffen uit na vorige veroordelingen. In totaal stonden 152 man terecht voor ruim 800 strafbare feiten rond betrokkenheid bij een zes jarige stadsguerrilla in de jaren zeventig. Op het proces dat volgde op zeven maanden van verhoor werden 20 personen vrijgesproken, vijf ver- wezen naar de kinderrechter om dat zij op het ogenblik van de ge pleegde feiten minderjarig wa ren en werd de rest veroordeeld tot straffen variërend van een maand tot 30 jaar en acht maan den. Onder de vele misdaden die op het proces aan de orde zijn geweest was de opzienbarendste de aan slag op Walter Tobagi, een voor aanstaand journalist aan de Cor- riere della Sera in Milaan, die in mei 1980 door zes guenilleros werd doodgeschoten. een 'berouwvol' guerrillero die bekende dat hij een van de moor denaars was maar wiens beken tenis een vijftigtal kameraden in de gevangenis deed belanden, 'voorwaardelijke vrijheid' kreeg, samen met een betrekkelijk licht vonnis van acht jaar en zes maan den. 'Voorwaardelijke vrijheid' bete kent dat een veroordeelde de ge vangenis mag verlaten tot zijn zaak in hoger beroep wordt be handeld. Vandaag begon ook in Milaan het proces tegen meer dan 250 ver dachten die lid zouden zijn ge weest van de stadsguerrillabewe- ging 'Prima Linea'. De enige Westeuropeaan die de vlricht van de Columbia meemaakt, Ulf Merbold, zwaait naar bekenden wanneer hij samen met de overige be manning op weg gaat naar het ruimteveer. (Foto api. TOKIO (AP) - De Japanse premier Yauhiro Nakasone heeft gisteren het Lagerhuis van het parlement, de Diet, ontbonden om verkie zingen volgende maand mogelijk te maken. Formeel is 18 december als verkie zingsdatum vastgesteld en 3 de cember als de dag waarop de campagne mag beginnen. Het besluit om nieuwe verkiezin gen te houden is vooral ingege ven door de veroordeling van de voormalige premier Kakuei Ta- naka, een belangrijke figuur bin nen de regerende liberaal-demo cratische partij, in verband met zijn betrokkenheid in het Loc- keed-omkoop schandaal. Toen de regering Nakasone be sloot de voormalige premier de hand boven het hoofd te houden en de eis van de oppositie dat Ta- naka zijn parlementszetel moet opgeven negeerde, besloot de oppositie de bijeenkomsten van het parlement te boycotten. Deze boycot werd pas beëindigd toen Nakasone met tegenzin ver vroegde verkiezingen toezegde. De verkiezingen" zouden volgens BONN (DPA) - De Westduitse bondskanselier Kohl heeft giste ren de burgemeester van West- Berlijn Richard von Weizsacker voorgesteld als de opvolger van president Carstens. Tijdens een persconferentie gaf Kohl als reden voor zijn aanbeve ling de bijzondere geschiktheid van de 63-jarige christendemo craat voor het hoogste staats ambt. SIDON (AFP) - In het zuiden van Libanon hebben Israëlische troe pen sinds donderdag ongeveer 25 mensen gearresteerd, onder wie vijf van de ruim 4500 gevan genen die vorige week werden ingeruild tegen Israëlische krijgsgevangenen. De vijf waren voormalige gevange nen van het kamp Ansar, dat leegliep onder de gevangene- nuitwisseling tussen PLO en Is raël, waarbij zes Israëliërs op vrije voeten kwamen. Een Israë lische legerwoordvoerder wist niets van het bericht. Sommigen van de vrijgelatenen, die ervoor kozen in door Israël bezet Zuid- Libanon te blijven, hebben het gebied verlaten na de berichten over de aanhoudingen. schema pas in juni volgend jaar gehouden moeten worden en Na kasone, wiens partij een comfor tabele meerderheid van 285 van de in totaal 498 zetels heeft, heeft vaak gezegd dat het Lagerhuis de rit van vier jaar gewoon zou moeten uitzitten. Als onderdeel van het uiteindelijk bereikte compromis kwam het Hogerhuis gisteren bijeen om 36 hangende wetsvoorstellen te be krachtigen, waaronder voorstel len voor belastingverlaging en hervormingen van het ambtelijk apparaat. Het aannemen van de ze wetsvoorstellen, die waren vertraagd door de boycot van één maand door de oppositie, was een voorwaarde die Nakaso ne aan het uitschrijven van nieu we verkiezingen had gesteld. Spacelab is gisteravond, drie uur na de lancering van het ruimte veer, in gebruik genomen. Zoals de televisiebeelden in het vluchtleidingscentrum Houston lieten zien, hadden de astronau ten enige moeite de luiken open te krijgen naar de tunnel die van uit het ruimteveer toegang geeft tot het laboratorium. De vlucht verloopt tot nu toe ge heel probleemloos en volgens plan, aldus woordvoerders van de NASA. Hoofddoel van de mis sie is het beproeven van het ruimtelaboratorium. Gedurende het verblijf in de ruimte blijft het laboratoriujm in de "laadbak" van de Columbia. De laadbak kan worden geopend, waardoor rechtstreeks contact ontstaat tussen het laboratorium en de omgeving. Spacelab keert na af loop van de missie samen met het ruimteveer terug naar de aar de om een volgende keer weer gebruikt te kunnen worden. Het laboratorium heeft de vorm van een reusachtig vat. Het be staat uit twee grote luchtdicht van elkaar gescheiden comparti menten. Het ene is een 7 meter lange en 4 meter brede gesloten afdeling, waar de onderzoekers hun werk kunnen doen met be hulp van een indrukwekkende hoeveelheid apparatuur. Er staan in totaal 72 wetenschappe lijke experimenten op het pro gramma. Spacelab is ontworpen, ontwikkeld en gefinancierd door het Europees ruimtebureau ESA als bijdrage van tien Europese landen aan het ruimtetransport systeem van de NASA, het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart. De zeskoppige bemanning bestaat uit vijf Amerikaanse astronauten en de Westduitse natuurkundige Ulf Merbold. Nog nooit eerder bevonden zich zoveel personen aan boord van een Space Shuttle en is voor een missie van een ruimteveer zoveel tijd uitgetrok ken. Als alles goed gaat heeft de landing van de Columbia plaats op 7 december op de Californi- sche luchtmachtbasis Edwards. Het is de negende vlucht van een Amerikaans ruimteveer. Tot eni ge uren voor de lancering had het er nog naar uitgezien dat de vlucht uitgesteld moest worden wegens een naderend front met slecht weer. Er werd rekening mee gehouden dat de lancering naar morgen moest worden ver schoven. Maar drie uur voor de start klaarde het weer op. Een familielid van een van de slachtoffers herdenkingsdienst voor de slachtoffers. de vliegramp bij Madrid blijft diep ontroerd zitten i MADRID (GPD) - Bij bergings werkzaamheden van de wrak stukken van de zaterdagnacht verongelukte Boeing 747 van de Colombiaanse luchtvaartmaat schappij Avianca zijn gisteren nog drie stoffelijke overschotten gevonden. De stoffelijke resten van vijf passagiers zijn nog niet aangetroffen. Pas in de loop van gistermiddag kon begonnen worden met de identificatie van de slachtoffers, die opgebaard liggen in een han gar van het Madrileense vlieg veld Barbas. Vele van de slacht offers zijn zodanig verkoold, dat het volgens een speciaal ingezet team wel langer dan tien dagen zal kunnen duren voordat alle passagiers geidentificeerd zijn. De uitvaartplechtigheid in de ka pel van Bar^jas. voorgegaan door de aartsbisschop van Madrid, mgr. Suquia, werd ontsierd door een betreurenswaardig incident. Een van de aanwezigen ontzegde enkele aanwezige ministers het recht om de religieuze plechtig heid bij te wonen vanwege hun atheistische opvattingen. PARIJS (AFP) - In Frankrijk zijn vorige week militaire do cumenten gestolen die als "zeer geheim" waren bestem peld. Dit is gisteren uit be trouwbare bron vernomen. Volgens de bron bevonden zich onder de gestolen documen ten de plannen van de be standdelen van een nieuwe Franse radar die onlangs zijn uitgewerkt. Ook chips be stemd voor Mirage-2000 toe stellen en onderzoeken naar de vervolmaking van een nieuwe granaat zijn gestolen, aldus de bron, evenals ver schillende plannen, negatie ven en foto's van een fabriek van Thomson in de Loiret. De directie van de Thomson- groep maakte gisteren be kend dat de ontvreemde do cumenten geen enkel militiar geheim bevatten en dat zij za terdagavond zijn teruggevon den in een bos in de omge ving. Oud-premier Karame wil geen Arabische troepen DAMASCUS (Rtr/AFP/UPI) - Alleen Libanese troe pen zullen toezien op de naleving van het bestands- akkoord voor de strijdende PLO-facties bij Tripoli, dat Saoedi-Arabië en Syrië vrijdag bekendmaakten. Dit heeft de voorzitter van het "hoger samenwer- kingscomité" dat de bijzonderheden van het ak koord moet uitwerken, Rachid Karame, gisteren verklaard in de Syrische hoofdstad Damascus. In een vraaggesprek met het Egyptische avondblad Al Massa vroeg PLO-leider Jasser Arafat gisteren "de vorming van een Arabische troepenmacht, die moet toezien op de terugtrekking van zijn troepen uit Tri poli, omdat deze niet worden blootgesteld aan ver nietiging". Maar oud-premier Karame, voornaamste politicus in Tripoli en parlementslid dat goede ban den onderhoudt met Syrië, zei dat er geen sprake van is een Arabische troepenmacht te vormen, die zijn comité zou moeten steunen. "Alleen Libanese troepen zullen ons (uit 35 leden bestaande) comité helpen", verklaarde Karame, die leek te duiden op plaatselijke islamitische milities die de door Syri sche troepen omsingelde stad beheersen. De "isla mitische eenheidsbeweging", de Libanese funda- mentalistisch-islamitische organisatie in Tripoli die Arafat steunt, was echter niet op de vergadering in Damascus vertegenwoordigd. In Damascus heeft het comité besloten drie subcom missies in te stellen, voor politieke, sociale en veilig heidskwesties, die het programma van het be standsakkoord voor Tripoli en Noord-Libanon moe ten uitwerken. Het akkoord voorziet behalve een be stand en de terugtrekking van de strijdende Pale stijnen, in het behoud van Tripoli en het openen van besprekingen om via politieke weg de geschillen tussen Palestijnen uit de weg te ruimen. Karame zei voorts dat alle Palestijnse guerrillastrij ders bij Tripoli dit gebied moet verlaten om posities in te nemen "in de buurt van de vijandelijke linies, om de gerechtvaardigde strijd tegen de Israëlische bezetters voort te zetten". De strijders die oorspron kelijk bij Tripoli woonden, moeten de keus krijgen de stad te verlaten of terug te keren naar de vluchte lingenkampen Nahr el-Bared of Baddawi, aldus de oud-premier. PLO-leider Arafat heeft de Syrièrs er gisteren van beschuldigd een nieuwe aanval op zijn troepen voor te bereiden met Russische hulp. Hij zwoer de PLO en Tripoli te verdedigen "tot de laat ste man en de laatste kogel". De relatie tussen Amerika is er één van eb en vloed, plegen Amerikaanse en Israëlische leiders te verkondigen. Op het ogenblik is het duidelijk vloed. Premier Shamir had daarom voor zijn eerste bezoek aan Washington als premier geen beter moment kunnen uitkie zen. Zowel Amerikaanse als Is raëlische zegslieden laten bij voorbaat weten dat succes ver zekerd is: Shamir en minister van defensie Arens gaan spre ken over nauwere strategische samenwerking, Libanon, een mogelijk vredesoffensief van koning Hoessein en verhoging van de economische steun aan Israël van 2,6 tot 3 miljard dol lar om Israël in staat te stellen door Jaap van Wesel zijn economische problemen het hoofd te bieden. Het schijnt dat alleen de verhoging van de financiële hulp proble matisch is. Amerika is op de Israëlische toer, zeker na alles wat er de afgelopen maanden in Liba non is gebeurd. Maar niet al leen daarom. Er is in Washing ton een algemene teleurstel ling ten aanzien van de Arabi sche wereld. Met Syrië ver keert Amerika in een staat van regelrechte confrontatie: Ame rikaanse gevechtsvliegtuigen vliegen boven de door Syrië gecontroleerde Bekaa-vallei en worden door Syrische raketten beschoten. Maar met Ameri- ka's traditionele bondgenoten in de Arabische wereld is het ook duidelijk eb: er is in Was hington algemene teleurstel ling dat landen als Jordanië en Saoedi-Arabië niet in staat of bereid zijn actief deel te nemen aan het Reagan-plan dat ko ning Hoessein met Palestijnse vertegenwoordigers aan de conferentietafel met Israël had moeten brengen. En in een ver kiezingsjaar neemt de Reagan- regering geen risico's: bij de huidige stand van zaken is het zowel voor de Amerikaanse kiezer als voor de Amerikaanse belangen in het Midden-Oos ten veiliger om Israël als bond genoot te prijzen en nauw sa men te werken. Dat betekent dat er op militair gebied voor het eerst gezamen lijke vlootoefeningen in de Middellandse Zee op het pro gramma staan. Dat de Israëli sche en Amerikaanse lucht macht gezamenlijk gaan oefe nen, en dat Amerika en Israël verder hun Libanon-politiek gaan coördineren. Dat laatste is al enige tijd aan de gang. In feite heeft Amerika er de afge lopen maanden bij Israël op aangedrongen datgene te doen waar ze Israël eerder voor ge waarschuwd hebben: militaire actie ondernemen tegen Syrië en zijn bondgenoten in Liba non. Israël het vuile werk voor Amerika laten opknappen. Maar in tegenstelling tot een jaar geleden voelt Israël daar op dit moment niet zoveel voor: Israël wil een oorlog met Syrië vermijden. De Israëli sche publieke opinie zou dat niet aan kunnen. In ruim een jaar tijd hebben de Amerikaans-Israëlische be trekkingen tweemaal een wij ziging van 180 graden onder gaan. Toen Israël in juni 1982 Libanon binnenviel had het stilzwijgend de steun van Was hington. Met name de toenma lige minister van buitenlandse zaken Haig zag wel wat in Sha- rons scenario de PLO uit Liba non te verdrijven en de inmid dels vermoorde Beshier Ge- mayel tot pro-westers presi dent van Libanon te maken. Maar Haig moest vertrekken, en daarmee nam de Amerikaanse politiek een wending: presi dent Reagan verzette zich he vig tegen het Israëlische beleg van Beiroet, en via de bemid deling van Habib werd de PLO door Amerika een vrije aftocht uit Beiroet gegarandeerd. De dagelijkse televisiebeelden van de bombardementen van Beiroet hadden een voor Israël zeer negatieve invloed op de Amerikaanse publieke opinie. Maar wie van Israël een Viet nam-effect verwachtte, had het mis. Al een paar maanden later was alles vergeven en verge ten, ook door het grote pu bliek. „De doorsnee Amerikaan krijgt zoveel ellende te zien dat hij zich er maar liever overal bui- tenhoudt zolang er geen Ame rikanen bij betrokken zijn", zegt een publieke opinie-ex pert in Washington. „In feite is het enige wat hem echt interes seert of zijn dak lekt en met wie zijn dochter vanavond uit gaat". Toen de Libanese oorlog zijn hoogtepunt gepasseerd was, was inmiddels ook het overleg tussen PLO-leider Arafat en koning Hoessein van Jordanië mislukt. Het overleg dat een toverformule had moeten vin den voor Arabische deelne ming aan het Reagan-plan. De Amerikaanse regering had ge zegd: wij willen best Israël on der druk zetten, maar jullie Arabieren moeten weten dat zoiets voor de Amerikaanse binnenlandse verhoudingen geen populaire zaak is. Daar om doen we dat niet voor nop pes. Er moet een redelijk kans op sukses zijn. Daarom pakken wij Israël pas aan als er een Arabische bereidheid is tot on derhandelen op basis van het Reagan-plan. Dan is er een concrete situatie waarin wij ook tegen de joodse lobby kun nen zeggen: Israël moet con cessies doen voor vrede. Wij voelen niets voor theoretische discussies die er toe kunnen leiden dat wij eerst Israël een poot uitdraaien om vervolgens te ontdekken dat het allemaal voor niets geweest is. Dan ver liezen we op alle fronten. Koning Hoessein kwam niet over de brug. Amerika bewerk stelligde een akkoord tussen Israël en Libanon, en ging in Libanon, althans gedeeltelijk, het vacuum opvullen dat Israël na zijn terugtrekking achter liet. Meer nog: president Rea gan kwam plotseling tot het in zicht dat Libanon een bolwerk van westerse democratie is dat op de bres staat voor de vrij heid van het westen tegen het via Syrië oprukkende rode ge vaar. Zo werd Libanon voor Amerika op slag een parade paardje dat per definitie van groot strategisch belang werd voor de Verenigde Staten. Nu Amerika eenmaal op die lijn zit is het gemeenschappelijke belang met Israël nog duidelij ker dan voorheen: Syrië moet tot de orde geroepen worden. De hoop in Washington en Tel Aviv is dat de Syrische rege ring aangemoedigd zal worden om zaken te doen als zij hard wordt aangepakt. En gezien de hopeloze verdeeldheid in de Arabische wereld die deelne ming aan een vredesproces niet mogelijk maakt is er geen enkele reden om al te zeer re kening te houden met de Ara bische gevoeligheden. Voor de ministers Shamir en Arens een kans om dat uit te buiten. En tot dusver doen zij dat zeer bekwaam. Zo heeft Shamir op het gefluister van koning Hoessein en zijn broer kroonprins Hassan dat zij nu echt overwegen om mee te doen, voor de argeloze buiten staander heel positief gerea geerd. Shamir heeft de koning geprezen, en een Jordaans ini tiatief aangemoedigd. Pas he lemaal aan het einde blijkt dan dat de Israëli's natuurlijk al leen maar op basis van Camp David willen onderhandelen, voor Jordanië al jaren een on aanvaardbare eis. Dat het Amerika nog geen ernst is met vredesonderhandelin gen blijkt wel uit het feit dat in tegenstelling tot vroeger de eis om de nederzettingen in de be zette gebieden te bevriezen dit keer is ingeslikt. In plaats daar van wordt er iets gemompeld over „vertrouwenwekkende maatregelen" in de bezette ge bieden die de Palestijnen er toe kunnen aanmoedigen zich positief op te stellen. Dat in de bezette gebieden het proces precies de andere kant op gaat met een steeds hardere poli tiek van leger en kolonisten zal Washington zeker niet ontgaan zijn - maar er zijn op het ogen blik belangrijkere zaken. Het is lang niet zeker dat over de nauwe Israëlisch-Amerikaanse samenwerking alles of zelfs het fijne bekend zal worden. Het ligt voor de hand dat er veel ge heim zal blijven. Het enige waarover de degens wel ge kruist zullen worden is verho ging van de financiële hulp. Israël wil de vloed ten volle uit buiten. Want Shamir en Arens weten heel goed dat na de vloed de eb weer komt. En dat kan heel snel gebeuren, bij voorbeeld als koning Hoessein de zwakte van de PLO werkelijk zal uitbuiten om zich bij het vredesproces aan te sluiten. Want dan zal Amerika ondanks, of in combinatie met de nieuwe militaire en strategi sche samenwerking toch Israël in de tang gaan nemen, naar verwacht wordt zélfs in een verkiezingsjaar. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7