Kamer kritiseert beleid van Brokx -c Kritiek Luns door minister afgewezen Verlagingswet ingediend Subsidiestelsel koopwoningen valt slecht Schoo: ongerustheid executies Indonesië Arrestaties in Suriname Chantagezaak Heineken nog niet behandeld Jjiforniatiebank voor onderwij semancipatie Brief van Andropov aan Lubbers DENTDFIX Vast' en zeker voor elk kunstgebit DINSDAG 29 NOVEMBER 1983 DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) is gisteren in botsing gekomen met een meerderheid van de Tweede Kamer vanwege zijn subsidiebeleid voor premiekoopwoningen. WD en PvdA vrezen dat mensen met lagere inkomens de dupe zullen worden van het nieuwe subsidiestelsel dat de staatssecretaris per 1 januari a.s. wil invoeren. De WD heeft daarom, zeer tegen de zin van Brokx, voorgesteld dat mensen die volgend jaar een premiewoning willen kopen, een keuze kunnen maken tussen de bestaande en nieuwe subsidieregeling. Er is een goede kans dat de PvdA dat voorstel zal steunen. Binnenland Een en ander bleek na afloop van een vergadering van de kamer commissie voor volkshuisves ting over de plannen van de DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering heeft haar onge rustheid uitgesproken over de standrechtelijke executies in In donesië. De bezorgdheid is door de Nederlandse ambassadeur in Jakarta, mr. Van Gorkom, aan de Indonesische autoriteiten over gebracht. Ook minister van den Broek (buitenlandse zaken) heeft onlangs de bezorgdheid van het parlement overgebracht nadat was gebleken dat de moorden door de doodseskaders gewoon doorgaan. Dat verklaarde minister Schoo (ontwikkelingssamenwerking) gisteren in de Tweede Kamer in antwoord op vragen van de Pvda en ook van de WD tijdens de be handeling van de begroting voor ontwikkelingssamenwerking. De minister merkte op dat niet altijd criminelen het slachtoffer worden - zoals wordt beweerd maar ook mogelijk politieke te genstanders van de regering. De minister stelde met nadruk vast dat de mensenrechten een be langrijke invalshoek zijn van haar beleid. In dat verband merkte ze verder op dat zij de si tuatie op Sri Lanka en in Nicara gua, waar de mensenrechten ook zouden worden geschonden, in de gaten houdt. Suriname Het Pvda-kamerlid Knol vestigde de aandacht op de arrestatie van vijf mensen in Suriname en vroeg de minister of de Neder landse regering daar stappen te gen gaat ondernemen. Schoo verklaarde dat de regering maat regelen zal nemen als er meer be kend is over de arrestaties. Schoo schaarde zich achter het standpunt van de Kamer dat de hulp aan Suriname alleen zal worden hervat wanneer de de mocratie in dat land is terugge keerd. De Kamer zag in de recen te toespraak van de Surinaamse leider Bouterse geen aanleiding om de opgeschorte hulp te her vatten. Het noemen van een de mocratiseringsproces en het spreken over garanties door Bouterse vonden CDA, PvdA en WD volstrekt onvoldoende. Mi nister Schoo verklaarde echter dat de omvang van de hulp aan Suriname hetzelfde zal blijven, zodat als" de situatie in dat land zich ten goede wijzigt, de hulp meteen kan worden hervat. VN-bij dragen Minister Schoo verklaarde niet van plan te zijn terug te komen op haar besluit om 20 procent te be zuinigen op de vrijwillige bijdra ge aan de ontwikkelingsorgania- WEERRAPPORTEN Amsterdam zwaar bew. De Bilt licht bew. Deelen mist Eelde onbewolkt Eindhoven geheel bew. Den Helder regenbui Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck 'Klagenfurt Kopenhagen w. -5 -4 Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Mallorca Malta München Nice Oslo g Parijs Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis 10 regen 7 half bew. 10 zwaar bew. 10 licht bew. 8 onbewolkt 19 onbewolkt 19 geheel bew. 5 regen 14 zwaar bew. 10 zwaar bew. 10 regen 10 onbewolkt 19 onbewolkt 17 zwaar bew. 10 zwaar bew. 9 onbewolkt 16 licht bew. 18 regenbui 19 regen 8 13 zwaar bew. 11 6 onbewolkt 18 5 licht bew. 16 7 onbewolkt -2 -10 regen 10 6 regenbui tie van de VN, UNDP. Schoo merkte op dat Nederland nog al tijd de vierde plaats inneemt op de lijst van donorlanden. Wat de bijdrage aan het VN-kin- derfonds Unicef betreft, dat ook door de bezuinigingen is getrof fen, zei Schoo dat een gedeelte van het bedrag van twee miljoen dat zij heeft toegezegd naar deze organisatie zal gaan. Met de Ka mer is zij het eens dat deze VN- organisatie een belangrijke rol speelt bij de ontwikkelingshulp. Alle fracties in de Kamer prezen de minister voor haar besluit om de bijdrage aan de medefinancie ringsorganisaties te verhogen. Het WD-kamerlid Terpstra vond echter dat de subsidies aan de NCO, de Nationale Commis sie voorlichting en bewustwor ding Ontwikkelingssamenwer king, moeten worden vermin derd omdat volgens haar de NCO zich bezig houdt met „niet voor ontwikkelingshulp relevante za ken". Maar mevrouw Schoo ver klaarde dat het onlangs gelan ceerde meerjarenplan van de NCO elementen bevat die veel belovend zijn. Zij noemde onder meer het feit dat de NCO ook het bedrijfsleven een rol wil geven in de ontwikkelingshulp, een „ver breding van het draagvlak". Daarom zal de subsidie aan de NCO, ook al is er in het verleden een stevige discussie geweest over de activiteiten daarvan - zo als steun aan het Polisario-comi- té en het KMAN (Komitee Ma rokkaanse arbeiders in Neder land) - worden gehandhaafd. PARAMARIBO (ANP) - In Para maribo zijn vorige week min stens vier personen gearresteerd. Dat heeft Alma Gobardhan, de moeder van drie van de arrestan ten, en tevens schoonmoeder van de vierde arrestant, tegen over Nederlandse journalisten bevestigd. Een van de zonen van mevrouw Gobardhan is volgens ooggetui gen zwaar toegetakeld bij het verhoor door de militaire politie. "Ik weet niet precies waarom mijn zonen en schoonzoon zijn mee genomen", aldus mevrouw Go bardhan (48). Volgens mevrouw Gobardhan zijn haar drie zoons door militaire politie in burger meegenomen in drie personen auto's. Haar schoonzoon werd een dag later gearresteerd. De vijfde arrestatie kon mevrouw Gobardban niet bevestigen. De arrestanten worden volgens de familie vastgehouden in de post van de militaire politie in Para maribo. De militaire politie in Suriname heeft een volledige opsporings bevoegdheid en valt niet onder het ministerie, van justitie en openbaar ministerie. Ze heeft een zeer ruime bevoegd heid. CDA-bewindsman ter bevorde ring van het eigen-woningbezit. Volgens Brokx is het nieuwe, door hem voorgestelde subsi diestelsel, ook voor de koper, be ter dan het huidige. De WD'er De Beer diende giste ren een motie in, waarin wordt gevraagd de aspirant-koper vol gend jaar de vrije keus te laten. Eind 1984 zou dan moeten wor den bekeken welke van de twee subsidieregelingen de beste is. STERILISATIEVERKLARING (ANP) - Bemiddelende organen noch gemeenten vragen aan as pirant-kopers van woningen een sterilisatieverklaring. Mocht dit wel het geval zijn, dan is dat onjuist. Dat heeft staatssecretaris Brokx gisteren geantwoord op schrif telijke kamervragen van CDA en GPV over berichten dat der gelijke verklaringen wel zou den worden gevraagd bij het aanvragen van gemeentegaran tie op een hypotheek. WD en PvdA menen dat gezinnen met een inkomen tot 28.500 gul den geen kans meer hebben op de premiekoopmarkt, terwijl die markt juist voor de lage-inko- mensgroepen in het leven is ge roepen. Volgens De Beer en PvdA-woordvoerder De Pree zal die situatie met het nieuwe sub sidiestelsel alleen maar erger worden. Daarom kwam De Pree met een motie waarin wordt ge vraagd het nieuwe subsidiesys teem zo te veranderen dat ieder een met een inkomen tot 70.000 gulden per jaar een premiewo ning kan kopen. Het staat nu al vast dat deze motie niet zal wor den aangenomen. Meer zekerheid Staatssecretaris Brokx bestreed de stelling van beide partijen dat het nieuwe systeem ten koste zal gaan van aspirant-kopers met een laag inkomen. Volgens de bewindsman biedt zijn systeem meer zekerheid voor huizenko pers op langere termijn. Hij zei verder dat de door de WD en PvdA ingediende moties extra geld zullen gaan kosten en dat hij er mede daarom weinig voor voelde ze uit te voeren. Volgens het bestaande subsi diestelsel krijgen mensen die een premiewoning hebben gekocht, in het eerste jaar een maximaal subsidiebedrag, dat in de jaren daarna telkens met een bepaald bedrag afloopt. Brokx wil deze bedragen per 1 januari in elk ge val al verlagen. Bovendien wil hij dat kopers elk jaar hetzelfde sub sidiebedrag krijgen. De duur van de subsidiëring zou dan moeten afhangen van het inkomen. Volgens de staatssecretaris bete kent dit nieuwe systeem dat ko pers van vooral de goedkopere premie-A-woningen niet meer met een zware financiële last zul len worden opgezadeld als de premie afloopt. Dat is volgens hem nu wel het geval, omdat de premie begint met een relatief groot bedrag en elk jaar minder wordt. CDA en WD dienden een motie in waarin wordt gevraagd de pre mie te verhogen als het tweede inkomen in een gezin wegvalt, en wel zo dat het de overheid niets kost. Brokx toonde voor die mo tie weinig enthousiasme, maar, zegde wel toe het voorstel te zul len bespreken in het kabinet. DEN HAAG (ANP) - De recht bank te Den Haag zal deze week de poging tot afpersing van Hei- neken Brouwerijen door een arts uit Den Haag niet behandelen. De verdachte, de 41-jarige D., heeft bezwaar gemaakt tegen de dagvaarding en gevraagd om heropening van het vooronder zoek. D. wil nog meer getuigen laten ho ren. De officier van justitie, mr. J. de Waardt, heeft in verband hiermee besloten de strafzaken van drie medeplichtigen van de arts, die ook deze week zouden worden behandeld, aan te hou den. Op dit besluit heeft de hui dige gijzeling van Freddy Heine ken geen invloed gehad, aldus justitie. Justitie heeft geen enke le aanwijzing dat er sprake zou kunnen zijn van een relatie tus sen beide zaken. De arts wordt ervan verdacht dat hij in augustus heeft getracht de bierbrouwerij 20 miljoen dollars en vijfhonderdduizend gulden af te persen. Hij dreigde blikjes bier van het merk Heineken te vergif tigen met digoxine, een hartkal- merend middel. Zo'n blikje met vergiftigde inhoud is op zijn aan wijzingen ook inderdaad gevon den in een supermarkt in Rotter dam. Met het geld had D., een Surina mer, actie willen voeren tegen het bewind van machthebber Bouterse. Zwaar arrest voor betogende WDM'ers UTRECHT (ANP) - Drie hoofdbe- stuurders van de soldatenvak- bond WDM hebben gisteren tien dagen verzwaard arrest ge kregen omdat zij op 29 oktober in uniform hebben deelgenomen aan de anti-kemwapendemon- stratie in Den Haag. Een vierde WDM-bestuurder kreeg vier da gen arrest, omdat het de eerste keer dat hij het demonstratiever bod overtrad. VALKENBURG (ZH) - Minister De Ruiter (defensie) verwelkomt zijn Franse,collega Charles Hemu op vliegbasis Valkenburg. Hernu arri veerde gisteravond voor een tweedaags bezoek. De Franse minister zal bezoeken brengen aan Fokker, de scheepswerf Van der Giessen-De Noord en het fregatschip 'De Ruiter' in Den Helder. (Foto anp) DEN HAAG (GPD) Een centraal punt (materialenbank) zal infor matie moeten gaan geven over reeds ontwikkelde activiteiten en materialen op het gebied van de onderwijsemancipatie. Daar kan ook kennis worden verkre gen over instanties die op het ter rein van de onderwijsemancipa tie hulp kunnen bieden. Vooral voor het maken van emancipa tie-lesmateriaal zullen middelen worden vrijgemaakt. Een bin nenkort te publiceren handlei ding voor leerkrachten en schoolbesturen moet meer in zicht gaan geven in de bestaande mogelijkheden voor deeltijdar beid en de positie van deeltijd werkers. Dit zijn een paar van de bijna 100 concrete maatregelen die staan in de derde nota over het onder- wijsemancipatiebeleid die minis ter Deetman en zijn staatssecre taris Ginjaar-Maas vandaag heb ben gepubliceerd. De bewinds lieden willen de komende tijd meer het accent gaan leggen op i de emancipa tiegedachte in het algemeen ont wikkelingsbeleid. Vooral op het gebied van informatie en com municatie vertoont het huidige beleid volgens de nota tekortko mingen. De materialenbank moet juist daar verbetering in brengen. Voor 1983 en 1984 is er geld gere serveerd om initiatieven van vrouwengroepen te honoreren. Het gaat in dit geval om vrouwen die behalve de meer formele pro jecten zélf initiatieven ontplooi en ten aanzien van de volwasse neneducatie. In het schooljaar 1984-1985 komen er samenwerkingsprojecten tus sen kleuter- en lagere scholen en pedagogische academies voor het basisonderwijs. Deze projec ten zullen speciaal gericht zijn op roldoorbreking. Daarnaast zal tot 1990 in de bekostigingsvoor waarden voor de basisschool worden opgenomen dat er ten minste één kleuterleidster of kleuterleider aan een nieuwe ba sisschool verbonden moet blij- DEN HAAG (GPD) - Minister De Ruiter verwerpt de kritiek van NAVO-secretaris-generaal Luns, dat de voorgenomen bezuinigin gen op de conventionele verdedi ging Nederland meer afhankelijk maken van kernwapens. „Ik zie dat niet als twee communiceren de vaten", zei De Ruiter gisteren bij de presentatie van de Defen sienota. Namens de bondgenoten heeft Luns forse kritiek geleverd op de Nederlandse plannen. De Ruiter noemde de zorg van de NAVO „legitiem", maar zei ook dat Ne derland „over het geheel geno men een behoorlijke inspanning levert". De redenering dat Ne derland zich drie keer moet be denken om straks kernwapenta ken af te stoten als het ook con ventioneel al minder doet, noem de de minister „niet sterk". Een brief die Luns op 21 oktobe van dit jaar schreef, is in de De fensienota opgenomen. De secre taris-generaal van het bondge nootschap levert daarin onge zouten kritiek op de Nederland se voornemens. Die plannen schaden de gemeenschappelijke veiligheid van alle NAVO-lan- den, zegt hij. Gezien de gespan nen Oost-West relatie noemt Luns de voorgenomen bezuini gingen „hoogst ongewenst". „Elke belangrijke vermindering van conventionele mogelijkhe den leidt noodzakelijkerwijze tot een grotere afhankelijkheid van nucleaire mogelijkheden", schrijft Luns in zijn brief. Hij verwijt Nederland bovendien an dere NAVO-landen een slecht voorbeeld te geven met de ver mindering van de uitgaven-groei voor defensie van drie naar twee procent. Er zijn landen die er economisch slechter voor staan, aldus Luns. Op zijn persconferentie benadruk te minister De Ruiter, dat het ka binet de verlaging van de uitga vengroei van drie naar twee pro cent ziet als een uitzondering voor de duur van deze kabinets periode. In de tienjaren-plannen gaat hij ervan uit, dat de defen sie-uitgaven vanaf 1986 weer jaarlijks met drie procent zullen stijgen. De regeringspartijen CDA en WD zijn in hun eerste reacties op de' defensienota positief. Ze tonen achtereenvolgens begrip en in stemming met de scheiding van het conventionele en het nucleai re deel van de nota. De oppositio nele PvdA noemt het ontbreken van plannen op nucleair gebied echter „betreurenswaardig". Op het wel aanwezige deel van de Defensienota wil de PvdA-frac- tie pas later deze week commen taar geven. Het CDA signaleert dat de nu ver schenen nota „voldoende ruimte half bew. half bew. 15 onbewolkt 24 onbewolkt 21 onbewolkt 21 half bew. 19 12 WEESP - Bij een benzinestation in Weesp heeft een pompbediende gis termorgen een te vondeling gelegd jongetje gevonden. De baby is enkele dagen oud en lag in een boodschappentas, gewikkeld in een deken. Op de foto pompbediende Johan Klijn en het vondelingetje, dat voorlopig Johan Edgar is genoemd naar de vinder en diens collega Edgar Smith. (Foto ANP) DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft gisteren bij de Tweede Kamer het omstreden wetsont werp ingediend tot verlaging van de bruto ambtenarensala rissen met 3 procent. De in het verlengde daarvan liggende voorstellen tot verlaging van de sociale uitkeringen en het wettelijk minimumloon zijn vorige week al naar het parle ment gestuurd. Ook afzonder lijk wordt een wetsvoorstel in gediend tot verlaging van de salarissen van mensen in dienst van gesubsidieerde en gepremieerde instellingen (trendvolgers). Alle wetsontwerpen zullen in de cember worden afgehandeld. Bij elkaar moeten de verlagin gen de schatkist een besparing opleveren van tegen de drie miljard gulden. Tot inkomens van f70.000 bruto zal de verla ging niet leiden tot een daling van de netto-inkomens. 'Schoon' houden ambtenaren met een lager salaris dan f 70.000 in januari een paar gul den per maand meer over dan in december. Het kabinet zegt in de memorie van toelichting bij het wetsont werp te kunnen instemmen met het advies van de Raad van State dat normen moeten worden gesteld voor de mate waarin salariswijzingingen bij de overheid kunnen afwijken van die in het bedrijfsleven. Het kabinet tekent er echter bij aan dat zulke normen „nimmer absoluut kunnen worden ge hanteerd". „De toepassing van de normen zal altijd afhankelijk blijven van bepaalde omstandigheden in het algemeen maatschappe lijke, sociale c-n economische vlak". Het salaris van de ambtenaren omlaag. Netto ('schoon') gaat me het bruto-inkomen in de buurt staande tabellen laten zien, wat ei gehuwde man wiens vrouw geen kinderen heeft. gaat in januari bruto 3 procent ;n er echter pas op achteruit als an de 70.000 gulden ligt. Onder- gebeurt. Er is uitgegaan van een eigen inkomen heeft en die geen jaarsalaris per 31 dec. (huidig): bruto-maandsal. pensioenpremie inhouding 1) loonbelasting NETTO per 1 januari: bruto-maandsal. pensioenpremie inhouding 1) loonbelasting NETTO VERSCHIL in gl i 30.000 i 50.000 i 70.000 2.477,00 4.158,00 5.787,00 126,22 337,64 542,53 199,97 456.82 775,76 193,40 561,50 993,90 1.957,41 2.802,04 3.474,81 2.403,00 4.033,00 5.613,00 122,27 326,95 525,67 155,68 373,28 722,86 166,10 525,90 919,40 1.958,95 2.806.87 3.445,07 l: plus 1,54 plus 4,23 min 29,74 plus 0,08 plus 0,15 min 0,86 jaarsalaris per 31 dec. (huidig) bruto-maandsal. pensioenpremie inhouding 1) loonbelasting NETTO per 1 januari: bruto-maandsal. pensioenpremie inhouding 1) loonbelasting NETTO 8.368.00 848.33 794,64 2.185.20 4.540,23 11.052,00 1.162,36 830.50 3.631,00 5.428.14 8.117,00 840.62 1 722.50 2.017,90 4.535,98 10.720.00 1 168.01 750.21 3.429,90 5.371.88 VERSCHIL in pet: min 0.09 min 1,04 1) is de inhouding die gepleegd wordt op grond van de Inhou- dingswet. Daarmee worden de verhogingen (of verlagingen) die zich voordoen in de sociale premies zoals die voor het bedrijfsle ven gelden, doorgetrokken naar de ambtenaren. Nu de sociale premies in het bedrijfsleven omlaag gaan, gaat ook de inhouding bij de ambtenaren omlaag. biedt voor de mogelijkheden om in een aanvullende notitie tot een betekenisvolle vermindering van de bestaande nucleaire taken te komen". De christen-democra ten aanvaarden de constatering in de nota, dat er nog geen alter natief is voor kernwapens, maar benadrukken de noodzaak van wederzijdse afspraken, gericht op vermindering van nucleaire wapens. De VVD stemt in met de door het kabinet geschetste „grondslagen van het veiligheidsbeleid". De li beralen zijn blij dat over atoom- taken en kruisraketten volgend voorjaar in samenhang beslissin gen kunnen worden genomen. „De criteria voor de VVD zijn, dat ons land niet eenzijdig kern- wapentaken dient af te stoten zonder dat daarvoor conventio nele vervangers zijn aangeschaft en zonder dat daarover met de bondgenoten overeenstemming is bereikt". De grootste ambtenarenbonden zijn verbolgen over de manier waarop het kabinet de Defensie nota presenteert. Drie van de vier centrales die het merendeel van het burgerpersoneel bij de fensie vertegenwoordigen, wei geren bij minister De Ruiter op te draven om een toelichting op diens plannen met de krijgs macht te krijgen. Zondagmiddag kregen de vakbon den een uitnodiging om vandaag bij de minister en de staatssecre tarissen Van Houwelingen en Hoekzema te komen. De ACOP, CCOOP en het Ambtenarencen- trum vonden dat die uitnodiging zo laat kwam, dat een discussie over de inhoud van de nota nau welijks mogelijk zou zijn. DEN HAAG (GPD) - De Russische president en partijleider Joeri Andropov heeft een brief gezon den aan enkele Westeuropese re geringsleiders, onder wie pre mier Lubbers. De brief is vol gens goed ingelichte kringen in Den Haag vorige week vrijdag door de Russische ambassade bij op ministerie van algemene za ken overhandigd. Hoewel van regeringszijde niets over de inhoud van de brief is be kendgemaakt, kon uit medede lingen van de Russische ambas sade gisteravond worden opge maakt dat Andropov in zijn schrijven de Amerikaanse hou ding bij de onderhandelingen in Genève over de middellange-af- standsraketten veroordeelt en de verdere redenen opgeeft voor het afbreken door de Sowjet-Unie van de Geneefse onderhandelin gen. Een woordvoerder van de Russi sche ambassade zei dat de in houd van de brief „globaal het zelfde" was als Andropovs ver klaring na het weglopen van de Sowjet-delegatie, vorige week van de INF-onderhandelingen in Genève. De Sowjet-woordvoer- der weigerde echter in detail in te gaan op de inhoud van de brief van Andropov aan Lubbers. EXTRA FÖRTE Dentofix Extra Forte is speciaal ontwikkeld voor mensen die elk risico van een los zittend kunstgebit willen vermijden. Een betrouwbaar hechtmiddel met extra grote kleelkracht zonder dat het irriteert. Dentofix Regular, Forte en Extra Forte zijn bij elke apotheek en drogist verkrijgbaar.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5