c Behandeling begroting in teken landelijke politiek Steeds Alternatieve raad bezet raadszaal W oonwagenbewoners dwingen gesprek af JAC zoekt schuiladressen Sen mei fcclmn& btadbkeefd Hond mogelijk vergiftigd DINSDAG 29 NOVEMBER 1983 Leiden Bezuinigingen stellen gemeenteraad voor pijnlijke keuzes LEIDEN Het raadsdebat over de gemeentebegro ting 1984, waarvan gister avond het eerste deel werd afgewerkt, staat vooral in het teken van de landspolitiek. Het rijksbe leid ten aanzien van de in komensverdeling en de door het rijk aan de ge meenten opgelegde bezui nigingen en de pijnlijke keuzes, die de raad ge dwongen wordt te nemen, stonden in de algemene en financiële beschouwin gen centraal. "Moet je je als PvdA in Leiden me deplichtig maken aan dit beleid door toch te pogen een sluitende begroting te maken? Waarom neemt de PvdA op plaatselijk ni veau verantwoordelijkheid voor het inpassen van bezuinigingen, die de PvdA landelijk afwijst?", zo vroeg fractieleidster Van der Molen (PvdA) zich af. Om er zelf op te antwoorden: "Omdat er plaatselijk afwegingen mogelijk zijn, waarbij het uitmaakt of de PvdA een dominante positie bin nen het gemeentebestuur in neemt of niet. Als we als PvdA deze pretentie laten varen, kun nen we beter naar huis gaan en het besturen aan rechtse coali ties overlaten". Lozingsrecht Van der Molen zei dat de PvdA zich uiterst terughoudend op stelt tegen extra lastenverzwa ring voor de burgers. En dan vooral wat betreft die lasten druk, die voor alle burgers. geacht hun inkomen, even groot is. Zij noemde in dit verband het reinigingsrecht, dat niet meer dan trendmatig wordt verhoogd. Van der Molen wees erop, dat ook de invoering van het lozings recht niet meer is, dan een trend matige stijging van de belasting druk op huiseigenaren. De voor stellen van CDA en D'66 (uitstel, respectievelijk afstel van het lo zingsrecht) wees zij af. "Van alle Leidse burgers wil men uitgere kend de huiseigenaren ontzien. Omdat ze deze groep zielig vin den? Wij handhaven de stelling, dat de huurders als groep bedui dend minder draagkrachtig zijn". Van der Molen pleitte voor het in stand houden van de wezenlijke kenmerken van de verzorgings staat. "Dat geldt in ieder geval voor voorzieningen, die aan de meest kwetsbare groepen ten goede komen. Daarom vinden wij dat de rijksbezuiniging op de bibliotheek voor het grootste deel ongedaan gemaakt moet worden. Daarom vinden we dat er op het uitvoerend sociaal-cul tureel werk niet bezuinigd moet worden. Daarom vinden we dat verschillen in de mogelijkheden van kinderopvang tussen wijken opgeheven moeten worden". Van der Molen kritiseerde zowel WD als CDA voor hun in Lei den progressievere gezicht, dan wat de partijen landelijk verto- OnrCuGlljk in details en dogma's en in hun opstelling weinig vernieuwende elementen weten te brengen", zo oordeelde Kuijers. Wethouder Tesselaar (links) tot de woonwagenbewoners: "Het kamp in 1 blijven". We laten ons niet slepen Mammoettanker WD-leider Kuijers verweet het rijk dat het de structurele (finan ciële) problemen van de gemeen te Leiden niet heeft opgelost. "Vijftien jaar geleden dezelfde problemen, vijftien jaar zijn ver streken zonder dat structurele oplossingen zijn aangereikt, door welke regering dan ook". Maar, zei Kuijers, "Het somber bij de pakken neerzitten onder het wij zen naar de rijksoverheid is niet de weg om op te gaan". Kuijers richtte de aandacht op het Leidse bedrijfsleven en vooral op de positie van de winkels. Hij handhaafde en verdedigde de WD-motie, die een behoud van C A in Leiden bepleit, maar die door het college als overbo dig gekenschetst is. De WD-lei- der zei dat het gemeentelijk be leid inmiddels enige gelijkenis vertoont met een mammoettan ker. "Op zich een goed iets. Het is immers een slechte zaak als de overheid wispelturig is. Maar aan de andere kant bekruipt mij wel eens de vraag of nog wel ade quaat op veranderende omstan digheden kan worden inge speeld". Het Structuurplan voor de Binnenstad kan door allerlei oorzaken niet meer totaal wor den uitgevoerd, meende Kuijers. Volgens Kuijers is het beleid zo danig uitgestippeld, dat er vrij wel niets meer te beslissen valt. "In dit vacuüm moet ik de CDA- fractie een compliment geven voor de wijze waarop zij, con- structief-kritischer dan in het verleden, het college volgt en met voorstellen komt. Het is op vallend dat de fracties die met Klein Links kunnen worden aan geduid, vastgelopen lijken te zijn CDA-fractieleider Walenkamp he kelde eveneens het rijksbeleid ten aanzien van de gemeenten. Hij memoreerde dat er de afgelo pen jaren bij het rijk 2477 banen bijgekomen zijn, terwijl er in die periode bij de gemeenten 826 ba nen verloren gingen. "Alle loyali teit met mijn partijgenoten in Den Haag kan niet wegwassen de verontwaardiging over de strijdigheid met regeerakkoord en regeringsverklaring op dit punt. Het beleid van de minister op dit punt verdient slechts de kwalificatie 'onevenredig' en 'on redelijk'. Wil men in Den Haag aanspraak blijven maken op on ze steun voor het regeerakkoord, dan zal men zich toch minstens aan de eigen afspraken dienen te houden". Walenkamp ging verder uitvoerig in op hun voorstel om de heffing van het lozingsrecht opnieuw uit te stellen. Hij deed een klem mend beroep op de WD om het CDA-voorstel te steunen. "Blij ven ze desondanks halsstarrig vasthouden aan hun onverstan dige voornemen het lozingsrecht wel in te voeren, dan kunnen we voor de tweede keer in korte tijd meemaken hoe de WD tegen een oorspronkelijk eigen voor stel zal stemmen" Walenkamp doelde hierbij op de Stations- weg/Steenstraat-kwestie. De CDA-leider ging voorts in op de woonlasten. Volgens de christen democraat kan er op gemeente lijk vlak toch veel aan gedaan worden om de woonlasten zo laag mogelijk te houden. Walen kamp nam alvast een voorschot op de discussie over het rapport over ambachtelijke bedrijven in de binnenstad en kritiseerde het feit dat WD-wethouder Fase (economische zaken) niet recht- Kuijers (WD): vijftien jaar dezelfde problemen. (foto Wim Dljkma Afbraak Hoekema (D'66) bedoelde te zeg gen dat de prioriteiten van zijn fractie in grote lijnen overeenko men met die van het college. (Door een drievoudige ontken ning in één zin zei hij precies het tegenovergestelde, maar dat ter zijde, de bedoeling was duide lijk). "De extra aandacht voor emancipatie, zoals die tot uit drukking komt in de kinderop vang, heeft onze hartelijke in stemming. Dat zelfde gaat op voor het extra geld voor de bi bliotheek. Ja, wat heet extra geld, als je probeert het afbraak beleid van het rijk te verzach ten", aldus Hoekema. Middendorp (PSP) wees erop dat juist in een tijd van economische recessie de behoefte aan een goed en goedkoop stelsel voor zieningen wezenlijker is dan ooit. "Wanneer een aantal be langrijke zekerheden zoals ar beid en inkomen wegvallen, wanneer er sprake is van een neergaande spiraal op financieel gebied, heb je als gemeente de taak een aantal zekerheden, een aantal voorzieningen op peil te houden of zelfs te verbeteren". Zij pleitte onder meer (opnieuw) voor een erkenning van het Weg- (fotoWim Dijkman) loophuis door de gemeente. Haar partijgenoot De la Mar hekelde "de slappe houding" van het col lege, onder andere in de kwestie van de ambtenaren-acties. Er was volgens hem eerder sprake van tegenwerking, dan steun. Een ramp Van Lint (PPR) vroeg zich af of ge zien het rijksbeleid de gemeente lijke taken nog wel op een ver antwoorde wijze ten uitvoer ge bracht kunnen worden. Brands (CPN) twijfelde niet eens meer. Hij wist het zeker: deze begro ting is een ramp voor de Leidse bevolking. Hij wees niet alleen de heffing van het lozingsrecht af, maar de gehele begroting. Het is in parlementair ingestelde par tijen als de CPN ongebruikelijk om tegen een begroting als ge heel te stemmen, maar volgens Brands is een links beleid in Lei den onmogelijk. "De mensen zien door de bomen het bos niet meer", aldus Brands. Hij werd hierbij gesteund door SP-raads- lid Vergeer, die elke verantwoor delijkheid voor bezuinigingen af wijst. Het geld halen waar het zit (de grote bedrijven) is zijn de vies. Hoe de gemeenteraad dat voor elkaar moet krijgen, zoals PvdA-raadslid Van Dongen wil de weten, vertelde Vergeer er niet bij. LEIDEN - Een groep ambtenaren, trendvolgers en uitkeringsge rechtigden hebben gisteravond korte tijd de raadszaal van het Stadhuis bezet en er een demon stratieve vergadering gehouden. Onder aanvoering van welzijns- LEIDEN Ongeveer tachtig be woners van het Leidse woonwa gencentrum hebben vanochtend vroeg actie gevoerd op het Stad huisplein. Zij protesteerden daarmee tegen het voorontwerp provinciaal woonwagenplan. Daarin staat namelijk dat de woonwagenbewoners desnoods gedwongen gesleept zullen wor den naar kleine kampjes in de re gio. Van burgemeester Goekoop en wethouder Tesselaar wilden de woonwagenbewoners van ochtend weten hoe het college over dit plan denkt. "Wij laten ons niet slepen, heeft U dat begrepen": de tekst van een spandoek, die ook tijdens het on derhoud met burgemeester en wethouder onderwerp van ge sprek was. "In 1968 moesten we gedwongen naar grote woonwa gencentra, nu ineens weer naar kleine. De overheid in Nederland voert steeds maar weer een be leid over de hoofden van de woonwagenbewoners heen. Al les wat wij willen is dat er geluis terd wordt naar onze wensen, dat onze werkgelegenheidsproble- matiek serieus wordt genomen en dat bestaande centra goed worden onderhouden". Idioot Wethouder Tesselaar beaamde vanochtend dat het een idioot soort beleid is om woonwagen bewoners gedwongen naar klei ne kampjes te slepen. Vooral om dat de bewoners twintig jaar ge leden juist naar grotere kampen moesten van de overheid. "Ons ADVERTENTIE college vindt dat mensen op vrij willige basis naar kleine kampjes moeten kunnen. En in tegenstel ling tot het rijk vinden we dat het kamp in Leiden best wat groter kan blijven. Het rijk wil dat er maar 41 standplaatsen overblij ven, wij denken aan 68". Acties als in Leiden werden van daag ook in twintig andere plaat sen gevoerd. Op 19 december, wanneer de vaste kamercommis sie over het provinciaal plan ver gadert, zullen de woonwagenbe woners naar Den Haag reizen om weer actie te voeren. Wethouder Tesselaar zegde vanochtend toe dan met de bewoners mee te gaan. De kritiek van de woonwa genbewoners zal bovendien wor den overgebracht naar het woon wagenschap. De bewoners wil len dat ook het schap zich achter hen schaart. LEIDEN - Het Jongeren Advies Centrum (JAC) is hard op zoek naar mensen die tijdelijk onder dak willen bieden aan jongeren die in een crisissituatie verkeren. Zowel echtparen als mensen die samenwonen, alleenstaanden of woongroepen komen in aanmer king als schuiladres. Vrijwilli gers hoeven niet noodzakelijk een aparte kamer voor de jonge re beschikbaar te hebben. De schuiladressen worden begleid door medewerkers van het JAC, terwijl er een vergoeding is voor de kosten die moeten worden ge maakt. De opvangduur kan va riëren van een nacht tot maxi maal zes weken. Met allerlei voorkeuren van het schuiladres, zoals tijdsduur van het verblijf of leeftijd van de jongere, wordt re kening gehouden. Meer informatie kan worden inge wonnen bij het JAC, Caecilia- straat 67, telefoon 126052. Maan dag tot en met vrijdag van vier tot tien uur en zaterdag van twee tot vyf uur. LEIDEN - Een negentienjarige jongen uit Leiden moest gister avond om half tien met een hoofdwond naar het AZL wor den vervoerd nadat hij op de Zoeterwoudseweg tegen een lan taarnpaal was gereden. Zijn me depassagier moest voor onder zoek naar het ziekenhuis in ver band met een pijnlijke knie. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Hoogste woerd (2) Als het aan politie-commissaris Van Voorden ligt, kan de Odes- sa-boot voortaan om twaalf uur afvaren. Buurtbewoners heb ben zoveel last van de drinken de passagiers dat het veelbe zochte café aan de Hogewoerd na middernacht alleen nog maar de klanten op de vaste wal mag schenken. Van Voorden heeft over de 'zaak Odessa' een rapport uitge bracht aan de gemeentelijke commissie voor beroep- en be zwaarschriften. In augustus vergaderde die club over de vraag of de gemeenteraad er wel juist aan had gedaan om café-eigenaar Bert Jansen toe stemming te geven tot één uur en twee uur (in het weekeinde) te schenken. Het bestuur van de buurtvereni ging had daar namens een aan tal omwonenden bezwaar te gen aangetekend. De beroeps chriftencommissie wist het ei genlijk niet zo goed en vroeg de politie eens na te gaan hoe het precies zat met die klach ten. Van Voorden zegt nu in antwoord daarop dat in het ca fé zelf de door Odessa zo be geerde ontheffing kan blijven gelden. Maar het bootterras op zomeravonden zeer druk bezet - moet op het midder nachtelijk uur worden ont ruimd. Beide partijen zijn niet tevreden met dit compromis. Namens de buurtvereniging zegt Ar thur Elias dat dit een stapje in de goede richting is, maar ook niet meer dan dat. Tapper Jan sen is ook "niet positief'. De Odessa-baas probeerde vorige week nog in het bestuur van de Hogewoerd-vereniging te ko men, maar kreeg te weinig stemmen. "Ik wilde juist in dat bestuur omdat er maar namens een paar bewoners werd opge treden. Niet namens de buurt". In antwoord op het politionele optreden zal zijn advocaat, mr. Van Heijningen een reactie schrijven. Als die daar tenmin ste, naast al zijn besognes voor de Centrumpartij, nog tijd voor vrij kan maken. Postduiventilt (3) Commissaris Van Voorden vindt dat het bootterras van Odessa op het middernachtelijk uur moet Sluiten. (Archieffoto) week. Dat windje heeft onder tussen plaats gemaakt voor de storm die het afgelopen week einde over onze regio raasde. Verwerkte de vanuit Leider dorp opererende Stadspost voor Leiden en omgeving vori ge week nog vijf- tot zeshon derd poststukken per dag, nu is dat respectabele aantal al op gelopen tot rond de vijftien honderd, zo meldt opperbe steller Bas Alphenaar ons. Alphenaar zei vorige week in Steeds dat hij best eens zou willen weten hoe zijn bedrijfje zou draaien wanneer de post duiven van Tante Pos weer normaal uitvliegen. Dat is dus sinds vrijdag weer het geval en de Stadspost groeit volgens Al phenaar nog onstuimig. De Leiderdorpse spin in het al ternatieve bestellingsweb: "Het blijkt dat de PTT door de stakingsacties behoorlijk wat goodwill heeft verloren. Wij hebben van de situatie gebruik gemaakt door goede service te verlenen. Als het moest reden we voor één brief naar Alphen of zo. Nu de staking voorbij is, blijkt dat enorm veel klanten PTT-directeur Vos: "Ik heb te gen de personeelsafdeling ge zegd: alle hens aan dek". blijven hangen. Daar zitten flink wat grote bedrijven bij. Als de groei aanhoudt, dan zit het er dik in dat we binnen een maand of twee, drie ons mede werkersbestand moeten uit breiden en een pand in de stad kunnen gaan zoeken". PTT-directeur A.H. Vos haalt vooralsnog zijn schouders op over de Stadspost, die door het ontbreken van een kostenver- slindend apparaat gemakkelijk onder de PTT-tarieven kan duiken. "Op dit moment heb ben wij er nog weinig pijn aan. Die stadsposten die nu overal zijn opgedoken zijn volgens mij niet meer dan ééndagsvlie gen. Wanneer de gevolgen van de staking straks zijn uitge werkt, zullen ze net zo gemak kelijk weer afsterven als ze zijn opgebloeid". Maar wat te doen als blijkt dat de Leidse Stadspost geen één dagsvlieg is? Vos: "Wettelijk is het zo dat nie mand drukwerken van meer dan één afzender mag bezor gen. Althans drukwerken die minder dan vijfhonderd gram wegen. Wanneer de Stadspost ons echt pijn gaat doen dan zullen we overwegen om deze organisatie tegen de lamp te la ten lopen. Maar dan zullen we op jacht moeten en dat kost na tuurlijk de nodige centen. Op dit moment heeft zoiets nog weinig zin. Want als je pakweg duizend gulden in een proce dure stopt die je uiteindelijk tweehonderd gulden oplevert, dan ben je in mijn ogen bezig met het verspillen van over heidsgelden. Voorlopig wach ten we nog maar rustig af'. Dat doen Alphenaar en zijn me dewerkers ook. Maar voorlopig lachen die wel in hun bestel lersvuistjes. J.V. Postduiventilt (4) "De postale borst maar nat ma ken", zegt dezelfde Vos als hij het heeft over de gevolgen van de acties bij de post. Er is een flinke achterstand en wanneer die weggewerkt is, de lokale postbaas weet het niet. "Er moet nog heel wat op ons afko men". Hij legt uit: "In Den Haag was het interne werk niet besmet verklaard. Dus dat lag al klaar voor verzending. Maar in andere plaatsen, Amster dam en Haarlem bijvoorbeeld, was dat wel het geval. Dat komt dan ook later afzetten". Vos heeft zijn mensen in elk ge val even ferm toegesproken: "Ik heb tegen de personeelsaf deling gezegd: alle hens aan dek". Alle mogelijke hulptroe pen worden door de plaatselij ke PTT-directeur gealarmeerd. "Werkstudenten die ons in de zomer helpen en mensen die ons in de weekeinde bijstaan. Alles moet echt met de groot ste spoed naar de geadresseer den. Voor 9 december moeten we de achterstand eigenlijk wel hebben weggewerkt. Dan hebben we een weekje om weer op adem te komen en zo rond 18 december komt dan de kerst- en nieuwjaarspost". Met al die drukte is de officiële opening van het nieuwe PTT- hoofdkantoor aan de Schiphol- weg even uitgesteld. Oorspron kelijk zou dat vrijdag gebeu ren. "Maar dat zal nu wel '84 worden. Ergens in januari of zo". Het werk gaat voor het meisje, zullen we maar zeggen. Of in dit geval de post voor het feest B.J. werker (en oud-raadslid) 'burge meester' Kees Walle, nam de al ternatieve raad een motie aan, waarin B en W opgedragen werd om zich met kracht tegen de kor ting van drie procent op de sala rissen en uitkeringen te weren. Een uitdrukkelijke solidariteits verklaring en toestemming aan ambtenaren om 'in de baas zijn tijd' actie te voeren werden van het college verlangd. De actievoerders gingen volgens eigen zeggen tot bezetting van de raadszaal over om "de volksver tegenwoordigers op indringende en niet mis te verstane wijze te confronteren met onze strijd te gen de kortingsmaatregelen. Overigens is het niet onze bedoe ling om uw vergadering onmoge lijk te maken. W(j hopen niet al leen dat u begrip heeft voor onze actie, maar dat u als volksverte genwoordigers onze eisen onder steunt. Daarbij moet u beden ken, dat het om een zaak gaat die voor een meerderheid van de Leidse bevolking van belang is. Ook wanneer u twijfels hebt over de vorm van deze actie, hopen wij toch dat u op z'n minst een en ander sportief zult opvatten". Onaanvaardbaar Sportief was alleen de stropdds van WD-fractieleider Kuijers. Hij verklaarde de actie princi pieel onaanvaardbaar. Het werk van de volksvertegenwoordiging werd erdoor gefrustreerd en al dus de democratie in gevaar ge bracht. Als dit wordt toegestaan is het hek van de dam, aldus Kuijers. Alleen de praktische overweging, dat ontruiming van de zaal meer tijd in beslag zou hebben genomen, was voor de WD-fractie reden om zich bij de bezetting neer te leggen. Burge meester Goekoop (WD) was eveneens die mening toegedaan. De bezetting hield de raadsver gadering, die tot na middernacht duurde, nauwelijks een half uur op. De houding ten opzichte van amb tenaren-acties was vorige week ook al punt van discussie in de Leidse raad. Langerak (WD) verweet de burgemeester, dat de politie niet krachtig genoeg te gen de verkeersblokkades was opgetreden. Fractieleider Kuij ers liet gisteravond echter weten, dat de uitspraken van Langerak niet namens de fractie waren ge daan, maar op persoonlijke titel. LEIDEN Bewoners uit de Ge- nestetstraat hebben bij de politie een aanklacht ingediend omdat hun hond waarschijnlijk is ver giftigd. De dertienjarige hond stierf nadat hij op straat brood had gegeten waarin volgens de politie vermoedelijk strychnine LEIDEN Een 93-jarige vrouw viel gistermiddag omstreeks vijf uur door onbekende oorzaak in het Rapenburg. Zy werd door studenten uit het water gehaald. De vrouw moest voor onderzoek naar het AZL.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3