Tóch huursubsidie voor Leiderdorps spel/opvoedhuis 'Kans op ijsbaan klein' E Raad Leiderdorp neemt motie aan tegen raketten Geen geld voor Vrouwen voor Vrede Bestuur Voorschotense ijsclub treedt af na Halte dodelijk ongeluk verplaatst a WD niet in jumelage comité CDA: Help Rijksdorpbewoners WD: 'Ver-van-m'n-bed-show' Oegstgeest houdt vast aan plaats voor woon wagenkamp LEIDERDORP - Na een zeer chaotisch verlopen debat waarin twee keer gestemd moest worden over één voorstel heeft de Leiderdorpse raad gisteravond besloten geen subsi die te verlenen aan de plaatselijke Vrouwen voor Vrede. Het spel- en opvoedhuis 'De Kringloop' viel tijdens de behandeling van het sociaal-cultureel programma voor vol gend jaar wèl in de prijzen. Hierdoor kan de 'Kringloop' twee ochtenden per week de deuren open houden. De heftigste kritiek op het voorstel van WD-wethouder Gehner om een eenmalige subsidie van 500 gulden aan de vredesvrouwen te verlenen en deze instelling in 1985 op te laten gaan in 'Leider dorp voor vrede' kwam van haar eigen partij. Die 500 gulden moesten uit het emancipatie- potje komen en juist daartegen In DCroep maakte liberaal De Waard veel bezwaren. Hij voerde aan dat de vredesvrouwen niet mogen wor den aangemerkt als een emanci patorische groepering maar als een tak van de vredesbeweging. "Dat de tien vredesvrouwen die al enkele jaren actief zijn niets aan emancipatie doen bleek wel tijdens het bezoek van IKV-er Faber aan Leiderdorp. Tijdens die bijeenkomst had maar één vrouw het lef om een vraag te stellen", voerde hij aan. De Waard hekelde evenals CDA-er Van der Kwaak de wat hij noem de "te vergaande versnippering" van de sociaal-culturele instellin gen in Leiderdorp. Daarmee doelde hij op de veelheid aan in stanties die in feite één en het zelfde doel beogen maar allemaal apart subsidie aanvragen. "Ik vrees dat de oorzaak van dit ver schijnsel voortkomt uit de ge dachte van de subsidie-aanvra gers dat hoe meer instellingen die zich op een bepaald terrein richten om geld vragen hoe meer geld ze in de wacht kunnen sle pen. Dat lijkt me onjuist", aldus De Waard. lijk stemmen waren uitgebracht. Voor de definitive uitslag bleek de tweede stemming van geen betekenis te zijn: de liberalen en het CDA keurden ook nu Geh- ners voorstel af. Volgens PPR- raadslid Van der Zande kunnen de vredesvrouwen in beroep gaan tegen het rommelige ver loop van het een en ander. Vervolgens werd gestemd op het De Kringloop, het spel-en opvoed- DINSDAG 29 NOVEMBER 1983 voorstel om de vredesvrouwen de zogeheten 'vierde prioriteit' toe te kennen. Dit voorstel werd aangenomen met slechts de zes stemmen van PvdA, PPR en D'66 tegen. De progressieven meenden dat de verdesvrouwen recht hebben op prioriteit één, met andere woorden structureel dienen te worden gesubsidieerd. Wethouder Gehner leefde na de eerste stemming in de veronder stelling dat haar oorspronkelijke voorstel om de vredesvrouwen eenmalig te subsidiëren was aan vaard. WD-fractieleider Huigen wees de wethouder erop dat 'prioriteit vier' inhoudt dat de vredesvrouwen noch voor 1984 noch daarna geld zullen krijgen. Waarna opnieuw moest worden gestemd omdat niet duidelijk was op welk voorstel nu eigen huis, krijgt wel de volledige sub sidie. De Kringloop, dat nog in een experimentele fase verkeert, was in de problemen geraakt doordat B en W weigerden 1800 gulden extra te geven waardoor het spel- en opvoedhuis de huur aan De Sjelter niet kon betalen. Wethouder Gehner (WD) wilde maar 900 gulden subsidiëren, ge noeg om de deuren van De Kringloop één ochtend per week te openen. De raad meende ech ter unaniem dat de thans zo suc cesvol draaiende Kringloop twee ochtenden per week open moet kunnen zijn, juist omdat het spel- en opvoedhuis in de experi mentele fase alle ruimte moet krijgen om zo goed mogelijk uit de verf te komen. Besloten werd dan ook 1800 gulden extra te subsidiëren. Ernstige gezichten van de weinig aanwezige ijsclubleden die gisteravond hun bestuur zagen aftreden aanblijven om uiteindelijk toch af te treden. (Foto Ho,vaj VOORSCHOTEN - De kans dat er deze winter op de Voorschotense natuurijsbaan kan worden ge schaatst is klein. Deze conclusie trekt de inmiddels voormalige voorzitter van het ijsclubbe- stuur, Lekkerkerker, na de be stuursvergadering van gister avond. Oorzaak is de de al lang lopende controverse met de gemeente over een hek dat rond de ijsbaan moet worden geplaatst om voor tijdig schaatsen tegen te gaan dat de ijsvloer kan vernielen. Lek- kerkerk is tijdens de vergadering afgetreden en aangebleven dat het een lust heeft. Drie keer was hij weg, drie keer kwam hij na smeekbeden van de leden weer terug. De laatste keer als oud-be stuurslid die nog wel een keer met de gemeente wil praten. Weinigen geloven echter dat dit ge sprek resultaat zal opleveren. Het onderhandelingsbod van Lekkerkerker en vier oud-be stuursleden die hem terzijde zul len staan in de onderhandelin gen, is niet al te sterk, is van ver schillende kanten geopperd. Ze willen namelijk van de gemeente eisen dat deze binnen 14 dagen een hek plaatst, zodat de vereni ging half december de baan on der water kan laten lopen. Wan neer de gemeente weigert een hek te plaatsen "slaapt" de ver eniging deze winter en wordt de baan niet onder water gezet. "We stellen de zaak op scherp. Als de gemeente nee zegt tegen een hek, hebben zij er de verant woordelijkheid voor dat Voor schotenaren deze winter niet op een ijsbaan kunnen schaatsen. En dat is een zware verantwoor delijkheid". aldus Lekkerkerk. OEGSTGEEST - Het gister ochtend in alle vroegte ge beurde ongeluk in de nieuw bouwwijk Haaswijk waarbij een 22-jarige Oegstgeestse is overreden toen zij stond té wachten bij de bushalte, is voor het gemeentebestuur van Oegstgeest direct aanlei ding geweest om de tijdelijk dienende halte met ingang van morgen te verplaatsen naar het aan de overkant lig gende trottoir. Tevens zal getracht worden nog dit jaar de nieuwe bus halte te verlichten met extra masten. Ook zal de krappe bocht op de hoek Haaswijk- laan-Kerckwervelaan door gemeentewerken opgeknapt worden zo zegde directeur Van Gorkom toe. Het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk is nog in vol le gang. Maar voordat er dui delijke aanwijzingen zijn die in een bepaalde richting wij zen wil korpschef Gelder- blom erover geen mededelin gen doen. VOORSCHOTEN Twee Voorschotenaren, 24 en 35 jaar oud, hebben vannacht enkele van de ruiten van het nieuwe politiebureau met straatstenen ingegooid. De politie kon de beide mannen aanhouden omdat omwonenden een goed signalement van de daders hadden gegeven. Het motief van het tweetal voor de vernielingen is de politie nog niet bekend. Het politie bureau was tijdens de actie van de Voorschotenaren niet bemand. De schade beloopt rond 1.200 gulden, zo deelde vanmorgen een woordvoerder mee. iroio Hoivasu Gehuwd: W. M. F. Zietse en M. T. Mul; P. te Hennepe en P. M. Kamphues; J. A. Vermeulen en E. W. Isaak; R. F. M. Dessens en S. J. van Heijningen; G. J. P. Weisz en S. Raan; A. A M Tenwol- de en M. van Poelje: G. A. M. Sassen en C. M. van der Mark. Overleden: D. J. Klok (1917) man; P. Nieuwenhuijsen (1922) man; E. M. Steensma (1919) vrl. geh. gew. met W. J. Tutupoly; N. Pannekoek (1894) geh. gew. met N. van Groeningen; B. Heuschober (1918) vrl. geh. gew. met W. A. Winckel; C. J. Schrijvers (1891) vrl. geh. gew. met M. J. van der Loo; M. Turk (1913) man; E. Gordijn (1891) vrl. geh. gew. met T. Gaastra; B. Teijn (1902) vrl. geh. gew. met J. L. Stok- huijzen; J. F. L. Spierenburg (1899) vrl. echtg. van D. Beekman; H. Bin nendijk (1913) man; I. Beij (1928) man; A. Turk (1893) vrl. geh. gew. met H. J Klein; P. van de Walle (1900) man; G. den Hollander (1912) man; A C. L. E. Meijer (1937) vrl. echtg. van P. Wagner; A. Bobeldijk (1898) vrl. geh. gew. met C. J. H. van der Valk; A. Koekebakker (1937) man; A. D. de Vink (1891) vrl. geh. gew. met S. van Duivenvoorde; A. Pouw (1914) man; T. J. J. Wormsbecher (1945) man; M. J. C. van der Hoeven (1920) vrl. echtg. van J. S. de Gier; H. W. Noordeloos (1892) vrl. geh. gew. met A. J. H. Cor- nelissen; H. Weideman (1907) man; W. Schouten (1909) man; C. J. G. Abra hams (1898) vrl. geh. gew. met J. Meij- ers; W. Bekooij (1917) man, H. Vonk (1891) man; J. M. T. Kluvers (1930) vrl. echtg. van J. N. R. van Maarle; W. Vermeulen (1926) man; W. F. van der Sleet (1905) man; J Kop (1910) man; P. van Berkel (1899) man; C. E. Zijl- stra (1941) vrl. echtg. van F. J. van Veldhoven. Gehuwd: G B. H A. Mol en C. H. E. de Vogel; J. B. Nijhof en M. W. Roorda; W. I. Ie Mair en C G van de Wijn gaard; W. J. van Barneveld en L. de Leen; A. M. Bavelaar en E. J. Kleijn; F. V. W. Euler en L. C. M. Koppers; A. Ouweneel en V. C. A. Rozemeijer. kan worden gedrukt". De werkgroep jumelage Voorscho- ten-Kita Mali toonde zich ver heugd over het feit dat drie frac tievoorzitters en de burgemees ter zitting willen nemen in het comité. "Het is wenselijk dat het VOORSCHOTEN - De Voorscho tense WD-fractie neemt als eni ge gemeenteraadsfractie geen zitting in het 'Komitee van aan beveling' dat aanbevelingen kan doen in de richting van de jume lage tussen Voorschoten en het Malinese dorp Kring Kita. Dit comité is tijdens de gemeente raadsvergadering opgericht en bestaat uit de burgemeester en de fractievoorzitters Offringa (CDA), Visser (PvdA/PPR) en Ai- kens (D'66). Het is de bedoeling dat de leden van het comité vra gen stellen in de trant van: zou je dit nu wel of niet doen. Echte ad viezen moet het niet verstrek ken. WD-fractievoorzitter Willemsen (WD), vond echter dat de poli tieke partijen zich "van dit soort activiteiten" afzijdig moeten houden omdat anders "de onpar tijdigheid niet is gewaarborgd". Hij noemde het een slechte zaak wanneer de gemeente zich be moeit met het doen en laten van gesubsidieerde instellingen zoals de werkgroep jumelage. Overigens ging hij wel, samen met de andere fracties, akkoord met het verstrekken van 1.250 gulden POSTKANTOOR - Het postkan gemeentebestuur zich op de één of andere manier permanent en openlijk uitspreekt voor de doel stelling van de jumelage-gedach- te", zo merkten zij op in een brief die tijdens de gemeenteraadsver gadering werd verspreid. LEIDERDORP - PPR-raadslid Van der Zande heeft tijdens de raadsvergadering in Leiderdorp, gisteravond, onverwacht succes geboekt met een motie waarin hij vroeg om een verzoek van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) de zogeheten 'People to people campaign' te ondersteu nen. Deze campagne is gericht tegen de plaatsing van kruisra ketten. Op de WD na ging de raad akkoord met Van der Zan- des motie. Bedoeling is nu dat Leiderdorp een brief schrijft aan drie ge meentes in de Sovjet-Unie en in de Verenigde Staten. In de zes brieven zal worden geprotes teerd tegen produktie en plaat sing van nieuwe kruisraketten. Tijdens het pleidooi van Van Der Zande voor ondersteuning van de campagne interuppeerde de uiterst geïrriteerde PvdA-wet- houder Bezemer. De sociaal-de mocraat ergerde zich groen en geel aan het lacherige sfeertje dat in WD-gelederen ontstond toen Van der Zande zijn motie voorlas en vroeg burgemeester Van der Have in te grijpen. WD-fractieleider Huigen wenste zich van ondersteuning te ont houden. "We zijn weer eens be zig met de wereldbevolking, la ten we ons toch tot de Leiderdor pers beperken". De liberale meende dat de PPR-motie en la ter op de avond een motie van blinden en slechtzienden die ageren tegen het bezuinigingsbe leid van de regering kunnen wor den beschouwd als de "ver-van- mijn-bed-show". Een opmerking die haar ten twee de male op grote woede van Be zemer kwam te staan. "Uw eigen regering neemt maatregelen die de Leiderdorpers treffen voor honderden guldens, noemt u dat de ver-van-mijn-bed-show?", al dus Bezemer. Het CDA, want om die partij ging het vooral wat betreft de stem- menuitslag, ging na het indienen van enkele veranderingen die uitsluitend handelden over de tekst van de brieven aan Rusland en Amerika akkoord met de PPR-motie. Dat deden ook de PvdA en D'66 waarmee de motie met alleen ze ven liberale tegenstemmers werd aangenomen. WASSENAAR - Het CDA heeft gisteravond tijdens de vergade ring van de raadscommissie Huisvesting laten doorscheme ren een oplossing te verwachten voor de jongeren van Huize Nieuw Rijksdorp "voordat er moeilijkheden ontstaan", aldus W. Olyslagers. Het betreffende pand waarin nog steeds een tien tal jongeren wonen, staat op de nominatie om "zeer binnenkort" gesloopt te worden en plaats te maken voor woningbouw. De ge meente Wassenaar wacht alleen nog op een definitieve toezeg ging van subsidies. Wethouder Greep verklaarde nog in overleg te zijn met de jonge ren, "maar een oplossing is nog niet in zicht". Hierop deed raads commissielid Olyslagers (CDA) de suggestie tijdelijke huisves ting te verschaffen aan de be perkte groep: "We kunnen ze toch niet op straat zetten"?, stel-- de hij. Wethouder Greep antwoordde dat ook het vinden van tijdelijke woonruimte op problemen is ge stuit". 'Weinig vrouwen in straatnamen' OEGSTGEEST - De nieuwe straten in de Haaswijkse deelgebieden 4 en 8 zullen vernoemd worden naar hoogleraren van de Leidse universiteit die in Oegstgeest gewoond hebben. In totaal gaat het om een zevental straten. De straten in het deelgebied 7 krijgen de namen van drie Ne derlandse dichters en/of dichteressen. B en W zijn met deze keuze gekomenom de vindbaarheid en de overzich telijkheid van de nieuwbouwwijk te bevorderen. Zoals bekend zijn tot op heden de huidige wegen ten westen van de Van Eysingabrug ver noemd naar componisten en andere (klassieke) musici. De straatnaamgeving voor de nieuwe deelgebieden was gisteravond aan leiding voor de raadscommissie openbare werken enige kanttekenin gen bij het voorstel van B en W te plaatsen. De meeste kritiek op de gekozen hoogleraren was afkomstig van D'66 raadslid Wuisman en me vrouw de Vroomen-den Boer (CDA). Beiden waren van mening dat de gekozen namen van de hoogleraren te lang waren. "De betiteling 'pro fessor doctor' kan beter achterwege blijven. De professorenwijk in Lei den is voor ons een goed model", zo vonden zij. Het weglaten van dichteressen en vrouwelijke professoren werd even eens afgekeurd. Vooral de keuze van het college om een laan te vernoe men naar Anton van Duinkerken riep daarbij de nodige vraagtekens op. De commissie stelde dan ook voor tenminste 'Henriëtte Roland Holst' als dichteres te kiezen. DINSDAG Lelden Stadhuis - gemeenteraad, 19 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film The Dozens' van Christine Dall en Ran- i dall Conrad, 20 uur. Stadsgehoorzaal - voordracht Bhagwan- adept Swani Prem Dhyana, 20 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - film 'Vier lan- j ge hete dagen' van Douglas Jackson, Rijksmuseum van Oudheden - lezing door prof.dr. J.Ch. Balty 'Grandes de- meures de L'Apamée romaine et by- zantine', 20 uur. Lak-Theater - films over de Tweede We reldoorlog, 'Nuit et brouillard', 20 uur; 'Julia', 21 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, ge opend op werkdagen van 14-16 uur, di ook 20-21 uur, tel. 149987. Oegstgeest Gemeentehuis - raadscommissie finan ciën, 19.30 uur. Zoetcrwoude Gemeentehuis - raadscommissie finan ciën en welzijn, 20 uur. WOENSDAG Buurthuis Op Eigen Wieken - Sin- terklaas-middag, 14 uur. Zwembad De Zijl - schoolzwemwed strijden voor lagere scholen; 12.30 Kapelzaal K&O - kinderfilmmiddag, 14.30 uur. Centrale Voorzieningengebouw - Cleve- ringaplaats 1, discussie-avond over de ervaringen met euthanasie georgani seerd door Het Studium Generale van de Leidse Universiteit en de Leidse Studenten Ekklesia, 20 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; soos en sport, 15-17 uur. Kapelzaal K&O - concert door Peter de Bree en Paul Komen, 20.15 uur. Lak-Theater - Poppentheater Josef v.d. Berg 'Troev', 20.30 uur. Stadsgehoorzaal - concert door het Stu denten Muziekgezelschap Sempre Crescendo o.l.v. Bastiaan Blomhert, 20 uur. APOTHEKEN De avond- nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 25 nov tot 2 dec door: Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085. Apotheek Hofland, Thorbeckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 410131, spreekuur 14 u do v i 13- Gezondheidscentrum, .Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkryis, Ljjtweg 7, tel. 154500. v.d. Waalslaan, OEGSTGEEST - B en W van Oegstgeest zullen blijven vasthouden aan het plan het woonwagenkamp ten noor den van de Haaswijklaan te projecteren. Wethouder Van Hazel van openbare werken deelde dit gisteravond mee nadat hij vernomen had dat het regionaal woonwagen schap het aan zeven stand plaatsen biedende kampje juist aan de zuidzijde van de toekomstige Haaswijklaan wil plaatsen. Van Hazel: "Laten we in vre desnaam vasthouden aan on ze oorspronkelijke plannen. We hebben tot nu toe al ge noeg kosten gemaakt. Van daar dat er niet aan gesleu teld mag worden". Het woonwagenkamp moet er volgens de wethouder gauw komen. "Eigenlijk had het kampje er al moeten staan maar door juridische proble men is de aanleg helaas naar dé toekomst verschoven", al dus Van Hazal. Of die aanleg bespoedigd zal worden zal in belangrijke ma te afhangen van de goedkeu ring van het plan Morsebel- polder door Gedeputeerde Staten, die op 9 december aanstaande een hoorzitting over het plan houden. De hoorzitting is noodzakelijk omdat er tegen het plan Mor sebelpolder beroep is aange tekend. subsidie aan de werkgroep. Voor dit bedrag wil de werkgroep con tactavonden organiseren en briefwisselingen op poten zetten tussen Malinezen en Voorschote naren. Raadslid Aikens (D'66) noemde de stellingname van de WD, dat de gemeente zich afzijdig moet hou den van de jumelage, een "totaal onjuiste Hij voerde aan dat de WD door de gekozen construc tie "niet in een bepaald hoekje toor in Leiderdorp (in het Win- kelhofcomplex) zal voortaan vrij dagavond van zeven tot acht uur open zijn. Dit deelde burgemees ter Van der Have gisteravond tij dens de raadsvergadering mee. Met dit extra uur openstelling van het postkantoor is een wens van de plaatselijke D'66-fractie in vervulling gegaan. Na Van der Haves mededeling waren aan de raadstafel uitsluitend tevreden kijkende mensen te zien. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen, tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur), Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 320357 H n v Dam.ate 0.8 Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Hoofdredacteur Drs J. W E Metselaar Adj Hoofdredacteur R. D Paauw Alg redactiechef: Plv. Alg redactiechef: A. A. van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H v d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) tel. 071-144941, tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2