'Fan zolders halen we heel aardige dingen 'Minder afgezaagd dan schietbioscoop' C 3- Jacht op oude gebruiksvoorwerpen voor bollenniuseum werpt vruchten af Politieschietbaan nadert voltooiing NCRV op bezoek bij VLOH Brief Andropov geeft 'hoop op hervatting' Sassenheim wil tweede zoutstrooier LEZERS SCHRIJVEN Verkeerschaos Reparatie dak DINSDAG 29 NOVEMBER 1983 Streek LISSE - De bollenstreker doet niet zo gemakkelijk afstand van zijn oude spullen. Zo luidt een op merking over de 'bollen- boeren' die nog al eens te horen is uit de mond van buitenstaanders. Waarschijnlijk meer uit plagerij dan gemeend. Bestuurslid P. Kooyman van de stichting Museum voor de Bloembollenstreek weet wel beter; volgens hem mist die opmerking alle grond. Nu al beschikt de stichting over een collectie van ongeveer twee honderdvijftig voorwerpen. "De meeste gekregen van in woners van de streek. Dat zegt voldoende over de mensen hier", aldus Kooyman. door Kees van Kuilenburg "Als je iets van je enthousiasme kunt overbrengen, zit je zo bij hun op zolder. Daarna is het niet moeilijk meer om spullen voor ons museum los te krij gen. Soms worden ze afgestaan in bruikleen, maar veelal zegt men: 'Neem maar mee, bij jul lie is het in betere handen dan bij ons'". Drs. P. Kooyman, die bij de voor bereidingen voor het museum de geschiedenis van het bol len vak voor zijn rekening neemt, is bijzonder te spreken over de ervaringen die hij de afgelopen anderhalf jaar op deed in zijn 'jacht' op oude voorwerpen. Geleidelijk aan groeit de collectie werktuigen, machines, documenten, boe ken en dergelijke. "De mede werking die we krijgen is ge weldig. Vaak is een telefoontje al voldoende en kun je langs komen om de zaken op te ha len". Lelievelder Zo heeft de oud-directeur van de Rijkstuinbouwschool in Lisse Goed bedoeld uiteraard, maar voor ons is dat wel jammer". Drs. P. Kooyman: "Voordat je het tal van schitterende voorwer pen in een oude bollenschuur in Lisse ondergebracht. Een van de pronkstukken is een uit 1920 daterende zogenaamde Lelievelder, een hyacinten-sor- teertafel. "Daarmee zijn wij bij zonder in ons schik. Van der gelijke apparaten zijn er name lijk nog maar weinig in ons land", aldus Kooyman. Volgens Kooyman blijkt nu dat er toch vrij veel bewaard is ge bleven aan voorwerpen die in vroeger dagen in het bollenvak werden gebruikt. "Dat is het gevolg van de mentaliteit die hier altijd gewoon was. De mensen gooiden nooit iets weg. In het achterhoofd hield men altijd de gedachte dat het niet uitgesloten was dat je be paalde spullen later mog eens zou kunnen gebruiken. Dan weet zitje op zolder". verdwenen die spullen naar de zolder en daar staan ze in de meeste gevallen nu nog. Daar en in sommige schuren treffen wij vaak heel aardige dingen DDT Zo kreeg Kooyman onlangs de tip dat een kweker nog een ou de poederverstuiver bezat. Na het apparaat te hebben opge haald kwam er bij het schoon maken nog ruim een kilo DDT uit. "Dan sta je toch wel even vreemd te kijken. Het apparaat is kennelijk ergens in een hoek terecht gekomen en daarna nooit meer gebruikt". Niet alleen uit de bollenstreek haalt het museum oude voor werpen. Veel steun bij de op bouw van de collectie voor het 'Museum voor de Bloembol lenstreek' ondervinden Kooy man en zijn collega's van het 'Grootslagmuseum' in het Noordhollandse Andijk. "In dat museum is veel te vinden over de geschiedenis van de polder Grootslag. Van de men sen achter dat museum heb ben wij een aantal dubbele voorwerpen gekregen. Dat is een aardige steun in de rug", vertelt Kooyman die twee volle dagen per week aan het mu seum besteedt. Jaloers is hij op het bloembollen museum in Limmen. "In dat museum bezitten ze spullen die wij waarschijnlijk nooit zullen krijgen. Maar ja, zij zijn vijftig jaar geleden begonnen met het opzetten van hun col lectie. Dat scheelt een stuk. Waarschijnlijk zijn ze ook in onze streek actief geweest. Engeland Ondanks dat het Kooyman alles zins meevalt wat er bewaard is gebleven, mist hij toch nog wel een flink aantal zaken. Zo is hij al geruime tijd op zoek naar 'De Vlinder', een sorteermachi- ne die voor de oorlog werd ge fabriceerd door Van Steijn in Lisse. Diepgaand speurwerk in de streek heeft nog geen resul taat opgeleverd. Wel hoorde Kooyman dat er mogelijk in het Engelse Spaulding, bij een van de Nederlandse kwekers in dat bloembollengebied, een exemplaar in een schuur zou staan. "Een van onze mensen vertrekt binnenkort naar Spaulding om die tip na te trekken. Mogelijk lukt het dit apparaat in ons bezit te krij gen", zegt hij. Nu al blijkt dat als het museum straks wordt ingericht Kooy man schat dat de opening nog voor 1986 zal geschieden er veel duidelijk kan worden ge maakt over de historie van het bollenvak. Een verhaal waaruit zeker zal blijken dat de arbeid op het veld geen gemakkelijk werk was. Het kan bijvoor beeld verteld worden aan de hand van de truffels die wer den gebruikt om bollen te rooi en en door Kooyman 'moorde naars' worden genoemd. "De mensen moesten er vroeger flink tegenaan om een boter ham te verdienen", zegt hij. Bezoekers die over enkele jaren het museum aan het Vierkant in Lisse binnenlopen en niets van het 'vak' weten zal zeker de naam 'snotkoker' opvallen. Kooyman heeft een aantal van dergelijke apparaten die door de ziekzoekers werden ge bruikt, in zijn bezit gekregen. De eenvoudige, die in de bol lenstreek werden gebruikt om de zieke bollen uit de grond te halen, maar ook de koker die met handgrepen was uitgerust. "Die werd vooral gebruikt om de 'King Alfred', een zwaar ge wortelde narcis, uit de grond te krijgen. En dat was zeker geen gemakkelijke klus", Kooyman. aldus Opknappen Het museum heeft op dit ment een vrijwilliger aan het werk om de veelal in Slechte staat verkerende apparatuur op te knappen. "Een prima vakman die op dit moment werkloos is", zegt Kooyman. "Maar al te vaak moet ik hem remmen, want hij is in staat om de spullen zo op te knappen dat ze wel nieuw lijken. Dat is echter niet de bedoeling, want de collectie mag er best ge bruikt uitzien. Als de spullen maar werken". Volgens de enthousiast vertel lende Kooyman is één vrijwilli ger echter veel te weinig. "Het lijkt wel of er verder geen men sen meer zijn zonder werk. Daar sta ik wel eens verbaasd over. Vooral als je die werk loosheidscijfers in je achter hoofd heb. Maar misschien we ten ze niet dat er hier zoveel werk te doen is en melden zich nog wat liefhebbers aan. Dat hopen we dan maar. Want een mannetje erbij zouden we best kunnen gebruiken. De schuur staat nog vol met voorwerpen die hoognodig moeten worden opgeknapt". n de vele werktuigen die straks een plaatsje vinden in het Mu- r de Bloembollenstreek in Lisse. Een wanmolen uit 1920. (Foto Holvast) ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense politieschietbaan nadert zijn voltooiing. De laatste hand wordt momenteel gelegd aan de computerprogramma's die het werken met beweegbare doelen mogelijk maken. Om de geluidproduktie van de baan te meten zijn de eerste schoten al gelost. Inmiddels heeft ook de mobiele eenheid de stormbaan naast de nieuwe schietbaan ingewijd. Voor een belangrijk deel is de nieu- we, zeven miljoen gulden kos tende schietbaan aan de Han delsweg nu klaar. De vaste doe len zijn al opgesteld. Er wordt niet alleen op schietschijven ge schoten maar ook op beweegba re doelen. "De schijven zijn be doeld om het vizier van de kara bijnen, waar in hoofzaak mee zal worden geschoten, af'te stellen", vertelt W. Schreuder, de beheer der van de baan. In de baan zullen ook wegklapbare doelen worden opgesteld. In de 'regiekamer' van de baan kan de instructeur instellen met welke tussenpauzes deze mensvormige schietschijven wegklappen. Haast onnodig om te zeggen dat dit moeilijker schieten is dan met stilstaande doelen. In de baan kunnen de schietende politiemensen ook trainen op, door middel van infrarood bestu ring, bewegende doelen. Het be wegende doel, in vakjargon aan geduid als het 'lopende varken', kan een maximum snelheid be reiken van vier meter per secon de, bijna vijftien kilometer per uur. "Dat maakt het al een stuk moeilijker om goed raak te schie ten", zegt brigadier W. Zijlstra van de Alphense politie. De moeilijkste doelen zijn de be wegende schietschijven die, han gend aan een rail, een bepaald door Raymond Peil parkoers afleggen. Als extraatje kunnen de instructeurs deze doelen ook nog laten wegklap pen. Bovendien kan men door de achterkant van deze schijven dit geldt overigens voor alle weg klapbare doelen - naar voren te draaien het doelwit van vijand in vriend laten veranderen. "Lang niet zo afgezaagd als de schietbioscopen", vindt Zijlstra. "Als agenten een bepaald filmpje herkennen in zo'n oude schiet bioscoop dan weten ze vaak van te voren al waar boeven opdui ken". Per jaar moeten politie mensen minstens tien uur met het pistool en acht uur met het karabijn oefenen. Snufjes De Alphense schietbaan is van de modernste snufjes voorzien. In oudere schietbanen zat een amb tenaar in een schuttersputje bij de doelen. Deze meldde de trai nende schutters hoe goed of slecht een afgevuurd schot was. In Alphen wordt de score daar entegen bijgehouden op moni tors. Sensors registreren de in slag van de schoten waarna de schutters op een monitor de re sultaten kunnen aflezen. Aanvankelijk zou hiervoor een sys teem worden gebruikt, geba seerd op een andere registratie van de treffers. Het modernere sensorsysteem beviel echter be ter. Bovendien kan met dit sys teem het aantal treffers per schutter gemakkelijk worden ge registreerd. Een politieman die te weinig treffers maakt kan dan op grond van zijn scores des noods extra schietoefeningen opgedragen krijgen. Het aanbrengen van dit hypermo derne systeem leverde wel enke le maanden vertraging op bij de bouw. In plaats van in oktober wordt de baan nu begin volgend jaar geopend. Het is de bedoeling dat minister Rietkerk van bin nenlandse zaken deze officiële daad verricht. In de schietbaan zal met pistool (tot op 25 meter afstand), kara bijn (honderd meter afstand) en automatisch pistool worden ge traind. De agenten zullen niet al leen uit stilstand op de doelen schieten maar ook van achter barricaden, die op de baan kun nen worden aangelegd. De schutters moeten dan van dek king naar dekking vluchten en intussen pogen de computerge stuurde bandieten neer te schie ten. Herrie Een soortgelijke schietbaan als in Alphen is ook in Zaanstad en Helmond te vinden. Omdat de omwonenden in de laatste twee plaatsen nogal wat geluidover- last ondervonden van de schiet partijen is de Alphense baan om dit te voorkomen extra geïso leerd. Geluidmetingen gaven volgens Zijlstra een 'ontzaglijk gunstig' resultaat te zien. Afgezien hiervan is de baan ook goed beveiligd. De bezoeker komt bij de ingang op een moni tor in beeld zodat de beheerder kan zien of er geen onbevoegden naar binnen willen. Tevens wordt het hele complex bevei ligd met lichtstralen en fotocel len. Uit veiligheidsoverwegingen worden ook geen wapens en mu nitie in het gebouw bewaard. De schutters moeten het schiettuig zelf meenemen. Hoewel in Helmond en Zaanstad burgers in verenigingsverband van de schietbanen gebruik mo gen maken zit dit er, volgens Zijl stra, voor Alphen voorlopig niet in. "De commissaris wil het even afhouden", zegt hij. Volgens de brigadier is het grote probleem in dergelijke gevallen dat de ver eniging over gediplomeerde in structeurs moet beschikken. Uit gesloten is het gebruik door bur gers echter niet. Als de baan klaar is zullen de ge meentelijke politiekorpsen uit Alphen, Rotterdam, Den Haag en Leidschendam in de baan achter de genie komen oefenen. Van de rijkspolitie is de dienst luchtvaart, een aantal korpsen uit de Rijnstreek en het Noord wij kse korps op de Alphense baan te verwachten. Huisje Op het complex aan de Handels weg kunnen politiemensen niet alleen hun schotvaardigheid oe fenen. Naast het gebouw is een stormbaan aangelegd voor de mobiele eenheid, met beruchte bottenbrekers als de tijgersluip gang en de Tarzanzwaai. Ook de Alphense politie zal tijdens de gymnastiekuurtjes wel eens ge bruik maken van deze baan. Ten westen van de schietbaan is ook nog een trainingshuisje in houtskeletbouw neergezet. Dit gebouwtje is bedoeld om politie agenten te oefenen in het uit huis halen van gevaarlijke verdach ten. In de vrij grote woning kan de verdachte zich in allerlei ruimten, hoeken en gaten ver schansen zodat aan de inventivi teit van de trainende agenten ho ge eisen wordt gesteld. Ook is rekening gehouden met een achtervolging over het dak. Het huis heeft niet alleen een plat dak maar ook een schuin dak van 45 graden en een nog steiler dak onder een hoek van zestig graden. Met name op de schuine daken kan worden geoefend op beklimming met behulp van haak en touw. Dergelijke oefe ningen moesten vroeger op een militaire trainingsbaan in de Harskamp gebeuren. Voor het oefenen op het aanhou den van gevaarlijke verdachten in een auto ligt er naast de schiet baan nog een straatje waar der gelijke manoeuvres probleem loos kunnen worden uitgevoerd. De verdachten moeten tegen woordig, op zijn Amerikaans, de contactsleutels uit de auto gooi en, uitstappen en met de armen en benen gespreid tegen de auto gaan staan. HAARLEMMERMEER - In navolging van de VARA komt nu ook de NCRV naar de studio van de Vereniging Lokale Omroep Haarlemmer meer (VLOH). In het programma 'Van stad en land' dat elke donder dagmiddag op Hilversum 1 wordt uitgezonden, schenkt de christelijke omroep dit winterseizoen aandacht aan lokale omroepen. Dit om een beter inzicht te geven van het plaatselijk gebeuren De VLOH zal in het programma een beeld schetsen van de Haarlemmer meerder. Zo is er een gesprek met oud-burgemeester C. van Stam en met de oud-voorzitter van de dorspraad van Abbenes, J. Tammes, die op velerlei gebied actief was in de polder. Ook is er een gesprek met de nazaten van het jongetje dat model stond voor Dik Trom, de familie Wink uit Oude Meer. Tijdens het programma zal bovendien een speurtocht worden gehouden naar een bekende Haarlemmermeerder, wiens naam nog een verras sing blijft. Het gezamenlijk VLOH/NCRV-progrmma wordt uitgezonden 22 decem ber van 16.40 tot 17.00 uur via Hilversum 1 en op de vaste frequentie van de VLOH, 88,2 Mhz op de kabel. jjEN HAAG (GPD) De brief die de Russische president en partij leider Andropov aan Westeuro- pese regeringsleiders, onder wie premier Lubbers, heeft ver stuurd, geeft de Nederlandse re gering hoop dat in de nabije toe komst met de Russen kan wor den onderhandeld over vermin dering van kernwapens. Dat ver klaarde de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken vanmorgen desgevraagd. Nederland sluit zich daarmee aan bij de interpretatie die de West- duitse Bondskanselier Kohl gisteren gaf aan het schrijven van Andropov, namelijk dat her vatting van de Geneefse onder handelingen mogelijk is. De Sowjet-Unie heeft die besprekin gen met de Verenigde Staten af gebroken, nadat de NAVO begon met de plaatsing van Pershing 2- en kruisraketten. (zie ook pagina 5) SASSENHEIM - Het gemeente bestuur van Sassenheim wil de gladheidsbestrijding in het bol- lendorp verbeteren. Er moet ruim dertigduizend gulden wor den vrijgemaakt om een tweede zand- en zoutstrooier te kopen. De gemeente Sassenheim heeft op dit moment de beschikking over één strooimachine. Daarmee kon volgens B en W tot voor kort de gladheid op de meeste doorgaande wegen in het bollendorp worden bestreden. "De uitbreiding van het wegen net maakt het noodzakelijk dat dat er een extra strooier komt", aldus B en W. "Omdat de huidige strooier niet ge schikt is om brede hoofdwegen bij gladheid snel en effectief te behandelen moet de nieuwe strooier tevens groter zijn dan de huidige". Morgenavond buigt een gemeentelijke commissie zich over het voorstel van B en W. De chaos bij Leimuiden wordt ie dere dag groter want vlak voor de brug, uit de richting Alphen, is een nieuw verkeerslicht ge plaatst om de bus te laten invoe gen nadat deze van de voorrangs- strook komt. Het licht werkt ech ter ook als er geen bus is te be kennen en het licht direct over de brug op groen staat. Daar kan op dat moment niemand gebruik van maken hetgeen de filevor ming, die toch al niet gering was, opmerkelijk vergroot. Het moet toch mogelijk zijn dit licht anders in te stellen. Als dit licht er niet was dan kreeg de bus ook wel voorrang en zou alles veel vlotter gaan. Het moet toch ook mogelijk zijn als de brug ge durende het spitsuur tussen 8 en 9 uur gesloten blijft net, als in Amsterdam. Het is nu vooral 's zomers een ramp. Verder raad ik automobilisten aan hun klachten over deze situatie te deponeren bij de ANWB of de verkeerscentrale te Driebergen. J.P. Albers Saffierstraat 169 Alphen aan den Rijn NOORDWIJK - In Noordwijk is vanmorgen begonnen met de re paratie van het dak van een flat aan dc Beeklaan dat in de nacht van zaterdag op zondag door de storm gedeeltelijk is afgewaaid. Een aantal bewoners van de fiat werd hierdoor gedupeerd onder meer omdat door inregening lek kages ontstonden. Bovendien moest in verband met kortslui tingsgevaar door het gemeente lijke energiebedrijf in enkele flats de stroom worden afgeslo ten. Schreuder hangt een mensvormige schietschijf op aan een computergestuurd 'wagentje'. Als dit over de rails raast is de schijf voor de trainende schutters bijzonder moeilijk te raken. (Foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17