Van den Berg en Jansen stappen op LKV De Spartaan kan niet meer terug \foor 15,- krijgen nieuwe Amro spaarders dit unieke memobord. Steun externe geldgevers nu op de tocht Philips toch weer in beeld Delegatie Feyenoord naar Lokeren Vriesekoop hervat training 'Uitbundige doelpuntenmaker van veld sturen' Sport 2SSÏ DINSDAG 29 NOVEMBER 1983 Men heeft het in de krant van za terdag uitvoerig kunnen lezen: al een paar jaar blijkt de Leid- se krachtsportvereniging De Spartaan binnen een nogal merkwaardige organisatie vorm te opereren: om haar ken nelijk bijkans onmisbare ge- wichtheftrainer Dirk van 't Riet te behouden stond De Spartaan hem toe als zelfstan dig sportschoolhouder onder huurder te worden van de ge meentelijke accommodatie waarvoor De Spartaan als hoofdhuurder optreedt. Zodoende kon Van 't Riet zijn ei gen belangen dienen én die van De Spartaan, waarvoor hij ge woon als trainer bleef functio- Tot die tijd had Van 't Riet De Spartaan gratis bediend, maar aan dat trainerschap was hij van plan een eind te maken omdat hij het op die voet niet meer kon combineren met zijn gewone werk. Het be stuur van De Spartaan was daarvan danig geschrokken. In tegenstelling tot voetbaltrai ners liggen krachtsporttrai- ners niet voor het oprapen. Vandaar bovengenoemde con structie. Voor alle verdere bijzonderheden wordt verwezen naar het arti kel van afgelopen zaterdag. Hier gaat het nu verder om de vraag: heeft De Spartaan er verstandig aan gedaan de moeilijkheden (die er wel dege lijk dreigden) op deze manier het hoofd te bieden? Het lijkt mij van niet. Elke vereniging die zich aanpast aan de belangen van één per soon uit haar midden, wat voor ingrijpende rol die ook speelt, begeeft zich op een voor de club gevaarlijke weg. Daarmee is niets ten nadele van Van 't Riet gezegd, daar dient nadrukke lijk op te worden gewezen. Het gaat om het principe. Op korte termijn geeft zo'n ma noeuvre meestal wel soelaas, maar op de lange duur kunnen conflicten bijna niet uitblijven. In dit geval is de kans groot dat commerciële en vereni- gingsbelangen op een dag met elkaar in strijd raken. Spar taan-voorzitter Van der Valk, een buitengewoon handige prater, kan nu wel zeggen: "De Spartaan is en blijft van de Spartanen; het contract met Van 't Riet kan te allen tijde worden opgezegd", maar zo eenvoudig ligt het natuurlijk niet. De club heeft haar lot juist in handen van Van 't Riet ge legd en daarmee haar keuze ge- dddn. In theorie is er een weg terug, in de praktijk nauwe lijks. Niemand die dat beter weet dan Van der Valk. Steeds vager zal, naar men moet vrezen, de inbreng van De Spartaan worden en steeds be- palender de rol van de trainer! sportschoolhouder. Dat heen- en-weer geschuif rond de con tributie-inning is een teken aan de wand. Dat komt ervan als een club in feite het stuur uit handen geeft. Wat heeft die twee, drie jaar de Spartaan in de nieuwe struc tuur nu eigenlijk opgeleverd? Een terugval in het ledental en voor de gewichthef competitie, waarin De Spartaan jaren- Idng roem oogstte, ja nddm maakte, brengt de club niet eens meer een team op de been. Zeker, daartegenover staat de opkomst van het power-liften. Maar was het daar nou om be- gónnen? Precedent? Er zit nog een interessant aspect aan de combinatie hoofdhuur der-onderhuurder, zoals De Spartaan die vindingrijk heeft geschapen. De directeur van de gemeentelijke Dienst Sport en Recreatie, Jan Duivesteijn, heeft er destijds zijn goedkeu- rig aan gehecht. Zijn motieven zijn ongetwijfeld nobel ge weest. Hij meende oprecht dat De Spartaan op deze manier van de ondergang kon worden gered. Maar hoe je het ook wendt of keert: onder de vanen van een gewone vereniging kan een commerciële sportschool nu ta melijk goedkoop opereren. Je kunt je afvragen of dat hele maal strookt met de ideeën die ten grondslag liggen aan de verhuur van gemeentelijke ac commodaties aan sportvereni gingen. Als de Dienst recht streeks met Van 't Riet te ma ken had gehad, zou het wel "iets commerciëler van onze kant" zijn gegaan, erkent ook Duivesteijn. Hij is niet bang straks overstelpt te worden door aanvragen van verenigingen die hetzelfde wil len als De Spartaan. Ik geloof dat ook niet en hoop het nog minder. Maar al zijn het er maar éen of twee. Duivesteijn gaat er nog altijd vanuit dat er geen precedent is geschapen. Gevreesd moet wor den dat dat nu juist wel het ge val is. Hij ziet het zuiver als een uitzondering. "Elk verzoek dat binnenkomt zal apart worden getoetst". Tja. Maar op basis van welk recht en welke criteria accep teer je de één en weiger je de ander? Waarom Steeds als in de maand november de temperatuur even daalt en de gedachte aan ijspret op komt, breekt in het wereldje van de schaatsenrijders met een de pest uit. Geëmmer over alles en nog wat, conflicten, deurensmij terij. Zoals nu met coach Henk Boer en zijn kernploegrijders die niet willen meedoen aan de wed strijden om de Domtrofee, ter wijl de bond daar juist op stddt. Immense woede. Waaraan zou dat toch liggen? Ik vermoed dat het zit in de aard van de tak van sport. Een voet baller bijvoorbeeld bedrijft zijn sport driekwart van het jaar. Voor een topschaatser be slaat het seizoen maar een maand of drie en daarin tellen slechts drie belangrijke week ends: de Nederlandse kam pioenschappen (meestal gel dend als selectie) en de Europe se en wereldkampioenschap pen. In het Olympisch jaar ko men daar dan nog eens de Olympische kampioenschap pen bij. De rest is spielerei. Daarvoor trainen de schaatsers driekwart van het jaar. In de zomer zweten ze op het droge als otters. Niemand ziet dat, niemand hoort dat, niemand leest er over. Ze lijken nauwe lijks nog te bestaan. Dat kweekt hoekige karakters. En als dan de winter in zicht komt, als de schaatsers weer worden gezien en gehóórd dan welt al die in eenzame uren verzamelde gramschap naar de oppervlakte. Want ze weten: we moeten er snel bij zijn, want in maart worden we weer in een doosje op de plank gezet. Ik denk dat ddt het is. Natuurlijk heeft coach Boer ge lijk als hij zegt dat hij als vak man de verantwoordelijke fi guur is voor de juiste voorbe reiding voor die schaarse hoog tepunten en dat bondsbestuur- ders daar niet doorheen moe ten fietsen, eh, schaatsen. Welis waar was Boer lang geleden akkoord gegaan met de schaatskalender voor dit sei zoen (dus ook met de wedstrij den om de Domtrofee), maar dat betrof toen nog slechts een opzet; de officiële kalender zag er duidelijk anders uit. Daarin past naar Boers overtuiging de Domtrofee voor zijn rijders niet meer, omdat die te dicht op andere, belangrijker wedstrij den zit. En van die Domtrofee wordt ten slotte niemand heet of koud. Maar ja, schaatsofficials tellen óók driekwart van het jaar niet mee. Die willen op hun beurt in die drie actiemaanden óók wat te zeggen hebben, zich in de kijker plaatsen. Dat merkte je vorig jaar heel goed, toen Hilbert van der Duim in een tv-programma een verkeer de trui of muts aan het volk had getoond. Ze verbeterden het wereldrecord naar Davos reizen in hun haast om hem on der handen te nemen. Voor mddnden tegelijk maakten ze herrie. Vandaar nu weer hun forse taal voor dat flutwedstrijdje. Begrip, vrienden, begrip. Gaat u er zelf eens aanstaan als u het in drie maanden moet maken. Rustig Het opvallende aan de met zoveel spanning tegemoet geziene Viktor Kortsjnoi. schaaktweekamp Kortsjnoi- Kasparov (halve finale wereld kampioenschap) is dat het er zo rustig aan toegaat. Wat hebben we met Kortsjnoi de afgelopen jaren niet allemaal meegemaakt in de duels met Karpov (2x), Petrosjan en Spasski. Allemaal in het kader van de strijd om de wereldtitel, want in gewone toernooien weigerden de Russen mee te doen als Kortsjnoi tot de deel nemers behoorde. Schilderachtige taferelen in de officiële tweekampen. Hoogte punt voor mij is nog altijd dat Kortsjnoi op zeker moment wil de weten wat er nou precies in het potje yoghurt van Karpov zat. Met als goede tweede dat incident rond een of andere duistere psycholoog die de Rus sen tussen de toeschouwers hadden geposteerd en van wie Kortsjnoi zei dat hij hem tot blunders probeerde aan te zet ten. Tegen Spasski droeg Kortsjnoi daarom een zonne bril en hij verliet terstond na elke zet het bord om aan de ma gische blik van die psycholoog te ontkomen. Zo absurd. Maar ja, denk ik dan maar, Kortsjnoi ként zijn land genoten, hij weet wat hun praktijken zijn tegen "de vij and" uit de tijd dat hij zelf nog volop in hun gelederen streed. Nu dan, althans tot op dit mo ment, een en al rust. Geen rim pel in de vijver. Kortsjnoi heeft toegestemd in het alsnog spelen van de tweekamp tegen het wonder Kasparov, (nadat de president van de Wereld schaakbond die al voor hem ge wonnen had verklaard, omdat de Russische schaakbond niet akkoord ging met de plaats waar het duel zou worden ge houden) op voorwaarde dat de Russische boycot jegens hem in gewone toernooien wordt opge heven. Dat schijnt nu het geval te zijn, waardoor Kortsjnoi zich niet meer tot obscure toer nooit jes hoeft te beperken. Kortsjnoi en Kasparov geven el kaar voor elke partij een hand, zo lees ik in de persverslagen. Een hdnd. Vroeger had Kortsjnoi hem liever dfgehakt. Maar Kasparov is ook nog zo jong en zo onschuldig, die heeft alles slechts van horen zeggen. Na afloop van de derde partij ble ven ze zelfs even samen analy- Het is goed zo. Minder spectacu lair voor de buitenwereld, maar het ware gevecht moet ten slotte óp de 64 velden plaatsgrijpen en niet er buiten. Zoals zij nu schaken, scharen zij zich- weer onder het devies van de Wereldschaakbond: "Gens una sumus" - wij zijn allen een familie. Cees van den Berg (l) en Karei Jansen stelden hun functies gisteravond beschikbaar ZEIST (GPD) - De democratisering in het betaalde voetbal is sinds gisteravond weer net zo ver te zoeken als vijfjaar geleden. In ruil voor miljoenen guldens aan overheidssubsi die ontstond in 1978 de unieke situatie dat twee afgevaardigden van de vakbonden WCS (spelers) en WON (trainers) zitting namen in het kabinet van het betaalde voet bal, het sectiebestuur van de KNVB. De voorwaarde die de externe geldgevers aan hun financiële steun verbonden, is evenwel op een frustrerende ervaring voor de werkne mersafgevaardigden uitgelopen. Nadat al eerder de WON haar af- gevaardigde had teruggetrok ken, volgden gisteravond de bei de spelersafgevaardigden Karei Jansen en Cees van den Berg hetzelfde voorbeeld. Het duo kwam na een turbulent en uiterst bewogen verlopen najaarsverga dering van het betaalde voetbal in Zeist tot de conclusie dat het niet langer verantwoordelijkheid kan en wil dragen voor het ge voerde bestuursbeleid. Zij stel den dan ook hun posities be schikbaar. De druppel die de emmer voor de twee vakbondsmensen deed overlopen, is het sponsorcon tract dat de KNVB met Sony heeft getekend voor een bedrag van vier miljoen gulden in drie jaar. Jansen en Van den Berg zijn van mening dat de KNVB niet met het juiste bedrijf in zee is.ge- gaan en vechten bovendien de rechtsgeldigheid van de besluit vorming rond de sponsor-over eenkomst aan. Het al maanden durende interne conflict in het sectiebestuur over deze twee punten ontaardde gis teravond voor de ogen van de 35 clubs, 31 spelersraden en zes oe- fenmeester-afgevaardigden in een genante woordenstrijd, die voornamelijk achter de bestuur stafel werd uitgevochten. Na een discussie van ruim drie uur, die de scheuren in het kabinet-Van der Louw volledig bloot legde, trokken Jansen en Van den Berg uiteindelijk hun conclusies en legden hun functies neer. „Het mag wel duidelijk zijn dat voor ons de maat vol is", maakte een zichtbaar bewogen Karei Jansen bekend, nadat hij zich ruim 25 minuten had onderhou den met zijn achterban. „Wie mag denken dat het hier alleen gaat om de sponsorproblema- tiek, heeft het bij het verkeerde eind. In het vorige kabinet (Vilé, red.) viel wèl te functioneren, maar met dit bestuur is dat on mogelijk. Wij stellen onze func ties beschikbaar en laten het aan de achterban over of ze ooit nog opgevuld zullen worden". Het opstappen van de vakbonds mensen kan overigens verre gaande gevolgen inhouden voor de financiële steun aan het be taalde voetbal. Aan de voorwaar de dat in het sectiebestuur twee vakbondsafgevaardigden zitting moeten hebben, wordt na gister avond immers niet meer vol daan. Bovendien bestaat de ver wachting dat de WCS en de WON, die zich op korte termijn over de ontstane situatie zullen beraden, de vacante posities zul len bevriezen tot het moment waarop staatssecretaris Van der Reijden van WVC zich heeft uit gelaten over de jongste ontwik kelingen in het betaalde voetbal. Een meerderheid van de vergade ring schaarde zich overigens ach ter het bestuursbeleid dat in de sponsor-overeenkomst met Sony heeft geresulteerd. Met 448 stem men voor en 85 tegen (Helmond Sport, PSV en Telstar stemden blanco) bleek de aversie tegen de eigenmachtige handelwijze van het bestuur volledig weggeno men door de „opening van za ken" die gisteravond door het college werd verstrekt. Van der Louw zelf had overigens op een dergelijke stemming aangedron gen. Daarmee kwam de ex-minister van CRM (nu WVC) toch nog als overwinnaar uit de voor hem persoonlijk als wellicht zeer ge voelig ervaren strijd. Van der Louw wist dat hij het (volgens Jansen door vice-voorzitter Jac ques Hogewoning uitgestippel de) beleid moest verdedigen in de wetenschap dat hij zich daar mee volledig afzette tegen de me ning van twee geestverwanten. Zijn verweer kwam er voorna melijk op neer dat zijn bestuur in een vergadering van 4 oktober op geen enkele wijze op de hoog te was van de aanbieding van Philips om als hoofdsponsor van de KNVB op te willen treden. Van der Louw: „Het reclamebu reau Pro Sport Promotions be weert het tegengestelde, maar op 4 oktober waren wij alleen op de hoogte van de aanbieding van Sony. Wij hebben dus eigenlijk niet eens een keuze moeten ma ken. Sony was het enige bedrijf dat belangstelling had getoond en daar hebben we op die dag dan ook het groene licht voor ge geven. Pas hierna maakte Pro Sport melding van de belangstel ling van Philips. De KNVB kon het zich toen echter niet meer permitteren af te wijken van de principe-overeenkomst met So ny. Dat is nu eenmaal een fat soensnorm, die ik hier vanavond graag bereid ben te verdedigen". Hoewel dit bestreden wordt door Cees van den Berg, verklaarde Van der Louw bovendien dat de KNVB juridisch gezien niet sterk in de schoenen had gestaan als men alsnog had besloten de overeenkomst met Sony nietig te verklaren. „Pro Sport heeft ove rigens ook niet voldaan aan de contractuele verplichting de be langstelling van Philips bij ons te melden", besloot Van der Louw. ZEIST (GPD) - Philips is toch weer in beeld als sponsor van het Ne derlands elftal. Voorafgaande aan de halfjaarlijkse vergadering van het betaalde voetbal bespra ken delegaties van de KNVB en de Eindhovense multinational de mogelijke shirtreclamespon- soring van Oranje door Philips. Het bedrijf is bereid één miljoen gulden per jaar te betalen voor het sponsorcontract met de KNVB. Beide partijen ervoeren het gesprek, dat bijna drie uur in beslag nam, als „positief'. De bespreking vond plaats op aan dringen van de clubs, die het be stuur betaald voetbal tijdens de FBO-vergadering van vorige week verzochten opnieuw in contact te treden met Philips. Met uitzondering van voorzitter André van der Louw voldeed het sectiebestuur gisteren aan dat verzoek. Ton Harmsen: „Als er morgen een beter aanbod wordt gedaan dan dat van Sony, dan komen hun vier lettertjes nooit op het Oran je-shirt terecht. Zo simpel ligt dat. Bovendien vind ik dat op het shirt van het Nederlands elftal de naam moet staan van een Neder lands bedrijf. Daar is vanmiddag dus ook uitvoerig over gespro ken". Het dragen van shirtreclame is in officiële interlands overigens nog niet toegestaan door de UE FA. Het is landenploegen wel toegestaan, na daarover weder zijds een akkoord te hebben be reikt, in vriendschappelijke wed strijden met reclame op het shirt te spelen. ROTTERDAM (GPD) - Een delega tie van Feyenoord reist vandaag af naar Lokeren om spijkers met koppen te slaan in de „zaak" Re- né van der Gijp. De Rotterdam mers willen de rechterspits voor de rest van het seizoen huren van de Belgische club. De onderhandelingen konden tot nu toe niet worden afgerond om dat de president van Lokeren, die moet beslissen, nog altijd in het ziekenhuis ligt. De Feye- noord-delegatie moet vandaag een beslissing in de onderhande lingen afdwingen bij de vice- voorzitter van Lokeren. HAZERSWOUDE (ANP) - Na een gedwongen rustperiode van tien weken (ziekte van Pfeiffer) heeft Bettine Vriesekoop kortgeleden de training hervat. De Europese tafeltenniskampioene heeft in overleg met coach Gerard Bak ker en NSF-arts Peter van Beek een stringent oefenschema opge zet. Per week wordt tweemaal drie dagen getraind, waarbij de oefeningen verdeeld worden over loopwerk en tafeltennissen. De training mag voorlopig nog niet langer dan zestig minuten duren en elke vierde dag is een verplichte rustdag. Over haar terugkeer in competitie- verband is Bettine Vriesekoop zelf optimistisch gestemd. "De laatste test bij Van Beek op Pa pendal heeft uitgewezen, dat het r mij zeker niet verlo- Conditioneel ben ik erg verzwakt, maar dat groeit wel weer aan. Tot januari doe ik nog rustig aan om het lichaam weer aan de inspanningen te laten wennen". In de eerste maand van 1984 wil Vriesekoop de trai- ningsarbeid opvoeren tot twee drie uur per dag. Op die manier hoopt ze voldoende reserves op te bouwen om de loodzware Top- 12 in Bratislava te doorstaan. "Daar wil ik absoluut meedoen. Vooral om de tegenstand te ob serveren met het oog op de Euro pese kampioenschappen. In Bra tislava hanteer ik de Olympische gedachte: meedoen is belangrij ker dan 'LONDEN (Reuter) Engelse voet ballers die al te uitbundig een doelpunt vieren, moeten van het veld worden gezonden. Dat is de mening van scheidsrechter Clive Thomas. "Het is hoog tijd dat daar iets aan wordt gedaan", al dus de arbiter. "We hebben ge noeg problemen met vandalis me. Als een speler theatraal in de richting van het publiek rent, kan dat meer moeilijkheden uit lokken. Thomas deed zijn uitla tingen nadat hij de wedstrijd West Ham United-Manchester United (1-1) had geleid. Het duel is zondag rechtstreeks op de En gelse televisie te zien geweest. Volgens Thomas valt het van al te enthousiaste doelpun tenmakers als "onfatsoenlijk" te betitelen. "Als een speler na een waarschuwing zijn actie herhaal de, zou ik hem noteren. Bij een derde keer zou ik hem van het veld zenden". ADVERTENTIE (Ook leuk als Sinterklaascadeau.) Hang dit unieke memobord waar u maar wilt. Op de linkerkantkunt u met de magneetjes notities en andere zaken ophangen. In het midden zit een magne tische strip voor kleingeld, paperclips en dergelijke. Aan de rechterkant plakt u kant en klare stickers voor berichten, die u met het magneetpijltje kunt aanwij zen. Met de speciale viltstift kunt u van alles opschrijven en ook weer uitwissen. (Ware grootte 60 x 40 cm) Het geheel kost f 15,- voor nieuwe Amro spaarders. Mits de eerste inleg minstens f 50,- is. Wilt u het bord niet hebben, dan krijgt u een spaarpremie van f7,50. Amro spaarders die nu auto matisch gaan sparen (AmrOmaat) kunnen het memobord ook kopen voor f 15,-. Ieder ander kan het kopen voor f 25,-, zolang de voorraad strekt Amro Bank. De bank waarje wat aan hebt. IcJj

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13