c Sinterklaas moet 'verantwoord' kopen Na spreekverbod weer op één lijn Varia DINSDAG 29 NOVEMBER 198.3 De Verenigde Oostindische Com- pagnie had in de loop van de 17e eeuw steeds meer zeelieden nodig. Tussen 1602 en 1610 nog maar 8000, tussen 1630 en 1640 25.000 en tussen 1670 en 1680 45.000. Aan het eind van de 17e eeuw werd het steeds moeilijker om zeelui te werven. Het merendeel bestond toen uit buiten landers: Duitsers, Scandinaviërs en ook Aziaten. Over de hele perio de van de VOC was waarschijnlijk 40 procent van de matrozen en 60 pet van de soldaten van buiten landse afkomst. Ook in onze meest glorierijke perio de lieten we dus gastarbeiders hand- en spandiensten voor ons verrichten! De rijkdom en het aan zien in de wereld die wij in de 17e eeuw dank zij onze Oostindiëvaar- ders verwierven, hebben we dus voor een belangijk deel te danken gehad aan die buitenlanders die de schepen bemanden en de geweren voor ons afschoten. Volgens een re cente schatting vertrokken er tus sen 1602 en 1700 324.000 mensen uit de Republiek naar Azië, waarvan er 113.000 weer terugkeerden. Zoals de Surinamers in deze eeuw naar Nederland trokken om hier een be ter bestaan te kunnen opbouwen, zo deden de Nederlanders dat in de 17e eeuw, om in Nederlands Oost- Indiè een beter bestaan op te bou wen. Ik haal dit uit het boek AMSTER DAM 1275-1795 (De Ontwikkeling van een handelsmetropool) van Roelof van Gelder en Renée Koste- maker. Ik ben niet gauw geimpo- neerd door een boek, maar dit is dan een uitzonderingsgeval. „Rijk geïllustreerd" is een understate ment in dit verband. En de tekst is niet minder rijk. Hetzelfde geldt in zeker opzicht voor de koper, want de introductieprijs is tot 31 decem ber 110 gulden, daarna wordt dat 135 gulden. Maar u weet het: alle waar is naar zijn prijs. Leest u even met mij mee hoe de thuiskomst van de zeeman beschreven wordt, na zo'n tocht naar ons Oostindië: „Kwam de zeeman eindelijk weer thuis en had hij na veel bureaucra tische formaliteiten zijn gage ont vangen, 'dan was hij een gemak- keljke prooi voor kroegbazen en hoeren. Alle spanningen van de zeevaart konden zich nu ontladen. De afgemonsterde matrozen wer den wel de 'Heren van zes weken' genoemd, omdat ze na een vorste lijk leven van enkele weken weer even berooid waren als voorheen. Een ooggetuige in Amsterdam ver haalt in 1700 van een even kost baar als onschuldig vermaak van de matrozen die per man drie rij tuigen hadden besteld. In het voor ste lag de hoed van de matroos en stond de prinsenvlag geplaatst; de koetsier moest zo hard. rijden dat de vlag helemaal uitwaaierde. In het tweede rijtuig lagen pijp en ta baksdoos en in het derde zat de ma troos zelf'. Dat was leven! Ik ben Amsterdam mer van geboorte, en heb altijd met 'historisch besef door de binnen stad gelopen. Dat besef dat Rem brandt, maar dan drie eeuwen eer der, op diezelfde plek de Westerto- ren heeft zien staan, doet mij altijd wel iets, - al weet ik niet zo gauw wat. Wat me daarbij het meest fas cineert is, dat dezelfde dingen (Westertoren, Koninklijk Paleis, Nieuwe kerk) niet in hetzelfde Am sterdam werden gebouwd als waarin ik nu rondloop. De Nieuwe Kerk is van omstreeks 1490, de Wes- tertoren van omtreeks 1630, het pa leis van 1662. Rembrandt, die van 1631 tot zijn dood in 1669 in Am sterdam woonde, heeft alle drie ge bouwen dus in hun voltooide staat gekend. Maar Amsterdam was toen Eindhoven, een stad van zo'n 200.000 inwoners. Lees maar wat AMSTERDAM 1275-1795 daarover zegt: Amsterdam was een van de snelst groeiende steden van Holland. In 1514 woonden er ca. 13.500 inwo ners toen was de Nieuwe Kerk dus al gebouwd!). Vergeleken met Lei- den(15.000) en Utrecht (30.000) was dat nog niet eens zoveel. Antwer pen torende hier met ca. 40.000 in woners ver bovenuit, evenals Lon den, dat ongeveer hetzelfde inwo nerstal had". „Omstreeks 1570 telde Amsterdam ca. 30.000 inwoners. Waarschijn lijk waren dit er omstreeks 1600 al ruim 60.000 toe maar, Den Helder anno 1983!). In snel tempo groeide dit aantal door tot 100.000 in 1630. Veertig jaar later woonden er on geveer 200.000 mensen in Amster dam". Hoe snel die groei ging blijkt uit nog vroegere cijfers: „Vergeleken met Brugge (40.000 in woners in de 14e eeuw) en Antwer pen (ca. 40.000 inwoners in 1520) was Amsterdam met ca. 9000 men sen in 1494 nog vrij klein". Dat mag je rustig stellen ja: de grootte van Smilde nu. Maar Smil- de heeft nog steeds geen kerk die vergelijkbaar is met de Nieuwe Kerk. Ik zeg het met alle respect voor Smilde, dat begrijpt u. We zijn onwillekeurig geneigd Rembrandt, het paleis van Jacob van Campen, kortom de hele Gouden Eeuw in het Amsterdam van nu te plaatsen, maar in werkelijkheid gebeurden al die grootschalige dingen in wat we nu een kleinschalige omgeving zouden noemen! Wie mocht denken dat het aankopen van speelgoed kinderwerk is komt be drogen uit. Er zijn aller lei vuistregels en criteria waarmee opvoeders te genwoordig rekening dienen te houden. Speel goed moet verantwoord zijn, afgestemd op de leeftijd van het kind en nog een heleboel dingen meer. De doorsnee ouder wordt daar twee maal per jaar mee gecon fronteerd: bij de verjaardag van het kind en vlak voor Sin terklaas. Aangezien niet alle kinderen van Nederland tege lijkertijd jarig zijn is het duide lijk dat de speelgoedhandel de zer dagen gouden tijden moet beleven. Leuk voor de speelgoedzaken. Minder leuk voor de kinderen zelf, die twee keer per jaar met een onoverzichtelijke hoeveel- (Van onze redactie geestelijk le ven) De christelijke gereformeerde kerkeraad van Assen en zijn pre dikant J. Zuur (32) zitten weer op één lijn en gaan weer vol vertrou wen met elkaar verder. Eind oktober verbood deze kerke raad ds. Zuur, voor te gaan in een 'vredesdienst', die de Asser Werkgemeenschap van Kerken had uitgeschreven ter voorberei ding van de demonstratie in Den Haag op 29 oktober. Ds. Zuur was ook een van de onderteke naars van de 'open brief, waar mee een aantal christelijke gere formeerde predikanten hun af wijzing van de kernbewapening openbaar maakte. Omdat de As ser kerkeraad grote onrust in de eigen gemeente vreesde, vroeg hij ds. Zuur, zijn médewerking aan de oecumenische gebeds dienst in te trekken. Toen de pre dikant daartoe niet bereid was, legde de kerkeraad hem een spreekverbod op. Dat gold alleen voor deze bijzondere dienst. Gesprekken tussen kerkeraad en predikant hebben nu een geza menlijke verklaring opgeleverd. Daarin betreurt ds. Zuur - sinds 1979 in Assen - het, dat hij de beroering die zijn toegezegde medewerking aan de vredes dienst in eigen gemeente had te weeggebracht, niet heeft voor zien. Zuur betreurt het ook, dat hij tegenover de pers zijn stand punt heeft uiteengezet nog voor dat de kerkeraad er verder met hem over kon praten. De kerkeraad neemt in de geza menlijke verklaring met dank aan ds. Zuur kennis van deze uit- heid speeltjes wordt gecon fronteerd. Het zou beter zijn als ouders voortaan op gezette tijden die spullen kopen, waar aan het kind op dat moment echt toe is. Het heeft bijvoor beeld geen zin om een kind van drie op 5 december Play- mobil te geven om het vervol gens voor minstens een half jaar in de kast te laten liggen. Althans, dat vindt secretaris G.K.P. Rozendal van de in Lei den zetelende Stichting Goed Speelgoed. Want speelgoed heeft volgens deze stichting - een voorlichtingsorganisatie van de speelgoedbranche - be halve een verstrooiende een leerzame functie voor het kind. Het moet de fantasie van het kind niet alleen voldoende ruimte laten, maar ook prikke len tot zelf-doen. Het speel goed moet begrijpelijk zijn. Een kind dat nooit per trein reist heeft niets aan een con ducteursuitrusting. De grootte moet in overeenstemming zijn met de leeftijd van het kind. Kleintjes hebben bijvoorbeeld grotere blokken nodig dan de oudere kinderen. Playmobil, praak en gaat nu weer in vol ver trouwen met hem verder. Als kiezer vrij Secretaris van de kerkeraad J. Feij- en vanmorgen in een korte reac tie: "Van het begin af zijn wij op onze hoede geweest voor een rel. Het spreekverbod was niet bedoeld om onze predikanten in zijn ei gen opvattingen te beïnvloeden. De enige reden was, dat wij geen verantwoording konden nemen voor de onrust die van zijn voor gaan in deze dienst het gevolg zou zijn geweest. Het waren lou ter pastorale overwegingen. De maatregel was geen uitspraak over een politieke zaak. We zijn blij dat de zaak nu rond is. Met elkaar maken we een nieuwe start". Ds. Zuur wordt dus niet beknot in zijn politieke overtuiging? Feijen: "Geen sprake van. Hoe hij stemt, dat moet hij helemaal zelf weten. De kiezer is vrij. Maar daarnaast is hij ook predikant. En een predikant moet bij wat hij doet wel bedenken, dat hij een gemeente achter zich heeft. Wij zitten wat dat betreft geluk kig weer op één lyn". Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Benschop A. van de Beek Gene- muiden, te Tricht J. L. Leestema- ker Wissenkerke; aangenomen naar Hoofddorp J. W. Blankert Eexta—Nieuw-Scheemda (Gr), naar Noorden M. D. Geuze Sint Annaland, naar Nunspeet W. van Rennes Sprang, naar Tjerkwerd- Dedgum (Fr.) kandidaat me vrouw G. Ezenga-Dijksterhuis Groningen. om maar weer op dit zo razend populaire speelgoed terug te komen, is te priegelig voor een kind van drie. Uiteraard moet het speelgoed sterk genoeg zijn, eenvoudig van vorm van vrij van nuttelo ze tierelantijnen. Ouders mo gen vaak vallen voor groteske en grappige vormen, het kind beleeft de omgeving allesbe halve als een karikatuur. En tenslotte mag de prijs van speelgoed, dat jaren meegaat, gerust hoger zijn dan het spul dat na drie maanden kapot is. De internationale werkgroep (I.C.C.P.) voor kinderspeel goed heeft ook een aantal vui stregels in het leven geroepen. In het kort komen deze regels er op neer dat ouders ervoor moeten zorgen dat spelende kinderen niet onnodig worden onderbroken, dat hun kroost voldoende ruimte moeten heb ben om te spelen en dat hen niets moet worden opgedron gen, noch dat ze op overdreven wijze aangemoedigd moeten worden. Anderzijds dienen pa en ma wel echt belangstelling voor de prestaties en produk- ties van hun nazaten te heb ben. Van het opruimen van de rommel moeten ouders geen dagelijks weerkerende trage die maken. Regeltjes Kortom, ouderparen kunnen vandaag de dag wat de I.C.C.P. en de Stichting Goed Speel goed betreft niet lukraak iets gaan kopen voor de zak van Sinterklaas. Is het geven van zoveel richtlijnen en regels niet wat overdreven? Stichtingsdi recteur Rozendal meent van niet: "Het is juist omgekeerd. Mensen hebben tegenwoordig een grote behoefte aan voor lichting op dit gebied. Een he leboel ouders hebben er aar digheid in om zich grondig in het speelgoed te verdiepen. Dat er bij ons in deze laatste maanden van het jaar tien- tot vijftienduizend voorlichtings folders worden aangevraagd zegt natuurlijk wel wat. Ook de Speelgoedwijzer, een voorlich tingsboekje dat de stichting onlangs in samenwerking met de Alphense uitgeverij Sam- som uitgaf, vliegt de winkels uit. Voor heel wat ouders is het door de Stichting Goed Speelgoed te benoemen 'speelgoed van het jaar' leidraad als ze in een winkel uit duizenden artikelen een keuze moeten maken. Elk jaar wordt door de Stichting uit een berg van zo'n tweehon derd artikelen het speelgoed van het jaar in vijf categorieën verkozen, afgestemd op de functie en doelgroepen van de Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Veere-Gapinge kandi daat C. Weijs Veere. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Nijverdal J. Bomhof Ureterp: aangenomen naar Velp kandidaat R. J. Blok Den Haag; bedankt voor Amers foort B. Kamphuis Voorburg, voor Uithuizermeeden J. Geer- sing Hengelo. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Aalsmeer J. Plantinga Leeuwarden. Ds. D. Driebergen - sinds sep tember 1980 in Katwijk aan Zee - is op 14 december 25 jaar pre dikant. Op die dag wordt hem een receptie aangeboden, van 5 tot 7 uur in het hervormd kerke lijk centrum aan de Voorstraat. Vóór Katwijk was ds. Driebergen achtereenvolgens predikant in Tange-Alteveer, Klaaswaal, Sel- lingen, Westerhaar en Enter. In Katwijk aan den Rijn is hij eerst vicaris geweest. Verhuizing. De Nederlandse Protestanten-Bond (NPB) wil zijn algemene secretariaat van Utrecht naar Zwolle overbren gen. De financiële en organisato rische gevolgen daarvan worden op 't ogenblik onderzocht. Het gebouw in Utrecht zou hoogno dig moeten worden opgeknapt. In Zwolle is het 'Thorbeckehuis' ter beschikking gekomen. In fe bruari volgend jaar wordt hier over een extra algemene verga dering gehouden. De NPB handhaaft zijn vormings centrum 'Venwoude'. De inkom sten van het centrum vertonen de laatste tijd een stijgende lijn. Ds. D. A. Werner van Wassenaar speelgoedartikelen Gelet wordt vooral op de techni sche kwaliteit, de vormgeving, kleur, speelwaarde, veiligheid, originaliteit en op de prijs. Dit jaar viel onder meer de Spin nerscope in de prijzen, een soort veredelde bromtol waar mee bewegende beelden ont staan. Feitelijk is hierbij niets nieuws onder de zon. Echter, het feit dat de kinderen met steeds andere strips kunnen werken en begrip krijgen voor het principe van de film maak te de Spinnerscope origineel genoeg voor een prijs. Be kroond werd ook de Kreatieve Kleikontainer van Fisher Pri ce, een set met kleiattributen. Verder viel ook Majo-kit in de prijzen, een systeem waarmee kinderen een mini-land van wegen, trottoirs, kruispunten, verkeersborden e.d. kunnen aanleggen. De jury toonde zich erg juichend over het systeem dat 'urenlang speelplezier en educatieve waarde' heeft. Ove rigens is dergelijk constructie speelgoed ook bij ouders en kinderen momenteel erg in trek. Ongenoegen De speelgoed van het jaar-ver kiezing geeft wel eens aanlei ding tot verbazing en ongenoe gen. Zo werd de beroemde ku bus destijds, in weerwil tot de verwachtingen, géén speel goed van het jaar. Dat terwijl half Nederland met dat speel tje op zak liep. Andersom komt het voor dat een bekroond speeltje lang niet overal ver krijgbaar is: de keuze van de jury heet niet altijd commer- cieël verantwoord te zijn. Rozendal kan het wel billijken dat die kubus niet met de hoogste eer is gaan strijken. "De meeste juryleden bestem pelden het als een zenuwen- ding". Pijnlijker acht hij het voorval van vorig jaar, toen een badkraan van Matchbox met de hoge eer ging stijken. Aan de gigantische vraag die er toen naar die kraan ontstond kon op geen stukken na wor den voldaan, omdat het geval uit Engeland geïmporteerd moest worden. Ook vanuit de speel-o-theken (uitleenplaatsen van speel goed) klinkt er kritiek op de verkiezing. Men vindt daar dat speelgoed een aantal jaren op de markt moet zijn voordat er een oordeel aan kan worden gegeven. Rozendal is het vol- streekt oneens met die kritiek, maar begrijpen kan hij de stel ling wel. "Voor het uitlenen in een speel-o-theek komt alleen spul in aanmerking dat kwali tatief jaren meegaat, omdat het zo intensief wordt gebruikt. Maar wat ons betreft hoeft speelgoed niet altijd jaren mee te gaan. Een kind van drie speelt toch met heel andere dingen als een kind van zes?". Veiligheid De jury kijkt wel uitgebreid naar de eventuele onveiligheid en onpraktische kanten van het speelgoed dat voor bekroning in aanmerking komt. Het ge beurt volgens Rozendal dik wijls dat de fabrikant naar aan leiding van kanttekeningen van de jury zijn produkt verbe tert. Overigens komt het de laatste ja ren steeds minder voor dat speelgoed uit de handel wordt genomen omdat het gevaar voor kinderen oplevert. Fabri kanten houden zich volgens de Haarlemse Keuringsdienst van Waren tegenwoordig stipt aan de bepalingen van het Speel- goedbesluit, dat in 1976 werd ingevoerd om voor ouders on zichtbare gevaren aan speel goed weg te nemen. Volgens deze wet mag het bijvoorbeeld niet meer voorkomen dat een speelgoedbeer getooid is met ogen, die gemakkelijk los schieten. Bepaalde gevaarlijke stoffen mag de verf, waarmee het speelgoed van kleuren wordt voorzien, niet meer be vatten. Woordvoerder Nuit van de Keu ringsdienst zegt onmogelijk elk stuk speelgoed te controle ren, maar monsters worden re gelmatig genomen. Nuit: "Al met al blijkt het aantal overtre dingen van fabrikanten enorm te dalen. Hefgebeurt bijvoor beeld nog wel eens dat de hoe veelheid lood in de verf wordt overschreden, maar dan be treft het geen verontrustende hoeveelheid. Nee, het gaat de goede kant op wat de veilig heid van ons speelgoed be treft". Waarbij moet worden gezegd dat de risico's nooit helemaal uit te vlakken zijn omdat er stukken zijn die niet van zichzelf, maar in combinatie met de omge ving doodeng zijn. Een knik ker is een onschuldig speeltje voor een kind van vijf, maar diezelfde knikker wordt een le vensgevaarlijk obstakel met een baby in de buurt. Een kind van drie kan in het westen rus tig op een driewielertje rondrij den, terwijl dit vervoermiddel in het heuvelachtige Limburg tot catastrofale situaties kan leiden. De taak van ouders blijft ook in dat opzicht verant woordelijk, daaraan verande ren alle wetten en regels op speelgoedgebied weinig of niets. bood op de algemene vergade ring in Lunteren namens de com missie 'Lied en liturgie' een proefbundel aan met geselecteer de liederen en gezangen. De bun del is een aanvulling op en niet een vervanging van het Lied boek. Zondag van de arbeid. De 'Dienst Industriële Samenleving Kerken' (Disk) heeft de aangeslo ten kerken voorgesteld, rond 1 mei een 'zondag van de arbeid' te houden. Dat deelde de heer J. M. Zwart, directeur van de Stich ting Bedrijfsapostolaat Neder land, mee op een Disk-landdag in Amersfoort. Op zo'n zondag zouden ervaringen van arbeiders uitgangspunt kunnen zijn voor bezinning op het vraagstuk 'ar beid'. De Disk sprak zich op deze land dag uit voor drastische arbeids tijdverkorting, "zodat er voor al len werk kan worden geschapen, waarbij mannen en vrouwen de zelfde kansen krijgen". Groot tekort De bisschop van Den Bosch, mgr. Bluyssen, heeft nog eens aan dacht gevraagd voor het grote te kort aan nieuwe priesters en priester-kandidaten. Via de pas torale raad van zijn bisdom deed hij een beroep op de parochies, de gezinnen en de pastorale vrijwil ligers om te blijven werken aan een 'wervende kerk'. Jonge mensen riep de bisschop op, zich als pastor voor de kerk in te zetten. "Al groeit er een onkerke lijk klimaat in de samenleving en al is er een gevoel van malaise binnen de kerk, toch willen jon ge mensen zich voor goede din gen beschikbaar stellen". Bisschop Bluyssen geruzie verduistert aantrekke lijkheid van boodschap De werfkracht van de kerk is een stuk minder geworden. Bluyssen zei hierover, dat geruzie, verket- têring en polarisatie de aantrek kelijkheid van de evangelische boodschap verduisteren. Opnieuw werd in de Bossche pas torale raad gevraagd, bij het Vati- caan de ontkoppeling van pries terambt en celibaat aan de orde te stellen. Vele kerkleden op het grondvlak zijn het niet eens met de officiële kerk. Daarom aarze len zij anderen aan te raden, bin nen die kerkelijke organisatie te gaan werken. Vertrouwen. "De kerk gaat aan haar eigen gezag ten onder. Ge zag op basis van macht werpt een wal op tussen de kerkleiding en de gelovigen". Tweede voor zitter van de vakcentrale FNV poneerde deze stelling gister avond in het tv-programma 'Tus sen Keulen en Parijs' van de KRO. Bode zei, dat 'vertrouwen' binnen de kerk van levensbelang is. "Dat moet je verdiénen, niet éfdwingen". Hij deed zijn uitspraken naar aan leiding van een deze maand ver schenen document, waarin zo'n veertig rooms-katholieken (Ma- riënburg-groep) uit de politiek, de vakbeweging en de theologie de toestand in de Nederlandse kerkgemeenschap kritisch be lichten. Vrouwen De helft van de Finse lutherse predikanten is tegen vrouwen op de kansels, zo blijkt uit een opi niepeiling. Aartsbisschop John Vikström, primaat van de Finse staatskerk, daarentegen heeft zich een warm voorstander ge toond. Voor de volgende kerke- dag zet hij dit onderwerp weer op de agenda. Het debat over de gewijde vrouw wordt in de Finse kerk met grote heftigheid ge voerd. Streng. De pinkstergemeenten in de Verenigde Staten groeien en bloeien. Er komen vooral veel jongeren bij. Voorzitter Natha niel Urshan van de Verenigde In ternationale Pinksterkerk ver klaart dit uit het feit dat deze ge loofsgemeenschap strenge morele en ethische principes hanteert. Volgens hem onderscheidt de pinksterkerk zich juist hierdoor van veel andere kerken in de Ver enigde Staten. Secretaris Rozendal van de Stichting Goed Speelgoed: "Ouders hebben r aardigheid in zich in speelgoed te verdiepen". (Foto Holvast) Predikant had beroering niet voorzien

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11