'West-Europa moet zich zelfstandiger gaan opstellen' Ook Tsjechen bezorgd over plaatsing Sowjet-raketten Akkoord Tripoli staat alweer op schroeven losse Nieuwe jezuietenleider laat koers ongewijzigd Den Uyl op Socialistische Internationale Ook overleg in Wenen is in gevaar Sneeuwval in VS: 27 doden Rus nam de benen Papandreou bekritiseerd 'NAVO verloor moraal onder Joseph Luns' Rechts-extremisten in München veroordeeld ZATERDAG 26 NOVEMBER 1983 BRUSSEL - PvdA-leider Den Uyl vindt dat West-Europa zich zelfstandiger tegenover de VS moet gaan opstellen om niet de dupe te worden van de ijstijd die in de relatie tussen Amerika en de Sowjet-Unie is ingetreden. „De koers van de Amerikaanse re- gering-Reagan maakt het onver mijdelijk om de eigen Europese verantwoordelijkheid meer te beklemtonen. Er moet een Euro pees antwoord komen op de be vriezing van de Amerikaans- door Ferry Mingelen Russische betrekkingen", zei Den Uyl vrijdag in Brussel na af loop van een zitting van de So cialistische Internationale. Doorbreken „De huidige situatie dwingt ons te rug te grijpen op de twee-pilaren- constructie van wijlen president Kennedy. Dat betekent dat de Europese NAVO-landen binnen dat bondgenootschap de eigen verantwoordelijkheid meer gaan beklemtonen", aldus Den Uyl. Volgens hem houdt dit echter niet in dat Europa, zoals de Franse president Mitterrand deze week voorstelde, éen eigen kernmacht zou moeten krijgen ofwel de niet-nucleaire verdediging aan zienlijk zou moeten opvoeren. „Je moet deze situatie niet toe- spitsen op de verdediging. Het gaat om de politiek, de economie en de defensie. Vraag is of je deze ijstijd kan doorbreken door be wust de handel met Oost-Europa te intensiveren", aldus Den Uyl. De zelfstandige positie van Europa tegenover de VS hangt wat Den Uyl betreft wel direct samen met het beleid van de regering in Washington. Hij sloot niet uit dat indien de waarschijnlijke Demo cratische kandidaat voor de pre sidentsverkiezingen volgend jaar, Walter Mondale, inderdaad gekozen wordt, de zaak weer an ders komt te liggen. WENEN - Na de mislukking van de onderhandelingen over middel- lange-afstandsraketten in Genè- ve zijn de onderhandelingen over wederzijdse troepenvermin dering in Wenen in gevaar ge raakt. De leider van de Hongaar se delegatie Janos Petran sprak deze week over „ernstige be zorgdheid" aan de kant van de afgevaardigden van het War- schau-pact. Zijn woordvoerder Istvan Gyamarti liet zich uit in door Anton Koene andere bewoordingen en liet doorschemeren dat het niet uit gesloten mag worden dat de Oostbloklanden zullen overwe gen of voortzetting van de onder handelingen wel noodzakelijk is. Aangenomen wordt dat de onder handelingen tot de afgesproken datum van 15 december worden voortgezet en tot die tijd niet worden afgebroken of opge schort. Terwijl in Genève wordt onderhandeld over atoombewa pening tussen Amerika en de Sowjet-Unie, wordt het overleg in Wenen gevoerd tussen de War- schau-pactlanden en de NAVO- partners, die onderhandelen over conventionele bewapening en over troepenvermindering. Dat betekent dat de Europese partners van beide pacten be langrijk meer te zeggen hebben dan in Genève. Het overleg bestaat al tien jaar en wordt vaak bekritiseerd omdat er in al die jaren weinig of geen voortgang is geboekt. De leden van de verschillende delegaties in Wenen, die in de loop van de tijd buiten de onderhandelings zaal goed bevriend zijn geraakt, hebben steeds beweerd dat hun aanwezigheid alleen al wordt ge rechtvaardigd door het feit dat de twee blokken in gesprek blij ven. Op het ogenblik hebben de Wester se delegaties de indruk dat de Warschaupact-onderhandelaars geen instructies hebben ontvan gen uit Moskou en/of uit de ande re betrokken landen. Mogelijk blijven deze uit in verband met de voorbereidingen voor de nog niet officieel bekendgemaakte maar nog in december verwach te topconferentie van het War schaupact, die vermoedelijk plaats zal vinden in Sofia. Verdeeld Den Uyl, nog voorzitter van de So cialistische Internationale, en de Westduitser Willy Brandt toon den zich verbaasd over het afbre ken door de Russen van de raket- tenonderhandelingen in Genève. „Ik heb nooit geloofd dat alles wel in orde zou komen zodra we de raketten zouden gaan plaat sen", zei Brandt. Overigens was de Socialistische Internationale verdeeld over de plaatsing. De socialistische par tijen van onder meer West-Duits- land, Nederland, Engeland, De nemarken en Noorwegen zijn te gen de nieuwe raketten; Frank rijk en Italië zijn voor. De Europese veiligheidsproblema tiek kwam vrijdagmiddag ook ter sprake in een ontmoeting van de Amerikaanse onderhandelaar in Genève, Paul Nitze, met de NAVO-ambassadeurs. Nitze zei het afbreken van de besprekin gen „diep te betreuren", dit te meer daar er volgens hem in de onderhandelingen de afgelopen weken „werkelijke vooruitgang is geboekt". Bases Uit Nitze's opmerkingen bleek voorts dat de Sowjet-Unie zich gehouden heeft aan het door de vorige Russische partijleider Bre^jnjev afgekondigde morato rium (stopzetten) ten aanzien van de SS-20 raketten. Nitze wees er in Brussel op dat Brezjnjev daar bij doelde op de bouw van nieu we rakettenbases in het Europe se deel van de Sowjet-Unie. De bases die op dat moment in aan bouw waren, zijn volgens hem afgebouwd, maar sindsdien zijn er geen nieuwe bases in Euro pees Rusland in aanbouw geno men. In NAVO-kring is de afgelopen maanden steeds beweerd dat de Russen hun eigen moratorium geschonden hadden door het aantal SS-20 raketten uit te brei den. Het aantal raketten is echter niet hetzelfde als het aantal ba- NEW YORK (AP) - Hevige sneeuwval die een week aanhield heeft in de Verenigde Staten 27 slachtoffers geëist. De sneeuwstormen woedden in het midden en het noordoosten van de VS. Vijftien doden waren het gevolg van verkeersongelukken en tien doden vielen bij ongelukken met kleine vliegtuigjes die door de sneeuwstor men werden overvallen. BRUSSEL (AP) - Een Russi sche soldaat die in mei van dit jaar in Afghanistan deser teerde om zich aan te sluiten bij het Afghaanse verzet, heeft gisteren in Brussel ver klaard dat het moreel van de Russische bezettingstroepen laag is en dat honderden Rus sen zich hebben aangesloten bij de Afghaanse guerrilla strijders. De 19-jarige Nicolai Ryzhkov (foto; met rechts van hem Lord Bethel, een Britse afgevaardigde van het Europees Parlement), die sa men met een andere Russi sche deserteur via een parti culiere organisatie naar West- Europa kwam, verklaarde te genover verslaggevers dat hij een half jaar had gediend al- de benen te nemen. ROME (AP) - De nieuwe leider van de Orde van Jezuieten, de Nederlandse pater Peter-Hans Kolvenbach, heeft gisteren ge zegd dat de 26.000 leden tellende orde zich buiten partijpolitiek moet houden maar tevens moet blijven streven naar sociale rechtvaardigheid Kolvenbach deed zijn uitspraken op de eerste persconferentie sinds hij op 13 september werd gekozen tot leider van de jezuie ten. Hij zei tevens dat de jezuie ten zich voor de vrede zullen in zetten maar dat hun bijdragen op dat gebied gering zullen zijn. Paus Johannes Paulus II heeft de jezuieten meermalen bekriti seerd wegens een te wereldse houding en betrokkenheid bij politieke zaken. Op vragen over Midden-Amerika zei Kolvenbach: "De bedoeling van alle bisschoppen, priesters en religieuzen in dat geteisterde deel van de wereld is de mensen te helpen om uit hun armoede te komen. Ze moeten de bevolking in die worsteling bijstaan door priester te zijn. door zich reli gieus te gedragen". Hij wees erop dat de paus priesters heeft gewaarschuwd zich niet bij bepaalde politieke stromingen aan te sluiten. Kolvenbach, die de traditionele visie van de paus over dogma's en kerkelijke disci- NICOSIA (AP) - De leider van de Turks-Cyprioten die een eigen republiek hebben uitgeroepen, Rauf Denktash, heeft gisteren de Griekse premier Papandreou er van beschuldigd de Turken op Cyprus tot hun stap gedwongen te hebben. "Met zijn verkeerde politiek heeft Papandreou de patstelling in de onderhandelin gen veroorzaakt die leidde tot de stichting van de Turks-Cyprioti sche Republiek", aldus Denk tash tegen een menigte van onge veer 10.000 mensen in het Turkse deel van de hoofdstad Nicosia. Denktash arriveerde gisteren van uit New York waar hij een spoed zitting van de Veiligheidsraad over de kwestie-Cyprus had toe gesproken. Van het vliegveld be gaf hij zich direct naar het Ata-- türkplein om een toespraak te houden. In zijn toespraak zei Denktash niets over de resolutie van de Veiligheidsraad waarin de onaf hankelijkheidsverklaring "wet telijk ongeldig" werd verklaard en waarin werd opgeroepen de verklaring in te trekken. Denk tash zei in zijn rede dat het "niet meer mogelijk is ons besluit te rug te draaien". Pater Kolvenbach (foto ap> pline deelt, herhaalde ook de pauselijke kritiek op religieuze ordes in het algemeen. "Er zijn bepaalde verwereldlijkende praktijken en houdingen, het ge bed wordt opgeofferd voor acti viteiten die alleen maar humani tair van aard zijn en er worden sociaal-politieke standpunten in genomen die niet altijd in over eenstemming zijn met de geest van het evangelie", aldus Kol venbach. Kolvenbach volgt de 76-jarige Spanjaard Pedro Arrupe op, die met zijn gezondheid sukkelt. De Nederlander is de 29ste leider van de jezuieten sinds de orde 449 jaar geleden door Sint Igna tius Loyola werd gesticht. Zijn benoeming maakte een einde aan een twee jaar durende bui tengewone interventie van de paus, die zijn persoonlijke af gevaardigden benoemde om de orde te leiden nadat Arrupe ziek was geworden. Kolvenbach zei dat de lijn die door zijn voorgan ger is uitgestippeld de juiste is voor de orde. BEIROET (AFP/Reuter) Syrië en Saoedi-Arabiè hebben vrijdag in Damascus een akkoord be kendgemaakt dat een einde moet maken aan de broederstrijd tus sen voor- en tegenstanders van PLO-leider Jasser Arafat. Enkele uren na de bekendmaking in Da mascus kwam het akkoord ech ter al op losse schroeven te staan toen de radiozender van de Pale stijnse rebellen aankondigde dat van vertrek van de dissidente strijders uit Tripoli en omgeving, een van de voorwaarden in het akkoord, geen sprake kan zijn. De plaatsvervangend militaire be velhebber van de rebellen, Abu Khaled, zei dat zijn mannen zich niet zullen terugtrekken uit de vluchtelingenkampen bij Tripo li, die zij in de afgelopen weken op de aanhangers van Arafat hebben veroverd. „Wij gaan met de overeenkomst akkoord met uitzondering van het vertrek van de strijders", aldus Khaled. Toen eerder op de dag de Syrische en Saoedi-Arabische ministers van buitenlandse zaken op een persconferentie in Damascus het akkoord bekendmaakten, ver klaarden zij dat alle partijen in het geschil ermee hadden inge stemd Tripoli en omgeving bin nen twee weken te verlaten. In het akkoord wordt niet gespro ken over de kampen, waarvan er één aan de rand van de stad ligt. Het Syrisch-Saoedische akkoord is volgens de beide ministers opge steld in samenwerking met de verschillende Palestijnse groepe ringen en de Libanese oud-pre mier Rasjid Karame, die nu af gevaardigde van Tripoli is. Het voorziet, behalve in een defini tief staken van de gevechten en het vertrek van alle Palestijnse strijders uit Tripoli en omgeving binnen een termijn van twee we ken, in een regeling langs politie ke weg van de onderlinge Pale stijnse geschillen. Het toezicht op de naleving van de voorwaar den is toevertrouwd aan een co mité onder leiding van Rasjid Karame. Het is niet duidelijk of op grond van het akkoord ook PLO-leider Arafat Tripoli, waar hij zijn toevlucht heeft gezocht, zal moeten verlaten. De leiding van El Fatah, de groot ste organisatie in de PLO, heeft het akkoord aanvaard. Een lid van het centrale comité zei dat El Fatah het zal nakomen „als alle ander partijen dit ook doen". Het radicale Volksfront voor de be vrijding van Palestina heeft het akkoord in zijn geheel verwor pen omdat het niet in de opstel ling betrokken is geweest. Deze door George Habbash geleide PLO-organisatie heeft al eens ge probeerd een einde aan de inter ne strijd te maken. WASHINGTON - Secretaris-gene raal van de NAVO mr. Joseph Luns, voorheen Nederlands mi nister van buitenlandse zaken, heeft te lang vastgehouden aan zijn huidige betrekking en zou hebben bijgedragen tot een ver lies aan moraal en gevoel voor richting in het NAVO hoofd kwartier te Brussel. Dit ontleen- door Henk Kolb de het Amerikaanse dagblad 'Washington Post' vrijdag aan de mening van diplomaten bij vele delegaties van lidstaten. Luns, nimmer geroemd vanwege tact of bescheidenheid, wordt voorts op grond van het oordeel van een aantal ministers van bui tenlandse zaken en vooraan staande leden van de NAVO-staf, beschreven als arrogant. Hij zou ooit de Britse minister van bui tenlandse zaken Francis Pym hebben onderbroken met de me dedeling dat deze sprak 'als Win nie de Poe'. Pyms voorganger Lord Carrington zal tijdens de aanstaande verga dering van de NAVO-ministers van buitenlandse zaken op 8 en 9 december, worden benoemd tot opvolger van Luns. De Washing ton Post signaleert echter ont hutsing over het feit dat Carring ton pas in april te Brussel zal aantreden omdat Luns eerst nog 'op zijn gemak' afscheid wil gaan nemen in de hoofdsteden van de NAVO-lidstaten. De consternatie zou vooral berus ten op het feit dat juist de ko mende maanden van doorslagge vend belang zouden kunnen zijn vanwege de Oost-Westverhou dingen, de opstelling van nieuwe Amerikaanse kernwapens voor de midden-afstand in Europa en de vervlogen hoop op spoedige overeenkomsten omtrent wa penvermindering. Volgens de Amerikaanse krant wordt Car- ringtons aankomst te Brussel met gretigheid afgewacht in de veronderstelling dat hij energie en nieuwe status zal verschaffen aan het bondgenootschap. Op de Spargaarden na, die met de Britten vanwege Gibraltar altijd een appeltje hebben te schillen, hebben alle lidstaten zich vóór de benoeming van Carrington uitgesproken, die een overtuigd voorstander heet te zijn van de noodzaak om détente te doen herleven in de betrekkingen tus sen Oost en West. MÜNCHEN (DPA) - Het Beierse hooggerechtshof in München heeft gisteren de oprichter van de rechtsradicale "Volkssocialistische Bewe ging van Duitsland/Partij van de Arbeid", de 54-jarige Friedhelm Bus- se, op beschuldiging van medeplichtigheid, heling en obstructie van de wet veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar en negen maan den. Zijn geestverwanten Peter Fabel (22) en Pascal Coletta (20) kregen jeugdstraffen van vier en drie jaar wegens het beramen van zware af persing en wapen- en springstofdelicten. De zwaarste straffen van ze ven en zes jaar werden uitgesproken tegen het echtpaar Klaus-Dieter en Christina Hewicker, die zich inmiddels van de neonazistische bewe ging hebben gedistantieerd en tot het extreem-linkse kamp zijn toege treden. Fabel en Coletta werden gearresteerd tijdens een grootscheepse politie actie waarbij op 20 oktober 1981 in München de rechts-radicale Niko- laus Uhl en Kurt Wolfgram in een kogelregen van de politie omkwa men. De mannen waren volgens het vonnis zwaar bewapend op weg naar een bank om een overval te plegen. De plannen van het Warschau pact om Sowjet-raketten te sta tioneren in Tsjechoslowakije hebben tot toenemende be- zorgheid geleid onder de Tsje- choslowaakse bevolking. Maar daar waar in het westen de af gelopen jaren honderdduizen den mensen de straat opgingen om te protesteren tegen nieu we Navo-raketten, zijn hun Tsjechoslowaakse geestver wanten door de politie gewaar schuwd in het openbaar geen verklaring af te leggen waarin de Sowjet-raketten worden veroordeeld. Als zij dit verbod negeren, riskeren zij 15 jaar ge vangenisstraf. De regering organiseert propa gandacampagnes en massade monstraties om publieke steun te werven voor de nieuwe ra ketten die nodig zouden zijn „ter verdediging van de vre de". Veel Tsjechoslowaken reageren daarop met zorg en gemopper. Dat gebeurt vooral in besloten kring, want open lijk verzet lijkt onwaarschijn lijk in de streng gecontroleerde en betrekkelijk apathische Tsjechoslowaakse samenle ving, aldus niet-officiële bron nen. In de cafés en in de rijen voor de winkels is de onvrede over de raketten een veelgehoord on derwerp van gesprek gewor den. Ook circuleren er protest brieven onder de bevolking. „Veel mensen die zich nooit eerder hebben gemanifesteerd, beginnen zich nu te weren", zo zegt een sympathisant van Charta '77, de beweging voor de mensenrechten en de be langrijkste dissidenten groepe ring in Tsjechoslowakije. Terugslag De bronnen benadrukken dat tot dusverre geen onafhankelijke vredesbeweging van de grond is gekomen. „Het is niet geor ganiseerd, het is slechts gemor. Zij fluisteren alleen maar tegen elkaar", zo zegt een Tsjechi sche vrouw. Niettemin hebben de voorbereidingen op de sta tionering van de Sowjet-raket ten de mening veranderd van veel mensen die tot dan toe ge loof hechtten aan de regerings- propaganda. De onvrede heeft ook te maken met de recente scherpe prijs stijgingen en de geruchten dat er komend jaar nog meer ver hogingen zullen volgen. Veel mensen geloven dat deze maat regelen bedoeld zijn om de aanleg van de raketinstallaties te bekostigen. In deze omstandigheden krijgt, de regeringspropaganda een contra-produktieve uitwer king. Al geruime tijd slaan de officiële media bol van waar schuwingen voor een kern ramp en aanvallen op de Navo- plannen om nieuwe Pershings- II en kruisvluchtwapens in West-Europa te stationeren. Voorts bood Praag afgelopen zomer gastvrijheid aan een groots opgezette internationale vredesconferentie. Dit hameren op de oorlogsdrei ging slaat nu terug op de auto riteiten. De mogelijkheid van nieuwe raketten op Tsjecho- slowaaks grondgebied heeft veel mensen er namelijk van doordrongen dat zij gemakke lijk slachtoffer kunnen worden van een nucleair conflict. Ernstig Vorige maand maakte Moskou bekend dat voorbereidingen waren begonnen voor de sta tionering in Tsjechoslowakije en de DDR van „raketsyste men van operationeel-tacti- sche aard". Dit als reactie op de Navo-plannen. Sindsdien zijn in heel Tsjechoslowakije massabijeenkomsten gehou den waarop deze stap werd toegejuicht. Maar niet-officiële zegslieden merken op dat de deelneming verplicht was voor personen die via hun werk kring werden aangewezen. ..De natie verwelkomde dit (de raketten) niet met gejuich, om dat het een zeer ernstige aange legenheid is", zo erkent rege ringswoordvoerder Frantisek Kouril. Maar de autoriteiten hebben steeds gehoopt dat een Geneefs akkoord de nieuwe ra ketten overbodig zou maken. „In dit opzicht aanvaardt onze bevolking deze maatregel als een noodzakelijk feit, maar zij gelooft vast dat het ergste niet zal gebeuren", zo meent hij. Kouril zegt geen massale protes ten te verwachten tegen de plannen. In ieder geval zal de politie daar dan hard tegen op treden. Eerder deze maand plakte zij 20 vooraanstaande Charta-leden op en waar schuwde hen dat op publiek verzet een gevangenisstraf van ten minste 15 jaar staat. Charta heeft daarna een brief ge stuurd aan de Westeuropese vredesbeweging, waarin zij haar standpunt herhaalde dat de strijd voor de vrede en de mensenrechten één zaak zijn. Brieven Opmerkelijk was dat het blad van de communisten partij, Rude Pravo, drie weken gele den schreef dat sommige le zers brieven hadden ingezon den waarin zij hun ongenoegen uitten over de Sowjet-raketten. In één zo'n brief, die ook werd gezonden aan president Gus- tav Husak, worden de massa demonstraties ten gunste van de raketten veroordeeld en wordt gepleit voor een referen dum over deze kwestie. Stationeren van raketten in Tsje choslowakije kan in geval van oorlog uitmonden in de vernie tiging van het hele land. „Dit zou dan een buitengewone blijk van broederlijke hulp van de kant van de Sowjet-Unie zijn. Het zou ons allen doen be landen op het dichtsbijzijnde kerkhof', aldus de brief. Waarom Rude Pravo melding maakte van dergelijke brieven, is met duidelijk. Wellicht om Moskou via een omweg duide lijk te maken dat ook de Tsje choslowaakse autoriteiten niet staan te springen om nieuwe raketten op hun grondgebied. Iets dergelijks is ook te zien in de DDR, waar eveneens nieuwe Sowjet-raketten zullen kómen. Ook daar gaf het partijblad Neues Deutschland publiciteit aan een brief waarin geprotes teerd werd tegen deze ontwik keling. En gisteren verklaarde president Erich Honecker dat de plaatsing van Sowjet-raket ten in de DDR „geen jubel op roept", ook al heeft die op zich zijn volledige instemming. (Reuter)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9