Wéér een nieuw koopkrachtplaatje ZATERDAG 26 NOVEMBER 1983 PAGINA 21 Tenzij de Eerste Kamer alsnog roet in het eten gooit, klinkt op 1 januari de jachthoorn. Vanaf dat moment is het afgelopen met de belastingvoordelen voor de meeste tweeverdieners. De dubbele inkomens gaan dan voor de fiscale bijl. Het gaat ditmaal om meer dan wéér een nieuwe methode om de burger geld uit de zak te kloppen. Volgend jaar verdwijnt ook een verschil in behandeling tussen getrouwde en andere samenwonenden en, in theorie, het verschil in behandeling tussen mannen en vrouwen. Dat is mooi. Maar in de praktijk zijn er - natuurlijk - haken en ogen. Op het terrein van de persoonlijke vrijheid, want bepaal maar eens wie een toevallige vrijer en wie een vaste vriend(in) heeft. En op het terrein van de emancipatie, want ondanks de theoretische gelijke behandeling zal het blijven gebeuren dat huisvrouwen om fiscale redenen afzien van het verder misschien zo gewenste bijbaantje. Eén ding staat vast: de nieuwe belastingwetten moeten de schatkist 500 miljoen extra opleveren. Wie graag koopkrachtplaatjes tekent, kan de correctiepen voor de zoveelste maal tevoorschijn halen. Bijlage van het Leidsch/Alphens Dagblad Het is gemakkelijk zoeken naar platvloerse beweegrede nen achter de plannen om dubbelverdieners extra aan te pakken. Enerzijds is daar de naar geld graaiende over heid, die steeds meer moet plukken van steeds minder werkenden en dan al gauw op de dubbele inkomens stuit. De 500 miljoen gulden aan extra inkomsten staan al voor komend jaar genoteerd. Anderzijds zijn er de werklo ze gezinshoofden, die blik ken van afgunst werpen op de werkende paren onder hun buren. Recht op werk voor iedereen is mooi als principe, maar één baan en één inkomen per gezin is een aantrekkelijker gedachte als je het zelf met een uitkering moet doen. Staatstekort en werkloosheid lij ken Nederland zo in een poel van conservatisme te dompelen. Het is nog maar tien jaar geleden dat, onder druk van de emancipatie en de wens tot verzelfstandiging, een begin werd gemaakt met de ontkoppeling van inkomens bin nen het huwelijk. Tot 1973 werd het inkomen van de vrouw sim pelweg bij dat van de man opge teld. Is nu, nog voordat volledige ontkoppeling is bereikt, de stap terug alweer gezet met het extra belasten van tweeverdieners? In zekere zin wel. Nederland is te ruggekeerd van het streven naar een volledig onafhankelijke be nadering van individuele Lnko mens. Volledige verzelfstandi ging is immeis alleen bereikbaar als iedere volwassene ook voor zijn eigen inkomen kan zorgen. Óf man en vrouw moeten dan beiden een baan kiezen en sa men het huishouden doen. Óf 'huisvrouw' danwel 'huisman' wordt een normaal en dus be taald beroep. Het laatste is nim mer serieus aan de orde geweest; het eerste is niet langer bereik baar. Er is al een schrijnend te kort aan banen zonder dat alle huisvrouwen zich melden op de arbeidsmarkt. Stap vooruit Toch is het onjuist te concluderen dat er een einde is gekomen aan de emancipatie van vrouwen en dat de weg terug naar het gezin- oude-stijl is ingeslagen. Hoogge stemde idealen zijn niet bereik baar gebleken, maar gegeven de werkelijkheid betekent de twee- verdienerswet wel degelijk een stap vooruit. Wat de nieuwe plannen naast extra rijksinkomsten beogen, is in be ginsel niet meer dan een rechtvaardige belastingheffing. Uitgaande van gelijke inkomens is een gezin nu eenmaal voordeli ger uit dan een alleenstaande, als tenminste man en vrouw verdie nen. Zij hebben misschien een wat groter huis nodig dan de al leenstaande, maar kunnen tal van vaste lasten delen. Datzelfde gezin is daarentegen slechter af dan een alleenstaande als alleen de man of de vrouw verdient. De nieuwe wet is bedoeld om die verschillen in vaste lasten weg te werken, ook bij andere samen woners dan echtparen. Dat zal niet helemaal lukken, want in een gezin met kinderen en twee werkende ouders moeten ook nog kosten worden gemaakt voor bijvoorbeeld kinderopvang. Daarmee houdt de nieuwe wet nog geen rekening. Maar de be langrijkste onrechtvaardigheid wordt weggewerkt, doordat het verschil in benadering tussen ge. huwden en ongehuwden ver dwijnt. Dat is één stap vooruit. De oude wet komt immers, geheel in de pas met de meest traditionele op vattingen, niet verder dan een extra belastingvoordeel voor de gehuwde man. Maar het huwe lijk is al lang geen maatstaf meer voor wat tegenwoordig een eco nomische eenheid heet. Steeds meer mensen verdienen zelfstan dig hun boterham, steeds vaker kiezen ze voor andere samenle vingsvormen dan het officiële huwelijk. Dat gebeurt niet altijd vrijwillig. Homofielen hebben wat dat betreft geen keus. Gelijkstelling De tweede stap vooruit is een lo gisch uitvloeisel van de eerste stap: de gelijkstelling van de vrouw binnen het huwelijk. Niet alleen erkent de fiscus tot op he den alleen het gezin als e door Wim Fortuyn sche eenheid, ook beschouwt zij nog steeds de man als trekpaard. Tot 1973 werden zelfs alle inkom sten van de vrouw bij die van de man opgeteld en dus, aan de top van manliefs inkomen, oneven redig zwaar belast. Dat was geen aanmoediging voor de vrouw om er wat bij te verdienen. Inmiddels worden inkomsten uit arbeid van de vrouw apart belast, maar verder is de ongelijke be handeling gebleven. Nog steeds wordt ander inkomen van de vrouw dan dat uit arbeid - lijf rente, pensioen, aandelenwinst - bij dat van de man opgeteld. Nog steeds mag de vrouw reis kosten of hypotheekrente niet van haar inkomen aftrekken, ook als zij meer verdient. Nog steeds is het bedrag dat de getrouwde vrouw belastingvrij mag verdie nen (2549 gulden per jaar) vele malen lager dan dan van haar man (12.716 gulden). Die hogere belastingvrije voet is in feite een financiële waardering van de ge trouwde huisvrouw, die eigenlijk niet wordt geacht iets anders te doen dan het huishouden. Dat gaat per 1 januari eveneens ver anderen. De belastingvrije voet, dus de niet-belastbare top van het inkomen, is dan om te begin nen voor iedereen hetzelfde: 7381 gulden. Huwelijk of geen huwelijk, vrouw of man, het maakt dan niet meer uit. Volledi ge rolwisseling is mogelijk. Voor de belasting bestaan er volgend jaar alleen nog maar alleenstaan den, samenwonenden, éénver dieners, tweeverdieners (met daar tussenin bijna-éénverdie- ners, want de praktijk is vaak dat de man in hoofdzaak de kost ver dient terwijl de vrouw een grijp- stuiver erbij verdient) en alleen staande ouders met kind(eren). Het verschil in waardering komt dan tot uitdrukking door middel van toeslagen op die eerste vrije voet. de vergelijking zuiver te houden is steeds het prijsniveau van 1983 aangehouden. De werkelijke be dragen, zoals ze in 1984 gelden, zijn hoger. De belangrijkste fi nanciële gevolgen dus: De alleenstaande. Hij of zij gaat er op vooruit noch achteruit. Is hij ouder dan 34 of gescheiden, dan wordt zijn belastingvrije voet verhoogd tot het huidige ni veau van 9921 gulden. Jongere alleenstaanden, die niet ge trouwd zijn geweest en geen recht hebben op kinderbijslag zien evenmin iets veranderen. Zij krijgen geen toeslag op de be lastingvrije voet van 7381 gul den: precies het bedrag dat ze nu ook voor de belasting van hun in komen mogen aftrekken. De alleenstaande met kind(eren) tot 27 jaar (voor wie hij of zij geen kinderbijslag ontvangt). Ook voor belastingplichtigen in deze De gevolgen Wat betekent dat allemaal finan cieel? Voordat er meer cijfers over de tafel rollen eerst dit: om Senator Zoutendijk: inbreuk op privacy niet aanvaardbaar. (Archieffoto) groep is er een vrije voet van 9921 gulden. In veel gevallen zal dat geen verandering betekenen, omdat ze nu in de groep oudere of gescheiden alleenstaanden vallen. Een vooruitgang is er al leen voor jongere vaders of moe ders (tot 35 jaar) die niet ge trouwd zijn geweest. Zij hebben nu de vrije voet van 7381 gulden. De alleenverdiener. Gaat er niet op achteruit. Hij of zij krijgt een fiscaal voordeel dat zijn vrije voet weer tilt naar het oude ni veau van 12.716 gulden. De echt- geno(o)t(e) mag dan maximaal 4841 gulden aan eigen inkomsten hebben. Het verschil met de huidige situa tie is, dat voortaan ook ongehuw de mannen én vrouwen in dezelf de éénverdienerssituatie recht hebben op die toeslag. Zij gaan er dus op vooruit. Gehuwde vrouwelijke alleenverdieners hoeven bovendien niet langer rolwisseling aan te vragen. De bjjna-alleenverdiener. Hier van is sprake als de inkomsten van de levenspartner wel de 4841 gulden ontstijgen, maar niet de belastingvrije voet van 7381 gul den. In dit geval kan er sprake zijn van achteruitgang, omdat in geval van een huwelijk de echt genoot dan naar de lagere vrije voet van 9921 gulden valt. Als de 'bijverdiener' net één gulden meer verdient dan 4841 pakt het voor gehuwden al gauw nadelig uit. De extra aanpak van twee verdieners krijgt al enig perspec tief. Maar er steekt wel een be langrijk praktisch bezwaar de kop op, dat volgens de Emanci- patieraad zelfs een struikelblok zou moeten zijn: de financiële achteruitgang kan een belemme ring zyn voor (huis)vrouwen om de arbeidsmarkt te betreden, hoezeer zy dat ook wensen. Tweeverdieners De tweeverdieners. Hier gaat de gehuwde man stevig inleveren, omdat hij geen recht heeft op toeslagen. Zijn vrije voet daalt daardoor van 12.716 dit jaar naar 7381 gulden volgend jaar. Zijn belastbare inkomen komt daar door ruim 5000 gulden hoger te liggen en juist over die vijfdui zend gulden aan de top van het inkomen moet fors belasting worden betaald. Al gauw zo'n vijftig procent. Hij levert dan 2500 gulden netto in. Daar staat tegenover dat zijn vrouw minder belasting gaat be talen. Haar vrije voet van 2549 gulden maakt volgend jaar ook plaats voor de 'standaard' vrije voet van 7381 gulden. Dezelfde behandeling dus als manlief. Omdat de vrouw in de praktijk vaak minder verdient, zal zij ech ter in het algemeen minder win nen dan de echtgenoot verliest. Haar belastbare inkomen daalt weliswaar met iets minder dan dezelfde 5000 gulden, maar bij een lager salaris dan levert dat minder op dan de 2500 gulden die de beter betaalde echtgenoot moet dokken. Volgens dezelfde redenering wordt het natuurlijk wel voordeliger als de vrouw meer verdient dan de man. Om dat dat minder vaak voorkomt, springt de fiscus er in elk geval gunstig uit. Hier ligt een belang rijk deel van de 500 miljoen gul den, die het rijk volgend jaar ex tra denkt op te strijken. Het andere belangrijke deel ligt bij de ongehuwde tweeverdieners, die nu nog als twee onafhankelij ke alleenstaanden worden be schouwd. Het zijn de oudere en gescheiden samenwonende tweeverdieners die fors gaan in leveren. Ook voor hen is er geen toeslag op de vrije voet van 7381 gulden, terwijl ze nu nog een vrije voet van 9921 gulden heb ben. Voor jongere ongehuwde tweeverdieners verandert er weer niets, omdat zij toch al niet meer van het inkomen mochten aftrekken dan die 7381 gulden. ren, kosten 36 mihoen gulden) maar dat versterkt slechts de in druk dat nieuwe problemen zich aandienen. Misbruik van de nieuwe wet, geroer in privézaken om het tegen te gaan. De vergelij king met de bijstand dringt zich op. Wie op kosten van de gemeen schap leeft en samenwoont, kent de trucs van de sociale dienst, die speurneuzen op pad stuurt om tandenborstels te tellen. De bijstand heeft zich, in tegenstel ling tot de fiscus, al lang aan de praktyk aangepast en voegt alle inkomens in één huis onder één noemer. Zonder scrupules, zon der aanzien des persoons. Als het om uitkeringen gaat, heeft de overheid weinig moeite met het etaleren van een dergelijke bemoeizucht. Maar hoe ligt dat als het gaat om zelf verdiend geld? Moeten belastingbetalers een inval in de slaapkamer door de belastinginspecteur tolereren, omdat de fiscus de ingevulde pa pieren niet vertrouwt? Praktij k Dat ziet er in theorie nog zo slecht niet uit. Maar dan de praktijk. Hoe te bepalen of twee niet ge trouwde mensen met beiden een eigen inkomen samen of alleen door het leven gaan? Zijn twee alleenstaanden die voor een half jaar gaan samenwonen plotse ling tweeverdieners, zodat ze geen recht meer hebben op de al leenstaanden-toeslag? De term 'duurzaam' die de fiscus gaat hanteren is tenslotte ook maar arbitrair. Op aandrang van de Tweede Kamer is er inmiddels wel een omschrijving van wat niet en wat wel duurzaam sa menwonen is, maar het blijft vaag. Trouwens, twee aparte adressen zijn gauw gevonden. Een knappe belastinginspecteur die het alle maal in de gaten heeft. In de plannen is weliswaar rekening gehouden met extra werk voor de belastinginspectie (550 mai\ja Inbreuk"""""""""»» WD-senator Zoutendijk vindt van niet. Dit Eerste Kamerlid is van meet af aan fel tegenstander ge weest van de plannen om de dubbele inkomens aan te pak ken, juist vanwege de dreigende inbreuk op de persoonlijke vrij heid. Zoutendijk streeft met alles wat in zijn vermogen ligt ten minste naar uitstel. Hij krijgt, met de Eerste Kamer, volgende maand daarvoor de kans. Sterk is zijn positie evenwel niet meer, nu zijn partijgenoten in de Tweede Kamer samen met CDA en PvdA de plannen van staatssecretaris Henk Koning (financiën) hebben aanvaard. Met moeite, dat wel. En na lang wikken en wegen. Maar wat zijn de alternatieven? Afzien van de gelijke benadering van gehuwden en ongehuwden is één mogelijkheid. Maar dan blyft de fiscus ontkennen dat er ook niet-huwelijkse gezinnen met één kostwinner bestaan. Ook het belastingvoordeel voor alleenstaanden, al dan niet met kind, zou dan moeten verdwij nen. Het is immers zonder die persoonlijke vrijheid aan te tas ten niet mogelijk te controleren of een alleenstaande ook werkelijk alleen zijn kostje kookt Anders gezegd: wie niet is getrouwd zal altijd worden be schouwd als de helft van een paar tweeverdieners. De echte al leenstaanden en de niet-gehuw- de kostwinners zijn uiteraard wel de dupe van een dergelijke benadering. De andere mogelijke oplossing dan: compleet gelyke behande ling van iedere belastingplichti ge. Favoriet bij de Emancipatie- raad, want er kunnen dan ook geen fiscale voordelen wegvallen als de huisvrouw wat bijver dient. Het is ook een simpel en fraudevrij systeem, want de fis cus hoeft nimmer te controleren of er één of meer inkomens schuilgaan onder één dak. De on rechtvaardigheid is uiteraard dat de fiscus er geen rekening mee houdt of de vaste lasten in iden tieke gezinnen op één of op twee inkomens drukken. Niet de tweeverdieners worden dan ex tra belast, maar juist alle andere belastingbetalers. Eerste stappen En dat is nu ook weer niet de be doeling. Want het begon tenslot te allemaal met de plannen om alleen de dubbelverdieners fis caal aan te pakken. En dat doel houdt het kabinet, met in zijn voetspoor een politieke meerder heid in de Tweede Kamer, scherp voor ogen. In 1984 wor den nog maar de eerste stappen gezet. Over een jaar, zo is de be doeling, volgt de laatste stap. Dan zullen de inkomens van tweeverdieners ook nog fiscaal bij elkaar worden opgeteld. Dat levert vanwege het progressieve schyvensysteem (hoe hoger het inkomen, hoe zwaarder de belas tingdruk) een smak meer op. De vraag is wel of dat niet teveel van het goede is. De protesten zijn nu al hoorbaar: een werkend echtpaar dat samen evenveel verdient als één rijke alleenver diener, gaat dan ook evenveel be lasting betalen. Maar ze moeten er wel twee keer voor werken. En dan is de vaat thuis nog niet ge daan. De neiging om de belasting dan te 'ontwijken' zal met spron gen toenemen. Koning: de echte klap voor twee verdieners komt pas in 1985. (Foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21