Kerkdiensten Nieuw 'kerkelijk wetboek' morgen van kracht Ouderlingen geendrie-sterren-christenen Paus blijft de 'primaat' in alles Verouderd Hartekreet van voorzitter Leiderdorpse kerkeraad Geestelijk leven pagin. De macht ('potestas') van de paus in de Rooms-Katholieke Kerk blijft onverkort overeind. De bisschoppen worden iets minder afhankelijk van 'Rome'. Het celibaat blijft gehandhaafd. Priesters mogen niet actief zijn in politieke partijen en vakbon den. De kerk erkent voor de leken de mensenrechten, zoals de vrij heid van meningsuiting en het recht om in vrijheid een le vensstaat te kiezen. De vrouw kan geen priester worden. Schejden en abortus blijven verboden. Crematie mag voortaan. Dat is in een notedop de inhoud van het nieuwe 'Kerkelijk wet boek', dat morgen - de eerste zondag van de Advent - van kracht wordt. De paus blijft de 'primaat' in alles. Hij bezit, zoals omschreven, "de hoogste, volle, onmiddellijke en universele macht van de kerk". De hoogste gezagsuitoefening ligt echter primair bij het college van bisschoppen, zij het onder leiding van de paus. Niet de paus alleen, maar de bisschoppen mét de paus zijn onfeilbaar in het leerge zag over geloof en zeden. De pauselijke onfeilbaarheid, op het Eerste Vaticaans Concilie in 1870 afgekondigd, is nu ruimer geïnterpreteerd. De collegialiteit van paus en bisschoppen - een van de belangrijkste thema's van het Tweede Vaticaans Concilie uit de jaren 60 - is dus in wezen het fundament dat het gezag in de kerk schraagt. Bisschop De macht van de bisschop wordt uitgebreid. Hij krijgt meer be- voedheden. Zo kan hij gelovigen, "wanneer hij van oordeel is, dat dit kan bijdra gen tot hun geestelijk welzijn", dispenseren (ontheffen, vrijstel- lep) terzake van algemene kerke lijke wetten. In het oude wet boek moest 'Rome' in alles dis penseren, een enkele uitzonde De leiding van de Rooms-Katholie- ke Kerk laat niets na om zich van haar achterban te vervreemden. Na twintig jaar studie komt het Vaticaan met een wetboek, dat bij zijn verschijning al verouderd en achterhaald is, met name waar het de 'leken' betreft. Dat zijn de 800 miljoen gelovigen, die deze kerk telt. Hoe is het om maar wat te noe men - mogelijk, dat voor een ge mengd huwelijk nog 'verlof no dig is van de bisschop? De rooms-katholiek weet al jaren, dat het zijn (haar) onvervreemd baar recht is om te huwen met wie hij (zij) wenst. Dat is zijn (haar) persoonlijke verantwoor delijkheid. En wat te denken van het verbod tot scheiding? Dat heeft weinig meer te maken met het werkelij ke leven van alledag. Hier wordt duidelijk geïllustreerd, hoe ver 'Rome' van de mensen af staat. Scheiden is een in het leven van mensen zeer ingrijpende zaak. Wat het wetboek daarvan zegt, is typisch een 'oplossing' van celibatairen, die van het sa menleven van man en vrouw al- ring daargelaten. In het nieuwe is het andersom. Toestemming van 'Rome' is dus niet meer no dig, met uitzondering van ont heffing van de celibaatsverplich ting. "Dispensatie van het celi baat wordt slechts verleend door de paus alleen". De bisschop krijgt ook een aantal verplichtingen. Zo moet hij de publieke bestuursbeslissingen op papier zetten, mensen wier rechten in het geding zijn horen, en besluiten met motieven sta ven. Een soort ombudsmanfunc tie dus. De bisschop wordt door de paus vrij benoemd of, indien hij wet tig is gekozen, bevestigd. In ver schillende landen (Rusland) be staat nog het recht van bis schopskeuze. In enkele landen, zoals Nederland, heeft het 'kathedraal kapittel' van het bisdom krachtens een privilege het recht van voor dracht. Dit recht was echter niet in het oude wetboek opgenomen en staat ook niet in het nieuwe. Dat privilege blijft dus gewoon gehandhaafd. Eigenlijk is er een permanente voorbereiding van benoeming van nieuwe bisschoppen. De bis schoppenconferentie moet min stens om de driejaar een lijst van priesters opstellen die geschikt worden geacht voor het bis schopsambt. Daarnaast heeft ie dere bisschop het recht, apart na men aan 'Rome' door te geven. Bij een vacature doet het kapittel aan 'Rome' een voordracht van drie namen. De nuntius - verte genwoordiger van de paus in een land stelt daarna een onder zoek in en stuurt met zijn advies tevens het oordeel van de aarts bisschop/voorzitter van de bis schoppenconferentie naar 'Ro me'. Hij moet ook enkele door ZATERDAG 26 NOVEMBER 1983 leen iets uit de boeken weten. En die zijn vaak door geestelijken geschreven. Waarom niet eenzelfde standpunt ingenomen als bij crematie? Dat is nu ook niet meer verboden, omdat het algemeen aanvaard is. Heeft 'onze moeder de Heilige Kerk' de vrouw-in-nood, die gea borteerd wil.worden, slechts ex communicatie aan te bieden? Al leen 'straf is hier geen oplossing, laat staan een getuigenis van naastenliefde en pastorale zorg. En hoe is het te rijmen, dat de kerk eindelijk de mensenrechten wil regelen, zoals het recht om in vrijheid een levensstaat te kie zen, en tegelijk hardnekkig aan het verplichte celibaat vast houdt? Staat dit uitdrukkelijke gebod niet op gespannen voet met de mensenrechten, die im mers voor iedereen gelden? Dat kan ook worden gezegd van de regels met betrekking tot de vrouw. Is haar uitsluiting van het priesterschap niet slechts een kwestie van traditie? Het wetboek is een overbodig ge schrift, waar het de leken betreft. En dat wordt niet te niet gedaan door verbeteringen in de positie van de bisschoppen. Die grotere bevoegdheid is hun van harte ge gund, maar het zal 'het aanschijn van de aarde' niet veranderen. T.K. LEIDERDORP "Van kerke- raadsleden - en vooral van ou derlingen wordt nogal eens verwacht, dat zij mooie, stichte lijke woorden kunnen spreken, vroom kunnen bidden, de bijbel van kaft tot kaft kennen, weten wat de synode voorschrijft, de kerkorde uit hun hoofd kennen en tot over hun oren in het hervormd kerkbesef zitten. Kortom, een soort drie-sterren-christenen. Als voorzitter van de kerkeraad en als diaken - kan ik met zeker heid zeggen, dat dit beeld van de ouderling niet deugt. En als het wél zou kloppen, dan hadden de mensen die nu in de kerkeraad zitten nooit bevestigd kunnen worden". Met deze woorden poogde de voor zitter van de hervormde wijkker- keraad in Leiderdorp-oost (rond de Dorpskerk), Haro Hielkema, bij de 'broeders en zusters' de no dige belangstelling te wekken voor een functie in de kerkeraad. Met grote vrees voorziet hij, dat de gemeente over een paar jaar geen enkele ouderling meer over zal hébben. In de morgendienst van 13 novem ber deed hij namens de kerke raad al een mondeling beroep op de gemeente, en nu is daar nog een brief aan alle kerkleden over heen gekomen. Vrij ongewoon voor een kerkeraad om zo'n zaak op deze manier aan te pakken, maar alle andere pogingen om nieuwe ouderlingen te vinden lo pen meestal op niets uit. Met dia kenen en ouderlingen-kerk voogd is dat iets minder het ge val. Een vorig jaar afgetreden ouder ling kon nog steeds niet worden vervangen. En straks, per 1 ja nuari, zwaait er weer een aantal af. "Mensen", zo zegt Hielkema (van beroep journalist), "die tot hun ontsteltenis moeten ervaren, dat niemand het stokje wil over- de bisschop voor vijf jaar spe ciaal benoemde - priesters-con- sultatoren raadplegen, alsmede enkele leden van het kapittel. Tenslotte kan hij nog andere priesters om hun mening vragen, en zelfs leken, "die uitmunten door wijsheid". Die 'totale consultatie' is nieuw. Celibaat Zoals te verwachten was - 'Rome' heeft daarover nooit enige twijfel laten bestaan -, wordt aan het celibaat voor priesters niet ge tornd. Dispensatie kan alleen de paus geven. Priesters mogen geen burgemees ter of minister worden. "Het is priesters verboden, publieke ambten op zich te nemen, die deelneming met zich brengen aan de uitoefening van het bur gerlijk gezag". "Zij zullen niet ac tief deelnemen aan politieke par tijen en het besturen van vak bonden, tenzij, naar het oordeel van het bevoegde kerkelijke ge zag, de bisschop, de bescher ming van de rechten van de kerk of de bevordering van het alge meen welzijn dit eist". Een pries ter mag wel lid zijn van een partij of vakbond. De term 'pastoraal werker/werk ster' komt in het nieuwe wet boek niet voor. Zij worden wel gekend en erkend, maar als ge wone leken, die zich op bijzonde re wijze wijden aan pastoraal werk. Voor de leken is in het nieuwe wet boek een grotere plaats inge ruimd dan in het oude het geval was. Geregeld zijn nu de men senrechten, zoals deze al tiental len jaren voor de burger gelden. Het betreft hier met name de vrij heid van meningsuiting, de vrij heid van vergadering en het "Zondag 13 november werd de doop bediend aan drie kinderen. Zes ouders zeiden toen ja. Maar net zoveel mensen in de gemeen te zeiden de afgelopen weken nee, toen hun werd gevraagd ou derling of diaken te worden". Juist op het moment dat hervorm den en gereformeerden in Lei- derdorp-oost in de samenwer king een stapje verder willen gaan, dreigt het pastorale werk een dieptepunt te bereiken. Niemand de kerk uit Hielkema: "Misschien wel net zo'n dramatisch punt als in 1976, toen er vrijwel geen ouderling meer over was en dominee Geursen (nu in Arnhem) op een zondag morgen na de dienst in de Dorps kerk de kerkdeuren dicht hield onder het motto: niemand de kerk uit voordat de kerkeraad weer is aangevuld! Op dat punt staan we bijna weer, al hebben Het nieuwe 'kerkelijk wetboek' geeft de bisschop op de foto mgr. Bar van Rotterdam - meer be voegdheden. (foto ANP) recht om in vrijheid een le vensstaat te kiezen. Ook zijn de plichten geregeld, zoals het ver we zondag de kerk dan niet op slot gedaan". Per 1 januari zullen er nog maar drie of vier ouderlingen zijn. "Mensen die nu al vaak een dub bele wijk hebben en die daarbij nog eens op elke vergadering tot wanhoop raken vanwege het agendapunt vacatures". De vrees van Hielkema dat er over een paar jaar geen enkele ouder ling meer is komt voort uit het vermoeden, dat de ouderlingen die er nu nog zijn dón het moede hoofd hebben laten hangen. "Dan kunnen we nog wel op zon dagmorgen naar de kerk, en mis schien is er ook nog een dominee die dienst wil doen, maar het ont breekt dan aan een ouderling om die dominee voor te gaan. Het enige dat ons dan nog te doen staat is: koffie drinken. Dan zijn we een koffiedrinkende gemeen te geworden". Hielkema vertelt ook. wat er nu vullen van ambten, het leven als goed christen, het aanvaarden en gehoorzamen van het leer- en be- stuursgezag van de bisschoppen en het bijdragen aan de materiële behoeften van de kerk. Leken In noodgevallen mogen leken - en dat geldt voor man en vrouw - taken van priesters en diakens overnemen, zoals preken. (Het subdiakonaat is afgeschaft). Dat geldt niet voor het bedienen van de sacramenten, met uitzonde ring van het doopsel. Bij afwezig heid van priesters en diakens kunnen leken, met verlof van de bisschoppenconferentie, worden ingeschakeld voor huwelijksas sistentie. Gekwalificeerde leken - "die uit munten door kennis en een ver standig optreden en een goede naam genieten" - kunnen een stem in het kapittel krijgen bij het opmaken van de voordracht voor de benoeming van een bis schop of pastoor. Mannen kunnen officieel worden aangesteld als lector of acoliet. Vrouwen kunnen slechts tijde lijk deze functie vervullen. Zij kunnen geen priester worden. Wel mogen zij, net als de man nen, theologie studeren aan een katholieke universiteit en ook doceren. Met betrekking tot het huwelijk is 'Rome' iets soepeler geworden. Zo is voor het aangaan van een gemengd huwelijk geen dispen satie meer nodig. 'Verlof van de bisschop is voldoende. Voor waarde is nog wel, dat de kinde ren katholiek worden gedoopt en opgevoed. Na overspel kan een huwelijk on geldig worden verklaard. Dat wérkelijk van een ouderling wordt verwacht. "Hoofdzaak is dat zij of hij in een deel van de gemeente contact on derhoudt met de kerkleden. Dat hij of zij af en toe eens op bezoek gaat, niet om stichtelijk te doen maar om te laten zien, dat het ge meente-zijn nog iets voorstelt. Het voorlezen van mededelingen in de kerk kan ook een ander doen. En bij het uitspreken van een gebed kunnen teksten van mensen die hier al eerder mee bezig zijn geweest hulp bieden. Het gaat ook niet om het goed kunnen discussiëren in de kerke raad". Resultaat "Het werk van de ouderling is al lereerst het bevorderen van het gemeenteleven. Daarin ligt het gestalte geven aan de oproep van de Heer, en daar hoefje geen drie sterren voor te dragen". geldt ook als 'huwelijksbedrog' is gepleegd, bijvoorbeeld wan neer steriliteit voor de ander is verzwegen. Scheiden blijft for meel vrijwel niet mogelijk. Op abortus volgt excommunicatie (verbod om sacramenten te ont vangen). In het nieuwe wetboek wordt cre matie niet langer verboden. Het zelfde geldt voor het lidmaat schap van de Vrijmetselarij. Twintig jaar Met de totstandkoming van het wetboek is bijna 25 jaren ge moeid geweest. Paus Johannes de 23 ste vroeg hierom in een toe spraak tot de kardinalen op 25 ja nuari 1959. Het oude boek da teerde van 1917 en was aan her ziening toe. Dat was eigenlijk in datzelfde jaar al het geval. Niet voor niets stelde paus Benedic- tus de 15de bij het uitvaardigen hiervan al meteen een commissie in om, indien nodig, de artikelen aan te vullen of te herzien. Hier van is nooit gebruik gemaakt. Op 28 maart 1963 kwam de pause lijke commissie tot herziening van de 'Codex Juris Canonici' (kerkelijk wetboek) voor het eerst bijeen. Paus Paulus de Zes de wilde meer en gaf in 1965 op dracht om te gaan werken aan een 'fundamentele wet'. In 1967 aanvaardde de bisschoppensy node een aantal beginselen, die tot herziening van het wetboek moesten leiden. Na twintig jaar studie - in totaal 6000 uren vergaderen door 105 kardinalen, 77 bisschoppen, 140 priesters, 3 vrouwelijke religieu zen, 13 leken en de paus zelf (die zich er steeds intensief mee heeft bemoeid) - is het dit jaar dan THEO KROON Voorzitter Hielkema deelde ons desgevraagd mee, dat zijn - on gebruikelijke maar daardoor juist indringende - oproep niet zonder resultaat is gebleven. Maar voldoende is het nog niet. S. J. DE GROOT Beroepen. Hervormde Kerk: be roepen te Nieuw-Lekkerland L. H. Oosten Wouterswoude, te Rotterdam G. A. Cnossen Delft; aangenomen naar Harlingen R. J. de Vries Heukelum (ZH); be dankt voor Schoonhoven F. van Roest Uddel, voor Bleskensgraaf H. Visser Katwijk aan Zee. Gereformeerde Kerken: beroepen te Nieuwerkerk aan de IJssel R. W. Scholten Linschoten. te Em- lichheim (Duitsland) L. H. Kwast Kollum. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Alblasserdam J. C. Weststrate 's Gravenpolder. LEIDEN: Hèrv. Gem. Hoogl. kerk (of Hoogl. Huys) 10 ds. Pannekoek; Pie- tersk. 11 oecum. dienst;. Marekerk 10 en 5 ds. De Jong; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kool stra, 5 ds. Kramer; Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Horten- sius, 11.15 ds. Hortensius en pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. De Mey; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 9 ds. Rietveld, 10.30 ds. Jansen, jeugd dienst, 5 ds. Koolstra; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Dron- kers; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs; Petrakerk (Sunnamestr.) 10.30 hr. Terp stra, dovendienst. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg. Diakonessenhuis 10.30 ds. Hemmes, zat. 3 dec. 10.30 rk. dienst, H. Delemarre. Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) 10 dr. Vlijm. Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Heijnen, Delft, 10.30 dovendienst; Oude Vest 10 dr. v.d. Zwaan; Maranathak. zie herv. gem Bevrijdingsk. zie herv. gem bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Ver- Geref. K. Vrijg. (aula school Vliet- schans, Apolïolaan): 10 en 5 ds. Hout- Chr. Geref. K. (Steenschuur): 10 en 5 ds. Coppoolse. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 lees- Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10.30 mevr. ds. De Clercq. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos veld, 6.30 zendingsdienst, hr. A. Heij. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3): 10 br. Dikkes. Zendingswerk Middemachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 nam. hr. De Leeuw. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10 en di. 8 hr. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. Elker- Leger des Heils (Hooigr.): 10 heiligings- samenk., 7.30 verlossingssamen komst. Soefi-stichting: 11 mevr. Maurer-Molt over 'Het licht der waarheid' (zaal Pie terskerk). Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7. zo. 8.30, 10. 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11. Lammenschansweg zat. 7, zo. 9.30 en 11 Haarl.straat zat. 7. zo. 9.30, 10.45 en 12.15; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Pannekoek, Leiden. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Werff, Voorhout, 2.30 ds. Dronkert, Gouda. Chr. Geref. Kerk: 9.30 ds. Wüllschleger, Siegerswoude, 2.30 ds. Bilkes, Erme- lo. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. De Jonge, 5 ds. v.d. Kamp, Rijnsaterwoude; Kruis kerk 10 ds. Bogers; Opst.kerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. De Jonge; Nabij 10 jeugdkapel; G. Herderkerk 10 ds. Verheul, 6.30 ds. Nieuwenhuis; De Bron 9.30 ds. Oosthoek, 10.15 ds Nieuwenhuis, 6.30 ds. Oosthoek; Ash ram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Oudsh- .kerk 10 ds. Los, R.dam; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 en 6.30 ds. Ou- wendijk. Geref. Kerk: Mar.kerk 10 ds. Lamme, Delft, 6.30 ds. Stolk; Salv.kerk 10 ds. Stolk, 6.30 ds. v.d. Wal, H.gom. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg.(Rijnstroom): 9.30 lees- dienst, 5 ds. Smelik. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 ds. De Jong, ha, 4.30 ds. Biewen- ga. Chr. Geref. Kerk: 9.30 leesdienst, 2.30 ds. Slagboom. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 en 6.30 hr. Vork. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. Bulthuis. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Baas, 6 ds. Exalto. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk Dorpskerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. v.d, Hoef, jeugddienst; Bethl.kerk 10 ds. Wieman, 6.30 ds. Quak, Vianen. Geref. Kerk: 10 ds. Elderman, 6.30 ds. v.d. Berg. Geref. K. Vrijg.: 9.30 en 4.30 ds. Mouis- BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 dr. Haitsma; De Stek 9.30 ds. v. 't Hoff. Geref. Kerk: 9.30 ds. Wattel, Hoofddorp, 5 ds. v. 't Hoff. ha. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Ribbers, ha. Geref. Gem.: 9.30 en 6 ds. Blok. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 ds. Poot, Zoetermeer. Geref. Kerk: 10 ds. Niemantsverdriet, Moordrecht, 5 ds. Welbedacht. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15, Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Roth- Geref. Kerk: 10 ds. Kooy, 7 ds. Biesma, opendeurdienst. Chr. Geref. Kerk: 10 ds. Biesma. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. De Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. v. 't Hof. Noordwijkerhout. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN Herv Gem. Dorpsk. 10 ds. Boer, 6 ds. v. Melle, vlootpredikant; Ontm.kerk 10 kand. Spaans, 6.30 ds. Boer. Ver ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Horst, 5 ds. Oe- KATWIJK AAN ZEE: Herv Gem. N Kerk 10 ds. Visser, 6 ds. v. Niel, Rijns- burg; O. Kerk 10 ds. v. Roon, 6 ds. De Jong; Ichthusk. 10 ds. Driebergen, 5 ds. v. Sliedregt; Pniëlk. 9.30 ds. De Jong, 6 prof. dr. v.d. Beek, Valkenburg, aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. Schuurman; Overdum 2.15 ds. Baas. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Grocn-eollege): 10 ds. v.d. Steen, Wadd.veen. Geref. Kerk: Vr.kerk 10 ds. Koster, 5 ds. v.d. Horst; Triumfatork. 10 ds. P. de Bruijn, O.geest. 5 ds. Koster. Geref. K. Vrijg.: 10.15 leesdienst, 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. Kerk: 8.45 en 7 ds. v. Veelen. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 leesdienst. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10-en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5 ds. Boogaard, Leiden, ha. Volle-evang.gem. ('TYipodia'): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Herv Gem. 10 ds. Lapré, 5 oecum. advents- dienst, ds. Lapré. Geref. Kerk: 10 dr. Bade, 5 zie herv. gem. LEIDERDORP: Herv. Gem en Geref Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth, ha, 6.30 mevr. ds. Westera; Hoofdstr. 10 ds. v.d. Bom, ha; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Stegeman, ha. Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftigschild Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.): 10 hr. D. Lugthart, Ede. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schalk, 5 ds. De Boer, Hoofddorp, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 prof. dr. Verkuyl, A.dam, 5 zie herv.'. gem. Rk Kerk: zat. 7. zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE- Herv. Gem. Dorpskerk 10 hr Bakker. Katwijk, 5 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Geref. Kerk: 10 ds. Boswijk, 7 ds. Aal- ders, Woubrugge. Geref. K. Vrijg.: 10.30 en 4.30 ds. De Put- Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 10 ds. v. Dijken (gecomb. dienst met chr. ge ref.), 7 ds. Mul, Badhoevedorp. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg, ha, Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Manakerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9, 10.30 en 5.45. NIEUWKOOP Herv Gem. 9.30 en 6.30 ds. Bronsgeest, Leiden. Geref. Kerk: 9.30 ds. Veenstra, Leiden. 4.30 oecum. vesper in rk. kerk. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Slag boom, ha. Remonstr. Gem.: 10 hr. G. Pennings. NIEUWVEEN: Herv. Gem 9.30 ds Koe- lewijn, Woubrugge, 6.30 ds. Heikoop, Nieuwegein. Geref. Kerk: 9.30 hr. v. Wallinga, L.dorp, 7 ds. Elderman, Bodegraven. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11 NOORDEN Herv. Gem. 9 30 ds. Goos- sen, Wadd.veen. 7 dr. v. Brummelen, Huizen. Geref. Kerk (W. Verlaat): 10 hr. Voogt, Holl. Rading. 7 ds. Verheul. Alphen aan den Rijn. NOORDWIJK: Herv Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 ds. v. Dok, Rotterdam, 5 ds. Roetman, Wadd.veen, 7 ds. Keu- ning; Hoofdstr. (Zee) 10 hr. J. Vink, Katwijk; Buurtkerk (geref.) 7 ds. Kuiper; Sole Mio 9 ds. Keuning, De Rank (Golfbaan) 10 ds. Vroeginde- wev. Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 en 5 ds. Kuiper. Vinkenl. (Binnen) 9.30 ds. Elgersma, 7 ds. Keuning in Grote Kerk; Stichtingskerk 11 ds. Elgersma. Rk Kerk: Zee zat. 7. zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30 NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Streefland, Nijkerk, De Zilk 10 ds. Keuning, ha. Rk Kerk. Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7. zo. 8.30 en 10. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 11 ds. Kooman, Pauluskerk 9.30 ds. Kooman, Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Sternnga, 7 ds. Vegter. Geref. Kerk 10 ds. Heemskerk, 7 zie herv. gem. Geref. Kerk Vrijg 8.45 ds. De Putter, 4.30 dienst. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. De Lange, 4 ds. De Lange. ha. Van Wijckerslooth: 4 ds. Heemskerk. Endegeest: 9.30 pater Boshouwers Volle-evangelicgem. (Gcm.centrum) 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7. zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. Jaspers Focks. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Korte, 5 ds. Jas pers Focks in 'De Spreng'. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11. Petrus-B. zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE Herv Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, 7 ds. v.d. Heiden, Al phen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. Romein; Bethelkerk 9.30 ds. Romein. 'De Weg wijzer', Frederiksoord, 10 ds. Cziria, samen-op-weg-dienst. Geref. Kerk: Petrak. 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Brouwer, Den Haag; Imm kerk 9 en 10.30 ds. Gcsink, Noord- wijk, 5 ds. Damsma. Mar.kerk 9.30 ds. Snel, 5 ds. Cziria. Zie ook herv. gem Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Grut- Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Chnstengem. (aula mavo) 10 br. N. van Gemeren, H.woude. RIJPWETERING Rk Kerk zat 7, zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM Herv. Gem 9 en 10.30 ds. v. Achterberg. 7 ds Bovenberg. Leiden, jeugddienst. Geref. Kerk: 10 ds. Ferwerda, 7 zie herv. gem. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slofstra. Rk Kerk zat. 7. zo 9.30 en 11. TER AAR Herv Gem. 9.30 en 6.30 ds. Klein Kranenburg. Geref. Kerk: 9.30 kand. Marsman. A.dam, 6.30 ds. Markus. Harmeien. Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12, kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG. Herv Gem 10 ds. Oe- gema, 6.30 ds. Vermeulen, jeugd- Geref. Kerk: 9.30 ds. Vermeulen, 6.30 ds. v.d. Velden, Leiden. Geref. K. Vryg.: 9.30 en 5 ds. Heida. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. De Jong. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9. 10.30 en 11 45. VOORSCHOTEN Herv Gem Dorps kerk 10 ds. v. Leusden, Leidschen- dam. 7 zie geref. kerk. De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds De Zwart. Hulp en Heil (Schakcnbosch) 10 ds. Lentz. Geref. Kerk: 10 ds. De Zeeuw, 7 ds. De Zeeuw, jeugddienst. Geref. K. Vrijg.: 10 en 5 ds. Brandes, Groningen. Herv. Evangelisatie op Geref. grondslag (aula Lucas-college. Beeth.laan 10): 9 30 ds. Talsma, Den Haag, 4 30 ds. Koelewijn, Woubrugge. Aulagemeenschap Noordhofland: 10.30 gebeds- en gespreksdienst. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk zat. 7, zo. 10. WADDINXVEEN Herv. Gem Brugk 9.30 ds. Maasland, 5 kand. P. C. Zor- ge. Hoeksteen 9.30 ds. Roetman, 6.30 ds. Goossen; Bethelk. 9.30 ds. Cirkel, Woudenberg, 5 ds. Bouw, Oud-Loosdrecht; Imm.kerk 10 en 5 ds. Hulst. Geref. Kerk: Kruisk. 10 ds. v. Dalen, Den Haag. 5 ds. De Moor; Ontm.kerk 10 ds. v.d. Berg Remonstr. Gem. 10 ds. Duinker, R.dam. WARMOND: Herv Gem 10 ds. Muis. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30. 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk 10 ds. Steenstra, 4.30 dr. Tukker. Urk, 7 opendeurdienst, Sipke v.d. Land; Kievietk. 10 dr. v. Bruggen, 7 jeugd dienst; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9 30 dr. Tukker. Geref. Kerk: Zijllaan 10 ds. Korenhoff, Heemstede, 7 zie herv. gem.; Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. v.d. Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 ds. Friederich, O.geest. WOUBRUGGE Herv Gem 9 30 ds Dc Boo, Uitwijk, 6.30 hr. Drijver, Voor schoten. Geref Kerk 9 30 ds. Aalders. 6.30 ds. Boswijk, Lisse. Ned. Prot. Bond (De Wijk): 7 nam. ds. Koek, Leiden. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN Herv. Gem 9.30 hr. Drijver, Voorschoten, 7 hr. Vermeer (in geref kerk). Geref. Kerk: 9.30 en 7 hr. Vermeer. ZOETERWOUDE Herv Gem 10 ds. Wolthaus. 5 adventsvesper in Chr. Dienaarkerk. Rk Kerk: St Jan zo. 9.30 en 11; Chr Dienaark. zat 7, zo. 10, 5 nam. ad ventsvesper; H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM Herv Gem 10 prof dr v.d. Beek, Valkenburg, 6.30 ds. De Graaf. H.woude Geref. Kerk 10 ds Scholten, Linscho- t« n, 6.30 ds v.d. Bus. Gouda. Remonstr Gem 10 gez. dienst in Bos koop, ds. v.d. Laarse, Soest

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11