Fokker lanceert nieuwe toestellen C 'Pensioenfondsen kunnen bedrijfsleven financieren' Lager stroomtarief door commerciële aanpak Kort zakelijk 'Facelift' voor F-27 en F-28 Marktberichten Slechte aardappeloogst: fors verlies voor Avebe SEP sceptisch over plan werkgeversorganisaties Beurs boos Dollar hoog Beurs Amsterdam VRIJDAG 25 NOVEMBER 1983 Economie Scheepswerven In de Groninger scheepsbouw staat een golf van ontslagen voor de deur. Dit als gevolg van een gebrek aan nieuwbouworders. De meeste werven werken thans aan de afbouw van (voorlopig) het laatste schip en hebben in het gunstigste geval nog tot de zomer, hooguit het najaar van volgend jaar werk, zonder dat er uitzicht is op vervolgopdrachten. Een van de als relatief sterk be kendstaande, grotere nieuw- bouwwerven zou zelfs op zeer korte termijn 40 procent van het personeel moeten ontslaan. De Groningse werven kampen be halve met de economische malai se met het ontbreken van een buitendijkse werf. Daardoor is het onmogelijk bouwopdrachten aan te nemen voor schepen, die breder zijn dan 16 meter. De af gelopen maanden zijn al enkele kleinere, marginale werfjes langs het Winschoterdiep gesloten, maar verwacht wordt dat bin nenkort ook de sterkere fikse klappen zullen krijgen. British Petroleum British Petroleum heeft opnieuw diep in de beurs moeten tasten om haar dochteronderneming in de Bondsrepubliek van de on dergang te redden. Dezer dagen werd in Hamburg meegedeeld dat de Britse maatschappij, voor 32 procent staatseigendom, niet minder dan 900 miljoen mark in Deutsche BP heeft gepompt. Verleden jaar kostte het BP 600 miljoen mark om het Westduitse bedrijf op de been te houden. Bij Deutsche BP is een ingrijpende reorganisatie aan de gang, waar bij de raffïnagecapaciteit dras tisch is verminderd. Eind dit jaar zal er van de 24 miljoen ton per jaar van vier jaar geleden nog maar vijf miljoen ton over zijn. Er is een groot aantal benzinesta tions van de hand gedaan en het aantal werknemers zal eind vol gend jaar nog maar 7000 bedra gen vergeleken met 10.000 in 1981. SCHIPHOL (ANP) - Fokker heeft gisteren twee nieuwe vliegtuigen gelanceerd: de Fok- ker-50 en de Fokker-100. De Fokker-50 is gebaseerd op het ontwerp van de Fokker F-27 en Fokker-100 heeft de basisstructuur van de F-28. Volgens de voorzitter van de raad van bestuur van Fokker, Frans Swarttouw, die dit gisteren be kend maakte, zijn er nog geen or ders voor de nieuwe Fokkerpro- dukten getekend. "Er is wel een goede respons van de markt op deze projecten", zo zei hij. Met de ontwikkeling van de twee nieuwe vliegtuigen is in totaal een bedrag van een miljard gul den gemoeid. Fokker wil dit op de voor de onderneming gebrui kelijke manier financieren en heeft al begin dit jaar bij de rijks overheid te kennen gegeven voor een ontwikkelingskrediet in aan merking te willen komen. Swarttouw wilde geen mededelin gen doen over een bedrag dat de overheid als voorfinanciering van de projecten is gevraagd. Dit bedrag wordt later per verkocht vliegtuig door de fabrikanten aan de overheid terugbetaald. Swarttouw volstond met te zeg gen dat de voorfinanciering van beide projecten in een "finaal stadium" is. De eerste Fokker-50 zal naar ver wachting eind 1985 de eerste vlucht kunnen maken en in juli 1986 door de klanten in gebruik genomen kunnen worden. De eerste Fokker-100 zal in april 1987, als alles volgens plan ver loopt, gereed zijn voor gebruik door luchtvaartmaatschappijen. De lancering van de Fokker-50 komt bij het begin van de festivi teiten ter herdenking van het feit, dat op 25 november vijfen twintig jaar geleden de eerste F- 27 Frienschip officieel in gebruik werd genomen. Op die dag be gon de Ierse maatschappij Aer Lingus de eerste diensten met de Friendship. De Fokker-50, die uiterlijk niet veel verschilt van de beroemde en voor de fabrikant zeer succes volle voorganger, kan maximaal plaats bieden aan 60 passagiers. Het voornaamste verschil is de motor. De Fokker-50 wordt voortgestuwd door twee zeer geavanceerde zesbladige PW- 124-propellermotoren van de Ca nadese fabrikant Pratt and Whit ney. Deze motoren zijn 32 pro cent zuiniger in gebruik dan de motoren van de voorgaande ge neratie en krijgt het toestel een hogere kruissnelheid dan de hui dige F-27. Fokker schat de wereldmarkt voor een dergelijk vliegtuig op onge veer 750 stuks. D. Knook, vice- voorzitter van de raad van be stuur en belast met marketing en verkoop van Fokker verwacht, dat zijn onderneming 200 van de- Job Creation Rotterdam heeft Job Creation in de arm genomen voor het schep pen van 200 nieuwe arbeidsplaat sen. Daarmee wil de gemeente het banenverlies bij onder meer de RDM-rèparatiewerf wegwer ken en stelt Job Creation daar voor 575.000 gulden beschikbaar. De van origine Britse banen- schepper zal zelf 425.000 gulden aan sponsorgelden voor het pro ject moeten werven. Job creation werd twee jaar gele den door Philips naar Nederland gehaald na de sluiting van Data Systems in Den Haag. In de op dracht, het scheppen van onge veer 400 banen in de Haagse re gio, is Job Creation inmiddels geslaagd. Het bedrijf begeleidt adspirant-ondernemers twee jaar lang met de problemen bij de start van hun onderneming. Job creation krijgt voor elke ge creëerde arbeidsplaats een bo nus. Bij de Philips-opdracht was dat 10.000 gulden. LEIDEN - Leidse groente- en fruitvei ling, vrijdag. Andijvie 119-155, kroten gek. 140, boe renkool 69-82, rode kool 20-57, prei 86-102, spruiten A 95-97, spruiten B 102-108, spruiten C'50, spruiten D 82—136, uien 34-77, winterpeen 25-54, witlof 220-330, bloemkool 10 per bak 125-185, knolselderij 30-60, sla 19-98, selderij 24-54. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn van 24 november. Andijvie II per kg 0,66; boerekool per kg 0,51-0,63; groene kool 0,58; spitskool 0,96; waspeen AI per kist 11,60-14,20; All 3,60-11,80; BI 8,50-20,-; Bil 3,60-5,- Cl 4,90-11.-; CII 3.80-7,40. Aanvoer: Breekpeen BI 6,50-6,60; Cl 9,90-11,80; peterselie (krul) 1,14; bloemkool 611 0,38; 81 1,03-1,36; 811 0,23-0,38; 1011 0,23-0,41; 121 0,51-0,68; 1211 0,17. TERAPELKANAAL (ANP) - De hoofddirectie van het coöperatieve aardappelzetmeelconcern Avebe verwacht oper het jaar 1983 een nega tief resultaat te boeken van 26 miljoen gulden. De directie wijt het slechte resultaat onder meer aan de lage oogstop brengsten door de droogte in de afgelopen zomer. Er wordt dit jaar 390.000 ton aardappelzetmeel geproduceerd, 70.000 ton minder dan de normale produktiecapaciteit. Het verlies van Avebe ligt in feite op 54 miljoen gulden, maar door een verliesfïnanciering van het rijk van veertien miljoen gulden en een bij drage van de 5300 boeren-leden van het concern voor eenzelfde bedrag, wordt de schade beperkt tot 26 miljoen gulden. Ook voor het volgend jaar verwacht Avebe niet uit de rode cijfers te komen. Voor 1984 is een verlies begroot van tien tot vijftien miljoen gulden. In 1986 wordt de eerste winst verwacht, die tot 1988 op zal lopen tot 25 tot 45 miljoen gulden. Avebe is de enige fabriek in Nederland die aardappelzetmeel produceert. Het concern heeft 70 procent van de Europese markt en 30 procent van de wereldmarkt in handen. In 1980 kreeg het bedrijf 250 miljoen gulden overheidssteun, waarvan 152 miljoen gulden als staatslening. Volgend jaar begint Avebe met de betaling van rente (veertien miljoen gulden) en aflossing (zestien miljoen). ze vliegtuigen zal leveren. Bij dit aantal verkochte vliegtuigen zou het Fokker-50-project voor de onderneming tevens winstge vend zijn. Met de aanschaf van een Fokker-50 is ook de Franse onderneming Dassault-Brequet betrokken, als mede de Belgische onderneming Sabca en de Duitse MBB. De produktie van de F-27-Friends- hip blijft doorgaan "zolang de markt daarom vraagt". De Fokker-100 is een tweemotorig straalvliegtuig voor de korte en middellange afstand, dat plaats biedt aan maximaal 107 passa giers. Het vliegtuig wordt uitge rust met twee motoren, achter aan de romp, ontwikkeld door Rolls Royce. Het gaat voor de Fokker-100 om de Tay-motor, re cent ontwikkeld voor de Gulf- stream vliegtuigen van de Ame rikaanse fabrikant Grumman. Deze heeft tweehonderd van de ze motoren besteld, Fokker hon derd. De huidige Fokker-28 Fellowship, waarvan het ontwerp van de Fokker-100 is afgeleid, kampt met het probleem dat de moto ren naar alle waarschijnlijkheid in de tweede helft van de jaren tachtig te veel lawaai zullen pro duceren voor de dan geldende geluidseisen. De Tay-motor, die voor dit probleem een uitkomst is, heeft tevens veel meer stuw kracht dan de huidige motoren van de F-28, die plaats biedt aan maximaal 85 passagiers. Daar naast is de Tay-motor aanzienlijk zuiniger in het brandstofgebruik. Energie Het afgelopen jaar hebben vier lan den - de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, China en Saoedi- Arabië - 56 procent van de werel- denergieproduktie voor hun re kening genomen. Drie van die vier landen (China uitgezonderd) waren goed voor 51 procent van de wereldolieproduktie, zo staat in een rapport van het Ameri kaanse ministerie van energie. De totale energieproduktie be droeg vorig jaar bijna één pro cent minder dan in 1981. Het rap port van het Amerikaanse minis terie van energie vermeldt dat de olieproduktie vorig jaar sterk is afgenomen, maar dat daarente gen de produktie van energie uit steenkool, waterkracht en kern energie sterk is toegenomen. Schets van de vernieuwde vliegtuigen van Fokker, de F-27 (boven) t Fokker 50 en de Fokker 100 door het leven zullen gaan. AMSTERDAM (ANP) - Beleggers als pensioenfondsen en verzeke ringsmaatschappijen zouden volgens minister Ruding (finan ciën) door meer in aandelen te beleggen een grotere plaats in hun portefeuilles moeten inrui men voor de financiering van het bedrijfsleven. Bij de uitreiking van de Sijthoff-prijs voor het beste jaarverslag gisteren in Am sterdam, erkende hij dat daaraan risico's zijn verbonden. Bij vol doende spreiding van die risico's biedt aandelenbelegging echter vele attracties. De omvangrijke koersstijging van het afgelopen jaar illustreert dat, aldus de mi nister. Hij constateerde dat deze zoge naamde institutionele beleggers tot voor kort vooral in overheids- leningen belegden en daarmee steeds minder in aandelen. Ge lukkig is er sprake van een ken tering, aldus Ruding. Sinds het vierde kwartaal van 1982 is de belangstelling voor aandelen bij deze beleggers sterk toegeno men. Kennelijk hebben zij ver trouwen in het regeringsbeleid en vrezen een vermindering van de vraag en dus de afzet als ge volg van ombuigingen in de overheidsfinanciën niet. Terecht, aldus de bewindsman, en de vooruitzichten voor 1984 bevesti gen dat ook. Voor dat jaar verwacht hij een toe neming van de investeringen van de bedrijven de enige uitbrei ding van de produktiecapaciteit. Ruding noemde het opvallend dat de nieuwste ramingen van consumptie en investeringen steeds opnieuw omhoog moeten worden aangepast. Er is kenne lijk een groeiend vertrouwen, zo zei hij. Minister Ruding vond de raming van de werkgeverscentrale VNO dat de behoefte aan risicodra gend vermogen 32 miljard gul den per jaar bedraagt, te hoog. Als we er echter van uitgaan dat die behoefte op 10 miljard gul den per jaar ligt en dat aan twee derde daarvan door winstinhou ding kan worden voldaan, dan betekent dat de komende jaren maandelijks voor 300 miljoen gulden aan nieuwe aandelen moet worden uitgegeven. De huidige emissie-omvang van DEN HAAG (GPD) - De werkge versorganisaties VNO en NCW hebben een eigen plan tot reor ganisatie van de elektriciteits voorziening in ons land opge steld. Uitgangspunt is een com mercieel optreden, waardoor la gere tarieven worden bereikt dan nu het geval is. Monopoliewin sten (nu geschat op een totaal van een half miljard per jaar) moeten verdwijnen. Dat is nodig om de buitenlandse concurrentie blijvend het hoofd te bieden. Het is overigens ook in het belang van de gewone consument. Al jarenlang is de kwestie van or ganisatie der elektriciteitspro- duktie in discussie. Minister Van Aardenne (economische zaken) wil af van alle deelbelangen, die provincies en gemeenten bij pro duktie en transport van stroom hebben. Die besturen willen dat niet, maar zij willen wel de be staande opzet iets wijzigen. De werkgevers zitten met hun visie tussen die twee benaderingen in. VNO en NCW vinden dat de elektri citeitsbedrijven meer in een „concernachtig verband" zou den moeten worden bestuurd. De huidige opzet is te verbrok keld, komt te veel neer op een compromis tussen de deelbelan gen en is te duur. Van Aardenne heeft deze visie ook, maar wil er een nationaal produktie- en transport van maken. VNO en NCW voelen voor een nationale directie in plaats van-zoals nu- al leen coördinatie. De werkgeversorganisaties willen in elk geval deze zaak aan de (re gionale en lokale) politiek ont trekken. Beheer en bestuur moet in handen komen van een dirige rende instantie. Als zodanig kan optreden de bestaande leiding van de Samenwerkende Elektri- citeits Produktiebedrijven in Arnhem, die nu voor coördinatie zorgt, maar dan de leiding wordt van een zogenaamde structuur- NV, waaraan deskundige, onaf hankelijke commissarissen voor het toezicht zijn verbonden. In de visie van de minister is dit ook zo, maar volgens VNO en NCW moeten onder deze directie zelfstandige (regionale-lokale) produktiebedrijven ressorteren. De werkgevers denken dat hun opzet doeltreffender en dus goedkoper kan werken. Men heeft dan niet meer te maken met invloed van gemeenten en provincies, die nu per jaar samen f300 miljoen aan opbrengsten in casseren (dat is ooit wel f 700 mil joen geweest). Bedrijven en particulieren moeten goedkoper stroom kunnen afne men. Daarvan gaan de beide werkgeversverbonden uit. Dat dit kan bewijzen de tarieven in het Zuiden en Oosten van het land. In N- en Z-Holland en in het Noorden van het land is de invloed van de lagere overheid zo groot dat noch opwekking noch distributie op commerciële basis kan geschieden. De bedrij ven in die provincies betalen to taal ongeveer een miljard gulden te veel voor hun stroom. In een reactie zei de SEP, dat het door VNO en NCW gepresenteer de alternatief vor de toekomstige electriciteitsvoorziening welis waar interessante elementen be vat, maar zal niet leiden tot een verlaging van de stroomtarieven voor alle verbruikers. De voor stellen zijn vooral gunstig voor de grote industriële afnemers. Een verlaging van hun tarieven zal vrijwel zeker leiden tot een verhoging van de tarieven voor kleinverbruikers. Bij het streven naar een verlaging van alle stroomtarieven mag van een commerciële aanpak van de electriciteitsvoorziening en van een grotere doelmatigheid bij de electriciteitsbedrijven volgens hem ook weer niet al te veel wor den verwacht, aldus de SEP- woordvoerder. aandelen (in de eerste drie kwar talen van 1983 549 miljoen gul den) verbleekt dus bij wat nodig is, aldus de bewindsman. De prijs voor het beste jaarverslag is toegekend aan de Koninklijke Nederlandsche Petroleum maat schappij en aan de Amsterdamse Rfituig Maatschappij. AMSTERDAM (ANP) - Een blok kade van ongeveer 200 ambtena ren en uitkeringsgerechtigden van het gebouw van de effecten beurs in Amsterdam heeft er gis teren voor gezorgd dat de effec tenhandel op de beurs pas uren na de gebruikelijke openingstijd kon beginnen en maar moeizaam op gang kwam. „Het was een ge luk bij een ongeluk dat Wall Street gisteren dichtbleef we gens Thanksgiving Dag, zodat er toch al niet zo veel gehandeld zou zijn", zo merkten beurshan delaren op Gewoonlijk is de Amsterdamse beurs een belang rijke stimulans voor het Damrak. Het beursbestuur is verontwaar digd over de actie, die een in breuk werd genoemd op het functioneren van een particulie re organisatie. Het bestuur be treurt de actie temeer omdat de actievoerders hiermee ook zich zelf benadelen. „De overheid is immers voor het voldoen van haar financiële verplichtingen, waaronder ook de ambtenaren salarissen en de uitkeringen, sterk afhankelijk van een goed functionerende kapitaalmarkt". De beurs was gisteren opnieuw het mikpunt van een wilde aktie. AMSTERDAM (ANP) - De koers van de dollar heeft gisteren op verscheidene wisselmarkten in West-Europa een nieuw hoogte punt bereikt. Dat was onder meer het geval in Parijs, Brussel en Milaan. In kringen van de va- lutahandel ziet men als voor naamste oorzaak van de opleving van de vraag het weglopen van de Russische delegatie uit de Ge- neefse onderhandelingen. In Amsterdam werd kort na de opening van de valutahandel een koers van 3,04 gulden opgege ven. Later daalde de koers weer enigszins. AANDELEN binnenland doorlopend Noteringen van dinsdag dag 25 november 1983 (tot 12:28 uur) hoogovens C 35 90 nbm-boui 549.00 538.00 69000 00 69000 00 6750 00 6750 00 742500 7425 00 620.00 620 00 530 00 530.00 3250 00 8 3300008 wessanenc 13120 westhaven 208 00 wyk hering 78.00 buitenland asas westingh 53.10 beleggingslnst. leveraged 159.00 1> OBLIGATIES staatsleningen bg 10 80-88 bg 9Vj 8207 bg 9 83-08 102.90 102.90 bedrijfsleven roe-V* 84-91 100 10 nmb9V« 83-93 101 php8V< S3 93 100 pandbrieven parallelmarkt officieel toegelaten ned dev 2550 00 njgh-ditm. 140 00 woltf 2360 00 indices e.d. indices (a.n.p.-c.b.s) 'industry*1*" 1^2 9 Algemeen 142.3 obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) Pandbrieven 8.' buitenlands geld VERKLARING DER TEKENS NG - otloè» not geschorst a achtergestelde i*tng Beursoverzicht KLM verdiende maar liefst bijna f 5 op omtrent f 176. Akzo koerste kende hoogte van omtrent 187,30 (een winst van bi|na t 2). Amev had helemaal de wind in de zeilen, na het gunstige kwartaalbericht Dat 3 koerswinst v 150 f6 te z Beurs b De noteringen aan de Amsterdam se Effectenbeurs zijn vanmorgen tot bijna duizelingwekkende hoogte opgelopen Een duidelijk aanwijs bare reden was daarvoor niet. of het zou een soort hernieuwd en thousiasme moeten zijn na het ru moer van gisteren rond de blokka de. Ahold sprong bijna 14 vooruit op de gunstige verwachtingen die bij de obligatielening geuit werden en s f 1.50 duurder, Natio nale Nederlanden 13 en Ennia klom naar f 183. goud en zilver Goud: 36600 - 37100

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9