Moskou dreigt met vergelding Israël betaalde zeer hoge prijs Dankert dreigt met opstappen PLO-rebellen staken strijd Bouterse: nooit meer executie tegenstanders Raketsystemen op onderzeeërs 'Meer geld voor Europa' Doodstraf wegens corruptie Gevangenenruil met tegenzin Vrachtwagens beschermen Witte Huis Bomaanslag in katholieke wijk Noordierse hoofdstad VRIJDAG 25 NOVEMBER 1983 MOSKOU (AFP/Tass) - De Sowjet-Unie zal raketten plaatsen in de oceanen en de zeeën. Deze zullen net zo bedreigend zijn voor de Verenigde Staten als de Euroraketten voor de Sowjet-Unie. Deze verklaring liet de Russische leider, Joeri Andropov, gisteren voorlezen voor de televisie. Hij verscheen niet zelf op het scherm. Andropov' liet bovendien weten verdere deelneming van de Sow jet-Unie aan het rakettenoverleg in Genève 'onmogelijk' te ach ten. Ook zal de Sowjet-Unie weer verder gaan met plaatsing van middellange afstandsraketten in het Europese deel van de Sowjet- Unie. Bij de tegenmaatregelen hoort ook het opvoeren van het tempo van de plaatsing van nieu we tactische raketten in Oost- Duitsland en Tsjechoslowakije. De voorbereidende werkzaam heden daarvoor zijn al enige tijd geleden begonnen, maar zullen nu in hoger tempo worden uitge voerd. "Vanzelfsprekend zullen nog ande re maarregelen worden genomen om de veiligheid van de Sowjet- Unie en van de andere landen van de socialistische gemeen schap te verzekeren", zo luidt Andropovs verklaring. De Sowjet-Unie streeft niet naar een militair overwicht en zal dan ook niet verder gaan dan waartoe zij door de daden van de NAVO- landen wordt gedwongen, aldus Andropov. Met de aankondiging dat de Sow jet-Unie in 'oceanen en zeeën' ra ketsystemen zal plaatsen die overeenkomen met de Eurora ketten wordt waarschijnlijk ge doeld op raketsystemen aan boord van onderzeeërs. Die mo gelijkheid was al eerder in Mos kou geopperd. Kernwapens aan boord van onderzeeërs kunnen rechtstreeks het grondgebied van de Verenigde Staten bedrei gen. Westerse diplomaten leiden uit de tekst van Andropovs verklaring af dat Moskou pas naar de onder handelingstafel in Genève zal te rugkeren als de nieuwe raketten, waarvan de aanvoer naar West- Europa deze maand is begonnen, worden teruggetrokken. In sep- tember kondigde Moskou al aan dat als vergelding voor de kruis en Pershing li-raketten nieuwe korte-afstandsraketten zouden worden geplaatst in de DDR en Tsjechoslowakije. Het tempo van die plaatsing wordt nu dus bespoedigd. Wat het stopzetten van plaatsing in het Europees deel van de Sowjet- Unie betreft,zei de Amerikaanse president Reagan nog afgelopen woensdag dat Moskou zich niet heeft gehouden aan de belofte van stopzetting van stationering van SS 20-raketten. Volgens Washington is die plaatsing steeds doorgegaan. De ministers van defensie van het Warschaupact zullen in de eerste helft van december in de Bul gaarse hoofdstad Sofia bijeenko men. In de bekendmaking door het Bulgaarse persbureau wordt de stationering van de nieuwe Amerikaanse kernwapens in West-Europa een direct gevaar voor de veiligheid van de War- schaupactstaten en voor de we reldvrede genoemd. - TEL AVIV - Champagne wordt over het hoofd v< Israëlische krijgsgevangenen gegooid, die gisteren Palestijnen werden vrijgelaten. TRIPOLI/DAMASCUS TEL AVIV (Reuter/AFP/DPA/UPI) - Aan hangers van PLO-leider Jasser Arafat hebben gisteren de ver rassende gevangenenruil met Is raël een overwinning voor de PLO genoemd. Muitende Pale stijnen die in opstand zijn tegen Arafat kondigden aan dat zij na drie weken van inter-Palestijnse strijd een onbeperkt staakt-het- vuren zijn overeengekomen. BRUSSEL (GPD) - De voorzitter van het Europese parlement, de Nederlandse socialist Piet Dan-, kert, zal het parlement verlaten indien Europa op korte termijn niet meer geld toegezegd krijgt van de lidstaten. door Ferry Mingelen „Als er voor de Europese verkie zingen in juni 1984 geen zeker heid is over het moment waarop de eigen financiële middelen van Europa worden uitgebreid, dan zal ik geen kandidaat voor een zetel kunnen zijn. In feite kan je het hele parlement dan net zo goed opheffen", zei Piet Dankert gisteren in Brussel. Volgens Dankert zal Europa in 1984 het huidige plafond van de - eigen financiën, vastgesteld op 1 procent van de nationale btw-in- komsten, doorbreken. Zonder uitbreiding van de eigen midde len zal dat extra geld nationaal steeds moeten worden goedge keurd. Het Europese parlement zou daardoor zijn invloed op de ^begroting verliezen. >„Dat begrotingsrecht van het par lement is de minimale bevoegd heid om directe verkiezingen te Dimlicht Motorrijders zullen binnenkort overdag verplicht dimlicht moeten voeren. De negentien ministers van verkeer en ver voer van Europa hebben daartoe besloten op hun half- jaarlijke vergadering in Pa rijs. In Nederland voerden de meeste motorrijders al dim licht, maar tot dusverre wil den de regering dat niet ver plicht stellen. Peuken Twee onbekende verzamelaars in Engeland hebben voor sa men 850 gulden vier sigare- peuken geveild die premier Winston Churchill op 15 mei 1944, kort voor de geallieer denlanding in Normandiê, na een belangrijke conferentie had achtergelaten. De vier 'peuken' van tussen de 8 en 15 centimeter waren bij eengegaard door een officier die indertijd verantwoorde lijk was voor de veiligheid. Ze kwamen bij 'Christie's' onder de hamer, in over drachtelijke zin dan. Tekeningen Archeologen hebben in de Ita liaanse Alpen, ten noorden van Verona, voor de eerste maal een rotsgravure uit het paleolithicum ontdekt. De archeologen zeiden dat de tekening in de rotsen is uitge houwen. De tekening stelt een dier voor, mogelijk een bizon. De voorstelling is 115 centimer lang en ruim 64 cen timeter hoog. Experts zijn zes maanden met het onderzoeken en blootleg gen van de tekening .bezig ge weest. Zij schatten dat de rotsgravure 15.000 20.000 jaar oud is. kunnen rechtvaardigen. Zonder dat recht wordt het parlement slechts een raadgevende verga dering. Je doet dan aan kiezers bedrog omdat je illusies wekt terwijl je weet dat je die niet op eigen kracht kan waarmaken. Il lusies zijn bij de vorige verkie zingen in 1979 al genoeg ge wekt", aldus Dankert. Hij is vrij pessimistisch over de mogelijkheid dat de Europese re geringsleiders op hun komende topconferentie begin december in Athene werkelijk een besluit over uitbreiding van de eigen middelen zullen kunnen nemen. Piet Dankert hoopt echter dat bij mislukking van Athene er op een tussentijdse extra topconferentie in januari of februari toch nog re sultaten behaald kunnen wor den. Overigens wordt niet verwacht dat Dankert, indien hij weer lid wordt van het Europees Parle ment ook de voorzittersstoel weer gaat innemen. Hij heeft het niet slecht gedaan in de afgelo pen vier jaar maar andere partij en vinden dat zij nu aan de beurt zijn om de voorzitter te leveren. Ook staat trouwens nog niet vast of Dankert eerste zal worden op de PvdA-kandidatenlijst voor de Europese verkiezingen. Grote ri vaal voor deze positie is de vroe gere PvdA-partijvoorzitter en huidig Europarlementslid me vrouw Ien van den Heuvel. De beslissing over het lijsttrekkers- schap wordt pas in maart geno men. MOSKOU (AFP) De voormalige directeur van een van de bekend ste levensmiddelenwinkels in Moskou, Joeri Sokolov, is ter dood veroordeeld wegens zijn aandeel in een van de jjmvang- gevangenenruil, die werd geor- ganiseerd door het internationa- In het diepste geheim droegen Ara- fat-getrouwen zes Israëlische ge vangenen over aan de Israëlische autoriteiten in ruil voor meer dan 4.000 Palestijnse en Libanese geïnterneerden die door Israël werden vastgehouden. rijkste corruptiezaken die Sowjet-Unie gedurende de laat ste jaren aan het licht zijn geko men. Het is niet bekend of Sokolov, van wie de arrestatie in april bekend werd gemaakt, al is terechtge steld. Wel zei Tass dat vier mede plichtigen tot forse gevangenis straffen zijn veroordeeld. Vol gens de uitspraak van het hoog gerechtshof van de Russische fe deratie hebben de vijf zich lange tijd schuldig gemaakt aan ver duistering van goederen uit de winkel "Gastronom 1" en aan af persingspraktijken. Het vonnis ging gepaard met confiscatie van de bezittingen van de veroor deelden. Geruchten over deze affaire begon nen al in 1982 de ronde te doen. De winkel zou toen gesloten zijn om een onderzoek in te kunnen stellen en een inventaris te ma ken van de opgeslagen goederen. Deze waren bestemd om op de zwarte markt verhandeld te wor den. Sokolov leefde op grote voet en had een datsja, een buitenhuis. Het was bekend dat hij de steun genoot van invloedrijke politieke kringen in de hoofdstad. Het ge rucht wil ook dat hij goede be trekkingen onderhield met Gali- na Brezjnev, de dochter van de voormalige Russische partijlei der. Ie Rode Kruis, was tot stand ge komen na bemiddeling door de Franse president, Francois Mit terrand, en Oostenrijkse diplo maten. Zowel Arafat als de Israë lische defensieminister, Mosje Arens, bedankten Mitterrand voor zijn inspanningen de gevan genen vrij te krijgen. In Damascus zeiden door Syrië ge steunde anti-Arafat rebellen dat zij een staakt-het-vuren voor on bepaalde tijd waren overeenge komen en er in hadden toege stemd alle meningsverschillen door onderhandelingen op te los sen. De Saoedische minister van buitenlandse zaken, prins Saoed al-Faisal, zei eerder in de Syri sche hoofdstad dat er overeen stemming was over het beëindi gen van de gevechten bij Tripoli, maar dat over de praktische uit voering daarvan nog overleg werd gevoerd. De Libanese president Amin Ge- mayel zal op 1 december een ont moeting hebben met de Ameri kaanse president Ronald Rea gan. Gesproken wordt onder meer over de vooruitzichten voor de terugtrekking van de buiten landse troepen uit Libanon, zo deelde een woordvoerder van het Witte Huis gisteren mee. Ge- mayel zal tevens praten over de recente verzoeningsconferentie in Genève, aldus de woordvoer der. De leiders van de Verenigde Staten en Israël, die bezorgd zijn over de Syrische vastbeslotenheid in vloed te houden jn Libanon hou den op het moment een serie be sprekingen om de onderlinge be trekkingen te verbeteren. Bracht afgelopen dinsdag de Israëlische president, Chaim Herzog, een be zoek aan president Reagan, aan staande zondag vertrekken de Is- raëlische, Jitzhak Shamir, en de minister van defensie, Arens naar Washington. Na een periode waarin de betrekkingen tussen Washington en Jeruzalem waren bekoeld door de Israëlische aan val op een Iraakse kerncentrale, het beleg van Beiroet en het af wijzen door Israël van het vre desplan van president Reagan, worden de banden weer aange trokken. Hoewel de Verenigde Staten en Is raël, het eens zijn over het ak koord over troepenterugtrek king, blijft er verschil van me ning bestaan over het vredesplan voor het Midden-Oosten dat pre sident Reagan op 1 september vorig jaar voorstelde. Jordaanoe- ver in een verbond met Jordanië, werd door Israël van de hand ge wezen. Voor Washington blijft het de oplossing en Shultz ver klaarde er zeker van te zijn, dat als een Arabische leider op basis van dit plan wil onderhandelen, „Israël deze historische gelegen heid niet zal laten voorbijgaan". De uitwisseling van krijgsgevan genen tussen Israël en de PLO is voltooid. Gistermiddag wer den de 6 Israëli's die uit Tripoli terugkeerden met groot en thousiasme in Israël begroet. Tegelijkertijd verlieten de laat ste Palestijnse gevangenen het gevangenkamp Ansar in Zuid- Libanon. Na de vrijlating van de ruim 4000 gevangenen uit Ansar is het kamp geheel ver laten. Van de vrijgelaten ge vangenen zijn er 3500 in Zuid- Libanon gebleven. In tiental len bussen werden zij naar hun woonplaatsen in Zuid-Libanon gebracht, de meesten naar een vluchtelingenkamp in Sidon. Minister van defensie Arens zei op een persconferentie dat de uitwisseling van krijgsgevan genen geen politieke betekenis heeft. De grote concessies die Israël gedaan heeft rechtvaar digt Arens door er op te wijzen dat de Israëli's in Tripoli in acuut gevaar verkeerden van wege de interne Palestijnse strijd. Met tegenzin heeft Israël de transactie uitgevoerd, aldus Arens. door Jaap van Wesel Tegenzin omdat niet alle krijgs gevangenen vrij zijn. Twee Is raëli's zijn nog in handen van de groep van Achmed Jebril. Maar omdat Jebril zich bij de rebellen van Abu Musa heeft aangesloten bleek al gauw dat Arafat geen enkele invloed heeft op de gevangenen van Jebril. Tegenzin ook vanwege de verre gaande concessies: 52 van de 63 politieke gevangenen die Is raël heeft vrijgelaten zaten le venslange gevangenisstraf uit vanwege terreuracties. Israël heeft de allerbelangrijkste ge vangenen vrijgelaten. Verder zijn militaire zegslieden van oordeel dat de vrijlating van 3500 Palestijnse gevangenen in Zuid-Libanon een probleem is voor de veiligheid. Is het allemaal de moeite waard geweest, de oorlog in Liba non?, vroeg een radioverslag gever premier Shamir. „Eerst rollen we de Palestijnse terro risten op, zetten ze achter slot en grendel, en na al die inspan ningen laten we ze weer vrij om daarmee de eenheden van de PLO nieuw leven in te bla- Zowel premier Shamir als minis ter van defensie Arens ant woordden dat het vrijkopen van krijgsgevangenen het hoogste goed is, en dat Israël geen keus had dan een zeer ho ge prijs te betalen. De prijs voor 6 krijgsgevangenen is wel zeer hoog geweest. Twee en vijftig topgevangenen vrijlaten in een land dat zoveel energie, geld en mankracht investeert in de strijd tegen de Palestij nen is geen kleinigheid. Van minder betekenis ziin waar schijnlijk de 3500 Palestijnen die verkozen hebben in Zuid- Libanon te blijven: zij waren geen belangrijke leiders of strijders. Maar toch, een com plete eenheid van PLO-strij- ders, weliswaar op dit moment ongewapend, toevoegen aan een toch al problematische be volking is ook geen kleinig heid. De vraag rijst dan ook: wat wa ren de kaarten die Arafat kon uitspelen om zoveel concessies van Israël los te krijgen. Het meest simpele antwoord is dat Israël uit vrees voor het leven van de krijgsgevangenen in Tripoli bereid was vrijwel elke prijs te betalen. Dat is eigenlijk het argument van de regering. Maar waren de kaarten van Arafat wel zo goed om èen zo hoge prijs te bedingen? Per slot van rekening kan hij de stad Tripoli niet verlaten over zee zonder toestemming van Israël: de Israëlische vloot kan zonder moeite zijn aftocht be letten. Bovendien: wat had hij met de Israëli's moeten doen? ze achterlaten voor de Abu Mu- sa-rebellen? Of ze meenemen In beide gevallen hadden de Is raëli's hem zeker niet doorgela ten. En in geval de krijgsgevangenen het niet overleefd hadden zou Arafat het waarschijnlijk ook niet overleven. Dat geeft voe ding aan de veronderstelling dat er meer aan de hand is. Het ligt voor de hand dat Arafat Is raëlische toezeggingen gekre gen heeft voor zijn vertrek uit Beiroet, al wordt dat in Jeruza lem ontkend. Maar een Israë li's vrijgeleide pleit juist tegen verregaande Israëlische con- sessies. Wil Israël dan soms de hand van Arafat versterken in zijn strijd tegen Syrië en de PLO-rebellen? Israël heeft het liefst dat er geen PLO bestaat. Maar als de PLO er dan al is, dan heeft het er liever twee. Arafats positie versterken via concessies van een dergelijke omvang past echter absoluut niet in de Israëlische politiek. Het blijft dus een mysterie. Met als beste verklaring dat zo wel Israël als de PLO dermate in het nauw waren gedreven dat zij bijna tot elke prijs de deal snel moesten sluiten, voordat het voor allebei te laat was. WASHINGTON (UPI) - De Amerikaanse geheime dienst heeft gisteren grote vrachtwagens geladen met zand geposteerd rond het Witte Huis. Deze onge bruikelijke maatregel was volgens functionarissen genomen om "veiligheidsredenen". President Rea gan bevond zich niet in het Witte Huis, maar ver bleef met zijn gezin op de familieranch in Californië. Mike Tarr, een woordvoerder van de geheime dienst, wilde niet ingaan op de aard van de veiligheidsre denen. Ook rond het ministerie van buitenlandse zaken, dat vlak bij het Witte Huis ligt, zijn vrachtwagens gela den met zand geplaatst. Volgens een woordvoerster, Anita Stockman, is woensdag met de voorzorgs maatregelen begonnen naar aanleiding van bom- dreigementen. Ze wilde niet zeggen wanneer die dreigementen waren binnengekomen, van wie ze af komstig waren en hoe lang de vrachtwagens er al staan. (Foto AP) DEN HAAG (GPD) - De belofte van de Surinaamse legerleider Desi Bouterse dat hij nimmer meer tegenstanders van zijn regi me zal laten doodschieten is in Den Haag met enige reserve ont vangen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zag in de belofte van Bou terse „een positieve stap".„Een grote vraag blijft echter hoe Bou terse die garantie denkt in te vul len". Bouterse verklaarde giste ren tijdens een massale bijeen komst in Paramaribo dat „de ge beurtenissen van 8 december 1982, toen vijftien van zijn tegen standers werden geexecuteerd, zich nooit meer zullen herhalen". Het was voor het eerst dat Bou terse in het openbaar over de moorden sprak en tegelijkertijd de garantié gaf dat deze moorden niet meer zullen gebeuren. CDA-buitenland specialist Gual- therie van Wezel sprak daar zijn twijfels over uit. Zolang de Suri naamse legerbevelhebber een commissie van onderzoek van de VN niet toelaat tot zijn land om de moorden te onderzoeken, moet Nederland zijn ontwikke lingshulp aan Suriname niet her openen, aldus het CDA-Kamer- lid. Hij vindt het wel een,, goede zaak"dat Bouterse de banden met Cuba heeft verbroken. Daar mee maakt hij een opening naar de VS en Brazilië om economi sche hulp te verkrijgen, zo meent Gualtherie van Wezel. In zijn rede ter gelegenheid van de proclamatie van de eenheidsbe weging „Stanvaste" verklaarde de Surinaamse legerleider Gat Suriname in de afgelopen maanden in verschillende inter nationale fora de hand heeft uit gestoken naar Nederland". Hij zei er bij dat hij „elke dag met Nederland wil praten", maar voegde er aan toe dat zijn land „niet op de knieën zal gaan lig gen om de hulp te krijgen". De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zei des gevraagd dat Nederland „de ge sprekken nooit heeft afgebro ken". De laatste keer dat de rege ring geprobeerd heeft om tot een dialoog te komen met Bouterse was tijdens de problemen rond de KLM-vluchten naar Parama ribo. Bouterse heeft de bespre kingen van de hand gewezen, zegt de woordvoerder. Volgens schattingen van diverse waren er tenminste 20.000 mensen op de bijeen komst. De president van de rege ring in ballingschap Chin A Sen en voormalig premier, verklaar de dat uit niets uit de toespraak blijkt dat Bouterse van plan is te rug te keren naar de democratie. Er is ook geen reden om te gelo ven dat hij zich aan zijn belofte om nooit meer politieke tegen standers uit de weg te ruimen zal houden, zo meent hij. Dat blijkt wel uit het feit dat Bouterse wei gert om een commissie van on derzoek naar de moorden op 5 december 1982 tot het land toe te laten.„Hij is onbetrouwbaar. Alle zaken die hij sinds hij aan de macht is, heeft beloofd, zijn nim mer gehonoreerd". BELFAST (AFP/UPI) - Bij een bomaanslag in de katholieke wijk Falls Road in Belfast zijn gisteren zeker negen mensen ge wond, onder wie drie Britse sol daten en twee politiefunctiona rissen. De bom was verborgen achter een muur bij een buurt huis en ontplofte op het moment dat een gecombineerde patrouil le van leger en politie passeerde, zo zei een politiewoordvoerder. De andere vier gewonden waren burgers. Alle slachtoffers zijn niet ernstig gewond, zo voegde de woordvoerder eraan toe. Poli tie en leger hebben na de aanslag de omgeving afgegrendeld. Noord-Ierland wordt de laatste da gen gekenmerkt door aanslagen. Afgelopen zondag vielen bij een aanslag in een protestantse kerk in de plaats Darkley drie doden en vijftien gewonden. Woensdag liepen in Londonderry (130 kilo meter ten westen van Belfast) twee katholieke broers slechts lichte verwondingen op toen een bom hun auto vernielde. Het ver boden Ierse Republikeinse Le ger (IRA) zei later verantwoorde lijk te zijn voor de aanslag op de broers, van wie een als reservist bij de politie had gewerkt.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7