Rietkerk geeft geen garanties Werkgevers roepen minister te hulp S5Ï5- s Ambtenarenbeleid krijgt opnieuw steun Vakbeweging betreurt resultaat kamerdebat Gif jaagt mensen uit hun woning Tegen Duphar 50.000 geëist Raad voor extra premie ouderen in verzekering S S li V. Haarlemmerstraat 167-171 Tel.071-141063 VRIJDAG 25 NOVEMBER 1983 DEN HAAG (GPD) - Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) is niet zonder meer bereid de ambtenaren te garanderen dat hun inkomens in 1985 en '86 niet opnieuw worden gekort. In het Tweede-Kamerdebat over de kortingen op de uitkeringen en de ambtena rensalarissen herhaalde de minister slechts zijn toezegging er alles aan te zullen doen om nieuwe kortingen op de bruto inkomens te voorkomen. Een suggestie van de CDA-fractie om de garantie te geven dat nieu we tegenvallers niet opnieuw op Nijpels wil dat regering naar rechter stapt DEN HAAG (ANP)- De WD wil dat de regering naar de rechter stapt om een eind te maken aan een aantal "ontwrichtende" ambtenarenacties, vooral die bij de PTT. Fractieleider Nijpels zei dit gisteren in het kamerdebat. Hij vond het de hoogste tijd dat het kabinet stappen onderneemt om aan te geven dat een aantal acties niet in verhouding staat tot het beoogde doel. Het bedrijfsleven wordt met een "financiële ramp" geconfronteerd, aldus Nijpels. "Een snelle beëindiging van de acties zou een zegen voor het land zijn". De WD-leider beklemtoonde dat het oordeel over de rechtmatig heid van de acties een zaak van de rechter is. Maar volgens Nij pels zal deze de "politieke reali teit" meewegen dat de Kamer gisteren voor de derde keer in meerderheid het regeringsbeleid heeft goedgekeurd. de ambtenaren worden afgewen teld, nam hij niet over. WD-frac- tieleider Nijpels had zich eerder keihard tegen een dergelijke garantie uitgesproken, omdat het kabinet daardoor de vrijheid zou verliezen het beleid voor de komende jaren te bepalen. Het debat, dat uitmondde in de vaststelling dat de beide rege ringspartijen en klein rechts het kabinetsbeleid op het punt van de kortingen per 1 januari blij ven steunen, leverde geen nieu we gezichtspunten op. Rietkerk zei bereid te blijven het overleg met de ambtenarenbon den te hervatten. Hij zoekt nog steeds naar mogelijkheden om alsnog overeenstemming te be reiken. Op dit moment laat hij nagaan of de onderhandelingen op drie belangrijke geschilpun ten succes kunnen hebben. Dins dag zal de Kamer stemmen over een motie van de PvdA om het conflict voor te leggen aan een arbitrage-commissie. Rietkerk verwierp deze suggestie omdat de kortingen te sterk met het ge hele regeringsbeleid verweven zijn. Promoties In antwoord op een vraag van D'66 bevestigde hij dat de normale pe- DEN HjfAG <ANP) - "Wij zijn enorm teleurgesteld. Ten derde male heeft het kabinet steun in de Kamer gekregen om het rege ringsakkoord overeind te hou den. We hebben er geen enkel vertrouwen meer in dat er voor 1984 nog iets valt om te buigen". Zo reageerde de CCOOP gisteren op het arbeidsvoorwaardendebat in de Tweede Kamer. De woord voerder is ervan overtuigd, dat de kortingswet op de ambtena rensalarissen en trendvolgers, die 9 december in de Kamer wordt behandeld, het wel zal ha len. "We zullen ons bij die kame ruitspraak neer moeten leggen, maar we gaan niet bij de pakken neerzitten. We zullen ons met kracht richten op de invulling van de arbeidsvoorwaarden voor 1985 en 1986". gekost, aldqs Van der Meulen. "Het CDA had bij de WD een serieuzere poging moeten doen het plan van de vakbeweging er door te krijgen". De Centrale van Middelbare en Ho gere Ambtenaren (CMHA) vindt dat het kamerdebat de laatste hoop op een nieuwe ronde met het kabinet de bodem in heeft geslagen. De ambtenarenbond AbvaKabo heeft uit het debat geconclu deerd dat de kamermeerderheid het volk niet vertegenwoordigt. Ook het parlement blijkt in meerderheid te kiezen voor het verguldsel van het eigen presti ge, aldus de bond. Juist nu faalt de volksvertegenworodiging op het moment dat heel de samenle ving dringend om een oplossing vraagt. riodieke salarisverhogingen en promoties gewoon doorgaan. Dat betekent dat ruim veertig procent van alle ambtenaren meer zullen gaan verdienen. Een garantie tegen ontslag in de ja ren na 1984 (voor volgend jaar geldt al een garantie) is volgens Rietkerk echter niet zonder meer te geven. Hij gaat verder na of de noodzakelijke besparingen in de collectieve sector kunnen wor den bereikt door het proces van korter werken aan te wakkeren. Een motie van de PvdA waarin werd uitgesproken dat Rietkerk het overleg met de bonden moet hervatten, werd hierop door de Kamer verworpen. CDA, WD en de kleine rechtse fracties we zen het voorstel van de hand. Al leen de CDA'ers Scholten en Dijkman stemden met de oppo sitie mee. Met dezelfde stemverhouding ver wierp de Kamer een tweede mo tie van Den Uyl, waarin stond dat een werkgroep zou moeten nagaan of het plan van de vak centrales om af te zien van de korting van 3 procent op de uit keringen, haalbaar is. Als voor waarden hierbij noemde hij de noodzaak het financieringste kort niet te verhogen of te verla gen, de totale premiedruk te ver lagen, loon- en inkomstenbelas ting niet te verhogen en ook de arbeidskosten niet te laten stij gen. Volgens Den Uyl moet het kabinet alles doen om in te gaan op het voorstel van de drie vakcentra les. Hij noemde de reactie tot nu toe 'ontluisterend'. Het kabinet is niet van plan, serieus in te gaan op de alternatieve plannen van de vakcentrales,zei hij. 'Meer van hetzelfde' Minister de Koning (sociale zaken) wees de motie van de hand. Hij ziet het voorstel van de centrales als „meer van hetzelfde". Daar mee herhaalde hij de opvatting van CDA-leider De Vries dat het dit jaar tijd wordt om serieus werk te maken met het terug dringen van de overheidssector. Volgens de bewindsman zou het laten vervallen van de kortingen in 1984 de Schatkist in totaal f 4 miljard kosten. Ongeveer 1,5 mil jard komt daarbij voor rekening van de uitkeringen en 2,5 miljard moet de rijksbegroting betalen. Hij zei dat de noodzaak om de collectieve lasten te verlagen een dergelijke verschuiving niet toe staat. Volksgericht' in Zuidwending doet deur diclit bij sexhuizen VEENDAM (GPD) - Met een belegering die veel weg had van een volksgericht hebben de inwoners van Zuidwen ding bij Veendam gisteren de twee plaatselijke sexhuizen tot sluiting gedwongen. Zo'n honderd inwoners van het boerendorp barricadeerden de „gastvrije huizen" met tractoren en auto's. Zonder dat er incidenten ge beurden kreeg de bevolking het met deze actie voor elkaar dat de „gastvrouwen" vroeg tijdig vertrokken. Dit gebeur de onder het dreigement dat Zuidwending opnieuw mas saal op de been zou komen als de sexhuizen weer open gaan. Er werd druk overlegd gisteren tijdens het debat in de Tweede Kamer over de korting op de salarissen van ambtenaren en trendvolgers en de uitkeringen. Op de foto een onderonsje van de regeringspartijen en hun bewindslieden: op de voorgrond links minister De Koning (sociale zaken) en CDA-fractieleider De Vries, achter hen geheel links minister Rietkerk (binnenlandse zaken), kamerlid De Korte (VVD) en VVD-fractieleider Nijpels. «Foto anp). DEN HAAG (ANP) - Vijftien i Wegens illegale opslag chemisch afval ningen in de Haagse Schilders- PTT-directeur Leenman: 'zorgen niet meer te meten' FNV-voorzitter Kok noemde het kamerdebat een "armzalige ver toning". Volgens hem blijkt er geen enkel overleg mogelijk te zijn over de drie procent korting op de uitkeringen per 1 januari. "Dit komt in feite neer op een verbod voor de werknemers soli dair te zijn met de niet- werkenden". Ook CNV-voorzitter Van der Meu len bleek zeer teleurgesteld over het kamerdebat. Hij vindt dat on voldoende rekening is gehouden met de unanieme opvatting van de vakcentrales, dat de verdeling van de kortingsoperatie op de uitkeringen ook anders kan. Het plan van de vakbonden had de schatkist en de werkgevers niets WEERRAPPORTEN I SS 1| i s? Amsterdam mist 2 1 08 De Bilt mist 2 1 1 Deelen mist 2 1 3 Eelde motregen 5 0 06 Eindhoven motregen 4 3 3 Den Helder motregen 3 1 04 Rotterdam geheel bew. 3 3 06 Twente motregen 6 2 1 Vlissingen regen 5 4 3 Zd. Limburg motregen 6 4 04 Aberdeen regen 4 2 1 Athene zwaar bew. 12 10 0 Barcelona licht bew. 18 11 0 Berlijn zwaar bew. 6 0 0 Bordeaux mist 18 11 01 Brussel regen 5 3 1 Frankfort regen -1-2 3 Genève regen 6 5 4 Helsinki zwaar bew. 112 Innsbruck zwaar bew. 4—3 0 Klagenfurt geheel bew. —3 -9 0 Kopenhagen zwaar bew. 5 0 0 Lissabon mist 20 14 3 Locarno half bew. 7—2 0 Londen motregen 9 9 3 Luxemburg motregen —1 -1 06 Madrid zwaar bew. 14 11 0 Mallorca half bew. 20 9 0 Malta regenbui 15 München regen -1-7 1 Nice geheel bew. 15 10 0 Oslo zwaar bew. 4 3 0 Parijs motregen 5 3 Split onbewolkt 13 2 0 Stockholm zwaar bew. 4 4 02 Wenen zwaar bew. 4-6 0 Zurich regen 10 2 Casa Blanca half bew. 11 Istanbul zwaar bew. 10 7 0 Las Palmas licht bew. 24 0 Beiroet licht bew. 23 2 0 Tel-Aviv licht bew. 22 15 Tunis licht bew. 19 11 0 DEN HAAG (GPD/ANP) - De ge zamenlijke werkgevers hebben gisteren minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) gevraagd alle wettelijke middelen te ge bruiken om de 'ontwrichtende' acties van de PTT te stoppen. Volgens de werkgevers verergert de situatie in het bedijfsleven in snel tempo. Vele bedrijven raken in toenemn- de mate in betalingsproblemen omdat het betalingsverkeer door de acties bij de PTT is lamge legd. Volgens drs. A. de Groot van het Algemeen Orgaan Voed selvoorziening, een overkoepe lende organisatie van agrarische handelsorganisaties, zijn er be drijven die een beroep moeten doen voor een voorschot vanwe ge liquiditeitsmoeilijkheden. Dit omdat de betalingen van afne mers niet of nauwelijks binnen komen. Om de acties bij de posterijen te omzeilen, heeft de Nederlandse Staatsloterij twee miljoen loten zelf verspreid. Met negen auto's zijn gisteren vanuit Den Haag de loten vervoerd naar de ongeveer 1000 verkoopadressen in ons land. De particuliere koeriers- en bode diensten hebben door de acties bij PTT omzetstijgingen geboekt van 40 tot 50 procent. Secretaris Bosch van de Vervoersorganisa tie NOB-Wegtransport verwacht dat als de acties voorbij zijn, het bedrijfsleven een groot deel van de nu verworven extra omzet zal behouden. 'Er is een alternatief voor de PTT geboden', aldus Bosch. Directeur-generaal Leenman van de PTT heeft zich gisteren zeer zorgelijk uitgelaten over de voortdurende acties in zijn be drijf. De overheid moet volgens hem 'bijkans tot iedere prijs' een einde maken aan de acties. 'De zorgen die ik heb zijn niet meer met een menselijke maat te me ten', aldus Leenman. Door de twee weken geleden be gonnen staking bij het expedi tieknooppunt van de PTT in Arnhem heeft zich hier een zo overstelpende hoeveelheid on verwerkte post opgestapeld dat er binnen geen ruimte meer is. Daardoor moesten speciaal con tainers worden gehuurd waarvan er buiten al meer dan dertig op het parkeerterrein naast het expeditiegebouw staan. Met ingang van vandaag zal de Gi ro in Arnhem op werkdagen ook in de avonduren telefonisch in formatie geven aan rekeninghou ders. Het speciale informatie nummer is overdag constant in gesprek, vanwege de overstel pende hoeveelheid telefoontjes. Kort geding De schade van de stakingen bij de PTT wordt onevenredig groot voor bedrijfstakken die afhanke lijk zijn van de posterijen. Dit stelde de NOTU, de verenigde tijdschriftenuitgevers, gisteren in een tweede kort geding dat Minister Rietkerk: geen dienstwa gens inzetten voor acties. (Foto ANP) Binnenland AMSTELVEEN (ANP) - De Zie- kenfondsraad heeft zich gisteren met zestien stemmen voor, vijf tien tegen en twee blanco uitge sproken voor het invoeren van leeftijdstoeslagen (extra premie voor ouderen) in de vrijwillige verzekering. De ziekenfondsen willen vanaf 1 januari nieuwe verzekerden van 55 tot 65 jaar een toeslag van 25 procent en mensen van 65 jaar en ouder een toeslag van 75 procent laten beta len. De ziekenfondsen willen de oudere verzekerden eigenlijk niet extra belasten. Daarom hebben ze voorgesteld voor verzekerden die uit de verplichte (werkne- mers-)ziekenfondsverzekering komen of bejaardenverzekering van het ziekenfonds (bestemd AMSTERDAM (GPD) - Tegen het chemisch bedrijf Duphar in Am sterdam, dat ervan wordt ver dacht jarenlang illegaal een stort plaats met gevaarlijk chemisch afval te hebben beheerd, is een geldboete van 50.000 gulden geëist. Officier van Justitie mr R. Craemer zei voor de meervoudi ge kamer van de economische rechtbank in de hoofdstad dat Duphar opzettelijk het bestaan van de gifbelt heeft verzwegen. Hij sprak van onverantwoord ge drag ten opzichte van de samen leving. Vorig jaar werd bij toeval ontdekt dat op het fabrieksterrein van diende voor de president van de Haagse rechtbank en was gericht tegen de AbvaKabo. De NOTU kreeg ditmaal bijval van het Ko ninklijk Nederlands Verbond van Grafische Ondernemers en de Leidse Onderwijsinstellingen. Evenals op 10 november werd geëist dat de bonden hun acties bij de PTT onmiddellijk zouden staken. 'Het staat nu al vast dat er tijdschriften gaan verdwij nen', aldus mr. Crul, de raads man van de tijdschriftenuitge vers. Uitgevers en grafici schat ten de schade van drie weken ac tie bij de PTT op ruim 80 miljoen gulden. De Leidse Onderwijsin- stellingemn claimen een schade van 3,6 miljoen gulden en 'een niet meetbare schade vor de cur sisten'. Mr. Schellaert, de raadsman van de AbvaKabo, vond dat de onderne mers hun schade behoorlijk overdreven. Hij stelde dat de rechter niet de schade van een vakbondsactie voor derden moet afwegen maar alleen de schade voor de werkgever, in dit geval de overheid. De president van de rechtbank, mr. Wijnholt, zal vandaag uit spraak doen. De werkgevers in de Rotterdamse haven en een vijftal bedrijven hebben de AbvaKabo gedag vaard voor een kort geding om een einde te maken aan havenac ties bij bruggen en sluizen, waar door het scheepvaartverkeer wordt belemmerd. Het kort ge ding dient vandaag. Blokkade Enkele honderden ambtenaren, uitkeringstrekkers en trendvol gers hebben gisteren in Amster dam de ingangen van de Effec ten- en de Koopmansbeurs ge blokkeerd. Volgens de AbvaKa bo ging het hier om een wilde ac tie, die niet door de bond werd gesteund. Ook de ingang van het Wibauthuis in de hoofdstad, voor bejaarden met een inkomen tot plusminus 24.000 gulden) en die naar de vrijwillige verzeke ring overgaan de toeslag door de ze twee ziekenfondsverzekerin gen te laten betalen. Na een langdurige discussie be sloot de ziekenfondsraad, dit punt aan te houden tot een vol gende vergadering. Algemeen secretaris De Vries van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen noemde het Duphar bijna 600 ton alpha-he- xachloorcyclohexaan (HCH) was opgeslagen. Dat leidde tot grote opwinding, omdat de stof voor komt op de zogenaamde zwarte lijst met gevaarlijke stoffen. HCH is niet afbreekbaar en kan zich ophopen in het vet van mens en zoogdier. Volgens een getuige-deskundige van Provinciale Waterstaat van Noord-Holland zijn zeer hoge HCH-concentraties in het grond water bij Duphar vastgesteld. Hij veronderstelde dat het gif het op pervlaktewater heeft bereikt en dus ook de voedselketen. waar verschillende overheids diensten zijn gevestigd, werd door een aantal ambtenaren ge blokkeerd met dienstvoertuigen. Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) heeft in een brief aan de gemeenten en provincies laten weten dat geen dienstvoertuigen mogen worden gebruikt bij het voeren van acties. Ambtenaren die bij het voeren van acties dienstwagens gebruiken, maken zich schuldig aan plichtsverzuim en kunnen daarvoor disciplinair Sabotage aan bussen UTRECHT (ANP) - Dertien bussen van Centraal Neder land op Schiphol hebben gis teren niet kunnen uitrijden omdat hun remsysteem door onbekenden onklaar was ge maakt. Als het remsysteem niet vol doende lucht heeft, is dit op het controle-paneel in de bus te ziep, zodat er op zich geen gevaar bestaat dat de bus on gemerkt met niet werkende remmen gaat rijden. Een van dc CN-bussen is toch uitgere den, maar de chauffeur kwam er snel achter dat de remmen niet werkten. Hij reed toen stapvoets in de file, zodat het zonder brokken af liep. De CN-bussen op Schiphol worden gebruikt voor het groepsvervoer van personeel van Fokker en de KLM. Cen traal Nederland zegt het ver moeden te hebben dat sta kers of sympathisanten de sa botage hebben gepleegd, om dat het een klusje is dat enige technische kennis van de bussen vergt. De bussen moeten in de nacht van woensdag op donderdag on klaar zijn gemaakt. Het bus bedrijf heeft de politie inge schakeld. VNZ-voorstel zelf "onaange naam". Maar volgens hem zit er niet anders op als het de particu liere verzekeraars niet wettelijk wordt verboden, met leeftijd stoeslagen en kortingen voor jongeren te werken. De afgelopen drie jaar is de vrijwil lige ziekenfondsverzekering 94.000 jongeren kwijtgeraakt, terwijl het aantal 65-plussers met 62.000 groeide. Iedere oudere kost het ziekenfonds 2000 gulden De opslag van de chemicaliën op het fabrieksterrein dateerde reeds uit 1957. Volgens Duphar- directeur T. Sterringa dekte een hinderwetvergunning de opslag van grondstof buiten de gebou wen, ofschoon dat niet letterlijk stond vermeld. Begin 1970 gebruikte Duphar HCH niet meer als grondstof. De bijna 600 ton die resteerde, bleek on verkoopbaar. Samen met Rijks waterstaat bekeek Duphar de mogelijkheid om het gif af te voeren. Dat bleef zonder resul taat, zodat werd besloten om het afval af te dekken. gestraft worden, aldus de be windsman in zijn brief. B en W van Rotterdam willen dat de ambtenaren bij het GEB af zien van hun actie om vanavond tijdens de koopavond de straat verlichting uit te schakelen. „Een zeer grote hoeveelheid verontrustende reactes uit de be volking" is volgens B en W aan leiding geweest nogmaals een klemmend beroep te doen op de bonden en de GÉB-werknemers om van de actie af te zien. Het heeft de bonden uitgenodigd voor overleg. PAGINA 5 per jaar méér dan hij aan premie betaalt. Op de premie van een jongere wordt gemiddeld 700 gulden "overgehouden". Bondsvertegenwoordiger Herman Bode (FNV) constateerde dat het "een rotzooi is in de ziektekos tenverzekering". Er wordt een slag gevoerd om de verzekerden met weinig risico's en de zieken fondsen doen daar volgens hem zelf aan mee via hun - pariculiere - bovenbouwfondsen. Hij noem de het huichelachtig, dat de zie kenfondsen zelf de solidariteit aantasten en dan nog de euvele moed hebben dat door de ver plicht verzekerden te willen la ten betalen. Ook Molendijk (CNV) sprak over "een slag om de verzekerden over de rug van de verzekerden". wijk moeten binnen enkele we ken door de bewoners worden ontruimd, omdat ze op onjuiste wijze zijn behandeld met een zwambestrijdingsmiddel. Lang durige blootstelling aan dit mid del is mogelijk schadelijk voor de gezondheid. Dit heeft de woningbouwvereni ging "Nutswoningen" in Den Haag laten weten aan de betrok ken bewoners. De bewoners zul len terug keren als hun huizen gifvrij zijn gemaakt. Bij de bestrijding van zwammen onder de woningen begin dit jaar is op onjuiste wijze gebruik ge maakt van een bestrijdingsmid del. Ook bij het impregneren van vloerbalken met een ander mid del hield men zich niet aan voor schriften. De werkzame stof in beide middelen, het giftige pen- tachioorfenol, kon daardoor in de muren kruipen en in de wo ningen blijven hangen. Naar aanleiding van klachten van de bewoners over onder meer hoofdpijn en stank liet de regio nale milieu-inspectie een onder zoek instellen. De resultaten van dit onderzoek zijn deze week be kend geworden. Volgens de in spectie bestaat er gezien de be trekkelijk lage concentraties die in de woningen zijn gemeten geen acuut gevaar voor gezond heid. De regionale inspectie en de wo ningbouwvereniging leggen de verantwoordelijkheid voor de gi faffaire bij de firma Rentokil uit Rijswijk en het Haagse aanne mersbedrijf Pas. "Nutswonin gen" zal in elk geval trachten de schade op de twee firma's te ver halen. Om welk bedrag het daar bij gaat is nu nog niet te overzien. Rentokil wijst de verantwoorde lijkheid voor de gifaffaire af. "Wij hebben ons bestrijdingsmiddel niet in strijd met de voorschrif ten toegepast", aldus firma. ADVERTENTIE Uw speciaalzaak voor: kantoorartikelen schrijfwaren schrijfmachines vulpennen tekenartikelen kado-artikelen Demmenie Leiden

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5