Steeds Veel ambachtelijke bedrijven hebben binnenstad verlaten 'Voor werkgelegenheid is te weinig aandacht' Onderzoek over laatste vijftien jaar Banen gevonden voor ontslagen verplegers Naam school in Stevenshof: 'De Zwaluw' Kritiek van CD A-werkgroep: Sen me'i Scolmm Uadblweid IBR tijdelijk in ander pand VRIJDAG 25 NOVEMBER 1983 LEIDEN Het aantal ambachtelijke bedrijven in de binnenstad is in de jaren zeventig met veertig procent afgenomen. Met name de grote en middelgrote bedrijven zijn uit de stad verdwenen. Het merendeel van de vertrokken bedrijven heeft zich weer in Leiden of in de directe omgeving gevestigd, zodat de gevolgen voor de werkgelegenheid voor de regio beperkt zijn gebleven. Het aantal arbeidsplaatsen in de industrie en de bouw bleef het afgelopen decennium ongeveer gelijk. Dit blijkt uit het rapport 'Bedrijven in de Leidse Binnenstad'. Het rapport is uitgebracht door een Amsterdams onderzoeksbureau op het gebied van planologie, het Research Instituut Gebouwde Omgeving (RIGO). Het RIGO- onderzoek heeft anderhalfjaar in beslag genomen en beslaat de periode 1969 1983. Het onder zoek richtte zich speciaal op de oorzaken van de verminderde bedrijvigheid in de ambachtelij ke sector. Onder ambachtelijke bedrijven wordt in dit verband zo'n beetje alle bedrijvigheid ver staan, uitgezonderd de winkels en kantoren. Mannenwereld De grootste groep van de ruim 250 bedrijven in de binnenstad wordt gevormd door bouw- en aanverwante bedrijven, 76 in ge tal. Voorts zijn er 42 groothan dels-, 31 garage- en 30 drukkerij bedrijven. De bedrijven zijn veel al binnenstadsgebonden: een be langrijk deel van hun omzet wordt in de gemeente Leiden be haald. Gemiddeld hebben de am bachtelijke bedrijven in de bin nenstad vijf werknemers. De Meelfabriek De Sleutels met 124 werknemers is een opvallende uitschieter. Er zijn bij de bedrij ven voornamelijk mannen werk zaam (88%). Vooral de bouw is een mannenwereld (97%). In de industrie is een kwart van de werknemers vrouwen. Van de vrouwen werkt een aanmerkelijk deel part-time. Er zijn vijf bedrij ven waar uitsluitend vrouwen werken en daarentegen 193 on dernemingen met alleen manne lijke werknemers. Het aantrekkelijke van de binnen stad als vestigingsplaats is gele gen in de centrale ligging (ten op zichte van afnemers, leveran ciers, werknemers of dicht bij de woning van de ondernemer) en in de lage prijs van bedrijfsruim te. In dit verband wordt wel ge sproken over de broedplaats- of reservaatfunctie van de binnen stad. Bedrijven die eigenlijk nog niet (broedplaats) of niet meer (reservaat) rendabel zijn, worden dank zij lage huisvestingskosten in stand gehouden. De prijsont wikkeling in de loop der jaren is niet in het onderzoek betrokken, maar onderzoeker Peter de Weij- er zegt aan te nemen dat stads vernieuwing prijsverhogend werkt. Verschuiving Het zou ook met name de stadsver nieuwing zijn, die als een kataly sator heeft gewerkt bij verande ringen in de bedrijvigheid in de binnenstad. Maar de tendens dat ■grote bedrijven, zoals de Grofs mederij, de Rotogravure en con- servenfabriek De Sleutels, de stad hebben verlaten is alge meen en niet kenmerkend voor Bij Endegeest en Swetterhage LEIDEN Voor ruim zeven van de vijftien ontslagen verpleeg kundigen bij Endegeest zijn weer nieuwe arbeidsplaatsen ge vonden. Binnen het project zwakzinnigen van Endegeest zijn 4,5 formatie-plaatsen vrijge komen, terwijl op Swetterhage in Zoeterwoude drie arbeids plaatsen beschikbaar zijn. De per 1 januari ontslagen B-verpleeg kundigen, die vorige maand hun diploma bij Endegeest behaal den, krijgen voorrang voor deze functies. Voor de zeven overige verplegers gaat per 1 januari de wachtgeld regeling in. Zij zijn echter deze week opgeroepen om daarna nog vier maanden te blijven werken bij Endegeest. De directie heeft daartoe besloten omdat in janua ri nog niet direct de beoogde streefformatie kan worden be reikt. Om kosten te-besparen wil Endegeest namelijk met minder hoog opgeleid personeel gaan werken. Zolang die echter nog niet in dienst zijn gezocht wordt nog naar bejaardenverzor gers - heeft Endegeest de hulp van de ontslagen verpleegkundi gen nodig. De vijftien verpleegkundigen, ook wel de 'oktobergroep' genoemd, staan zeer sceptisch tegenover ontwikkelingen, deze week officieel per brief op de hoogte werden gesteld. "Wij vinden het verlak kerij om mensen die op wacht geld staan voor vier maanden op te roepen. Dat komt gewoon neer op werken met behoud van uit kering. Normaal gesproken wor den mensen op wachtgeld alleen in acute gevallen, bijvoorbeeld bij ziekte, opgeroepen voor korte tijd. Wanneer het ziekenhuis zo lang van tevoren weet dat er vier maanden lang zeven mensen no dig zijn, dan hadden die mensen helemaal niet ontslagen mogen worden". De lesgroep heeft nu afgesproken om niet te reageren op de brief van de directie voordat het over leg van de vakbonden op Ende geest heeft plaats gevonden. Dat overleg is gepland op 8 decem ber. Hun afwachtende houding geldt ook voor de zeven banen die beschikbaar zijn gekomen. "De banen bij het project zwak zinnigen van Endegeest betref fen maar tachtig procent van de volledige werkweek en het zijn bovendien allemaal nachtdien sten. En bij Swetterhage wordt geëist dat direct de Z-opleiding wordt gevolgd. Wie garandeert dat we na die opleiding weer niet op straat worden gezet?" ADVERTENTIE Kom morgen om 10.30 naar de feestelijke prijsuitreiking LAATSTE WEEK Voort c(e kindenen DEZE WEEK Express kindertreintje. Voor de kinderen: Gratis rondtoeren een treintje. Een ge- weldig ,euke K//0#ïiete Aangeboden Op het podium in de Haarlemmerstraat wordt het Spannende Sleutel Spel ge speeld. Duizenden guldens aan prijzen! Met ie dere week de hoofdprijs, t.w. een 8- daagse vliegreis naar Benidorm, vol pension in een luxe hotel. Prijswinnaars in de grote Sinterklaas lo terij van de winkeliers op en om de Haarlemmerstraat zoeken er uit in wel ke kluis de hoofdprijs verborgen ligt! Komt u in elk geval kijken. Want ook' onder het publiek zal de presentator prijzen uitreiken! Trouwens, welke Leidenaar is 's zater dags nu niet op de Haarlemmerstraat te vinden?! "Een Leiden. Een landelijk verschijn sel is ook de verschuiving van de werkgelegenheid van de indus trie naar de dienstverlening. Het verdwijnen van de textiel uit Lei den en de vestiging van kantoren is geen gevolg van gemeentelijk ingrijpen. Het in Leiden hoge tempo van stadsvernieuwing heeft er wel toe bijgedragen, dat de afname van de bedrijvigheid in de binnenstad sneller lijkt te zijn gegaan dan in vergelijkbare steden. "Maar het is niet zo dat de gemeente de bedrijven de stad uit jaagt. Dat vooroordeel is hiermee weerlegd", aldus De Weijer. Hij concludeert echter dat de doel stelling van de gemeente (zoals verwoord in het Structuurplan voor de Binnenstad) een volledi ge handhaving van de werkgele genheid in de binnenstad nauwe lijks haalbaar is. Doordat juist de (middel)grote bedrijven de bin nenstad verlaten, zou elk vertrek moeten worden opgevuld met een veelvoud aan kleine bedrij ven om het aantal arbeidsplaat sen gelijk te houden. De belangrijkste reden voor bedrij ven om uit de binnenstad te ver huizen is het ruimtegebrek. Hoe wel de bereikbaarheid en de par- keermogelijkheden in het alge meen door de ondernemers zeer negatief worden beoordeeld, zijn zij niet vaak de hoofdreden om daadwerkelijk te verhuizen. Be drijven zijn opgeheven wegens ouderdom of ziekte van de on dernemer, het ontbreken van een opvolger of door financiële moei lijkheden. De onderzoekers wis ten slechts één ondernemer te vinden (van de dertig die achter- LEIDEN - De nieuwe basisschool van de protestants-christelijke schoolvereniging in de wijk Ste venshof zal 'De Zwaluw' gaan heten. De school wordt onderge bracht in het scholencomplex 'Stevenshof, waarvoor op vrij dag 16 december de eerste paal wordt geslagen. Ook de openbare school 'Stevens hof en de katholieke school "t Klankbord' zullen deel uit gaan maken van dit complex. De drie scholen zijn nu tijdelijk onderge bracht in de voormalige Anto- Een opvallende uitschieter haald konden worden), die zijn bedrijf had beëindigd door toe doen van de gemeente. De straat, waarin zijn onderneming was ge vestigd, was een jaar lang afge sloten geweest. De opgeheven bedrijven waren vrijwel allemaal eenmansbedrijven. Aanbevelingen Het RIGO-rapport geeft de ge meente in overweging om meer bedrijfsruimte te scheppen of te behouden. Van het aanbod van bedrijfsruimte zou een goed overzicht gemaakt moeten wor den. Vrijkomende of leegstaande ruimten, zoals voormalige win kelpanden in aanlooproutes naar het centrum en leegstaande bo venverdiepingen zouden op nieuw gebruikt moeten worden. Ten aanzien van de bestem mingsplannen zou de gemeente zich flexibeler kunnen opstellen. Jaarlijks zou, in samenwerking met de Kamer van Koophandel (jaarlijkse enquête), een inventa risatie van knelpunten gemaakt kunnen worden. Op het gebied van de bereikbaarheid zou onder meer een oplossing gevonden kunnen worden in de verhuur van parkeerplaatsen. Uit het on derzoek bleek een vrij grote be reidheid om hiervoor te betalen. Wat betreft het geringe aandeel van vrouwen op de arbeidsmarkt van de betreffende sectoren, zijn de onderzoekers er niet in ge slaagd aanbevelingen te verzin nen om hier - overeenkomstig het collegeprogramma - veran dering in te brengen. LEIDEN - Een achtjarig jongetje uit Leiderdorp moest gistermid dag omstreeks kwart voor vyf met schedelletsel naar het AZL worden vervoerd nadat hij op de Lage Rijndijk ter hoogte van de Spanjaardsbrug was aangereden door een auto. Volgens de politie stak het jongetje plotseling de weg over, zonder uit te kijken. LEIDEN - De werkgelegenheid krijgt slechts in geringe mate aandacht in het gemeentelijk be leid. De economische compo nent valt niet of nauwelijks te on derscheiden. De werkloosheid wordt hoofdzakelijk achteraf be streden. Van het economisch be leidsplan is weinig terecht geko men. De economie van de stad is in een gevarenzone beland, on der andere als gevolg van het ruimtelijk beleid. Bovendien is er verschil tussen de beleids voornemens en de praktijk. Deze conclusie trekt de Werkgroep Economie van het CDA in haar gisteren uitgebrachte nota, waar in een visie wordt gegeven op het probleem van de werkgelegen heid. Behalve dat de gemeente onvoldoende doet om de werk loosheid te bestrijden, vindt de werkgroep dat de andere deelne mers aan het economisch gebeu ren (ondernemersorganisaties, Kamer van Koophandel, Stich ting Leidse Binnenstad) en de pers evenmin voldoende aan dacht geven aan de werkgelegen heid. "In het algemeen is het handelen van ondernemers niet gericht op het scheppen van ar beidsplaatsen, maar in de eerste plaats op het voortbestaan van het bedrijf of de verbetering van het rendement". Het zijn alleen de vakbeweging en in toenemende mate de kerken, die voortdurend en indringend aandacht voor deze problema tiek vragen. De werkgroep constateert, dat de werkloosheid in Leiden is opge lopen tot twintig procent van de afhankelijke beroepsbevolking. Leiden heeft een sterke econo mische impuls nodig, meent de werkgroep. Van het instellen van een verkeersplein, cityring, ro tonde of hoe men het maar noe men wil met éénrichtingsverkeer op Breestraat, Sint Jorissteeg, Hooigracht, Klokpoort, Lange- In en om de Haarlemmerstraat in Leiden Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Jerommekes Nieuw Minerva puilde gister middag uit van de Jeromme kes. Getrouwe kopieën van de oersterke stripheld uit 'Suske en Wiske', opgetrommeld door organisator Willem van Dui- venbode om zijn persconferen tie over 'De Kerst Sport Show 1983' de nodige luister bij te zetten. Deze vaste klanten van de 'Outsi ze manshops' gaan op vrijdag 23 december in de Groenoord- hallen strijden om de titel 'Sterkste man van Zuid-Hol land', een onderdeel van de kerst sportshow. Acht man netjesputters zullen elkaar gaan bekampen op de onder delen kruiwagenrace, melk bussen tillen, kazen tillen, vrachtwagens trekken, boom stammen tillen, auto's omgooi en, vaten laden en touwtrek ken. Tot welke onsmakelijke taferelen dat kan leiden heb ben we onlangs uitgebreid op de buis kunnen aanschouwen bij de 'Sterkste man van Ne derland' en de 'Sterkste man van Europa'. Folkoristische krachtpatserij waarvoor een van Neerlands grootste veemarkterreinen in derdaad een uitstekend decor is. Het publiek kan zich verga pen aan vleeskolossen die schoon aan de haak 142 en 145 kilo wegen en zich daar kenne lijk nog wel bij voelen ook. Welk een kracht deze super zwaargewichten kunnen ont wikkelen kwam Gerard du Prie, de voormalige sterkste man van Nederland, gistermid dag even demonstreren. Onder het uitstoten van een paar oer- woudkreten vouwde hij een oude fiets tot een handzaam pakketje schroot alsof het om papier ging. Een andere modieuze vorm van krachtsport die op de kerst sportshow zal worden opge voerd is body-building. Voor de verkiezing van miss en mis ter body-building schijnt zo veel belangstelling te zijn dat initiatiefnemer Willem van Duivenbode overweegt om een voorselectie te houden in de sportschool van Wim van Put ten. Kees de Vreugd, Katwijks en bijna Neerlands stc en Gerard du Prie liften de power van de omvanc Duivenbode, goed voor zo'n negentig kilo. Als een rode draad door "het unieke sportgebeuren op de valreep van 1983", zoals Van Duivenbode zijn show noemt, loopt het Leids duurrecord zaalvoetbal. "Voor dit festijn heb ik een aantal gezellige jon gens van gezellige Leidse ver enigingen weten te strikken. Die gaan twaalf uur zaalvoet ballen tegen twaalf verschil lende teams. Af en toe tegen sterke tegenstanders, maar ook tegen mindere goden zoals de politie", aldus Van Duiven bode die daar nog aan toevoegt dat er om elf uur 's ochtends wordt afgetrapt voor een 'spar ringpotje' tegen de plaatselijke schrijvende pers. Elf uur later draaft een zogenaamd 'promi- nententeam' op. Kunnen de journalisten dus twee keer aan de bak. Het verdere programma bestaat uit een play back-wedstrijd en optredens van verschillende bandjes en van zanger George Julien, de Leidse 'Sinatra'. Van Duivenbode (38), die met een budget van rond de 12.000 gulden worstelt, heeft zo'n twee- tot drieduizend bezoe kers nodig om uit de kosten te raken. Wanneer die de kassa passeren dan maakt 'Duif van zijn sportshow een jaarlijks te rugkerend festijn. Als die er niet komen, dan heeft Van Duivenbode ongetwijfeld nog wel een paar geldschieters achter de hand die er voor zul len zorgen dat de Leidse imita tie van André van der Louw zijn sigaartje kan blijven ro ken. J.V. Hoogste woerd Welgeteld achttien leden telde de buurtvereniging Hogewoerd tot voor kort. Nu zijn het er honderdzestig. De brievenbus van bestuurslid Arthur Elias heeft met al die aanmeldingen heel wat afgeklepperd de afge lopen weken. Vooral na één uur 's nachts werd het een drukte van belang op zijn deur mat. Inderdaad, een wat onge bruikelijk tijdstip, maar het heeft alles te maken met het vlak daarvoor sluiten van café Odessa aan de Hogewoerd. Even uitleggen: de buurtvereni ging Hogewoerd ligt overhoop met Odessa. Vertrekkende ca fégangers maken teveel lawaai en daarom moet de zaak voor taan maar om twaalf uur dicht. Dat wil Odessa niet en dat ge vecht wordt nu uitgevochten bij gemeente. Nu moest er gisteravond een nieuw bestuur voor de buurt vereniging gekozen worden en er hadden zich een paar tegen kandidaten aangemeld, onder wie de twee Odessa-oppertap- pers Bert Jansen en Hans de Bruijn. Dat is natuurlijk het makkelijkst als je zelf in het bestuur gaat zitten. Stel dat Bert Jansen voorzitter zou worden dan is dat geschil na tuurlijk razendsnel bijgelegd. Beide partijen hebben de afgelo pen weken driftig leden geron seld voor de vereniging om steun te krijgen voor de eigen kandidatuur. Vandaar die re cord-aanwas. In café De Woerd, buurman van Odessa, moest gisteravond het pleit beslecht worden. Voorzit ter Joop Gijsman, die het tegen Jansen himself moest opne men, wilde vooraf wel even wat zeggen. Hij vond het niet juist als binnen een buurtver eniging zo de nadruk op een bepaald bedrijf zou komen te liggen. Zeker niet als dat be drijf zelf inzet van een conflict Na die woorden zette Gijsman de vergadering voor het blok: "Als ik niet als voorzitter wordt herkozen, stapt het hele bestuur op". Tegenstander Jansen hield een wat warrig betoog over het be grip buurt. Er moest in elk ge val begrip en tolerantie voor el kaar zijn, zoveel was wel dui delijk. Hij vond ook dat het be stuur van een buurtvereniging onafhankelijk moest zijn en daar ontbrak het naar zijn me ning aan. Voor de zekerheid kroop hij maar gelijk achter de bestuurstafel. Het hielp niet: het zittende be stuur bleek het best 'geron seld' te hebben. Gijsman kwam met alle volmachten uit op 80 stemmen, Jansen moest het doen met 43. Gijsman houdt dus het hoogste woerd en met hem bleef het hele be stuur recht overeind. Alleen werd ter aanvulling voor com pagnon De Bruijn nog wel een plaatsje ingeruimd. Kan er misschien voortaan in Odessa vergaderd worden. Maar dan wel om twaalf uur naar huis en een beetje stil voor de buren graag. B.J. gracht, (Nieuwe) Beestenmarkt, Prinsessekade en Kort Rapen burg (totale lengte 3200 meter) kan zo'n impuls uitgaan. De be reikbaarheid en toegankelijk heid van de binnenstad wordt er door bevorderd. Ook al omdat er zodoende ruimte ontstaat voor honderden nieuwe parkeerplaat sen en goede laad- en losmoge- lijkheden. Nieuwe banen De werkgroep en met haar de CDA-fractie is van mening dat aan de bestrijding van de werk loosheid "een zeer hoge, zo niet de allerhoogste prioriteit" moet worden gegeven. Het moet met een actieve aanpak mogelijk zijn om op middellange termijn circa duizend nieuwe banen te schep pen. De werkgroep baseert zich hierbij onder meer op experi menten in Veenendaal en Til burg. In Veenendaal inventari seert men de ideeën en produk- ten van de bedrijven in de ge meente. Gebleken is dat veel af- valprodukten van de één, zeer bruikbaar zouden zijn voor een ander. In Veenendaal (30.000 in woners) denkt men door de in ventarisatie van ideeën en (afval- )produkten uiteindelijk 400 nieu we banen te kunnen scheppen. Op het gebied van energiebespa ring is het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen evenzeer moge lijk. De werkgroep verwijst naar de gemeente Tilburg, die heeft laten becijferen dat alleen al in deze sector duizend tot vijfdui zend nieuwe arbeidsplaatsen ge schapen kunnen worden. De werkgroep zegt toe het een en ander in de toekomst uit te werken tot concrete suggesties. De nota van de werkgroep is onder meer gebaseerd op een enquête onder het Leidse bedrijfsleven. De bereikbaarheid van de bin nenstad komt daarin opnieuw sterk naar voren. Andere proble men die gesignaleerd werden: trage besluitvorming, grond in erfpacht, strenge milieu-eisen, weinig koopkrachtig publiek en een politiek klimaat dat onderne mers ongunstig gezind zou zyn. LEIDEN - Het Instituut Burger raadslieden (IBR) zal waarschijn lijk toch zijn tijdelijke intrek gaan nemen in het zogenaamd 'MAV-huisje' aan de Breestraat 92. De meerderheid van de com missie maatschappelijke aange legenheden adviseerde gister avond om dit pand tijdelijk be schikbaar te stellen aan het IBR. De huidige huisvesting aan de Koombrugsteeg werd té krap be vonden om nog langer als huis vesting voor de burgerraadslie den te dienen. Bedoeling is dat het IBR uiteinde lijk zal verhuizen naar het pand Breestraat 24. Hier is nu echter nog een afdeling van de sociale dienst gevestigd en het ziet er naar uit dat dat nog minstens een halfjaar duurt ook. Alle raadsle den, met uitzondering van De Vries (WD), achtten het onaan vaardbaar dat de burgerraadslie den nog zolang aan de Koom brugsteeg zouden blijven. Het is daar bijvoorbeeld onmogelijk meer dan één cliënt tegelijk te woord te staan. Wethouder Schoute toonde zich gisteravond wederom geen voor stander van de verhuizing naar Breestraat 92. "Het is een ontoe gankelijk pand, voor rolstoelen niet te betreden. De toegang wordt bovendien vaak geblok keerd door mensen die op de bus staan te wachten. Ook is het ver warrend voor de cliënten wan neer het instituut tweemaal ver huist". De burgerraadslieden zelf geven overigens de voorkeur aan twee verhuizingen, gezien de slechte omstandigheden waarin zy nu moeten werken.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3