Met dank aan mevrouwConnery Opgroeien in het Hongarije van de jaren zestig f JW m '"Hllk "Will, ""I Een goede knokpartij is er niet meer bij r iiilllf M iiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiii Mannetjes- maker nu in Leiden Echtgenote haalde Sean over nog één keer James Bond te spelen Televisie Vrij circuit VRIJDAG 25 NOVEMBER 1983 Paul Anka, Elvis Presley en Little Richard als muzikaal decor voor een Hongaarse film. Opmerke lijk, even opmerkelijk en bijzon der als 'En de tijd stond stil...' zelf is. Regisseur Péter Góthar vertelt daarin van de tieners in Hongarije. Opgroeiend in een land dat nog de sporen draagt van een volksopstand (1956), aangeraakt door de begeerten die het westen over het ijzeren gordijn aanreikt: muziek en coca cola. De film staat allereerst (in zwart wit) stil bij de gebeurtenissen van 1956. Een man die meedeed aan de opstand, vlucht op het laatste moment naar Wenen. Zijn vrouw en twee zonen Dénes en Gébor blijven achter. Op die twee, en met name Dénes, con centreert het verhaal zich vervol gens. Samen met zijn vriend Vil- mon kijkt hij op naar de oudere scholieren en wordt hij tussen passie en vrees heen en weer ge slingerd als het om meisjes gaat. Wat dat betreft weinig verschil met de teenager-films, zoals die in de VS worden gemaakt. Maar in 'Mególl az Idö' (de origine le titel) is natuurlijk wel wat meer in de hand. De straffe 'En de tijd stond stil...'; re gie: Péter Góthar; hoofd rollen: Istvón Znamenak, Anikó Ivón en Sóndor Sóth; theater Kijkhuis, Leiden (tot en met zondag) IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIII schooldiscipline heeft in deze film alles te maken met de ge beurtenissen van 1956. Er is zelfs een speciale conrector om de be langen van de staat te bescher men. De jeugd verzet zich daarte gen, maar voelt zich ook niet ver want met die "ouwe kerels" van '56. Hun inspiratie komt voort uit wat er van het westen binnensij pelt. De nieuwe muziek die ze niet verstaan, maar op het ge hoor meezingen en cola waarvan ze denken dat je er high van wordt. Hun grote voorbeeld is Pierre die het gezag als geen ander tart en op een gegeven moment zelfs on- Sdndor Söth (links) en Istvdn Znamenak. (foto pr> der de tonen van 'Jailhouse Rock' portretten van Lenin van de muur rukt. Zijn verschijning (mooie rol van Sandor Söth) roept herinnerin gen op aan James Dean en vooral ook om die reden zijn er al verge lijkingen getrokken met 'Rebel without a cause'. Beetje gezocht en het plaatst 'En de tijd stond stil...' ook in een verkeerd kader. Het is niet alleen een portret van rebellerende jongeren, maar geeft ook aan wat er met de ou deren gebeurde in die beginjaren zestig. Als zodanig is het beslist een geslaagde film. Maar ook als kijkspel is 'En de tijd stond stil' de moeite waard met de bekende roestbruine kleuren die ook in 'Another Way' zo over heersten. Cameraman was dan ook niemand minder dan Lajos Koltai en die toonde zijn kunnen al in 'Mephisto'. BART JUNGMANN Jeugdbendes: de laatste tijd wor den er over dit fenomeen steeds vaker films gemaakt. En ze slaan Inmiddels hebben ook de minder getalenteerde filmers zich op het genre gestort. Ook zij willen wel een graantje van het succes mee pikken, de kunstluizen! Castellari, een naam die herinne ringen aan de mafia oproept, is zo iemand. Hij heeft het genre goed bestudeerd, maar niet lang genoeg, helaas. Zo slaagt hij er bijvoorbeeld niet in ook maar iets over te brengen van de romantiek van de bende. 1990. De Bronx is niemandsland geworden. De overheid bemoeit zich niet meer met dit gebied en laat de bendes elkaar afslachten; wat eigenlijk nog niet zo'n gek idee is. Uiteindelijk komt de po litie er toch aan te pas. Nog meer bloed dus. En altijd weer flitsende messen. Zo komen er op een bepaald- mo ment messen uit een motor. Een ouderwetse knokpartij waarbij 'The Bronx Warriors'; ac teurs: Vic Morrow en Fred Williamson; regie: Enzo G. Castellari; theater: Trianon; leeftijd: 16 jaar flinke hoeken worden uitgedeeld - ho maar! Allemaal staal wat er blinkt. Trouwens, dat de Bronx geen ge bied is om je poedel 's avonds even uit te laten wisten we. Maar de gruwelijkheden die in deze film worden afgeschilderd, vin den daar toch echt niet plaats. Waarschijnlijk ook niet in 1990. Is dat wel het geval dan zal on dergetekende tegen die tijd zor gen dat hij op de maan zit. WIM BRANDS Hans Veerman zingt een chanson en Henk van Ulsen begeleidt hem op de piano. Beiden spelen een rol in 'De Mannetjesmaker', de eerste Nederlandse film met een 'politieke' lading. In Veerman is duidelijk project ontwikkelaar Zwolsman te herkennen en Van Ulsen heeft in de film opvallend veel weg van politicus Schmel- Vorige week is op deze pagina uitgebreid aandacht besteed aan dit speelfilmdebuut van Hans Hylkema. In 'De Mannetjesmaker' wordt Ben Korsten geportretteerd. Korsten ging zich na een journalistieke carrière bezig houden met het coachen van politici. In de jaren zestig diende zich een groep kleurloze politici aan en boven dien deed de televisie zich steeds meer gelden. Public relations werden daarom steeds belangrijker. Korstens ster rees snel, maar daalde even gezwind. Hij raakte verslaafd aan alcohol en morfine en nadat hij in een interview de vuile was had buiten gehangen, lieten zijn politieke 'vrienden' hem vallen. 'De Mannetjesma ker' is sinds gisteren in het Leidse Lido-theater te zien. (foto pr> AMSTERDAM - De Filmweek Amsterdam mag dan een pijnlijke flop zijn geworden, waar niet alleen het publiek maar vrijwel ook alle aangekondigde belangrijke gasten zijn weggebleven, op de slotdag werd het toch nog even feestelijk door de komst van de Schotse acteur Sean Connery, ter gelegenheid van de première van 'Never say never again'. In deze film speelt hij na twaalf jaar opnieuw James Bond, de rol die hém 20 jaar geleden beroemd maakte. Het is overigens ook de beste Bond-film van de laatste 12 jaar. Op 8 december gaat hij in 65 Nederlandse theaters draaien. Sean Connery gaf een persconfe rentie en legde uit waarom hij te ruggekomen was op het besluit «om nooit meer de rol te spelen van geheim agent 007. De voorgeschiedenis van 'Never say never qgain' is dat iemand ooit zo slim geweest is om van Bond-auteur Ian Fleming de rechten te kopen op het boek 'Warhead', dat weliswaar al verfilmd was onder de titel 'Thunderball', maar behalve de titel was ook de oorspronkelijke intrige ongebruikt gebleven. Sean Connery: „Kevin McClory zat aan dat script te schrijven en vroeg mij op zeker moment om te adviseren. Toen heb ik een tijd met Len Deighton aan het draai boek zitten schaven en toen vroeg McClory ineens waarom ik dan eigenlijk niet gelijk ook maar de hoofdrol zou gaan spe len. Ik voelde daar eerst niet zo veel voor, maar mijn vrouw bracht me ertoe het aanbod te heroverwegen en ik heb me toen over laten halen". „Onmiddellijk nadat dit bekend werd gemaakt, werden we over spoeld door advocaten die ons het recht betwistten om deze film te maken. Ik heb toen ge zegd dat als men met mij verder wilde, eerst maar gezorgd moest worden dat al die juridische kwesties waterdicht waren afge regeld. Een jaar of drie later leek dat gebeurd te zijn en producent Jack Schwartzman zei dat we verder konden. Toen hebben we de film gemaakt. Dat ik er in meespeel, is dus eigenlijk door mijn vrouw veroorzaakt en aan haar hebben we ook de nieuwe titel te danken. 'Never say never again', dat heeft zij verzonnen". - Irving Kershner als regisseur, dat is uw keuze geweest? „Ik kende hem al een hele lange tijd en de Bond-films werden al tijd geregisseerd door Britse re gisseurs. Dat hoort zo. Toen ik erin toestemde om aan 'Never say never again' mee te werken, had ik als eis gesteld dat ik over het script,, de cast, de regisseur en de cameraman zou mogen be- slisen. Aangezien ik een cast wil de met acteurs die in staat zijn tot werkelijk driedimensionaal acteren, was er ook een regisseur nodig die met echt goede acteurs overweg zou kunnen en tegelij kertijd voldoende verstand zo hebben van de speciale techni sche problemen. Kershner is zo iemand". door Pieter van Lierop „Ik wilde niet teveel van die tech nische hokuspokus„in de film, want 'Never say never again' zou voor mij het ideale Bond-avon- tuur moeten worden; een span nend, detective-verhaal, met spionage, maar degelijk opge bouwd en goed gefotografeerd en ook echt goed geacteerd. Daarom wilde ik zo graag ook Klaus Maria Brandauer als de schurk van het stuk. Ik had hem gezien in de Mephisto-film en ik acht Brandauer een van de beste tien acteurs ter wereld". - Wat vindt u van de.Bond-films die na die van u gemaakt zijn? „Ik heb ze niet allemaal gezien, dus mijn oordeel is niet helemaal eer lijk. Tijdens de opnamen van 'You only live twice' merkte ik, los van de conflicten die ik toen nog al eens met producenten had, dat het een kant opging die niet meer overeenkwam met mijn eigen smaak. Steeds meer technische goocheltrucs. 'Dia monds are forever' was nog een stap verder in die verkeerde rich ting, met ook meer grappen om de grappen zelf, wat nooit goed is voor een verhaal dat veronder steld wordt spannend te zijn. Die gewijzigde aanpak is toen geërfd door Roger Moore, die het ook niet helpen kon en er maar mee moest overweg zien te raken". „Vanaf toen zijn de films een soort parodieën geworden; komedies met stunts. Ze waren succesvol, maar naar mijn gevoel was ie dere geloofwaardigheid weg, geen spatje realisme meer over, terwijl ik dat nou juist altijd de sterkste kant van de Fleming- verhalen gevonden had, in com binatie met een meer ingehou den humor. Met 'Octopussy' zijn ze toch weer iets meer terugge komen bij de originele atmosfeer en met 'Moonraker' waren ze wel heel erg ver afgedwaald. Met 'Ne ver say never again' nu wilde ik een film maken die interessant genoeg zou zijn, zelfs als het toe vallig geen Bond-film geweest zou zijn". - Wat verklaart volgens u het succes van de Bond-films? „Ik zou het moeilijk kunnen zeg gen. Toen ik de eerste deed in 1963, had ik nooit kunnen ver wachten dat ik hier en nu zou zit ten te praten over nog steeds Bond-films. Ik denk niet dat ik er zelf nog ooit één zal doen, omdat ik nogal expliciete ideeën heb over formule en kwaliteit, terwijl ik het nooit meer wil meemaken om - net als voor 'Never say ne ver again' - me te gaan bemoeien met de pre-produktie, de eigen lijke produktie en de post-pro- duktie. Maar Roger Moore gaat volgend jaar weer wel een nieu we Bond-film maken. Het gaat maar door". „In 1963, toen 'Dr. No' meteen zo'n succes was, wist men algemeen te vertellen dat het een kwestie van perfecte timing geweest was. Het was in Engeland de periode van nog voor de hoogconjunc tuur. Er was nog voedselschaar ste, kledingschaarste en de Brit se cinema stond nog helemaal in het teken van het gootsteen-dra ma. En ineens kwam er zo'n film over een man die buitengewoon opwindende avonturen beleeft in een wereld vol exotische loka- ties en weelde, snelle auto's, goe de wijn en seksuele surprises. Dat sloeg wel aan, ja". - U bent sinds uw voorlaatste optre den als James Bond 12 jaar ou der geworden, had ook uw rol op dat punt niet meer aanpassing wenselijk gemaakt? „Ik ben er niet te ijdel voor ge weest. Het had van mij best ge mogen en we hebben er ook op zitten broeien. Ik had het wel grappig gevonden om 007 zo te spelen dat, als hij weer eens bij zo'n mooie vrouw in bed gaat lig gen, hij eerst op de badkamer even rustig een kopje kamille thee zou nuttigen om kracht te verzamelen voor de seksuele gymnastiek. Maar het bleek dat die manier van aanpassingen verzinnen, meer problemen veroorzaakte dan op loste. Want het zou dan bijvoor beeld ineens eigenlijk ook nodig zijn om James Bond iedere keer kamillethee te laten drinken voor hij iemand een klap geeft, bij wijze van spreken. We zijn er dus maar vanaf gestapt. Maar het is wel waar: die ideale leeftijd voor zo'n karakter zou een jaar of 35 zijn geweest". - Wat beschouwt u, afgezien van uw Bond-optredens, als uw beste film? Ik was nogal tevreden over 'Robin and Marian', hoewel die film wei nig bekijks getrokken heeft, maar dat schijnt nu ineens via vi deo-verkoop enorm bij te trek ken. Ook 'The man who would be king' vind ik zelf tamelijk ge slaagd en 'The wind and the lion'. Ik onderscheid mijn films altijd op een A-kant en en B- kant. De A-kant is of ik er zelf tevreden over ben, de B-kant is de response van het publiek. Het mooist is natuurlijk als de A-kant en de B-kant bij elkaar komen: een film waar ik zelf trots op ben en waar het publiek ook waarde ring voor blijkt te hebben. Zo be zien moet dan 'The man who would be king' mijn beste film zijn geweest". Cubby Broccoli, de producent van de bestaande James Bond-reeks, heeft alles in het werk gesteld om het tot stand komen van 'Ne ver say never again' te verhinde ren, via pesterijen, intimidaties van personeel en een hele reeks processen die Broccoli telkens verloor, maar er loopt er nog steeds één. Toen onlangs de Franse cinemateek een retros pectief van Sean Connery-films wilde maken, weigerde Broccoli om daarvoor ook maar één Ja mes Bond-film af te staan. De persoonlijke vriendschap tus sen Roger Moore en Sean Conne ry heeft nooit geleden onder die koude oorlog. Sean Connery: „Voor ik ermee begon, had ik Roger verteld dat dit zou gebeu ren. Zo lagen de kaarten. En tus sen Roger en mij is er niets ver anderd. We vonden het wel leuk om eikaars rivaal te zijn, ook al had ik ooit gezegd nooit meer een James Bond film te zullen maken. We hadden zelfs een heel mooi einde bedacht voor mijn film. Ik zou dan samen met mijn tegenspeelster, Kim Bassinger over Piccadilly wandelen en dan zouden we daar plotseling tegen Roger oplopen en dan zou hij zeggen: 'Never say never again'! We vonden dat allebei buitenge woon grappig, maar we zouden het nooit langs de juridische ad viseurs hebben gekregen". BLIJVERS "Return of the Jedi" - Spektakel dat er wezen mag. Euro 2. Alphen. "De Illusionist" - Sublieme gekte van Freek de Jonge, Lido 3. Lei den. "Vrijdag de 13de, deel 3" - Nog grie zeliger in 3D, Luxor, Leiden, Eu ro 4, Alphen, City 2, Katwijk. "The Osterman weekend" - Thriller van Sam Peckmpah. Lido 2, Lei- Lelouche. Studio, Leiden. Porky's 2" - Nogal flauwe grap pen, boodschap is bijzaak, Lido 1, Leiden, Euro 1, Alphen. (OP)NIEUW "Papillon" - Ontsnapping van ge vangeniseiland, Euro 3. Alphen "Cycloon" - Natuurrampenfilm, Ci ty 1. Katwijk. "Once upon a time in the West" - Western, City 2. Katwijk. "The Octagon" - Chuck Norris aan het (vecht)werk, City 3, Katwijk. "The Verdict" - Paul Newman in rol van verlopen advocaat, die er toch weer bovenop komt. City 4. SEXFILMS "Memoires of love" - Rex, Leiden. NACHTFILMS "De snelle meiden" - Rex, Leiden. "Porky's 2" - Euro 1, Alphen "Return of the Jedi" - Euro 2, Al phen. "Bedcarrière van een fotomodel" - Euro 3, Alphen. "Candy, een tiener die wat wil" - Euro 4, Alphen. DEN HAAG "The Osterman Weekend" - Asta (463500), 16 jr. "Monty Python's Life of Brian" - Bijou (461177), 12 jr. "De mannetjesmaker" - Calypso (463502), al. "Trading places" - Babylon 1 (471656), al. "Live on the Sunset Strip" - Baby lon 2, 16 jr. "Man, vrouw, kind" - Babylon 3. al. "Parasite" - Cineac 1 (630637), 16 jr. "La Traviata" - Cineac 2. al. "Octopussy" - Cineac 3, al. "The good, the Bad and the Ugly" - Euro (667066), 12 jr. "Return of the Jedi" - Metropole 1 (456756), al. "De Illusionist" - Metropole 2, 12 jr. "Trading places" - Metropole 3, al. "Sophie's choice" - Metropole 4, 16 "Brandende liefde" - Metropole 5, 16 jr. "De genadeslag" - Odeon 1 (462400), 12 jr. "De uitdaging"- Odeon 2. 16 jr. "Caligula 2" - Odeon 3. 18 jr. "Return of the Jedi" - Odeon 4, al. "Zondige melodie" - Le Paris 1 (656402). 18 jr. "Slip Up" - Le Paris 2. 18 jr. "Roommates" - Le Paris 3. 18 jr. "Black Angels of Death" - Passage (460977), 16 jr. AMSTERDAM "Exposed" - Alfa 1 (278806), 16 jr. "Danton" - Alfa 2, 12 jr. "Educating Rita" - Alfa 3. al. "Man, vrouw, kind" - Alfa 4. al "Traversees" - Alhambra 1 (233192), 16 jr. "Sophie's choice" - Alhambra 2, 16 jr. jr. 'Trading places" - Calypso 1 (266227/234876). al. "Superman 3" - Calypso 2. al. "The world according to Garp" - Ca lypso 3. 12 jr. "Voor vrijende vogels" - Centraal (248933), 18 jr "Brandende liefde" - Cineac (243639), 16 jr. "L'Homme blessé" - Cinecenter (236615), 16 jr. "Erendira" - Cinecenter. 16 jr "Tootsie" - Cinecenter. al. "The Osterman Weekend" - Cinema 1 (151243), 16 jr. 'Trading places" - Cinema 2. al. "Return of the Jedi" - City 1 (234579), al. "De mannetjesmaker"- City 2, al. "Scherprechters" - City 3, 12 jr. "High road to China" - City 4. al "Octopussy" - City 5. 12 jr. "La Traviata" - City 6. al. Monty Pvthon's "The meaning of li fe' - City 7, 16 jr "Danton" - Kritenon, 12 jr. "Het proces" - Studio K, 16 jr. "De illusionist" - Leidsepleinthea- ter (235909), 12 jr. "In love" - Parisien (248933), 18 jr. "De uitdaging" - Rembrandtplein- theater 1 (223545), 16 jr. "Caligula 2" - Rembrandtpleinthea- ter 2 (223545), 18 jr. "Sun Dragon" - Rex (246132), 16 jr. "Dressed to kill" - Saskia (244152), 16 jr. "Colpire al cuore" - The Movies 1 (245790), 16 jr. "All about Eve" - The Movies 2, al. "Erendira" - The Movies 3, 16 jr. "De genadeslag" - Tuschinski 1 (262633), 16 jr. "Gejaagd door de wind" - Tuschins ki 2. 12 jr. "Vrydag de dertiende, deel 3" - Tu schinski 3, 16 jr. "Octopussy" - Tuschinsky 4. 12 jr. "The king of comedy" - Tuschinsky 5, al. "De illusionist" - Tuschinsky 6, 12 Acteur Michel Serrault dook vo rig jaar op in twee prachtige films. De één was 'Garde k Vue' met Lino Ventura, de an der was 'Les fantómes de cha- pelier', een film van Claude Chabrol en morgenavond via Duitsland I (22.05 uur) te zien. Het is een verfilming van een roman van Georges Simenon. Serrault is hierin een keurige burgerman die op een dag on gemerkt zijn vrouw om het le ven brengt. Uit angst dat één van haar vriendinnen het merkt, ruimt hij die ook uit de weg en wie zal de brave mon sieur Labbé verdenken? Morgenmiddag 'The man who shot Liberty Valance', één van de betere westerns. John Ford maakte de film in 1961. De keu rige James Stewart komt het wilde westen temmen, maar heeft daarbij wel de hulp van ruwe bolster John Wayne no dig. België 1, 16.00 uur. Ook over het Wilde Westen gaat 'The ballad of Cable Hogue' van Sam Peckinpah. Een voor zijn doen niet al te gewelddadi ge film, waarin de oude goud- James Stewart speelt mee in 'The man who shot Liberty Va lance'. (Foto AP). zoeker Hogue (Jason Robards) net aan de dood ontsnapt. Er gens in de woestijn bij een ver borgen bron begint hij vervol gen een pleisterplaats voor postwagens en krijgt gezel schap van een prostituée (Stel la Stevens). Volgende week vrijdag België 1. 20.15 uur. In de serie Cinema Primeur, brengt de VPRO woensdag (Ned. 1, 21.15 uur) één van de winnaars van het laatste Ber- lijnse filmfestival. Het is de En gelse film 'Ascendancy' (de an der was 'La Colmena'). De film speelt in het Ierland van de ja ren twintig en indirect geeft re gisseur Bennett zo kritiek op de situatie in Noord-Ierland. Jeanne Moreau speelt een hoofd rol in 'Lift naar het schavot' van Louis Malle, die in het ka der van de Nouvelle Vague in het Filmhuis LVC wordt ge draaid. Een man probeert de moord op de echtgenoot van zijn minnares als zelfmoord te bestempelen. Maar hij komt vast te zitten in de lift. (van avond en morgenavond 21.15 uur). 'La route de Corinthe' van Clau de Chabrol is de laatste van zijn satirische avonturenfilms over twee geheime agenten die in Griekenland hun werk heb ben. (woesndag 20.00 en 22.15 'Zazie dans le métro' van Louis Malle besluit de filmweek in het LVC. (donderdag 20.00 en 22.15 uur). In Het Kijkhuis drie Zweedse films: 'Haxan' van Benjamin Christensen uit 1922, een klas siek meesterwerk dat de bron werd voor vele horrofilms (maandag), 'The simplemmded murderer' van Hans Alfredson uit 1982. Een armoedige jon gen, zuiver en puur van karak ter, wordt door de barbaarshe den van een rijke boer ge dwongen die te vermoorden (dinsdag en woensdag), 'Mon tenegro' van Dusan Makave- jev, een Bunuel-adept en kroonprins van het nieuwe ab surdisme. Centraal staat een Amerikaanse vrouw die door toeval in contact komt met een groep Joegoslavische gastar beiders. (donderdag tm. zon dag). Aanvang voorstellingen: 20.00 en 22.15 uur. Bij K&O is 'Vier lange hete da- Jeanne Moreau. (archieffoto) gen' te zien, een Canadese film uit 1974 van Douglas Jackson. Cliff Reynolds, verslaggever voor een locaal televisiesta tion, krijgt opdracht een repor tage te maken over de hittegolf die het land teistert. Jammer voor hem, komt er op de film ook een ontsnapte gevangene Ie staan die er alles voor over heeft de band in zijn bezit te krijgen, (dinsdag 20.00 uur). In het LAK staat dinsdag de Tweede Wereldoorlog centraal. 'Nuit et brouillard' (Nacht und Ncbcl) van Alain Resnais is een studie van concentratie kampen. Deze film begint om 20.00 uur en wordt om 21.00 uur gevolgd door 'Julia', waar in Jane Fonda de schrijfster Lillian Hellman speelt. Lillian heeft zich teruggetrokken om een boek te schrijven over haar vriendschap met Julia, die in het Duitsland van vlak voor de Tweede Wereldoorlog in de an ti-fascistische beweging zit en ook Lillian bij haar werk be trekt. Met Vanessa Redgrave als Julia.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19