Gereformeerden in geld en aantal achteruit Handige anti-vries tester voor maar f3,- Shell helpt,ook met lage prijzen VRIJDAG 25 NOVEMBER 1983 PAGINA 17 door Chriet Titulaer Kommaneuken is een ordinair woord voor muggeziften. De laatste keer dat ik het woord muggeziften hier gebruikte, wees een komma- neukende lezer me erop dat mugge ziften muggenziften had moeten zijn, omdat één mug niet kan wor den gezift. Vandaag ga ik zelf een potje kom maneuken, bijna in letterlijke zin. Ik weet dat we leven onder de drei ging van de atoomparaplu. Dat is geen reden om niet te kommaneu ken. Integendeel. Juist in moeilijke tijden moeten we de aandacht voor het detail niet verliezen. Het is een kwestie van overleven. Een neerlandicus wees me laatst op een fout. Ik plaatste na een dialoog- regel het aanhalingsteken vóór de komma in plaats van daarachter, zoals voorgeschreven. Bijvoorbeeld: 'Ik geloof je niet', zei ik. Volgens de Neerlandicus hoorde de komma vóór het aanhalingste ken te staan. Overtuigd van zijn ongelijk pakte ik een boek van de plank, geschre ven door iemand die het weten kon. Ik zocht de eerste vergelijkbare zin op in 'Een ellendige nietsnut' van Remco Camvert. 'Onzin,' zeggen ze. Mijn zelfver trouwen was aangetast. 'De rim pels van Esther Ornstein' door Vestdijk dan maar genomen. 'We hadden beter boven kunnen blijven,' maar... etc. Weer mis. Een buitenlander moest uitkomst brengen. Evelyn Waugh met 'A handful of Dust' 'No one, I am thankful to say,' said mrs. Beaver. Verslagen staarde ik voor me uit. Zou ik het al die jaren fout hebben gedaan? Dat punt, uitroepteken of vraagte ken binnen het sluitende aanha lingsteken vielen, was logisch. Zij voegen aan de dialoogregel iets toe, bepalen er de toon van en zijn er dus direct bij betrokken. Maar de komma in: 'Ik ga weg', zei hij, heeft een heel andere functie. Hij schept een pauze tussen twee zinnen, heeft met de toon van de dialoogregel die wordt uitgesproken alsof er een punt stond, niets te maken en heeft dus evenmin iets te zoeken binnen het aanhalingsteken. Zo luidde mijn redenering. Ik greep de laatste strohalm: 'Schrijf wijzer', door J. Renkema, het 'Handboek voor duidelijk Taalge bruik', uitgegeven door de Staats uitgeverij. Hoofdstuk 5.8.1 'Letterlijke weer gaven van gesproken of geschreven woord', bevatte de volgende voor beeldzin, de enige dit onderwerp betreffende. 'Het kamerlid', zei de minister, 'heeft mijn vraag niet beantwoord.' Goddank. Renkema gaf me gelijk. En zette een dikke rode streep on der de foute interpunctie van zeer vele, zo niet alle, Nederlandse schrijvers en hun uitgevers. Om van het buitenland maar te zwij gen. Ik geef toe: één fout kommaatje is een detail. Zijn het er miljoenen en miljoenen, dan kan worden gespro ken van een Brandende Kwestie. Die hierbij is opgelost. Het bovenstaande ié een column van Henk Spaan, een van de twee ëntachtig die in de bundel 'Kermis op de Dam' uitgever Veen) zijn op genomen. Sterke bundel, mooie stukjes, zoals uit het bovenstaande genoegzaam blijkt (mijn ideaal om ooit eens een volledige column van een collega te citeren is hiermee vervuld). Op verzoek van de uitge ver schreef ik een halfjaar geleden de volgende achterflaptekst: "Karei van het Reve, aan wiens oordeel ik mij niet graag zou ont trekken, is van mening dat er ner gens ter wereld zoveel goede colum nisten zijn als in Nederland. Henk Spaan is een van hen. Dat zegt op zichzelf al genoeg. Daarnaast is hij de meest 'Amerikaanse' van de Ne derlandse columnisten, altijd be reid zijn meestal tegendraadse vi sie in korte (te korte?) zinnetjes en kleine alinea's in een compacte 'sto ry' onder te brengen. Wat wij, in Oegstgeest, dus 'kort Amerikaans' Als alles volgens wens verloopt begint op maandag 28 november (hoewel er op het laatste moment nog ver traging kan optreden) de eerste vlucht van het Euro pese ruimtelaboratorium Spacelab. Aan boord be vinden zich drie experimenten van Nederlandse on derzoekers. Er is een Europees bemanningslid a boord: de Duitser Ulf Merbold. Het is de eerste keer dat een niet-Amerikaan aan boord van de Space Shuttle als passagier meevliegt. Het is ook de eerste keer dat er zes mannen gelijktijdig de aarde verlaten. De Nederlandse astronaut Wubbo Ockels onder houdt vanuit het vluchtleidingscentrum in Houston contact met zijn collega's in Spacelab. Het Spacelab-project dateert al en dus kan de Spacelab-vlucht uit 1973. In dat jaar kwamen NASA en ESA overeen dit sa menwerkingsproject op te zet ten. De bedoeling was de eer ste vlucht uit te voeren in de cember 1980, de vertraging in het project is dus bijna drie jaar. Deze vertraging komt vrij wel volledig voor rekening van de Space Shuttle. De ontwik keling hiervan heeft NASA voor meer problemen gesteld dan was voorzien. Kunstmanen Voor het ruimtelaboratorium Spacelab wordt een geheel nieuw communicatiesysteem in gebruik genomen. Er is voor de instrumenten geen recht streeks contact tussen de com puters aan boord en het vlucht leidingscentrum ip Houston. Het contact verloopt via een nieuw type kunstmaan: de TDRS. Het lag in de bedoeling voor de eerste Spacelabvluch- ten twee van deze kunstmanen beschikbaar te hebben. De lan cering van de eerste TDRS op 4 april j.l. is echter problema tisch verlopen. De Space Shuttle leverde de kunstmaan zonder problemen in een lage baan om de aarde af. Vanuit die baan moest de satelliet met een extra rakettrap worden op gekrikt en dat deel ging fout. De TDRS kwam in een veel te lage baan, doch technici zijn er met 58 dagen voorzichtig ma noeuvreren alsnog in geslaagd deze kostbare satelliet in de juiste positie te krijgen. Op het nippertje, sedert 23 sep tember, hangt de kunstmaan in de geostationaire baan op 36.000 km boven de evenaar, net ten oosten van Brazilië. De satelliet doet het volgens plan doorgaan. Het was overigens de bedoeling dat er twee van deze satellieten voor de eerste Spacelab-vlucht beschikbaar zouden zijn. De lancering van de tweede satelliet is in ver band met de gesignaleerde problemen uitgesteld tot mid den volgend jaar. De vlucht van Spacelab wordt wel een beetje gehinderd door het feit dat er slechts één TDRS be schikbaar is, maar dit onge mak wordt voor lief genomen, omdat men zeker geen nieuw uitstel wil accepteren. Bemanning In 1977 verscheen in een aantal Nederlandse bladen een adver tentie waarin bemanningsle den voor het ruimtelaborato rium Spacelab werden ge vraagd. Soortgelijke adverten ties verschenen in heel Euro pa, en meer dan 2000 kandida ten dienden zich aan. Analogie aan het Songfestival werden nationale voorselecties gehou den. In de Europese selectie zaten vijf van de 192 Nederlan ders die solliciteerden. Uitein delijk zijn er drie Europeanen overgebleven, die inmiddels een opleiding tot bemannings lid van dat ruimtelaboratorium hebben gevolgd: de Duitser Ulf Merbold, de Zwitser Clau de Nicollier en onze landge noot Wubbo Ockels. Voor de eerste vlucht is de Duit ser aangewezen als beman ningslid. Dit was overigens re delijk voorspelbaar, want Duitsland heeft een meerder heidsaandeel van 54,9 procent in het Spacelab-project. Het lijkt best redelijk dat de Duit ser wordt gekozen als er geen redenen zijn om hem niet te kiezen. Wubbo Ockels speelt overigens wel een belangrijke rol tijdens deze vlucht. Hij praat vanuit „Mission Control" in Houston met de astronauten in de ruimte. Ulf Merbold is bemanningslid van Spacelab, dat is iets anders dan een gewoon astronaut. Zijn opleiding is gericht op de bediening van de vele experi menten die in het ruimtelabo ratorium moeten worden uit gevoerd. In gewicht gemeten is de helft van deze instrumenten geleverd door Europa en de helft door Amerika. Er zijn dan ook twee bemanningsleden voor Spacelab, Ulf Merbold en de Amerikaan Byron Lichten berg. De vlucht van Spacelab begint op Cape Canaveral en eindigt op de luchtmachtbasis Ed wards in Californië. Geduren de negen dagen, zal het ruimtelaboratorium op 250 ki lometer hoogte om de aarde cirkelen. Het is voorlopig de laatste vlucht die met Space Shuttle Columbia wordt ge maakt. Na deze vlucht gaat de shuttle grondig in de revisie. Twee miljard De ontwikkeling en de bouw van het eerste Spacelab hebben twee miljard gulden gekost. Nederland heeft van deze kos ten 2,2 procent voor haar reke ning genomen. In ruil voor de ze bijdrage mocht Fokker de luchtsluis bouwen. De lucht- sluis is een cilindervormig ap paraat dat gebruikt wordt om instrumenten vanuit de kunst matige atmosfeer van het ruimtelaboratorium van en naar de luchtledige ruimte te brengen. Het Spacelab bestaat uit een gesloten deel (dat een middellijn van 4,2 meter heeft) en uit open pallets. Deze pal lets werden op vroegere vluch ten van de Shuttle al beproefd. Het ruimtelaboratorium is er op berekend vele malen ge bruikt te worden. Officieel moet een laboratorium tien jaar meegaan en in die tijd 50 vluchten kunnen maken. Voorlopig zijn er echter niet zoveel vluchten gepland. NA SA wil in de jaren 1984,1985 en 1986 voor zichzelf één vlucht per jaar maken. In 1985 heeft Duitsland één com plete Spacelab-vlucht bespro ken. Voor die vlucht is overi gens Wubbo Ockels aangewe zen als bemanningslid. NASA hoopt dat vanaf 1987 tenminste twee vluchten per jaar ge maakt kunnen worden. Voor een deel zal dat moeten gebeu ren door vluchten te verkopen aan derden. Met Duitsland, Ja pan en de Europese ruimteor ganisatie worden hierover al onderhandelingen gevoerd. Het probleem is ook in dit ge val de prijs. Een complete vlucht van de Space Shuttle met Spacelab inclusief trai ning van bemanningsleden kost zo'n 600 miljoen gulden. Experimenten Zoals gezegd bevinden zich aan boord van Spacelab ook vele Europese experimenten. Drie hiervan zijn voorgesteld door Nederlandse instellingen: het Nationaal Lucht- en Ruimte vaartlaboratorium NLR, de Technische Hogeschool in Delft en de Katholieke Univer siteit in Nijmegen. Met het ex periment van het NLR wordt het gedrag van vloeistoffen in gewichtloosheid bekeken. Vloeistoffen kunnen in de ruimtevaart de stabilisatie en daarmee de standregeling van een ruimtevaartuig beinvloe- den. Het NLR heeft vier ge deeltelijk met vloeistof gevul de vaatjes geleverd, die op een voorgeschreven manier gaan bewegen. De TH in Delft (vakgroep Toege paste Metaalkunde) bekijkt de stolling van gietijzer bij ge wichtloosheid. Er wordt geke ken naar de invloed op de kristalstructuur van verontrei nigingen van zwavel en fosfor. De Universiteit in Nijmegen ten slotte kijkt naar de invloed van harde röntgenstraling op pig ment in het oog. Tijdens be mande ruimtevluchten hebben astronauten lichtflitsen waar genomen, die mogelijk het ge volg zijn van kosmische stra ling. Het experiment uit Nij megen moet hier duidelijkheid in brengen. Andere Nederlandse instellin gen, zoals KLM Aerocarto, doen mee aan een proef waar bij de aarde vanuit Spacelab wordt gefotografeerd. Als u de vlucht goed wilt volgen bent u aangewezen op de Duit se televisie. Die zullen onge twijfeld iedere dag uitgebreide reportages hebben en onder meer beelden laten zien van de persconferentie die recht streeks vanuit de ruimte wordt gegeven. VUT-regeling voor predikanten WA IJl m Henk Spaan vond dat nog niet vleiend en wervend genoeg, en schreef zelf een betere flaptekst: "In een stijl die men onmiddellijk her kent als de zijne, met een bijna on Nederlands gevoel voor ironie - bij hem nooit doel maar altijd middel - schrijft hij over alles en'iedereen. Tegendraads en briljant beknopt pakt hij in zijn papieren guerrilla dat aan wat in Nederland niet deugt." Enzovoort. Zelfkennis is ook een deugd, zeg ik altijd maar. Henks argumentatie voor zijn 'aanhalingstekens-aanpak' (eerst het aanhalingsteken, dan de kom ma) vind ik intussen overtuigend, al heb ik het altijd anders geleerd, en ook gedaan. Ik was daarin de enige niet. In zijn column in Het Parool somde Henk Spaan onlangs zij n lijstje van 10 beste Neder landse romans na 1945 op. Van al die tien schrijvers (Reve, Hermans, Vestdijk, Wolkers, Campert, Mu- lisch, Cremer, Blaman, Ruyslinck en Hella S. Haasse) bezit ik boeken waarin zij de aanhalingstekens, volgens de Spaan-doctrine, óók fout hebben gezet! De plaatselijke gereformeerde kerken zullen in toenemende ma te met financiële moeilijkheden te maken krijgen. De voorzitter van het landelijke verband van commissies van beheer van deze kerken, de heer C. L. Dekker, die de gereformeerde synode in Lun- teren gisteren hierover inlichtte, deelde mee, dat nu al vele plaat selijke kerken een daling van in komsten te zien geven. Bij 'Kerk balans 1983' gingen 61 kerken in toezeggingen achteruit. Dat aan tal zal de komende jaren toene men, vreest Dekker. Bovendien gaat het ledental achteruit. Tot 1990 zal dat met gemiddeld 1,5 procent dalen. Dan zullen de gereformeerde kerken, die nu nog op 850.000 staan, 700.000 leden hebben. Er wordt rekening mee gehouden, dat de afdrachten van de plaatse lijke kerken voor het landelijke werk van 1985 af met 2 a 3 pro cent per jaar zullen worden ver laagd. De heer Dekker deed een dringend beroep op de synode, zich de komende jaren te bezin nen op de omvang van het lande lijke werk en de kosten die dat met zich brengt. Bezuinigingen De financiële adviseurs van de sy node lieten weten, dat er voor volgend jaar geen reden is voor paniek. Maar de grens van wat de plaatselijke kerken voor de lan delijke taak moeten opbrengen is wel bereikt. Omdat het leden tal terugloopt, moet het landelij ke werk worden beperkt. Dat gebeurt door 'beleidsombui gingen', vooral in het werk voor de gereformeerden in het buiten land, en door vacatures niet meer vanzelfsprekend te vervullen. Nieuwe voornemens komen niet meer ter tafel als er ook niet een 'prijskaartje' bij gegeven is. Toch zag de synode nog wel ruimte om voor een jaar drie schoolverlaters in te schakelen op de landelijke kantoren. De begroting voor 1984 van dit kerkverband sluit met een be drag van f 67 miljoen. Pensioen lasten voor de 1200 predikanten en het zendingswerk zijn de grootste posten, elk f 15 miljoen. Aan het Werelddiakonaat den- ken deze kerken bijna f 14 mil joen te besteden. Predikanten kunnen per 1 januari 1984 gebruik maken van een VUT-regeling. Dat besloot de sy node gisteren. De regeling geldt voor dienstdoende predikanten. die de leeftijd van 63 jaar hebben bereikt en ten minste de vooraf gaande tien aaneengesloten ja ren deelnemer zijn geweest aan de emeritaatsregeling voor pre dikanten. (Vorige maand besloot het her vormde synodebestuur tot een overeenkomstige regeling. De classes (regio's) van deze kerk moeten daarover nog oordelen). Nieuwe voorzitter Professor dr. ir. J. H. van Bem- mel, hoogleraar in de medische informatica aan de Vrije Univer siteit van Amsterdam, heeft het voorzitterschap van de Evange lische Alliantie overgedragen aan professor dr. J. P. Versteeg. Deze is sinds 1968 hoogleraar 'Nieuwe Testament en missiolo- gie' aan de theologische hoge school van de Christelijke Gere formeerde Kerken in Apeldoorn. Van Bemmel is voorzitter ge weest van de oprichting van de alliantie afin augustus 1979. (De Evangelische Alliantie is een organisatie van evangelische en reformatorische christenen, die ten doel heeft om door het orga niseren van bijeenkomsten el kaar beter te leren kennen. Ze doet ook mee aan activiteiten op het gebied van evangelisatie). Beroepen. Hervormde Kerk: be roepen te Zoetermeer A. de Reu ver Capelle aan de IJssel. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Groningen (voor zendingsarbeid op Irian Jaya, Indonesië) en te Alphen aan den Rijn kandidaat A. J. Pol Zwolle, te Hattem M. Blok En schede, te Anna Paulowna-Enk- huizen G. E. Geerds Drachten, te Emmeloord H. van den Berg Hoek (Z.), te Haulerwijk J. van de Wetering Harkstede (Gr.), te Schildwolde (Gr.) H. Strating Drogeham (Fr.); aangenomen naar Drachten Tj. Boersma Apel doorn. Het bestuur van de Stichting tot bevordering van het weten schappelijk onderwijs in de Ju- daistiek heeft dr. Albert van der Heide (41) benoemd tot bijzon der hoogleraar in de judaistiek aan de Vrije Universiteit in Am sterdam, dit met ingang van 1 ja nuari aanstaande en voor de tijd van vijf jaar. Van der Heide wordt de opvolger van professor dr. C. J. den Heijer, wiens ter mijn van drie jaar nu afloopt. Den Heijer kon deze leerstoel niet langer combineren met zijn werk als wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de theolo gische hogeschool van de Gere formeerde Kerken in Kampen. Dr. Van der Heide werkt aan de Leidse universiteit als weten schappelijk hoofdmedewerker bij de vakgroep hebreeuws en aramees. Zijn benoeming werd mogelijk door een belangrijke fi nanciële bijdrage van de 'Vereni ging voor wetenschappelijk on derwijs op gereformeerde grond- Lezing. Vanavond houdt dr. W. J. Ouweneel uit De Bilt de laatste lezing in de serie 'Levensver nieuwing', om 8 uur in de Lok- horstkerk aan de Pieterskerk straat in Leiden. Deze lezing gaat over 'levensvernieuwing bij Luk- as, een dokter'. Morgenavond werkt het jonge renkoor 'The Lord's Folks' mee aan een viering in de rooms-ka- tholieke kerk aan de Herensingel in Leiden, die om 7 uur begint. Jubileum. Zondag viert Wim Landsman zijn veertigjarig jubi leum als organist van de Dorps kerk in Wassenaar. Na de mor gendienst (10 uur) biedt de ker- keraad van de hervormde wijk- gemeente Dorp hem in het Dorpscentrum, Schoolstraat 6, een receptie aan, van kwart over 11 tot half 1. Geen hulpbisschop De dekensvergadering van het rooms-katholieke bisdom Gro ningen wil geen hulpbisschop naast bisschop Möller. Twee bis schoppen zouden in geen ver houding staan tot het aantal rooms-katholieken in dit bis dom, zo menen de dekens. Bo vendien kan het bisdom zich fi nancieel geen hulpbisschop ver oorloven. De dekens vinden ook het klimaat in katholiek tyederland te slecht om nu een hulpbisschop aan te vragen. Zij hebben de indruk, dat 'Rome' alleen luistert naar een bepaalde groep katholieken en geen echt overleg pleegt met de direct betrokkenen. Bisschop Möller zelf denkt er an ders over. Hij zei in de pastorale raad van het bisdom, dat Neder land meer bisschoppen nodig heeft. Vanuit nationale en inter nationale instanties wordt veel van de bisschoppen gevergd. Zij moeten daarbij worden onder steund. Hij vroeg zich af, hoe lang hij zelf nog op zijn post kan blijven zónder deze hulp. Toch vond de pastorale raad in Groningen een hulpbisschop evenmin nodig. Aan de ene kant blijven parochies om financiële redenen onbemand, maar aan de andere kant zou de top van het bisdom wél worden versterkt. Er zijn, volgens de raad, geen te kortkomingen die de benoeming van een hulpbisschop noodzake lijk maken. "De kerk wordt door de kaders van de parochies en de kenaten en van het bisdom goed gedragen". Bisschop Möller zei, de argumen ten van de dekens en de raad 'nuttig en van belang' te vinden. Bisschop in Genève? De rooms-katholieke bisschop penconferentie van Zwitserland is van plan, de stad van de kerk hervormer Calvijn, Genève, na bijna vier en een halve eeuw weer tot bisschopsstad te maken. De protestanten van Genève, aan wie om advies was gevraagd, hebben dit voornemen bijna i afgewezen. Bisschop Pierre Mamie van Lau sanne is daar 'verbaasd' en 'diep bedroefd' over. "De protetantse verklaring toont de diepte en omvang van de kerkelijke ver deeldheid. De manier waarop in deze verklaring het bisschop sambt wordt omschreven is on aanvaardbaar. Het is in strijd met de werkelijkheid en met de theo logische en pastorale grondlij nen van het Tweede Vaticaans Concilie". De bisschoppen houden aan hun plan vast, "met geduld en volhar ding en zonder de vrede tussen de kerken in gevaar te brengen". Nee. De Britse Raad van Kerken heeft in zijn herfstvergadering een radikaal nee laten horen te gen de voortgaande kernbewa pening en de vervanging van ver ouderde Polaris-raketten door Trident-raketten op Britse on derzeeërs. Een resolutie noemt de aanmaak en het bezit van kernwapens een 'zonde tegen over God en zijn schepping'. ADVERTENTIE Bij Shell bent u aan het goede adres voor benzine tegen konkurrerende prijzen en allerlei handige artikelen. Zo hebben we tijdelijk een slimme anti-vries tester voor een zeer zacht prijsje. Alle deelnemende stations, die u herkent aan het reldamemateriaal, hebben ze, zolang de voorraad strekt

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17