SD T "Een zeldzaam mooie opgave" Koos Haneveld nu voorgoed verdwenen Feyenoord aast weer op v.d.Gijp Uit keurkorps van RCL Schaker Ribli neemt revanche AZC-coach Geurtsen kijkt reikhalzend uit naar EC-finale Poortvliet uitgeleend aan Roda UEFA wijst Sp aans protest af ZIJL LGB-V.Z.C. Valken 68 Koudekerk Van Basten traint weer R.C.L-Noordwijk VRIJDAG 25 NOVEMBER 1983 ROTTERDAM (GPD) - René van der Gijp voetbalt zondag in geen geval met Feyenoord mee in het duel met FC," Utrecht. De Rotterdammers zijn gisteren in de onderhan-' delingen met de Belgische club niets opgeschoten. „Pasi na het weekeinde zal de beslissing vallen", aldus Feye-' noord-bestuurder Aad van der Laan. De Rotterdamse" club wil Van der Gijp van Lokeren huren tot het eind van5 dit seizoen met een optie op koop voor het volgend jaar. Daarover is tot nog toe echter geen beslissing genomen. Volgens Van der Laan is dit een ge- ste arny in een mitella stopte. volg van het feit, dat de voorzit ter van Lokeren momenteel in het ziekenhuis ligt. Alleen als hij zijn fiat geeft keert Van der Gijp voorlopig tijdelijk terug naar Rotterdam. Bekend is evenwel dat Lokeren Van der Gijp liever verkoopt dan verhuurt. Dit on danks het gegeven dat hij op dit ogenblik niet in de basis staat. Van Ettekoven Toparbiter Henk van Ettekoven moet voorlopig verstek laten gaan op de Nederlandse velden. Vermoedelijk maandag al zal de Edenaar in het Nijmeegse Rad- boudziekenhuis worden geope reerd aan de rechter bovenarm. Van Ettekoven brak ruim drie we ken terug zijn arm op twee plaat sen tijdens een ongeluk dat hij kreeg toen hij huiswaarts keerde na het eredivisie-treffen Fortuna SC-Sparta. De behandelende art sen wilden die blessure langs na tuurlijke weg laten genezen, maar besloten tot operatief in grijpen toen woensdag bleek dat er nog steeds geen verbetering was ingetreden. FC Utrecht FC Utrecht moet overmorgen te gen Feyenoord vrijwel zeker zon der doelman Jan-Willem van Ede aantreden. De keeper van Jong Oranje kwam tijdens de training ongelukkig te val op de licht be vroren grond en liep daarbij een zwaar gekneusd sleutelbeen op. Hij stelde zich meteen onder me dische behandeling van clubarts Rijn Strik werda die de gek we t- Trainer Barry Hughes zal doelman van FC Utrecht II, de 21-jarige Mario Kok moeten in zetten. Hij is tweede keeper ge worden, nadat Jan Stroomberg aan Excelsior werd uitgeleend. Mario Kok heeft tot nu toe geen en kele keer met het A-team van FC Utrecht gespeeld, zelfs in oefen wedstrijden kwam hij nog niet met de selectie in actie. Barry Hughes mist behalve Van Ede ook Gerard van der Lem en Jan van de Akker die beiden voor vier duels werden geschorst. Ze worden tegen Feyenoord vervan gen door respectievelijk Herman Verrips en Ben Rietveld. LEIDEN - Het zal Koos Haneveld niet nog eens gebeuren. Nu heeft hij écht "Nee" gezegd tegen RCL, en zelfs zijn vertrouwensman Rinus Rijnsburger schijnt zich daarbij te hebben neergelegd. De elftalleider zal niet zoals in het recente verleden nog eens bij Koos Haneveld aankloppen om hem over te halen in het hoogste team van de Leider- dorpse Racing te blijven voetballen. LONDEN (ANP/Reuter) - Zoltan Ribli heeft in de tweede partij voor de tweekamp met Vassili Smislov direct al revanche geno men voor de nederlaag, die hij in het openingsduel had geleden. De Hongaar dwong na zijn 42e zet de 62-jarige Sowjetrus tot op gave. Smislov, die zwart had, koos voor de Bogo-Indische verdediging. Hij stelde zich ondernemend op, maar Ribli wachtte rustig af en verbeterde zijn positie stukje bij beetje. Hoe Smislov ook bedenk tijd in de stelling investeerde, hij slaagde er maar niet in de druk wat te verminderen. Het gevolg was dat Smislov in ernstige tijd nood raakte. Zo had hij na 22 zet ten al twee uur en vijf minuten verbruikt. Voor de laatste acht zetten had Smislov nog drie mi nuten en minder dan een minuut voor drie zetten. Inmiddels was de immer glimla chende voormalige operazanger Smislov, die in Londen verge zeld wordt door zijn echtgenote Nadejda Andrejevna, een pion achter geraakt. Met de vlag op vallen koos hij niet steeds voor de beste voortzetting, waardoor de vrijpion van Ribli steeds pro- duktiever kon worden. Na de 42ste zet van Ribli zag Smislov het zinloze van verder spelen in. De derde partij staat voor mor gen op het programma. Partij Wit: Ribli (Hon). Zwart: Smislov (Sow). 1. d2-d4 Pg8-f6; 2. c2-c4 e7-e6; 3. Pgl-13 LfB-b4 schaak; 4. Lcl-d2 a7-a5; 5. g2- g3 d7-d5; 6. Ddl-c2 Pb8-c6; 7. a2-a3 Lb4-e7; 8. Lfl-g2 d5xc4; 9. Dc2xc4 Dd8-d5; 10. Dc4-d3 0-0; 11. Pbl-c3 Dd5-h5; 12. 0-0 Tf8-d8; 13. Dd3-c4 Lc8-d7; 14. Tfl-el Pf6-d5; 15. e2-e4, Pd5-b6; 16. Dc4-d3 a5-a4; 17. h2-h3 f7- f6; 18. d4-d5 Pc6-a5; 19. Tal-dl Pb6- c4; 20. Ld2-cl e6-e5; 21. Pf3-h4 b7-b5; 22. Ph4-f5 Le7-f8; 23. Dd3-c2 Pc4-d6: 24. g3-g4 Dh5-f7; 25. f2-f4 Pd6xf5; 26. a4xf5 e5xf4; 27. d5-d6 c7-c6; 28. Pc3x- b5 Df7-c4; 29. Pb5-c3 Lf8xd6; 30. Dc2- xa4 Lc6-e5; 31. Tel-e4 Dc4xa4; 32. Te4xa4 Ld7-e8; 33. Tdlxd8 Ta8xd8; 34. Lclxf4 Le5xf4; 35. Ta4xf4 Pa5-b3; 36. Tf4-b4 Pb3-d4; 37. a3-a4 Pd4-c2; 38. Tb4-b6 Pc2-e3; 39. a4-a5 Pe3-c4; 40. Tb6-a6 Td8-b8; 41. Lg2-fl Pc4-e5; 42. Ta6-b6 zwart geeft op. "Ik liet me steeds weer paaien, dan", lacht Haneveld. "Maar één keer heeft al 'Heintje' in de krant gestaan en dat mag geen tweede gebeuren". Toch nog onverwacht is de Leider- dorpse verdediger nu dus voor goed verdwenen uit het stan daardteam van de Bloemerd- ploeg. Twee jaar geleden kondig de hij zijn afscheid al aan, een jaar later deed hij dat opnieuw maar draafde een paar maanden terug toch weer op in het stan daardkorps, inmiddels onder hoede van Jan Dahrs. 'Actie-lei der' Rinus Rijnsburger kon met succes terugzien op de 'trek Koos over de streep'-campagne. Die had tot doel een brok routine voor de RCL-verdediging te be houden. Met ook nog de uit nood uit het derde teruggeroepen Bram Brandt, dacht nieuwko mer Jan Dahrs in elk geval over een hecht doortimmerd verdedi- gingsblok te beschikken. Maar helemaal safe zat het deson-' danks niet bij RCL, in meerdere opzichten. Kort na de competi tie-start moest al een aantal ver helderende gesprekken met alle betrokkenen (onder wie Peter Siera) worden gevoerd om het Leiderdorps schip drijvende te houden. Er kwamen ook te wei nig punten binnen en dat brengt automatisch kritiek met zich mee. Hoewel de crisis leek overwonnen (RCL heeft inmiddels voet aan de grond in de middenmoot) werd dat Koos Haneveld nu net eventjes teveel. "Het liep alle maal niet zo voortreffelijk. Dan krijg je kritiek, ook van de trai ner. Dahrs is hardstikke sympa thiek, zijn veldtraining is goed, maar tijdens een bespreking hoor je dan toch dingetjes waar van ik denk... Maar daar wil ik niet over uitweiden". Na zich elf seizoenen als uiterst doelmatig voorstopper aan RCL te hebben gegeven, zag de Am sterdamse Zaandammer in Koos Haneveld een geschikte vrije verdediger. "Dat is een plaats waar je erg geconcentreerd moet spelen", stelt Dahrs. "Dat Koos al aan het begin van het seizoen had gezegd liever in een lager elf tal te willen gaan spelen, is een teken dat dat moeilijk voor hem is. We kregen teveel goals tegen, ik vind ook dat je bij een 2-1 of 3-2 voorsprong op de nul moet ALPHEN AAN DEN RIJN De eerste finalewedstrijd van de Europa Cup tussen AZC/Microlife en Pro Recco beloofd zondag in Veenendaal een happening van de eerste orde te worden. Naar schatting twee- tot drieduizend toeschouwers zullen het waterpolofeest van nabij meema ken. Toeschouwersaantallen, die in Nederland lange tijd niet meer gere gistreerd zijn. kunnen spelen. Daar zei ik tij dens een bespreking weieens wat van". Best begrijpelijk, want RCL ver speelde reeds menig winstpunt in de laatste minuten van een wedstrijd. "Maar dat heb ik Koos nooit alleen verweten. Als we een wedstrijd verliezen, dan ver liezen we allemaal. Ook de trai- "Ik heb de eer aan mezelf gehou den", zegt Haneveld. "Ik heb ge probeerd me aan te passen, maar het ging steeds moeizamer. Ik zag er tegenop om er iedere za terdag weer volop tegenaan te moeten. Straks ga ik lekker in het derde spelen, heb je niet elke week die druk. En als het kan 's middags even bij het eerste kij ken, het blijft toch je club en je elftal. Ze redden het wel dit jaar. De mentaliteit is goed en ze heb ben een dosis techniek, maar dat komt er niet elke week uit. 't Is een beetje wisselvallig". Maar volgens 'de klus' zal het niet nodig zijn om straks nog eens bij Haneveld aan te bellen om te vra gen of hij RCL 1 nog eens wil hel pen. "En als ze wel komen, dan zeg ik echt nee". GERARD HAVERKAMP De 1500 man die AZC veertien da gen terug ten koste van titelver dediger Spandau de eindstrijd zagen bereiken, uitgezonderd. De vijfvoudige landskampioen uit Alphen beleeft dan ook glo riedagen. MADRID (GPD) - Zoals te ver wachten viel beeft de UEFA bet protest van Spanje tegen de wedstrijd Malta-Neder land afgewezen. Gisteren presenteerde Pablo Porta en Agustin Dominguez, resp. voorzitter en secretaris van de Spaanse voetbalbond, een uitvoerig dossier in Zu rich met veronderstelde on regelmatigheden rond de or ganisatie van de omstreden interland. De UEFA bleek echter weinig gevoelig voor de Spaans ar gumenten, die voornamelijk gebaseerd waren op bet feit, dat de KNVB de wedstrijd georganiseerd had en dat Nederland onrechtmatig be voordeeld zou zijn doordat Aken net over de Nederland se grens ligt. Ook de Spaanse klacht dat de KNVB 100.000 gulden aan Malta zou hebben betaald als compensatie vond in de ogen van de UEFA-bestuur- ders geen genade. Net als Don Quichot en Sancho Pan- za bleken Porta-en Domin guez alleen maar tegen mo lens gevochten te hebben. Zelfs George Geurtsen, die als coach èn internationaal scheids rechter toch al heel veel heeft meegemaakt, heeft de kriebels. "Als ik zondag in dat bad zit, ge niet ik van al die mensen. Dat dit in Nederland mogelijk is, doet je echt wat", geeft de anders zo za kelijke AZC-voorman zijn gevoe lens prijs. "Eindelijk krijgt het polo eens "Hie aandacht die het verdient. Het is lang geleden dat we een gebeuren als dit hebben gehad. Ik denk zelfs dat we terug moeten gaan naar de Europese kampioenschappen van '66 in Utrecht. Toen waren er ook zo veel mensen op de been. In de aanloop van het Olympisch jaar is het gegeven dat AZC nu de fi nale speelt dan ook een enorme opsteker. Zeker, als we die finale straks kunnen winnen", vervolgt de 47-jarige Doorwerthenaar, die om meer dan een reden in het middelpunt van de belangstel ling staat. De successen van AZC worden niet alleen met complimenten gelardeerd. In eigen land wordt er met een zekere afgunst naar de 'machtspositie' van Geurtsen, die als toparbiter ook scheids rechters opleidt, gewezen als het om de vaak bekritiseerde arbitra ge gaat. Geurtsen zou vanwege zijn dubbelfunctie in zijn rol als coach van AZC teveel invloed hebben op de scheidsrechters. Rob Schouten van Zijl/LGB sprak dat recentelijk openlijk uit. Gehekeld En ook in internationale wedstrij den worden de arbiters vaak ge hekeld door verliezende coaches. Vers in het geheugen ligt de kri tiek van Spandau-coach Alfred Balen ("We zijn beroofd door een stel bandieten") na de beslissen de 8-5 zege van AZC tegen de Duitsers. Geurtsen stoort zich enorm aan dat soort zaken. door Wim van Wanrooy "Goede 'scheidsrechters zijn er niet, die moeten nog geboren worden. Je moet acceptabele scheidsrechters hebben. En ik ben blij dat de arbitrage geaccep teerd wordt als subjectief, met voor- en nadelen. Thuis spelen heeft inderdaad voordelen. Maar we zijn verkeerd bezig als we als coach de scheidsrechters overal de schuld van geven. De pers heeft onze zege op Spandau ook afgedaan als 'n 'mazzeltje'. Ik wil daar afstand van doen", reageert hij in eerste instantie. Om het onderwerp vervolgens enigszins uit te diepen. "Ik sta bekend als emotioneel, maar als je na een wedstrijd de scheids rechters er bij gaat halen om je tekortkomingen te camoufleren, is dat een slechte zaak. Dat Span dau teleurgesteld was, kan ik be grijpen. Zij wilden dit jaar graag de Supercup, die ze vorig jaar nog aan Alma Ata moesten laten, winnen. Ze waren dus zeer ge motiveerd en dan is verliezen pijnlijk. Wij hebben dit jaar in Dubrovnik met 11-8 tegen Jug voorgestaan en in Berlijn met 9-8 tegen Spandau. In de laatste mi nuten werd het respectievelijk 11-11 en 9-11. Drie goals tegen. Door eigen toedoen hebben we de scheidsrechters de kans gege ven om acties als fouten te inter preteren. Die kans mag je ze niet geven". Basis En die kans zal AZC de arbiters straks in Genua, waar op zater dag 3 december de return tegen Pro Recco gespeeld wordt, niet mogen geven. Zaak is dat de Al- phenaren nu in Veenendaal een goede basis leggen om straks voor het helse Italiaanse publiek Concentratie bij Geurtsen en de spelers op de bank. "Met kritiek op scheidsrechters camoufleer je je eigen tekortkomingen. Je moet ze de kans niet geven om acties als fouten te interpreteren". (foto Wim Dijkman) overeind te kunnen blijven. De opdracht is dus bekend. Geurt sen gelooft heilig in de kansen van zijn ploeg. "De sfeer is dus danig dat het mogelijk is als ama teurs deze prestatie te leveren. Behalve een prima organisatie binnen de club hebben we mo menteel het sterkste Nederland se clubzevental van de laatste ja ren. Zowel qua leeftijd als routi ne zitten we goed. We hebben een mixture van jong (Van Win- sen, Pielstroom, Verboom, Jan sen, De Vogel) en oud (Buunk, Veer, Van Es, Noordegraaf, Mis- dorp) en kunnen ons daardoor instellen op diverse tactieken van tegenstanders. We hebben er hard voor gewerkt om dit te be reiken, maar niet extra hard in de zin van meer trainen dan nor maal. Alle spelers volgen hun ge wone levenspatroon. Dat is ide aal. Bovendien is AZC ontspan nen, hetgeen ook door een men taliteitsverandering van mij komt. Ik heb me dit jaar ten aan zien van de spelers wat soepeler opgesteld en dat is toch beter". Het wekt van de 'globetrotter' Geurtsen geen verbazing dat hij tot in details informatie over Pro Recco kan verschaffen. Zo weet hij te melden dat er in Italië nog al wat trainers- en voorzitterswis selingen hebben plaatsgevon den. Ook Recco ontkwam er niet aan. Pizo, die vorig jaar als 42-ja- rige nog als speler actief was, is nu praeses. De 'amateurploeg' met zes internationals wordt ge steund door de reder/miljonair Peruzzi. Recco stamt uit het rond Genua gelegen waterpolocen- trum. 'Ik verwacht dat Recco erg veel op de contra-aanval zal spelen met een wisselende midvoor. Het ge vaar van die ploeg schuilt voor namelijk in periodes van dood spel. Het wordt in Veenendaal meer een zwemwedstrijd dan te gen Spandau, dat het van fysieke kracht moest hebben. Ze kun nen, net als wij veel speldoelpun- ten maken en dat duidt op klas se", weet Geurtsen. "Ik hou mijn spelers voor dat je van deze wed strijd vreselijk kunt nagenieten. Van de momenten dat je boven je kracht speelt. Op kritieke mo menten hebben we dat tegen Spandau al beleefd. Voor de spe lers is zo'n finale natuurlijk een belasting, maar wel een zeld zaam mooie". ADVERTENTIE Waterpolowedstrijd Zaterdag 26 november, aanvang 19.00 uur. Zwembad De Zi]4. Aangeboden door MercSSOl. ADVERTENTIE A.s. zaterdag 26 november 1983 om 14.30 uur te Valkenburg aan de Dulfraklaan Aangeboden door J.S. Lips Assurantiën BV "Ons advies kost U niets". EINDHOVEN (GPD) - Jan Poort vliet, de bij PSV overbodig ge worden middenvelder, zal de rest van het seizoen op uitleenba sis uitkomen voor Roda JC. Gis termiddag werd in Eindhoven tussen Roda en PSV een ak koord bereikt over de vergoe dingssom, zodat de Zeeuwse ex- international zondag al in de thuiswedstrijd tegen Go Ahead Eagles zijn debuut bij Roda kan maken. Aanvankelijk waren ook Sparta, Standard Luik en FC Groningen geinteresseerd in Poortvliet, die zich bij PSV niet langer kon ver enigen met de rol van bankzitter. Begin deze week liet FC Gronin gen weten geen heil meer te zien in verdere onderhandelingen, terwijl Standard op korte termijn geen beslissing wilde nemen om dat de Belgische vereniging de selectie eerst wil uitbreiden met een spitsspeler. Van Sparta heeft Poortvliet na de eerste informele contacten niets meer gehoord. Poortvliet zelf had erop gerekend dat hij door PSV aan Roda JC zou worden uitgeleend met een optie op een definitieve transfer naar de Limburgse eredivisie club. Zover wilden de Eindhove- naren evenwel niet gaan, zodat Poortvliet zich aan het eind van dit seizoen weer bij PSV zal moe ten melden, omdat zijn contract nog een jaar doorloopt. Poort vliet: „Dat zijn eventuele zorgen voor later. Ik wilde zo snel moge lijk weer ergens aan de bak ko men en dat is nu bij Roda gelukt. Bij het begin van het nieuwe sei zoen kan er bij PSV weer een heel nieuwe situatie zijn ont staan, waardoor ik misschien weer wel een redelijke kans maak op een plaats in de basis". UTRECHT (GPD) - Marco van Bas ten heeft van zijn behandelende arts te horen gekregen dat hij be gin volgende week de training mag hervatten. De topscorer van de eredivisie is bijna anderhalve maand uitgeschakeld geweest door de ziekte van Pfeiffer en kon ook niet meedoen met het Nederlands elftal in de kwalifica tiewedstrijd tegen Spanje. Van Basten: „Ik had gedacht dat ik begin december aan de slag zou kunnen maar het is gelukkig een week eerder geworden. Ik voel me momenteel prima en hoop via een aangepaste training zo gauw mogelijk weer in de ge wenste conditie te zyn. Niet al leen om competitie-voetbal bij Ajax te kunnen spelen maar vooral ook met het oog op de wedstrijd van het Nederlands elftal op 17 december tegen Mal- AD VERTE NTIE Zaterdag a.s. 14.30 uur Advertentie aangeboden door: HoutvezelbedrIJf van der Zwan, b.v. Achthovenerweg 17a Leiderdorp.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13