-c Leiden onderzoekt tussenvorm kopen of huren woningen Wat te doen na de vredesdemonstratie 'Verdere aantasting van minima onaanvaardbaar' J Maatschappelijk GebondenEigendom Platform houdt conferentie EHD moest 2417 maal uitrukken Leiden DONDERDAG 24 NOVEMBER 1983 Wethouder Tesselaar: "Er worden geen woningwetwoningen ver kocht". (foto Wim Dijkman» LEIDEN - Een huis kopen of huren? Dat is geen een voudige keuze. Het heeft allebei zo z'n voor- en na delen. Een tussenoplos sing was er tot voor kort eigenlijk niet. door Jan Rijsdam In de afgelopen jaren zijn echter heel wat ideeën ontwikkeld om tot een tussenvorm te komen waarin de voordelen van kopen en huren zoveel mogelijk zijn verenigd en de nadelen prak tisch worden uitgesloten. Maat schappelijk Gebonden Eigen dom heet zo'n tussenvorm, die inmiddels met succes in praktijk is gebracht. In Rotterdam name lijk experimenteren de gemeente en woningbouwverenigingen sinds drie jaar met deze unieke vorm van eigen woningbezit. Onlangs zijn stemmen opgegaan om ook in Leiden een experi ment te beginnen. De Protes tants Christelijke Woningbouw vereniging (PCW) heeft zich bij de gemeente aangemeld als ge gadigde voor een dergelijk pro ject en de raadsleden Jansen (WD) en Van der Ham (D'66) hebben wethouder Tesselaar van volkshuisvesting gevraagd de mogelijkheden van Maatschap pelijk Gebonden Eigendom op hun merites te bekijken. Het WD-raadslid heeft bovendien aangekondigd volgende week, tijdens de behandeling van de gemeentebegroting in de raad, een motie te zullen indienen, waarin een experiment met deze bijzondere woonvorm wordt be pleit. Wat houdt Maatschappelijk Ge bonden Eigendom precies in? Zoals gezegd komt het idee uit Rotterdam en wordt het daar reeds op bescheiden schaal toe gepast. De gemeente heeft er complexen huurwoningen ge kocht van grote beleggers, zoals pensioenfondsen en verzeke ringsbedrijven. Het gaat hier om redelijk onderhouden woningen waar de beleggers nietemin van af willen omdat ze niet veel meer opbrengen. Het is voor zo'n be legger aantrekkelijker om een complex in z'n geheel aan de ge meente te verkopen dan de wo ningen één voor één aan bewo ners te slijten ('uitponden'). Aantrekkelijke prijs De woningen worden na aankoop door de gemeente voor een aan trekkelijke prijs (30.000 tot 60.000 gulden) overgedragen aan de zit tende bewoners of, als een wo ning leegkomt, verkocht aan an dere belangstellenden. Na tien jaar hoopt men negentig procent van de huizen verkocht te heb ben. Uiteraard moeten de huidi ge en toekomstige bewoners vol doen aan de gemeentelijke distri butienormen. De gemeente voert de projecten uit samen met enkele woningbouw verenigingen. Deze corporaties blijven de woningen die niet worden verkocht gewoon verhu ren en zorgen voor het onder houd van de verkochte wonin gen. De koper is namelijk ver plicht om een onderhoudscon tract met de woningbouwvereni ging af te sluiten en deel te ne men in een risicofonds. Belangrijk voordeel voor de ko pers is dat de verkoop van wo ningen geschiedt tegen een prijs die de helft of soms maar een derde van de marktwaarde be draagt. Voorwaarde is wel dat de koper, als hij vertrekt, de woning terug verkoopt aan de woning bouwvereniging. Daarmee wordt verhinderd dat de bewoner de woning met een flinke winst van de hand kan doen. Aantrekkelijk voor de eigenaar-be woner is weer dat hij zijn huis kwijt kan op het moment dat hij er vanaf wil, dus minder risico's loopt. De terugkoop door de wo ningbouwvereniging gebeurt te gen een geïndexeerde prijs, ge koppeld aan de stijging van de kosten van het levensonderhoud en op grond van een taxatie van de aangebrachte verbeteringen of verslechteringen. Voordelen In Rotterdam vindt het experi ment steun in allerlei partijen, van links tot rechts. Aan Maat schappelijk Gebonden Eigen dom worden dan ook zowel ideë le, financiële als beleidsmatige voordelen toegeschreven. Libe ralen zien in Maatschappelijk Gebonden Eigendom vooral een middel om het eigen woningbe zit te bevorderen. Een puur ideëel motief is dat Maatschap pelijk Gebonden Eigendom commerciële 'uitponding' en speculatie met goedkope parti culiere huurwoningen voor komt. Een voorbeeld van dat laatste: in Leiden werden enkele jaren gele den grote complexen flatwonin gen aan de Oppenheimstraat en omgeving door een pensioen fonds verkocht. De woningcom plexen gingen in een paar dagen tijd van hand tot hand waarbij louche ondernemingen enorme winsten maakten. Aan het slot van het liedje werden bewoners in staat gesteld hun flat te kopen. De winst is dus verdwenen in de zakken van speculanten en de bewoners (kopers en huurders) zitten met de gebakken peren: onrust in hun buurt en in de toe komst mogelijke problemen rond het gemeenschappelijk on derhoud. Door overname van woningcom plexen, door gemeenten of wo ningbouwverenigingen, wordt 'uitponding' dus voorkomen. Een ander ideëel getint motief voor Maatschappelijk Gebonden Eigendom is dat het eigen wo ningbezit mogelijk maakt voor de lagere inkomensgroepen. On derzoek in Rotterdam heeft wel uitgewezen dat het met name gaat om de inkomensgroepen tussen modaal en de zieken fondsgrens. Een doelstelling van de gemeente Rotterdam is ook dat bewoners zich meer betrokken gaan voelen bij hun woning en woonomge ving. Verpaupering zou daardoor worden voorkomen met als ge volg dat ingrijpende stadsver nieuwingsprocessen langere tijd achterwege kunnen blijven. De Maatschappelijk Gebonden Ei genaars zelf ten slotte reageren volgens een woordvoerder van de gemeente Rotterdam overwe gend positief op het experiment. De financiële gevolgen van het eigen woningbezit worden niet ervaren als een loden last. Welis waar gaan de mensen de eerste jaren meer voor hun woning be talen dan wanneer ze gewoon huurder waren gebleven. Maar het verschil is, door het belas tingvoordeel, niet zo groot en wordt geleidelijk aan kleiner. Na een jaar of tien gaat de koper zelfs terugverdienen wat hij aan vankelijk meer betaalde. Afhankelijk Het is duidelijk dat de voordelen van Maatschappelijk Gebonden Eigendom nagenoeg alleen op gaan bij woningen die tot de be staande voorraad behoren en dat men afhankelijk is van beleggers die nog niet 'uitgeponde' com plexen willen afstoten. Een an dere mogelijkheid is nog dat de bestaande woningwetwoningen van de woningbouwverenigin gen in Maatschappelijk Gebon den Eigendom worden aangebo den aan de huurders en toekom stige bewoners van leegkomen de woningen. Nieuwbouw is volgens een woord voerder van de gemeente Rotter dam niet te realiseren in Maat schappelijk Gebonden Eigen dom omdat de prijzen van de huizen dan niet lager zullen zijn dan op de normale woning markt. Een poging van Rotter dam om een nieuwbouwproject op poten te zetten is door een mi nimum aan belangstelling zelfs mislukt. Het VVD-raadslid mevrouw Jan sen meent echter dat een derge lijk project thans, in een tijd met een inzakkende markt voor koopwoningen, meer kans van slagen heeft. "Een koper loopt met Maatschappelijk Gebonden Eigendom minder risico en dat kan een belangrijke stimulans voor hem zijn om te besluiten toch maar een woning te kopen". Bachstraat De Leidse wethouder van volks huisvesting, Tesselaar, zegt dat beleggers hun woningcomple xen nooit aan de gemeente te koop hebben aangeboden en dat hij niet van plan is om te gaan vragen of hij hun woningen "als jeblieft" mag kopen. "Op het mo ment dat men wil gaan 'uitpon den' zouden we wel zo'n verzoek doen", aldus Tesselaar. "Vorig jaar nog heeft de gemeente vijftig twee- en driekamerflats gekocht in de Bachstraat. Die worden thans weer gewoon als huurwoningen geëxploiteerd. Dat is veel eenvoudiger dan alle bewoners af te gaan of ze hun huurwoning willen kopen. En we komen ook niet voor de lasti ge beheersvorm te staan waarbij huurders en kopers door elkaar wonen". Tesselaar staat niet afwijzend te genover de realisering van een nieuwbouwproject in Maat schappelijk Gebonden Eigen dom en sluit daarmee aan bij de wensen die WD en de Protes tants Christelijke Woningbouw vereniging (PCW) op tafel heb ben gelegd. Het aanbieden van corporatiewoningen in Maat schappelijk Gebonden Eigen dom is volgens de wethouder uit gesloten. "Het collegeprogram ma is daarover duideUjk. Er wor den in Leiden geen woningwet woningen verkocht". LEIDEN - Dertienduizend pam fletten, achtduizend affiches, 2500 buttons en 2000 actiekran ten zijn er in Leiden verspreid, voordat op 29 oktober naar schatting zo'n zesduizend Leide- naren (waarvan 1700 per bus en zo'n 1000 per fiets) éénmalig naar Den Haag verhuisden voor de massale demonstratie tegen de plaatsing van nieuwe kernwa pens. Circa 250 mensen hebben zich in Leiden met de voorberei ding van het gebeuren bezig ge houden. Voor de huis-aan-huis- actie, voor de werving onder bui tenlanders, in FNV-verband op een zestiental bedrijven, op de scholen, in bijeenkomsten in jon gerencentra en ten behoeve van ouderen in club- en buurthuizen. Een grootscheepse en geslaagde actie, aldus de organisatoren, maar de vraag is: Wat nu? Die vraag staat centraal in de vre desconferentie die het Platform Kruisraketten Nee voor zaterdag heeft belegd in het Leids Volks huis. Thomas van Duin van het Platform: "Velen hebben zich vóór 29 oktober intensief met de kwestie beziggehouden. We wil len voorkomen, dat mensen daarna in een gat vallen, zoals n^ de demonstratie van 1981 het ge val was. Vandaar dat deze confe rentie zo kort na 29 oktober wordt gehouden. Bovendien, 1984 wordt een zeer belangrijk jaar in de acties. Je ziet dan ook dat de plaatselijke comité's blij ven bestaan". Welke strategie Het belangrijkste thema van de conferentie, die voor alle belang stellenden gratis toegankelijk is, is de vraag welke strategie de vredesbeweging nu moet volgen. Welke actiemiddelen zij daarbij hanteert. Een volkspetione- ment? Demonstreren in Woens- drecht? Blokkades, zoals in Greenham Common? Gerichte stakingen van bouwvakkers om te verhinderen, dat de bunkers en de woningen voor de tiendui zend Amerikaanse soldaten wor den gebouwd? Politieke stakin gen? Massale non-coöperatie, dat wil zeggen de medewerking aan het dagelijks verloop van de maatschappij opzeggen? Dit thema zal ingeleid worden door een woordvoerder van de vredes beweging in Delft, waar al gerui me tijd met deze vragen gewor- Hulpverleners in petitie: LEIDEN - "Een verdere aantas ting van de inkomens van de mi nima is onaanvaardbaar! Er kan niet nog verder worden bezui nigd op de normale uitgaven voor voeding en kleding'. Onder dat motto hebben de medewer kers van verschillende hulpver lenende instellingen op het Stad huisplein gistermiddag een peti tie aangeboden aan de Leidse wethouders Schoute en Tesse laar. "Als hulpverleners ondersteunen wij het protest van de uitkerings gerechtigden tegen de korting op hun inkomen van drie procent. Eigenlijk zou iedere uitkerings gerechtigde en minimumloner er vierhonderd gulden in de maand bij moeten krijgen. Daarom vra gen wij de wethouders hun in vloed aan te wenden om de posi tie van de minima te verbeteren, in plaats van te verslechteren". Suggesties De hulpverleners, waaronder die van het Instituut Burgerraadslie den, de sociale dienst en het Bu reau voor Rechtshulp, deden de wethouders diverse suggesties: nadrukkelijk protesteren tegen elke maatregel die de inkomens positie van de minima kan aan tasten, bijstand verlenen aan mensen die door de slechte staat van hun woning ongewoon hoge energiekosten hebben of uitbrei ding van de mogelijkheid tot het verstrekken van leenbijstand. Ook zou het gemeentebestuur de mogelijkheden moeten bekijken van aankoop van woningen die bij executie verkocht worden of oude particuliere woningen die door de eigenaar niet worden on derhouden of verbeterd. Er zou den dan meer goedkope wonin gen beschikbaar komen. Bij de aanslag onroerend-goedbelas- ting zou verder gewezen moeten worden op de mogelijkheid van kwijtschelding voor mensen met een minimumloon of -uitkering. Het afsluitbeleid van het energie bedrijf zou versoepeld moeten worden en het gemeentebestuur moet stelling nemen tegen een verhoging van de gasprijs, zo vinden de hulpverleners ook. "Er er moet worden gepleit voor een versoepeling van de gedrags code voor de kredietbanken". Laatste suggestie van de hulp verleners betrof de Algemene Bijstandswet, die zou moeten bijspringen wanneer mensen te veel eigen bijdragen moeten be talen voor bijvoorbeeld gezins verzorging, medicijnen en taxi vervoer. "Concrete maatregelen zijn no dig", aldus de hulpverleners gis termiddag. "Aan woorden heb ben de uitkeringsgerechtigden niets. Wij vragen u dringend die maatregelen te nemen en al uw aan te wenden om een verdere aantasting van de inkomensposi tie van de uitkeringsgerechtig den tegen te gaan". Landelijk In een reactie merkte wethouder Tesselaar op dat de plaatselijke bestuurders niet zoveel kunnen doen aan de door de hulpverle ners geschetste problemen. Hij beloofde overigens nader schrif telijk te zullen reageren op de pe titie. Dat zal ook de leiding van de gemeentelijke sociale dienst doen. Directeur Scheepbouwer zei eveneens dat acties zich voor al moeten richten op het beïn vloeden van het landelijke be leid. De in de petitie beschreven situa tie, waarin ook steeds meer Lei- denaars komen te verkeren, wordt door de sociale dienst on derstreept. Scheepbouwer: "Het zijn met name de medewerkers die dagelijks worden geconfron teerd met de toenemende nood onder de cliënten en het wordt voor hen steeds moeilijker het te voeren beleid te verdedigen. Het wordt tijd dat men zich in Den Haag realiseert wat de uitkomst van de diverse maatregelen is en met wat voor problemen de werkers in de spreekkamers worden benaderd". Scheepbouwer zegde toe om, voor zover het in zijn vermogen ligt, in overleg met B en W waar moge lijk tegemoet te komen aan de wensen in de petitie. Fascisme en seksisme Bij studentenvereniging SSR be spreekt een forum vanavond het thema 'Fascisme en seksis me'. Aanwezig zijn Sonja van Dongen van de PPR-vrouwen- groep, WD-ster Schaefer van de emancipatieraad en Anita Verburg van het comité 'Leiden tegen fascisme'. SSR is geves tigd aan de Hogewoerd 108. Aanvang acht uur. Squash In Holiday Inn wordt vrijdag avond, zaterdag en zondag een groot squashtoernooi gespeeld. Ongeveer honderd spelers en speelsters doen mee aan een af- valtoernooi met verliezersron de. De wedstrijden worden vrijdagavond gespeeld van ze ven tot elf uur; zaterdag de hele dag, aanvang negen uur; zon dag van tien tot vier uur met om twee uur de finales. De or ganisatie berust bij de Holiday In Squash Club. Voor meer in formatie: de sportreceptie van het hotel of bij wedstrijdleider E.J. Alewijnse, tel. 071-720318. Ruilbeurs De afdeling Den Haag Omstre ken van de vereniging De Ver zamelaar organiseert zaterdag een ruilbeurs in het Anthonius Clubhuis aan de Lange Mare. Van tien tot vijf uur kunnen verzamelaars van bekers, prenten, foto's van het Konink lijk Huis, post- en herdenkings zegels, munten en penningen, curiosa, werk van Anton Pieck, sigarebandjes, jokers, oude prentbriefkaarten, oude boe ken enz. hier terecht. Ook met hun eigen spullen die zij te ruil willen aanbieden. Inlichtin gen: tel. 070-895465. Surinamers De Stichting Surinamers Leiden organiseert vrijdag een infor matie- en discussie-avond met leden van de gemeenteraad. Belangstellenden kunnen vra gen stellen over allerlei zaken die hen bezighouden. Volgens de organisatoren zullen "in elk geval vertegenwoordigers van PvdA, CDA, WD. D'66, PPR en PSP aanwezig zijn. De bij eenkomst wordt gehouden in het SSL-clubgebouw aan het Valkenpad; aanvang half acht. Viswedstrijd Organisator B.A. Guldemond heeft voor zaterdag een viswed strijd op touw gezet in de Oude Singel, van acht tot half twaalf. Inschrijving is moge lijk tot en met zaterdagochtend zeven uur bij café De Beurs, Oude Singel 128 of bij B.A. Gul demond, tel 071-126015. Sport overdag ject Sport Overdag in de Vijf Meihal luiden als volgt: Fortu- na - Leidsch Dagblad 10-3, Breehuys 't Spoortje 9-8, Theater - Individualisten 9-2, TGL - New Division 6-7, 't Spoortje Fortuna 6-7, New Di vision - Theater 12-4, Leidsch Dagblad Breehuys 9-6, Indivi dualisten - TGL 7-2. In poule A gaat Fortuna aan de leiding en in poule B New Division. Swingen In het Leids Vrijetijds Centrum is zaterdag weer een swing avond. De zaal gaat om negen uur open. Bazaar In het kerkgebouw van de Kerk van Jezus Christus van de Hei ligen der Laatste Dagen, Brahmslaan 2, wordt zaterdag van drie tot zes uur een bazaar gehouden, met tweedehands kleding en gebruiksvoorwer pen. Lucy Steymel enigde Staten. Een van de laat ste concerten die ze in Leiden geeft is vanavond in Café Na poleon aan de Steenstraat en vrijdagavond in café Scarabee aan de Pieterskerkchoorsteeg aanvang rond half tien. Vrouwenhuis Het Vrouwenhuis, Hooigracht 79, gaat het nieuwe seizoen begin nen. Vrijdagavond begint er om negen uur een openings feest met een optreden van de band Linda Luxaflex, gevolgd door disco Fame. Bovendien wordt de film gedraaid die ge maakt is van de landelijke ho modemonstratie dit jaar in Leiden. Vrijwilligers De Leidse Vrijwilligerscentrale heeft een subsidie van vierdui zend gulden ontvangen van het Comité Zomerzegels. Mevrouw Otten van het plaatselijk comi té heeft het bedrag aan de vrij willigerscentrale overhandigd. Het geld is bestemd voor de aanschaf van een fotokopieer apparaat. De vrijwilligerscen trale was hiervoor tot nu toe af- Reggae De Engelse reggae-groep Black Roots treedt vrijdag 25 novem ber op in het LVC aan de Bree- straat 66. Black Roots is afkom stig uit Bristol en wordt be schouwd als één van de meest veelbelovende Engelse reggae- groepen van dit moment, aldus de organisatoren. De zaal gaat om 21.00 uur open. Op deze avond zal ook een dia-serie van de Boycot Outspanaktie wor den vertoond over apartheid in Zuid-Afrika. Vissen De uitslag van de viswedstrijd in de Ringvaart, georganiseerd door H.S.V. Zuid-West luidt: 1, R. de Bezemer, 21 vissen, 481 centimeter; 2, P. de Vink, 11 st, 271 cm; 3, I. Masurel, 8 st, 195 cm; 4, F. Odijk, 8 st, 169 cm; 5, S. Stolk, 6 st, 155 cm; 6, V.N. Oe ver, 6 st, 149 cm; 7, B. Develing, 5 st, 124 cm; 8, P. Kruit, 6 st, 122 cm; 9, K. Benning, 6 st, 122 cm; 10, A. Ravensbergen, 4 st, 110 steld wordt en waarover zelfs een nota is uitgebracht. Ook is er een spreker van het landelijk Komi- tee Kruisraketten Nee. Samenwerking Behalve de strategie-discussie zal ook de Nederlandse defensiepo litiek, de regionale samenwer king van vredesgroepen - en dan met name in het licht van de jaarlijkse Valkenburg-actie - en de categorale organisatie van de bevolking tegen kernwapens aan de orde komen. Van Duin: "Lei den heeft een jongerencomité Leiden Atoomvrij en er is een or ganisatie van werkers in de ge zondheidszorg tegen kernwa pens. Maar groepen als Vrouwen tegen kernwapens, vakbondsle den, Soldaten of Ouderen tegen kernwapens heb je hier niet. De vraag is of de vredesbeweging het moet stimuleren, dat men zich in aparte bevolkingsgroe pen organiseert". De Leidse vredesconferentie be gint zaterdagmiddag om twaalf uur. Een programmaboekje is verkrijgbaar bij het Platform, Utrechtse Veer 19 (tel. 143037), bij de Stichting Welzijn, Bree- straat 117 en bij boekhandel Ma nifest aa de Hooglandsekerk- gracht. 's Middags ligt de nadruk op discussie, 's avonds (geen gra tis toegang) is er onder meer pop muziek en een optreden van het Hekelcabaret. In het Volkshuis worden dia's vertoond en is een tentoonstelling van het Leids Fo to Kollektief, die de demonstra tie van 29 oktober op de gevoeli ge plaat heeft vastgelegd. Het Kollektief heeft inmiddels ook een fotoboek uitgebracht. LEIDEN - De Eerste Hulp Dienst (EHD) is vorig jaar 2417 keer uit gerukt, in de meeste gevallen na dat iemand onwel was geworden of na een ongeval in het verkeer. Ook ongevallen bij sport of spel psychische moeilijkheden en mishandeling waren vaak reden om een van de drie ambulances van de GG en GD in te zetten. Het aantal keren 'loos alarm' be droeg iets minder dan in 1981: 146 maal. Dit staat in het jaarverslag 1982 dat de Leidse directie Gezondheids zorg en de GG en GD hebben uit gegeven. Daarin valt ook te lezen dat er vorig jaar bijna driehon derd gevallen van infectieziekten zijn aangegeven bij de genees kundige dienst. Daarvan besloe gen 124 gevallen van gonorrhoea het grootste gedeelte. Onder zocht werd vorig jaar de moge lijkheid risicogroepen als drugsverslaafden en mannelijke homosexuelen met sterk wisse lende contacten, te vaccineren tegen hepetitis-B. Het geld ont brak echter om het dure vaccin gratis of tegen geringe vergoe ding te verstrekken. Kinderen Bij de GG en GD stonden vorig jaar 23.613 kinderen, van kleuter school tot beroepsonderwijs, on der toezicht. Daarvan werden er in 1982 6362 volledig onderzocht; 1693 kinderen ondergingen een gedeeltelijk onderzoek. Daarbij werd veel aandacht besteed aan voorlichting over gezondheid en opvoeding. Wanneer kinderen wérden doorverwezen naar de huisarts ging dat meestal om af wijkingen aan de ogen, oren of luchtwegen, terwijl bij scholie ren van het voortgezet onderwijs relatief vaak bloedarmoede werd vastgesteld. Bij de Sociaal-Psychiatrische afde ling (SPA) werden vorig jaar 338 cliënten ingeschreven. Onder hen waren 31 kinderen die ge middeld ruim dertien jaar oud waren en ruim twee maanden onder behandeling waren. De meeste mensen werden door hun huisarst naar de SPA doorverwe zen. Tasjesrover in centrum actief LEIDEN - Zes vrouwen zijn giste ren in de omgeving Hoogstraat en Haarlemmerstraat beroofd van hun portemonnee of waarde volle papieren. De berovingen vonden allemaal tussen tien en twaalf uur 's ochtend plaats, ter wijl de dief in de meeste gevallen gebruik maakte van een scherp mes om de tassen van de vrou wen open te snijden. In totaal maakte de tasjesrover zo bijna duizend gulden en een aantal gi robetaalkaarten buit. LEIDEN - Een 29-jarige inwoner van Warmond is vannacht aan de Vondellaan aangehouden op ver denking van diefstal. Agenten waren een kijkje gaan nemen in het Motorhuis, nadat daar het in braakalarm was afgegaan. In de nabije omgeving van de garage troffen zij de Warmonder aan. Aan het stuur van zijn fiets hoing een plastic tas met daarin ge luidsapparatuur die kennelijk uit een auto was ontvreemd.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4