Steeds a/595 Tarief elektriciteit halve cent omlaag Sen mei fcoiornb btadbteeid Ifc/toffi&ós Tccasso- Klachten over woningen in Marnixstraat onderzocht Voordeel gemiddeld tientje per jaar Medezeggenschapsraad Reinwardt Steeds meer academici op zoek naar een baan Werkloosheid Leidse regio gedaald; in Bollenstreek omhoog DONDERDAG 24 NOVEMBER 1983 LEIDEN - De klachten over gere noveerde woningen in de Mar nixstraat zullen worden verhol pen. Wethouder Tesselaar zei gister avond in een vergadering van de raadscommissie voor volkshuis vesting dat gewerkt wordt aan een oplossing voor de proble men. De meeste aangebouwde keukens van de 27 woningen ver zakken, doordat ze onvoldoende zijn onderheid. Tussen de wo ning en de keuken onstaan daar door brede scheuren. De klachten zijn in mei van dit jaar al door de technische dienst van de woningbouwvereniging Ons Belang opgenomen. Er wordt in mei 1984 bekeken of de scheuren groter zijn geworden. De aanne mer heeft reeds toegezegd de klachten te zullen verhelpen in dien de verzakking zich zal heb ben gestabiliseerd. Als de wonin gen verder scheuren, zal overwo gen worden wat dan te doen staat. Vermoedelijk zijn dan in grijpende maatregelen noodza kelijk. Het is zelfs niet onmoge lijk dat de keukens moeten wor den afgebroken. De wethouder zei in antwoord op vragen van CDA-raadsleden dat het bestuur van de woningbouw vereniging blijkbaar heeft nage laten de bewoners over de huidi ge gang van zaken in te lichten. LEIDEN - Bij de Leidse politie zijn gisteren weer vijf gevallen van insluiping in bedrijven ge meld. Dieven slopen onder meer binnen bij kantoren aan het Schuttersveld en Vondellaan en de polikliniek van het AZL. Uit kamers die net even waren verla ten, werden portemonnees, waardevolle papieren of ook wel de handtassen zelf ontvreemd. Volgens de politie wordt er elke dag wel aangifte gedaan van in sluipingen in openbare gebou- LEIDEN - De prijs van elektriciteit gaat op 1 januari met een halve cent omlaag. Behalve de daling van 0.1 cent per Kilowattuur, die het gevolg is van een andere tarief-bereke ning, besloot de Algemene Raad van het energiebedrijf Rijnland gisteravond tot een eenmalige korting op het tarief van 0.4 cent. De forse winst over 1982 maakte dit moge lijk. De korting geldt voor zowel klein- als grootverbruikers. De gemiddelde kleinver bruiker (2000 Kwh per jaar) is door het besluit volgend jaar (bij gelijkblijvend elektrici teitsverbruik) een tientje goedkoper uit. Op de Reinwardt Academie werd gisteren de eerste medezeggenschapsraad van Leiden officieel geïnstalleerd. V.tn.r. E. Alexander directeur Nederlands Theater Instituut in Amsterdam), docent R. van Vleuten, wethouder Peters, mevr. J. Manschot (technisch administratief personeel) student R. Doornberg en studente B. Vijverberg. W.R. van Gulik (directeur Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden) ontbreekt op de foto. LEIDEN - De Reinwardt Acade mie, hogere beroepsopleiding voor museologie, is de eerste school in Leiden die gaat werken met een officiële medezeggen schapsraad. Gistermiddag vond de installatie door wethouder Pe ters plaats. Elke school moet straks zo'n mede zeggenschapsraad hebben. Deze raad heeft tot taak de openheid en openbaarheid in de school te bevorderen en discriminatie te gen te gaan. Nog niet zolang geleden is de wet medezeggenschap in het onder wijs door zowel de Tweede als de Eerste kamer aanvaard. De wet moet de democratisering op meer dan twintigduizend scho-; len gaan regelen. Alle scholen voor kleuter-, lager- en voortge zet onderwijs (inclusief hoger be roepsonderwijs) zijn .verplicht deze nieuwe wet ter hand te ne men. De belangrijkste bepaling LEIDEN - Het aantal werkloze academici in het gewest Leiden is in twee jaar bijna verdubbeld. Dat blijkt uit een vergelijking van de cijfers over oktober 1981 en oktober 1983. Vorige maand stonden er 844 werkzoe kende academici bij het arbeidsbureau ingeschreven. Het aandeel van mannen met een universitaire opleiding achter de rug in de totale werkloosheid steeg van 6,9 procent naar 7,3 procent. Bij vrou wen was sprake van een stijging van 6,9 naar 8,3 procent. De belangrijkste groei van de werkloosheid deed zich voor-bij de studie richtingen taal en letteren, geneeskunde, natuurkunde en sociologie. Minder sterk was de stijging onder juristen, biologen, psychologen en scheikundigen, maar volgens het Gewestelijk Arbeidsbureau "bleef het hierbij gaan om forse aantallen". De helft van de werkzoekende academici komt rechtstreeks van de uni versiteit en heeft dus nog geen werkervaring. Gemiddeld bedraagt de werkloosheidsduur voor de ex-studenten elf maanden, waarbij schei kundigen, technische wetenschappers en psychologen over het alge meen veel langer bij het GAB staan ingeschreven - zo is de afgestu deerde scheikundige gemiddeld anderhalf jaar werkloos en afgestu deerden in de economie, geneeskunde en farmaciue juist aanmerkelijk korter (zes maanden). LEIDEN Een dalende werkloos heid in het rayon Leiden en een lichte stijging in de Bollenstreek. Dat is het beeld dat de cijfers van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden over de maand oktober weergeven. De daling in de regio Leiden deed zich zowel bij mannen als bij vrouwen voor. Het aantal werk zoekende mannen ging terug met 174 naar 7237 (dertien pro cent). Het aantal werkloze vrou wen nam met 160 af en kwam op 3460 (12,9 procent). Vooral jeugdige werkzoekenden (tot en met 22 jaar) hadden een aandeel in de teruggang van de werkloosheid: zowel bij de man nen als bij de vrouwen vonden 113 jongeren een baan. Het over grote deel hiervan kwam met van school. Voor de mannen werd vooral werk gevonden in de bouw- en metaalsector (met name timmerlieden) en verder bleken er banen beschikbaar voor handelspersoneel, in de ver zorging, het onderwijs en de kan toorsector. mannen sept. '83 okt. '83 sept. '83 okt. '83 Alkemade 222 221 137 128 Katwijk 828 791 331 306 Leiden .4754 4662 2294 2208 Leiderdorp 486 469 249 238 Oegstgeest 271 260 159 163 Rijnsburg 169 168 86 81 Valkenburg 37 38 32 23 Voorschoten 412 402 194 181 Warmond 101 99 56 49 Zoeterwoude 116 114 72 72 Overige 15 13 10 11 Totaal 7411 7237 3620 3460 Rayon Lisse: sept. '83 okt. '83 sept. '83 okt. '83 Hillegom 399 403 19U 199 Lisse 326 335 197 194 Noordwijk 467 485 257 279 N oord wij kerhout 235 244 138 144 Sassenheim 182 1980 150 161 Voorhout 102 103 58 62 Overige J 1 1 Totaal 1712 1761 991 1040 in de wet is dat de scholen zelf een medezeggenschapsregeling moeten maken. De Reinwardt Academie is daar mee klaar. De afgelopen maan den hebben leerlingen, docenten en niet-onderwijzend personeel (bij het lager onderwijs ook de ouders) bekeken welke rechten en verplichtingen zij uit deze wet willen. De wet geeft namelijk een aantal basisbepalingen voor de medezeggenschap in het onder wijs. Samen met de eigen invul ling van de school krijg je op die manier een specifiek op de on derwijssituatie toegesneden me dezeggenschapsregeling. Deze regeling kan dus van school tot school verschillen. Het aantal leden in de medezeg genschapsraad is afhankelijk van de grootte van de school. De Reinwardt academie met 180 leerlingen en dertig docenten telt er zes. Naast twee studenten, een docent en een vertegenwoordi ger van het niet-onderwijzend personeel, heeft de 'Reinwardt' ook twee leden van buiten opge nomen om over het reilen en zei len van de school te beslissen. De directeur van de school, P.J.M. Pouw, heeft een adviserende rol De gekozen docent, Mr. R. van Vleuten, is zeer te spreken over deze nieuwe structuur. "Het is al lemaal veel bestuurbaarder ge worden", zegt hij voor aanvang van de eerste vergadering. "Nu zitten alle geledingen om één ta fel en bepalen gezamenlijk wat er gaat gebeuren. Vroeger had je allerlei raden die advies uit brachten aan een commissie. Met name voor de studentenraad was dat weieens moeilijk. De le den daarvan hadden vaak de in druk niet helemaal serieus te worden genomen". De Reinwardt Academie is als openbare school aan de gemeen te verantwoording schuldig. Hoewel de verstandhouding met de gemeente altijd goed is ge weest, is Van Vleuten blij dat er een aantal zaken nu wettelijk is geregeld. "Als de gemeente op een aantal punten niet de instem ming heeft van onze medezeg genschapsraad, kan het plan niet doorgaan. Ja, met dit orgaan be zitten we een machtsfactor van betekenis". Wethouder Peters toonde zich bij de installatie zeer verheugd over de snelle totstandkoming van het reglement. "Maar", zo waar schuwde hij de raadsleden, "of het tot meer medezeggenschap zal leiden, moet blijken. Het bu reaucratische gedeelte hebben we nu achter de rug. Procedures en reglementen zeggen echter nog niets over de medezeggen schap. Jullie zullen daar zelf in houd aan moeten geven". Na de ze wijze woorden, kon de raad aan de slag met het eerste agen dapunt: samenwerking, taakver deling en concentratie in het Ho ger Beroepsonderwijs. De korting van 0.4 cent werd voor gesteld door het Leidse WD- raadslid Bakker. Plasterk (PvdA) wilde nog iets verder gaan en de korting 0.5 cent laten bedragen. De voorstellen gingen verder dan wat het dagelijks bestuur voor ogen had: een korting van 0.2 cent. Deze korting zou het be drijf ruim anderhalf miljoen gul den kosten. Bakker vond echter dat - gezien het positieve be drijfsresultaat over 1982 (12.7 miljoen winst op elektra) het bedrijf wel zo'n drie miljoen kon missen en dat een korting van 0.4 cent dus verantwoord was. "Het is een afwegen van het opbou wen van reserves door het be drijf tegen de druk van de ener- gielasten op de consument", al dus Bakker. Het College van Beheer (dagelijks bestuur) van het EBR werd door de verdergaande voorstellen dui delijk verrast. In een bijna een uur durend beraad tijdens een schorsing van de vergadering, slaagde het college er niet in om het onderling eens te worden. Een meerderheid van het college ging echter mee met het voor- stel-Bakker. Tijdens de stem ming werd het voorstel-Plasterk verworpen en vervolgens het voorstel-Bakker zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Een voorstel van het PPR-raadslid Van Lint om een deel van de ge maakte winst te gebruiken voor de vorming van een Sociaal Fonds werd door het dagelijks bestuur ontraden en door de Al gemene Raad verworpen. Het Sociaal Fonds zou volgens Van Lint ten nutte moeten komen van mensen met betalingsmoei lijkheden. Een soepeler beta lingsregeling of (gedeeltelijke) kwijtschelding van her-aanslui- tingskosten zou eruit bekostigd Plasterk (Leiden): "Heraanslui- tingskosten verlagen". (Foto Holvast) kunnen worden. De Leiderdorp- se wethouder Bezemer, lid van het dagelijks bestuur, merkte op dat het voor het bedrijf ontzet tend moeilijk is om te beoorde len wie ervoor in aanmerking komt en wie niet. Volgens het college is hier geen taak wegge legd voor een energiebedrijf. Afsluitingen Raadslid Plasterk stelde voor om de maximale her-aansluitkosten te verlagen van 700 gulden tot 100 gulden. "Niet betalen ge beurt niet uit onwil, maar uit on macht", aldus Plasterk. Wanneer het energiebedrijf tot afsluiting overgaat, moet de wanbetaler bij een nieuwe aansluiting normaal gesproken 100 gulden betalen. Heeft deze echter medewerking aan de afsluiting (de toegang tot de woning) geweigerd en moest het EBR de straat openbreken De vergelijking met vorig jaar valt positief uit: toen steeg in oktober het aantal werkzoekenden nog met 250. Het aantal vacatures nam vorige maand af: van 193 naar 80, te vinden in de bouwsec tor en onder het handels- en kan toorpersoneel. Daalde de werkloosheid in het rayon Lisse nog in de maanden augustus en september; in okto ber was er weer een stijging te constateren. Onder mannen met 49 tot 1761 (7,7 procent) en onder vrouwen was er een stijging met 49 naar 1040 (12,1 procent). De jeugdwerkloosheid had in deze stijging een evenredig aandeel. De toeneming voltrok zich bij het agrarisch personeel, de hore ca en de kantoorsector. In de me taal- en bouwsector en in de alge mene dienst daalde de werkloos heid in de Bollenstreek licht. Per gemeente ontwikkelden de werkloosheidscijfers zich als volgt: Rayon Leiden: Redactie: BartJungmann Jaap Visser Columbolus "Het ere-burgerschap ligt klaar", meldt het gemeentelijk perio diek Stadswerk. "Beroemd wordt diegene die de oplossing bedenkt voor het nijpende pro bleem van de hondepoep-ver- vuiling op stoepen, grasvelden en speelplaatsen". In het november-nummer van Stadswerk worden de lezers opgeroepen om originele en praktische ideeën aan te dra gen voor de stedelijke aanpak van het bolussen-vraagstuk. De gemeente heeft besloten om de burgerij te raadplegen om dat jarenlang worstelen met dit milieuvraagstuk nog niet heeft geleid tot de vondst van het ei van Columbus. Een jaar geleden bogen enkele gemeenteraadsleden zich over het plaatselijke milieubeleid en kwamen tot de conclusie dat de hondepoep moest wor den aangepakt, of liever opge pakt. Er werd een werkgroep Hondepoep samengesteld uit milieu-, groen-, politie-, VVV-, voorlichtings-, reinigings, juri dische zaken- en hondenbelas ting-ambtenaren. Maar ook deze faeces-specialis- ten zijn er niet in geslaagd om echt tot de kern van het pro bleem door te dringen. Bordjes aan de rand van plantsoenen met het verzoek om honden niet los te laten lopen, folders en informatie-avonden sorte ren nauwelijks enig effect. De bouviers en poedels blijven vrolijk doorpoepen, daar waar zij het nodig achten. In New York wordt het baasje van een op straat poepende hond onmiddellijk in z'n kraag gegrepen en krijgt een 'penal ty' die hard aankomt: een boe te van honderden guldens. In 'The big apple' werkt dit sys teem prima. De drollen zijn er even schaars als grachten of Waalpaaltjes, om er maar een paar vergelijkingen met Lei den tegenaan te gooien. In Leiden is één reinigingscon troleur bevoegd om eigenaars van midden op straat poepen de honden op de bon te slinge ren. Dat werkt dus niet; één 'drollenvanger' in een stad waar je moet slalommen langs de dampende of versteende hopen. De werkgroep Hondepoep hoopt nu dat de burgers de bolus van Columbus zullen aandragen. Inmiddels zijn er twee reacties binnen bij de milieu-ambtena ren Harm Troost en Gerard in 't Veld. Eén van een burger die zitting wil nemen in de werk groep en één van een Zeve- naarse uitvinder die zegt een hondepoepopruimmachine te hebben uitgevonden. Leidens nieuwe ereburger de monstreert de leden van de werkgroep op 1 december zijn uitvinding. De werkgroep zorgt zelf voor demonstratie materiaal. J.V. Plakkater 'Nederland voor de Nederlan ders' was de weinig frisse tekst op stickers van de Nederland se Volksunie die vorige week op een paar plaatsen in de Haarlemmerstraat waren aan geplakt. Lisa Leyten ergerde zich daar zo aan dat ze naar het politiebureau stapte en aangif te deed. "Het is ontzettend hard nodig dat de politie wat dat betreft ook een actief beleid gaat voe ren". Dat was eigenlijk haar voornaamste beweegreden om de "reis naar de Zonneveld- straat te ondernemen. "Ik kreeg eerlijk gezegd de indruk dat ze niet precies wisten wat ze er mee aan moesten", was haar ervaring op het politiebu reau. Lisa Leyten, zelf ook actief in het comité 'Leiden tegen fascis me', vindt dat zoveel mogelijk aandacht moet worden be steed aan de verschijnselen fascisme en racisme. "Mensen moeten zich realiseren hoe mensonterend de ideeën van die clubs zijn. Je ziet het ook met Kerwin Duinmeijer, die Antilliaanse jongen die werd doodgestoken. Dat soort tek sten kan tot veel ergere dingen leiden". Binnen het comité wordt ook be sproken wat er verder tegen dit soort racistische uitingen kan worden gedaan. "Misschien dat wij ook iets met stickers gaan doen", zegt ze. Mr. A. Krikke van de vakgroep strafrecht aan de juridische fa culteit kan zich niet direct soortgelijke aangiften voor de geest halen. Maar bij de Anne Frankstichting is een geval be kend van bierglazen met een dergelijke tekst die in beslag zijn genomen. Krikke weet wel dat justitie "vrij attent is als het gaat om dit soort groeperingen als de NVU". Hij noemt twee criteria waar in zo'n zaak aan voldaan moet worden. "Allereerst moet de vraag beantwoord worden of het al dan niet discrimine rend is. Ten tweede moeten de personen worden gevonden die hiervoor verantwoordelijk zijn. De NVU kan gemakkelijk zeggen dat ze als organisatie niets met die stickers van doen hebben". Lisa Leyten daarover: "Maar de politie kan daar natuurlijk wel een onderzoek naar doen. Net zoals wanneer er ergens is in gebroken". Politievoorlichter Dick Grave- land heeft het wetboek er bij genomen en komt uit bij arti kel 137e van het wetboek van strafrecht: wie aanzet tot haat of discriminatie kan tot een ge vangenisstraf van zes maanden worden veroordeeld of een boete van ten hoogste vijfdui zend gulden. Voornaamste probleem voor hem is ook het zoeken van de verantwoorde lijken. "Je moet een persoon hebben, tenzij de NVU zich als organisatie verantwoordelijk stelt". Wat betreft de oplettendheid van de politie, denkt hij dat Leyten zich weinig zorgen hoeft te ma ken. "Wij kunnen hier als poli- tie niet fel genoeg op zijn". LVrouw doet .aangifte van discriminatie LEIDEN - Een 33-jarige v heeft bij de politie aangifte ge daan van discriminatie. Al wan delend op de Haarlemmerstraat 1 zag zij tot haar grote ongenoegen op diverse plekken stickers v de Nederlandse Volksunie wa op stond: Nederland alteen v -de Nederlanders. Van der Wouw (Voorhout): "Het bedrijf legt er al 1300 gulden op toe". (Foto Holvast) om tot afsluiting te kunnen over gaan, dan wordt een rekening van 700 gulden gepresenteerd. Veel te veel, meende Plasterk. Dagelijks bestuurslid Van der Wouw wees er echter op dat de werkelijke kosten van afsluiting 'op straat' zo'n tweeduizend gul den bedragen. "Het bedrijf legt er uit sociaal oogpunt al 1300 gul den op toe", aldus Van der Wouw, die zei dat van de zestig afsluitingen per maand er vijf tien op straat worden afgesloten. Als mensen medewerking weige ren, hebben zij dat aan zichzelf te wijten, redeneerde het college en wees het voorstel af. Alleen de Leidse wethouder Bordewijk (PvdA) steunde het voorstel van zyn stad- en partijgenoot, want verklaarde hij - "het gaat om mensen in noodsituaties en daar van kun je niet altijd verwachten dat ze verstandelijk handelen". Raadslid Koning (PvdA) heeft het beleid van het EBR ten aanzien van afsluitingen in schriftelijke vragen aan de orde gesteld. Zy wil onder meer weten hoe groot de betalingsachterstand door gaans is, wanneer tot afsluiting wordt overgegaan. Ze bepleit on der meer dat de aanmaning, waarin met afsluiting wordt ge dreigd, voortaan aangetekend wordt verzonden. Bovenmatig De Kamer van Koophandel heeft zich inmiddels ook in de discus sie over de hoogte van de prijzen van elektra gemengd. De Kamer concludeert dat de tarieven in Rijnland bovenmatig hoog zijn als gevolg van de doorbereke ning van de brandstofkosten aan de grootverbruikers. Uit een on derzoek, dat de Vereniging Krachtwerktuigen in opdracht van de Kamer heeft verricht, zou zijn gebleken, dat de afnemers vorig jaar bijna een cent per Kwh te veel betaalden. De elektriciteit in Zuid-Holland behoort tot de duurste van Nederland, aldus de KvK. Het EBR zou oneigenlijke winsten maken en de kosten op een ondoorzichtige manier door berekenen. De brandstoftoesla gen zouden hoger zijn, dan de richtlijnen van de minister toe lieten. In totaal, zo rekent de Ka mer voor, is in de periode 1980 tot en met 1982 de gebruikers 13.8 miljoen gulden teveel in re kening gebracht. De Kamer pleit voor een structurele verlaging van de tarieven en een handha ving (geen groei) van de bedrij- freserve op het huidige niveau. Het rapport van de Kamer werd gisteren aan de Algemene Raad aangeboden. Te laat, vond colle ge en raad, om nog bij de beraad slagingen van gisteravond te be trekken. ADVERTENTIE HET RECHTHUIS UITHOORN in de boter gebakken met een garnituur van gebakken banaan, gember, ananas, perzik en tomaat. Aanbieding geldig •an 24 november tot 1 december Schans 32 (aan de Amstel) telefoon: (02975) 61380

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3