'College voert struisvogelpolitiek' Spel- en opvoedhuis Leiderdorp goed bezocht m Werklozenprojecten bepleit Hofwijck nu 'gevelloos' Buurthuis Voorschoten eist in 1984 meer subsidie van gemeente Warmondse liberalen willen meer bezuinigingen: Begroting '84 Warmond Weer overleg over plaats woonwagens in Wassenaar Eerste paal basisschool de grond in Tasjesrover aangehouden OEGSTGEEST De sloopwerk zaamheden aan het bejaardente huis Hofwijck in Oegstgeest ver lopen voorspoedig. De gehele voorgevel van het pand is reeds verwijderd. Het bejaardentehuis wordt gron dig verbouwd omdat het niet meer voldoet aan de huidige ei sen. Zo moeten de kamers groter worden, waardoor het nodig werd de voorgevel te verplaat sen. Ook komt er een verdieping bij. Volgens bestuurslid De Jong van het bejaardentehuis verlopen de werkzaamheden volgens sche ma. Naar verwachting wordt het bejaardentehuis voor kerstmis 1984 weer in gebruik genomen. De bejaarden zijn nu tijdelijk ge huisvest in houten woningen na bij de Lange Voort. De Jong: "De mensen zijn daaraan nu al ge wend. De tijdelijke huisvesting is dichtbij de winkels. Het is mooie omgeving: een vijver, een den en molens". DONDERDAG 24 NOVEMBER 1983 Het gevelloze bejaardentehuis Hofwijck. VOORSCHOTEN - Het Voorscho- tense buurthuis Bloemenwijk/ Boschgeest vindt dat het te wei nig subsidie krijgt in 1984. Tij dens de vergadering van de raadscommissie voor welzijn vocht gisteravond een woord voerder van het buurthuis de toegekende subsidie van 5.000 gulden met een waslijst argu menten aan. Allereerst voerde hij aan dat door de ligging van de kleuterschool de Robbedoes, één van de twee lokaties van waaruit het buurt huis opereert, niet mogelijk is winstgevende activiteiten in het gebouw te organiseren, zoals dis co, verhuur van het gebouw etc. "In overleg met de gemeente en de buurtbewoners is hier vanwe ge de geluidsoverlast van afge zien", zo memoreerde hij veelbe tekenend. De woordvoerder ver klaarde dat het buurthuis door WARMOND - Warmond moet in 1984 veel meer bezuini gen dan de begroting aangeeft. Dat vindt de WD, zo bleek gisteravond in de raadscommissie financiën, die tot ver na middernacht haar licht liet schijnen over de zorgwekkende financiële toestand van Warmond. Vol gens WD-fractieleider Saris zijn die extra bezuinigingen nodig om mogelijke tegenvallers op te kunnen vangen. In de aanbiedingsbrief worden die tegenvallers reeds aangegeven: de btw zou wel eens kunnen gaan stijgen, een lagere compen satie van het rijk voor het geld dat Warmond besteed aan bij standsuitkeringen en de mogelij ke noodzaak om een nieuwe brandweerauto aan te schaffen voor het vrijwilligerskorps als straks blijkt dat het onderbren gen van de brandweertaken bij Leiden te duur is. De WD noemde de begroting "te optimistisch". Saris liet zelfs het woord "struisvogelpolitiek" val len. De liberalen stelden voor al vast te beginnen met een bezui niging van twee procent op de personeelskosten, zo'n 35.000 gulden. De stemmen over dit voorstel staakten: drie voor en even zoveel tegen. Wethouder Van Schagen (CDA) maakt zich ook zorgen over die tegenvallers maar hield de WD voor dat een begroting een momentopname is. Heel ver in de toekomst kij ken kan niet, zeker niet als het rijk bijna dagelijks nieuwe bezui nigingsmaatregelen afkondigt, zei hii. Hij verweet de ploeg van premier Lubbers "een circulairebeleid" te voeren waarop nauwelijks peil is te trekken. "We komen straks voor een keuze als deze te staan: of we stappen uit de logopedi sche dienst of we blijven met z'n allen over een slecht wegdek rij den", zei hij. Slingerland, fractieleider van Pro gressief Warmond, maakte zich erg boos over de WD-voorstel- len en betichtte de liberalen van een afbraakpolitiek: "De WD zegt eigenlijk dat we gewoon de boel nu maar alvast moeten af breken omdat we dat anders over twee of drie jaar toch moe ten doen". Diezelfde Slingerland toonde zich een voorstander van het verho gen van de reinigingsrechten met zes in plaats van de vier pro cent die B en W voorstellen. Op die manier kunnen de reinigings rechten geheel of gedeeltelijk worden kwijt gescholden aan de echte Warmondse minima zon der dat het dekkingspercentage van de kosten van het vuilopha- len en dergelijke hoeft te dalen. Ook bij dit voorstel staakten de stemmen. Brandweer Veel woorden werden besteed aan de brandweer waarvan acht korpsleden in uniform aanwezig waren. In een aan alle raads- en commissieleden gerichte brief protesteren de spuitgasten tegen de mogelijke opheffing van hun korps. Ze wijzen erop dat ze in geval van brand veel eerder ter plaatse zijn dan hun Leidse colle ga's, beter bekend zijn in War mond, net zo gemotiveerd en professioneel zijn en het onder brengen van hun taken elders net zo goed geld kost. Spuitgast Gerard Kuipers liet weten het ei genaardig te vinden dat de ge meente nooit reserves heeft aan gelegd voor de aanschaf van een nieuwe brandweerauto. Wethou der Van Schagen legde uit dat de gemeente wettelijk verplicht is lineair af te schrijven waardoor de aangehaalde reservering vrij wel niet mogelijk is geweest. Van Schagen voegde eraan toe dat bij de keus een nieuwe brandweer auto of een taakoverneming door Leiden niet alleen de fianciële as pecten zullen worden bekeken. Ouders en kinderen bijeen vanochtend in het spel- en opvoedhuis. Ruim een maand geopend De raadscommissie ging akkoord met de belastingmaatre gelen die B en W voorstellen. Niet verrassend omdat de onroe- rend-goedbelasting eenvoudig weg niet meer kén stijgen omdat Warmond minder krijgt uit het gemeentefonds. PW-fractieleider Slingerland vocht deze koppe ling overigens wel aan ("We wor den dubbel gepakt") maar zijn kritiek was geadresseerd aan Den Haag. Omdat het geld toch ergens vandaan moet komen gaan in Warmond de hondenbe lasting, die van de woonforensen en de leges met drie procent om hoog. LEIDERDORP - Het Leiderdorp- se spel- en opvoedhuis 'De Kringloop' draait uitstekend. Dat is de conclusie nu het spel en opvoedhuis één maand open Twee ochtenden in de week kun nen ouders met kinderen erva ringen uitwisselen over zaken als opvoeding in 'De Sjelter' aan de Leiderdorpse Heemraadlaan. Tenminste, als het plan van B en W van Leiderdorp om 'De Kringloop' huur te laten betalen niet wordt uitgevoerd. Dan na melijk bestaat de kans dat het spel- en opvoedhuis een ochtend in de week de deuren moet slui ten. Zo'n 250 ouders met kinderen von den al de weg naar het spel- en opvoedhuis. "Het is gezellig druk", vertelt voorzitter Marijn Karres. "Het blijkt zelfs moeilijk om met alle mensen die komen even te praten. Vooral de in- en verkoop van speelgoed loopt erg goed". De bezoekers komen hoofdzakelijk uit Leiderdorp, maar ook uit gemeenten als Oegstgeest en Rijnsburg. 'De Kringloop' krijgt ook veel ver zoeken om informatie van men sen uit de hele randstad die wil len weten hoe een spel- en op voedhuis moet worden opgezet. Karres wijst het en W van Leiderdorp om het spel- en opvoedhuis huur te laten DEN HAAG/WASSENAAR - De provincie moet nauwkeurig on derzoeken of woonwagen kampjes aan de Hoge Klei en in de nabijheid van het Wetering park in Wassenaar écht haalbaar zijn. Pas dan kan een definitieve keuze goed gemotiveerd worden genomen. Met dit advies wil de Arob-com- missie (een adviesorgaan van het provinciaal bestuur) gedeputeer de staten van Zuid-Holland op nieuw in gesprek brengen met het gemeentebestuur van Wasse naar. Beide besturen denken ver schillend over de plaats voor de woonwagenkampjes waar uitein delijk twaalf standplaatsen moe ten komen. Half februari van het vorig jaar viel na zeer uitvoerig overleg de be slissing dat er aan het Ammons- laantje een kampje voor zeven woonwagens zou komen. Een plek die de instemming kreeg van de minister van volkshuis vesting én de provincie. De ande re plaats zou later worden be paald. Nauwelijks anderhalf jaar later wees de gemeenteraad van Wassenaar de Ruigekade aan als plek waar één kamp voor twaalf woonwagens moest worden aan gelegd. Een plek die de provincie en het ministerie eerder hadden afgewezen. De Arob-commissie vindt laatstge noemde plek ook niet geschikt, omdat die te ver van de bebouw de kom ligt en voorzieningen van enige omvang ontbreken. "Op deze plaats kan niet worden vol daan aan de minimaal te stellen eisen van een goed woonniveau voor woonwagenbewoners." Een kwalificatie waartegen de ge meente Wassenaar nooit bezwaar heeft gemaakt. Omdat ook de minister van volks huisvesting heeft laten weten de ze plek niet geschikt te vinden, verwacht de Arob-commissie dat er van deze kant geen financiële bijdrage hoeft te worden ver wacht voor de aanleg van een kamp aan de Ruigelaan. Zonder steun van volkshuisvesting, zegt De sch00l wordt gebouwd op de VOORSCHOTEN - De eerste paal van de nieuwe centrale Voor- schotense basisschool aan de Prins Bernhardlaan wordt 2 de cember geslagen. Dit heeft ge meente-ambtenaar Bonnema gisteravond bekend gemaakt tij dens de vergadering van de raadscommissie welzijn. de commissie, kan de gemeente een woonwagenkamp aan de Ruigelaan niet realiseren. plek waar twee weken geleden de oostelijke vleugel van het cul tureel centrum nog stond. Een grootscheepse sloopoperatie heeft de vleugel omgetoverd tot een trieste hoop puin. betalen van de hand. In het defi nitieve sociaal cultureel pro gramma staat dat B en W vinden dat het spel- en opvoedhuis huur moet betalen voor de ruimte in 'De Sjelter', omdat ze geen sa menwerkingsverband aan wil gaan met het jongerencentrum. De huur is vastgesteld op 1.800 gulden per jaar. De helft van het bedrag willen B en W door een subsidie betalen. "Mocht men meer dan één och tend per week open willen zijn dan moet men de inkomsten daarvoor verkrijgen via acties of subsidies van andere instellin gen". aldus B en W, die vinden dat een ochtend per week open zijn voldoende is. Karres wyst dat van de hand. "Als je niet bereikbaar genoeg bent, raak je in de vergeethoek. Zeker als je net begint", aldus de voor zitter. Zij wijst ook de gevolgde handelwijze van de gemeente af. "Ik vind dat als je als gemeente zegt: oké, we geven het groene licht voor een spel- en opvoed huis, dan kun je dat niet even la ter terugdraaien. Dat is een kind leren lopen, maar hem geen schoenen geven". Naast de "gezellige drukte" voert Karres ook aan dat bijvoorbeeld het gastouderproject, waarbij ou ders onderling de opvang van el- kaars kinderen regelen, veel be ter loopt sinds het is onderge bracht in het spel- en opvoed huis. Het eerste jaar van het pro ject, dat op verzoek van wethou der Gehner werd opgezet, werd negen maal opvang geregeld. In de eerste maand dat het spel- en opvoedhuis open is, is er al zes maal voor opvang gezorgd. het niet organiseren van de winstgevende activiteiten circa 1.000 gulden aan inkomsten is misgelopen. Een andere reden waarom het buurthuis de subsidie te laag vindt is dat de kleuterschool in slechte bouwkundige staat ver keert, aldus de zegsman. Door deze staat van het gebouw zijn volgens hem vele reparaties no dig en deze kosten komen voor rekening van het buurthuis. Het bestuur heeft een rekening toe gezonden gekregen voor achter stallig onderhoud van 1.100 gul den. Ook het feit dat het buurthuis van twee gebouwen gebruik maakt, werkt kostenverhogend. "We hebben dubbele lasten voor wat betreft meterhuur, vastrecht etc", zo voerde hij aan. Op de re kening van het GEB prijkte een bedrag van maar liefst 3.786 gul den. Overigens vertelde de woordvoer der niet hoeveel subsidie het buurthuis dan wél wil hebben. Het enige aanknopingspunt in deze is dat het buurthuis dit voorjaar 8.000 gulden subsidie heeft aangevraagd'voor 1984. De commissie gaf gisteren niet aan of het bereid is in te gaan op de wensen van het buurthuis. De raadsleden willen volgende week bij de behandeling van de begroting door de commissie het. sociaal cultureel plan in zijn ge heel bekijken. In dit plan staan alle toegekende subsidiebedra gen, waaronder dat van het buurthuis. OEGSTGEEST - De Oegstgeester politie heeft een 35-jarige Leide- naar ingerekend die vrijdag een vrouw op de Laan van Oud Poel geest van haar tasje en 1500 gul den beroofde. De verdachte heeft reeds bekend en zal nog de ze week worden voorgeleid bij de officier van justitie. De Leide- naar heeft bij de tasjesroof het slachtoffer verwond met een slagwapen. Het slagwapen is ge vonden, de buit echter nog niet. De vrouw heeft zich onder dok tersbehandeling moeten stellen. Vrouwen Het Zoeterwoudse 'Vrouwentref- punt' houdt vandaag een discus sie-en informatie-avond in 'Ons Huis' (Kosterspad). Het onder werp is onderwijs en vorming. De avond begint om kwart voor acht. Vogels De vogelvereniging "De Vogel vrienden Leiden-Voorschöten' houdt vrijdag tot en met zondag haar jaarlijkse tentoonstelling in het Voorschotense Cultureel Centrum, Prinses Marijkelaan 4. Naast zangvogels worden ook kleurkanaries, Australische- en Afrikaanse prachtvinken, grote en kleine parkieten en kwartels getoond. De tentoonstelling is vrijdag van half acht tot tien uur open, zaterdag van tien tot zes uur en zondag van tien tot zeven uur. Concert (1) Het ensemble 'Weidner' speelt vrijdagavond in 'Het Dorps huis' aan de Leiderdorpse Hoofdstraat. Tijdens het optre den, georganiseerd door K O, staan werken van Mozart, Ko- dély, Beethoven en Francaix op het programma. Het concert be gint om kwart over acht. Concert (2) De christelijke oratorium vereni ging 'Excelsior' geeft vrijdag in de Leiderdorpse Scheppings- kerk haar najaarsconcert. Uit gevoerd worden de cantate 'Ma- chet die Tore weit' van Tele- mann, het concert voor orgel en strijkers opus 4 nummer 1 in g klein van Handel en 'Grosse Or- gelmesse in Es' van Haydn. Me dewerking wordt verleend door de sopraan Marianne Koopman, de alt Bernadette Bouthoorn, de tenor Harry van Berne, <ïe bas Henk van Heijnsbergen, de or ganist Jan Stulp en het Amster dams Begeleidingsorkest. Het concert begint om acht uur. Kinderoperette In de aula van het Rijnlands Ly ceum aan de Oegstgeester Apol- lolaan voert de kinderoperette- groep 'Mascotte' zaterdag het stuk 'De dochter van de sjeik' uit. Aan het stuk in drie bedrij ven werken 65 mensen mee. Het is bedoeld voor volwassenen en kinderen. Aanvang half acht. DONDERDAG Stadhuis - raadscommissie maatschap pelijke aangelegenheden volksge zondheid en cultuur, 20 uur. SSR - Hogewoerd 108, forum met als thema 'Fascisme en seksisme'. 20 uur. SSL-clubgebouw - Valkenpad, informa tie- en discussie-avond met leden van de gemeenteraad georganiseerd door de Stichting Surinamers Leiden, 19.30 uur. Augustinus - optreden toneelgroep Alarm, 21 uur. Kantine Visser 't Hoofd - Ant. Duyck- laan 1, ruilavond postzegelvrienden, 20 uur. Café Napoleon - Steenstraat, optreden Lucy Steymel. 21.30 uur. Troef - Stationsweg 32, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur 20-21.30 uur, inl. 149324/216180. Lisc, le Binnenvestgracht 22, Augusti nus, Rapenburg 24, Afrikaanse maal tijd, info-stands en muziek i.v.m. Ak- tieweek Mozambique/Angola. Leidse Werkgroep Homosekualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Leiderdorp Sportzaal Op Dreef - vergadering Lei derdorpse sportraad, 20 uur. Gemeentehuis - raadscommissie finan ciële en economische zaken, 20 uur. Warmond Gemeentehuis - raadscommissie open bare werken, 20 uur. VRIJDAG Schouwburg - 'Meneer Lievegoed', ko- j medie, 20.15 uur, Stadsgehoorzaal - concert door het Resi dentie Orkest o.l.v. Ronald Zollman, 20.15 uur. Filmhuis LVC - film 'Lift naar het scha vot' van Louis Malle, 21.15 uur. LVC - optreden de groep Black Roots, 21 uur. Zoölogisch Laboratorium - Kaiserstraat 63, symposium over bodemvervui ling, 9 uur, van 14.30-16.30 uur een fo rumdiscussie. Café Scarabee - Pieterskerkchoorsteeg, optreden Lucy Steymel, 21.30 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, ope ningsfeest, 21 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'En de tijd stond stil' van Peter Gothar, 20 en 22.15 uur. Warmond Gemeentehuis - raadscommissie be stuurlijke aangelegenheden, 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 18 nov tot 25 nov door: Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20, Leiden, 763134; Apotheek Boehmer, Florijn 19, Leider dorp. tel. 894400. WIJKVERPLEGING Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkniis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel 4641. D'66 Voorschoten: 'Bibliotheek mag geen contributie jongeren heffen' VOORSCHOTEN - Het Voorscho tense raadslid J. Aikens (D'66) heeft gisteravond tijdens de ver gadering van de raadscommissie voor welzijn zijn afschuw uitge sproken over het plan van de bi bliotheek om aan jeugdigen on der de 18 jaar een contributie te heffen van een rijkdaalder. Hij betoogde dat de maatregel voor al kinderen onder de veertien jaar hard treft. "Ik vind het een slechte zaak wanneer zij aan pa een bijdrage moeten vragen als zij willen lezen", voerde hij aan. Een woordvoerder van de biblio theek verklaarde dat het nog niet vaststaat of de jeugd inderdaad geld moet gaan betalen. "De mi nister staat dit wellicht niet toe", verduidelijkte hij. De zegsman verklaarde dat de bibliotheek de ze bezuinigingspost heeft opge nomen in de begroting omdat het rijk in 1984 maar liefst een kleine 100.000 gulden minder subsidie geeft. Weliswaar springt de gemeente bij, maar de biblio theek heeft zelf zo'n 20.000 gul den moeten bezuinigen. Ze heeft dit gedaan "door op de kleintjes te letten". Het voorzieningenniveau wil ze niet aantasten en personeel kan niet worden gemist, zo verklaar de een woordvoerder. Gisteren bleek dat zowel bibliotheek als gemeente goede hoop hebben dat voorzieningenniveau en per soneelssterkte inderdaad op sterkte kunnen blijven. Zeker is dit echter niet. Ieder moment kan uit Den Haag nieuwe ramp spoed komen. De gemeente heeft bedongen dat wanneer bij de bibliotheek een vacature vrijkomt, de biblio theek deze niet zomaar mag op vullen, maar eerst overleg moet plegen met de gemeente. VOORSCHOTEN - In Voorschoten moet een stuur groep komen die projecten bedenkt voor werklozen. De stuurgroep zou moeten bestaan uit werklozen, mensen uit de vakbeweging en vertegenwoordigers van verschillende plaatselijke werkgevers. Deze suggestie deed raadslid G. Both (PvdA/PPR) gister avond tijdens een vergadering van de raadscommis sie welzijn. Zijn collega C. Bremmer (CDA) voelde meer voor een hoorzitting waar vertegenwoordigers van het be drijfsleven en instellingen praten over de werkgele- genheidsproblematiek. Beiden betoogden dat hun eigen plannetjes hen meer aanspreken dan het in de gemeentelijke werkgele- genheidsnotitie gelanceerde plan om ambtenaren op zoek te laten gaan naar werklozenprojecten. In deze notitie, die begin deze week is verschenen, doet het college van burgemeester en wethouders suggesties om iets te doen aan de werkloosheid in de gemeente. Een echte visie spreekt er niet uit, volgens Both: "Het wordt uit de notitie niet duidelijk aan welke kantje het moet zoeken. We weten niet eens waar de werk loosheid zit. Welk scholingsniveau hebben de werk lozen? We weten het niet. En als je een knutselclub wilt beginnen, moet je wel zeker weten dat hier werkloze LTS'ers rondlopen". Bremmer (CDA) ver geleek de notitie met een kerstboom waar de ballen nog moeten worden ingehangen. Hoe deze ballen .worden gehangen is vooralsnog niet bekend. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Losse nummers f 0,85 Directie: G. Koopman Adj.dir.N. Qüakernaat Hootdredacteur: Drs. J. W. E. Metselaar Adj Hootdredacteur R. D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv Alg redactiechef J. M.J. Post Commentaren: W F J Wirtz en A. A. van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) H. v.d. Post (plv) W F. J. Wirtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) tel. 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: - Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo,

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2