Evenveel vrouwen als mannen in colleges De Graaf op 't matje voor BKR-regeling m\Jt\-regeJing Top Gemenebest in teken spanningen yrees voor coup El Salvador HP Verhaal over Foster Parents voor rechter Gereformeerde synode \cftCÏV u\cvo^;"uv: >e*v AeVif' vie: Lett Travestiet neemt na vrijlating de benen DE TIJD L^ns VariaJ Groot uit Drachten, die het voor stel had ingediend, meende ech ter, dat het begin van de oplei ding niet afhankelijk mag wor den gesteld van de huidige werk gelegenheid. Bovendien - zo re deneerden verscheidene synode leden - kunnen mensen met een opleiding voor kerkelijk werker ook als vrijwilliger heel zinvol bezig zijn. De bedoeling is. dat de kerkelijke werkers in dienst van een of meer plaatselijke kerken de pre dikanten ter zijde staan bij ge meente-opbouw, diakonaat, evangelisatie, jeugdwerk en der gelijke. pastoraat) kandidaat A. B Harre- wijn Utrecht, te Zunderdorp (deelwerk) kandidaat A. Cuperus Utrecht; aangenomen naar Beesd kandidaat J. de Pagter Oudewater, naar Raalte (geeste lijke verzorging St. Franciscus- hof) S. A. de Vries Hommerts-Ju- trijp; beroepbaar; H. J. ter Bals Amstelveen (staflid stuurgroep maatschappelijke discussie ener giebeleid). Gereformeerde Kerken: beroepen te Vleuten-De Meern L. van de Veer Utrecht, te Steenwijk H. J. J. Witte Siddeburen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Stadska naal T. Wendt Urk. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Broeksterwou- de G. J. van Rookhuyzen Maas sluis. In Waddinxveen is, 77 jaar oud. ds. A. P. Heiner overleden. Hij was van 1952 tot 1971 gerefor meerd predikant in Ter Aar. AMSTERDAM (GPD) - De stich ting Foster Parents Plan Neder land (FPP) probeert door middel van een kort geding een publica tie over de stichting in het week blad Nieuwe Revu twee weken uit te stellen. De stichting heeft gisteren voor de president van de arrondissementsrechtbank in Amsterdam verklaard dat het FPP-bestuurslid Van Agt ver keerd wordt geciteerd in het ver haal. FPP meent dat zij recht heeft op een redelijke termijn om het tien pagina's lange artikel bij Niet alleen de oppositie, maar vooral ook de CD A-fractie voelt zich door de CDA-bewindsman gepasseerd, aangezien hij zich nauwelijks iets aantrekt van sug gesties die door de christen-de mocraten tijdens het uitgebreide overleg over de BKR op 17 okto ber zijn gedaan. De Graaf wil de komende jaren 100 miljoen op de BKR bezuinigen, waarvan 20 miljoen wordt ge bruikt voor een nieuw kunstaan- koopbeleid van het ministerie van WVC. Het gevolg van de zware korting is dat alleen al in 1984 zeker 1700 van de 3500 kun stenaars die nu van de BKR ge bruik maken in de bijstand te recht zullen komen. Volgens be rekeningen van de staatssecreta ris zal uiteindelijk twee-derde van alle kunstenaars die een be roep doen op de regeling uit de boot vallen en naar de bijstand moeten. In een motie die het CDA tijdens het overleg met de bewindsman op 17 oktober j.l. indiende, werd verzocht 15 miljoen minder te bezuinigen dan de staatssecreta ris op het oog had. Bovendien werd in de motie geëist dat een commissie van externe deskun digen in de loop van 1984 de ge volgen van de kortingsbesluiten van De Graaf op hun effecten zou beoordelen. In de schriftelijke beantwoording van de vragen die tijdens het de zegslieden te verifiëren. Nieu we Revu noemt dit een vorm van preventieve censuur. „FPP kan volgens afspraak op feitelijke on juistheden in het artikel wijzen en kan nu of later ook een weer woord krijgen", aldus Nieuwe Revu-advocaat mr. H. J. M. Bou- kema. Acht maanden geleden begon het weekblad een onderzoek naar de geldstromen van het Foster Pa- rants Plan in de veronderstelling dat de stichting onvoldoende in- overleg werden gesteld, is de staatssecretaris nauwelijks daar op ingegaan. Ook is het tussen De Graaf en de kamercommissie bestaande me ningsverschil over het effect van de bezuinigen nog altijd niet uit de weg geruimd. Dat effect is naar het oordeel van de commis sie veel geringer dan De Graaf heeft voorgerekend, omdat niet twee-derde deel van de BKR- kunstenaars in de bijstand te recht komt, maar liefst 90 pro cent. Het concrete bezuinigings bedrag zou dan slechts uitkomen op 20 miljoen in plaats van 100 miljoen. Tenslotte is de commissie het ook nog steeds oneens met de be windsman welke soort inkom sten mogen meetellen bij het be rekenen van het bedrag aan „ei gen inkomsten" dat noodzake lijk is om in aanmerking te ko men voor de BKR. In 1984 is dat bedrag vastgesteld op 4.000 gul den (en heeft dus een terugwer kende kracht naar 1983), in 1985 6.000 gulden en in 1986 8.000 gul den. De Graaf wil dat alleen in komsten - behalve uiteraard uit artistieke arbeid - uit een docent schap aan een academie mogen worden meegerekend. De ka mercommissie vindt dat ook in komsten die op andere manieren uit het maatschappelijke functio neren van een kunstenaar voort komen meegeteld mogen wor den. zicht heeft in haar eigen kosten. Volgens het verkoopargument van FPP dat in september j.l. ook door oud-premier Van Agt in een televisieinterview is herhaald, heeft de stichting elf procent van de binnenkomende donaties no dig om de hele organisatie draai ende te houden. Tien medewer kers van het weekblad waren be trokken bij het onderzoek dat zich uitstrekte tot Indonesië en de Verenigde Staten. Het verhaal dat 8 december zal moeten verschijnen bevat vol- APELDOORN (GPD) - De 'zwan gere' travestiet die dinsdag door de politie in Heerde werd aange houden nadat hij met zielige ver halen een ton bij elkaar zwendel de, heeft nu ook de rechter een rad voor de ogen gedraaid. Kort na zijn door de rechter gelaste voorlopige vrijlating, omdat er in het huis van bewaring in Zut- phen geen plaats meer was, heeft hij de benen genomen en is voortvluchtig. De 21-jarige Daniël C. L., die zich gehuld in vrouwenkleding met meelijwekkende verhalen bij hulpverleningsinstanties meldde en vervolgens in gastgezinnen werd geplaatst waar hij zijn slag gens mr. Boukema nieuws en een primeur. Nieuwe Revu is er bij gebaat het artikel in decem ber af te drukken omdat vooral in december Nederlanders be slissen aan welke hulporganisa tie zij hun donatie willen schen ken. Het weekblad meent dat ook andere bladen nu bezig zijn FPP onder de loep te nemen. Als Foster Parants Plan haar zin krijgt kan deze mogelijke cover story pas eind december ver schijnen. Morgen doet de rechter uitspraak. sloeg, had de rechter voorgespie geld dat hij berouw had en een totaal nieuw leven wilde begin nen als discipel van de Bhagwan. Een kaalgeschoren hoofd en een rood-oranje pij zetten kracht bij aan zijn geuite goede voorne mens. Hij zou zich aansluiten bij de Bhagwan-secte in Egmond aan Zee. De rechter geloofde dit en liet de man vrij uit het huis van bewa ring, in afwachting van diens be rechting. In alle vroegte nam hij gistermorgen echter bij zijn me- de-Bhagwanvolgelingen de be nen, met medeneming van goe deren. Dezelfde werkwijze die hij al zeven maanden had ge volgd bij diverse gastgezinnen. Er moet een meer gelijke verte genwoordiging van vrouwen en mannen komen in kerkelijke commissies en organen. Daar over was de gereformeerde syno de die deze week in Lunteren vergadert het eens bij de be spreking van het rapport over de zending en het werelddiakonaat. De positie van de vrouw in kerk en samenleving kwam toen uit voerig ter sprake. De plaatselijke kerken zal worden gevraagd, serieuze aandacht te geven aan de nieuwe kijk in kerk en theologie op het totale mens zijn van ieder mens, een kijk die vooral door de invloed van vrou wen is ontstaan. Alle geledingen van de Gereformeerde Kerken krijgen binnen afzienbare tijd van het synodebestuur een 'pas toraal schrijven' hierover, waar bij gebruik wordt gemaakt van een toetsingslijst van de sectie 'Vrouw in kerk en samenleving' van de Raad van Kerken in Ne derland. Het streven is, binnen vijf jaar een gelijke verhouding van vrouwen en mannen in alle geledingen van de kerk te reali- Uiteraard moet worden gelet op geschiktheid. Een van de syno deleden zei in dit verband, dat kandidaten voor de bestuurlijke organen op hun kwaliteiten moe ten worden beoordeeld en niet op hun vrouw- of man-zijn. Kerkelijke werkers - Er komt een 'agogische' oplei ding (gericht op intermenselijke verhoudingen) voor kerkelijke werkers aan de christelijke socia le academie 'De IJsselpoort' in Kampen en de academie voor educatieve arbeid 'De Jelburg' in Baarn. MEXICO STAD (GPD) - Nogal on verwacht heeft de grondwetge vende raad in El Salvador een datum bekend gemaakt voor het houden van algemene verkiezin gen: 25 maart 1984. Maar om de stembusslag te kunnen realise ren zal eerst de grondwet moeten worden voltooid en zover is het nog lang niet. Volgens sommige waarnemers probeert de ultra-rechtse voorzit ter van de grondwetgevende raad, Roberto d'Aubuisson, de nieuwe grondwet te saboteren om op die manier het houden van verkiezingen onmogelijk te maken. Aan de ene kant zou de ultra-rechtse leider bang zijn om bij een stembusslag zijn huidige macht te verliezen. Dat omdat hij op geen enkele manier de magi sche belofte is nagekomen waar-" mee hij in 1982 als overwinnaar uit de stembus rolde: „Met mij aan het roer is de burgeroorlog binnen zes maanden afgelopen". Maar aan de andere kant zou d'Aubuisson op het ogenblik een Amerikaanse invasie als de enige oplossing zien voor de Salvado- riaanse problemen. Er gaan wat dat betreft zelfs geruchten dat d'Aubuisson eerdaags een staats greep zal plegen. De onwerk baarheid van de grondwetgeven de vergadering zou daarbij als het excuus moeten dienen, maar in werkelijkheid zou het gaan om een poging om een militaire in terventie van Washington uit te lokken. Sommige waarnemers geloven zelfs dat Reagan en D'Aubuisson onder een hoedje spelen. Zo is de ultra-rechtse terreur in El Salva dor weer op het dagelijkse toneel verschenen op het moment dat functionarissen in Washington zouden zijn begonnen met het bestuderen van de mogelijkheid De gereformeerde synode zal een brief sturen naar de Raad van Kerken in Namibië, het door Zuid-Afnka bezette buurland. In deze brief verklaart de synode, verbijsterd te zijn over de situa tie van dit volk, "dat zo intens te lijden heeft onder het regime van een volk, waarmee wij, Neder landers, historische banden heb ben". De synode zal er bij de Nederland se regering op aandringen, dat resolutie 435 van de Verenigde Naties zo snel mogelijk wordt uitgevoerd. Deze behelst het ver trek van de Zuidafrikaanse troe pen uit Namibië en het houden van vrije verkiezingen in dit land onder toezicht van de Verenigde Naties. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Amstelveen-Buitenveldert J. J. van Thiel Rotterdam-Zuid, te Amsterdam (voor het industrie- van een Amerikaans optreden in El Salvador, zc'n drie maanden geleden. Tevens is het opmerke lijk dat Washington deze maand plotseling met een lijst is geko men die voormannen van het Salvadoraanse leger en d'Au buisson identificeert als de lei ders van de ultra-rechtse com mando's. Het enige wat Reagan nu nog ontbreekt voor een Ame rikaanse invasie in El Salvador is in feite een staatsgreep met d'Aubuisson aan het hoofd. De kansen op een militare explosie in Midden-Amenka zijn groter dan ooit tevoren. Paradoxaal ge noeg heeft de bemiddelende Contadora-groep, bestaande uit Mexico, Venezuela, Colombia en Zondige communist Priester Benito Baldoni in het Italiaanse dorp Catiglio della Valle heeft voor de dorpsbewo ner Bruno Bindi, die op 70-jarige leeftijd was overleden, een ker kelijke begrafenis geweigerd, omdat hij betalend lid was van de communistische partij en wat erger is achttien jaar met een vrouw heeft samengeleefd zonder getrouwd te zijn. De men sen in het dorp zijn erg boos. Ze zijn allemaal gedoopt, maar 70 procent stemt communistisch. Bovendien is laatst een tandarts kerkelijk begraven die ook 'in zonde' had geleefd. De priester zei, dat hij als mens en als christen wel voor de overle dene had gebeden, maar dat de regels hem verboden, in dit geval een kerkelijke uitvaart toe te staan. De aartsbisschop van Pe rugia denkt er net zo over. Panama, aangekondigd dat de' vijf betrokken Middenameri- .kaanse landen op 16 december een vredesverdrag zullen onder tekenen. In het document zou den de juridische stappen zijn vastgelegd om de 21 doelstellin gen te bereiken waarover men het tien weken geleden eens werd. Gevreesd moet echter wor den dat het slechts om een papie ren vrede zal gaan. Want in de praktijk staat El Salvador op springen, loopt Honduras voor op bij de Amerikaanse militaire dreiging tegen Nicaragua en heeft het Amerikaanse Congres dit weekeinde 24 miljoen dollar ter beschikking gesteld van de anti-Sandinistische groepen. t\C ,.cbc?>' ,tlo° attc DEN HAAG (GPD) - Omdat de meerderheid van de Twee de Kamer buitengewoon ontevreden is over van de wij zigingen in de Beeldende Kunstenaars Regeling (BKR), moet staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) vrijdag 9 december opnieuw voor de vaste kamercommissie voor welzijn en cultuur te verschijnen. t NIEUW DELHI De Indiase premier Indira Gandhi ontving gisteren haar collega van Papoea' Nieuw Guinea, Somare, op het vliegveld van de Indiase hoofdstad. In India werd gisteren de openingszitting van de topconferentie van de 48 Gemenebestlanden gehouden. (Foto ap> De synodecommissie die zich met de opleiding had bezig gehou den, stelde de synode voor, eerst de plaatsingsmogelijkheden te onderzoeken voor agogisch ge schoolden in de huidige econo mische situatie. Ouderling B. de NIEUW DELHI (Reuter/AFP) - Vrees voor de toenemende spanning tussen Oost en West, de bewapeningswedloop en een mogelijke kern oorlog domineerde de openingszitting van de topconferentie van de 48 Gemenebestlanden in de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi. De premier van Canada, Pierre-Elliott Trudeau, zal mogelijk hoofd wor den van een speciale delegatie van Gemenebestlanden naar de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten, met het doel de spanning tussen de twee mogendheden te doen afnemen. Geopperd is dat hij daarin vergezeld wordt door de premier van India, Indira Gandhi, en de Nigeriaanse president, Shehu Shagari. Eerder deze maand maakte de Canadese lei der al een reis door verscheidene Europese landen om over vrede te spreken. Trudeau, die het woord nam nadat premier Gandhi de conferentie had geopend, riep op tot een bijeenkomst van de vijf kernmachten de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Groot-Brittannië, Frankrijk en Chi na en tot bevriezing van hun kernwapenarsenaal. De andere landen moeten afzien van het aanschaffen van atoomwapens, zei hij. De Britse premier, Margaret Thatcher reageerde voorzichtig op het voorstel en vroeg zich af of het nu wel de tijd was voor zo'n bijeenkomst, aldus conferentiebronnen. Minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) doet in De Tijd van deze week een aantal opmerkelijke uitspraken, die gis teren al meteen voor enige op schudding zorgden in politiek Den Haag. Zo zegt hij dat een da lende welvaart ertoe kan leiden dat minimum-uitkeringstrek kers hun telefoon of televisie moeten opgeven en voegt hij er aan toe dat ze die "op papier" ook wel kunnen missen, al geeft hij toe dat "het in de praktijk na tuurlijk heel moeilijk is". Hij komt tot deze uitspraken, omdat hij vindt dat de inkomensver schillen tussen minimum en mo daal niet verder kunnen worden verkleind. "Het loongebouw kan niet verder in elkaar worden ge drukt. Dat heeft te ernstige con sequenties. De afstand tussen minimum en modaal is al te klein. Daarover is iedereen het eens". Met andere woorden: lie ver ook de minima omlaag dan alleen modaal en de minima niet. Uit het interview blijkt ook dat De Koning zich, met CDA-partij- voorzitter Bukman en fractielei der De Vries, heeft verzet tegen een terugkeer van Willem Aan- tjes in de politiek via het Euro pees parlement. Premier Lub bers was daarvan een voorstan der, maar De Koning had bezwa ren, die hij overigens niet wil toe lichten. Hij geeft verder in het in terview toe dat de regeringsfrac ties CDA en WD een zekere par lementaire macht is ontnomen doordat ze van meet af aan be trokken zijn geweest bij de tot standkoming van het regeerak koord en daarvoor dus al bij voorbaat medeverantwoordelijk waren. "Ze moeten nu alleen de uitvoering controleren van wat is opgesteld". De Tijd besteedt verder aandacht aan het alternatieve circuit in de gezondheidszorg: een goedkope tandarts die koffie serveert, een plastisch chirurg die zijn patiën ten onderbrengt in een hotel en een fysiotherapeute die beesten in plaats van mensen behandelt. De economische recessie (een overschot aan specialistenvte ho ge tarieven) laat ook daar zijn in vloed gelden. Mgr. Bruce Kent, de priester-leider van het 'Britse IKV', heeft zich blijkens het blad de woede op de hals gehaald van de kerkelijke autoriteiten en de conservatie ven in de Britse politiek. Dit van wege zijn rebelse optreden en uitspraken. Verder in De Tijd een interview met de schrijver Hans Warren (portret van een "gevoelsziek ventje"), een verhaal over lees-fa- naten en een artikel over het nieuwe imago van de VARA on der het mom "De Gewone Man vermorzeld onder de stoom wals". VRU NEDERLAND Vrij Nederland behandelt deze week niet alleen de actualiteit van de dag, ook problemen met een lange voorgeschiedenis wor den uitgespit. Frans Peeters trok zeven volle dagen op met Oom Agent die ook steeds bozer wordt op Koos. Zijn relaas vergt twee volle pagina's, maar dan is er ook ruimte voor een kleine groepsfoto met vijf politieman nen in close-up. Nooit geweten dat de agent van vandaag meest al gesierd is met een ferme snor. De acties van de ambtenaren ne men het kabinet zodanig in be slag dat er nog geen tijd gevon den is voor enige serieuze ge dachte over de problematische levering van onderzeeërs aan Taiwan. Dat probleem wordt af gewikkeld onder de fraaie kop 'Lubbers is nog niet klaar voor onder water'. Oude en langlopen de problemen betreffen De Mys terieuze dood van Ben Korsten en verder het onmatige drinken. De kop boven dit paginagrote stuk 'De Kegel van Nederland' belooft overigens meer dan het weet waar te maken. Verder een interview met de Westduitse filo soof Peter Sloterdijk (voor de liefhebbers) en Rudi Fuchs stelt in De Brandende Vraag 'Waarom zijn onze musea zo stil en wit?' In de kleurenbijlage de slepende problemen van overspannen le raren. De brutale jongelui, het zwalkende onderwijsbeleid en de 'midlevencrisis' vermorzelen de goedwillende leerkrachten. Met liefde voor hun vak, met nog steeds begrip voor ieder nieuwe lichting brugpiepers en gesteund door een in toom gehouden zelf beklag bieden de overspannen leraren genoeg stof tot nadenken voor leerlingen, ouders, school besturen en, niet te vergeten, voor de buitenwacht en de politi ci die al te snel beweren dat een baan in het onderwijs (goede be taling, lange vakanties) een mak kie is. Het omslagartikel schetst het pro fiel van de mannen achter de Centrumpartij. Het zijn vooral doctorandussen en "dat willen ze weten ook". "De meesten van hen raakten vaak in moeilijkhe den" concludeert Hans'Verstraa- ten in een poging hun gang naar de Centrumpartij te verklaren Eévan hen, Henk de Wijer;" Soms twijfel ik wel eens. Waar zijn we mee bezig. Lukt het ons Wordt het geen pseudo-religie? Maar dan denk ik: dit is wel de laatste kans voor Nederland We zijn een merkwaardig clubje, mensen die veel hebben meege maakt en overal tegen kunnen nu. Een partij van academici, van nette mensen. Het had je schoon zoon kunnen zijn. Dat gaat ons imago worden. Het is toch knap hoe we telkens weer de juiste strategie bepalen". Acteur Gerard Thoolen vertelt over zijn jongste creatie: de Man netjesmaker. gebaseerd op het leven van de Haagse adviseur van KVP-politici Ben Korsten. "Ik had een foto van Ben Kor sten gekregen en die naast mijn bed gezet. Iedere ochtend als ik wakker werd zag ik die ogen van hem. Je moet een rol spelen van uit ééen concentratiepunt. Bij Ben Korsten waren dat zijn ogen. Daar zag je een soort wanhoop Jan Blokker wordt ondervraagd over filmkritiek nu hij sinds een half jaar leiding geeft aan het Produktiefonds. "Filmcriticus is geen vak, waar een actieve be langstelling voor dat medium aan ten grondslag ligt. Met al zijn rare streken en wonderlijke con clusies is Wim Verstappen toch de enige in Nederland die films echt analyseerde". Ook in HP: De woede van Wim Kok ("ik ziet niet in waarom een uitkerinsgerechtigde er niet wat genadiger mag afkomen dan een ambtenaar")een verslag uit Tri poli en een portret van Helmut Schmidt, die toegeeft een fout te hebben gemaakt door in te stem men met de plaatsing van Pers- hings II ("De plaatsing daarvan is door de Russen als een veel wezenlijker bedreiging gezien dan de plaatsing van kruisraket ten"). (Elsevier en Hervorm Nederland waren niet tijdig voor bespre king beschikbaar).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19