IOC op goede weg Kasparov al van schrik hersteld Basketbalploeg moe maar voldaan contact lenzen. -C 3 Opnieuw heibel bij KNSB Smislov zet voordeel om in winst op Ribli Leids zaalteam zet beste beentje voor Coureur Jochen Mass spoorloos in woestijn DONDERDAG 24 NOVEMBER 1983 Sport Tafeltennistalent Noor mee naar open Zweedse DEN HAAG (ANP) - Erik Nóor, het achttienjarige tafeltennista lent uit Osch, is gekozen in het Nederlands team, dat deelneemt aan de open Zweedse kampioenschappen, die van 1 t/m 4 de cember in Gothenburg worden gehouden. Het is het debuut van Noor, die wel reeds als reserve voor het Nederlands team heeft gefungeerd. In de ploeg ontbreekt Betti- ne Vriesekoop. De Nederlandse kampioene, die herstellende is van de ziekte van Pfeiffer, heeft weliswaar de training hervat, maar is nog niet zover dat zij deel kan nemen aan grote toernooi en. De ploeg voor Gothenburg bestaat uit: Sandra de Kruiff (Scylla), Mirjam Kloppenburg (Torenstad), Ron van Spanje (Veluwe) en Erik Noor (TT). Ook de bondscoaches Milan Stenzei en Jan Vlieg gaan mee. LAUSANNE (Rtr) - De Olympi sche autoriteiten zijn in hun strijd tegen doping een eind op de goede weg. Prins Alexander de Merode, de Belgische voor zitter van de medische com missie van het IOC, verklaarde gisteren in Lausanne, dat men reeds een half jaar werkt aan een methode om somatropine bij controle aan te tonen. So matropine, een groeihormoon dat uit de hypofyse van overle den personen wordt gehaald, staat nog niet op de lijst met verboden middelen van het IOC. Er wordt aangenomen dat het middel in de sportwereld vrij algemeen wordt gebruikt. Momenteel is er nog geen ade quate methode om gebruik van het hormoon aan te tonen. Niettemin geloven atleten en art- In strijd tegen doping sen in de Verenigde Staten, da somatropine nog meer spier versterkend werkt dan bijvoor beeld anabole steroïden of tes tosteron, waarvan de aa zigheid wel kan worden aange toond. Het nieuwste spierver- sterkende middel lijkt ook minder vervelende bijwerkin gen te hebben. Hoewel de do pingcontroles tijdens de reldkampioenschappen atle tiek in Helsinki een negatief re sultaat opleverden, werd in de urine van verscheidene atleten sporen v vonden. De Merode, zig voor gres, somatropine ge- i Lausanne aanwe- ?n tweedaags con- 'Wij erkennen het probleem. De medische com missie is reeds enige maanden bezig met het onderzoek. Wij hebben bijna een waterdichte controle op somatropine ge vonden. De moeilijkheid is echter dat we geen bewijs van het effect van deze drug heb ben. We moeten meer bewijs materiaal ontvangen om soma tropine op de lijst met verbo den middelen te kunnen zet ten". In feite betwijfelt De Me rode of somatropine de presta tie van de topsporter daadwer kelijk verbetert. De geïnjec teerde dosis van het groeihor moon wordt snel door het nor male metabolische proces van het lichaam vernietigd of opge nomen. Wanneer blijkt, dat somatropine niet prestatieverhogend werkt, zal de medische commissie niet aandringen op plaatsing van het hormoon op de do- pinglijst. De commissie zal bij de beoordeling zeer voorzich tig te werk gaan. Eerder deze maand besloot het organisatie comité van de Olympische Spelen in Los Angeles (LA- OOC) dat de Olympiërs ook ge controleerd zullen worden op testosteron en cafeïne. DEN HAAG (ANP) - Het bestuur van de schaatsenrijdersbond (KNSB) zal de coach van de Ne derlandse all-rounders, Henk Boer, verplichten om op 11 de cember met zijn rijders deel te nemen aan de wedstrijden om de Domtrofee. Henk Boer, die op die dag met zijn ploeg een trai ningskamp in het Westduitse In zeil wil opslaan, is evenwel niet van plan gevolg te geven aan dit besluit van de KNSB. Volgens Henk Boer passen de wedstrijden om de Domtrofee niet in de voorbereiding op de Olympische Winterspelen. Bo vendien is de Groninger bang voor slecht weer in Nederland. Indien de KNSB in dit geschil echter van geen wijken weet overweegt Boer een kort geding aan te spannen tegen de schaats bond. Het dreigement van de KNSB dat de pupillen van Henk Boer uit de kernploeg zullen worden gesto ten als ze niet in Utrecht aan de start verschijnen laat Henk Boer intussen koud. Volgens hem zul len de leden van de kernploeg zich tijdens het Nederlands kam pioenschap namelijk weer auto matisch plaatsen voor de ploeg waaruit de deelnemers aan de Winterspelen zullen worden ge kozen. Yep Kramer, één van de gedupeer de schaatsers, vindt het een bela chelijke zaak. „Het NOC heeft bepaald, dat wij prestaties moe ten neerzetten in internationale wedstrijden om een plaats af te dwingen voor de Olympische Spelen. Daarom hebben wij ge kozen voor een trainingskamp in Inzeil met het oog op de inter land tegen Noorwegen en Zwe den op 17 en 18 december. Deze beslissing doorkruist het pro gramma volledig. Het is uiterst merkwaardig, dat wij thans een soort bevel krijgen van de KNSB. Met de Nederlandse kampioenschappen is ook al ge sold. Daardoor is het programma al in de war geraakt". Nederland kansloos in Russisch handbalcircus ASKIN (ANP) Voor Bert Bou wer, de 31-jarige routinier in de Nederlandse zaalhandbalselec tie, dreigt 1983 een rampjaar te worden. Tijdens het toernooi om het B-wereldkampioenschap in maart degradeerde Nederland naar de C-groep, aan het begin van de lopende competitie werd Bouwer uit het veld gestuurd en geschorst en juist in zijn hon derdste interlandwedstrijd hield wereldkampioen de Sowjet-Unie op een ontstellende wijze huis. De nederlaag (17-36) in de twee de wedstrijd van het Noorse toer nooi om de Polan Cup betekende de grootste in de geschiedenis tussen beide landen, waarbij de vaderlandse handballers nog coulant werden behandeld. Hal verwege leidden de kunstenaars in het handbalspel met 22-10. In de tweede helft, nadat de staats- amateurs aan de opdrachten van hun coach hadden voldaan, trok de verreweg sterkste ploeg van het Polar-Cuptoernooi royaal de trucendoos open en verzorgde voor het duizendkoppige pu bliek in Askin een show die on navolgbaar genoemd mag wor den. Op deze wijze meenden de Russen de jubileumwedstrijd van Bouwer kennelijk op eigen wijze te vieren. Dat het ten koste ging van de doelpuntenproduk- tie deerde hen niet. Nederland kon daardoor de handen dichtk nijpen. tn het begin van de wedstrijd, waarin de doelman van Vlug en Lenig, Han Geuskens zijn de buut maakte, waren de bedoelin gen van de Sowjets al duidelijk. Een dag eerder hadden zij tegen B-land Frankrijk met "slechts" 27-18 gewonnen en die schande moest tegen Nederland worden uitgewist. Het nerveus spelende Nederland keek veelal meer naar de acties van de Russen dan aan het eigen spel te denken. Rus land voerde na de pauze de score op naar 33—12 alvorens met een waar circus te beginnen. Kortsjnoi noteert, Kasparov denkt. De jonge Rus r r de tijd voor en verdedigde in elk geval zeer gedegen. Verhes aan einde VS-trip LEXINGTON (ANP) De laatste wedstrijd van de tournee door de Verenigde Staten is iets te veel geweest voor de Nederlandse basketbalploeg. In Lexington werd voor 21.000 toeschouwers, met 55-73 (rust 21-41) verloren van de universiteit van Kentuc ky. Waar Nederland in het slotduel werkelijk op zijn laatste benen liep, trof de ploeg het sterkste team, zeker fysiek, van zijn leer zame tocht. De inspanningen, die de groep van Heger had door staan, de laatste lange reisdag, tot vier uur 's middags onder weg, om acht uur beginnen voor een bomvolle zaal, waren terug te vinden in het spel. Bonds coach Heger moest zijn volledige twaalftal inzetten. Uit pure nood zaak. Jos Kuipers, uitblinker in de laatste wedstrijden, Dan Cra mer en Mitchel Plaat, sleutelfigu- Nederland heeft voortdurend aan de slechte kant van de score ge staan. Via 9-6 in de openingsfase was het verschil na een kwartier al gegroeid tot tien punten (25- 15) en de marge verdubbelde zich nog in de minuten die tot de rust restten: 41-21. Het gat is daarna niet groter geworden, maar een terugkeer in de wed strijd zat er niet meer in. De voe ten waren moe, de handen zwaar, het schotpercentage van 33 pro cent (tegen vijftig voor de Ameri kaanse studenten) spreekt op dat punt duidelijke taal. Cock van de Lagemaat (12), Randy Wiel (11), Peter van Noord en Ronald Schilp (8) maakten de meeste Nederlandse punten. Voor Ken tucky traden Masters en center Turpin uit de Olympische selec tie van de Verenigde Staten het nadrukkelijkst op de voorgrond met 22 en 20 punten. LONDEN (Reuter) Gari Kaspa rov heeft zich gisteren althans gedeeltelijk hersteld van de schrik, die zijn nederlaag in de eerste ronde van de tweekamp tegen Kortsjnoi ongetwijfeld heeft teweeg gebracht. Hij verde digde zich in de tweede partij zo gedegen, dat Kortsjnoi op de 31s- te zet erkende geen voordeel van betekenis te hebben en remise aanbood. Kasparov dacht even na en accepteerde het aanbod. De stand in de twaalf partijen omvattende tweekamp is hier door IV2-V2 in het voordeel van Kortsjnoi. De uitgeweken Sowjetrussische grootmeester, wiens liefde-haat-, verhouding met het vaderland in de loop van de jaren voor een groot aantal incidenten zorgde, heeft zich kennelijk voorgeno men ditmaal alleen van zich te la ten horen via zijn daden aan het schaakbord. Ook gisteren kwam hij in de Tarrasch-variant van het geweigerde dame-gambiet met een eigen vondst: a3 op de twaalfde zet. Het kostte Kaspa rov 38 minuten eer hij met Le7 antwoordde. De voortzetting vergde eveneens veel bedenktijd van zwart. Op de twintigste zet had hij nog slechts een half uur over voor de andere twintig. Inmiddels echter waren de ernstig ste dreigingen gepareerd. Kortsj noi forceerde weliswaar dame- ruil, maar moest kort erop tot herhaling van zetten overgaan om nadeel te vermijden. Bij de tweede grote afruil werd tot re mise besloten. Het verloop: Geweigerd damegambiet, Tarrasch-va riant 1. d2-d4 d7-d5; 2. c2-c4 e7-e6; 3. Pbl-c3 c7-c5; 4. c4xd5 e6xd5; 5. Pgl- f3 Pb8-c6; 6. g2-g3 Pg8-f6; 7. Lfl-g2 LfB-e7; 8. 0-0 0-0; 9. Lcl-g5 c5xd4; 10. Pf3xd4 h7-h6; 11. Lg5-e3 Tf8-e8; 12. a2-a3 Lc8-e6; 13. Ddl-b3 Dd8-d7: 14. Pd4xe6 f7xe6; 15. Tal-dl Le7-d6; 16. Le3-cl Kg8-h8; 17. Db3-a4 Dd7-e7; 18. e2-e3 a7-a6; 19. Da4-h4 Ta8-c8; 20. e3- e4 d5-d4; 21. Pc3-e2 e6-e5; 22. Lg2-h3 Tc8-c7; 23. Lcl-g5 Kh8-g8; 24. Lg5xf6 De7xf6; 25. Dh4xf6 g7xf6; 26. Pe2-cl Pc6-a5; 27. Pcl-d3 Pa5-b3; 28. Lh3-f5 a6-a5; 29. Kgl-g2 Kg8-g7; 30. Kg2-h3 Te8-e7; 31. Pd3-cl Remise op voorstel van Kortsjnoi. Smislov Vassili Smislov uit de Sowjet-Unie heeft gisteren in Londen de eer ste partij in de halve finales van het kandidatentoernooi tegen de Hongaar Zoltan Ribli gewonnen. De stand in de tweekamp is 1-0 in het voordeel van de Russische grootmeester. De partij was dins dag afgebroken in een betere stelling voor Smislov, die giste ren in de tweede zitting het punt definitief binnenhaalde. Zoltan Ribli heeft daarin ervaren, dat de eindspeltechniek van Vas sili Smislov nog altijd niet aan sleet onderhevig is. Wat de Hongaar ook probeerde, zijn koning bleef geopend aan de rand van het bord. De positie van de zwarte monarch werd er door de snelle opmars van de h-pion zelfs benarder door. Na een om singelende manoeuvre werd Ri bli gedwongen de loper te geven voor twee pionnen. Eén van die twee bereikte nog wel de tweede lijn, maar tot promotie kwam het niet. In de tweede matchpartij, die voor vandaag op het pro gramma staat, heeft Smislov zwart. Afgebroken stand: Wit (Smislov): Kgl, Td7 en (6, Pe6, pion nen f3, g2, h4. Zwart (Ribli): Kg8, Ta8 en c6, Lc2, pion nen f5, g6, h7. 41. Ta8-c8 (afgegeven zet); 42. h4-h5 f5- f4; 43. h5-h6 Lc2-f5; 44 Td7-g7+ Kg8- h8; 45. Tf6-f7 g6-g5; 46. Pe6-d4 Tc6- cl+; 47. Kgl-h2 Lf5-g6; 48. Tf7-f6 Tcl- c5; 49. Tg7-d7 Ta8-g8; 50. Td7-e7 Tc5- a5; 51. Pd4-c6 Ta5-a6; 52. Te7-e6 Lg6- h5; 53. Pc6-e5 Ta6-a7; 54. TfB-f5 Ta7- b7; 55. Te6-d6 Tb7-a7; 56. Td6-b6 Ta7- e7; 57. Tb6-f6 Te7-e8; 58. Pe5-c4 g5-g4; 59. Pc4-e5 g4xf3; 60. Tf5xh5 Tg8xg2+; 61. Kh2-h3 Tg2-g3+; 62. Kh3-h4 f3-f2; 63. Tf6xf4 Tg3-gl; 64. Th5-f5Tgl-hl+; 65. Kh4-g3 Zwart geeft het op. Timman Grootmeester Jan Timman heeft in de achtste ronde van het schaak toernooi in Indonesië remise be reikt tegen de Zweed Ulf An- dersson. Door dit resultaat be hield Timman de leiding met zes punten. Op de tweede plaats staat de Joe goslaaf Ljubomir Ljubojevic met 5,5 punt en derde is de Rus Ar thur Yusupov. De vierde plaats wordt gedeeld door Andersson, de Hongaar La- jos Portisch en de Indonesiër Ronny Gunawan, die allen 4,5 punt verzamelden. Aan het toernooi nemen 22 scha kers uit 12 landen deel. Ervaring Manager Rob Tuin concludeerde na de vijfde nederlaag uit de se rie van acht wedstrijden dat de trektocht door de Verenigde Sta ten volledig aan zijn doel had beantwoord. "Wij hebben iedere wedstrijd op de tenen moeten staan. De jonge spelers hebben een geweldige ervaring opge daan. Zij immers waren onbe kend met het fenomeen van gro te toeschouwersaantallen, een serie tegenstanders van niveau en soms ronduit partijdige scheidsrechters. Desondanks heeft een speler als Jos Kuipers de gelegenheid volledig aange grepen om te bewijzen dat hij zijn beloften volledig kan waar maken. Cock van de Lagemaat en Peter van Noord hebben hier in enkele weken meer geleerd dan in jaren in Nederland. En dat was de bedoeling van de reis naar de Verenigde Staten". ADVERTENTIE lid ANVC Voorstraat 80 - Katwijk; Binnenweg 114 - Heemstede; Haarlemmerstraat 53 - Leiden; Hoofdstraat 253 - Sassenhelm LEIDEN - Het Leids zaalvoetbalteam heeft zich gisteravond tij dens de eerste ontmoeting voor het '5 bonden-toernooi' van haar beste kant laten zien. De selectie van coach Leo de Jong klopte zowel het team van de afdeling Rotterdam (3-0) als van de afde ling Dordrecht (4-2). Aan het eind van het toernooi (op 7 decem ber worden nog twee wedstrijden gespeeld) worden de beste zestien spelers nog eens nader op de proef gesteld en gewogen. Voor de allerbesten is tenslotte een plaatsje beschikbaar in het schaduw-elftal of mogelijk zelfs de landelijke A-selectie. Overwicht Zover is het echter nog niet. Het Leidse team draaide gisteravond in Rotterdam in elk geval goed. Tegen de Rotterdamse selectie bezat de ploeg van Leo de Jong een flink veldoverwicht. Paal en lat stonden voor rust doelpunten in de weg. Enkele minuten na de hervatting prikte Robert de Roo een schot van Mario Faber in de rebound binnen (1-0). Jan van der Reyden verzorgde in sa menwerking met Cock van Weerlee na elf minuten 2-0, waarna de Rotterdamse goalie er met name voor verantwoordelijk was dat Leiden uiteindelijk niet verder kwam dan 3-0. Hans van Leeuwen was van het laatste doelpunt de maker. Tegenstand Van Dordrecht ondervond de Leidse ploeg meer tegenstand. Het duel ging gelijk op, dat Dordrecht halverwege op 1-0 voor sprong stond was te wijten aan een ongelukje in de Leidse de fensie. Na rust ging het scoren de Leidenaars beter af. Mario Faber, Hans van Leeuwen (uitstekend gemikt) en tweemaal Ro bert de Roo zorgden voor 4-1. Nico Groeneweg verdedigde het Leidse doel onderwijl op degelijke wijze, maar kon de 4-2 eind stand toch niet verhinderen. Rugbyers uit West geven goed partij aan studenten DEN HAAG (ANP) - Voor de tweede keer heeft de Nederland se Rugby Bond (NRB) een dis trictencompetitie georganiseerd. De belangstelling in het vorig seizoen was dermate groot, dat een herhaling op zijn plaats werd geacht. Teneinde de kosten zo laag mogelijk te houden, wordt dit jaar in twee poules van elk vier ploegen gestreden. Uit de A- poule, bestaande uit titelhouder studenten west, midden en noord-west zal tevens de kam pioen voortkomen. De B-poule wordt geformeerd door noord, oost, Limburg en zuid. In totaal beslaat deze competitie drie wedstrijddagen. In Hilversum ontmoetten de ploe gen van Midden en Noord-west elkaar, waarbij midden met als hoofdmoot spelers van lands kampioen Hilversum, dat met in ternational Visser en oud-inter nationals Van Altena én Vermeu len, een ruime zege behaalde (36-6). In Den Haag ontving West de studenten, die een ui terst sterk team (met onder ande re Bas Kasteel, Erik Hengeveld, Joost Takken, Louis Straathof en Coen Potters, die internatio naal hun sporen reeds hebben verdiend) in het veld brachten. West, steunend op de routine van de oud-international Michel van de Loos bood schitterend partij en verloor met slechts 4-9. DAKAR (SID) - Auto-coureur Jochen Mass (ANP-foto) wordt in de Algerijnse woestijn vermist. De in Monaco wonende West duitser is in Afrika in training voor de woestijn-autorally Pa rijs - Dakar, die op 1 januari van start gaat. De laatste contac ten met Mass dateren van een week geleden, toen de coureur reserve-onderdelen voor zijn Mercedes aanvroeg. Mass wordt tijdens de training vergezeld door zijn co-cquipicr, de Brit Steve Perry, die vorig jaar in dezelfde rally het klassement vrachtwagens won. Hallie wint in Kopenhagen KOPENHAGEN (ANP) - Gilbert Hallie is het internationale boks- toernooi van Kopenhagen, dat geldt als één van de kwalificatie toernooien voor de Olympische Spelen, begonnen met winst. De Nederlandse weiter versloeg de Pool Andrezej Dobosz op pun ten. De eerste twee ronden over klaste hij zijn tegenstander. Hal verwege de derde ronde kwam de Pool terug dankzij een betere conditie. Hallie komt vandaag in de tweede ronde uit tegen de Ke- niaan Otieno Okoth. Gerrie Miiliren na seizoen naar Volendam DEN HAAG (ANP) - Gerrie Müh- ren keert na het lopende seizoen terug naar Volendam. De 37-jari- ge vrije verdediger van DS '79 gaat het jeugdplan van Volen dam verzorgen en zal ook als spe ler inzetbaar blijven voor de ploeg uit het palingdorp. DS-trai ner Hans Dorjee was volslagen verrast door het nieuws. "In een eerder stadium had Mühren al eens laten doorschemeren dat hij naar Volendam terug wilde. Wij hebben hem toen aan zijn con tract gehouden. Dat het nu toch gaat gebeuren is nieuw voor mij. Het is echter begrijpelijk, dat een speler van die leeftijd ook aan zijn maatschappelijke toekomst gaat denken. Die kan Hij vermoe delijk beter in Volendam opbou wen dan bij ons", merkte Dorjee op.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15