Olsen: "Dit kans is mn We hebben nog een kleine kans Bayern München kan Spurs niet verontrusten op FTCP- Ajacied naar United Profronde niet meer kalender Spartak laat Sparta met Verliesgevende' 1-1 achter eeup») DONDERDAG 24 NOVEMBER 1983 DEN HAAG (AFP/RTR/DPA) - De derde ronde van het toernooi om de UEFA-beker heeft de no dige verrassingen opgeleverd. Van de drie Engelse vertegen woordigers verloor Watford, ver uit als favoriet gestart, op eigen terrein met 2-3 van Sparta Praag. Nottingham Forest kwam op ei gen veld niet verder dan 0-0 te gen Celtic en Tottenham Hot spur verloor in een saai duel met 0-1 van Bayern München. Het Oostenrijkse Sturm Graz was de enige club die in een thuiswed strijd redelijk afstand van de te genstander nam: tegen Lokomo- tiv Leipzig werd het 2-0. Het toptreffen tussen Bayern Mün chen en Tottenham Hotspur was met veel zorg omgeven. Om ge welddadigheden van Engelse supporters te voorkomen had de politie extra mankracht ingezet. Het kwam niet tot ongeregeldhe den. Dat was opvallend in het Olympisch stadion te München, ook al waren slechts 20.000 toe schouwers op het duel afgeko men. Michael Rummenigge, de jongere broer van Karl-Heinz, besliste de wedstrijd pas vier mi nuten voor tijd met een schitte rend afstandschot. Hij deed dat op aangeven van Sören Lerby, die zijn beste wedstrijd voor Bayern speelde. Op de leiding van scheidsrechter Jan Keizer was weinig aan te merken. De wedstrijd Nottingham Forest Celtic moest negen minuten wor den onderbroken, omdat het pu bliek het veld opkwam. De Spaarse scheidsrechter Soriano Aladren wilde het duel afgelas ten, maar de Engelse politie wist snel genoeg orde op zaken te stellen. Tenminste vijf toeschou wers moesten met verwondin gen worden opgenomen in het ziekenhuis. Van Breukelen ver dedigde het doel van Notting ham overigens niet. Inter Milan, dat FC Groningen uitschakelde, leed een kleine nederlaag bij Au stria Wien (1-2). De tweede Oos tenrijkse club, Sturm Graz, deed het beter. Het won met 2-0 van Lokomotiv Leipzig. Jurtin was de grote man. Hij maakte beide doelpunten. Lens en Anderlecht besloten het eerste duel in Frankrijk met 1-1. De treffers werden in de laatste minuten van het weinig aantrek kelijke duel gemaakt. Eerst zette VandenBergh de Belgen op 1-0, waarmee doelman Munaron van Anderlecht in de laatste minuut de bal in eigen doel werkte. Dat was ruimschoots het opmerke lijkste doelpunt in de acht beker duels. Watford, de club van pop- PAGINA 13 AMSTERDAM (GPD) - Jesper Olsen zal om sportieve en Finan ciële redenen eerder dan hij zelf en Ajax hadden verwacht het komend seizoen uitkomen voor Manchester United. De 22- jarige Deen tekent de komende dagen bij de Engelse club een contract voor drie jaar. Als de besturen van Ajax en Manches ter United het ook nog eens kunnen worden over de transfer- prijs die ongeveer 3,5 miljoen gulden bedraagt, dan zal voor de kleine linkerspits een eind komen aan de onzekerheid die vier maanden heeft geduurd. Sören Lerby speelde zijn beste wedstrijd stoppen. zanger Elton John, stond tegen Sparta Praag al bij rust met 0-2 achter. De Tsjechoslowaken ver zekerden zich met doelpunten van Berger, Griga en Scasny zo goed als zeker van een plaats bij de laatste acht. In het Joegoslavi sche onderonsje tussen Radnicki Nis en Hajduk Split was de be zoekende club veruit de beste. Hajduk won met 2-0 via goals van Vujovic en Vulic. „Dat was", aldus Olsen. „voor mij eigenlijk het belangrijkste. Een beslissing nemen zodat ik na zo- Nottingham Forest (Eng) - Cel tic (Sch) 0-0. Toeschouwers: 32.000. Watford (Eng) - Sparta Praag (Tsj) 2-3 (2-0). 25. Berger 0-1, 30. Griga 0-2, Rostron 1-2, 84. Gilli- gan 2-2, 90. Scasny 2-3. Scheids rechter: Schmidhuber (Wdl). Toe schouwers: 14.000. FC Lens (Fra) - Anderlecht (Bel) 1-1 (0-0). 88. Vandenbergh 0-1, 90. Munaron (eigen doel) 1-1. Toe schouwers: 18.000. Bayern München (Wdl) - Totten- ham Hotspur (Eng) 1-0 (0-0). 86. M. Rummenigge 1-0. Scheids- Karakteristieken rechter: Keizer (Ned). Toeschou wers: 20.000. Gele kaarten Cle- mence en Thomas (beiden Tot tenham). •Austria Wien (Oos) - Inter Milan. (Ita) 2-1 (0-0). 53. Muraro 0-1, 76. Nyalasi 1-1, 81. Nyalasi 2-1. Scheidsrechter: Carpenter (Ier). Toeschouwers: 20.000. Gele kaar ten voor Baumeister en Koncilia (beiden Austria Wien) en Bergo- Sturm Graz (Oos) - Lokomotiv Leipzig (Odl) 2-0 (2-0). 14. Jurtin 1-0, 24. Jurtin 2-0. Scheidsrechter: Hackett (Eng). Toeschouwers: 16.000. •Sparta (Ned) - Spartak Moskou (Sov) 1-1 (0-1). 34. Rodjokov 0-1, 80. De Wolf (strafschop) 1-1. Scheidsrechter: Nazare (Por). Toeschouwers: 14.500. Gele kaarten: Van Asten (Sparta), Gosjnov, Gess (2x) en Rodjokov (Spartak). Radnicki Nis (Jsl) - Hajduk Split (Tsl) 0-2 (0-1). 43. Vpjovic 0-1, 54. Vulic 0-2. Toeschouwers: 20.000. DEN HAAG/PARIJS (AFP ANP) - De internationale wielerproffederatie (FICP) heeft de profronde van derland, die van 21 tot 25 gustus 1984 zou worden ge houden, afgevoerd van de ternationale wielerkalender De FICP heeft gisteren ii rijs de internationale kalen der, in oktober samengesteld door de internationale orga nisatie van koersdirecteuren, goedgekeurd, nadat enkele wijzigingen waren aange bracht. Eén van die verande ringen is, volgens het Franse persbureau AFP, dat overi gens meldde dat slechts klei ne wijzigingen waren aange bracht, het afvoeren van de Ronde van Nederland. Evert de Vries, de secretaris van de stichting profronde van Nederland, was bij het horen van het nieuws met stomheid geslagen. "Ik weet niet beter dan de ronde ge woon doorgang vindt. Hein Verbruggen was in Parijs na mens de KNWU aanwezig. Ik kan mij niet voorstellen, dat de Nederlandse wielrenunie de etappewedstrijd heeft la ten schrappen. Wij hebben onze plaats op de internatio nale wielerkalender al een aantal jaren, dus ik zie geen reden, waarom wij in 1984 niet op de lijst jZouden staan", aldus de uiterst verontwaaar- dige De Vries. Overigens heeft tourbaas Felex Levitan de FICP gevraagd of hij voor enkele wedstrijden "glijdende" data kan krijgen in verband met eventuele te levisie-reportages. Het gaat om de klassiekers Parijs - Roubaix (7 of 8 april), Bor deaux Parijs (26 of 27 mei), de grote landenprijs (22 of 23 september) en Blois - Chavil- le (6 of 7 oktober). Voorts be sloot de FICP de Italiaanse wegwedstrijd Tirreno Adriatico een extra dag te ge ven. De Tirreno begint nu op 8 maart met de proloog en loopt tot 14 maart. ROTTERDAM - Veel liefs hadden ze voor Sparta niet meegebracht uit Moskou, de voet ballers van Spartak. De enig overgebleven Nederlandse vertegenwoordiger aan het Europese voetbalfront had daar ook niet op gerekend, maar met enig optimisme had het elftal van trainer Bert Jacobs toch wel uitgezien naar het eerste deel van de derde UEFA Cup-ronde. "We hebben gelijke kansen", had Jacobs zijn manschappen tijdens de voorbereiding voortdurend toegeroepen. Naarmate het aan- vangsuur van de wedstrijd in Rotterdam naderde, nam het ge loof van de Sparta-spelers in een succesvolle ontsnapping aan het gevaar van de Russische roulette met de minuut toe. Maar uiterst koel en gedisciplineerd ontnam Spartak Moskou gisteravond op Spangen de jeugdige thuisploeg een deel van het zelfvertrouwen door een 'winstgevende' 1-1 op het scorebord te brengen. Over twee weken heeft de nummer twee van de Sowjet-Unie in Tbli- si aan een 0-0 gelijkspel voldoen de om de stap naar de kwartfina le te maken. Vermoedelijk tegen beter weten in beweerde Sparta-trainer Bert Ja cobs na de 1-1, "dat ons uitgangs punt om de volgende ronde te halen nog steeds reëel is". Ook middenvelder Edwin Olde Rie- kerink zag het nog allemaal best zitten, "we moeten daar maar proberen zo snel mogelijk een goal te maken". Moeilijk karwei Dat zal niet meevallen, want gister avond toonde Spartak Moskou zich uiterst bedreven in het ver dedigen en counteren. Met de 1-1 op zak kunnen de volgelingen van coach Konstantin Beskov straks in Tblisi rustig inspelen op de strategie van Jacobs, die voor alles gericht zal moeten zijn op de fabricage van een snelle treffer. "Normaal gesproken hebben we nog maar een kleine kans", dacht Ron van den Berg gisteravond al aan het ongetwij feld moeilijke karwei, dat Sparta in de Sowjet-republiek Georgië wacht. "Die Russen kunnen im mers die 0-0 verdedigen". "Ik schat onze mogelijkheden daar hooguit op dertig procent", schroefde ook aanvoerder Louis van Gaal zijn aanvankelijk be hoorlijk hooggestemde ("fifty- fifty") verwachtingen omlaag. Sparta beleefde gisteravond toch al een teleurstellende Europa Cup-avond. Waar het bestuur had gerekend op het bezoek van minimaal 15.000 toeschouwers, passeerden in werkelijkheid 13.000 bezoekers de poorten. De staking van de RET, de Rotter damse tram- en busonderne ming, was daaraan niet vreemd. En al stelde een scheepvaarton derneming gratis bussen be schikbaar om de gang naar Span gen er in te houden, Sparta moest toch een dikke vijftigdui zend gulden aan recette derven. "We hadden gehoopt op een net to-opbrengst van een ton. De tv- baten en de reclame waren daar bij nog niet ingecalculeerd. Naar schatting houden we nu 90.000 gulden over en daar zitten dan wel die tv-baten en reclame in", zag bestuurder Floor Bouwer "een financiële klapper" aan zijn neus voorbijgaan. "Hadden we deze wedstrijd gewonnen, dan was dat nog een pleister op de wonde geweest". Het moet gezegd dat Sparta met volle inzet heeft gestreden voor de sportieve winst. Terecht stel de trainer Jacobs naderhand dan ook dat zijn elftal binnen de mo gelijkheden geprobeerd had er wat van te maken. Maar na een agressief begin, waarin achter eenvolgens Holverda (kopbal) en Eijer (kopbal rakelings voor langs) zich in de buurt meldden van de schitterend keepende in ternational Dassajev, kregen de scherpdekkende Russen steeds meer grip op het spel van Sparta. De Rotterdammers kregen nau welijks de gelegenheid een bal aan te nemen (Wout Holverda: "Maar ze speelden wel correct"), terwijl Spartak de bal bliksem snel in de ploeg liet circuleren. "Het ging allemaal veel sneller dan we normaal in de eredivisie gewend zijn", erkende midden velder Ron van den Berg, die na de pauze als tweede spits naast Holverda optrad. Spartak bepaalde zich in beginsel tot het ontregelen van de Rotter damse aanvallen, die allengs een chaotischer karakter kregen. En al had met name de zwakke linksback Gess veel overtredin gen nodig om zich staande te houden, de flankspelers Leng- keek en Eijer wisten na een voor spoedig begin maar zelden meer tot de achterlijn door te dringen. Spartak haalde in de 32ste minuut een streep door de strategie van Bert Jacobs, die voor de wed strijd zijn spelers op het hart had gedrukt "de nul te houden". Maar nadat Stevens de Russi sche international Gavrilov on deruit had gehaald, haalde Ro- dionov na de vrije schop van die zelfde Gavrilov vernietigend uit langs het opgestelde Sparta- muurtje: 0-1. "Toen kon je weer zien dat mijn jongens niet uit blinken in organisatorisch ver mogen", zuchtte Jacobs later. Omzetting De achterstand noopte hem na rust tot een omzetting binnen zijn elf tal. De uiterst offensief ingestel de Olde Riekerink ("Ik voelde me voorin niet gelukkig, opko mend ben ik véél gevaarlijker") werd naar zijn vertrouwde posi tie op het middenveld gehaald, de lange Van den Berg werd in gehuurd voor frontdiensten. John de Wolf stuurt Spartak-keeper Dassajev de verkeerde hoek in. De elfmeter was goed voor 1-1. (Foto ANP) Maar bereikt werd hij nagenoeg nooit. De opbouw van Sparta verliep volgens een te voorspel baar stramien, met name Blind zocht zijn heil in gemakkelijk te verdedigen hoge centers. Doel man Rinat Dassajev kon zodoen de zijn fenomenale keeperskwa liteiten exploiteren, al had hij eenmaal geluk, toen Wout Hol verda met een kopbal de lat raak te. ADVERTENTIE Een héél kilo in één pak Vlak voor tijd zou de Leidenaar nogmaals het houtwerk raken, nadat John de Wolf in de 35ste minuut vanaf de kalkstip de 1-1 had aangetekend. De Portugese scheidsrechter Ferandes Na vare had daarvoor als de grote verge- ler opgetreden door achtereen volgens de Spartaan Van Oosten en de Russen Sochnov, Rodio- nov en Gess op geel te tracteren. Gess liet de Portugees vervol gens 'rood' aanlopen, toen hij na een overtreding de bal wegtrap te, waarna de Rus de kleedkamer kon opzoeken. Ook bij het straf- schopgeval speelde Fernandes Navare een merkwaardige rol. Een vrije val van Lengkeek werd door hem waardig bevonden voor een strafschop, omdat hij in de mening verkeerde dat Rodio- veel tijd tot rust kan komen. In augustus is Ajax al naar mij toe gekomen en heeft me gevraagd of ik niet op dat moment al mijn contract wilde verlengen. Daar na hebben buitenlandse clubs bij me aangeklopt en die zijn aan me gaan trekken. Tottenham Hot spur en Manchester United. Nee, niet Arsenal, daar heb ik niets over gehoord. Ten slotte heb ik, om ook voor mezelf een eind aan de spanning te maken gekozen voor Manchester omdat die me het meeste bood. Eigenlijk had ik helemaal geen reden om weg te gaan bij Ajax. Ik heb het hier in Amsterdam echt naar mijn zin, maar ik wilde gewoon een beslissing. Waarom ik dan toch voor Manchester heb gekozen? Omdat ik denk dat ik misschien in de toekomst niet meer zo'n kans krijg. Ik kan daar niet al leen meer verdienen, maar ik kan daar steeds voor 45.000 toe schouwers spelen, zoiets maak je hier in Nederland nauwelijks Ajax wilde Olsen, die twee en een half jaar geleden werd overgeno men van het Deense Naestved, het liefst nog twee drie jaar aan zich binden. Om die reden open de het al in het begin van het sei zoen de onderhandelingen. Het concrete voorstel dat door vice- voorzitter Van Eijden maandag in Kopenhagen aan Olsens zaak waarnemer Gammelgaard werd aangeboden, kwam erop neer dat de Deen nog twee of drie jaar bij Ajax kon voetballen, tegen een jaarsalaris van 400.000 gulden. Bovendien zou hij aan het eind van die overeenkomst een vrije transfer hebben. Tijdens de on derhandelingen woensdagmid dag waarbij Ajax werd vertegen woordigd door Van Eijden en voorzitter Harmsen en Manches ter door manager Ron Atkinson, koos Olsen echter voor het grote geld en het publiek in Engeland. „Hopelijk is dit een goed besluit. Ik heb er lang over nagedacht. Ik heb er steeds weer met mijn fa milieleden over gesproken en met mijn zaakwaarnemer. Maar ik moest op een gegeven mo ment zelf besluiten wat ik zou gaan doen". Tot de nieuwe collega's van Olsen zal onder andere Arnold Muhren gaan behoren. „Die heeft me een week geleden nog gebeld en te gen me gezegd dat hij het uitste kend naar zijn zin heeft in Man chester. Het is echter niet zo dat zijn telefoontje de doorslag heeft gegeven", aldus Olsen. Tegenvaller nov Lengkeek onderuit had ge haald. "Ronald liet zich mooi val len", getuigde Ron van den Berg lachend. "Ik werd getackeld", knipoogde Lengkeek veelbete kenend. "Ach", sprak Wout Hol verda, "enig geluk mochten we toch wel hebben bij al die pech die we hebben gehad, vlak voor tijd kopte ik nog eens op de paal". Het was Beskov en zijn gevolg een zorg. Over twee weken kan hij zijn vazallen in alle rust laten leu nen op een 0-0 stand, die vol doende is voor de volgende ron de. "Daar zullen ze toch eerst nog voor moeten voetballen", sprak Bert Jacobs monter, "we gaan niet voor de Jan met de korte achternaam naar de Sowjet- Unie". GERARD VAN PUTTEN Voor Ajax dat aan het eind van het voorseizoen al vier gerenom meerde krachten (Cruijff, Lerby, Schrijvers en Kieft) zag vertrek ken, betekent het afscheid van Olsen, die afgelopen zondag na de ontmoeting tegen Roda JC nog liet weten dat hij vermoede lijk in Amsterdam zou blijven, een nieuwe tegenvaller. Trainer Aad de Mos is dan ook van me ning dat het bestuur van Ajax nu niet langer alleen maar kan ver trouwen op de jeugd. Hij dringt aan op versterking waarbij hij er zich van bewust is dat het heel moeilijk zal zijn om Olsen goed te vervangen. „Olsen is een bijzondere speler die het publiek en dan vooral de jeugd erg aanspreekt. Om hem goed te vervangen moet je aan een speler als Zico denken maar die is niet te krijgen. Ik denk ook dat een alternatief voor Olsen niet te vinden is. Daarom ben ik ook extra teleurgesteld omdat hij nu weg gaat. Ik had gehoopt dat hij zou blijven. Maar ik realiseer me ook dat de tijd veranderd is en dat Ajax niet langer topspe- lers kan vasthouden. Ik neem zonder meer aan dat Ajax er alles aan heeft gedaan om Olsen te houden maar dat het gewoon niet op kan tegen buitenlandse clubs die veel meer kunnen bie den. Olsen zal dan ook niet de laatste speler zyn die we op deze manier kwijtraken. Desondanks heb ik er geen spijt van dat ik in augustus mijn contract tussen tijds heb verlengd. Ajax zal im mers altijd voor vervangers zor gen". In tegenstelling tot De Mos gaat Harmsem er vooralsnog niet van uit dat Olsen het komend seizoen elders zal spelen: „Ik moet nog zien dat de aanbieding van Man chester beter zal zijn dan die van ons. Als alle kosten straks zyn af getrokken. We zullen daarom af wachten en zien of deze transfer echt doorgaat".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13