Rotterdam zit met afval in de maag De Koning: aanscherping criteria voor looningreep Gunstige ontvangst Kamer alternatief plan bibliotheken Nu Booy Clean is weggevallen Proefschrift te elfder ure afgewezen Rotterdam negeert bemiddelend orgaan Rijk aanvaardt beslissing Winterswijk \orminkomens vrije beroepen gewijzigd Staatslote: 2e trekking ROTTERDAM (GPD) - Rotterdam zit binnenkort met een gigantisch afvalprobleem nu het tankerschoonmaakbedrijf Booy Clean per 15 december door toedoen van mi nister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) geen lozingsvergunning meer heeft en Tanker Cleaning Schiedam op last van dezelfde minister moet sluiten. Bovendien werkt Verolme Tanker Cleaning „model" - waardoor driekwart van de schoonmaak- capaciteit onbenut blijft - om niet op last van de overheid helemaal te moeten stop pen. De 110 Maasstedelijke bedrijven moeten jaarlijks ongeveer een miljoen ton chemisch en ruim anderhalf miljoen ton slops (af valolie) zien kwijt te raken. Exac te aantallen zijn volgens het Rot terdamse havenbedrijf, dat een van de „controleurs" van de af valverwerking in de haven is, niet te geven. Men wil die ook lie ver niet geven, omdat het afval probleem niet direct een reclame voor de Rotterdamse havenacti viteiten is. Een beeld van de hoeveelheid afval per dag heeft het havenbedrijf niet, omdat het scheepsaanbod van dag tot dag verschilt. Ook havenwethouder Den Dunnen kent de omvang van het havenaf valprobleem niet. „Ik zou die aantallen wel precies willen we ten. Die cijfers moeten maar eens duidelijk worden", vindt hij. „Wij hebben inmiddels de minister als tussenoplossing voorgesteld om ons aan Verolme Tanker MAASTRICHT (GPD) - Het proefschrift waarop twee me dewerkers sociale psychia trie van de Rijksuniversiteit Limburg aanstaande vrijdag zouden promoveren is te elf der ure afgekeurd. De beide promovendi, J. Scholte en J. Ufflng, moeten nog maar eens een half jaar of een heel jaar op hun onderwerp stude ren, vond gistermorgen het college van decanen van de RL. Een grote strop voor het tweetal, want het proefschrift was al gedrukt, de receptie geregeld. Scholte en Uffing zouden pro moveren op den proefschrift getiteld „Langdurige opna me of permanent verblijf'. Het gaat over langdurige op namen van psychiatrische patiënten, een onderwerp waarop diverse medewerkers van de genoemde capaciteits groep zich al jaren concentre ren. Promotor is prof. dr. Marius Romme, hoogleraar sociale psychiatrie. Hij had, samen met de referenten, prof. Ri- chartz, prof. Trimbos en dr. Jacobs de supervisie bij het tot stand komen van het proefschrift. Geen van de ge noemden was gisteren te be reiken voor het geven van commentaar. Het is vrij ongebruikelijk dat een proefschrift in het sta dium waarin het reeds is ge drukt (en door de promoven di dus veel kosten zijn ge maakt) nog wordt afgekeurd of terugverwezen. Cleaning te verbinden. Het is de bedoeling dat ze eind dit jaar al een permanente organisatie op zetten voor de inzameling van olie en chemicaliënafval. Daar toe zitten de gemeente en rijks waterstaat regelmatig om de ta fel". De kosten van de op te zetten cen trale scheepschoonmaakinstalla- tie zullen overigens oplopen tot 25 miljoen gulden. De centrale verwerkingsinstallatie die in 1985 moet komen, waarover ook onderhandelingen gaande zijn, kost rond de 75 miljoen. In een brandbrief aan minister Smit- Kroes heeft Rotterdam eind vori ge week aangedrongen op een spoedige honorering van het plan Verolme Tanker Cleaning in te schakelen voor de ont vangst van havenafvalstoffen. Wethouder Den Dunnen verwijst in dit verband naar de illegale praktijken die in de hand kun nen worden gewerkt als de tus senoplossing er niet snel komt. De dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond kent dat gevaar ook. „Als binnen vaarttankers niet meer in de Rotterdamse haven schoongemaakt kunnen worden, want dat is het knelpunt, dan zoekt men een andere oplossing, en die zou wel eens illegaal kun nen zijn", aldus een woordvoer der van het Openbaar Lichaam Rijnmond. Intussen hebben de besprekingen tussen de Rotterdamse gemeen te, bedrijven, rijkwaterstaat en het ministerie van verkeer en wa terstaat voor de instelling van de centrale haven-ontvangstinstal latie een onverwachte wending gekregen. Booy Clean is een van de bedrijven die mee zou doen aan het opzetten van die installa tie. Door intrekking van de lo zingsvergunning is het bedrijf, dat zegt 1,5 miljoen gulden aan onderzoek voor de ontvangstin stallatie voor niets te hebben uit gegeven, geen partner meer. Dat brengt de andere deelnemende bedrijven, Paktank en Matex, in een nieuwe positie. Ze hebben nu met het ministerie van ver keer en waterstaat afgesproken eind dit jaar met een nieuw voor stel te komen over de manier waarop zonder Booy Clean ver der gegaan kan worden. In Rotterdam is men er overigens zeker van wat er met het maritie me afval gaat gebeuren als minis ter Smit-Kroes de Rotterdamse tussenoplossing niet onder steunt en besprekingen over de instelling van de ontvangstin stallatie in het slop dreigen te ra ken. „Dan verdwijnt het afval ge woon in het riet". DINSDAG 22 NOVEMBER 1983 BUGGENUM (ANP) - Minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) is het met de Sociaal-Economische Raad eens dat "het belang van de nationale economie" een te ruim begrip is om een looningreep op te base ren, zoals de wet op de loonvor ming mogelijk maakt. Maar dat ROTTERDAM (ANP) - De adviezen van het Bemiddelend Orgaan Ro- hyo over gemeentegarantie gaan op het stadhuis in Rotterdam regel recht de prullebak in. „Wij trekken ons niets meer aan van die advie zen", aldus een gemeentelijk woordvoerster gisteren. Aanleiding tot deze nieuwe opstelling van het Rotterdamse stadsbestuur is de financiële strop van ongeveer twintig miljoen gulden die de ge meentelijke schatkist sinds het begin van de jaren tachtig heeft opgelo pen door de explosieve stijging van de zogenaamde executoriale verko pen van woningen. Huiseigenaren die hun betalingsverplichtingen aan de hypotheekbank niet meer kunnen nakomen, worden gedwongen hun woning te laten veilen. Meestal blijft de opbrengst (ver) onder het bedrag van de nog VELUWE - De vereniging "Be- uitstaande hypotheekschuld. Het verschil wordt betaald door de rijks- overheid en de gemeente, dat wil zeggen, als die gemeente een beta lingsgarantie op het huis heeft verleend. Voor de verstrekking van deze gemeentegarantie gaan de gemeenten af op de adviezen die Bemiddelende Organen geven. Rotterdam vindt dat zij in het schip zit door de adviezen van de Rohyp, een landelijk werkend Bemiddelend Orgaan. De adviezen van de Rohyp waren vol gens de woordvoerster van de Maasstad op drijfzand gebouwd, wat blijkt uit het talrijke aantal executieverkopen in die stad. slechts mag worden ingegrepen bij "externe schoksgewijze in vloeden", zoals de SER beweert, vindt de minister weer te strak geformuleerd. Criterium voor een looningreep zou bijvoorbeeld kunnen zijn "bij schoksgewijze ontwikkelin gen die tot onevenwichtigheden leiden", aldus De Koning. De mi nister zei dit gisteren in een rede voor de Limburgse Werkgevers- verenging in Buggenum. Sinds de invoering van de wet op de loonvorming begin jaren ze ventig is deze vrijwel doorlopend toegepast, onder felle kritiek van werkgevers en werknemers die in vrijheid over cao's willen pra ten. Dit jaar is voor het eerst in jaren geen looningreep meer ge daan. Het akkoord dat werkgevers en werknemers november vorig jaar afsloten, matiging van inko mens in ruil voor korter werken en rendementsverbetering, was daarbij een niet onbelangrijke hulpbron, aldus De Koning. Hij herhaalde het streven van de houd Veluwe" ligt op sterven gaat - als er geen wonder ge beurt 1 december ter ziele. Dat is het rechtstreekse gevolg van het besluit van de provincie Gel derland geen subsidie meer te verlenen. Opheffing is het enige belangrijke agendapunt voor de komende ledenvergadering. Hij schenkt daarmee de werkge vers vertrouwen die zeggen dat die doorvertaling ook zonder re gelgeving plaatsvindt. TECHNOLOGIE - Nederland heeft internationaal gezien een behoorlijke achterstand opgelo pen op het gebied van technolo gisch onderzoek en ontwikke ling. Voorai op het terrein van de produktietechnologie en de in formatica ligt Nederland achter bij landen als Japan en de Ver enigde Staten. Die achterstand moet worden ingelopen, meent een' meerderheid van de Tweede Kamer. De PvdA'er Stemerdink noemde de plannen van het kabinet arm zalig. Telecommunicatie krijgt de aandacht op een moment dat de wereldmarkt voor Europese bedrijven verloren is gegaan. Het aanschaffings- en subsidiebeleid sluit niet'aan bij de prioriteiten die door de wetenschap zijn ge steld. DEVENTER Terwijl een brandweerman hem bijlicht, brengt de eige naar van een rijdende slangententoonstelling in Deventer zijn dieren in veiligheid, na een brand in zijn vrachtwagen. Een aantal slangen is om gekomen. De ontsnapte reptielen zijn weer gevangen. (Foto anp) overheid naar een minder vaak ingrijpen. De Koning meent dat de wet niet- cao-inkomens, die cao-resultaten moet doorvertalen naar in regel hoger betaalde werknemers die niet onder een collectieve ar beidsovereenkomst vallen, niet helemaal kan worden gemist, zo als de werkgevers willen. Wel wil hij de wet, die dit jaar afloopt, verlengen en voorlopig niet toe- DEN HAAG (ANP) - De rege ringsfracties staan niet afwijzend tegenover het alternatieve bezui nigingsplan dat de openbare bi bliotheken gisteren bij minister Brinkman (WVC) hebben inge diend. "Ik heb altijd al getwijfeld of de 55 miljoen gulden die Brinkman komend jaar wil bezuinigen op de openbare bibliotheken reëel is", aldus WD-kamerlid Dijk stal. "Dat er uiteindelijk meer be zuinigingen uitrollen dan de mi nister in petto heeft betekent dat ik er zeker serieus naar wil kij ken", aldus mevrouw Kraaije- veld-Wouters (CDA). Het alternatief, dat het NBLC als overkoepelend orgaan van de bi bliotheken aan de vooravond WINTERSWIJK (ANP) - Wanneer de Winterswijkse bevolking een proefgebied Nationaal Land schap van de hand wijst, zal de rijksoverheid zich daarbij neer leggen. Minister Braks (land bouw) heeft dat gisteravond ge zegd tijdens een werkbezoek aan Winterswijk. Volgens de bewindsman moet de gemeente zelfstandig een beslis sing nemen of zij wel of geen proefgebied Nationaal Land schap wil worden. De afwijzing van het proefgebied zal echter wel betekenen dat de gemeente dan het recht op een financiële voorkeursbehandeling verliest. Minister Braks sprak gisteren met het college van burgemeester en wethouders van Winterswijk over de inpasse die is ontstaan, nadat eind vorige maand de ge meenteraad. van Winterswijk geen uitspraak durfde te doen over de eventuele aanwijzing als proefgebied. van de behandeling van de be groting van welzijn, volksge zondheid en cultuur heeft ont vouwd, houdt in dat een groot deel van de 2000 gedwongen ont slagen achterwege kan blijven. Dat bespaart de minister een be drag aan 22 miljoen gulden wachtgeld. Komend jaar zou de minister 8 mil joen minder kunnen besparen op de bibliotheken dan in de begro ting is voorgesteld, maar in 1985 wordt dat al 5,5 miljoen meer dan door de minister wordt verlangd en in 1986 zelfs 19 miljoen gulden Door natuurlijk personeelsverloop en bezuinigingen op kosten van boeken, platen en dergelijke wil len de bibliotheken komend jaar tien miljoen gulden bezuinigen, in 1985 het dubbele en in 1986 het driedubbele. Daarbij komt nog een bezuiniging van negen miljoen gulden per jaar door de korting van drie procent op het salaris van de trendvolgers, waartoe het bibliotheekperso neel behoort. Dat komt neer op bezuinigingen van 19 miljoen ko mend jaar, 29 miljoen in 1985 en 39 miljoen in 1986. "Het zwakke punt in de voorstel lers dat de drie procent salaris- •korting wordt meegeteld in de bezuinigingen", aldus mevrouw Kraaijeveld. "Ze geven als het ware de algemene bezuiniging op de salarissen van ambtenaren en trendvolgers tweemaal uit". Maar zelfs als die negen miljoen gulden per jaar van de drie pro centskorting buiten beschou wing wordt gelaten komen de bi bliotheken over drie jaar uit op een bezuinigingsbedrag dat tien miljoen gulden hoger ligt dan minister Brinkman wil, zo signa leert het CDA-kamerlid. Dat toont volgens mevrouw Kraaij eveld aan dat de bibliotheken be reid zijn om met de minister mee te denken. Het Nederlands Bibliotheek- en Lectuur Centrum zal zijn alterna tieve bezuinigingsplan vandaag toelichten. DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning (sociale zaken en werk- gelegnheid) heeft de aanvaardba re inkomens van een aantal vrije beroepensbeoefenaren (de zoge naamde norminkcrmens) voor 1983 lager vastgesteld dan hij aanvankelijk van plan was. Hij heeft dat gedaan na aandrang uit de Tweede Kamer. De minister zal nu de inkomensni veaus aanpassen zonder reke ning te houden met de premies voor de volksverzekeringen die de vrije beroepsbeoefenaren zelf moeten betalen. De norminkomens komen daar door enkele duizenden guldens lager uit. De aanvaardbare inko mens gelden niet voor individue le beroepsbeoefenaren, maar zijn gemiddelden per beroepsgroep. In de sector van de volksgezond heid dienen zij als uitgangspunt voor het vaststellen van tarieven. De aanvaardbare inkomensni veaus zoals de minister die nu heeft vastgesteld zijn: tandartsspecialisten mondziek- ten en kaakchirurgie: 197.300 gulden. tandartsspecialisten orthodontie: 190.600 gulden. verloskundigen: 62.500 gulden. logopedisten: 73.700 gulden. fysiotherapeuten: 64.900 gulden. apothekers: 141.800 gulden. oefentherapeuten cesar en men sendieck: 56.200 gulden. tandartsen: 130.000 gulden. huisartsen: 137.900 gulden. De organisaties van huisartsen, tandartsen en apothekers heb ben teleurgesteld gereageerd op het besluit van minister De Ko ning. De minister was het met hen eens dat er een systeemfout zat in de berekening van de norminkömens. ^oordvoerders van de apothekers en de tandart sen noemden het onjuist, een ge maakte rekenfout bewust niet te herstellen. Ze beraden zich op „nadere stappen". Stoer joggingpak met capuchon. Van poiy Haarbanden. Driekleurig joggingpak Gebreide sjaals. Vanaf 9.50 acryl. In mêlée grijs met navy, raf of bordeaux. Actives of BMX. Van acryl/katoen. Mt 92 Koppelriemen. Vanaf 4- Mt 92 (van 49- voor 39.-1 tfm 176 (van 59.- Vanaf (van 59.-voor35.-l t/m Nylon of vinyl wanten. Vanaf 7.50 voor 49.-). Tijdelijk vanaf 39.- 176 Ivan 69.- voor 45.-1. Dubbele riem. 7.50 Tijdelijk vanaf 35." Grappig tasje met gesp.9.- PEEK&CLOPPENBURG 729e Staatsloterij, 2e trekking 21 november 1983. Prijzen van 50.000 zijn gevallen op alle nummers: 027110 20.000 zijn gevallen op alle nummers: 076238 5.000 zijn gevallen op alle nummers: 027459 2.000 zijn gevallen op alle nummers: 066407 1.000 zijn gevallen op alle nummers: 091588 1.000 zijn gevallen op alle nummers: 063378 1.000 zijn gevallen op alle nummers: 069576 1.000 zijn gevallen op alle nummers: 050329 1.000 zijn gevallen op alle nummers: 016502 en prl|zen van: 500 op alle nummers eindigende op: 913 100 op alle nummers eindigende op: 654 100 op alle nummers eindigende op: 900 50 op alle nummers eindigende op: 89 50 op alle nummers eindigende op: 58 50 op alle nummers eindigende op: 95 20 op alle nummers eindigende op: 6 Gewonnen prijzen kunnen na de derde trekking worden geïnd. Zetfouten voorbehouden. De meeste kans in de Staatsloterij. -♦< Je huis in de krant brengt mensen over de vloer. En de makelaar weet van wanten en kranten.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 8