Noord-Ierland roep om wraak c Mocht u deze klok tegenkomen Bonn slagveld tijdens debat Rabobank Q Meer bevoegdheden voor Poolse leider Italië: winst neo-fascisten Na schietpartij in kerk 'Sacharov mag weg uit Sowj et-Unie' Mafiamoord Aaanhoudende gevechten in Tripoli Betogingen op Cyprus DINSDAG 22 NOVEMBER 1983 LONDEN - De Noordierse politie denkt dat de terrorist Dominic McGlinchey, toch al de meest gezochte man in Ulster, ook verantwoordelijk is voor de schietpartij zondag in een kerk van de Pinkstergemeente in het plaatsje Darkley, waarbij drie mensen werden gedood. Buitenland OSLO (Reuter/AFP) - Het Noorse parlement heeft gisteren met één stem verschil een motie van de oppositie verworpen waarin de Noorse steun aan de plaatsing van nieuwe Amerikaanse kernra ketten in Europa wordt onthou den. Na een debat van dertien uur stemden 7 afgevaardigden tegen en 77 voor de motie. Noor wegen behoort niet tot de landen waar de nieuwe kruis- of Pers- hing-2-raketten komen te staan. De motie was ingediend door de Arbeiderspartij, de liberalen en de linkse socialistische partij. Ze vinden dat Noorwegen, dat Üd is Noors parlement akkoord met raketplaatsing van de NAVO, zich dient te ver zetten tegen de plaatsing van de raketten zolang de onderhande lingen over beperking van dit ty pe raketten in Genève aan de gang zijn. Volgens de arbeiderspartij is de stationering van de raketten mi litair en politiek machtsvertoon van de NAVO en de Noorse rege ring van premier Kaare Willoch. Bovendien wordt de VS verwe ten niet alle mogelijkheden tot een akkoord met Moskou te heb ben uitgebuit. Al met al beleden alle partijen het Noorse lidmaat schap van de NAVO, dat nog steeds als hoeksteen van het vei ligheidsbeleid wordt be schouwd. Buiten het parlementsgebouw raakte politie tijdens het debat slaags met anti-kernwapende monstranten. Er werden tachtig mensen gearresteerd die korte tijd later werden vrijgelaten, zo meldde de politie. McGlinchey wordt gezien als een van de leiders van het verboden Ierse Nationalistische Bevrij dingsleger (INLA), dat de afgelo pen jaren de reputatie heeft ver worven nog meedogenlozer en door Henk Dam gewelddadiger op te treden dan de IRA. De Noordierse politie brengt McGlinchey's naam met zeker 15 moorden in verband, ge pleegd over een periode van 10 jaar. De verantwoordelijkheid voor de aanslag werd zondagnacht op geëist door de tot nu toe onbe kende Catholic Reaction Force, maar op grond van testen met de gebruikte kogels is de politie tot de conclusie gekomen dat hier sprake is van een rookgordijn, en dat de aanslag wel degelijk is ge pleegd door McGlinchy en zijn INLA. De schietpartij, die drie ouderlin- PARIJS (AFP) - Andrej Sacharov, de Russische dissident en voor vechter voor de mensenrechten, mag de Sowjet-Unie verlaten als hij dat wenst. Dit verklaarde een lid van de Russichse ambassade in Parijs tegenover een delegatie die om de vrijlating van de Rus sische geleerde had gevraagd. De Russische diplomaat Aleksan- der Melnik verklaarde tegenover een delegatie van "het comité van vijftien" bereid te zijn die uitspraak schriftelijk te bevesti gen. Tot nu toe hebben de Russische autoriteiten steeds geweigerd Andrej Sacharov toestemming te verlenen om de Sowjet-Unie te verlaten omdat hij kennis zou hebben van staatsgeheimen. Sa charov, "de vader van de Russi sche waterstofbom", werd vier jaar geleden verbannen naar de voor buitenlanders niet toegan kelijke stad Gorki, ten oosten van Moskou. Hij woont daar met zijn vrouw Jelena Bonner. Me vrouw Bonner heeft in het verle den meermalen gezegd dat zijzelf en Sacharov ernstig ziek zijn en dringend medische hulp behoe ven. Het "comité van vijftien" is een or ganisatie die steeds een groep van 15 Russische joden die de Sowjet-Unie willen verlaten, adopteert. Zij voert tevens acties ter verdediging van de mensen rechten in de Sowjet-Unie. gen het leven kostte en waarbij zeven andere kerkgangers wer den gewond, heeft een golf van ontzetting in Noord-Ierland te weeggebracht, met name onder het protestantse volksdeel. De roep om wraak werd gisteren met het uur luider. Daarvoor werd mede gezorgd door dominee Ian Paisley, die gister middag in het Lagerhuis bena drukte, dat de protestanten het recht hebben zichzelf te verdedi gen. Hij kondigde aan zijn „Der de Macht", een gewapende pro testantse burgerwacht die hij en kele jaren geleden oprichtte maar waarvan sindsdien nauwe lijks meer is gehoord, nieuw le ven te zullen inblazen. De schietpartij heeft de positie van minister Jim Prior (Noord-Ier land), die na de massale uitbraak van IRA-terroristen onlangs uit de Maze-gevangenis in Belfast toch al wankel was, verder in ge vaar gebracht. Protestantse poli tici hebben gisteren opnieuw zijn aftreden geeist. Wat erger voor Prior is, is dat de grootste protestantse politieke partij, de Official Unionist Party (OUP), heeft gezegd niet langer mee te willen doen aan de assem blee, een raadgevend lichaam dat vorig jaar door Prior werd in gesteld en dat door hem steeds is gezien als de enige hoop op „nor male" politieke activiteiten in Noord-Ierland. De OUP zal haar werk binnen de assemblee pas hervatten, als de Britse autoriteiten het veilig heidsprobleem in Noord-Ierland serieus nemen, zo heeft deze po litieke partij aangekondigd. De OUP wil met name dat de SAS, een militair elitekorps, bij de be veiliging van Ulster wordt inge schakeld. Met waterkanonnen probeerde de politie i te drijven. WASHINGTON (DPA) - Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft maandag ontkend dat na plaatsing van de eerste nieu we Amerikaanse raketten in West-Europa een pauze van negen maanden wordt inge last alvorens de overige ra ketten worden geplaatst. De woordvoerder van het minis terie, John Hughes, nam met deze ontkenning stelling te gen een artikel in het Ameri kaanse dagblad de "Washing ton Post" van gisteren dat VS: 'Geen pauze in stationering' melding maakte van een der gelijke pauze. Hughes bestreed overigens niet dat er tussen de verschillen de plaatsingen enige maan den kunnen verstrijken. Hij voegde eraan toe dat de Ame rikaanse regering geen bij zonderheden over de plaat sing van Pershing-2-raketten en kruisvluchtwapens be kend wil maken. Het tijd schema van de plaatsing van raketten is volgens Hughes reeds lang geleden aangeno men en sindsdien niet veran derd. De Washington Post schreef dat leidende politici uit de Bondsrepubliek en Italië er bij de VS op hebben aange drongen de pauze tussen de plaatsingen openbaar te ma ken, waardoor de kans op een akkoord in de ontwapenings onderhandelingen in Genève zou kunnen stijgen. BOLZANO (DPA) - Bij plaatselij ke verkiezingen in Italië heeft de neo-fascistische MSI in Bolzano, de hoofdstad van de provincie Alto Adige - zijn stemmenaantal kunnen verdubbelen en wordt daar de op twee na sterkste par tij. De MSI haalde in de stad waar hij vijf jaar geleden iets PALERMO (DPA) De 64-jarige Mafialeider Natale Badalamenti is in de nacht van zondag op maandag in" een ziekenhuis in Palermo doodgeschoten. Vol gens de politie drongen bandie ten het ziekenhuis binnen, boei den de portier en gingen de ka mer binnen waar Badalamenti aan het ziekbed van zijn vrouw waakte. De man werd met talrij ke schoten gedood. De daders konden ongemerkt ont komen. Hun slachtoffer behoor de tot een 'Famiglia' die grote in vloed binnen de Siciliaanse Ma fia heeft. meer dan 7 procent haalde, nu 15,4 procent. De 'Zuidtirolse volkspartij' (SVP) hield zich in Bolzano staande met iets meer dan 20 procent. De christen-democraten moesten omtrent 3 procent inleveren en kwamen op nog slechts 18,7 pro cent. Voorzover dat gistermid dag was te overzien kan de SVP zich in de hele provincie met 61 procent handhaven op haar re sultaat van 1978 en dit misschien zelfs verbeteren. De Südtiroler Heimatbund, die .zich beijvert voor het zelfbe schikkingsrecht van de inwoners van Alto Adige en voor het eerst aan plaatselijke verkiezingen deelnam, zal volgens de eerste uitslagen wel een zetel in het streekparlement krijgen, maar geen opzienbarend succes boe ken. De linksgerichte inter-eth- nische groepering "voor een an der Zuid-Tirol", die wordt ge steund door de bergbeklimmer Reinhold Messner, haalt in de hele provincie waarschijnlijk ruim 3 procent in Bolzano 8,7. De stemmenwinst van de zeer te gen autonomie gekante neo-fas cisten is volgens waarnemers te wijten aan het protest van de Ita- liaanssprekende inwoners van Alto Adige tegen het streven naar autonomie dat volgens hen de Duitssprekende burgers be gunstigt. Dezen beschouwen zichzelf als 'minderheid in eigen land'. Bij de verkiezingen in Trentino-Al- to Adige, die aan Bolzano gren zende provincie, tekende zich stemverlies voor de Democrazia Christiana af, die bij de Italiaan se parlementsverkiezingen in ju ni al aanzienlijk verlies te incas seren had gekregen. Terwijl in Alto Adige en Trentino-Alto Adi ge alleen zondag kon worden ge stemd, sloten de lokalen in de an dere gemeenten, waaronder Na pels en Reggio Calabria, gister middag pas. Aan de gedeeltelijke gemeente- raads- en provinciale verkiezin gen konden 1,7 miljoen burgers meedoen. Met een opkomst van iets meer dan 70 procent bleef men meestal onder de opkomst bij vorige verkiezingen. ADVERTENTIE Kom ik thuis van een korte vakantie, is mijn fraaie wandklok ontvreemd. Wat is een mens dan blij als hij merkt dat hij de juiste polis heeft. Want dat is nou het typische van verzekeringen, ze werken pas echt als er iets gebeurt. Zelf heb ik een stel Rabopolissen. Voor allerlei zaken. En dat die dingen prima werken kan ik u verzekeren. Snel en deskundig wordt alles geregeld. Eigenlijk ligt dat voor de hand. De Rabobank staat achter haar cliënten èn achter haar polissen. Rabopolissen. geld en goede raad BONN (GPD) - Een van de belang rijkste debatten, ooit in de Bondsdag gevoerd, had gisteren plaats in een atmosfeer die de Westduitse hoofdstad tot nu toe niet heeft beleefd. Terwijl bin nen op de gebruikelijke manier over de stationering van middel lange afstandsraketten in de Bondsrepubliek werd gediscus sieerd, was er buiten sprake van tientallen barricades, vele dui- door Hans Amesz ten. Aan het eind van de dag waren en kele honderden mensen gearres- teerd die geen gevolg hadden ge geven aan de oproep van de poli tie zich uit de zogenaamde ban mol (een gebied rondom de Bondsdag waarbinnen volgens de wet niet gedemonstreerd mag worden) te verwijderen. De poli tie zette af en toe waterkanonnen in. Woordvoerders van de vre desbeweging noemde dat optre den „overdreven hard" en „pro vocerend". Al een uur voor het begin van het veiligheidsdebat, was de omge ving van de Bondsdag herme tisch afgesloten. Slechts mensen met speciale pasjes werden door gelaten. Het verkeer in de West duitse hoofdstad was rondom het regeringskwartier ontaard in een chaos. De belangrijkste ver keersader van Bonn was hope loos verstopt. Het debat werd geopend door Bondskanselier Helmut Kohl die een regeringsverklaring voorlas. Hij zei dat de veiligheid en de be scherming van de vrijheid het noodzakelijk maken dat er nu met de plaatsing van Amerikaan se middellange afstandsraketten in West-Duitsland wordt begon nen. SPD-fractievoorzitter Hans Jo- chen Vogel verklaarde daarop dat het overgrote deel van zijn fractie tegen stationering is. Vol gens Vogel moet er in eerste in stantie verder worden onderhan deld omdat een compromis in Genève nabij is. Hij zei het overi gens buitengewoon vreemd te vinden dat er binnen de grootste regeringspartij CDU-CSU ken nelijk niemand is die een mening van een ongetwijfeld groot deel van de kiezers van deze partij weerspiegelt en nee zegt tegen de plaatsing van de raketten. De vroegere Bondskanselier en huidige vice-voorzitter van de SPD, Helmut Schmidt, legde in zijn waarschijnlijk laatste grote rede in het parlement uit waar om hij voor uitvoering van het NAVO-dubbelbesluit en dus voor stationering van de Pers- hing 2 en kruisraketten op Duit se bodem is. Schmidt noemde daarvoor twee 'redenen. Ten eer ste dat de Bondsrepubliek Duits land haar woord moet houden, ondanks alle teleurstelling over de wijze waarop de ontwape ningsonderhandelingen in Genè ve zijn verlopen. Ten tweede dat het politieke evenwicht tussen Oost en West ernstig wordt ver stoord als de Sowjet-Unie een monopolie op het gebied van de middellange afstandswapens be houdt. Een crisis in het westelijk bondgenootschap is volgens de vroegere sociaal-democratische kanselier dan onvermijdelijk. Schmidt oefende harde kritiek uit op zijn opvolger, Bondskanselier Helmut Kohl. Hij verweet hem de speelruimte van West-Duits land bij de ontwapeningsonder handelingen bij lange na niet vol doende te hebben gebruikt. „Tij dens het kanselierschap van Wil ly Brandt en ook in mijn tijd was de Bondsrepubliek de belang rijkste gesprekspartner van Mos kou. Nu zijn wij voor de Sowjet- Unie het belangrijkste land ge worden om psychologische druk op uit te oefenen", aldus Schmidt. Hij maakte duidelijk alleen al daarom niet de motie van de regeringspartijen voor plaatsing te kunnen steunen. Bij de stemming over de motie van zijn eigen partij zal Schmidt zich onthouden. Ondanks bestand TRIPOLI/BEIROET (Reuter/UPI) In de Noordlibanese haven stad Tripoli zijn vannacht de ge vechten tussen voor- en tegen standers van PLO-leider Jasser Arafat gewoon doorgegaan. Een voor vier dagen uitgeroepen be stand, dat via radio-Beiroet werd bekendgemaakt, mocht niet ba ten. Volgens de radio zijn de dis sidente PLO-strijders tot op nog geen 300 meter van Arafats hoofdkwartier in Tripoli gena derd. Het regende raketten boven de stad, ondanks het feit dat ook nog eens door Syrië gesteunde opstandelingen vanuit Damas cus een eenzijdig staakt-het-vu- ren afkondigden. Volgens radio- Beiroet verwachtte de gouver neur van Noord-Libanon dat het bestand rond middernacht zou ingaan, maar daar kwam niets van terecht. Medewerkers van Arafat, die vanuit diens kantoor in de wijk Zahriyeh belden, zei den niets van een bestand te we ten. Ook stellingen van de troepen van sjeik Shabaan, die de grootste is lamitische militie van Tripoli aanvoert en aan de kant van Ara fat staat, kwamen onder vuur te liggen, evenals de kustweg ten noorden van Arafats hoofdkwar tier en het gebied tussen de snel weg en het reeds gevallen vluch telingenkamp Baddawi, zo meld de radio-Beiroet. Volgens de politie zijn bij de be schietingen gisteren 24 mensen gedood en 60 gewond. Overal in de stad woedden verder branden die niet kunnen worden geblust omdat vrijwel niets meer over eind staat van de brandweerka zerne van Tripoli na de jongste granaatbeschietingen. Het nationale Libanese persbureau meldde dat er een bestand voor vier dagen was overeengekomen zodat een politieke oplossing kan worden gevonden voor de inter-Palestijnse strijd. Maar zo wel de rebellenleider Abu Nidal als Jasser Arafat spraken het be staan van een bestand tegen. Bei den zeiden dat de strijd zou door gaan zolang ze door hun tegen standers zouden worden be stookt. Libanon viert vandaag de 40ste veijaardag van de onafhankelijk heid. In een toespraak verwees president Gemayel gisteren naar de aanwezigheid van vreemde troepen in zijn land. Hij onder streepte de noodzaak tot verbete ring van de banden met Syrië op dat de Syrische troepen uit Liba non worden teruggetrokken en tot samenwerking met de VS op dat Israël zijn troepen weghaalt. NICOSIA (Reuter) - Naar schat ting 90.000 Cyprioten hebben gisteren in Nicosia betogingen gehouden voor en tegen de vori ge week door de Turkse Cyprio ten in het noorden van het eiland uitgeroepen onafhankelijkheid. Ongever 70.000 Griekse Cyprioten protesteerden in het zuiden van de hoofdstad tegen het besluit van hun Turkse eilandgenoten. Aan de andere kant van de zogehe ten "groene Ujn", die de stad in een Grieks en een Turks gedeelte scheidt, gaven zo'n 20.000 Turkse Cyprioten uiting aan hun veront waardiging over de aanvaarding van een Britse resolutie door de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties, die de onafhankelijk heidsverklaring veroordeelt. WARSCHAU (Reuter/AFP) - Het Poolse parlement heeft gisteren een nationaal defensiecomité op gericht onder leiding van pre mier Jaruzelski dat hem verre gaande bevoegdheden geeft om snel op te treden zodra de com munistische regering wordt be dreigd. Volgens een hoge func tionaris vindt de regering dat de sociaal-politieke situatie in het land ernstig gevaar loopt en heeft zij speciale instructies doen uitgaan om voorlopig impopulai re maatregelen op te schorten. Het defensiecomité is een onder deel van acties van de regering om haar reactievermogen te ver groten in verband met de econo mische crisis en politieke oppo sitie. Het unanieme besluit van het parlement viel samen met een verklaring van het verboden vakverbond Solidariteit, dat het zich zal verzetten tegen de verho ging van de voedselprijzen die door de regering is aangekon digd. Lech Walesa had de verkla ring ondertekend. volgens welingelichte bronnen worden de bevoegdheden van Jaruzelski in grote mate ver sterkt door het defensiecomité. Het orgaan krijgt het alleenrecht de oorlog te verklaren of een staat van beleg uit te roepen in Polen. Het zal Jaruzelski in staat stellen onmiddellijk actie te on dernemen zodra het oppergezag van de communistische partij in gevaar komt. Volgens een hoge officiële bron in Warschau, die anoniem wilde blijven beschouwt de regering de sociaal-politieke situatie in het land als "ernstig bedreigd" na de aankondiging van de prijs verhogingen voor begin 1984. Generaal Michal Janiszewski, kabinetschef van de premier, heeft onlangs "alle ministers, re gionale autoriteiten en vak bondsleiders zeer vertrouwelijke instructies" gestuurd om impo pulaire maatregelen te vermij den. Uit de richtlijnen blijkt volgens de bron dat "als gevolg van de re cente aankondiging van de prijs verhogingen men een uitbrei ding van de sociale onvrede heeft geconstateerd die de so ciaal-politieke situatie ernstig bedreigt". Volgens de bron heeft premier Ja ruzelski aan de richtlijnen toege voegd dat zij "mondeling moeten worden overgebracht" en bena drukt hij de noodzaak "Van de grootst mogelijke geheimhou ding" over dit onderwerp. Uit parlementaire bronnen is ver nomen dat plannen van Jaruzels ki voor wijzigingen in de rege ring rond zijn. Zbigniew Messner, een conserva tieve econoom en partijleider in Katowice, zal naar verwachting worden benoemd tot vice-pre mier verantwoordelijk voor de uitvoering van de stagnerende economische hervormingen uit 1982. Messner wordt vaak ge noemd als een mogelijke opvol ger van Jaruzelski als premier wanneer deze staatshoofd zou worden.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7